سیاست‌های ارزی‌ که منجر به شکست شد/ ساختمان شیشه‌ای میرداماد استقلال ندارد؟/ چرا ارز تک نرخی نمی‌شود؟

گروه اقتصادی الف،   3980126124 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
سیاست‌های ارزی‌ که منجر به شکست شد/ ساختمان شیشه‌ای میرداماد استقلال ندارد؟/ چرا ارز تک نرخی نمی‌شود؟

الف/ طی سال‌های اخیر دولتمردان بارها خواسته‌اند که اقتصاد کشور را از ارز یا دلار چند نرخی نجات دهند و برای این منظور هر از گاهی نرخی دستوری اعلام می‌کنند یا سامانه‌ای راه اندازی کرده و یا به بازار ارز برای مقابله با دلالان فشار می‌آورند؛ اما تاکنون هیچ یک از این راهکارها کارساز نبوده است یا اگر بوده موقتی بوده و بعد از مدتی محکوم به شکست شده و یا به فراموشی سپرده شده است.

نمونه آخرین آن نرخ دلار جهانگیری بود که در آخرین روزهای فروردین ماه سال گذشته به عنوان نرخ مرجع اعلام شده و قرار بود که ارز دلار  بر اساس این نرخ به اصطلاح تک نرخی باشد، اما وضعیت اقتصادی کشور به گونه‌ای نبود که این نرخ بتواند مبنا قرار گیرد و نرخ دیگری غیر از آن را شاهد نباشیم.

موارد اینچنینی حکایت از برنامه‌ها و نسخه‌های بدون پشتوانه دارد که برای اقتصاد بیمار کشور پیچیده و بدون بررسی‌های کارشناسی دقیق اعلام می‌شود.

نرخ هایی که در حال حاضر در بازار وجود دارد گرچه رسمی نیست؛ اما بر مبنای آن عمل می‌شود یا حداقل نرخ‌هایی که در سامانه‌های مختلف توسط بانک مرکزی یا صرافی‌های زیر نظر بانک مرکزی اعلام می‌شود، نشان می‌دهد که برنامه‌های اعلامی برای ارز یا به عبارتی برای یکسان سازی نرخ ارز همواره با شکست مواجه بوده است.

شاهد این گفته نرخ های چندگانه از جمله نرخ ارز مرجع اعلامی از سوی بانک مرکزی، نرخ ارز نیمایی یا نرخ ارز اعلامی در سامانه سنا، بازار آزاد، دلار فردایی و غیره است که هر کدام هر روز یک  نرخ را نشان می‌دهد، اما ملاک اصلی عملکرد اقتصادی همچنان همان نرخ بازار آزاد است.

در حال حاضر نرخ دلار به عنوان نرخ ارز اصلی در کشور فارغ از اینکه برنامه ریزی‌ها برای حذف این ارز در اقتصاد و یا حداقل کمرنگ کردن آن موفقیت آمیز نبوده، در بانک مرکزی به عنوان نرخ ارز دولتی یا مرجع یا ارز کالاهای اساسی یا همان نرخ ارز جهانگیری شناخته می‌شود و یکسال است که رقم 4200تومان را نشانه گرفته است.

برخی از اهالی و وابستگان به بانک مرکزی با مشاهده شکست سیاست‌های ارزی مطرح می‌کنند که بدنه بانک مرکزی با تصمیمات ارزی دولت مخالف است و هیات دولت برای اجرای خواسته‌هایش به بانک مرکزی فشار می‌آورد.

کامران ندری معاون پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی اخیرا اعلام کرد: تنها راه نجات اقتصاد کشور، استقلال بانک مرکزی و جلوگیری از مداخلات غیراصولی دولت در اقتصاد است. به طور مثال سال گذشته دولت نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای کالاهای اساسی مصوب کرد، اما اکنون می‌خواهد نیاز وارداتی با ارز ارزان دولتی را با سازوکاری جدید تغییر دهد.

وی افزود: این بدان معناست که تصمیم‌گیرنده اصلی در اقتصاد کشور بویژه نرخ ارز، دولتی‌ها هستند و بانک مرکزی به تنهایی نمی‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها نقش‌آفرینی کند.

ندری می‌گوید: بدنه بانک مرکزی و مدیران رده بالای آن موافق نظام چندنرخی ارز نیستند، اما از ناحیه هیئت دولت فشارهایی بر بانک مرکزی وارد می‌شود که مطابق دستور هیئت دولت عمل کند. در چنین شرایطی چون بانک مرکزی در عمل استقلال لازم را ندارد، بنابراین نمی‌تواند در برابر سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های دولت بایستد. تولید ملی و رونق‌بخشی آن در گرو ارز تک‌نرخی است تا فعالان اقتصادی بتوانند بدون دغدغه و با اطلاعات دقیق و امید به آینده اقدام به تولید کنند.

این در حالی است که پیش از این عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یکی از آخرین گفتگوهای تلویزیونی خود از حسن روحانی رییس جمهوری بابت تاکید جدی بر استقلال بانک مرکزی تشکر و قدردانی کرد.

از یک سو به نظر می‌رسد که اهالی بانک مرکزی سعی دارند که شکست‌های ارزی خود را به گردن دولتمردان بیندازد و از سوی دیگر برخی از اقتصاددانان می‌گویند که سیاست ارزی دولت و بانک مرکزی در یک جهت و همراستا است.

برخی دیگر از اقتصاددانان نیز سیاست های ارزی اجرا شده (مانند تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی دلار) را اشتباه بزرگ دولت می‌دانند که بانک مرکزی هنوز هم اجرا کننده آن است و سعی دارد نرخ ها را هر روز به صورت دستوری تعیین کند.

حال مجلسیان هم وارد عمل شده‌اند و برای نظام ارزی نابسامان کشور نسخه می‌پیچند و قصد دارند که دلار را از معاملات ارزی کشور حذف کنند؛ طرحی که پیش از این نیز بانک مرکزی در دولت‌های قبلی نیز سعی داشت که به نوعی دیگر آن را اجرا کند، ولی همواره بدون موفقیت بود.

بانک مرکزی پیش از این تلاش می‌کرد که سبد ارزی کشور را متنوع کرده و میزان دلار این سبد را کاهش دهد، شاید دلار در سبد ارزی کاهش یافته باشد و سایر ارزها تا حدودی جای آن را گرفته باشند، اما در واقعیت اقتصاد و بازار هنوز دلار حرف اول را می زند.

به هر حال ارز چند نرخی، کاهش ارزش پول ملی و افزایش قیمت دلار به عنوان چالش های اساسی بانک مرکزی شناخته می‌شوند که ساماندهی آنها باید در اولویت بانک مرکزی قرار گیرد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۵۷۶۲۰۱۳:۲۱:۴۳ ۱۳۹۸/۱/۲۶
بانک مرکزی استقلال نداره و همتی هم از دلار جهانگیری انتقاد کرد
ناشناس۸۵۷۷۶۳۱۴:۱۸:۲۹ ۱۳۹۸/۱/۲۶
همتی هم گلی نزد سرمون دلار 13500
ناشناس۸۵۸۲۶۹۱۷:۴۱:۴۵ ۱۳۹۸/۱/۲۶
دولت با دستکاری نرخ ارز بانک های ورشکسته را از ورشکستگی رهانید و کسری هی خودا پوشش داد البته با سر شکن کردن زیان بر روی مردم
ناشناس۸۵۷۸۴۶۱۴:۴۱:۴۵ ۱۳۹۸/۱/۲۶
محاکمه سیف و عراقچی به کجا انجامید اینها هر چه سریعتر باید محاکمه و مجازات لازم در موردشان صورت بگیره
ناشناس۸۵۸۲۱۸۱۷:۱۸:۰۰ ۱۳۹۸/۱/۲۶
دلار جهانگیری 4200 و آزاد 13 تومن روی هم میشه 17 تومن تقسیم بر دو که بشه دلار میشه 8500 این میانگین نرخ دلار با نرخ خودتان است و اگر به همین قیمت آزاد بشه فکر کنم خیلی از مشکلات اقتصادی و گرانی ها حل میشه البته اگر منفعتی در کار نباشه
ناشناس۸۵۷۶۲۵۱۳:۲۳:۱۷ ۱۳۹۸/۱/۲۶
اگر رئیس کل بانک مرکزی نمی تواند در برابر فشار ها ایستادگی کند با اعلام عمومی و استعفا از آوردن فشار به زندگی آحاد مردم برائت جوید.
ناشناس۸۵۷۶۳۲۱۳:۲۵:۲۲ ۱۳۹۸/۱/۲۶
چرا سود بانکی دستوری کاهش می یابد؟ با این تورم افسار گسیخته نرخ سود سپرده را 15 درصد کرده اند. مردم پولهایشان را از بانک ها بیرون کشیده و ارز و سکه و خانه و ماشین می خرند و روز به روز قیمت ها افزایش می یابد. پولهای ارزان آن دسته از افراد بی دست و پا در بانکها را به اسم تولید به افراد خاص می دهند و آنها نیز هر کاری جز تولید با این پولها می کنند. با این سیاستهای غلط خود مردم را ورشکسته و به سوی کارهای دلالی سوق داده اند.
ناشناس۸۵۷۶۴۳۱۳:۲۹:۵۱ ۱۳۹۸/۱/۲۶
بهتره آقای همتی به جای اینکه مرتبا تو اینستاگرام وقتش رو تلف کنه بشینه به مسئولیتش بپردازه. ایشون جدیدا درباره سایر حوزه ها هم اظهار نظر می کنه از بیمه تا صندوق توسعه ملی نکنه سخنگوی دولت شده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۸۵۸۸۲۶۰۷:۲۱:۰۸ ۱۳۹۸/۱/۲۷
متاسفانه مشکل اصلی اقتصاد بیمار کشور، سیاسی است و فرهنگی و نه صرفا اقتصادی
ناشناس۸۵۷۶۴۴۱۳:۳۰:۰۱ ۱۳۹۸/۱/۲۶
پرداخت رانت 18 میلیارد دلار 4200 تومانی به واردکنندگان و 14 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی به نفع واردکنندگان و به ضرر مردم تمام شد و خسارت بزرگی بود.
ناشناس۸۵۸۲۷۰۱۷:۴۲:۰۵ ۱۳۹۸/۱/۲۶
سیاست فاجعه بار رانت ساز از جیب مردم به سود یه عده معدود آقا پول مردم رو در قالب کوپن اجناس ضروری بدن دست خود مردم چرا میدن به وارد کنندگان اقتصاد بیمار سوبسیدی و رانتی و بی تصمیمی و بی تدبیری حاصل جمعش میشه همین
ناشناس۸۵۷۶۶۴۱۳:۳۸:۰۳ ۱۳۹۸/۱/۲۶
عدم افزایش سود بانکی یعنی بسته شدن حسابهای سپرده و سرازیر شدن نقدینگی به بازار ارز و سکه و خودرو است . هیچ آدمی حاضر نیست در کشوری که نرخ تورمش بالای 50 درصد است بخاطر 15 درصد سود پولش را در بانک بگذارد . اگر کسی پیدا بشود باید از حداقل اطلاعات اقتصادی هم بی بهره باشد . شما اگر اول سال حتی کود حیوانی بخرید و در انتهای سال بفروشید قطعا چند برابر سپرده گذاری بیشتر سود خواهید برد . این تصمیم نه تنها باعث می شود که دیگر هیچکسی سپرده گذاری نکند ، بلکه بازارهای دیگر مانند سکه و ارز و بخصوص اتومبیل به شدت افزایش قیمت پیدا کند و البته بازار سرمایه هم حتی اگر رشد پیدا کند این رشد با تورم همخوان نخواهد بود . پس این تصمیم کاملا اشتباه بوده و باعث افزایش تورم و التهاب سایر بازارها خواهد شد . شاید تصمیم درست این بود که جهت جلوگیری از افزایش نرخ تورم سود بانکی ثابت و به آن سهام شرکتهای دولتی اضافه می شد تا حداقل درصد سود بانکی به تورم سال که قطعا بالاتر از 50 خواهد بود برسد و مردم رقبت به سپرده گذاری شوند . البته ممکن است کسانی باشند که اصلا از اقتصاد سررشته ای نداشته و حتی توان خرید مورد بالا را هم نداشته باشند که مجبور به سپرده گذاری شوند
ناشناس۸۵۷۶۶۶۱۳:۳۸:۴۳ ۱۳۹۸/۱/۲۶
پول توی بانک گذاشتن درین شرایط اشتباه محضه کلا ادم هرچی نقدینگی داره باید تبدیل به سرمایه کنه ارز طلا خونه ماشین
ناشناس۸۵۸۰۴۹۱۵:۵۹:۲۳ ۱۳۹۸/۱/۲۶
بعدش چی؟
ناشناس۸۵۸۲۸۳۱۷:۴۶:۰۸ ۱۳۹۸/۱/۲۶
ببینید اقایان تصمیم گیر اقتصادی نتیجه تصمیم های غلط چی شده ملت چی میگن...این فاجعه است که ملت اینجوری به دولت بی اعتماد شدند و این فکرها را میکنند به خودتون بیایید دولتمردان
ققنوس۸۵۷۶۶۹۱۳:۳۹:۰۷ ۱۳۹۸/۱/۲۶
با شروع التهابات ارزی دولت به منظور کنترل و محدود کردن معاملات ارزی تقریبا از نیمه دوم سال 97 واردات خیلی از کالا ها را ممنوع اعلام کرد و خیلی از اقلام وارداتی که تا امروز به فروش میرسند موجودی انبار واردکنندها است(مثل انواع شامپوها و مواد شیمیایی و اجناس تزیینی و..... )که همگی تاریخ تولیدشان متعلق به اوایل سال 2018 است زیرا که قبل از این ممنوعیت وارد شده اند ولی این موجودی در حال اتمام است و دولت در نهایت مجبور به اجازه برای واردات این کالا ها خواهد شد و مشکل چند نرخی بودن ارز در اینجا خود را نشان میدهد
ناشناس۸۵۷۶۷۳۱۳:۴۰:۲۸ ۱۳۹۸/۱/۲۶
ما از دنیای غرب و اقتصاد آنها فقط قسمتی که به نفع ماست را منتشر می کنیم یک چیزی می شنویم که نرخ بهره در امریکا یا اروپا کم است همین هزینه سربار بانکها ساختمانهای لوکس ، نگهداری مراکز تفریحی و تعاونی ها برای کارکنان ، وام های کلان به از ما بهتران ، وام های با کارمزد پایین به کارکنان ووووو می باشد . بعد من کارمند پولی دارم پس انداز می کنم بانک از پول من در امور ی که سود دارد استفاده می کند تورم هم ارزش را کاهش می دهد بعد می گویند سود نباید زیاد شود
ناشناس۸۵۸۰۱۴۱۵:۴۴:۴۹ ۱۳۹۸/۱/۲۶
سود و رانت در بی نرخی و چند نرخی بودن ارز است.
ناشناس۸۵۸۰۶۷۱۶:۰۸:۴۹ ۱۳۹۸/۱/۲۶
با اين شرايطي كه درست شده ارزش پول ملي روزبهروز كاهش بيشتري داره پيدا ميكنه . درك وضعيت فعلي خيلي مشكله
ناشناس۸۵۸۰۸۴۱۶:۱۵:۴۰ ۱۳۹۸/۱/۲۶
چشم
ناشناس۸۵۸۱۴۶۱۶:۴۸:۴۰ ۱۳۹۸/۱/۲۶
خدایی کدام سیاستهای شما در زمینه علمی.فرهنگی.ورزشی.سیاست و و و و و و موفق بود..
مصطفي۸۵۸۴۲۴۱۹:۳۲:۳۲ ۱۳۹۸/۱/۲۶
١٥ سال تمام شكست سياست هاي ارزي به ضرر مردم ولي به نفع خيلي ها
ناشناس۸۵۸۵۵۷۲۱:۳۹:۰۱ ۱۳۹۸/۱/۲۶
فامیل بازی و آشنابازی نتیجه ای جز رانت خواری و بدبخت تر شدن مردم ندارد .
ناشناس۸۵۹۴۴۴۱۳:۴۶:۱۲ ۱۳۹۸/۱/۲۷
شکست سیاست های ارزی یعنی بی ارزش شدن پول ملی در عرصه اقتصاد جهانی ، یعنی عقب نشینی ریال(تومان) در مقابل سایر ارزها در جنگ اقتصادی .

پربحث‌های امروز

 1. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 2. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 3. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 4. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 5. آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

 6. آنچه سلبریتی‌های اقتصاددان درباره نرخ سود منفی اروپا به ما نمی‌گویند

 7. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 8. خودروهای سلطنتی محمدرضا پهلوی  

 9. حضور «فریدون احمدی» و «محمد عزیزی» در جلسه علنی مجلس

 10. وزیر اطلاعات: نقطه اوج تحریم‌ها پشت سر گذاشته شد/ ترامپ دچار تشویش فکری است

 11. ریسک‌های عملیات بازار باز برای بانک مرکزی

 12. حضور دو نماینده بازداشت شده، در صحن مجلس  

 13. صف اول دریافت وام برای هیأت‌مدیره بانک‌ها است/ وام‌های ۲۵ ساله با سود یک درصد! + جدول

 14. مکرون مامور ارسال پیام «گروه 7» به ایران

 15. آتش سوزی گسترده در جنگل‌های آمازون  

 16. هر ایرانی چند کارت بانکی دارد؟

 17. ۳ تا ۱۰ سال حبس در انتظار "نجفی"

 18. رونمایی FIVB از رشته جدید والیبال در آب  

 19. نخستین جُرم در فضا اتفاق افتاد

 20. حرکت عجیب نخست وزیر بریتانیا هنگام دیدار با رئیس جمهور فرانسه  

 21. اولین تصویر از مزدک میرزایی در لندن  

 22. آغاز فروش اینترنتی ۵ محصول سایپا از ۴ شهریور

 23. واژگونی کامیون در کارگاه ساختمانی  

 24. انواع عدسی زایس در بازار و ویژگی های آنها

 25. بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون درگذشت

پربحث‌های دیروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. دو نماینده بازداشت شده آزاد شدند

 3. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 4. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 5. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 6. خواندن ترانه‌های قبل از انقلاب توسط مهران مدیری آزاد شده؟

 7. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 8. برنده عصرجدید مردم ایران بودند

 9. تصویری از جیسون رضائیان در لس‌آنجلس  

 10. سپاه پاسداران روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد

 11. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 12. تلاش برخی اصلاح‌طلبان برای حذف عارف/واکنش به بازداشت دو نماینده مجلس/ موسویان: قبل از مذاکره باید بمب اتمی می‌ساختیم

 13. وضعیت ساخت صحن حضرت زهرا (س) در حرم امام علی (ع)  

 14. جهانگیری: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است

 15. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 16. انتقاد کیهان به حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی + فیلم

 17. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 18. فاتحه خوانی روحانی بر سر مزار هاشمی رفسنجانی  

 19. روحانی: انتقاد از دولت با جایزه و تشویق همراه بوده است/ امام خمینی(ره) راه خدمت به مردم را به ما نشان داد

 20. ظریف: پیشنهاد مکرون مسیر درست است/ اروپا اجرای تعهدات خود را آغاز کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می‌کنیم

 21. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 22. تصاویر جدید از کشتی تایتانیک  

 23. وزیر اقتصاد: نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد/سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست

 24. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 25. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

پربحث‌های هفته

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 3. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 4. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 7. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 8. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 9. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 10. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 11. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 12. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 13. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 14. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 15. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 16. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 17. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 18. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 21. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 22. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 23. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 24. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 25. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

پربحث‌های امروز

 1. آنچه سلبریتی‌های اقتصاددان درباره نرخ سود منفی اروپا به ما نمی‌گویند

 2. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 3. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 4. ریسک‌های عملیات بازار باز برای بانک مرکزی

 5. صف اول دریافت وام برای هیأت‌مدیره بانک‌ها است/ وام‌های ۲۵ ساله با سود یک درصد! + جدول

 6. هر ایرانی چند کارت بانکی دارد؟

 7. آغاز فروش اینترنتی ۵ محصول سایپا از ۴ شهریور

 8. انواع عدسی زایس در بازار و ویژگی های آنها

 9. ایرانی‌ها سالی ۴ میلیون اضافه درآمد دارند!

 10. سکه ۴ میلیون و ۱۴۶ هزار تومان شد

 11. ماجرای کارت سوخت به کل کشور رسید

 12. ورود قوه قضائیه به تخلف خودروسازان کارساز خواهد بود؟/ احتمال بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت

 13. دلار ارزان شد

 14. قیمت رسمی انواع ارز در بازار امروز

 15. رشد ۱۳ هزار واحدی شاخص بورس در دومین ماه تابستان

 16. توضیحات وزیر نفت درباره نحوه سهمیه‌بندی بنزین

 17. طرح ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی مجلس برای کمک به مردم/ شانه‌های ملت زیر فشار اقتصادی خرد شده

 18. تأمین کالا در قسطی کلاب، مرواریدی دردستان شما

 19. جدول/ قیمت خودروهای داخلی در بازار  

 20. حذف صفر از پول ملی کار درستی است؟

 21. کاهش تقاضا قیمت دلار را پایین آورد

 22. چرا تورم مرکز آمار با واقعیت زندگی مردم متفاوت است؟

 23. همتی: امید به بهبود شرایط نسبت به ۶ ماه پیش افزایش یافته است

 24. تا پایان امسال 3 هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده می شود

 25. آمار سیم‌کارت‌های مسدوده شده به دلیل مزاحمت‌ پیامکی اعلام شد

پربحث‌های دیروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 3. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 4. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 5. وزیر اقتصاد: نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد/سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست

 6. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 7. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

 8. دبیر انجمن قطعه‌سازان: توان تولید خودرو شاسی بلند را هم داریم اما...

 9. همتی: بر نرخ ارز کنترل داریم/ آمریکا را در رسیدن به اهدافش ناکام گذاشتیم

 10. مقامات ۷ کشور دنیا چقدر حقوق می‌گیرند؟

 11. تنوع قیمت اقلام خوراکی از درب کارخانه تا فروشگاه‌ها + دوربین مخفی

 12. تورم ۴۲ درصد شد

 13. نوبخت: بودجه ۹۹ با بودجه سال‌های قبل متفاوت است

 14. حناچی: مخالف برخورد چکشی با دست‌فروشان هستم

 15. کاهش قیمت روزانه مرغ تازه در بازار

 16. استیضاح "رحمانی" در مجلس کلید خورد

 17. آخرین قیمت انواع سکه/ دلار ۱۱۶۵۰ تومان شد + جدول

 18. احداث ۱۰ سد بزرگ در کشور

 19. ثبت‌نام طرح ملی مسکن آغاز شد

 20. حذف صفر از پول ملی چقدر زمان می‌بر‌د؟

 21. نفتکش آدریان دریا به سمت ترکیه تغییر مسیر داد

 22. حضور مشروط هلند در ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس

 23. اعلام جرم دادستانی ایلام علیه رئیس سازمان خصوصی سازی کشور

 24. آغاز پرداخت پاداش بازنشستگان با اولویت فرهنگیان

 25. دلالان دلار را چند می‌خرند؟

پربحث‌های هفته

 1. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 2. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 3. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 4. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 5. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 6. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 7. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 8. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 9. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 10. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 11. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 12. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 13. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 14. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 15. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 16. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 17. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 18. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 19. به منظور صیانت از بیت‌المال؛ وزیر نفت بخشنامه تقویت پایش داخلی مالی را ابلاغ کرد

 20. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 21. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 22. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 23. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 24. وزیر اقتصاد: نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد/سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست

 25. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

آخرین عناوین