امام جمعه تبریز: پروین اعتصامی بزرگ‌ترین شاعر زن ایرانی در طول تاریخ است

گروه فرهنگی الف،   3971225248

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی با اشاره به قریحه سرشار و استعداد خارق العاده پروین، او را بزرگ‌ترین شاعر زن ایرانی در طول تاریخ ادبیات ایران دانست.

به گزارش مهر، حجت الاسلام والمسلمین، عصر امروز در جشنواره بین المللی پروین اعتصامی که با حضور استاندار آذربایجان شرقی و معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار پتروشیمی تبریز برگزار شد، با اشاره به اینکه در گذشته برای جنس زن به علل مختلف، امکان تحصیل و پرورش توانایی‌ها کم بوده است، تاکید کرد: روی همین اصل تعداد گویندگان و علما از زنان ایران در برابر خیل عظیم مردان که در این راه گام برداشته اندناچیز بود.

وی با بیان اینکه پروین اعتصامی در این حد خود در واقع منحصر به فرد است، تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در ارتباط با تشویق زنان جهت حضور در صحنه‌های علمی و فرهنگی چقدر نقش داشتند.

امام جمعه تبریز با اشاره به اینکه رمز توفیق ارزشمند این زن فرهنگی و ادب پارسی، علاوه بر استعداد ذاتی، معجزه تربیت و توجه پدر نامور او بود، تاکید کرد: پدر او علیرغم محرومیت زن ایرانی از امکانات تحصیلات و فقدان مدارس دخترانه، خود به تربیت او همت گماشت و دختر با استعداد و باسرمایه معنوی خود را به مقامی که در خور پروین بود رساند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی ابراز داشت: این زن آزاده پیشنهاد ورود به دربار را نپذیرفت و مدال وزارت معارف ایران را رد کرد، او در قصایدش پیرو سبک متقدمین به ویژه ناصرخسرو رفته است و اشعارش بیشتر شامل مضامین اخلاقی و عرفانی است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با بیان اینکه پروین موضوعات حکمتی و اخلاقی را با چنان زبان ساده و شیوایی بیان می‌دارد که خواننده را از هر طبقه تحت تاثیر شعر خود قرار می‌دهد، تاکید کرد: او در قدرت کلام و چیره دستی بر صنایع و آداب سخنوری همپایهگویندگان نامدار قرار داشته است و در این میان به مناظره توجه خاصی داشته و این شیوه را که شیوه شاعران شمال و غرب ایران بود احیا می‌دارد.

وی با اشاره به اینکه پروین تحت تاثیر سعدی و حافظ بوده و اشعارش ترکیبی از سبک خراسانی و عراقی است، خاطرنشان کرد: چاپ اول دیوان او آراسته به دیباچه پرمغز و استاد سخن شناس ملک الشعرای بهار و حاوی نتیجه بررسی و تحقیق او در تعیین ارزش ادبی و ویژگی‌های سخن پروین بود.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه پروین در پرورش طبعش دیوان خود را به پدرش تقدیم می‌کند، اذعان داشت: قریحه سرشار و استعداد خارق العاده پروین در شعر همواره حیرت فضلا و دانشمندان را برمی انگیزد، برخی به این گمان بودند که آن اشعار از پروین نیست، پروین بی تردید بزرگ‌ترین شاعر زن ایرانی است که در طول تاریخ ادبیات فارسی ظهور پیدا کرده است، اشعار وی پیش از آنکه به صورت دیوان منتشر شود در مجلد دوم مجله بهار که به قلم پدرش مرحوم یوسف اعتصام الملک انتشار می‌یافت، چاپ می‌شد.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی ابراز داشت: دیوان اشعار پروین اعتصامی شامل ۶ هزار و ۵۰۰ بیت از قصیده و مثنوی و قطعه است تاکنون چندین بار به چاپ رسیده است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم در بخش دیگری با تقدیر از اخلاق پروین اعتصامی عنوان کرد: پروین با همه شعری که سروده در دیوانی با ۵ هزار بیت تنها یک جا یا دو جا از خودش حرف زده و این نشان دهنده فروتنی و تواضع و اخلاق شایسته اوست.

وی در پایان، شعر پروین را شیوا و ساده و دل نشین دانست و گفت: پروین مدتی درکتابخانه دانشرای دانشگاه عالی تهران سمت کتابداری را بر عهده داشت و به کار سرودن نیز ادامه می‌داد تا اینکه دست عجل او را در ۳۴ سالگی از جامعه ادبی گرفت، در حالی که بعد از آن سال‌ها می‌توانست عالی‌ترین پدیده‌های ذوقی و انسانی را به ادبیات پارسی ارمغان بدارد.

پربحث‌های هفته

 1. با نارضایتی عمومی درباره حجاب چه باید کرد؟

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. چگونه قوه قضائیه در جنگ رسانه‌ای بازنده شد؟

 4. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 5. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 8. به خاطر یک مشت دلار! ؛ این نبود آنچه می خواستیم...

 9. ترس از سوال !

 10. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 11. خاندوزی: طرح مالیات بر خانه‌های خالی افزایش قیمت مسکن را متوقف می‌کند/ تعداد خانه‌ها از جمعیت کشور بیشتر است!

 12. ضریب هوشی «مریم میرزاخانی» چقدر بود؟

 13. چرا برای بی بی سی فارسی، تاجگردون متفاوت از طبری است!؟

 14. صادرکنندگانی که زور دولت هم به آنها نمی رسد !

 15. ارائه طرحی برای کاهش محسوس قیمت ماشین/ دارندگان چند خودرو ملزم به پرداخت مالیات می‌شوند

 16. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 17. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 18. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 19. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 20. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 21. دیوان محاسبات اظهارات میعاد صالحی را تکذیب کرد

 22. ایران بزرگ‌ترین نیروی موشکی منطقه است

 23. کرونا در پیچ سرنوشت ساز؛ تخت هاي پر و پرستاران ٨٩ روزه !

 24. پیمان راهبردی ایران و چین، تهدیدها و فرصت‌ها

 25. روایت «هوک» از دست رد ایران بر سینه آمریکا

ابر آروان

آخرین عناوین