دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

امیرحسین یزدان پناه،   3980328212 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

پنج روز است که آمریکایی ها سعی می کنند به همه بگویند که عامل حادثه انفجار دو نفتکش در دریای عمان ایران بوده است؛ هدف واشنگتن هم همان چیزی است که «پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع این کشور گفته بود: «به دنبال اجماع جهانی علیه ایران هستیم.»

پنتاگون حتی یک ویدئوی سیاه و سفید مخدوش منتشر کرد و مدعی شد که قایق های سپاه در این اقدام دست داشته‌اند! با این حال نه تنها روایت آمریکایی ها از این حادثه بلکه حتی ویدئوی آن ها، از سوی بسیاری از کشورهای جهان و حتی شورای امنیت سازمان ملل و نیز شورای اروپا رد شد و آن ها خواستار «مستندات» درباره این ادعای واشنگتن و «تحقیقات مستقل» درباره این حادثه شدند؛ دراین میان تنها عربستان، رژیم صهیونیستی و انگلیس حرف های ترامپ و پمپئو درباره ایران را تکرار کردند که قابل پیش بینی بود و حتی امارات هم حاضر نشد انگشت اتهام به سوی ایران بگیرد.

لذا به نظر می رسد آمریکا که به دنبال پر کردن شکاف خود و  برخی کشورهاست که پس از خروج آن ها از برجام ایجاد شد، تا این جای کار در این هدف و اجماع سازی علیه ایران شکست خورده است. حتی برخی مقامات امنیتی در داخل آمریکا نیز در این چند روز با رسانه ها گفت و‌گو کرده و فرضیه و ادعای کاخ سفید درباره دخالت ایران در انفجار نفتکش ها را رد کرده‌اند تا شکست دیگری برای دولت آمریکا مقابل ایران رقم بخورد.

در عین حال با وجود شواهد سیاسی، شواهد اقتصادی و ژئوپلیتیک هم وجود دارد که می تواند رد این حادثه را به  کاخ سفید یا اذنابش در منطقه برساند. از جمله این که آمریکایی‌ها خود صادر کننده نفت و گاز هستند و هرگونه ناامنی در خلیج فارس می‌تواند به وابسته تر شدن متقاضیان انرژی از جمله اروپا به آمریکا شود.

چندی قبل همزمان با رکورد زنی صادرات نفتی آمریکا شرکت «ریستاد انرژی» که یک شرکت مشاور است اعلام کرد که آمریکا «برنامه رشد یک میلیون بشکه ای تولید نفت خام در یک روز طی سال ۲۰۱۹ را دارد و این رشد صادرات باعث خواهد شد کسری تجاری این کشور کاهش یابد و واشنگتن بدهی های خارجی خود را پرداخت کند.» لذا دور از ذهن نیست که آمریکا چه مستقیم و چه غیرمستقیم از طریق اذنابش به دنبال برهم زدن امنیت نقل و انتقال نفت در خلیج فارس باشد.

نکته دیگر این که این اتفاق در ۲۸ مایلی «جاسک» رخ داد که درحال تبدیل شدن به یکی از پایانه های نفتی استراتژیک ایران در دوره تحریم است. سه هفته قبل مدیر عامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران اعلام کرد که پایانه جاسک به زودی به ظرفیت صادرات یک میلیون بشکه نفت در روز می رسد.

دسترسی مناسب این پایانه به دریای عمان می تواند تداوم صادرات و ارتقای توان ذخیره‌سازی نفت خام به خصوص در شرایط خاص را تضمین کند. لذا دور از ذهن نیست که این پایانه را هدف ناامن سازی از سوی آمریکا و نیز عربستان سعودی و دیگر متحدان آمریکا در منطقه بدانیم.

واقعیت این است که آمریکایی ها در «راهبرد فشار» به ایران شکست خورده‌اند و حتی «نمایش مذاکره» و سفر «آبه» نیز نتوانست برای آن ها آبی گرم کند و با پاسخ صریح و قاطع ایران مواجه شدند. تا جایی که «دیوید ایگناتیوس» سرمقاله نویس مشهور «واشنگتن پست» در یادداشت اخیر خود، موضع رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست وزیر ژاپن را «پژواک» جمله امام خمینی (ره) یعنی «آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند» توصیف کرد و نوشت: «امید ترامپ برای پیروزی سریع بر ایران نابه جا بود».

این شکست ها ترامپ را از «نمایش مذاکره» به «نمایش  ناامنی» (این بار در خلیج فارس) رسانده تا از این طریق سایه جنگی که خود می داند در توانش نیست بر سر ایران پررنگ کند تا شاید راهبرد فشار حداکثری اش را نجات دهد. مقابل این نقشه ها، هم مسئولان و هم مردم باید هوشیار باشند و هوشمندانه و عزتمندانه رفتار کنند.

 

منبع: خراسان

دیدگاه کاربران

حرف حساب۹۵۹۰۳۹۱۹:۰۶:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۲۸
من در يكي از سايت هاي داخلي خواندم ضمن تاييد حضور قايق هاي ايراني نوشته بود حضور ما براي جمع اوري مدارك از كنار نفتكش است كه ثابت خواهد كرد كار امريكائيها بوده اما بعد از مدتي اين خبر حدف شد
ناشناس۹۵۹۲۶۹۲۳:۰۲:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۲۸
هیچ مطلبی بدون آدرس و سند اعتبار ندارد
ناشناس۹۵۹۵۱۱۰۸:۵۴:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
چرا چند روزه که سپاه کاملا ساکته؟
ناشناس۹۵۹۰۴۷۱۹:۱۱:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۲۸
ویدئو رنگی است سیاه و سفید نیست
ناشناس۹۵۹۰۶۶۱۹:۲۰:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۲۸
فارغ از اینکه چه کسی این ترقه بازی ها رو داره توی منطقه انجام میده ؛ اینکه ، اصلا این اقدامات هیچ فایده و دست آوردی نداشته برای مجری هاش
ناشناس۹۵۹۰۷۴۱۹:۲۳:۰۱ ۱۳۹۸/۳/۲۸
کسانی که این نفت ها را اتش زده اند قطعا افرادی بی شرف و حیوان هستند
ناشناس۹۵۹۰۷۶۱۹:۲۳:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۲۸
هر روز قیمت نفت داره میاد پائین این انفجارات ظاهرا نتیجه عکس داشته
ناشناس۹۵۹۰۷۸۱۹:۲۵:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۲۸
فکر کنم اگه 45 تا نفتکش پهن پیکر دیگه هم کاملا در کف دریا غرق شه ؛ نفت 1 سنت هم گرون نشه
ناشناس۹۵۹۲۶۸۲۳:۰۱:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۲۸
هر فکری با عقل منطبق نیست
ناشناس۹۵۹۰۸۶۱۹:۲۹:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۲۸
دوباره عکسای واضحی منتشر کرده
ناشناس۹۵۹۱۰۰۱۹:۳۸:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۲۸
من نمی فهمم چرا ما باید بلافاصله و خیلی سریع این حملات رو محکوم کنیم ؟! مگه نه اینکه شاید بخواهیم در اینده تتگه رو ببندیم ؟ قطعا بستن تنگه بر روی تفتکش ها ؛ با ناز کردن بدنه نفتکش ها محقق نخواهد شد !!!
ناشناس۹۵۹۳۴۱۰۰:۴۱:۰۵ ۱۳۹۸/۳/۲۹
ما اگر بخواهیم تنگه را ببندیم آن را قاطعانه اعلام می کنیم و قاطعانه عمل می کنیم.
ناشناس۹۵۹۶۲۶۱۰:۳۷:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۲۹
پس کی این قاطعانه رو انجام میدی ؟!!!! همه کارها خوابیده
ناشناس۹۵۹۱۱۲۱۹:۵۳:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۲۸
قطعا موساد نقش اصلی را در حادثه نفتکشها داشته واسراییل سعی دارد از فرصت ترامپ که خوب میداند دیگر نصیبش نمیشود حداکثر استفاده را ببرد
ناشناس۹۵۹۲۵۷۲۲:۴۴:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۲۸
با مقاله موافقم کشور انجام دهنده حمله به نفت کش ها بزدل است و فاقد شرافت است
ناشناس۹۵۹۴۳۲۰۷:۲۶:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۲۹
ظاهراً ترامپ تصور داشته که ایران پس از خروج او و آمریکا از برجام و برقراری کلیه تحریم های سابق بعلاوه تحریم های مضاعف، وضع ایران بگونه ای خواهد شد که نظام ایران زود تر از این مقاومت ایرانیان به شکست می انجامد سپس با التماس و التجا به مقامات سابق و کنونی آمریکا و میانجی ها تقاضای ملاقات و مذاکره با او و واسطه ها را می کنند که چنین نشده و اکنون او با هزینه شکست سنگین خروج آمریکا از برجام مواجه است بنحویکه او را در وضعیت آچمز در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو قرار داده است. ایران اگر با تدبیر برخورد کند میتواند به ریاست جمهوری او در دوره بعدی خاتمه دهد. ترامپ مجبور است قبل از خاتمه ریاست جمهوری خود برجام را به سرانجامی خوشایند برای جامعه آمریکا برساند وگرنه باید با ریاست جمهوری دوره بعدی خداحافظی کند. اگر او موفق بشود منویات یا اراده خود را بر مقامات ایران تحمیل کند او و روسای پس از او همواره با زبان زور و انواع چماق ها از جمله چماق تحریم ها با نظام و ملت ایران سخن خواهند گفت. مراقب مقامات آمریکایی و بخصوص انگلیسی دارای شناسنامه ایرانیِ نفوذ کرده در ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران باشید زیرا اینان ممکن است بدستور رژیم های آمریکا و انگليس علیه دولت آمریکا و انگلیس گرد و خاک به راه بیاندازند اما در خلوت آن کار دیگر بکنند چون اساساً گرد و خاک کردن علیه دولتهای آمریکا و انگلیس با آمریکایی و انگلیسی شدن بهیچ وجه با همدیگر سازگار نیست.
ناشناس۹۵۹۷۵۴۱۱:۳۴:۵۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
قسمت دردناک ماجرا اینجاست که حادثه نزدیک مرزهای ایران اتفاق افتاده ، کسانی که ادعای اشراف اطلاعاتی در خلیج فارس داشتند جوابگو باشند
ناشناس۹۶۰۱۹۱۱۵:۱۱:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
خدا لعنت کند باعث و بانیش را

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. قانون، قاتل رومینا!؟

  2. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

  3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

  4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

  5. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

  6. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

  7. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

  8. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

  9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

  10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

  11. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

  12. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

  13. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

  14. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

  15. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

  16. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

  17. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

  18. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

  19. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

  20. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

  21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

  22. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

  23. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

  24. اعترافات پدر «رومینا» دختر ۱۴ ساله تالشی

  25. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

  آخرین عناوین