دولت درگیر زدوبند سیاسی است/مطالبات مردم توسط اصلاح‌طلبان محقق نشد

گروه سیاسی الف،   3980105036 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
دولت درگیر زدوبند سیاسی است/مطالبات مردم توسط اصلاح‌طلبان محقق نشد

عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: تیم اقتصادی دولت متاسفانه درگیر زد و بندهای سیاسی است و با عزل و نصب‌ها و تغییراتی هم که صورت داد نتوانست سمت و سوی مناسبی به وجود آورد.

علی صوفی دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات از جمله کنشگران اصلاح طلب محسوب می‌شود که به عملکرد دولت در سال ۹۷ انتقاد دارد و می‌گوید: تیم اقتصادی دولت به دنبال زد و بندهای سیاسی است و آنگونه که باید در جهت تحقق شعار سال نقش تاثیرگذاری ایفا نکرد؛ بنابراین، دولت در سال گذشته تنبل ظاهر شد.

او انتقادهای مطرح شده را فقط مختص به دولتِ روحانی ندانست و با ارائه فهرست‌های انتقادی از عملکرد اصلاح طلبان در مجلس خواستار پاسخگویی رئیس دولت اصلاحات در قبال عملکرد دولت و فراکسیون امید شد.

این فعال سیاسی که در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان نیز حضور دارد با توجه به عملکرد ضعیف فراکسیون امید دورنمای روشنی برای جریان متبوعش در انتخابات ۹۸ ترسیم نمی‌کند و می‌گوید: تاکید برای ارائه فهرست جداگانه اصلاح طلبان در انتخابات برای آن است که به مردم بگوییم این فهرست حداکثری اصلاح طلبان است؛ انتخابات ۹۴ پیروزی چشم گیری داشتیم اما پتانسیل حداقلی، اثر خود را در عملکرد اصلاح طلبان به جا گذاشت.

گفتگو با علی صوفی در روزهای واپسین سال گذشته انجام شد، عملکرد دولت و مجلس برای حل مشکلات اقتصادی در سال گذشته، نحوه فعالیت اصلاح طلبان در انتخابات ۹۸ مهمترین محورهای گفتگوی خبرگزاری مهر با وی است.

متن گفت‌گوی خبرگزاری مهر با علی صوفی به شرح زیر است:

سال ۹۷ به عنوان «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری شده بود، به نظر شما که سابقه حضور در دولت را دارید، دولت و تیم اقتصادی به چه اندازه در تحقق شعار سال گذشته، تلاش کرد؟

به هیچ وجه تلاش‌ها چشمگیر نبود، تیم اقتصادی دولت متاسفانه درگیر زد و بندهای سیاسی است و با عزل و نصب‌ها و تغییراتی هم که صورت داد نتوانست سمت و سوی مناسبی به وجود آورد.

با چشم اندازی که در قبال عملکرد دولت در سال گذشته ترسیم کردید، پس معتقد هستید دولتِ روحانی علاوه بر کم کاری در تحقق شعار سال، در حل مشکلات اقتصادی منفعل ظاهر شد؟

متاسفانه رضایت بخش نبود و جهت گیری دولت در سال گذشته، در راستای ایجاد تحول، برطرف کردن موانع موجود و شتاب گیری برای پیشرفت یا توسعه اقتصادی کشور نبود و حالت انفعالی در پیش گرفت و به عبارت دیگر، دولت به روزمرگی گذراند.

*یعنی دولت در سال ۹۷ تنبل بود؟

طبعاً همین طور است، اینکه می‌گوئیم حالت انفعالی دارد منظور آن است که در دولت رخوت دیده می‌شود، خودشان هم به این موضوع اذعان دارند از این رو نمی‌گویند دولتِ بانشاط، سرحال و زنده هستیم بلکه اعتقاد دارند این دولت فشل است.

شما معتقد هستید دولتِ روحانی در سال گذشته تنبل بود، چرا معتقد هستید دولت ضعیف ظاهر شد؟ مصداقی توضیح می‌دهید؟

سوالی که مطرح می‌شود این است، چرا دولت و بخصوص رئیس جمهور وضع فعلی را تحمل و ادامه می‌دهد؟ باید تکلیف را یکسره کند. اگر واقعاً با مشکلاتی مواجه است که از حیطه اختیارات آن خارج است این مشکلات را با مقام معظم رهبری در میان بگذارد و از ایشان استمداد بطلبد، گزارشی به رهبر انقلاب تقدیم کنند و بگویند در این حوزه‌ها موفق نبودیم و یا از اختیارات ما خارج است؛ حداقل تکلیف خود را روشن کنند.

بالاخره دولت صاحب اختیار و نفوذ است، نمی‌توان به سادگی از اختیارات قوه مجریه عبور کرد، در مدیریت بازار ارز با توجه به اختیاراتی که به دولت واگذار و شورای هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا تشکیل شد به چه اندازه توانست وضعیت را سروسامان دهد؟

به اعتقاد بنده، رویکردهای اقتصادی دولتِ روحانی شباهت زیادی به رویکردهای اقتصادی دولتِ هاشمی دارد، در آن دوره نیز شاهد بودیم که رویکردهای غلط اقتصادی دولت که مبتنی بر اجرای فرمول‌های دیکته شده از سوی بانک جهانی بود، موجب شد تا قیمت ارز به شکل افسارگسیخته‌ای افزایش پیدا کند.

متاسفانه تیم اقتصادی دولت با تکرار سیاست‌های غلط اقتصادی دولت سازندگی، زمینه افزایش فزاینده قیمت ارز در کشور را فراهم کرد. تفکر اقتصادی که بر دولتِ روحانی حاکم است، می‌گوید قیمت ارز باید واقعی شود به این معنا که نرخ ارز رسمی کشور باید کمترین فاصله را با نرخ آزاد بازار داشته باشد و به جای نظارت بر قیمت ارز، بر این باورند که نسبت عرضه و تقاضا است که اختلافات میان ارز رسمی و آزاد را تعیین کند و همین نگاه منجر به افزایش بی‌دلیل بسیاری از کالاها شد.

آقای صوفی انتخابات مجلس، دوم اسفند سال ۹۸ برگزار خواهد شد، آیا در این دوره از انتخابات باز شاهد ائتلاف اصلاح طلبان با احزاب منتسب به دولت خواهیم بود؟

توجه داشته باشید در جریان انتخابات ممکن است اتفاقات غیرقابل پیش بینی رخ دهد اما چشم انداز فعلی حکایت از چنین ائتلافی ندارد.

یعنی اصلاح طلبان در انتخابات مجلس می‌خواهند فهرست جداگانه ارائه دهند؟

در ادوار گذشته تمام چهره‌های اصلاح طلب رد صلاحیت شدند اما در عین حال اصلاح طلبان با لیست حداقلی ناشناخته در صحنه باقی ماندند و در انتخابات شرکت کردند، گرچه پیروزی چشم گیر در تهران (انتخابات مجلس) به دست آوردند اما وجه و پتانسیل حداقلی، اثر خود را در عملکرد به جا گذاشت بنابراین اصلاح طلبان دیگر نباید این هزینه را پرداخت کنند.

خُب اگر چهره‌های اصلاح طلب از فیلتر انتخابات عبور نکردند، تکلیف جریان اصلاحات در انتخابات چه خواهد شد؟

نظر اصلاحات از ناحیه رئیس دولت اصلاحات و شورای سیاستگذاری اعلام می‌شود اما بنده معتقدم اصلاح طلبان یا باید با کاندیداهای حداکثری که مورد تایید قرار گرفتند لیست حداکثری ارائه دهند یا با شرایطی که در سال ۹۴ داشتیم لیست ارائه ندهند، مگر آنکه شرایط تغییر کند و همان طور که تاکید کردم امکان ارائه لیست حداکثری وجود داشته باشد.

در صورت حضور اصلاح طلبان در انتخابات و ارائه فهرست واحد، آیا فراکسیون امید کارنامه قابل قبولی ارائه کرده است تا برگ برنده‌ای برای انتخابات باشد؟

رئیس دولت اصلاحات در دیداری که با فراکسیون امید داشت به صراحت اذعان داشت: «اگر مجلس و دولت نتوانند تحولی ایجاد کنند از دست من (خاتمی) هم کاری ساخته نیست از این رو مردم با حرف من نیز نخواهند آمد» بنابراین مواضع خاتمی حاکی از آن است اگر وضع موجود ادامه پیدا کند، نمی‌شود امیدی داشت.

پس اصلاح طلبان نتوانستند مطالبات و دغدغه‌های مردم را پاسخ دهند؟

اگر پاسخ داده بودند رئیس دولت اصلاحات چنین سخن نمی‌گفت.

آیا قبول دارید در سال انتخابات، اصلاح طلبان باید پاسخگوی عملکرد دولت و مجلس باشند؟

قطعاً باید پاسخگو باشند؛ هم رئیس دولت اصلاحات و هم سایر اصلاح طلبان باید پاسخگوی عملکرد دولت و اصلاح طلبان مجلس باشند.

شما خواهان فهرست مستقل از ناحیه اصلاح طلبان در انتخابات ۹۸ هستید، در صورتی که شاهدیم اصلاح طلبان در مجلس فعلی صاحب کرسی و فراکسیون هستند، از آنجا که گفتید مطالبات مردم از سوی آنها پاسخ داده نشد مصداقی درباره انتقاداتی که به همفکرانتان در مجلس دارید صحبت می‌کنید؟

اصلاح طلبان مجلس بزرگترین خطا را در رای اعتماد به دولت روحانی در سال ۹۶ انجام دادند؛ فرصت‌ها کشته شد چون خیلی محافظه کارانه وارد کار شدند و به جای نقد و بررسی فهرست پیشنهادی کابینه و با توجه به انتقاداتی که اصلاح طلبان به لیست وزرای پیشنهادی، مطرح کرده بودند، فراکسیون امید باید همراه مردم و عقبه رای روحانی می‌شدند و رئیس جمهور را وادار به تجدید نظر در لیست پیشنهادی می‌کردند اما این کار انجام نشد و جالب آنکه هنوز چند ماه از کار دولت نگذشته بود که زمزمه‌های استیضاح برخی وزرا بلند شد و شروع به استیضاح کردند و این اشتباه دوم آنها بود؛ به همین جهت عملکرد خوبی را از خود به جا نگذاشتند.

با این اوصاف اگر اصلاح طلبان لیست جداگانه بدهند به پیروزی در انتخابات خوش بین هستید؟ اگر امیدی ندارید چرا بر حضور مستقل در انتخابات تاکید می‌کنید؟

اگر لیست حداکثری هم ارائه بدهیم باز ممکن است با نارضایتی‌هایی که مردم دارند و دلسردی و یاس و ناامیدی که پیدا کرده‌اند کمتر حاضر شوند رای بدهند اما در عین حال اصلاح طلبان می‌توانند بگویند این لیست حداکثری ما در انتخابات است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۳۲۲۷۹۱۴:۲۱:۳۰ ۱۳۹۸/۱/۵
مطالبات مردم نه توسط اصلاح طلبان و نه توسط اصول گرایان محقق نشد
ناشناس۸۳۲۳۰۸۱۴:۴۰:۳۱ ۱۳۹۸/۱/۵
این نوع سخن گفتن هم شیوه اصلاح طلبان برای فرار از پاسخگویی است .
مسعود۸۳۲۳۵۷۱۵:۰۹:۳۳ ۱۳۹۸/۱/۵
شما که تکرار کردی حالا دیگرانو قاطی افتضاح دولت نکن
ناشناس۸۳۲۵۱۳۱۷:۰۵:۲۶ ۱۳۹۸/۱/۵
این دولت بد و افتضاح قبول دلار 4200 تومانی شده 13000 تومان دولت قبلی عالی و درجه یک دلار 800 تومانی شد 4200 تومان حالا دیگه عثولگرا و اسلاحتلب چه فرقی میکنه
ناشناس۸۳۲۸۰۵۲۱:۰۸:۵۰ ۱۳۹۸/۱/۵
بیش از هشتاد درصد مردم ایران خواهان رییس جمهور شدن احمدی نژاد هستند
ناشناس۸۳۳۲۱۳۰۹:۳۰:۰۱ ۱۳۹۸/۱/۶
از درصدت مشخصه ؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۸۳۳۶۷۸۱۶:۴۹:۵۹ ۱۳۹۸/۱/۶
نه دقیقش 81.923 درصد خواهان هستند!
ناشناس۸۳۳۲۵۰۱۰:۱۹:۱۷ ۱۳۹۸/۱/۶
دمت گرم احمدی نژاد دلار رو ۱۲۰۰ گرفت ۳۶۰۰ داد این دولت ۳۶۰۰ گرفت تا ۱۸۰۰۰ برد
بهروز۸۳۲۲۸۳۱۴:۲۵:۳۲ ۱۳۹۸/۱/۵
مردم همین حرفا رو بگن متهم میشن به احمدی نژادی و مخالف دولت این که دیگه اصلاح طلبه و از خودتونه پس لطفا از همون قشم برو ولنجک مملکت جشن و پایکوبی بشه
ناشناس۸۳۲۵۸۸۱۸:۰۹:۱۹ ۱۳۹۸/۱/۵
احمدی نژاد باید بیاد تا انقلابی و مردمی عمل کنه
رضا۸۳۳۱۹۳۰۹:۱۵:۴۶ ۱۳۹۸/۱/۶
تا وقتی عقل و خرد مردم ما این باشد که به جای طلب اصلاحات ساختاری و مردی مانند ماهاتیر محمد دنبال امثال احمدی نژاد باشند وضع کشور بهبود نمی یابد.در این شرایط نخبه گان از اصلاح امور کشور مایوس می شوند و به دنبال نجات زندگی خود و خانواده شان به آن سوی مرزها خواهند رفت.

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 3. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 4. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 5. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 6. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 7. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 8. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 9. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 10. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 11. نیم قرن از اولین سفر انسان به ماه گذشت  

 12. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 13. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 14. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 15. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 16. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 17. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 18. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 19. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 20. وکیل نجفی: احتمالا یک فرد مسلح دیگر در صحنه قتل حضور داشته/ نجفی با اسلحه به حمام رفت که او را به زندگی برگرداند

 21. عضو جدید شورای نگهبان: افراد برای اینکه انتقاد یا زبان تندی دارند، نباید از گردونه نظام رانده شوند

 22. دومین جلسه دادگاه نجفی به اتهام قتل میترا استاد  

 23. آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان ماند

 24. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 25. موگرینی: اگر ما نبودیم، از برجام خبری نبود!

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 3. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 4. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 5. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 6. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 7. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 8. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 9. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 10. خانم چادری و آقای ریشوی پاساژ پروانه!

 11. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 12. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 13. نیم قرن از اولین سفر انسان به ماه گذشت  

 14. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 15. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 16. نوبخت خبر داد: ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری

 17. نمایندگان مجلس تا کجا مصونیت دارند؟

 18. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 19. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 20. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 21. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 22. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 23. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 24. آیا مستند ویژه «گاندو» درباره جیسون رضائیان روی آنتن می‌رود؟

 25. سناریوی هالیوودی آمریکا برای جنگ با ایران

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 7. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 8. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 9. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 10. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 11. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 12. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 13. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 14. بی مهری دولت به رسانه ملی

 15. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 16. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 17. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 18. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 19. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 20. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 21. مراقب نفوذی ها باشیم

 22. پول ساخت ویلاهای لواسان از کجا در می‌آید؟  

 23. روایتی تکان‌دهنده از یک پرونده فساد اقتصادی با نیم میلیارد دلار ارز دولتی

 24. باز شدن قفل پراید با کلید چینی   

 25. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

پربحث‌های اخیر

 1. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 2. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 3. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 4. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 5. عضو جدید شورای نگهبان: افراد برای اینکه انتقاد یا زبان تندی دارند، نباید از گردونه نظام رانده شوند

 6. آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان ماند

 7. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 8. تجمع دانشجویان و مردم مقابل سفارت نیجریه در حمایت از «شیخ زکزاکی»

 9. توئیت ظریف درباره گفت‌وگوهایش در آمریکا

 10. کدخدایی: فساد اقتصادی در بررسی صلاحیت‌ها تاثیرگذار است/ ماجرای فساد اخلاقی یک نماینده مجلس

 11. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 12. خط حزب‌الله ۱۹۳/بی‌جواب نمی‌گذاریم  

 13. دستور عجیب رئیس جمهور به نوبخت/ تخصیص بودجه صدا و سیما در صورت صلاحدید نمایندگان دولت

 14. شهردار لواسان: برای حذف گیت ورودی شهرک «باستی هیلز» از من شکایت کردند

 15. توضیح سخنگوی دولت درباره تامین بودجه رسانه ملی با وجود محدودیت‌ها

 16. روحانی: نمی شود یک حرکت بزرگ و جهانی را به خاطر عده ای تعطیل کرد

 17. وزیر دفاع: ملت ایران در جنگ اراده ها نظام سلطه را با شکست مواجه خواهد کرد

 18. ‭‬اقدام‭ ‬متقابل‮‬‭ ‬در‭ ‬زمان‭ ‬و‭ ‬مكان‭ ‬مناسب به توقیف نفتکش ایرانی

 19. رئیس‌جمهور 2 قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

 20. پاسخ سه عضو شورای نگهبان به شبهات درباره احراز صلاحیت‌ها و انتخابات الکترونیک

 21. خروج چندباره رئیس صداوسیما از جلسه دولت + تصاویر

 22. روایت آیت‌الله یزدی از قانع شدن محسن رضایی در انتخابات ۸۸

 23. ظریف: آمریکا فروش سلاح به امثال صدام را پایان دهد

 24. آیت‌الله جنتی: اعضای جدید شورای نگهبان دارای سوابق درخشان در خدمت به انقلاب هستند

 25. محمد قمی؛ رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: متاسفانه جنگ نرم را خیلی باور نکردیم

پربحث‌های دیروز

 1. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 2. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 3. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 4. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 5. نوبخت خبر داد: ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری

 6. نمایندگان مجلس تا کجا مصونیت دارند؟

 7. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 8. عضو جدید شورای نگهبان: افراد برای اینکه انتقاد یا زبان تندی دارند، نباید از گردونه نظام رانده شوند

 9. حمایت سعید جلیلی از مواضع وزیر بهداشت

 10. آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان ماند

 11. فواد ایزدی: در تعامل با اروپا از برجام عبرت بگیریم/ پروژه برجام موفق نبود

 12. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 13. نقوی‌حسینی: کف‌گیر آمریکا در تحریم به تهِ دیگ خورده است/ دیگر چیزی نمانده که تحریم کنند

 14. نجفی، علیزاده را از وکالت خود عزل کرد

 15. تجمع دانشجویان و مردم مقابل سفارت نیجریه در حمایت از «شیخ زکزاکی»

 16. لاریجانی: بانک مرکزی از اهرم مالیات برای بازگشت ارز صادراتی استفاده کند

 17. توئیت ظریف درباره گفت‌وگوهایش در آمریکا

 18. خط حزب‌الله ۱۹۳/بی‌جواب نمی‌گذاریم  

 19. دستور عجیب رئیس جمهور به نوبخت/ تخصیص بودجه صدا و سیما در صورت صلاحدید نمایندگان دولت

 20. شهردار لواسان: برای حذف گیت ورودی شهرک «باستی هیلز» از من شکایت کردند

 21. توضیح سخنگوی دولت درباره تامین بودجه رسانه ملی با وجود محدودیت‌ها

 22. روحانی: نمی شود یک حرکت بزرگ و جهانی را به خاطر عده ای تعطیل کرد

 23. وزیر دفاع: ملت ایران در جنگ اراده ها نظام سلطه را با شکست مواجه خواهد کرد

 24. ‭‬اقدام‭ ‬متقابل‮‬‭ ‬در‭ ‬زمان‭ ‬و‭ ‬مكان‭ ‬مناسب به توقیف نفتکش ایرانی

 25. رئیس‌جمهور 2 قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 3. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 4. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 5. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 6. بی مهری دولت به رسانه ملی

 7. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 8. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 9. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 10. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 11. مراقب نفوذی ها باشیم

 12. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

 13. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 14. پاسخ دادستانی ارکان انذارم به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 15. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

 16. انگیزه سفیدنمایی درباره جاسوسان سوخته چیست؟

 17. ۴ سال پس از امضای برجام؛ نگاهی به ۱۰ خطای راهبردی در مذاکرات هسته‌ای

 18. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 19. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 20. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 21. علم‌ا‌لهد‌ی: چرا آقایان در مقابل ‌جولان زنان بدحجاب ‌عکس‌العملی نشان نمی‌دهند؟ / اتومبیل ‌حریم خصوصی نیست

 22. جلادهای هشتگ ساز+ عکس

 23. ترامپ: ایران، اگر گوش می‌دهی بهتر است مراقب باشی

 24. کامنت‌های برتر مخاطبان الف:‌ ظریف، راه خدمت به کشور را اشتباه تشخیص داد/ چرا دولت و مجلس در بازار مسکن دخالت نمی‌کنند؟/ خروج از برجام در وضعیت کنونی بهترین راه‌حل است

 25. نظر عارف درباره اعتراض به رای دادگاه خاتمی/ جزئیات دیدار سردار سلیمانی و پوتین/ ماجرای نجفی، داعش و اصلاح‌طلبان

آخرین عناوین