ستاره نیروی هوایی ارتش در آسمان کشور؛ جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

گروه سیاسی الف،   3980424010 ۹۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

تحریم‌های اخیر علی رغم میل تحریم کنندگان، باعث رشد و شکوفایی صنعت دفاعی کشور شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: در سال‌های اخیر و با اوج گرفتن سیر پیشرفت کشور در حوزه صنایع دفاعی و نظامی، دشمنان از هر حربه و تحریمی برای کند یا متوقف کردن این پیشرفت‌ها استفاده کردند. اما این تحریم‌ها نه تنها رویه صعودی رشد را با مشکل مواجه نکرد، بلکه سرعت و کیفیت آن را بهبود بخشید.

نیروی هوایی ارتش اولین یگان در جمهوری اسلامی بوده که سازمانی تحت عنوان جهاد خودکفایی را در داخل خود تشکیل داد که اولین ماموریت این سازمان، عملیاتی نگه داشتن هواپیما‌های خود در تمامی انواع در طول جنگ تحمیلی بود که با توجه به آسیب‌های ناشی از فعالیت‌های رزمی شامل تعمیرات و بازسازی می‌شد.

با دستور امیر سرلشکر شهید منصور ستاری در سال ۱۳۶۵، مجتمع صنعتی اوج در نهاجا برای بازسازی هواپیما‌های آسیب دیده تشکیل شد تا ضمن عملیاتی کردن مجدد این پرنده‌ها در آینده بتواند از طریق بازسازی هواپیما‌ها به بستری برای ساخت هواپیما‌های جنگنده تبدیل شود. یک سال بعد این مرکز توسط تعدادی از متخصصین و تحت نظر فرماندهی نهاجا تشکیل شد.

کوثر، نتیجه‌ معکوس تحریم ایران

برنامه بازسازی و عملیاتی نمودن جنگنده‌های آسیب دیده با قوت ادامه پیدا کرد و دهه‌های ۷۰ و ۸۰ ده‌ها فروند هواپیمای بازسازی شده به نیروی هوایی تحویل داده شد. این بازسازی‌ها که شامل همه قسمت‌های آسیب دیده از سازه و بدنه تا اویونیک می‌شد به ایجاد تجربیات ارزشمند در هر دو سطح تعمیرات و ساخت کمک کرد.

پس از پایان جنگ تحمیلی این برنامه با مشارکت صنایع هوایی ایران که از زیر مجموعه‌های سازمان صنایع هوایی نیرو‌های مسلح است تقویت شد و امروزه هواپیما‌هایی که در جریان ماموریت‌های رزمی و آموزشی آسیب می‌بینند نیز به سرعت بازسازی و تحویل یگان‌های پروازی می‌شوند.

اما یک گام مهم توسط جهاد خود کفایی نهاجا، شکل دهی نهضت قطعه سازی بود. جنگ طولانی و فرسایشی و حجم عظیم ماموریت‌های نهاجا سبب مصرف سریع قطعات موجود در انبار‌ها می‌شد؛ بنابراین تلاش‌های همه جانبه‌ای توسط متخصصان نیرو و بخش‌های پژوهشی کشور و صنعت دفاعی در این زمینه آغاز شد.

به موازات این کار برای تامین هواپیما‌های جنگی نیز طرح‌های میان مدت و بلندمدت تعریف شد که با توجه به تحریم تسلیحاتی کشور و عدم امکان تامین هواپیما‌های نظامی از خارج از کشور، امری بلندنظرانه و ستودنی بود. به گفته فرماندهان نهاجا این برنامه براساس مهندسی معکوس هواپیما‌های جنگنده اف-۵ تایگر در سال‌های ۱۳۶۶ تا ۱۳۶۷ شکل گرفت.

نیروی هوایی ارتش که پس از گذراندن دوره‌های ذکر شده در سال‌های اخیر دچار تحولات عظیمی در حوزه تولید جنگنده شد، پیش‌تر با تولید و راه اندازی جنگنده‌های آذرخش، صاعقه ۱ و ۲ قدرت خود را در بی اثر نشان دادن تحریم‌ها به نمایش گذاشته بود.

کوثر، نتیجه‌ معکوس تحریم ایران

۳۰ مرداد ۱۳۹۷ بود که نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با رونمایی از جنگنده تمام ایرانی کوثر بار دیگر خط بطلانی بر تاثیرگذاری تحریم‌ها کشید و نشان داد که تحریم‌های اخیر علی رغم میل تحریم کنندگان، باعث رشد و شکوفایی در صنعت ساخت هواپیما‌های جنگنده شده است.

این جنگنده که در دو نوع تک سرنشین و دو سرنشین وجود دارد به منظور انجام عملیات‌های نظامی و اجرای آموزش‌های پیشرفته ساخته شده است که نوع دوکابینه آن علاوه بر رزم، در ارائه آموزش‌های پیشرفته خلبانی هم کاربرد دارد.

کوثر، نتیجه‌ معکوس تحریم ایران

با رونمایی از جنگنده کوثر که شباهت زیادی به اف-۵ داشت، نظرات زیادی در خصوص اینکه کوثر یک جنگنده جدید است یا ارتقاء یافته اف-۵ بوجود آمد، اما چیزی که در کوثر جالب بود این بود که بعد از صاعقه ۱ و ۲ دوباره جنگنده از همان یک سکان عمودی اف-۵ استفاده می‌کند.

از لحاظ فنی، در ساخت جنگنده‌ی کوثر تجهیزات و ابزار‌های پیشرفته و به روز دنیا، به کمک دانش بومی و تولید ملی، در قسمت‌های مختلف هواپیما نصب شده است. بخش پیشران، سیستم الکترو اویونیک، کامپیوتر محاسبات بالستیک، نمایشگرها، رادار چند منظوره و ... همگی از ابزار‌های پیشرفته و به روز استفاده شده در این بمب افکن ملی می‌باشند که در ادامه به هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

سیستم پیشران

موتور توربوجت J ۸۵ جنرال الکتریک یکی از موفق‌ترین موتور‌های ساخته شده در صنعت هوافضا است. این موتور با وزنی بین ۱۴۰ تا ۲۳۰ کیلوگرم، بر روی مدل‌های مختلف هواپیمایی سوار شده و سابقه‌ی ۱۶ و نیم میلیون ساعت پرواز در هواپیما‌های مختلف را دارد. به دلیل موفقیت بسیار زیاد این موتور، ساخت موتور اوج با ارتقای این مدل انجام شده است.

کوثر، نتیجه‌ معکوس تحریم ایران

سیستم پیشران جنگنده‌ی کوثر از دو موتور ملی اوج تشکیل شده است. سرعت بیشینه‌ی این موتور یک و نیم ماخ است و سقف پروازی آن تا ۵۰ هزار پا می‌باشد. همچنین این موتور توانایی به پرواز در آوردن هواپیمایی با حداکثر وزن ۱۰ تن را دارا است که با ساخت آن، ایران جزو ۸ کشور دارای دانش ساخت این گونه موتور‌ها به شمار می رود.

نمایشگر‌های دیجیتال Multi-Function Display MFD

نمایشگر‌های MFD صفحه نمایش کوچکی است که دارای چندین دکمه‌ فرمان نرم می‌باشد و وظیفه‌ آن نمایش اطلاعات به کاربر در حالت‌های متغیر می‌باشد. در هواپیماهای پیشرفته نظامی معمولا از چندین مانیتور MFD استفاده می شود.

این مانیتور همه‌ اطلاعات لازمه مانند رادار، وضعیت تسلیحات، اطلاعات مسیر یابی و ... را به خلبان نشان می‌دهد.

کوثر، نتیجه‌ معکوس تحریم ایران

مانیتور‌های MFD ابزار قدرتمندی هستند که به کنترل بیشتر خلبان به پرواز و دسترسی راحت‌تر به اطلاعات مورد نیاز کمک می‌کند. این وسیله، قدرت تصمیم گیری خلبان را بهبود می بخشد و سرعت عمل او را در جنگ های هوایی افزایش می دهد.

در این جنگنده، سیستم موقعیت یاب هوشمند GPS نیز جایگزین نقشه‌های مسیر یاب شده است.

ناوبری و اویونیک

اویونیک (Avionics) از ترکیب دو کلمه‌ پرواز (Aviation) و الکترونیک (Electronics) ایجاد شده است و صرفا به تجهیزات الکترونیکی هواپیما که معمولا در دماغه‌ هواپیما نصب می‌شود گفته می‌شود.

اویونیک در کنار سازه و موتور، یکی از سه جزء اصلی هواپیما است. تقریباً اکثر کارکرد‌های پرنده به تجهیزات اویونیک آن وابسته است و ایمنی کارایی پرواز را فناوری‌های به کار رفته در اویونیک تعیین می‌کنند.

همچنین اویونیک در قیمت تمام شده پرنده نقش تعیین‌کننده‌ای دارد به‌طوری‌که در هواپیما‌های غیرنظامی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد هزینه تمام شده مربوط به تجهیزات اویونیک است. در هواپیما‌های نظامی ارزش تجهیزات اویونیک می‌تواند تا ۷۰ درصد کل هزینه پرنده باشد.

اجزای اصلی اویونیک معمولا شامل سیستم کنترل پرواز، دیده بانی، ارتباط، مسیر یابی، شناسایی جوی، و سیستم ضد برخورد می‌باشد. در اکثر هواپیما‌ها از برق با ولتاژ ۱۴ تا ۲۸ DC برای سیستم‌های الکترونیکی خود استفاده می‌کنند. اما در هواپیما‌های جنگی مانند جنگنده‌ کوثر، از برق AC با ولتاژ ۱۱۵ استفاده می‌شود.

کوثر، نتیجه‌ معکوس تحریم ایران

بخش ارتباط وظیفه‌ انتقال اطلاعات از کابین خلبان به زمین را دارد. سیستم موقعیت یابی محل هواپیما در سه بعد فضا را مشخص می‌کند. سیستم تشخیص وضعیت جوی در پرواز‌های شبانه و یا وضعیت‌هایی که خلبان قادر به دیدن مسیر روبروی خود نیست کاربرد دارد. این سیستم به خلبان تغییرات جوی و توربولانس‌های پیش رو را اعلام می کند.

بخش دیگری از سیستم اویونیک ضبط پرواز است. این سیستم اطلاعات کابین خلبان را در هر لحظه ضبط کرده و در جعبه‌ سیاه هواپیما این اطلاعات را ذخیره می‌کند. این اطلاعات معمولا بعد از سقوط و یا سانحه از این سیستم بازیابی می‌شود.

در جنگنده‌ کوثر از سیستم هدایت و ناوبری مختص هواپیما‌های جنگی، TACAN و ترکیبی GPS/INS استفاده شده است. این سیستم که نسخه‌ی پیشرفته‌تر سیستم‌های VOR و DME می‌باشد، فاصله‌ هواپیما را از زمین و یا پایگاه دریایی با دقت بیشتر محاسبه می‌کند. سیستم‌های VOR و DME تکنولوژی‌های بر پایه‌ ترانسپوندر رادیویی می‌باشند که از محاسبه‌ تاخیر زمانی ایجاد شده در فرستادن امواج VHF و UHF فاصله را تخمین می‌زنند.

نمایشگر‌های سر بالا Head Up Display

نمایشگر‌های HUD پنجره‌ی شیشه‌ای روبروی دید خلبان است که اطلاعات حیاتی پرواز را به صورت مداوم به خلبان نشان می‌دهد. کاربرد اصلی این نمایشگر نشان دادن اطلاعات مهم به خلبان بدون تکان دادن سر می‌باشد. این امر به کیفیت کنترل هواپیما به وسیله‌ خلبان کمک می‌کند و تصمیم گیری و واکنش خلبان به موقعیت‌های مختلف را بهبود می‌بخشد.

کوثر، نتیجه‌ معکوس تحریم ایران

اطلاعات نشان داده شده در این نمایشگر ارتفاع هواپیما، سرعت پرواز، اطلاعات ناوبری، اطلاعات تسلیحات و ... است. این اطلاعات به وسیله‌ CRT، که در زیر شیشه‌ HUD کار گذاشته شده است، از پایین به بالا روی شیشه‌ HUD ساطع می‌شود. شیشه‌ی HUD هیچ تراشه الکترونیکی در آن به کار برده نشده و صرفا یک شیشه‌ عادی است. در مانیتور HUD اطلاعات بسیار زیادی در یک فضای کمی به صورت کاملا منظم چیده شده است.

کامپیوتر بالستیک

استفاده از کامپیوتر بالستیک در محاسبه‌ موقعیت یابی هدف، در جنگنده‌ی کوثر به توان نظامی این جنگنده می‌افزاید و با استفاده از سامانه‌ کنترل آتش دقیق، هدف‌های مورد نظر با دقت بیشتری تخریب می‌شوند. سیستم کامپیوتر بالستیک با استفاده از اطلاعات شرایط جوی و محیطی، و کیفیت سیستم تسلیحات هواپیما، اصلاحاتی در سیستم نشانه گیری جنگنده اعمال می‌کند و موقعیت هدف را با دقت بیشتری محاسبه می‌کند.

از این سیستم در وسایل نظامی دیگری همچون تانک و بعضی از اسلحه‌های اسنایپر برای بهبود هدف زنی استفاده می‌شود.

کوثر، نتیجه‌ معکوس تحریم ایران

تسلیحات

در جنگنده‌ کوثر، تسلیحات مرسوم هواپیمای F-5 شامل موشک هوا به هوا، سلاح هوا به سطح و مسلسل ۲۰ م م با آرایش و چیدمان نوین به کار برده شده است. موشک‌های هوا به هوا و هوا به سطح، بسته به نوع هدایت دارای انواع مختلفی هستند. موشک‌های با حسگر حرارتی، رادار نیم فعال و فعال،GPS  و ... همگی فناوری‌های به کار برده شده در موشک‌های هوا به هوا و هوا به زمین می‌باشند. در کنار این ها، از فناوری پیشرفته‌ بمب‌های هدایت لیزری و نوری در جنگنده‌ کوثر به کار برده شده است.

بمب هدایت‌شونده لیزری نوعی بمب هدایت‌شونده است که از هدایت نیمه‌فعال لیزری برای حمله به یک هدف نشانه‌گذاری ‌شده استفاده می‌کند. به این ترتیب این بمب‌ها با دقت بسیار بالاتری نسبت به بمب‌های معمولی خواهند داشت.

بمب‌های هدایت لیزری یکی از رایج‌ترین و گسترده‌ترین جنگ‌افزار‌های هوشمند هستند که بسیاری از نیرو‌های هوایی جهان آن‌را به‌کار می‌گیرند. این بمب‌ها مثل دیگر انواع مهمات هدایت شونده لیزری به سوی هدفی که از پیش با لیزر نشانه گذاری شده حرکت می‌کنند. کارکرد اکثر موشک‌ها بدین صورت می‌باشد که ابتدا یک موقعیت مکانی در فضای سه بعدی به عنوان هدف انتخاب می‌شود، سپس موشک به وسیله‌ نیروی پیشرانی که دارد به سمت هدف پرتاب می‌شود. در مسیر راه به دلیل تغییر موقعیت هدف و یا اختلالات جریان، مسیر موشک تغییر می‌کند.

سیستم هدایت موشک از کامپیوتر‌های پیچیده‌ استفاده می‌کند و با محاسبات ایرودینامیکی و با تغییر دادن بالک‌های نصب شده روی موشک، مسیر درست را برای موشک پیدا می‌کند.

در جنگنده‌ کوثر، از مسیر یاب‌های لیزری و نوری، که جدید‌ترین تکنولوژی‌های موقعیت یابی در حال حاضر می‌باشند، برای پیدا کردن مسیر و انتقال این اطلاعات به کامپیوتر محاسبه گر موشک، استفاده شده است.

کوثر، نتیجه‌ معکوس تحریم ایران

رادار پیشرفته و چند منظوره

در سیستم راداری جنگنده‌ کوثر چندین تکنولوژی پیشرفته و جدید به کار گرفته شده است. یکی از این تکنولوژی‌ها Radar Warning Receiver RWR می‌باشد. این سیستم در هواپیما‌های جنگنده، کشتی، پایگاه‌های نظامی و ... قابلیت استفاده دارد. ساز و کار این ابزار به این صورت است که امواج ساطع شده از سیستم‌های راداری دیگر را تشخیص می‌دهد. با تشخیص رادار، به خلبان خطر زیر نظر بودن را اعلام می‌کند (به نحوی مانند سیستم تشخیص سرعت پلیس). این اخطار می‌تواند به صورت دستی و یا اتوماتیک هواپیما را از این حالت بیرون آورد.

در جنگنده‌ کوثر، تکنولوژی راداری Identification, Friend or Foe IFF برای تشخیص دوست از دشمن بکار گرفته شده است. این سیستم به پایگاه نظامی و کنترل پرواز اجازه‌ تشخیص پرنده را به عنوان دوست می‌دهد تا به آن اجازه‌ پرواز در آن منطقه را بدهند. بر خلاف اسم این وسیله، این رادار فقط قابلیت تشخیص دوست را دارد و در تشخیص دشمن نقشی ندارد.

استفاده از چَف و فِلِر Chaff and Flare

تکنولوژی دیگری که در ساخت جنگنده‌ کوثر استفاده شده است، چف و فلر می‌باشد. اغلب هواپیما‌هایی که ماموریت‌های نزدیک زمینی انجام می‌دهند برای دور ماندن از خطر موشک‌های دوش پرتاب لازم است دارای این سیستم باشند. چف از فیبر‌های ریزی حاوی پودر آلومینیوم و روی تشکیل شده است که توانایی بازتاب امواج رادار را دارد. این قطعات کوچک فیبر به صورت یک ابر اطراف هواپیما را احاطه می‌کنند و به صورت موقت هواپیما را از دید رادار دور نگه می‌دارد.

کوثر، نتیجه‌ معکوس تحریم ایران
کاربرد فلر در گمراه کردن موشک‌های دنبال کننده‌ حرارت می‌باشد. اکثرا از قطعات ریز منیزیم ساخته شده است که در انتهای جنگنده خارج می‌شوند و در مسیر راه مشتعل می‌شوند. دمای فلر به هنگام سوختن تا ۲۰۰۰ درجه فارنهایت افزایش می‌یابد که از حرارت خروجی نازل بیشتر است.

صندلی‌های قابل پرتاب صفر-صفر

این صندلی‌ها به گونه‌ای طراحی شده اند که بتوانند در وضعیت سرعت صفر و در ارتفاع صفر خلبان بتواند بدون آسیب دیدگی با پرتاب صندلی از هواپیما خارج شود. معمولا این صندلی‌ها با موتور راکت و نیروی پیشران انفجاری ساخته می‌شوند و نیروی مورد نیاز برای خروج از هواپیما بدین صورت تامین می‌شود.

کوثر، نتیجه‌ معکوس تحریم ایران

تکنولوژی ساخت صندلی‌های قابل پرتاب را فقط کشور‌های معدودی دارند که کشورمان نیز با اقتدار جزو این کشور‌ها می‌باشد. متخصصین وزارت دفاع سال‌ها برای بومی سازی و ساخت این صندلی‌ها پران تلاش کرده اند.

از دیگر اجزای مهم جنگنده‌ کوثر می‌توان به آسمانه (کانوپی) کابین خلبان اشاره کرد. این کانوپی جدید، به خلبان اجازه‌ دید بهتر و شفاف‌تر را می‌دهد. این قبیل اجزا اگرچه در نگاه اول ساده به نظر می‌رسند، اما ویژگی‌های خاص آن‌ها باعث شده که از تکنولوژی‌های انحصاری و خاصی در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود.

در حال حاضر این ویژگی‌ها همگی در نسخه‌ اولیه‌ جنگنده‌ کوثر وجود دارد و به زودی در نسخه‌های دیگر آن قابلیت‌های دیگری همچون تغییرات در سیستم هیدرولیک، الکترونیک، سوخت، تامین اکسیژن و تهویه مطبوع، چراغ ناوبری و ... نیز اعمال خواهد شد. در حال حاضر نسخه‌ دو کابینه‌ این جنگنده ساخته شده است که به زودی نسخه‌ تک کابین آن نیز به مرحله‌ تولید خواهد رسید.

در آبان ماه سال ۹۷ هم خط تولید این جنگنده آغاز به کار کرد. تقارن تولید انبوه این جنگنده با آغاز دور جدید تحریم‌ها علیه ایران، رسانه‌های غربی را به حیرت فرو برد، به گونه‌ای که روزنامه انگلیسی دیلی اکسپرس با انتشار گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نوشت ایران با ساخت نسل جدیدی از جنگنده‌های بومی خود جامعه نظامی غرب را در شوک فرو برده است.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۱۶۰۲۰۶:۱۱:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۲۴
آفرین
ناشناس۱۰۰۱۸۲۰۰۹:۴۳:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۴
ما بدون آمریکا زندگی می‌کنیم اما بیشتر پیشرفت می‌کنیم، مسئولیت‌هایمان را برداشته و جلو می‌بریم، اگرچه کافران نپسندند، امروز به برکت خون شهیدان قدرتمند هستیم.
ناشناس۱۰۰۲۴۳۶۱۳:۵۸:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
توهم قدرت داریم. دو تا نفتکشمون رو گرفتن. عربستان و انگلستان. هیچ کاری نمی کنیم.
ناشناس۱۰۰۲۹۲۹۱۸:۰۹:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۲۴
ایران و مردم ایران قدرت مند است اما دولت ذلیل و ضعیفی داریم که جرات استفاده از ابزارهای قدرمتند در اختیار را ندارد
ناشناس۱۰۰۱۶۴۷۰۸:۰۵:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
میشه هرکاری کرد و هرچیزی رو ساخت فقط باید امید به خدا بست و اعتماد به سرمایه هدی داخلی
ناشناس۱۰۰۲۳۲۹۱۳:۱۳:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۴
در جنگهای هوایی احتیاج به تعداد زیادی جنگنده وجود داره . به خصوص که طراحی بدنه این هواپیما نسبت به مدلهای روز کشورهای دیگه قدیمی تره . برای همین تولید بومی اونها در تعداد زیاد خیلی مهم و حیاتیه و این یک پیشرفت بسیار بزرگه .
ناشناس۱۰۰۱۶۶۱۰۸:۱۳:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۲۴
95 درصد مونتاژ است .
ناشناس۱۰۰۱۹۶۶۱۱:۰۷:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
موتور هواپیما ملی وطراحی همین بچه های ایرانی هست .همونهایی که دانشگاه های خارجی براشون سرودست می شکنند والبته همشسون به آمریکا نمیرن .یک عده هم می مونن تو ایران واز این کارها می کنند.
مهران۱۰۰۲۰۰۶۱۱:۲۸:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
حالا یه ذره فکر کن شاید 94 درصد مونتاژ باشه؟ اندازه گرفتی؟
ناشناس۱۰۰۲۰۳۱۱۱:۳۸:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۲۴
همون 5 درصدش هم به شما فشار میاره
ناشناس۱۰۰۲۱۰۴۱۲:۰۶:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
مونتاژ می دونی چی هست؟ مونتاژ امریکا حتما!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۰۰۲۱۳۶۱۲:۱۴:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۴
مهم دانش فنی تولید است شاید مثل خود غربیها لازم باشد بعضی قطعات را سفارش دهیم کشور دیگری بزند
ناشناس۱۰۰۲۲۵۱۱۲:۴۷:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۲۴
خب این عدد رو از کجا آوردید؟ فقط فاز منفی میدید...شما تو تیمشون بودید؟!
ناشناس۱۰۰۲۶۳۲۱۵:۲۴:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۲۴
مثال سمند
ناشناس۱۰۰۳۳۳۴۲۲:۴۷:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
چرا اینقدر خودباختگی ؟
ناشناس۱۰۰۳۴۶۰۰۱:۴۷:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۲۵
از هواپیما فقط قیافش را میشناسی و نوشتن اسمش را بلدی؟
ناشناس۱۰۰۱۶۶۲۰۸:۱۴:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
ای کاش این صنعت گران نامی وارد عرصه خودرو سازی بشن تا مادیگه سوار خودروهای لگنی مثل پراید نشیم
ناشناس۱۰۰۲۱۷۲۱۲:۲۶:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
داداش چه زود باوری. ساده نباش .از قدیم گفتن سنگ بزرگ علامت نزدن است .ادم خودش باید عاقل باشد
ناشناس۱۰۰۲۲۶۳۱۲:۴۹:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۴
نزدیک به ۲۴سال از عمر این انقلاب، بالاترین سطح مدیریت اجرایی کشور در دست نوعی تفکر بوده و بخشهای نظامی در دست تفکری دیگر و اکنون تفاوت این دو نوع تفکر کاملا جلوی چشم ما است. اگر این تفکر وارد عرصه صنعتی و اجرایی شود مطمئن باشید همین پیشرفتها را آنجا هم خواهیم دید.
ناشناس۱۰۰۱۶۶۹۰۸:۱۸:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
شماها یا جنگ ندید یا اینکه از تسلیحات دیگر کشورها خبر ندارید یک مروری انجام بدید یک بخش روزی نامه تان را بگذارید بر سلاح های دگر کشورها اونوقت ادعا کنید
مهران۱۰۰۲۰۱۲۱۱:۲۹:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۲۴
انصافا حرفت درست هست باید سلاح های پیشرفته کشورهای دیگر مخصوصا امریکا رو دید نه اینکه با موشکمون بزنیم پودرش کنیم خخخخ
ناشناس۱۰۰۲۱۱۴۱۲:۰۷:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
آره راست ميگي مثلا اين سامانه 15 خرداد چه سامانه مزخرفيه پهپاد رادارگريز رو ميزنه !!!!
ناشناس۱۰۰۲۴۵۲۱۴:۰۲:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
حتما آمریکا نمیدونه رادار چیه و رادار گریزی یعنی چی. بی زحمت یه کلاس آموزشی براشون بزارید بهشون یاد بدید. اصلا هم فکر نکنید نقشه ای پشت زدن رادار بوده
ناشناس۱۰۰۲۳۱۳۱۳:۰۶:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۴
دیگه از اون پهپادی که زدیم حرفه ای تر که ندارن . میگن دقیقا تکنولوژی F22 و F35 بوده . با چی زدیمش ، با ساده ترین سیستم موشکی !!!
ناشناس۱۰۰۲۴۸۴۱۴:۰۷:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
احتمالا شما دهه هشتادی هستی که جنگ ندیدی ولی خیلی از فرماندهان نظامی فعلی 8 سال توی جنگ با عراق بودن! کسی هم ادعا نکرده ما پیشزرفته ترین هواپیمای جنگنده دنیا رو ساختیم فقط ادعا کردن که یه هواپیمای جنگی با موتور بومی ساختیم که چیز کمی هم نیست!
ناشناس۱۰۰۱۶۸۰۰۸:۲۸:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
الان میان می گن فوتوشاپه یا کپی شده کامل نسل های قبل است
ناشناس۱۰۰۲۴۲۹۱۳:۵۵:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
همین که با فتوشاپ پهپادشون را زدیمخودش آخر تکنولوژیه اگر توانستند اونها هم با فتوشاپ پهپادهای یمنی را بزنند
ناشناس۱۰۰۱۶۸۴۰۸:۳۲:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
فقط بازار گرمی ... کیست که نداند کشوری گه توان تولید قطار و خودرو ندارد چگونه هواپیمای پیشرفته تولید می کند!!! نهایتش یک کپی برداریست ار تکنولوژی 50 سال پیش هواپیماهای آمریکا
وطنی۱۰۰۱۸۳۲۰۹:۵۳:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
برادر عزیز، علت این است که جهادگران و متعهدین در صنایع نظامی فعالیت میکنند و غرب گراها و فرصت طلب ها در صنایع خودرو سازی و...
ناشناس۱۰۰۱۹۹۳۱۱:۲۲:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
ی سر بزنید ببینید مدیران خودروسازها کی هستن و سوابقشون رو بررسی کنید یا مدیران قبلی خودروسازی رو ببینید الان کجا مشغولند بعد همینجوری بگین اونا غربگران اینا نیستن
ناشناس۱۰۰۱۹۹۶۱۱:۲۴:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
.من هرروز تبریز همین اف5 ها رو در حالت پرواز میبینم.حداقل که شکل اونا یکیه.برادرن متخصص که تکنولوژی چین وکره شمالی رو مهندسی معکوس میکنن کسی جلوشون رو نگرفته یه ماشین معمولی کره جنوبی رو هم مهندسی کنن نتیجه رو ببینیم ماشین ده سال قبلش هم قبوله.ماشاا... اونا رو که کسی نمیتونه بگه بالای چشمت ابروست.
ناشناس۱۰۰۲۳۲۳۱۳:۱۱:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
خوب جهادگر و متعهد که از فضا نیومدن ، مال همین کشورن ،این گوی و این میدون ، بیان صنعت خودروسازی را هم تحویل بگیرن یا اگر هم برفرض تحویلشون نمیدن خودشون از پایه بسازن ، خودروی خوب و باکیفیت بدن بیرون ، کی میخواد مانعشون بشه؟ قدمشون روی تخم چشم مردم .
ناشناس۱۰۰۱۹۹۰۱۱:۲۰:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
خخخخه اره دیدیم چجوری پهبادتون را زدیم یا چند سال قبل با استفاده از تکنولوژی برتر از امریکا ان یکی پهباد را به زمین نشاندیم یا وقتی به مرکز کنترل امریکا در عراق و سوریه نفوذ کردیم اره تو و ارباباتون خوبین خیلیییییییی!!!!!!
ناشناس۱۰۰۲۰۳۷۱۱:۴۱:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۲۴
نه عزیز ساختن اونا کاری نداره چون واسه یه عده وارد کردنش نون داره جلو تولیدشو میگیرن ولی هواپیمای جنگی و موشک واسه کسی نون نداره واسه همین تولیدش میکنن
ناشناس۱۰۰۱۶۹۴۰۸:۳۹:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۴
درود بر هر آن کس که برای عزت و استقلال این کشور تلاش میکند
میلاد حمیدی۱۰۰۱۶۹۵۰۸:۳۹:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
بیشترین عامل موفقیت هواپیما توانایی پنهان کاری و دور ماندن از دید هواپیمای دشمن و گمراه کردن اون هست. یک اف 22 از فواصل خیلی دورتر بدون اینکه این هواپیما متوجه بشه شناساییش میکنه و منهدمش میکنه. نمیخوام تلاش های متخصصان خودمون رو زیر سوال ببرم ولی ما باید بتونیم هواپیماهای نسل چهار و پنج رو خریداری کنیم و بتونیم خلا های خودمونو باهاش پوشش بدیم. این هواپیما ها میتونه در نقش کمک کننده به هواپیماهای نسل پنج ما باشه. ما حداقل صد فروند هواپیمای نسل 5 و 200 فروند نسل چهار لازم داریم و در کنارش هواپیما های دیگه. در کنارش سیستم های پدافندی هم باید خیلی خیلی بیشتر بشن
ناشناس۱۰۰۲۰۸۳۱۲:۰۱:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۲۴
دوست عزیز بهتره در زمینه ای که تخصص نداریم نظر ندیم، اف 22 رپتر با کوثر دو هواپیمای کاملا متفاوت با ماموریت متفاوت هستند، مقایسه کردن این دو اشتباهه، با این استدلال شما پس اف 16، اف 18، سوخوی 33 و یوروفایتر هواپیماهای بدرد نخوری هستند چون رادارگریز نیستند و اف 22 میتونه از فاصله دور اونها رو شناسایی کنه!
میلاد حمیدی۱۰۰۲۸۱۷۱۷:۰۹:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
بله اگر توسط هواپیماهای نسل پنج و سامانه پدافندی حمایت نشن مثلا سامانه های پدافندی مشغول اهداف کاذب زیاد باشن در اون صورت هواپیماهایی که نام بردید فایده ای ندارن. کاراییشون زمانیه که یک هواپیمای نسل بالاتر تامینش کنه و اون بتونه عملیات بکنه.شما اگر دقت کنید حداقل هواپیماهای نسل چهار و چهار و نیم رو کشورهای مثل هند و ترکیه خریدن
میلاد حمیدی۱۰۰۲۸۲۱۱۷:۱۲:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
با توجه به ماخ پایین این جنگنده حتی قدرت فرار هم نداره. من ادعای تخصص نکردم. چیز واضحی رو گفتم. ماموریت هواپیما بهونه خوبی نیست چون به هر حال رویارویی دو هواپیما چیز دور از ذهنی نیست در نبرد هوایی. ساپورت نداره این هواپیما
ناشناس۱۰۰۲۱۹۵۱۲:۳۱:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۲۴
امر دیگه ای؟
ناشناس۱۰۰۲۲۷۰۱۲:۵۰:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۴
شما در تخصص خودتون که علوم اجتماعی و زن گریزی هست نظر بدید لطفا نه بحث فنی مهندسی....خداروشکر هر دانشگاه برتری رو ببینید هم بچه های ایرانی تو بخش فنی مهندسیش هستند
ناشناس۱۰۰۲۳۱۵۱۳:۰۸:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
وقتی سیستمهای بومی پدافندی ما میتونن F22 رو بزنن ، دیگه زیاد اعتباری براش نمی مونه .
ناشناس۱۰۰۲۴۸۹۱۴:۱۰:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
داداش قطعات هواپیمای مسافربری به ما نمیدن اونوقت توقع داری 200تا جنگنده به ما بدن!؟
میلاد حمیدی۱۰۰۲۸۹۷۱۷:۵۳:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۴
طبق برجام ما میتونیم از2020. بدون محدودیت جنگنده بخریم
ناشناس۱۰۰۲۴۹۷۱۴:۱۲:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
البته حرف شما درسته فقط به شرطی که خود اف22 قبل از شلیک به دست موشک سوم خرداد منهدم نشده باشه!
ناشناس۱۰۰۳۰۱۶۱۹:۰۸:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۲۴
نه خوشبینی ونه بدبینی باید واقع بین بود
ناشناس۱۰۰۱۷۱۴۰۸:۴۸:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۲۴
مردم نون ندارن بخورن. ما دنبال ساختن هواپیمای جنگی و صندلی پرتاب هستیم!!! لطفا بفرمایید برای ساخت این هواپیما چقدر هزینه تحقیقات شده و چقدر ساخت هر نمونه اش هزینه داره.
ناشناس۱۰۰۲۰۲۴۱۱:۳۶:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
شما اگه می دونستی ساخت و صادرات اسلحه چقدر سود داره اینقدر نمی بافتی
ناشناس۱۰۰۲۰۳۸۱۱:۴۲:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
وقتی جنگ بشه همون یه تیکه نون رو هم همین هواپیما ها برات نگه میدارن
ناشناس۱۰۰۱۷۵۶۰۹:۰۷:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۴
اینکه توان دفاعی کشور را بالا می برید خیلی خوب هست ای کاش بفکر معاش مردم باشید
ناشناس۱۰۰۲۳۱۸۱۳:۱۰:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
معیشت مردم دست دولتیه که آدامس .............. ا صنایع دفاعی دست بچه های سپاه و ارتشه که با جونشون از مملکت دفاع میکنن .
ناشناس۱۰۰۱۷۵۷۰۹:۰۷:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
چرا عکس پرواز رنگ آبیاش نیست؟
ناشناس۱۰۰۲۵۰۹۱۴:۱۸:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
به خاطر اینکه اگه دقت کنی اون هواپیمای رنگ آبیه وجود نداره و طراحی کامپیوتری است .
ناشناس۱۰۰۱۷۵۸۰۹:۰۸:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
به چند کشور و به چه تعداد صادر شده؟! در چه عملیاتی استفاده شده؟ چرا در این زمینه هیچ اطلاعاتی به مردم داده نشده تا حالا!!!
ناشناس۱۰۰۲۵۰۴۱۴:۱۶:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۲۴
ببخشید این هواپیما دو 3 ساله ساخته شده ولی ایران بعد از جنگ با عراق 30 ساله که جنگی نداشته اونوقت توقع داری در کدوم عملیات از این هواپیما استفاده شده باشه!؟
ناشناس۱۰۰۱۷۶۳۰۹:۱۰:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران!! کاش یه باز هم بنویسیم : فلان خودروی مدرن نتیجه تحریم علیه ایران ساخت کارخانه و دستگاه و ... نتیجه تحریم ها...حمایت کردن از خلاقیت جوانان کلا چیزی که زندگی مردم را راحتر کنه....نه این که دغدغه نخبگان مهاجرت باشه ...این کشور با دست همین مردم و جوانان قابل اصلاح و پیشرفت است...ما میتونیم همه چیز را حل کنیم ....با یه تحول با یه کم حرکت .....ولی در عین حال باید با تمام دنیا تعامل کنیم ....کره شمالی نباش
امل۱۰۰۱۷۸۰۰۹:۱۹:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۴
یعنی با جنگنده کوثر که همان اف5 امریکایی هست میخواهید به جنگ جنگنده بی52امریکا بروید؟
ناشناس۱۰۰۱۸۵۷۱۰:۱۵:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
B52 بمب افکنه و جنگنده نیست
ناشناس۱۰۰۲۰۱۸۱۱:۳۰:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
البته جنگنده - بمب افکن هم
چشم۱۰۰۱۹۷۷۱۱:۱۴:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
در این که هواپیماهای قدیمی خودمان را رنگ کرده و با افزودن چند سامانه خریداری شده از بازار سیاه به اسم آذرخش و غیره عرضه می کنند شکی نیست. اما بی 52 بمب افکن است نه جنگنده. آخرین مدل جنگنده امریکا اف 35 است که ظاهرا طبق گزارشی درزکرده از اسراییل پرواز کرده و سراسر خاورمیانه را طی کرده بدون اینکه کسی بداند (بله سراسر خاورمیانه من جمله ایران). اروپا هم تایفون/طوفان را دارد با قابلیت عمود پرواز. روسیه هم سووخو 57 که الله اعلم!!! حالا ما اف 5 و اف 14 و اف 16 را ...
ناشناس۱۰۰۲۵۱۳۱۴:۲۰:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۲۴
یعنی فکر میکنی اونا شب خوابیدن صبح بیدارشدن یهویی این هواپیماها رو ساختن. اونا از خیلی ساده تر از اینها شروع کردن.
یک دوست۱۰۰۲۵۹۹۱۵:۰۰:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۲۴
رفیق تایفون عمود پرواز نیست. جنگنده ها هم یک نوع نیستند و همه با هم نباید مقایسه بشن. همین اف 35 که هی دوستان میگن سه نوع هست که هر کدوم برای یک ماموریت خاص طراحی و تولید شدن. عمود پرواز بودن یک مزیت برای جنگنده های ناو نشین محسوب میشه و هواپیماهایی مثل هریر، یاک 38 روسی یا اف 35 بی این قابلیت رو دارن.
ناشناس۱۰۰۲۶۱۲۱۵:۰۷:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۴
خودشون گفتند تا قبرس رفته البته شاید به نظر شما قبرس چزو خاورمیانه باشه
ناشناس۱۰۰۲۰۴۰۱۱:۴۳:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
اطلاعتت رو بالا ببر بعد نظر بده جانم
ناشناس۱۰۰۲۳۱۶۱۳:۰۸:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۲۴
البته بااطلاعات نظردادم چون مثل شما فقط تعریقش را نشنیدم
ناشناس۱۰۰۱۷۸۷۰۹:۲۱:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۲۴
امیدوارم مثل خودروهای صد در صد ایرانی نباشه که الان به دلیل نبود قطعه و تحریم ها زمین گیر شدن.
ناشناس۱۰۰۱۸۰۰۰۹:۲۷:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
پراید بیشتر از این سیستم و مدارو صفحه نمایشگر داره..
ناشناس۱۰۰۱۸۱۷۰۹:۴۰:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۲۴
الان باید اف ۳۵ بسازید اینها مال چهارسال پیش که تشویق کردیم چهار سال دیگه باید اف ۳۵ بستزید
ناشناس۱۰۰۱۸۲۱۰۹:۴۵:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۲۴
ایربگ پراید و سمند و.. را با این همه تیراژ مصرفی از خارج وارد میکنیم ، آنوقت صندلی پرنده هواپیما را با تیراژ ماگزیمم 50 تا را خودمان تولید کرده ایم؟
ناشناس۱۰۰۲۵۲۲۱۴:۲۴:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
خب ایربگ رو یه عده با ارز 4200 تومنی وارد میکنن با ارز ..... تومنی میدن به مردم ولی صندلی هواپیما رو با ارز 420000 تومنی هم نمیشه وارد کرد باید خودمون بسازیم. مجبوریم, میفهمی مجبور!
ناشناس۱۰۰۱۸۲۳۰۹:۴۷:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
خود شرکت لاکهید که این همه هواپیما را از طراحی تا پرواز را انجام میدهد ، ادعای 100% تولید داخل را ندارد. امروزه هر قطعه از هواپیماها در یک کشور ساخته میشود.
ناشناس۱۰۰۲۶۱۶۱۵:۱۰:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
چون سازنده اصلی لاکیهدمارتین نیست نورتروپ گرومن سازنده اصلی بود که حالا اسمش شده نورتروپ
ناشناس۱۰۰۱۸۳۹۱۰:۰۰:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۲۴
سمند هم خودرو ملي نام داشت ولي با تحريم ها توليدش متوقف شد انشاالله آنچنان نباشد
ناشناس۱۰۰۱۹۴۵۱۰:۵۸:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۴
ایکاش مدل باری و وانت این جنگنده را هم می ساختند ..باید با ایران خودرو همکاری کنند..
ناشناس۱۰۰۲۰۶۹۱۱:۵۶:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۴
100 درصد بومی! آفرین خیلی جالبه میشه بفرمایید سیستم ناوبری این جنگنده بومی کجا تولید شده؟ چیپهاش از کجا اومده؟
ناشناس۱۰۰۲۳۲۴۱۳:۱۱:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
میشه بفرمایین تا کی میخواین مثل خاله زنکها غر غر کنین ؟ یک کم بزرگ بشین آخه !
ناشناس۱۰۰۲۲۷۷۱۲:۵۱:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۲۴
تولید کنسرو رو هم بومی کنید که قیمت تن ماهی اینجوری نشه
ناشناس۱۰۰۲۵۲۵۱۴:۲۶:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
تن ماهی دست وزارت صنعته . وزارت صنعت هم که میدونی لونه ............هاست
ناشناس۱۰۰۲۲۹۹۱۳:۰۰:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۲۴
نکته جالبی که یک تحلیل گر غربی گفته بود این بود که ایران در زمینه موشکی هم از یک مدل کپی اولیه شروع کرد و بعد ناگهان به پیشرفت عظیمی دست پیدا کرد ، و در زمینه جنگنده هم بعید نیست در عرض ۱۰ سال به تکنولوژی روز دنیا برسد. فقط کاش در اسم گذاری تابع یک سیستم مشخص بودیم.
املی۱۰۰۲۳۳۲۱۳:۱۴:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۲۴
هیچ کشوری درصنعت هواپیماسازی بومی سازی نیست یعنی دوستانی که چشم بسته وندانسته اظهارفضل میکنند بدانند همین امریکا درتولید هواپیمای شکاری ومسافربری نمیاد حتی صندلی خلبان را خودش تولیدکندچون مرقون بصرفه نیست یعنی یک کشوردرسال چقدربه صندلی هواپیما نیازدارد تا خط تولید راه اندازی کند پس هرکشوری میاید مثلاصندلی راازچین الکترونیک را ازفلان کشور فولاد والومینیم را ازفلان کشور و.... پس ایران هم مثل دیگر کشورها هر5سال میخاد یک کوثرهماناف5تولید کند ویه دوصندلی اجکت نیازدارد ونمیاید خط تولید راه بندازد
ناشناس۱۰۰۲۷۴۵۱۶:۱۴:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۴
این که گفتی در شرایط عادیه در شرایط تحریم مه چیزش را باید خودشون بسازند
ناشناس۱۰۰۲۸۰۴۱۷:۰۴:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
مقرون
علی۱۰۰۲۹۰۲۱۷:۵۶:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
سیستم اجکت چون در آموزش نیز استفاده عملی میشود، پر کاربرد است و از سالها قبل ایران و صنایع دفاع کارتریج های پرتاب صندلی را با تحقیقات زیاد بومی سازی کردند.
ناشناس۱۰۰۳۰۰۵۱۹:۰۳:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۲۴
همان اف 5؟
ناشناس۱۰۰۲۴۱۲۱۳:۴۵:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۲۴
بهرحال این یک حقیقته که دانش این تجهیزات از کتب و مقالات امریکایی ها استخراج شده.این ادعا رو بعنوان یک مهندس مکانیک مطرح می کنم و الکی نمی گم
ناشناس۱۰۰۲۶۷۹۱۵:۴۸:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
اون موقع چرا فقط این کتابها و جزوات رو فقط ایرانی ها میخونن ؟ بعد معرفی کنید یدونه مقاله من برم از روش هواپیما یا مثلا گوشی اپل بسازم
ناشناس۱۰۰۲۷۴۳۱۶:۱۳:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۲۴
اشکالش چیه؟
ناشناس۱۰۰۲۵۸۳۱۴:۵۲:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۲۴
حالا ک صفر تا صد دست ایراتیهاست خوب هزارتا ازش بسازید
ناشناس۱۰۰۲۷۳۹۱۶:۱۱:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۲۴
این جنگنده نسل 3هست و سرعت پایینی داره و حرفی در برابر حتی f15 برای گفتن نداره اما پایلوت خوبیه و باید روش کار کرد
ناشناس۱۰۰۲۸۰۷۱۷:۰۵:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۲۴
این چرا دسته خلبان و فرمون نداره..اتوماتیکه//
ناشناس۱۰۰۲۸۵۵۱۷:۳۴:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
ببخشید پارسال برای کارت ملی ثبت نام کردم کسی خبر داره کارت ملی بومی کی تولید میشه ؟
علی۱۰۰۲۸۹۳۱۷:۵۲:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۴
سلام دوستانی که این دستاورد رو ناچیز یا خیلی قدیمی قلمداد میکنند لطف کنند کتاب "هیچکس جرات ندارد...." را مطالعه کنند و ببینند اسراییل چگونه با کپی زنی و مهندسی معکوس در 60 سال قبل، امروزه توانسته در رده تولید کننده های اسلحه و موشک قرار گیرد. من در صنایع نظامی خدمت کردم، هزینه تحقیقات بسیار زیاد است و تولید یک محصول از ابتدا تا انتها و مستند سازی آن بسیار زمان بر است و بهترین راه همان مهندسی معکوس و بومی سازی است که البته آن هم دشوار است، چون اطلاعات آلیاژ فلزات و جنس برخی قطعات نامشخص است و دستیابی به آن مشکل است.
ناشناس۱۰۰۲۹۱۴۱۸:۰۰:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۲۴
بد نیست با مفهمون هزینه-فرصت آشنا بشید.
ناشناس۱۰۰۳۲۴۹۲۱:۴۶:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۴
اینها هماناف ۵ های قدیمی هستند
ناشناس۱۰۰۳۲۶۵۲۱:۵۷:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۲۴
کاش اسمش هم ایرانی بود

پربحث‌های دیروز

 1. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 2. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 3. پوتین: نخستین واکسن کرونا در روسیه ثبت شد

 4. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

 5. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 6. سهم خواهی جریان های سیاسی لبنان از کیک دولت آینده

 7. روحانی: مردم در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد، اطمینان خاطر داشته باشند

 8. دوچرخه سواری حاکم دبی

 9. اعترافات ۳ عضو داعش در دادگاه کیفری/ سردار سلیمانی نبود، عراق را فتح می‌کردیم

 10. آینده تاریک سعودی‌ها به روایت میدل ایست آی

 11. ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد/ طبری: تمام ۱۶ اتهامی که در کیفرخواست آمده را رد می‌کنم

 12. تصویب نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام مهندس بازرگان

 13. نامه بسیج دانشجویی به نمایندگان / مجلس به طرح «گشایش اقتصادی» دولت ورود کند

 14. برایان هوک: ترامپ دنبال توافق جدید با ایران است

 15. روحانی: تلاش برای تولید دارو و واکسن کرونا تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه خواهد داشت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 5. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 6. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 7. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 10. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 11. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 12. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 13. صحنه آهسته انفجار بیروت

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 16. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 19. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 20. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 21. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 22. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

 23. پوتین: نخستین واکسن کرونا در روسیه ثبت شد

 24. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

 25. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

  2. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

  3. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

  4. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

  5. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

  6. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

  7. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

  8. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

  9. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

  10. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

  11. روحانی برای مقابله با کرونا، «شفا» را به مردم پیشنهاد کرد/افشاگری تکان‌دهنده فتاح/نادران: گشایش اقتصادی یک فاجعه است

  12. طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس یازدهم کلید خورد

  13. واکنش روحانی به شایعه تلاش برای زمین زدن دولت/انتقاد تند زیباکلام از اصلاح‌طلبان/ میزان صداقت بی‌بی‌سی/ کدام مناطق تهران بیشترین آمار ابتلا و فوتی کرونا را دارند؟

  14. روحانی: تا روزی که صندوق رای و انتخابات هست، جمهوری اسلامی ایران با همین قدرت می ماند

  15. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

  16. افکار عمومی در انتظار مصوبه مجلس در طرح شفافیت آرای نمایندگان

  17. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

  18. انتقاد نادران از وعده گشایش اقتصادی روحانی

  19. عضو مجمع تشخیص: آمریکا می‌خواهد مردم را از انقلاب خسته کند/ گرانی‌ها به کجا می‌خواهد برسد

  20. شمخانی: نمی‌توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

  21. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

  22. اقدام گوگل علیه ایران

  23. برایان هوک از سمتش استعفا می‌کند

  24. جزئیاتی از آسانسور پرماجرای کاخ مرمر + عکس

  25. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

  آخرین عناوین