عباس امیر انتظام و باز تحریفی دیگر

عباس‌سلیمی نمین،   3980121180 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

عباس‌سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات وتدوین تاریخ ایران در نقدی بر یک مقاله روزنامه سازندگی به زوایایی دیگر از پرونده عباس امیر انتظام پرداخت . آنچه در ادامه میخوانید متن کامل این نامه خطاب به سردبیر روزنامه سازندگی است .

 عباس امیر انتظام و باز تحریفی دیگر

سردبیر محترم روزنامه سازندگی

جناب آقای قوچانی

با سلام و تبریک سال نو خدمت شما وسایر دست اندرکاران این جریده، می خواستم نکته ای را یادآورشوم وآن ضرورت جلوگیری از قربانی شدن کیفیت در برابر کمیت در کار روزنامه‌نگاری است. حجم تولیدات این روزنامه نشان از آن دارد که همفکران خود را به تحرک واداشته است و این سرمایه ای در خور در این حرفه به حساب می آید.

در این مکتوب نمی‌خواهم به جهت‌گیری های مطالب ومقالات بپردازم، زیرا شما می توانید در راستای سلایق وعلایق حزب کارگزاران از هر تحرک جامعه سرمایه‌داری وعنایت ویژه آن به مقولات مختلف پشتیبانی کنید،علت تصدیع آن است که این مدافعه وجهت گیری، بر اطلاعات غلط بنا نشود؛ به عبارت دیگر حجم تولیدات موجب غفلت از میزان وثوق آن نگردد.

برای نمونه،در«سازندگی سال»در مطلبی 14 سطری در باره‌ آقای امیرانتظام-که مورد عنایت ویژه غرب بود- 7غلط تاریخی خود نمایی می کند.در این مطلب که ذیل عنوان «100 چهره سال 1397»آمده، می خوانیم: «بیست ویکم تیر ماه قدیمی ترین زندانی سیاسی که بهره بسیاری از عمر خود را در زندان گذراند ودر نهایت در خانه ای تحت نظر روزهای آخر را سپری کرد،در گذشت.» در این زمینه باید گفت :

1- با هر تعریفی از زندانی سیاسی، آقای امیر انتظام را نمی توان در این قالب عرضه کرد.اجمالاً این که وی دارای ارتباطات غیر متعارفی با صاحب منصبان آمریکایی بود و اسناد به دست آمده از سفارت آمریکا در تهران نیز این واقعیت را به‌خوبی روشن می‌سازد؛ به میزانی که حتی شخص امیر انتظام در دادگاه بر مجرمانه بودن محتوای اسناد اذعان دارد، اما برای رفع اتهام از خود ادعا می‌کند که آمریکایی‌ها برای بد‌نام کردن وی این اسناد را ساخته و پرداخته ودر سفارت باقی گذاشته اند؛ بنابر این بر اساس اسنادی ، وی محاکمه ومحکوم می شود که قریب به اتفاق آحاد جامعه (اعم از احزاب،گروه ها،شخصیت ها و...) ارتباط غیر متعارف را از آن استنباط نمودند. حتی اعضای نهضت آزادی مستقل از دولت موقت به هیچ وجه از آقای سخنگوی مرحوم بازرگان دفاع نکردند. ایرج مصداقی، یکی از اعضای مجاهدین خلق، در خاطرات خود از زندان دیدگاه زندانیان را در مورد آقای امیرانتظام این گونه توصیف می کند: «متاسفانه زندانیان سیاسی هم در این زمینه با مسئولان زندان هم نظر بودند و جرم او را سیاسی نمی دانستند وهم‌نشینی و هم بندی با او را تحقیر خود می دانستند.»

2- حتی اگر دارنده ارتباط غیر متعارف با بیگانه را بتوانیم «زندانی سیاسی» وانمود سازیم، امیرانتظام نمی تواند «قدیمی ترین» آن باشد،مگر به کمک دیگرتحریفات تاریخی.

در این متن 14 سطری ادعای عجیب دیگری را نیز در این راستا شاهدیم:

3- « مرگ در خانه تحت نظر». امیر انتظام خود در این زمینه در مصاحبه با روزنامه جامعه می گوید: «من پانزده سال در اوین و قزل حصار و گوهردشت زندانی بودم، بعد مرا در دی ماه 1373 از زندان اوین منتقل کردند به یک بازداشتگاه وزارت اطلاعات در شمال تهران؛ منزل کوچکی بود که چند اطاق در طبقه دوم داشت... در آن جا اول دو ساعت مرخصی دادند، پانزده روز بعد شد چهار ساعت و بعد شد یک شبانه روز وبعد از چند دوره به سه شبانه روز رسید. مرا چهارشنبه ها می آوردند و شنبه ها می‌بردند... اواخر آذر 1375 آخرین بار که تلفن کردم آقایانی که مسئول بازداشتگاه من بودند گفتند تا اطلاع ثانوی دیگر دنبال شما نمی آییم؛ بنابر این من از آن تاریخ آزاد هستم. آمدم به خانه ام. آن را درست کردم ودر همین جا که گفت‌‌وگو می کنیم زندگی را آغاز کردم». (ناگفته‌های انقلاب 57،انتشارات خاوران، پاریس،1387خ /2008م) بنابر این آن چه در مورد «قدیمی ترین» و «مرگ در خانه ای تحت نظر»عنوان می شود کاملاً مغایر با تاریخ است.

ادعاهای خلاف دیگری نیز در پی این مطلب 14 سطری می آید:« عباس امیر انتظام از اعضای جبهه ملی ایران،معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت موقت بود. در روزهای بحرانی تسخیر سفارت آمریکا با اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت شد. خود وخانواده و دوستانش همچون بازرگان - نخست وزیر دولت موقت- این اتهام را هیچ گاه نپذیرفتند.» در باره این فراز نیز باید گفت:

4- اعضای جبهه ملی تشکیل دهنده دولت موقت صرفاً آقایان دکتر کریم سنجابی و داریوش فروهر بودند و در آن مقطع آقای امیرانتظام هیچ نسبتی با این تشکل سیاسی نداشت. لازم به یادآوری است که دبیر کل جبهه ملی در خاطراتش به‌کرات از روابط غیرمتعارف برخی اعضای نهضت آزادی با آمریکایی ها با محوریت امیر انتظام انتقاد می‌کند و یکی از دلایل اصلی استعفای خود را همین مسئله عنوان می دارد: « در مدت دو ماهی که من وزیر خارجه حکومت موقت انقلابی بودم و سمت وزارت خارجه من ایجاب می کرد که سفرا به دیدن من بیایند وکارهایشان را با من در میان بگذارند، در تمام آن مدت حتی یک بار هم سالیوان سفیر آمریکا به دیدن من نیامد. گاهگاهی که من به نخست وزیری می رفتم می دیدم که خود سالیوان با یک نفر از نمایندگان سفارت با آقای مهندس بازرگان و امیر انتظام مستقیماً مشغول مذاکره و صحبت هستند.»(خاطرات سیاسی دکتر کریم سنجابی،انتشارات صدای معاصر،سال 81 ، ص347)

آقای سنجابی همچنین به دلیل همین گونه ارتباطات غیر متعارف از ادامه شرکت در جلسات جمعیت طرفداران حقوق بشر ایران سر باز می زند(ر.ک.همان،ص315)

5- در مورد این که دوستان آقای امیر انتظام همچون مرحوم بازرگان این اتهام را هیچ گاه نپذیرفتند باید گفت: خیر این ادعا بر واقعیت تاریخی منطبق نیست. اولاً اکثریت اعضای نهضت آزادی چه قبل از تسخیر سفارت و چه بعد از آن از وی تبری می جستند. اصولاً به دنبال نامه اعتراضی 18 تن از اعضای شورای مرکزی، آقای بازرگان مجبور شد امیر انتظام را از سخنگویی دولت موقت عزل کند. آن چه در این زمینه بیشتر روشنگر است این که دانشجویان اسنادی نیز علیه آقای ناصر میناچی منتشر ساختند که منجر به توقیف وی نیز شد اما با اعتراض همه جریانات سیاسی از جمله مسئولان حزب جمهوری بعد از چند ساعت ایشان آزاد شد. همین امر اعتراض جدی امیرانتظام را به دنبال داشت که چرا از وی همین گونه حمایت نمی کنند. این ناراحتی شدید را در نامه نگاری ها به اعضای نهضت آزادی از جمله مرحوم صدر حاج سید جوادی شاهدیم:« برادر ارجمند، جناب آقای احمد صدر حاج سید جوادی –مقاله شما را در روزنامه کیهان پنجشنبه 18 بهمن در مورد دکتر میناچی خواندم و در مورد خودم فوق العاده ناراحت شدم که چه شد که آن برادر در مدت 24 ساعت نسبت به دکتر میناچی در جراید عکس العمل نشان داد ولی در مورد من پس از 50 روز سکوت کرده است. «(آن سوی اتهام، خاطرات عباس امیر انتظام، جلد 1،نشر نی،سال 1381،ص113)

در مورد آقای بازرگان نیز باید گفت که متن اظهارات ایشان در دادگاه در دفاع از آقای امیر انتظام صرفاً بر اساس یک خوش بینی بود: «البته از عبارت مفاد کیفرخواست قبلاً اطلاعی نداشتم و مدارک و اسنادی که راجع به آن صحبت کردند، ندیدم و به عنوان وکیل همه (که نمی دانم دارند یا خیر) صحبت نمی کنم. اگر چیزی در باره آن‌ها نگفتم دلیل بر قبول آن‌ها یا رد آن‌ها نیست.» (همان، جلد 2،ص17) بنابر این آقای بازرگان نه بر اساس تحقیق، بلکه مبتنی بر خلاف واقع گویی هاو داستان پردازی‌های با آقای امیرانتظام به عنوان فردی مجذوب شده سخن می گوید!«علت این که من مجذوب امیرانتظام شدم این بود که ایشان را در این ارتباطات بر خلاف خودم، زرنگ دیدم که نتیجه این می شد که چه چیزی را بگوید و چه چیز را نگوید. یعنی هر چیز را در جای خودش صحبت می کرد. ایشان آقای‌کاتم را [که] در ابتدا دشمن سر سخت ما و تهدید کننده ملت ما بود چنان منقلب کرد که کتابی در مورد ایران نوشت.»(همان، صص2-21)

این گزارش دروغ آقای امیر انتظام که وی توانسته کاتم- افسر سیا- را منقلب کند حتی با آن چه در خاطرات وی آمده مغایرت کامل دارد (آن سوی اتهام،جلد1،ص56) البته ترفند آقای سخنگو برای مجذوب ساختن آقای بازرگان محدود به این مورد نیست. ادعای تلاش مخالفان برای ترورش در ایران، بمب‌گذاری در هواپیمای حامل وی در خارج و... از جمله دیگر داستان پردازی هایی است که آقای بازرگان را بدون تحقیق حامی می سازد!

در آخرین فراز از نوشتار چهارده خطی «سازندگی سال» چنین می خوانیم:«زندگی فرود خود را به او نشان داد. تا ایام پایانی عمر در زندان ماند و دست آخر ضرورت های پزشکی رخصت خروج از زندان برایش حاصل کرد، در خانه ای تحت نظر.»(ص 35) در این ارتباط نیز باید گفت:

6- همان‌گونه که از خاطرات امیرانتظام نقل شد در سال 1373، وی از زندان آزاد و به خانه تحت نظر منتقل می شود وتا سال 75، یعنی زمانی آزادی اش سه روز هفته را به مرخصی می رفته است. این که چگونه نویسنده محترم، فاصله سال 75 تا سال فوت آقای امیر انتظام یعنی سال 97 را به سابقه مبارزاتی!! وی افزوده است، به توانمندی کسانی باز می گردد که به عنایات سرمایه سالاران توجه ویژه ای دارند.

7- ودر آخر به گونه‌ای این مطلب تبلیغاتی پایان می یابد که گویا ضرورت‌های پزشکی منجر به خروج این قهرمان ساختگی رسانه های غربی از زندان شده است، اما با این وجود حتی این مسئله انسانی نیز خانه تحت نظر را از سرنوشت وی حذف نمی کند؛ به همین دلیل تیتر«در تبعید ابدی» برای این متن 14 سطری انتخاب می شود.

امید آن که هر تفکری وهر گرایشی داریم بدون استفاده از ترفند های تبلیغاتی به ترویج آن بپردازیم؛ زیرا این تنها راه رشد افکار عمومی خواهد بود.

 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۵۱۴۹۶۱۷:۳۲:۱۵ ۱۳۹۸/۱/۲۱
امیر انتظام ممکنه اشتباهاتی کرده بود ولی یک مرد بزرگ و وطن پرست بود و یار مهندس بازرگان بود.
ناشناس۸۵۱۶۰۱۱۹:۱۳:۴۲ ۱۳۹۸/۱/۲۱
هر کسی که شما میگی درست نه ؟
ناشناس۸۵۱۶۱۵۱۹:۲۷:۴۷ ۱۳۹۸/۱/۲۱
آقای امیر انتظام دستش از دنیا کوتاه هست. اون زمانی هم که زنده بود فرصتی نداشت که از خودش دفاع کند چه برسد به الان. خوب یا بد یک مسله ای بوده که دیگر تمام شده‌. ای کاش به ایشان هم فرصت صحبت کردن می دادند. انشالله خداوند هر کسی را که در این مسیر ناحقی کرده، مورد عنایت قرار دهد.
ناشناس۸۵۱۷۹۵۲۲:۰۶:۱۴ ۱۳۹۸/۱/۲۱
خجالت بکشید بابا

پربحث‌های دیروز

 1. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 2. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 3. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

 4. انتقاد فرشاد مومنی از صحبت‌های اخیر رئیس جمهور/خاطره عماد افروغ از سردار سلیمانی/چه کسی جانشین لاریجانی می‌شود؟

 5. ۱۱ سنگ بزرگ پیش پای ایران و چین برای همکاری اقتصادی

 6. جبهه پایداری و انتخابات پیش رو    

 7. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 8. نیویورک تایمز: ابلیس ترامپ واگیر است

 9. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 10. ولیعهد دبی در مراسم فارغ التحصیلی پلیس

 11. آیا سخنان رهبری تکراری و معمولی بود؟

 12. کدام دادگاه باید به بی‌تدبیری‌های پرتلفات شما رسیدگی کند؟

 13. بازداشت مفتی داعش و بردارش در موصل + عکس

 14. ادعای پمپئو: ترور سلیمانی قطعا قانونی بوده!

 15. جو سنگین علیه ترامپ بعد از دروغگویی درباره تلفات انتقام موشکی ایران

 16. تصویری از مقام بلندپایه ارتش در مناطق سیل زده چابهار

 17. خانه‌هایشان را سیل برده اما مهربانی‌شان را نه / آقای روحانی! تو رئیس‌جمهور ما هم هستی؟

 18. وزیر صنعت: برای حل مشکلات کشور باید وقت بگذاریم و تدبیر کنیم/ توانایی عبور از شرایط سخت امروز را داریم

 19. گاوبازی به سبک هندی

 20. پشیمانی زودهنگام از تحریم جشنواره‌ها

پربحث‌های هفته

 1. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 2. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 3. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 4. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 5. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 6. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 7. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 8. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 9. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 10. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 11. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 12. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 13. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 14. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 15. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 16. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 17. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 18. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 19. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 20. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 21. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 22. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 23. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 24. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 25. گزارش پایگاه خبری الجزیره از شلیک های تصادفی به هواپیماهای مسافربری در جهان

پربحث‌های هفته

 1. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 2. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 3. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 4. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 5. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 6. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 7. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 8. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 9. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 10. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 11. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 12. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 13. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

 14. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

 15. باید دوباره جبران کنیم

 16. درخواست پیگیری پرونده نمایندگان متخلف از قوه قضاییه/ تشکر دیده بان شفافیت از شورای نگهبان

 17. یادداشت جدید عباس عبدی درباره سناريوهای احتمالی سقوط هواپیما

 18. احضار سفیر انگلیس به وزارت خارجه/ توضیح شمخانی درباره طولانی‌شدن اعلام دلایل سقوط هواپیمای اوکراینی/مسئولیت لغو پروازهای مسافری برعهده کدام نهاد بود؟

 19. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

 20. انتقاد فرشاد مومنی از صحبت‌های اخیر رئیس جمهور/خاطره عماد افروغ از سردار سلیمانی/چه کسی جانشین لاریجانی می‌شود؟

 21. امان از دروغ / با تاسیس انجمن‌های مردم نهاد دروغ‌ را از جامعه ریشه‌کن کنیم...

 22. آیا وزارت خارجه می‌تواند سفیر بریتانیا را از ایران اخراج کند؟

 23. شورای نگهبان: سخنان رئیس‌جمهور، نشانه بی‌اطلاعی از روند بررسی‌ها در هیات‌های نظارت بر انتخابات است

 24. جبهه پایداری و انتخابات پیش رو    

 25. سناريويی احتمالی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی/ ارائه پیشنهاد به حسام‌الدين آشنا برای استعفا/ توصیه علم‌الهدی به اخراج سفیر انگلیس/ کدام روسای کمیسیون‌های مجلس تایید یا رد صلاحیت شدند؟

آخرین عناوین