ورود به شهر ممنوعه باستی‌هیلز لواسان

گروه اجتماعی الف،   3980422043 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

برچیده شدن موانع غیرقانونی ورودی شهرک «باستی‌هیلز» در لواسان نویدبخش آغاز برخورد قضایی با تخلفات این شهرک اشرافی است.

ورود به شهر ممنوعه باستی‌هیلز لواسان

روزنامه جام‌جم نوشت: تپه‌های باستی، تپه‌هایی كه وصل است به بلوار باستی؛ چه ترجمه تحت‌اللفظی كنیم و اینها را بگوییم، چه بنویسیم اشرافی‌ترین شهرك مسكونی ایران، درهر دو حال می‌رسیم به شهر ثروتمند‌نشین لواسان و شهرك باستی هیلز آن، جایی كه كار از زمین‌خواری گذشته و شده است مصداق بی‌چون و چرای كوه‌خواری، آسمان‌خواری و همه چیز‌خواری. دیروز شخصی صاحب سمت البته به ما گفت دیگر نگویید باستی هیلز، منظورش برداشته شدن لوگوی انگلیسی و طلایی رنگ سر در شهرك بود، به جایش گفت بگویید شهرك مطهری كه مردم لواسان با این اسم راحت‌ترند و یاد آقای مطهری سازنده شهرك می‌افتند!

چه باستی هیلز چه مطهری، وقتی معنی هر دو یكی است چه فرقی می‌كند كدامش را بنویسیم، چه بنویسیم تپه‌هایی كه وصل است به بلوار باستی و شده است باستی هیلزی كه كمتر از یك سال است سر زبان‌ها افتاده، چه بگوییم شهركی كه مطهری نامی با توسل به پول‌هایی كه از پارو بالا می‌رفته آن را ساخته و پرداخته.

با این كه كسی تا به حال نگفته و شاید هم جسارت نكرده نام ساكنان این شهرك را بیاورد و دیروز صاحب سمتی كه به ما اطلاعات داد نیز گفت كه تابه حال حتی رغبت نكرده وارد شهرك شود و ته و توی بناها و مالكانش را دربیاورد، ولی نگفته پیداست یك سر این رشته به صاحبان قدرت و سر دیگرش به صاحبان ثروت وصل است.

مخلوط قدرت و ثروت در این كشور كارها می‌كند؛ یك روز می‌افتد به جان زمین‌های مرغوب، یك روز می‌افتد به جان كوه‌ها و دریاها، یك روز به جان گردنه زیبای حیران و طرفه این كه همیشه نیز تیرش می‌خورد به هدف. زمین‌خواری در زمین‌های گران‌قیمت لواسان اظهر من الشمس است، اصلا تحقیق نمی‌خواهد، همین باستی هیلز كه توصیه شدیم نام نامانوس مطهری‌‌اش را به كار ببریم اگر زمین‌خواری، آسمان‌خواری و كوه‌خواری نیست پس چیست؟

شاخ موانع شكست

اواخرهفته قبل اما یك اتفاق برای این شهرك افتاد. به دستورمقام قضایی موانع ورودی این شهرك جمع شد، یعنی دو میلگرد جوش دادند به در ورودی تا دیگر نگهبانی داخلش نشیند و جلوی مردم را
نگیرد.  

مدت‌ها نگهبان‌ها را در آن موانع نشانده بودند كه دقیقا جلوی ورود مردم را بگیرند، كه شهرك باستی بشود ملك اختصاصی یك عده، بشود یك دژ مستحكم و تسخیر نشدنی، مثل قلعه قهقهه كه درتاریخ ایران دست هیچ بنی‌بشری به آن نمی‌رسید.

حالا شهرك باستی ما و شهرك مطهری یك عده، موانع ورودی ندارد و می‌شود درآن چرخ زد، می‌شود زل زد به ویلاهای چند ده میلیاردی و مبهوت شد از این همه پولی كه پای ساختمان‌ها ریخته‌اند، حالا بدون حضور نگهبانانی كه مدتی قبل جلوی ما را هم گرفتند و نگذاشتند وارد شهرك شویم، می‌شود برای خواباندن عطش كنجكاوی هم كه شده، در خیابان‌های باصفا و سرسبز شهرك چرخ زد و شكوه یك معماری كه پایش را گذاشته است روی گُرده ملت و محیط زیست، دید.

البته باستی بدون موانع هم هنوز باستی است، شیر پیر است، كنده‌ای است كه هنوز دود از آن بلند می‌شود و هنوز از معجون قدرت و ثروت، قدرت می‌گیرد. عكاس وخبرنگار یكی از خبرگزاری‌ها كه رفته بودند باستی بدون موانع را ببینند، البته به اندازه ما خوش‌شانس نبودند كه فقط جواب منفی برای ورود شنیدیم، آنها عصر روز چهارشنبه كتك خوردند وقتی داشتند از دیوارهای بلند شهرك عكس می‌گرفتند، كارشان نیز سرانجام رسید به پلیس وشكایت و شكایت كشی. از این ضرب و شتم چیزی كه عاید ما رسانه‌ها شد این كه یكی از ویلاها كه سهوا در كادر دوربین قرارگرفته متعلق بوده است به یكی از سهامداران یك شركت خصوصی بزرگ و یكی از بانك‌های خصوصی كشور كه طبیعی است آن همه پولی كه دارد را فقط در جاهای  خیلی تجملی مثل باستی می‌تواند خرج كند.

دیوارها هم باید بریزد

مثل ویلاهای باستی در لواسان كم نیست. در كمربندی این شهر ویلاها چنان بزرگ و تجملی  و دیوارها چنان بلند است كه حس غریبگی به آدم دست می‌دهد، انگار مالكان از كره‌ای دیگر آمده‌اند كه در این اوضاع اقتصادی نابسامان به قدری پول دارند كه روی سبیل شاه نقاره می‌زنند و مثل شاه‌نشین‌های قدیم نشسته‌اند در بلندترین نقطه كوه‌ها و تپه‌ها و ما مردم عادی هم زیر پایشان.

 پشت این حصارهای حصین، مالكان و صاحبان ثروت و قدرت البته كه لذت می‌برند و حس امنیت دارند، ولی بیرون این حصارها كسانی مثل امام جمعه لواسان هستند كه معتقدند قدشان باید كوتاه تر شود، یك قد هفت متری كه به گفته سید سعید لواسانی باید بشود سه متر. اگر بشود دیوارهای شهرك باستی را با حكم قضایی كوتاه كرد می‌شود سه خط روی صورت باستی هیلز؛ خط اول برداشتن نام انگلیسی‌‌اش بود از سردر شهرك، خط دوم جمع شدن موانع‌ است و دیوارها هم كه كوتاه شود می‌شود خط سوم.

اما فقط خط، فقط یك تشر، یك تنبیه ناچیز برای شهركی كه می‌گویند همه جور تخلفی درآن رژه می‌رود، كمترینش كوه‌خواری. اما همین دو خط به ظاهر ناچیز ظاهرا برای كشیده ‌شدن روی صورت یكی از نمادهای سرمایه‌داری در كشورمان كار چندان ساده‌ای نبوده است، نشانه‌‌اش نیز حرف‌های امام جمعه لواسان در خطبه‌های نماز دیروز كه برداشته شدن موانع را محصول فریادهای عدالت خواهانه دانست یعنی  فریادها كشیده شده تا موانع جمع شده، حالا بماند دیوارشهرك و تخریب‌های میلیارد میلیارد تومان كه شاید حنجره‌ها باید برایش پاره شود.

داستان تسامح و فساد

اگر بخواهیم درباره كلاك نیز حرف بزنیم نقاط بودار در لواسان می‌شود دوتا، یكی باستی و دیگری كلاك؛ دو شهرك ویلایی كه مقر آدم‌های خاص و ثروتمندان افسانه‌ای‌اند.

هر دوی این شهرك‌ها سال‌ها در روز روشن ساخته شده‌ وجلوی چشم نهادها و دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی بالا رفته‌اند. ساخت و ساز این دو شهرك كار دزدانه‌ای نبوده و هیچ كار بدون مجوزی درآنها انجام نشده، حتی پرونده باستی را كه روزگاری به كمیسیون ماده 100 شهرداری فرستاده اند سازنده بابت تخلفاتش، جریمه نقدی كلان را پرداخته و پرونده را آزاد كرده است. این یعنی همه خبر داشته اند كه روی كوه‌های لواسان دارد چه اتفاقی می‌افتد و اراضی ملی و آسمان كه آسمان همه مردم است چطور دارند انحصاری می‌شوند.

امام جمعه لواسان اوضاع باستی و كلاك را در این خلاصه می‌داند كه هرچه در این دو شهرك رفته محصول تسامح و رفتار ناعادلانه بوده و دست پرورده ساختارهای معیوب كه باید اصلاح شود و قوانین عادلانه و شفاف و صریح جایش را بگیرد.
سال‌هاست از این حرف‌ها زده می‌شود و مدت‌های مدید است كه همه عیب و ایرادها را در تسامح و عیوب ساختاری می‌دانند، ولی بازهم باستی‌ها و كلاك‌ها قد می‌كشند.

البته احمد طاهری، مدیركل منابع طبیعی استان تهران، مردی كه دو هفته‌ای است مدیر كل شده و برای اظهارنظر درباره زمین‌خواری‌ها و كوه‌خواری‌ها بسیار محتاط است به ما می‌گوید اگر اصلاح هندسی و پروژه كاداستر بودجه بگیرد و در یكی دوسال آینده تكمیل شود دیگر كسی نمی‌تواند به اراضی ملی دست‌اندازی كند و زمین‌های ملی نیز با مستثنیات مردم تداخل نمی‌كند.

او می‌گوید اگر نقشه‌های هوایی به همراه حد و حدود زمین‌های ملی و منابع طبیعی در سندهای تك برگی درج شود جلوی اكثر قریب به اتفاق تصرفات نیز گرفته می‌شود و آن وقت دیگر این همه پرونده تخلف و این همه اعتراض شكل نمی‌گیرد.

طاهری اما وقتی چندین «اگر» ابتدای جملاتش می‌گذارد قطعیت را از مبارزه با زمین‌خواری می‌گیرد، چون موضوع كاداستر و اصلاح هندسی اراضی موضوع تازه‌ای نیست كه حالا با مطرح شدن آن از زبان یك مسؤول بشود به خاطرش ذوق كرد.

سندهای تك برگی اراضی ملی البته اگر صادر شود و همه زمین‌های ملی و منابع طبیعی به نام دولت سند بخورد و رسما متعلق به همه مردم شود البته كار مهمی رخ می‌دهد، ولی حتی این اقدام نیز نمی‌تواند زمین‌خواری‌هایی را كه تا به حال انجام شده و آن همه تبعاتش را بشوید و با خود ببرد. زمین‌ها كه هیچ، كوه‌ها و رودها و دریاها حالا در قبضه ثروتمندان خاص است كه به این آسانی‌ها از آن دست برنمی‌دارند، مثل باستی هیلز ما و شهرك مطهری یك عده كه معلوم نیست اگر دیوارهای هفت متری‌‌اش فرو بریزد، قانون می‌تواند تصرفات وسیع این شهرك را نیز قلع و قمع كند و كوه وآسمان را به مردم لواسان، تهران و ایران برگرداند؟ 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۸۳۶۵۱۰:۰۶:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۲
واضعا این همه بدبختی و جنگ و شهید و.. نتیجه اش شد این
ناشناس۹۹۹۳۷۲۱۸:۳۳:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۲۲
باید مشخص بشه این خانه ها مال چه کسانی هستن
ناشناس۹۹۸۳۸۴۱۰:۱۹:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
متاسفانه این طبقه نوکیسه ، تاثیرگذاری سیاسی هم دارد و لیست میلیاردی به مجلس می فرستد..
ناشناس۹۹۹۰۲۷۱۵:۲۹:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۲۲
تا وقتی یاد نگیرید مثل چین و امریکا به ثروت وثروتمندان دزد نگویید به جایی نخواهید رسید! اگر از ثروت اینها استفاده بشه هزارن شغل ایجاد میشه ولی با تفکرات امثال شما از کشور خارج می‌شوند
ناشناس۹۹۸۳۸۹۱۰:۲۴:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۲۲
از خون این ملت ساخته شده دیگه. اگه یک خورده غیرت داشتم و داشتیم این افراد الان گوشه زندان بودن نه در ویلاهای چند صد میلیاردی
ناشناس۹۹۸۹۸۰۱۵:۰۶:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
غیرت نه ..اگر کمی عدل و انصاف داشتیم..رانت و فامیل بازی و دورویی نداشتیم و..
ناشناس۹۹۸۴۲۵۱۰:۳۸:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۲
همه این شهرک ساخته شده توسط مفسدان اقتصادی بایستی توسط نیروهای نظامی قانونی با مواد لازم منفجر و تخریب کردند تا مردم واقعا بدانند اراده ای برای مبارزه با فساد هست بدانید با فساد برای هر دولتی زود دیر میشود .تاریخ بخوانید
ناشناس۹۹۸۴۶۶۱۰:۵۴:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
بازهم برای مردم مشغولیت ایجاد کرد تا یادشون بره قیمت ها مرغ در حال پرواز است اگر دیوارها هست یا نیست آیا فرقی بحال ملت برسد آیا دلار ارزان میشه یا روابط ایران با کل جهان عادی میشه فقط مسایل برای انحراف افکار عمومی
سید۹۹۸۴۹۹۱۱:۱۳:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۲
خدا رحمتش کنه یه جمله پر معنا از امام علی ع در سخنانش گفتند که بعد مدتی دیگه اثری از اون تو تیتر رسانه ها نمیبینی که هیچ کاخی بنا نمیگردد مگر کوخی ویران گردد
ناشناس۹۹۸۵۰۲۱۱:۱۴:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۲۲
قصه واقعی قارون در قران را بخوانید حسرت نمی خورید. آن ها باید بترسند که از چه راهی این پول را در آورده اند.
ناشناس۹۹۸۵۰۳۱۱:۱۵:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
اگر مالکان مشخص باشد و مردم بدانند شغل هر کدام چیست و از چه راهی پولدار شده اند که ایرادی نداره. اما اینکه معلوم نیست این همه پول از کجا اومده ایراد نظام مالی کشوره و مسئولینی که توانایی جلوگیری از فساد نداشتن
ناشناس۹۹۸۵۰۸۱۱:۱۸:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
بهتره بهش بگیم قلعه دزدها
ناشناس۹۹۹۰۱۸۱۵:۲۵:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۲۲
هر کس پول دار دزد نیست در چین و امریکا و... هزاران میلیارد زندگی می‌کنند مورد احترام هم هستن چون با پولشون ایجاد اشتغال می‌کنند. تفکر امثال شما فقط باعث فرار ثروت از کشور به دبی و ترکیه میشه
ناشناس۹۹۹۰۷۶۱۵:۴۸:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
قلعه برادران!
ناشناس۹۹۸۵۵۴۱۱:۳۷:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۲۲
من بشدت مخالف مال مردم خواری و امن شدن ثروتمندان و مخفی شدن آنان در جاهای اینچنینی هستم اما. گزارش این خبرنگار هم سراسر خیالپردازی و احساسی بود. برادر من!! خب باز شده حالا برو داخل دو تا گزارش عدد و رقمی بده تا مردم بدانند چه خبر است. سرتاسر گزارش ات احساسی و بی محتوی بود
ناشناس۹۹۸۵۷۹۱۱:۴۷:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
دارم فکر می کنم چه افرادی دارند در این کاخها زندگی میکنند ؟ آخه قیمت اوها رو از 200 تا 700 میلیارد ذکر کردند
شهروند۹۹۸۶۹۸۱۲:۵۲:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۲۲
قارون های زمان
ناشناس۹۹۸۸۲۶۱۳:۵۹:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۲
وقتی مردم فقیر میشن شروع به گیر دادن به پولدارها میکنن تا دل مردم خنک بشه
ناشناس۹۹۹۰۰۳۱۵:۱۷:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
دلیلش اینه که خداوند حق فقرا را نقدا در قالب خمس و زکات در جیب پولدار ها قرار داده ولی آنها آن را نمی پردارند در نتیجه فقر گسترش پیدا می کند و گسترش فقر باعث طغیان فقرا و ویرانی کاخ اغنیا خواهد شد.
ناشناس۹۹۸۸۷۱۱۴:۲۰:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۲۲
حسادت از خصلتهای جدا نشدنی ایرانیهاست
ناشناس۹۹۸۸۷۴۱۴:۲۱:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۲۲
لطفا خرابش نکنید من میخوام یه ویلا بخرم به فامیل پز بدم
محمد۹۹۸۹۰۰۱۴:۲۶:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۲۲
حالا چرا در تهران جلوش گرفته نمی شه 2 تا برج 20 طبقه درمنطقه اوین بلوار درکه از 8 سال پیش در حال ساخته که اگه از مسیر یادگار امام شمال حوالی زندان اوین و سعادت آباد نگاه کنید به سمت اوین و ولنجک (شمال ) نگاه بیاندازید چشم انداز شمال و کوه ها و خانه منطقه بسته شده است چرا شهرداری مجوز 20 طبقه داده و چرا شهردارجدید جلو این ساخت و ساز نامتناسب نمی گیره!
ناشناس۹۹۸۹۶۴۱۴:۵۶:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۲۲
تشکر بابت برخورد.
ناشناس۹۹۹۰۳۹۱۵:۳۴:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۲۲
ایرانی ها چشم دیدن خوشبختی بقیه رو ندارن
ناشناس۹۹۹۰۹۵۱۵:۵۶:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۲۲
برید راه رسم پولدار شدن رو یاد بگیرید جای شعار های تو خالی
ناشناس۹۹۹۳۵۷۱۸:۲۵:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۲
باید همه این ویلاها به نفع ملت مصادره بشود
شربیانی۹۹۹۴۳۰۱۹:۱۴:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
فاصله طبقاتی از کجا تا به کجا افرادی که برای سیر کردن شکم گدایی و زباله جمع میکنند و پاره ای ویلاهای چندین میلیاردی دارند...
ناشناس۹۹۹۴۶۴۱۹:۴۹:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
برای اسامی انگلیسی فخر میفروشند

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 2. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 3. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 4. پشیمانیم؛ حرف پرتَکرار حامیان و هواداران رئیس‌جمهور

 5. نیویورک تایمز: ترامپ، تمسخر در خارج و استیضاح در داخل

 6. ربیعی: تحریم‌ها را می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد/ پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار کرد

 7. قالیباف: کلید روحانی قلابی است؛ دنبال کلید واقعی باشید/ ریشه اصلی فساد، ضعف و ناکارآمدی در شیوه اداره است

 8. روایت ازغدی از مجادله با روحانی/ ثبت‌نام قالیباف در انتخابات مجلس/آیا نمایندگان، وزیر کشور را استیضاح می‌کنند؟

 9. حضور خانوادگی برای ثبت‌نام در انتخابات

 10. آخرین روز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره‌هایی که برای ثبت‌نام آمدند/ حاشیه‌ها و تصاویر

 11. فرار مالیاتی پزشکان و وکلا معادل نیمی از یارانه نقدی

 12. جزئیات تازه از ماجرای هبه ۲۶۰ میلیارد تومانی به داماد آقای وزیر

 13. تصویری از «مسعود سلیمانی» بعد از آزادی

 14. مطلوب مردم آری، مطلوب سیاستمداران خیر

 15. آشوب‌های عراق و استعفای عادل عبدالمهدی؛ داعش بازمی گردد؟

 16. در انتظار ثبت نام

 17. قیمت سکه و طلا در بازار / یورو و پوند گران شدند + جدول

 18. محمدحسین لطیفی: از سلبریتی‌ها چند برابر دیگران مالیات بگیرید/ اعتراض دارم به اداهای اپوزیسیونی بازیگران!

 19. بازیگر سینما: موافق پرداخت مالیات هستم/ دولت ما را مقابل مردم قرار ندهد

 20. کاهش قابل‌توجه مصرف بنزین سوپر در کشور

 21. صحبت‌های رئیس جهاد دانشگاهی درباره دعوای روحانی و رحیم‌پور ازغدی

 22. اطلاعیه جدید بانک مرکزی درباره فعال‌سازی «رمز دوم پویا»

 23. شهردار تهران: خبر فروش صندلی اتوبوس غلط است

 24. «عارف» کاندیدای مجلس یازدهم نمی‌شود

 25. چگونه رمز دوم یکبار مصرف را فعال کنیم؟

پربحث‌های هفته

 1. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 2. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 3. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 4. شوخی گریه‌دار با کودک کار

 5. سعید ملایی تبعه مغولستان شد+عکس

 6. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 7. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 8. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 9. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 10. علت طولانی بودن روند صدور کارت ملی چیست؟

 11. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 14. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 15. ثبت نام کنندگانی که هیج اطلاعاتی از مجلس شورای اسلامی ندارند!!

 16. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 17. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 18. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 19. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 20. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 21. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 22. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 23. کدخدایی: برخی از وزرا مخالف افزایش قیمت بنزین بودند/موضع مشاور رئیس جمهور درباره کشته شدگان اعتراضات اخیر/ زیباکلام: شرمنده مردمی هستم که با تشویق من به روحانی رای دادند

 24. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 25. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

پربحث‌های هفته

 1. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 2. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 3. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 4. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 5. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 6. عوامل کودک‌آزاری خود را به پلیس معرفی کردند

 7. استاندار تهران: ۹ محل برای اعتراضات قانونی در نظر گرفته‌ایم/ استادیوم شیرودی یکی از محل‌های در نظر گرفته شده برای تجمعات

 8. انتقاد سردار کمالی از ابطال مصوبه ایثارگری

 9. کرایه اتوبوس‌های جدید DRT در پایتخت چقدر است

 10. جزئیات تازه از ماجرای هبه ۲۶۰ میلیارد تومانی به داماد آقای وزیر

 11. محسن هاشمی: وضعیت حمل‌ونقل عمومی در بدترین حالت است/ ثبت تهران به عنوان یکی از آلوده‌ترین شهر جهان

 12. فرماندار زنی که در ناآرامی‌ها به خانه نرفت/ شلیک تیر هوایی باعث شد شلوغی بیشتر شده و معترضان داخل بیایند!

 13. منشا بوی نامطبوع تهران مشخص شد

 14. ورود دادستانی به ماجرای اهانت به کودک زباله‌گرد

 15. «اعزام به زندان تا تأمین قرار وثیقه و کفالت» ممنوع شد

 16. سگ‌ها و سگ‌داران؛ بی‌قانون و بلاتکلیف

 17. شهردار تهران: خبر فروش صندلی اتوبوس غلط است

 18. اتهام مهناز افشار نشر اکاذیب است

 19. از شایعه تا واقعیت کلیپ حمله ۳ تخریبگر

 20. عبدالرضا داوری اتهامات متعدد دارد/ بازداشت پسر آخوندی صحت دارد/ بسیاری از کشته‌شدگان اخیر با تیر اغتشاشگران کشته شدند

 21. جزئیاتی جدید از بازداشت‌شدگان اغتشاشات اخیر / حمله به ۷۵ فروشگاه و ۱۵۰ خودرو شخصی

 22. محاکمه "علی دیواندری" غیرعلنی شد

آخرین عناوین