سخنگوی قوه قضاییه: دوچرخه‌سواری برای بانوان به موجب قانون منع نشده/ محکومیت حسین هدایتی به حبس و شلاق/ پرونده سیف به دادگاه ارسال شد

گروه سیاسی الف،   3980231130 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
دوچرخه‌سواری برای بانوان به موجب قانون منع نشده/ محکومیت حسین هدایتی به حبس و شلاق/ پرونده سیف به دادگاه ارسال شد

سومین نشست خبری غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه با خبرنگاران پیش از ظهر امروز برگزار شد.

حکم حسین هدایتی اعلام شد

به گزارش الف، در ابتدای جلسه، سخنگوی قوه قضائیه در مورد حکم حسین هدایتی گفت: این فرد به جرم اخلال عمده در نظام اقتصادی از طریق مال مشروع به تحمل بیست سال حبس و محرومیت دائم از به‌کارگیری خدمات دولتی و رد مال معادل بیش از ۴۸۸ میلیارد تومان شد. این فرد به ۷۴ ضربه شلاق هم محکوم شده است. موسوی نژاد متهم دیگر این پرونده هم به ۱۵ سال حبس محکوم شد.

همچنین علی اکبر یقینی متهم دیگر این پرونده به ده سال حبس، رد مال و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. وی افزود: مجتبی کیان پیشه یکی دیگر از متهمان این پرونده هم به ۵ سال حبس، رد مال و ضربه شلاق محکوم شده است.

بازداشت ۱۵ نفر در پرونده واردات کاغذ

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که آیا دستگاه قضا به موضوع تخصیص ارز به کاغذ ورود کرده است گفت: این موضوع در دستور کار دادسرا قرار گرفته بود و در این حوزه تا کنون ۵ پرونده تشکیل شده و ۱۵ نفر بازداشت هستند.

وی افزود: این بازداشتی‌ها سن گروه هستند که گروه اول برای واردات کاغذ ارز گرفتند اما یک سوم آن را به واردات اختصاص داده و مابقی را صرف امور دیگر کردند، ۱۵۷ میلیون دلار ارز تخصیص داده شده بود که به ازای ۵۰ میلیون آن کاغذ وارد شد.

وی ادامه داد: گروه دیگر مربوط به شرکت‌هایی است که کاغذ وارد کرده اما با قیمت آزاد فروختند. گروه سوم هم ارز گرفته اما کاغذی وارد نکردند.

اسماعیلی گفت: اگر ارز درست اختصاص می‌یافت امروز شاهد این پرونده‌ها نبودیم. بانک‌ها تضمین‌های لازم را اخذ کرده و نظارت کافی بر واردات داشته باشند.

تغییر وضعیت رییس دولت اصلاحات باید از سوی نهاد تعیین کننده انجام شود نه قوه قضاییه

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که به انتخابات مجلس نزدیک می‌شویم، در راستای همدلی ملی آیا محدودیت‌های رئیس دولت اصلاحات کاهش نمی‌یابد؟ گفت: محدودیت‌هایی که اشاره شد مصوب شورای عالی امنیت ملی است و آنچه مربوط به هر نهاد رسیدگی است تغییر وضعیت آن باید از نهاد مربوطه باشد.

دوچرخه سواری بانوان به موجب قانون منعی ندارد

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که دادستان اصفهان اخیراً دوچرخه سواری بانوان را جرم شناخته بود، آیا قوه قضائیه با این مشکل دارد؟ گفت: آنچه در این رابطه برداشت شد یک برداشت ناقص بود. آنچه ایشان در آن نامه اعلام کردند، ممنوعیت دوچرخه سواری بانوان نبود بلکه پیشگیری از بدحجابی و تشویق دیگران به فحشاء بود. در این رابطه دستوراتی دادند و ای‌کاش کسانی که اظهار نظر کردند می‌دیدند که در ذیل همان دستور به شهرداری اعلام کرده که محل‌هایی برای دوچرخه سواری بانوان فراهم شود؛ همچنین پیشنهاد کرده که دوچرخه‌های ویژه برای بانوان ساخته شود. نظر قوه قضائیه این است که هر کجا عمل مجرمانه‌ای رخ بدهد برخورد شود، ظاهر شدن بانوان بدون حجاب در عموم جرم است. بخش دوم هم جنبه صیانتی دارد؛ من فقیه نیستم و حوزه کاری من هم نیست. دوچرخه سواری اگر همراه با جرم نباشد مشکلی نیست.

پرونده سیف به دادگاه ارسال شد

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آبان ماه سال گذشته کیفرخواست احمد عراقچی و سالار آقاخان صادر شد اما بهمن ماه اعلام شد به دلیل نقص در پرونده علی‌رغم اختیاراتی که دادگاه گفته بود پرونده برای رفع نقایص به دادسرا ارسال شد با توجه به اینکه این پرونده‌ها به هم مربوط و همچون پازل کنار هم قرار می‌گیرند رفع نقص فنی یکی از افراد کار پرونده را تسهیل می‌کرد، چرا با گذشت چندین ماه اتفاقی در پرونده رخ نداده است در رابطه با آخرین وضعیت پرونده‌های سیف، عراقچی و سالار آقا خان توضیح دهید گفت: پرونده از ناحیه دادگاه به دادسرا ارسال شد و دادگاه می‌توانست تنها بخشی از نواقص را رفع کند چون این افراد در روند محاکمه به دیگران نسبت‌هایی دادند که بررسی آنها در مجازات شأن تأثیر داشت.

وی ادامه داد: دادگاه در پرونده عراقچی و سالار آقاخان می‌توانست نواقص را رفع کند، اما نمی‌توانست نسبت به کسی که در کیفرخواست اسمی از او نیست او را متهم کند به همین دلیل نیاز به تحقیقات بیشتر داشت.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پرونده سیف هم در راستای دو فرد دیگر به دادگاه ارسال شده است؟ گفت: در ابتدا پرونده این فرد با پرونده مذکور مطرح نبود اما با این دو متهم به دادگاه ارسال شد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه سیف سه پرونده دارد کدام به دادگاه رفته است؟ گفت: پرونده ای که مربوط به ارز و عراقچی و آقا خان بود.

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه از تکمیل تحقیقات دادسرا در این رابطه خبر داد و گفت: در این هفته با رفع نقایص این پرونده به دادگاه ارجاع شد.

حکم پرونده یاسین رامین غیرقطعی است

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا حکم پرونده یاسین رامین صادر شده است؟ حکم صادره چیست و این حکم قطعی است یا خیر؟ اظهار کرد: حکم صادر شده ولی غیرقطعی است.

وی افزود: از بیان جزئیات حکم تا زمانی که قطعی نشده است معذورم.

حکم ممنوع‌الخروجی پوری حسینی رفع نشده است

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص آخرین وضعیت پرونده پوری حسینی گفت: در رابطه با این فرد شکایتی که قبلاً شخص خاصی در رابطه با وی مطرح کرده بود، در دادسرا رسیدگی شد که منتهی به قرار منع تعقیب شد پس از اعتراض به این قرار، قرار جلب به دادرسی صادر شد.

وی ادامه داد: قرار جلب به دادرسی با جلب متفاوت است و به این معنی است که در دادگاه بررسی می‌شود. نظر دادسرا بر مختومه شدن پرونده بود که دادگاه این را تأیید نکرد؛ به همین منظور با صدور کیفرخواست پرونده باید به دادگاه ارسال شود. موضوع دیگری در رابطه با واگذاری‌ها مطرح است؛ لازم به ذکر است در رابطه با خصوصی سازی مسئولیت اولیه با هیأت‌های واگذاری است. اگر کسی به واگذاری ایراد داشت به داوری باید برود. اگر عمل مجرمانه‌ای رخ دهد، دادگاه باید ورود کند؛ در این رابطه گزارشاتی وارد شده که در مرحله تحقیق است و نمی‌توان اظهار نظر دقیق اعلام کرد.

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که آیا وضعیت ممنوع‌الخروجی پوری حسینی چگونه است، گفت: تا آنجا که اطلاع دارم در این ارتباط تصمیم جدیدی گرفته نشده است.

منبع: مهر

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۱۵۹۹۸۱۳:۳۱:۰۱ ۱۳۹۸/۲/۳۱
"به شهرداری اعلام کرده که محل‌هایی برای دوچرخه سواری بانوان فراهم شود" ، مگر زنان برای تفریح فقط باید دوچرخه سواری کنند ؟!
بانو۹۱۶۳۱۰۱۶:۱۴:۱۰ ۱۳۹۸/۲/۳۱
دو چرخه برای رفت و امد هم هست ها.
ناشناس۹۱۶۰۰۲۱۳:۳۴:۰۴ ۱۳۹۸/۲/۳۱
آخه آدم مسلمون (!) دوچرخه سواری چه ربطی به فحشا داره؟!
ناشناس۹۱۶۴۲۹۱۷:۱۶:۵۳ ۱۳۹۸/۲/۳۱
شما راحت باش عزیزم !
تحلیل گر مسایل اجتماعی۹۱۶۰۰۴۱۳:۳۴:۵۳ ۱۳۹۸/۲/۳۱
زنان بهتر است بجای کارخانه به کاره خانه که از مشکلترین و در عین حال بهترین کار خداپسند است بپردازند و این واقعیت را بپذیرند که دنیای خارج از خانه بجز فسق فجور فحشا وخانمانسوزی چیزی برای انان در بر ندارد در ضمن کشورهای اروپایی راه هایی را کهدتلان ایرانیان می خواهند بروند از صد سالرپیش تا حالا رفته اند و الان تازه به پوچی رسیده اند
ناشناس۹۱۶۲۸۸۱۶:۰۰:۵۱ ۱۳۹۸/۲/۳۱
شما بهتره فقط برای خودت تصمیم بگیری و بذاری دیگران هم همین کارو بکنن !
ناشناس۹۱۶۳۷۴۱۶:۴۳:۳۰ ۱۳۹۸/۲/۳۱
کل دنیا به پوچی رسیده اند غیر ما ! فقط ما خوبیم خیر سرمون !
ناشناس۹۱۶۰۵۱۱۳:۵۵:۱۷ ۱۳۹۸/۲/۳۱
پرونده بابک زنجانی چه شد؟
ناشناس۹۱۶۰۶۰۱۳:۵۷:۲۸ ۱۳۹۸/۲/۳۱
پیشنهاد کرده که دوچرخه‌های ویژه برای بانوان ساخته شود؟؟ حتما 3 یا 4 تا چرخ دارد!!
ناشناس۹۱۶۰۸۱۱۴:۰۷:۴۳ ۱۳۹۸/۲/۳۱
چرا پرونده جناب بهمنی با 4 برابر کردن دلار بررسی نشد ؟
ناشناس۹۱۶۱۲۰۱۴:۲۴:۵۴ ۱۳۹۸/۲/۳۱
ربط دوچرخه سواری با فحشا چیه ؟؟
ناشناس۹۱۶۱۲۴۱۴:۲۷:۵۳ ۱۳۹۸/۲/۳۱
نه دوچرخه سواری ربطی به عفاف و جلوگیری از فحشا داره نه حجاب هم مرد هم زن می شه کاملا باحجاب و ظاهر شرعی باشن و بسیار بی حیا و بی عفت و برعکس
پیمان۹۱۶۷۱۴۲۳:۳۸:۵۴ ۱۳۹۸/۲/۳۱
اختلاس هم ربطی به فساد نداره ممکنه یکی اختلاس میکنه آما آدم بدی نباشه و برعکس کسی که اختلاس نمیکنه ممکنه حتی قاتل باشه!
سعیدروشن کرمانشاهی۹۱۶۱۶۷۱۴:۴۵:۳۴ ۱۳۹۸/۲/۳۱
کاش برای پیشگیری از جرم فساددولتی هم فکری می کردید
ناشناس۹۱۶۲۲۲۱۵:۱۳:۳۳ ۱۳۹۸/۲/۳۱
البته قانون شریعت سواری زن بر مرکب رو ممنوع کرده و چون اینجا یک مملکت دینی است این یعنی قانونا دوچرخه و موتورسواری خانم ها مشکل دار است
ناشناس۹۱۶۲۸۱۱۵:۵۵:۰۸ ۱۳۹۸/۲/۳۱
سواری زن بر مرکب ممنوعه؟ حال شما خوبه؟
ناشناس۹۱۶۳۰۹۱۶:۱۳:۵۰ ۱۳۹۸/۲/۳۱
زمان پیامبر که فقط به قول شما مرکب بوده شریعت چیزی جز قران و سیره نبی نیست
فروغ۹۱۶۳۱۵۱۶:۱۵:۴۵ ۱۳۹۸/۲/۳۱
قانون شریعت دیگه چیه؟
ناشناس۹۱۷۱۵۴۱۰:۴۵:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۱
چیزی که شما و امثال شما آرزوی دانستنش را بگور می برید .
ناشناس۹۱۶۴۰۴۱۷:۰۰:۳۱ ۱۳۹۸/۲/۳۱
یعنی واقعا فرق بین اسب والاغ با دوچرخه وموتو سیکلت و اتومبیل وهواپیما وقطار واتوبوس معلوم نیست ؟!
ناشناس۹۱۶۲۵۳۱۵:۳۰:۲۱ ۱۳۹۸/۲/۳۱
زنها پوشش رو حفظ كنند و مردان هرزه هم نگاه نكنند
ناشناس۹۱۶۶۰۷۲۰:۴۸:۰۴ ۱۳۹۸/۲/۳۱
مردان هرزه اینقدر نگاه کنن که کور بشن !
پیمان۹۱۶۷۲۱۲۳:۴۴:۴۲ ۱۳۹۸/۲/۳۱
مردان هرزه وقتی میگی اون نوجون 10 ساله هم حساب میشه که تو اوج بلوغ واقعا نمیتونه غناعت پیشه کنه و نگاه نکنه یا به فساد کشیده نشه.
ناشناس۹۱۶۴۴۶۱۷:۲۷:۰۸ ۱۳۹۸/۲/۳۱
دوچرخه سواری در محل خاص یعنی ممنوع کردن ان در سایر جاهها. بر اساس کدام قانون شرعی و عقلی؟؟
پیمان۹۱۶۵۳۱۱۹:۰۳:۳۰ ۱۳۹۸/۲/۳۱
دوچرخه سواری با آناتومی بدن خانوم ها جور در نمیاد.
ناشناس۹۱۶۶۴۹۲۱:۵۳:۴۸ ۱۳۹۸/۲/۳۱
یعنی در کل دنیا که زنها دوچرخه سوار می شن عقلشون نمی رسه فقط شما می فهمی ؟ جناب دکتر !
ناشناس۹۱۶۶۷۳۲۲:۱۵:۲۸ ۱۳۹۸/۲/۳۱
کسی که هزاران میلیارد از اموال ملت رو چپاول کرده 20 سال میره حبس که اگر هر چند سال یکبار عفو شامل حالش نشود، انوقت کسی دیگر برای چند ده گرم مواد مخدر اعدام میشود!
پیمان۹۱۶۷۱۷۲۳:۴۲:۲۹ ۱۳۹۸/۲/۳۱
دوچرخه خانوم ها باید زین های متفاوتی داشته باشه

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. قانون، قاتل رومینا!؟

  2. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

  3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

  4. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

  5. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

  6. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

  7. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

  8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

  9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

  10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

  11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

  12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

  13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

  14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

  15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

  16. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

  17. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

  18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

  19. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

  20. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

  21. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

  22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

  23. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

  24. موتلفه به دنبال چیست؟

  25. دست کارگران کوتاه و سبد معیشت بر نخیل !

  آخرین عناوین