رئیس دانشگاه خوارزمی خبر داد: انعقاد ۱۷ پروژه مشترک بین دانشگاه های ایران و اتریش

گروه اجتماعی الف،   3971130220

رئیس دانشگاه خوارزمی گفت: بین دانشگاه های داخل کشور و دانشگاه های کشور اتریش ۱۷ پروژه مشترک تعریف شده است که برخی از آنها در حال انجام است.

عزیزالله حبیبی بعدازظهر امروز در نشست مطبوعاتی با ارائه گزارشی از تاریخ چگونگی تشکیل دانشگاه خوارزمی، برنامه های این دانشگاه را در صدمین سال تاسیس این دانشگاه تشریح کرد.

وی افزود: دانشگاه خوارزمی دارای ۱۶ دانشکده، ۱۱ پژوهشکده و مرکز پژوهشی بالغ بر ۱۳ هزار دانشجو در دو سایت تهران و کرج فعالیت می کند. رشته گرایش های این دانشگاه بالغ بر ۲۶۰ رشته گرایش است که بیشتر در مقطع تحصیلات تکمیلی است. نیمی از دانشجویان در پردیس تهران و نیمی دیگر در پردیس کرج هستند.

رئیس دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه ۵۵ درصد از دانشجویان خوارزمی را دانشجویان تحصیلات تکمیلی اختصاص می دهند، افزود: این دانشگاه فراز و نشیب های زیادی داشته و جزو دانشگاه هایی بوده که در زمان جنگ از نظر نیرو و فضای فرهنگی، خدمات زیادی در این دوره ارائه کرده است به طوری که حتی در زمان موشک باران نیز سایت کرج این دانشگاه فعال بوده و بالای ۴۵ شهید از دانشجویان و تعدادی از کادر دانشگاه را تقدیم انقلاب کرده است.

حبیبی ادامه داد: این دانشگاه توانسته مشاهیر زیاد و تاثیر گذاری را در سطح کشور تربیت کند و همچنین حرکت این دانشگاه در جهت بین المللی شدن است و از ۱۱ کشور خارجی، دانشجوی غیر ایرانی دارد که بیشتر آنها در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنند. دانشگاه خوارزمی عضو ۴ اتحادیه بین المللی بوده و به عنوان هماهنگ کننده فعالیت های علمی بین المللی ایران با کشور اتریش است و در این زمینه ۱۷ پروژه توسط دانشگاه های داخل کشور با کشور اتریش منعقد شده است.

رئیس دانشگاه خوارزمی گفت: برخی از این پروژه ها در حال اجرا است و سهم ایران و کشور اتریش برای اجرای این پروژه مشخص شده است و تا اندازه ای نیز اعتبارات در اختیار مجریان قراردادهای مذکور قرار گرفته است. این پروژه ها بیشتر در زمینه های آب، برق، محیط زیست و موضوعات جدید تعریف شده است.

حبیبی  در خصوص اینکه بیشتر دانشجویان خارجی این دانشگاه از کدام کشور هستند، اظهار داشت: بیشتر دانشجویان از کشور افغانستان هستند ولی از کشورهای عراق، ایتالیا، فرانسه و سایر کشورها نیز دانشجوی خارجی در دانشگاه های خوارزمی تحصیل می کنند.

رئیس دانشگاه خوارزمی درباره اینکه دانشگاه ها باید زیرساخت های لازم را برای بین المللی شدن آماده کنند، تصریح کرد: این یک امر بدیهی و از ملزومات است و باید توسط تمام مسئولان ذیربط تهیه شود و شرایطی ایجاد شود که دانشجو کشور ما را به عنوان کشور هدف خود برای تحصیل قرار دهد. به عنوان مثال مشکلات تبادلات مالی، پرداخت ها و سایر مشکلات دانشجو باید حل شود و برای تبادل استاد و دانشجو باید زیرساخت ها فراهم شود.

وی درباره بودجه های عمرانی این دانشگاه، خاطرنشان کرد: یکی از رویکردهای ما این است که ساختمان قدیمی خود را بازسازی کنیم. یکی از ساختمان های ما به اسم ساختمان پروین اعتصامی توسط یک مهندس روسی ۸۵ سال پیش از این ساخته شده است. یکی از برنامه های ما افتتاح این ساختمان و موزه دانشگاه بود اما به دلیل اینکه بودجه های عمرانی نرسید و بخشی از کمک های شهرداری وصول نشد، نتوانستیم آن را افتتاح کنیم و افتتاح آن به اردیبهشت سال آینده موکول شد.

وی افزود: در حال حاضر بالای ۷۰ هزار پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد که ۷ پروژه آن مربوط به دانشگاه خوارزمی است که بیش از ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا بتوان این پروژه ها را تکمیل کرد.

ایجاد شبکه اینترنتی با ۲۶ دانشگاه جهان / رونمایی از تندیس خوارزمی و ۵ سردیس مشاهیر

رسول رسولی‌پور دبیر یکصدمین سالگرد تاسیس دانشگاه خوارزمی اظهار کرد: برای صدمین سالگرد تاسیس آموزش عالی و همچنین دانشگاه خوارزمی شورایی تشکیل شد تا با هدف گذاری و برنامه ریزی جشنی با شکوه برگزار شود. این شورا متشکل از ریاست دانشگاه خوارزمی،شورای شهر تهران، شهرداری تهران، استانداری تهران، سازمان زیباسازی، صدا و سیما و جمعی از اساتید با سابقه این دانشگاه با هدف برگزاری برای این جشن به طور ماهانه جلساتی را برگزار کرده‌اند که در طی آن بتوان جشن صدمین سال آموزش عالی را به خوبی برگزار کنند.

وی افزود: در این شورا برنامه ای مدون شد که قدیمی‌ترین ساختمان دانشگاه در خیابان بهارستان که مارکوف روسی در ۸۵ سال قبل آن را تاسیس کرده بود به موزه دانشگاه تبدیل شود، اما با کمبود بودجه و همچنین وسواس کارشناسان میراث فرهنگی رو به رو شدیم اما باغ موزه دانشگاه خوارزمی در اولین فرصت با قرارگیری آرشیوی از فعالیت‌های آموزش عالی کشور افتتاح خواهد شد.

دبیر یکصدمین سالگرد تاسیس دانشگاه خوارزمی  تصریح کرد: ما بر آن شدیم تندیس خوارزمی و سردیس ۵ تن از مشاهیر بزرگ دانشگاه از جمله پروین اعتصامی، شهید محمد علی رجایی، استاد عبد‌العظیم غریب گرکانی و عبد‌الکرین غریب گرکانی و محمد‌حسین محاسب را به استاد گروسیان، استاد بزرگ مجسمه سازی ایران سفارش دهیم، ما به همراه کتاب از کلیپ و سرودی رونمایی خواهیم کرد که شعرش را بهادر باقری سروده است.

وی افزود: همچنین ما رنگ سربرگ‌ها را تغییر دادیم و لوگویی جدید برای دانشگاه و تقویم حوادث دانشگاه طراحی کردیم. در صد سالگی دانشگاه خوارزمی با ۲۰۰ دانشگاه دیگر در سطح جهان برآن شدیم از ۲۶ دانشگاه سطح جهان دعوت به عمل آوریم و یک شبکه‌ اینترنتی را تشکیل دهیم و اولین دانشگاهی هستیم که در این راستا قدم برداشته ایم.

 دبیر یکصدمین سالگرد تاسیس دانشگاه خوارزمی اظهار کرد: ما برای تغییر نام ایستگاه مترو و خیابان‌های اطراف دانشگاه به نام خوارزمی به کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران نامه نوشته‌ایم و این مسئله در نوبت رسیدگی قرار دارد، همچنین با کمک سازمان زیباسازی شهرداری و مرمت میراث فرهنگی در تکاپو هستیم تا بتوانیم پروژه‌های عمرانی را به پایان برسانیم و می‌خواهیم اولین دانشگاه در کشور باشیم که نرده‌های دانشگاه را بمی داریم تا ارتباط صمیمی با مردم داشته باشیم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. انتقاد تند همسر ناصر حجازی از مجری شبکه سه

 17. چرا نباید یارانه نقدی داد؟

 18. برادرکشی به سبک جان تری و فرانک لمپارد

 19. روزنامه اصلاح طلب: حکم شهردار برای استاندار معزول بی اعتبار کردن دولت بود

 20. ارتباط ساعت خواب با چاقی در کودکان

 21. افراد کم‌خون سحری چه بخورند؟

 22. آخرین قیمت خودروهای داخلی در بازار

 23. کارنامه سه تیم نهایی ادوار مختلف لیگ برتر: پرسپولیس پرافتخار، استقلال رکورددار سکونشین!

 24. پیتون، پیتون دیگری را خورد  

 25. باید و نبایدهای افطار تا سحر

پربحث‌های دیروز

 1. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 2. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 3. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 4. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 5. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 6. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 7. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 8. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 9. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 10. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 11. فیلم | بیرانوند به این دلیل تا اطلاع ثانوی محروم شد!  

 12. مادر تهرانی به زندگی خود و پسرش پایان داد

 13. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 14. رئیس قوه قضائیه: در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست

 15. خطر محرومیت از میزبانی و پاداش‌های فیفا در انتظار فوتبال ایران/ "با این شرایط فقط باید جام رمضان را برگزار کنیم!"

 16. مطالباتی فراتر از اینستکس

 17. ظریف: آمریکا باید جنگ اقتصادی علیه ایران را متوقف کند

 18. همتی به ادعای نامه‌نگاری هادی رضوی با بانک مرکزی پاسخ داد

 19. مهم‌ترین انگیزه‌ "شریعتمداری" برای وزیر رفاه شدن

 20. وزیر علوم: آمریکا برای اساتید ایرانی تله گذاشته است

 21. رهبر انقلاب: مشکلات نظام پارلمانی از نظام ریاستی بیشتر است/ گاهی اشتباه کارگزاران در جامعه شکاف بزرگ ایجاد می‌کند/الزامات و راههای ورود نسل جوان حزب‌اللهی به مدیریت کشور

 22. پهلوی چگونه بحرین را واگذار کرد؟

 23. تاکيد روسیه، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و همکاری‌های اقتصادی

 24. ورود گردشگران به ابیانه بدون راهنمای محلی ممنوع شد + عکس

 25. عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. حضور دو بازیگر مشهور در افطاری احمدی‌نژاد  

 4. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 5. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 6. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 7. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 8. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 9. افشاگری دختری که همراه مهدی قائدی در ارابه مرگ بود/ خانم «ل» سکوت خود را شکست!

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 14. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 15. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 16. کشف اسکلت ۲۰۰۰ ساله شاهزاده ایرانی  

 17. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 18. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 19. اظهارات عجیب استاندار خوزستان درباره کمک رسانی در سیل  

 20. بخشی از حقوق‌بگیران از مصوبات حقوق سال ۹۸ مستثنی شدند+سند

 21. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 22. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 23. نسخه‌ای برای درمان اقتصاد

 24. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 25. دولت فعّال يا قوّال

پربحث‌های دیروز

 1. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 2. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 3. رئیس قوه قضائیه: در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست

 4. تخریب ویلای دختر وزیر سابق به کجا رسید؟ + فیلم

 5. پیامدهای فرار دختران از خانه/ مهم‌ترین عواملی که موجب فرار می‌شود چیست؟

 6. حقوق سربازان افزایش یافت

 7. ماموریت وزیر ارشاد به معاونت‌ها برای پاسداشت زبان فارسی

 8. یک زن فرمانده نیروی هوایی آمریکا می‌شود

 9. اولین زن خلبانی که بدون دست پرواز می‌کند/ تصاویر  

 10. ثبت نام مدارس ابتدایی از امروز اول خرداد ماه آغاز شد

 11. حکم متهمان پرونده موسسات مالی صادر شد

 12. آخرین مهلت نصب برچسب نرخ کرایه تاکسی‌ها

 13. عدم تمکین سازمان محیط زیست به قانون + سند

 14. ماجرای دستگیری دانشمند ایرانی در آمریکا از زبان برادرش

 15. فراخوان کمک به تامین سرپناه مادر بیمار

 16. زیباحالت: بانک زنجانی فکر نمی‌کرد دستگیر شوم

 17. برنامه‌های مترو و اتوبوسرانی تهران در شب‌های قدر

 18. دهمین جلسه دادگاه پرونده پدیده برگزار شد + جزئیات

 19. باد و باران در تهران ادامه دارد

 20. قاضی صلواتی خطاب به زیباحالت منفرد: ۶۰ میلیون دلار بابت ذخیره نفت‌ها به جیب زده‌اید

 21. جزئیات بهره‌برداری از ايستگاه متروی برج ميلاد

 22. نامه ۲۸۰۰ حقوقدان بسیجی به رئیس قوه‌قضاییه

 23. قاچاقچیان تولیدات ملی و محصولات معتبر غذایی را هدف گرفته اند

 24. تولید داروهای درمان «هپاتیت» در کشور

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 4. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 5. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 6. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 7. صدای خاموش تجرد قطعی

 8. حکم حسین هدایتی اعلام شد

 9. هادی رضوی در دادگاه: من مفسد اقتصادی نیستم/ از سرمایه‌گذاری با پول معلمان برای خرید خودروهای لوکس تا سفر به ۵۰ کشور

 10. هادی رضوی در دادگاه: اروپاگردی در کار نبوده، من کاسب و بازرگان بودم

 11. حقوق شهردار تهران چقدر است؟ + جدول

 12. رئیس قوه قضائیه: در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست

 13. فیلترینگ اینستاگرام؛ آری یا خیر؟

 14. کاهش پخش یک تبلیغ تلویزیونی در پی درخواست‌های مردمی

 15. تجملات لاکچری‌پسند ازدواج؛ از خواستگاری خانم بازیگر در زیر آب تا پرواز عروس هنگام عقد

 16. آب دریاچه وان ترکیه به دریاچه ارومیه می‌رسد

 17. آخرین وضعیت جمعیتی ایران تا سال ۱۴۳۰ / کشوری سالخورده می‌شویم!

 18. قدیمی‌ترین سکونتگاه انسان در ایران کجاست؟

 19. دریاچه ارومیه جان گرفت‌ + تصاویر

 20. رئیس قوه قضائیه: افزایش اعتماد مردم به نظام موجب اقتدار ملی خواهد شد

 21. امضای طومار برای برخورد با مسبب ناآرامی‌های دانشگاه تهران

 22. پلنگ لوچ، ایرانی نیست

 23. ۳۵۰۰ زندانی مهریه داریم

 24. توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره تحصیل دانش‌آموزان افغان در مدارس

 25. تعداد زندانیان مهریه در کشور

آخرین عناوین