هزینه معیشت در پایتخت بالای ۶ میلیون تومان است!

گروه اقتصادی الف،   3980415061 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
هزینه معیشت در پایتخت بالای ۶ میلیون تومان است!

بررسی‌ها نشان می‌دهد هزینه معیشت یک خانوار کارگری 3.3نفره در تهران به 6میلیون و 482هزار تومان رسیده که بخش عمده آن ناشی از رشد شدید تورم در گروه خوراکی و آشامیدنی و هزینه مسکن بوده است

همشهری نوشت: تقریبا یک سال از زمانی که تشکل‌های کارگری با ارسال نامه‌ای به شورای‌عالی کار، جبران هزینه‌های تحمیل شده به معیشت کارگران را خواستار شدند می‌گذرد و حالا در آستانه سالگرد این اقدام، دوباره مراحل قبلی را تکرار کرده‌اند تا شاید راهی برای رفع تنگنای معیشتی کارگران گشوده شود.

به گزارش همشهری، درخواست قبلی کارگران برای جبران هزینه‌های معیشت، به‌واسطه تغییر و تحولات وزارت کار عملا در سایه برگزار نشدن جلسات شورای‌عالی به‌جایی نرسید و عاقبت با مانور دولت در توزیع کالاهای اساسی و افزایش دستمزد سالانه کارگران بر مبنای فرمول 400هزار تومان به‌اضافه 13درصد کلا به فراموشی سپرده شد؛ اما اکنون براساس آمارهایی که کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار کشور از هزینه معیشت در شهر تهران استخراج کرده، وخامت اوضاع به‌جایی رسیده که هرگونه بی‌توجهی به روند رو به رشد تنگنای معیشتی بر قشر حقوق‌بگیر می‌تواند به یک بحران تمام‌عیار برای طبقات فقیر و متوسط جامعه تبدیل شود.

هزینه معیشت در تهران

نماینده کارگران شورای‌عالی کار می‌گوید: اواخر سال گذشته در جریان مذاکرات مزدی، شرکای اجتماعی روی میانگین کشوری هزینه معیشت به توافق رسیدند و رقم 3میلیون و 759هزار و 262تومانی برای معیشت یک خانوار 3.3نفره کارگری در هفته چهارم دی‌ماه 97را تأیید کردند.

علی خدایی، توافق جدید برای به‌روزرسانی این رقم را نیازمند تأیید هر 3 طرف کارگری، کارفرمایی و دولت می‌داند و می‌افزاید: با وجود این، بررسی‌های اخیر کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار کشور نشان می‌دهد هزینه معیشت یک خانوار کارگری 3.3نفره در شهر تهران به 6میلیون و 482هزار و 215تومان تا انتهای اردیبهشت‌ماه رسیده که بخش عمده آن ناشی از رشد شدید تورم در گروه خوراکی و آشامیدنی و هزینه مسکن بوده است.

او با تأکید بر اینکه از دی‌ماه پارسال تاکنون افزایش نرخ تورم خصوصا در مورد خوراکی، آشامیدنی و مسکن شیب زیادی داشته است، تصریح می‌کند: شاید ازنظر بسیاری از کسانی که با درد جامعه کارگری و اقشار کم‌درآمد بیگانه هستند، رشد چند صد درصدی قیمت اقلامی مانند سیب‌زمینی، پیاز، گوجه‌فرنگی و... از دی‌ماه پارسال تاکنون اتفاق چندان بااهمیتی نباشد اما متأسفانه این اقلام قوت غالب بخش قابل‌تأملی از خانوارهای کشور را تشکیل می‌دهد و گرانی آنها به ناترازی بودجه این خانوارها دامن می‌زند.

خواسته کارگران برای جبران هزینه

خدایی با اشاره به اینکه چهارشنبه گذشته، درخواست برگزاری جلسه شورای‌عالی کار برای جبران هزینه‌های معیشت کارگری به دبیرخانه این شورا تحویل داده شده است، می‌گوید: نمایندگان کارگری در تمام جلساتی که از پاییز پارسال برای مذاکرات مزدی برگزار شد، روی لزوم جبران هزینه معیشت کارگران تأکید کردند و راهکارهای متفاوتی نیز ارائه دادند که لزوما مبتنی بر افزایش رقم دستمزد نبود اما این تفکر که افزایش بیش از 20درصدی مزد می‌تواند تولید را تعطیل کند و به بیکاری دامن بزند، باعث شد اقدامی برای تحقق این مهم انجام نشود؛ درحالی‌که شواهد نشان می‌دهد همین افزایش 400هزارتومانی دستمزد به‌اضافه 13درصد برای کارگران که برخی آن را فشار به تولید عنوان می‌کردند هم باعث شد روند نزولی بازار کار متوقف شود و هم تقاضا در اقتصاد را اندکی تقویت و وضعیت تولید را بهتر کرد.

این فعال کارگری با تأکید بر اینکه جامعه کارگری دو خواسته مهم برای جبران هزینه‌های معیشت دارد، می‌افزاید: اول‌ از همه ما می‌خواهیم بخشی از عقب‌ماندگی مزدی جامعه کارگری نسبت به هزینه معیشت از طریق افزایش مزدی نقدی، احیای تعاونی‌های کارگری با سازوکار جدید، هدایت یارانه‌های ارزی دولت برای تأمین نیازهای اساسی کارگران و... جبران شود و در کنار آن از دولت توقع داریم برای مهار نرخ تورم خصوصا در گروه‌های خوراکی، آشامیدنی و مسکن تلاش کند؛ چراکه در غیر این صورت هرگونه افزایش دریافتی کارگران به‌سرعت در سایه رشد نرخ تورم خنثی می‌شود.

خدایی می‌گوید: تمام برآوردها و مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که متأسفانه بخش عمده ارزهای یارانه‌های تخصیص یافته به تأمین کالاهای اساسی، به‌دست اقشار کم‌درآمد و جامعه کارگری نمی‌رسد و در قشر برخوردار رسوب می‌کند؛ ازاین‌رو از دولت می‌خواهیم راهکاری برای هدایت این یارانه‌ها اتخاذ کند تا بخشی از هزینه‌های کمرشکن تحمیل شده به قشر کارگر مرتفع شود.

گرانی مهمان سفره‌های کارگری

فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون شورای اسلامی کار می‌گوید: میانگین سبد حداقل‌های معیشت خانوارهای کارگری کشور در اسفند97 حدود 3میلیون و 460هزار تومان برآورد شده بود؛ اما این سبد در اواخر فروردین‌98 برای خانوارهای کارگری تهرانی به 5میلیون و 907هزار تومان رسیده است.

توفیقی می‌افزاید: این هزینه در پایان اردیبهشت امسال 574هزار تومان افزایش یافته و به 6میلیون و 482هزار تومان رسیده درحالی‌که عملا دریافتی کارگران پس از افزایش مزدی اسفند 97هیچ تغییری نداشته است. علی خدایی، عضو کارگری شورای‌عالی کار با اشاره به این آمارها می‌گوید: شیب افزایشی نرخ تورم، به رشد بی‌رویه هزینه معیشت خانوارهای کارگری دامن زده و گرانی را سر سفره این خانوارها نشانده است؛ ازاین‌رو نمایندگان کارگری اکیدا خواستار اقدام فوری شورای‌عالی کار برای جبران هزینه‌های معیشت نیروی کار هستند و معتقدند برخلاف سال گذشته، شرکای اجتماعی در سال‌جاری باید به فکر افزایش دومرحله‌ای دستمزد و دریافتی کارگران باشند و دوباره کار را به روزهای پایانی سال موکول نکنند.

هشدار جهانی نسبت به نابرابری درآمد کارگران و تضعیف طبقه متوسط

در شرایطی که خانوارهای کارگری تحت‌تأثیر رشد شدید تورم و گرانی کالاهای ضروری با شکاف قابل‌تأمل میان درآمد و هزینه معیشت مواجه شده‌اند، سازمان بین‌المللی کار نیز نسبت به فراگیری نابرابری درآمد کارگران و تضعیف طبقه متوسط در جوامع هشدار داده است.

طبق اعلام سازمان بین‌المللی کار، حدود ۲۰ درصد از کارگران جهان که ۶۵۰ میلیون نفر را شامل می‌شود، در گروه کم‌درآمدترین کارگران قرار دارند و کمتر از یک درصد از درآمد کل کارگران جهان را می‌گیرند؛ اما در مقابل ۱۰ درصد از کارگران جهان حدود ۴۸.۹ درصد از کل حقوق پرداختی به کارگران در سراسر جهان را دریافت می‌کنند. البته این نابرابری در پرداخت دستمزدهای کارگری با آمارهایی که نشان می‌دهند شکاف میان درآمدی کارگران جهان از سال ۲۰۰۴ تاکنون با کاهش روبه‌رو شده کاملا متناقض است چراکه علت کاهش این شکاف، بهتر شدن اوضاع آنها در سطح ملی نیست، بلکه به‌دلیل افزایش درآمد کارگران در اقتصادهای نوظهور مانند چین و هند بوده است.

نکته قابل‌تأمل در گزارش سازمان بین‌المللی کار این است که سهم طبقه متوسط کشورها که حدود ۶۰ درصد نیروی کار را در خود جای می‌دهد در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۷ از ۴۴.۸ درصد به ۴۳‌درصد تنزل یافته که نشانه تضعیف شدید طبقه متوسط در جوامع است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

محمد۹۸۷۱۷۱۱۲:۱۲:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۵
و حد اقل دستمزد زیر 2 میلیون
ناشناس۹۸۷۲۷۲۱۲:۵۰:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۱۵
باز خوبه کار دارید بیکاری بالای 30 درصد است امار دولتی را ولش کن واقعیت ها را ببین
ناشناس۹۸۷۵۵۵۱۵:۱۸:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۱۵
این آمارها برای شوخی و تیتر خوبه مسئله اینجاست که کل تولید ناخالص ملی ما مگه چقدره؟ که بتونیم به هر فرد 6 میلیون حقوق بدیم؟ فقط حدود 10 درصد خانوارهای ایران درآمد ماهانه بیش از 6 میلیون دارند که آنهم خانوارهای اغلب دو شاغل هستند 6 میلیون که سهله اصلا نفری 20 میلیون، وقتی کف دست ..
پشیمون شهرانی۹۸۷۷۸۷۱۷:۴۲:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۵
اعتدالیها و امیدیها به وعده شون عمل کردن! تهران برای متمولها!!؟
ناشناس۹۸۷۱۷۲۱۲:۱۲:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۵
اونوقت به بازنشسته ها 2 تا 3میلیون می دهند و به اعضا هیات مدیره شرکتهای صنوق بازنشستگی 38 میلیون
ناشناس۹۸۷۱۹۶۱۲:۲۲:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۱۵
کلاهتونو بگذارید بالاتر
ناشناس۹۸۷۴۵۵۱۴:۲۲:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۵
فقط محض اطلاع رسانی بود وگرنه دریغ از یک ذره شرم!!!
سید۹۸۷۲۴۲۱۲:۴۱:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۱۵
یاد حرف شهرداری که از اصفهان اومد تهران اسمش کرباسچی بود و گفت تهران هر کسی میخواهد زندگی کند در آمدش باید بیش از 60 هزار تومان باشد ای ی ی جوانی کجایی که ...
ناشناس۹۸۷۲۶۵۱۲:۴۹:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۱۵
نزدیک ده میلیون با اجاره است مگر انکه در شهرک های اطراف تهران زندگی کنی
ناشناس۹۸۷۳۸۲۱۳:۳۷:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۱۵
لطفا سریع به فکر مهاجرت معکوس اهالی محترم شهرستانها باشین چون تمام هزینه سنگین مالیات به اشکال مختلف بر دوش ساکنین بومی تهران هست در حالیکه مهاجرین ایرانی و غیر ایرانی بدون پرداخت یک ریال مالیات بیشترین استفاده رو از امکانات عمومی این شهر می کنند وبه لحاظ فرهنگی هم به دلیل عدم مطابقت با اصول و موازین فرهنگی پایتخت، چهره ناهمگون و نازیبایی برای شهر درست کرده اند.
الف ر۹۸۷۹۶۹۱۹:۵۹:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۵
مگر جاهای دیگر کمتر است به تهرانی ها کالای یارانه ای و میادین ارزان فروشی هست ما تو شهر های دیگر هیچ از اینها خبری هم نیست کالاهای بی کیفیت مصرف می کنیم کسی هم گوشش بدهکار این حرفا نیست

پربحث‌های امروز

 1. عادت‌های غذائی مرگبار/ این مواد غذایی را با هم نخورید

 2. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 3. کشف اجساد بیش از ۲۰۰۰ جنین در خانه‌ پزشک آمریکایی  

 4. مذاکرات کنگره آمریکا برای تبدیل طرح منع جنگ با ایران به قانون

 5. نظر جیمی کارتر درباره پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰

 6. پرسپولیس فرمول پیروزی را مقابل استقلال تغییر می دهد؟

 7. مقایسه ظریف از ارزش خون و نفت عرب برای آمریکا

 8. عملیلات ائتلاف عربی در شمال بندر الحدیده

 9. زنگنه: آمریکا از نفت به‌عنوان سلاح استفاده می‌کند

 10. روسیه: نباید ایران را به حمله به تاسیسات آرامکو متهم کرد

 11. مردم، اجاره نشین باشند یا صاحب خانه؟ دولت کدام را انتخاب می کند؟

 12. از معامله قرن رونمایی می‌شود؟

 13. ظریف عازم نیویورک شد

 14. احتمال ارسال پاتریوت و نظامیان آمریکایی بیشتر به عربستان

 15. بارسا به دنبال شکستن رکورد درآمد در تاریخ فوتبال

 16. آمریکا دو دیپلمات کوبایی در سازمان ملل را اخراج کرد

 17. بازار داغ لوازم‌التحریر   

 18. جزئیات درآمد و هزینه‌های خانوار شهری و روستایی

 19. پیش بینی آینده فروش نفت در بورس

 20. سودای تجارت برخی مدارس به بهانه کنکور

 21. ماده خوراکی که خطر سرطان پروستات را کاهش می دهد

 22. جریمه سنگین آمریکا برای شرکت خودروسازی هیوندای

 23. دربی تهران و بازی جذاب در رشت/ یک مسابقه مهم برای استقلال تهران!

 24. فیلم/ بازدید شبانه( پیش از اذان صبح) آل هاشم از اورژانس بیمارستان های تبریز

 25. مرگ موتور سوار بر اثر اشتباه راننده کامیون

پربحث‌های دیروز

 1. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 2. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 3. لودریان: ایران باید کاملا به برجام بازگردد

 4. مبارزه مرگبار مار کبرا با عقاب   

 5. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 6. «بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست

 7. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 8. روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

 9. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 10. پیام‌ها و پیامدهای عملیات توازن بازدارندگی یمنی‌ها

 11. ظریف: اقدام نظامی علیه ایران به جنگی تمام عیار می‌انجامد

 12. ابتکار دانشمندان ایرانی در تشخیص سریع سرطان  

 13. توضیح وزیر بهداشت درباه فروش صندلی در دانشگاههای پزشکی

 14. ادعای سفیر عربستان در آلمان؛ احتمال اقدام نظامی در برابر حمله به آرامکو

 15. رییس فیفا: زنان ایرانی باید به ورزشگاه‌ها بیایند

 16. محسنی اژه‌ای: قضات آلوده شوند دیگر نمی‌توانند حق را به حق دار برسانند

 17. انتشار عکس جنجال‌برانگیز جاستین ترودو+عکس

 18. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 19. زنگنه: زمان جنگ دریافت پول نفت راحت تر بود

 20. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 21. ناکامی آمریکا در پروژه محکوم‌سازی ایران

 22. ممنوعیت تعویض قطعات اصلی خودرو بدون مجوز پلیس

 23. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 24. نحوه تقسیم ارثیه میان اعضای خانواده چگونه است؟

 25. شرارت برای معروف شدن در نظام آباد

پربحث‌های هفته

 1. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 2. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 3. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 4. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 5. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. زنان را به استادیوم راه بدهید

 8. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 9. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 10. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 11. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 12. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 13. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 18. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 19. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 20. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 21. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 22. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 23. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 24. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 25. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

پربحث‌های دیروز

 1. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 2. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 3. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 4. زنگنه: زمان جنگ دریافت پول نفت راحت تر بود

 5. ممنوعیت تعویض قطعات اصلی خودرو بدون مجوز پلیس

 6. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 7. پلمب فروشگاه زنجیره‌ای در حال تاسیس با اعتراض کسبه

 8. کمک ۱۶ هزار میلیاردی به پولدارها!

 9. وزیر صنعت: سیستان و بلوچستان توانایی تامین گوشت قرمز کشور را دارد

 10. شرط همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

 11. وزیر کار: پیگیر بازنگری در قانون کار هستیم/انحراف ۱۲ درصدی در تسهیلات اشتغالزایی

 12. قیمت سکه و ارز + جدول

 13. افول هژمونی دلار!؟

 14. رالی دلار در بازارهای جهانی

 15. عقبگرد بورس از ابرکانال

 16. قیمت آپارتمان‌های نُقلی در تهران

 17. پایان هفته با کاهش قیمت طلا و سکه رقم خورد

 18. ماجرای خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری چین چه بود؟

 19. نبرد آخر برای تعطیلی ارزش افزوده

 20. چقدر از کارت سوخت استقبال شد؟

 21. زنگنه: شرایط اقتصادی کشور سخت‌تر از زمان جنگ است

 22. نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

 23. آیا واردات لوازم‌التحریر واقعا ممنوع است؟!

 24. کاهش ۳۷ درصدی قیمت واقعی مسکن

 25. حذف یارانه پردرآمدها چگونه خواهد بود؟

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 3. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 4. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 5. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 6. درآمد روزانه صد هزارتومانی جوان لیسانسه از فروش سبزی با فرغون

 7. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 8. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 9. جزئیات انتقال آب دریای عمان به ۳ استان شرقی کشور

 10. چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

 11. با ۳۰۰ میلیون می‌توان در تهران خانه‌ خرید؟ / آینده بازار مسکن چگونه است؟

 12. برای خانه‌های ۳۰ متری در تهران تقاضا وجود دارد؟

 13. پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک!

 14. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 15. فروش سیمان صادراتی ۷۰ دلاری به قیمت ۲۰ دلار

 16. ورود ۳ خودروی جدید به بازار تا پایان سال؛ وعده‌ای که عملی می‌شود؟

 17. ریزش سراسری معاملات مسکن/ آرامش بازار مشروط است

 18. آنچه باید درباره آرامکوی عربستان، بزرگترین شرکت نفت جهان بدانید

 19. جبل طارق: ایران تعهدات خود درباره کشتی آدریان‌دریا را نقض نکرده است

 20. چگونه هزینه قبض برق‌مان را کاهش دهیم؟

 21. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 22. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 23. سندی دیگر برای اثبات شکست تحریم‌های آمریکا

 24. زنگنه: زمان جنگ دریافت پول نفت راحت تر بود

 25. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

آخرین عناوین