سخنگوی قوه قضاییه: دوچرخه‌سواری برای بانوان به موجب قانون منع نشده/ محکومیت حسین هدایتی به حبس و شلاق/ پرونده سیف به دادگاه ارسال شد

گروه سیاسی الف،   3980231130 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
دوچرخه‌سواری برای بانوان به موجب قانون منع نشده/ محکومیت حسین هدایتی به حبس و شلاق/ پرونده سیف به دادگاه ارسال شد

سومین نشست خبری غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه با خبرنگاران پیش از ظهر امروز برگزار شد.

حکم حسین هدایتی اعلام شد

به گزارش الف، در ابتدای جلسه، سخنگوی قوه قضائیه در مورد حکم حسین هدایتی گفت: این فرد به جرم اخلال عمده در نظام اقتصادی از طریق مال مشروع به تحمل بیست سال حبس و محرومیت دائم از به‌کارگیری خدمات دولتی و رد مال معادل بیش از ۴۸۸ میلیارد تومان شد. این فرد به ۷۴ ضربه شلاق هم محکوم شده است. موسوی نژاد متهم دیگر این پرونده هم به ۱۵ سال حبس محکوم شد.

همچنین علی اکبر یقینی متهم دیگر این پرونده به ده سال حبس، رد مال و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. وی افزود: مجتبی کیان پیشه یکی دیگر از متهمان این پرونده هم به ۵ سال حبس، رد مال و ضربه شلاق محکوم شده است.

بازداشت ۱۵ نفر در پرونده واردات کاغذ

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که آیا دستگاه قضا به موضوع تخصیص ارز به کاغذ ورود کرده است گفت: این موضوع در دستور کار دادسرا قرار گرفته بود و در این حوزه تا کنون ۵ پرونده تشکیل شده و ۱۵ نفر بازداشت هستند.

وی افزود: این بازداشتی‌ها سن گروه هستند که گروه اول برای واردات کاغذ ارز گرفتند اما یک سوم آن را به واردات اختصاص داده و مابقی را صرف امور دیگر کردند، ۱۵۷ میلیون دلار ارز تخصیص داده شده بود که به ازای ۵۰ میلیون آن کاغذ وارد شد.

وی ادامه داد: گروه دیگر مربوط به شرکت‌هایی است که کاغذ وارد کرده اما با قیمت آزاد فروختند. گروه سوم هم ارز گرفته اما کاغذی وارد نکردند.

اسماعیلی گفت: اگر ارز درست اختصاص می‌یافت امروز شاهد این پرونده‌ها نبودیم. بانک‌ها تضمین‌های لازم را اخذ کرده و نظارت کافی بر واردات داشته باشند.

تغییر وضعیت رییس دولت اصلاحات باید از سوی نهاد تعیین کننده انجام شود نه قوه قضاییه

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که به انتخابات مجلس نزدیک می‌شویم، در راستای همدلی ملی آیا محدودیت‌های رئیس دولت اصلاحات کاهش نمی‌یابد؟ گفت: محدودیت‌هایی که اشاره شد مصوب شورای عالی امنیت ملی است و آنچه مربوط به هر نهاد رسیدگی است تغییر وضعیت آن باید از نهاد مربوطه باشد.

دوچرخه سواری بانوان به موجب قانون منعی ندارد

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که دادستان اصفهان اخیراً دوچرخه سواری بانوان را جرم شناخته بود، آیا قوه قضائیه با این مشکل دارد؟ گفت: آنچه در این رابطه برداشت شد یک برداشت ناقص بود. آنچه ایشان در آن نامه اعلام کردند، ممنوعیت دوچرخه سواری بانوان نبود بلکه پیشگیری از بدحجابی و تشویق دیگران به فحشاء بود. در این رابطه دستوراتی دادند و ای‌کاش کسانی که اظهار نظر کردند می‌دیدند که در ذیل همان دستور به شهرداری اعلام کرده که محل‌هایی برای دوچرخه سواری بانوان فراهم شود؛ همچنین پیشنهاد کرده که دوچرخه‌های ویژه برای بانوان ساخته شود. نظر قوه قضائیه این است که هر کجا عمل مجرمانه‌ای رخ بدهد برخورد شود، ظاهر شدن بانوان بدون حجاب در عموم جرم است. بخش دوم هم جنبه صیانتی دارد؛ من فقیه نیستم و حوزه کاری من هم نیست. دوچرخه سواری اگر همراه با جرم نباشد مشکلی نیست.

پرونده سیف به دادگاه ارسال شد

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آبان ماه سال گذشته کیفرخواست احمد عراقچی و سالار آقاخان صادر شد اما بهمن ماه اعلام شد به دلیل نقص در پرونده علی‌رغم اختیاراتی که دادگاه گفته بود پرونده برای رفع نقایص به دادسرا ارسال شد با توجه به اینکه این پرونده‌ها به هم مربوط و همچون پازل کنار هم قرار می‌گیرند رفع نقص فنی یکی از افراد کار پرونده را تسهیل می‌کرد، چرا با گذشت چندین ماه اتفاقی در پرونده رخ نداده است در رابطه با آخرین وضعیت پرونده‌های سیف، عراقچی و سالار آقا خان توضیح دهید گفت: پرونده از ناحیه دادگاه به دادسرا ارسال شد و دادگاه می‌توانست تنها بخشی از نواقص را رفع کند چون این افراد در روند محاکمه به دیگران نسبت‌هایی دادند که بررسی آنها در مجازات شأن تأثیر داشت.

وی ادامه داد: دادگاه در پرونده عراقچی و سالار آقاخان می‌توانست نواقص را رفع کند، اما نمی‌توانست نسبت به کسی که در کیفرخواست اسمی از او نیست او را متهم کند به همین دلیل نیاز به تحقیقات بیشتر داشت.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پرونده سیف هم در راستای دو فرد دیگر به دادگاه ارسال شده است؟ گفت: در ابتدا پرونده این فرد با پرونده مذکور مطرح نبود اما با این دو متهم به دادگاه ارسال شد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه سیف سه پرونده دارد کدام به دادگاه رفته است؟ گفت: پرونده ای که مربوط به ارز و عراقچی و آقا خان بود.

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه از تکمیل تحقیقات دادسرا در این رابطه خبر داد و گفت: در این هفته با رفع نقایص این پرونده به دادگاه ارجاع شد.

حکم پرونده یاسین رامین غیرقطعی است

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا حکم پرونده یاسین رامین صادر شده است؟ حکم صادره چیست و این حکم قطعی است یا خیر؟ اظهار کرد: حکم صادر شده ولی غیرقطعی است.

وی افزود: از بیان جزئیات حکم تا زمانی که قطعی نشده است معذورم.

حکم ممنوع‌الخروجی پوری حسینی رفع نشده است

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص آخرین وضعیت پرونده پوری حسینی گفت: در رابطه با این فرد شکایتی که قبلاً شخص خاصی در رابطه با وی مطرح کرده بود، در دادسرا رسیدگی شد که منتهی به قرار منع تعقیب شد پس از اعتراض به این قرار، قرار جلب به دادرسی صادر شد.

وی ادامه داد: قرار جلب به دادرسی با جلب متفاوت است و به این معنی است که در دادگاه بررسی می‌شود. نظر دادسرا بر مختومه شدن پرونده بود که دادگاه این را تأیید نکرد؛ به همین منظور با صدور کیفرخواست پرونده باید به دادگاه ارسال شود. موضوع دیگری در رابطه با واگذاری‌ها مطرح است؛ لازم به ذکر است در رابطه با خصوصی سازی مسئولیت اولیه با هیأت‌های واگذاری است. اگر کسی به واگذاری ایراد داشت به داوری باید برود. اگر عمل مجرمانه‌ای رخ دهد، دادگاه باید ورود کند؛ در این رابطه گزارشاتی وارد شده که در مرحله تحقیق است و نمی‌توان اظهار نظر دقیق اعلام کرد.

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که آیا وضعیت ممنوع‌الخروجی پوری حسینی چگونه است، گفت: تا آنجا که اطلاع دارم در این ارتباط تصمیم جدیدی گرفته نشده است.

منبع: مهر

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۱۵۹۹۸۱۳:۳۱:۰۱ ۱۳۹۸/۲/۳۱
"به شهرداری اعلام کرده که محل‌هایی برای دوچرخه سواری بانوان فراهم شود" ، مگر زنان برای تفریح فقط باید دوچرخه سواری کنند ؟!
بانو۹۱۶۳۱۰۱۶:۱۴:۱۰ ۱۳۹۸/۲/۳۱
دو چرخه برای رفت و امد هم هست ها.
ناشناس۹۱۶۰۰۲۱۳:۳۴:۰۴ ۱۳۹۸/۲/۳۱
آخه آدم مسلمون (!) دوچرخه سواری چه ربطی به فحشا داره؟!
ناشناس۹۱۶۴۲۹۱۷:۱۶:۵۳ ۱۳۹۸/۲/۳۱
شما راحت باش عزیزم !
تحلیل گر مسایل اجتماعی۹۱۶۰۰۴۱۳:۳۴:۵۳ ۱۳۹۸/۲/۳۱
زنان بهتر است بجای کارخانه به کاره خانه که از مشکلترین و در عین حال بهترین کار خداپسند است بپردازند و این واقعیت را بپذیرند که دنیای خارج از خانه بجز فسق فجور فحشا وخانمانسوزی چیزی برای انان در بر ندارد در ضمن کشورهای اروپایی راه هایی را کهدتلان ایرانیان می خواهند بروند از صد سالرپیش تا حالا رفته اند و الان تازه به پوچی رسیده اند
ناشناس۹۱۶۲۸۸۱۶:۰۰:۵۱ ۱۳۹۸/۲/۳۱
شما بهتره فقط برای خودت تصمیم بگیری و بذاری دیگران هم همین کارو بکنن !
ناشناس۹۱۶۳۷۴۱۶:۴۳:۳۰ ۱۳۹۸/۲/۳۱
کل دنیا به پوچی رسیده اند غیر ما ! فقط ما خوبیم خیر سرمون !
ناشناس۹۱۶۰۵۱۱۳:۵۵:۱۷ ۱۳۹۸/۲/۳۱
پرونده بابک زنجانی چه شد؟
ناشناس۹۱۶۰۶۰۱۳:۵۷:۲۸ ۱۳۹۸/۲/۳۱
پیشنهاد کرده که دوچرخه‌های ویژه برای بانوان ساخته شود؟؟ حتما 3 یا 4 تا چرخ دارد!!
ناشناس۹۱۶۰۸۱۱۴:۰۷:۴۳ ۱۳۹۸/۲/۳۱
چرا پرونده جناب بهمنی با 4 برابر کردن دلار بررسی نشد ؟
ناشناس۹۱۶۱۲۰۱۴:۲۴:۵۴ ۱۳۹۸/۲/۳۱
ربط دوچرخه سواری با فحشا چیه ؟؟
ناشناس۹۱۶۱۲۴۱۴:۲۷:۵۳ ۱۳۹۸/۲/۳۱
نه دوچرخه سواری ربطی به عفاف و جلوگیری از فحشا داره نه حجاب هم مرد هم زن می شه کاملا باحجاب و ظاهر شرعی باشن و بسیار بی حیا و بی عفت و برعکس
پیمان۹۱۶۷۱۴۲۳:۳۸:۵۴ ۱۳۹۸/۲/۳۱
اختلاس هم ربطی به فساد نداره ممکنه یکی اختلاس میکنه آما آدم بدی نباشه و برعکس کسی که اختلاس نمیکنه ممکنه حتی قاتل باشه!
سعیدروشن کرمانشاهی۹۱۶۱۶۷۱۴:۴۵:۳۴ ۱۳۹۸/۲/۳۱
کاش برای پیشگیری از جرم فساددولتی هم فکری می کردید
ناشناس۹۱۶۲۲۲۱۵:۱۳:۳۳ ۱۳۹۸/۲/۳۱
البته قانون شریعت سواری زن بر مرکب رو ممنوع کرده و چون اینجا یک مملکت دینی است این یعنی قانونا دوچرخه و موتورسواری خانم ها مشکل دار است
ناشناس۹۱۶۲۸۱۱۵:۵۵:۰۸ ۱۳۹۸/۲/۳۱
سواری زن بر مرکب ممنوعه؟ حال شما خوبه؟
ناشناس۹۱۶۳۰۹۱۶:۱۳:۵۰ ۱۳۹۸/۲/۳۱
زمان پیامبر که فقط به قول شما مرکب بوده شریعت چیزی جز قران و سیره نبی نیست
فروغ۹۱۶۳۱۵۱۶:۱۵:۴۵ ۱۳۹۸/۲/۳۱
قانون شریعت دیگه چیه؟
ناشناس۹۱۷۱۵۴۱۰:۴۵:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۱
چیزی که شما و امثال شما آرزوی دانستنش را بگور می برید .
ناشناس۹۱۶۴۰۴۱۷:۰۰:۳۱ ۱۳۹۸/۲/۳۱
یعنی واقعا فرق بین اسب والاغ با دوچرخه وموتو سیکلت و اتومبیل وهواپیما وقطار واتوبوس معلوم نیست ؟!
ناشناس۹۱۶۲۵۳۱۵:۳۰:۲۱ ۱۳۹۸/۲/۳۱
زنها پوشش رو حفظ كنند و مردان هرزه هم نگاه نكنند
ناشناس۹۱۶۶۰۷۲۰:۴۸:۰۴ ۱۳۹۸/۲/۳۱
مردان هرزه اینقدر نگاه کنن که کور بشن !
پیمان۹۱۶۷۲۱۲۳:۴۴:۴۲ ۱۳۹۸/۲/۳۱
مردان هرزه وقتی میگی اون نوجون 10 ساله هم حساب میشه که تو اوج بلوغ واقعا نمیتونه غناعت پیشه کنه و نگاه نکنه یا به فساد کشیده نشه.
ناشناس۹۱۶۴۴۶۱۷:۲۷:۰۸ ۱۳۹۸/۲/۳۱
دوچرخه سواری در محل خاص یعنی ممنوع کردن ان در سایر جاهها. بر اساس کدام قانون شرعی و عقلی؟؟
پیمان۹۱۶۵۳۱۱۹:۰۳:۳۰ ۱۳۹۸/۲/۳۱
دوچرخه سواری با آناتومی بدن خانوم ها جور در نمیاد.
ناشناس۹۱۶۶۴۹۲۱:۵۳:۴۸ ۱۳۹۸/۲/۳۱
یعنی در کل دنیا که زنها دوچرخه سوار می شن عقلشون نمی رسه فقط شما می فهمی ؟ جناب دکتر !
ناشناس۹۱۶۶۷۳۲۲:۱۵:۲۸ ۱۳۹۸/۲/۳۱
کسی که هزاران میلیارد از اموال ملت رو چپاول کرده 20 سال میره حبس که اگر هر چند سال یکبار عفو شامل حالش نشود، انوقت کسی دیگر برای چند ده گرم مواد مخدر اعدام میشود!
پیمان۹۱۶۷۱۷۲۳:۴۲:۲۹ ۱۳۹۸/۲/۳۱
دوچرخه خانوم ها باید زین های متفاوتی داشته باشه

پربحث‌های دیروز

 1. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 2. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 3. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

 4. زندگی زنان و مردان منطقه چرنوبیل ۳۳ سال پس از حادثه

 5. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

 6. اعتراض دانشجویان در مراسم آغاز سال تحصیلی

 7. روحانی: چرا برای فارغ‌التحصیلان شغل نیست؟

 8. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 9. حسین فریدون به زندان منتقل شد

 10. واکنش شمس الواعظین به هویت شغلی روح الله زم

 11. روحانی: تنها راه آینده و سرنوشت کشور انتخابات است/ دانشگاه را به بخش خصوصی نزدیک کنیم

 12. بازیکنان بحرین بعد پیروزی برابر ایران چه گفتند؟

 13. نامه صالحی امیری به FIFA درباره بی‌احترامی به سرود و پرچم ایران

 14. حقایقی جالب درباره وجود موجودات فضایی در فضا

 15. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

 16. قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران/ نرخ خانه‌های ۴۰ متری در پایتخت + نمودار

 17. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

 18. حضور روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها

 19. بازرسی هیئت امنای دانشگاه آزاد، سه ماه پیش خواستار ابطال مصوبه تبعیض‌آمیز شده بود + سند

 20. انتقاد روزنامه جوان از مجری صداوسیما

 21. تکذیب ارتباط و یا دیدار روح‌الله زم با آیت‌الله سیستانی

 22. ادعای همسر زم: روح‌الله به بغداد رفته بود!

 23. سخنگوی دولت: دستگیری «زم» موجب اتهام زنی‌های جدید نشود/ تحت تحریم گفت‌وگو نمی‌کنیم

 24. وزیر صنعت: قیمت تولید شده پراید کمتر از ۴۰ میلیون است

 25. ماجرای مرغ‌های تریاکی در کشور

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 5. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 7. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 11. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 12. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 13. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 14. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 15. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 16. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 19. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 20. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 21. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 22. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 23. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 24. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 25. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 5. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 6. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 7. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 8. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 9. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 10. اموال و دارایی ۲۵۰ هزار مدیر زیر ذره بین قانون/ شفافیت این بار نتیجه می‌دهد؟

 11. ۱۰ نکته درباره نحوه بازداشت روح‌الله زم؛ او که بود و چه می‌کرد؟

 12. وکیل حسین فریدون: موکلم بی‌گناه است/ هر کسی که در دادگاه محکوم می‌شود گناهکار نیست/ دنبال مسائل دیگری هستند

 13. واکنش ایران به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی در دریای سرخ

 14. جهانگیری: بگذاریم کاندیدای همه جریان‌ها در انتخابات حضور داشته باشند

 15. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

 16. اولین تصاویر از دستگیری و اعترافات روح الله زم

 17. زرآبادی: برای نطقم در مجلس تحت فشار بودم/ انتصابات فامیلی در وزارت ارتباطات اگر اصلاح نشود، اطلاع رسانی می کنم

 18. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

 19. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

 20. سحر تبر بیمار بود، چرا بازداشت شد؟/ تا وقتی انحصار پزشکان شکسته نشود اوضاع سلامت درست نخواهد شد/ پرداخت نکردن حقوق کارگران، برده‌داری نیست؟

 21. ربیعی: مشخص نیست چند درصد فرزندان مسئولان دولتی خارج از کشور هستند

 22. کاش از اهل رسانه مشورت می گرفتید

 23. انتقاد علی مطهری از دادگاه ویژه روحانیت/ جزئیات دستگیری روح‌الله زم/ نقدی به اظهارات تبلیغاتی دیروز رئیس جمهور

 24. وقتی ۱۳۴ دامپزشک با سهمیه پزشک می شوند/ ناطق نوری؛ کاتالیزور وحدت یا افتراق اصولگرایان/ انتقاد تند یک اصلاح طلب از صحبت های روحانی درباره شورای نگهبان

 25. امیرآبادی فراهانی: محرمانه‌بودن اطلاعات مسئولان مصوبه مجمع تشخیص است

آخرین عناوین