تاييد ارزيابي ايران از آمريكا در كره‌شمالي

ميرزاسعدين داورپناه، گروه تعاملی الف،   3980410027 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
تاييد ارزيابي ايران از آمريكا در كره‌شمالي

فساد اخلاقي، تنها وجه تشابه دونالد ترامپ به سومين رئيس جمهور ايالات متحده نيست. وقتي كه توماس جفرسون در انتخابات رياست جمهوري سال ١٨٠٠ ميلادي به پيروزي رسيد، عده اي در روزنامه ها نوشتند كه اكنون يك ديوانه رئيس‌جمهور امريكا شده است. در مقابل، توماس جفرسون هم مانند دونالد ترامپ، با الفاظي تند به رسانه‌ها حمله مي‌كرد. توماس جفرسون از پدران بنيان گذار محسوب مي شود و همراهي نام او با اعلاميه استقلال امريكا، شهرتش را جهاني كرده است. در زمينه سياست خارجي، دونالد ترامپ هم شباهت‌هاي آشكاري به جفرسوني هاي قرن ١٩ (از جمله اندرو جكسون) دارد. توماس جفرسون از گرفتاري در تعهدات بين المللي گريزان بود و ترامپ همچون او معتقد است كه اختلافات با ملل ديگر را بايد با ابزار اقتصادي از جمله تعرفه و تحريم حل و فصل كرد و درگير جنگ نظامي نشد؛ چون جنگ باعث غرق شدن در تعهد به متحدان خواهد شد.

گام نهادن ترامپ به سرزمين كره شمالي، يك اتفاق تاريخي است كه در نتيجه آن، مصونيت كره شمالي از تهاجم نظامي امريكا به تاييد رسيد. با اين وجود اختلافات ميان واشنگتن و پيونگ يانگ پا برجا هستند. سال‌ها پيشتر، چندين بار آمريكا و كره‌شمالي به توافقاتي رسيدند كه البته هر بار رسيدن به راه حل‌هاي اشتباه، سطح تنش را بالاتر برد. اين بار هم راه حل مشخصي در دسترس نيست، با اين حال ماه‌ها پيش، اولين ديدار رهبران، به ابتكار كيم جونگ اون كليد خورد و با خلاقيت ترامپ، به اينجا رسيد. خروج از پيچيدگي‌هاي معادله تقابل با كره‌شمالي، اقدامات مهمي را مي‌طلبد كه حتي نشانه‌هاي آن هم ديده نمي‌شود. اما منصفانه بايد پذيرفت كه سرگرم شدن به اين لبخندهاي زوركي بهتر از تعقيب تهديدات توخالي دو طرف درباره توسل به موشك اتمي است.

ادعاي پاسخ كوبنده به آسيب راهبردي دشمن، يك اصل ثابت در آمريكا است. اما پيش از ترامپ، معمولا تحريم‌هاي آمريكا با تهديد به اقدام نظامي پيش دستانه، همراه بود. اكنون با هر ارزيابي از ظرفيت ابزار اقتصادي، همين قدر كه روش مقبول ترامپ، احتمال آغاز جنگ نظامي از سوي امريكا را بي اعتبار كرده، روشي قابل تامل است. بار ديگر ثابت شد كه خبري از جنگ نيست. كره شمالي اكنون دستاوردي دارد كه ايران از طريق ساقط كردن پهباد آمريكايي به آن دست يافت. نتيجه اينكه آمريكاي ترامپ، علي رغم توسل به فشار حداكثري، هرگز به جنگ افروزي پر هزينه و بي حاصل، متوسل نخواهد شد.

كره شمالي و ايران از نگاه امريكا اشتراكاتي دارند كه بر اساس آن، مشتركا تحت فشار حداكثري امريكا قرار گرفته اند اما در واقع موقعيت اين دو كشور، قابل انطباق بر يكديگر نيست. ديپلماسي ايران معمولا درگير اين خيمه شب بازي‌ها نمي‌شود اما سلايق هم يكسان نيستند، سليقه رهبر كره شمالي قدري تفاوت دارد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۷۹۶۱۴۰۸:۳۳:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۰
گفتگو کردن به معنی تسلیم شدن نیست.
ناشناس۹۷۹۹۵۲۱۱:۵۳:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۱۰
مذاکره ترفند شیطان بزرگ برای تسلیم کردن ملت های استقلال طلب است .
ناشناس۹۸۰۴۳۴۱۵:۱۵:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۱۰
.اگه ملت کره شمالی ازادیخواه بودند اول این بابا رو سرنگون میکردند
ناشناس۹۸۰۰۶۶۱۲:۵۱:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۰
در فضای دیپلماتیک و عرصه سیاست هر حرکتی و هر کنش و واکنشی در شرایط زمانی و مکانی خودش معنای خاص خود را دارد و هیچ وقت به طور کلی معنای این کار فلان است. در زمانی که امریکا در فضای رسانه‌ای اعلام کرده که نهایت فشار اقتصادی و سیاسی را بر ایران وارد کردم تا مجبور به مذاکره شوند، صرف پذیرش مذاکره به معنای موفقیت روش تحریمی است.
ناشناس۹۸۰۰۶۹۱۲:۵۱:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۱۰
ولی منظور آمریکا از گفتگو این است: با دست هویچ و با دست دیگر چماق، ابلاغ فرامین است در این بین اگر طرف مقابل به مفاد فرامین اعتراض کند با گرفتن هویج جلوی بینی طرف با چرخاندن چماق بالای سر او اقدام به تطمیع، تهدید، تحقیر و توهین نثار طرف و ملت ایران می کند. هرگز با آمریکا-انگلیس مذاکره نکنید.
ناشناس۹۷۹۶۵۰۰۸:۵۴:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۱۰
ديپلماسي ايران معمولا درگير اين خيمه شب بازي‌ها نمي‌شود!!؟؟؟ مطمئنید؟ دیپلماسی غالب ایران، دیپلماسی اصلاح طلبان است که چندین سال بر کشور سایه انداخته است (دولت سازندگی، دولت توسعه سیاسی، دولت تدبیر و امید)
ناشناس۹۸۰۶۹۲۱۸:۱۲:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۱۰
اتفاقا دستگاه دیپلماسی ایران به سادگی اسیر دلقک بازی طرف مقابل میشه
ناشناس۹۷۹۶۵۸۰۸:۵۶:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۱۰
با این توصیفات جفرسون برای امریکا خوب بوده
ناشناس۹۷۹۷۹۳۱۰:۳۶:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۱۰
خب يعني چي؟ يعني اگه كره شمالي با هر فرمولي با امريكا به توافق رسيد و مشكلات اقتصاديش بر طرف شد و ملتش ازاد شدند و رفاه اومد به كشورشون ما اينكارو نميكنيم؟؟؟
ناشناس۹۷۹۹۵۵۱۱:۵۶:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۱۰
تنها راه حل مشکلات اقتصادی و افزایش رفاه مردم هرکشوری تلاش و کوشش است با مذاکره هیچ مشکلی حل نخواهد شد.
ناشناس۹۸۰۱۳۱۱۳:۰۵:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۱۰
بدون ورود تکنولوژی جهت تولیدات با کیفیت و عدم وجود بازارهای بین المللی جهت داد و ستد خواب حل مشکلات اقتصادی را هم نمی تونید ببینید
مسعود۹۸۰۲۱۰۱۳:۳۶:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۱۰
موفقیت عوامل داخلی و بیرونی دارد هر کس بگوید من در محل کارم را خیلی خوب انجام می‌دهم ولی با مدیر و همکارانم هیچ رابطه‌ی خوبی نخواهم داشت و به موفقیت می‌رسم، جوک تعریف کرده است و آخر با اردنگی اخراج خواهد شد
ناشناس۹۸۰۶۹۷۱۸:۱۵:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۱۰
اگر یک کشیده زد توی گوش مدیرش و اخراج که نشد هیچ ، ازش تقدیر کردن که با مشت نکوبیده توی دهن مدیر چی ؟ پ . ن. : وقتی ترامپ از ایران تشکر کرد که فقط پهپادش رو زده و هواپیمای جاسوسی با سی و چند نفر سرنشین رو نزده ، خیلیها توی دنیا به اینهمه قدرت واشنگتن خندیدن !
ناشناس۹۸۰۶۹۹۱۸:۱۶:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۱۰
اردنگی مال .. اگر ایشون کتک خورش خوبه نباید فکر کنه بقیه هم اینجوری هستن
ناشناس۹۸۰۴۴۴۱۵:۲۱:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱۰
هیچ ملتی تحت تحریم پیشرفت نمیکنه حتی اگه مثل ژاپنی ها سخت کوش باشی .اینو بفهم.اگه تونستی یک ملت تحت تحریم که پیشرفت کرده به من نشون بدی من میگم درست میگی.
ناشناس۹۷۹۹۱۳۱۱:۳۲:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۱۰
خب که چی!؟؟؟سرشاخ شدن با دنیا هنره؟پیشرفت کره جنوبی و ژاپن رو که با دنیا تعامل دارن و دوست هستن ببین بعد عقب ماندگی کره شمالی که مردمش از گرسنگی دارن گیاه میخورن!!!و همچنین کشور ما رو با همین ترکیه که هیچی نداشت مقایسه کن!!!!
ناشناس۹۸۰۲۵۰۱۳:۵۶:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۱۰
کره جنوبی و ژاپن مستعمره امریکا هستن و با کاپیتولاسیون تحقیر می شوند و دادگاههای این دو کشور حق محاکمه و مجازات نظامیان امریکایی را که به دختران و زنان این دو کشور تجاوز می کنند ندارند.
ناشناس۹۸۰۵۶۰۱۶:۴۲:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۱۰
تحقیر یعنی ..برای هر سفر به هر جایی از دنیا باید اثر انگشت بدی عنبیه بدی به التماس ویزا بگیری میشه بفرمایید الان کره جنوبی با چه حقارت و کاپیتولاسیونی دارند زندگی می کنند؟ ..
ناشناس۹۸۰۷۰۳۱۸:۱۷:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۱۰
اونهایی که دوست دارن به ناموسشون تعرض بشه و مثل سیب زمینی نگاه کنن ، میتونن برن کره یا ژاپن زندگی کنن و ایران رو از ننگ وجودشون پاک کنن ، چون اینجا همه یک سر سوزن غیرت رو دیگه دارن
امیر۹۷۹۹۳۳۱۱:۳۹:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۱۰
ما که نفهمیدیم چی شد در این نوشتار
ناشناس۹۷۹۹۶۱۱۲:۰۰:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۱۰
آنچه که مورد نظر ترامپ است مذاکره نیست بلکه ابلاغ فرامین است که از پوشش نام مذاکره بهره می گیرد؛ در بین ابلاغ فرامین هم جملاتی بین طرفین مطرح میشود که به ترامپ فرصت تحقیر و توهین به طرف مقابل را میدهد. اگر چه اگر لازم باشد برای طرف مقابل تله گذاری می کند. رژیم آمریکا در بسیاری از موارد با یک دستش مواهب را پیش می کشد و با دست دیگرش چماق را بالای سر طرف می گیرد تا رفتار و عملکرد طرف مقابل را کانالیزه بکند. هرگز با رژیم آمریکا و فرمانده او در خفا، رژیم انگلیس مذاکره، مراوده و معامله نداشته باشید که یقین بدانید که شرّیات آنان بمراتب بیش از مجموعه ی خیریّات آنان است منتها عمده شرّیات آنان در خفا و نامحسوس صورت می گیرد. به عبارت ديگر به شما هزار تومان خیر آشکار میرساند اما در خفا و نامحسوس به شما صدهزار تومان زیان میزند (آن عیان است و این پنهان)
ناشناس۹۸۰۴۵۴۱۵:۲۹:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۱۰
پس با این حساب این اوضاع تا اواسط سال2021 یعنی سر کار اومدن رییس جمهور جدید امریکا که ممکنه همین ترامپ باشه ادامه داره.تا اونموقع بای منتظر احتمالا تحریمهای جدیدی که حتی ممکنه اینستکس رو در بر بگیره باشیم.
ناشناس۹۸۰۴۷۲۱۵:۴۲:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۱۰
آقای داورپناه، آیا بهتر نیست به جای آسمان ریسمان در سه جمله بفرمایید مذاکره خوب است نه؟ اگر خوب است چرا؟ اگر بد است چرا؟
جهان۹۸۰۶۳۹۱۷:۲۵:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۱۰
شریات. خیریات.!!! فارسی را خوب بنویس بعد نظر بده.در مورد سیاست
شهریاری۹۸۰۶۸۷۱۸:۰۸:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۱۰
نویسنده این مقاله تفسیری کاملا یکسویه و مجهول ارائه میدهد غافل از اینکه در دنیای فعلی تعامل و رفتار های دیپلماسی حرف اول را میزند.

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 3. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 4. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 5. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 6. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 7. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 8. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 9. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 10. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 11. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 12. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 13. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 14. وکیل نجفی: احتمالا یک فرد مسلح دیگر در صحنه قتل حضور داشته/ نجفی با اسلحه به حمام رفت که او را به زندگی برگرداند

 15. دومین جلسه دادگاه نجفی به اتهام قتل میترا استاد  

 16. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 17. موگرینی: اگر ما نبودیم، از برجام خبری نبود!

 18. شوخی قاضی با نجفی: به ما شلیک نکنی!  

 19. تب و تاب بازار ارز  

 20. سارقان موبایل راننده نماینده مجلس دستگیر شدند

 21. نجفی و آلات قتل میترا استاد  

 22. قیمت دلار در صرافی‌ها به ۱۱۲۰۰تومان رسید

 23. نجفی در دادگاه: همسرم را دوست داشتم / مهدورالدم را در دفاعیه اصلاً مطرح نکردم

 24. درخواست از رئیس صداوسیما در مورد «گاندو»

 25. نجفی: از قتل میترا متأسفم ولی اتهام قتل عمد را قبول ندارم

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 3. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 4. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 5. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 6. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 7. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 8. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 9. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 10. خانم چادری و آقای ریشوی پاساژ پروانه!

 11. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 12. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 13. نیم قرن از اولین سفر انسان به ماه گذشت  

 14. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 15. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 16. نوبخت خبر داد: ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری

 17. نمایندگان مجلس تا کجا مصونیت دارند؟

 18. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 19. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 20. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 21. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 22. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 23. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 24. آیا مستند ویژه «گاندو» درباره جیسون رضائیان روی آنتن می‌رود؟

 25. سناریوی هالیوودی آمریکا برای جنگ با ایران

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 7. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 8. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 9. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 10. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 11. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 12. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 13. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 14. بی مهری دولت به رسانه ملی

 15. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 16. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 17. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 18. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 19. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 20. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 21. مراقب نفوذی ها باشیم

 22. پول ساخت ویلاهای لواسان از کجا در می‌آید؟  

 23. روایتی تکان‌دهنده از یک پرونده فساد اقتصادی با نیم میلیارد دلار ارز دولتی

 24. باز شدن قفل پراید با کلید چینی   

 25. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

آخرین عناوین