تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت، مانع اشتغال جوانان تحصیلکرده شده است

محمد معین،   3971022032 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت، مانع اشتغال جوانان تحصیلکرده شده است

کشور در حالی با معضل بیکاری جوانان به خصوص جوانان تحصیلکرده دست و پنجه نرم می کند که در برخی حوزه‌ها قانون با انحصاری کردن بازار، مانع اشتغال جوانان تحصیلکرده شده است. در حال حاضر به دلیل تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت، سالانه به طور متوسط تنها 3 درصد از متقاضیان موفق به اخذ پروانه وکالت می‏‌شوند.

بر اساس جزییات گزارش طرح آمارگیری نیروی کار در پاییز 97، نرخ بیکاری جوانان 15 تا 29 سال حدود 24 درصد بوده و سهم بیکاران فارغ التحصیل دانشگاه از کل بیکاران حدود ۳ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که نرخ بیکاری در کشور 11.7 درصد بوده است. بنابراین، بیکاری جوانان فارغ ‏التحصیل یکی از چالش ‏های جدی کشور است. یکی از رویکردهای مهم در حل مسئله بیکاری، شناسایی و رفع موانع اشتغال است که متاسفانه مورد غفلت قرار گرفته و دولت در این خصوص فاقد یک برنامه مشخص است.

خدمات حقوقی ظرفیت مغفول اشتغالزایی در کشور
خدمات حقوقی، یکی از حوزه ‏های جذاب سرمایه ‏گذاری و ایجاد اشتغال است که بیش از یک درصد ارزش افزوده اقتصادی در سطح جهان مربوط آن است. با این وجود، اما علی‏رغم حجم بالای تقاضا برای دریافت خدمات حقوقی، بازار خدمات حقوقی در کشور به طور کامل شکل نگرفته‏ و تعداد کسب و کارهای ایجاد شده در این بخش بسیار معدود است. در حال حاضر، خدمات حقوقی در کشور منحصر به وکالت در دادگاه شده و انواع دیگر آن به صورت گسترده ارائه نمی‏شود. این در حالی است که در دنیا تنها 30 درصد خدمات حقوقی از نوع وکالت در دادگاه بوده و 70 درصد آن در قالب‏های دیگر و به منظور پاسخ به سایر نیازهای اقتصادی و اجتماعی توسعه یافته است.

سرانه وکیل به جمعیت، یکی دیگر از معیارهای توسعه خدمات حقوقی در هر کشور است. از این منظر نیز سرانه وکیل در کشور ما کمتر از 32 درصد سرانه وکیل در دنیا است. به عبارت دیگر به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت در دنیا، 240 و در ایران، 76 وکیل وجود دارد. سرانه وکیل در ایران حتی از کشورهای همسایه نیز به شدت کمتر است. به عنوان مثال به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت در کشورهای ترکیه، عراق و کویت به ترتیب 113، 134 و 144 وکیل وجود دارد. سرانه وکیل در آمریکا نیز 408 وکیل است.

بنابراین، بازار خدمات حقوقی در ایران هم از نظر نوع خدمات (وکالت در دادگاه و خدمات غیرقضایی) و هم از منظر سرانه وکیل به جمعیت با یک عقب ماندگی جدی مواجه است. با توجه به این که خدمات حقوقی نقشی زیرساختی در توسعه کشور دارد و همچنین به دلیل ظرفیت بالای اشتغالزایی، رفع موانع توسعه خدمات حقوقی ضرورتی جدی دارد.

تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت علت انحصاری‏شدن بازار خدمات حقوقی و در نتیجه توسعه نیافتگی آن ماهیت خدمات حقوقی (وکالت) و خدمات پزشکی به گونه ای است که مردم قادر به احراز صلاحیت صاحبان حِرَف نیستند. بر همین اساس در همه کشورهای دنیا در چنین مواردی، حاکمیت به منظور افزایش اطمینان خاطر مردم به هنگام دریافت خدمات تخصصی، احراز صلاحیت متصدیان این گونه مشاغل را بر عهده دارد.

در واقع کارکرد حاکمیت، جلوگیری از تصدی این دسته مشاغل توسط افراد فاقد صلاحیت است. این سطح از مداخله توسط حاکمیت ریسک دریافت خدمت را کاهش داده و منجر به توسعه بازار می‏شود. اما در صورتی که حاکمیت به جای طراحی سازوکارهای نظارتی در بازار، به دخالت در مکانیسم عرضه و تعیین دستوری آن را وظیفه خود بداند، آن‏گاه ساختار بازار مختل می‏شود. انحصاری‏شدن ساختار بازار، یکی از مهم‏ترین تبعات دخالت دستوری حاکمیت در مکانیسم عرضه است. اصلی ترین علت عقب ماندگی خدمات حقوقی در ایران نیز به دخالت دستوری حاکمیت و کانون وکلا در تعیین تعداد پذیرش متقاضیان در آزمون وکالت بر می گردد.

بر خلاف اغلب کشورهای دنیا در ایران، کانون وکلا که یک نهاد صنفی است به جای احراز صلاحیت علمی و اخلاقی متقاضیان آزمون وکالت، هرساله بر اساس ماده 1 قانون «کیفیت اخذ پروانه وکالت» مصوب 1376، ظرفیت پذیرش در آزمون وکالت را تعیین می کند و به صورت دستوری سطح عرضه در بازار خدمات حقوقی را پایین نگه می دارد. همین مسئله منجر به تعمیق شکاف بین عرضه و تقاضا در بازار خدمات حقوقی و انحصاری ‏شدن ساختار آن شده است. نتیجه انحصاری‏ شدن بازار خدمات حقوقی، تضمین سهم بازار برای وکلا، عدم توسعه خدمات حقوقی از سوی آن ها و همچنین دریافت حق الوکاله های نجومی بوده است.

تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت از سوی نهاد صنفی کانون وکلا و نمایندگان قوه قضائیه در حالی در ایران صورت می گیرد که در عمده کشورهای دنیا مانند آلمان، انگلیس و آمریکا حاکمیت تنها به ارزیابی علمی داوطلبان آزمون وکالت می‏ پردازد. به عبارت دیگر حاکمیت به جای تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت، حداقل نمره قبولی در آزمون را تعیین می‏کند و بدین ترتیب داوطلبان براساس کسب حدنصاب علمی در آزمون پذیرفته می ‏شوند.

اصلاح سازوکار آزمون وکالت و معیار قرار دادن حد نصاب علمی جهت پذیرش در آزمون وکالت، رقابتی ‏شدن بازار و توسعه خدمات حقوقی را به دنبال خواهد داشت و سطح دسترسی مردم به خدمات حقوقی را افزایش می دهد. بنابراین ضرورت دارد نمایندگان مجلس شورای اسلامی اصلاح ماده 1 قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت را در دستور کار قرار داده و زمینه اصلاح ساختار بازار خدمات حقوقی را فراهم نمایند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۸۴۵۰۰۹:۳۸:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
الان خیلی وکلا بی کار هستند و قادر به تمدید پروانه وکالت خود نیستند چرا شما آدرس اشتباه به مردم می دهید یه آمار بگیر ید تا متوجه بشید 50 درصد پروانه رو تمدید نکردن
حقوقدان۷۱۹۱۸۰۱۶:۴۸:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
بیکاری وکیل ارتباطی به استحقاق فارغ التحصیل به پروانه و با عنایت به نیاز به وکیل با توجه به جمعیت کشور ندارد.
ناشناس۷۱۹۲۲۸۱۷:۱۴:۵۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
شغل های پر پول و مافیایی و انحصاری در ایران: 1- پزشکی و دندانپزشکی 2 - وکالت 3 - سردفترداری
ناشناس۷۱۹۲۳۱۱۷:۱۶:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
فامیل ما تو دبیرستان به زور درس ها رو پاس میکرد و رفت لیسانس حقوق دانشگاه آزاد به زحمت گرفت و دو سال کلاس رفت و کانون وکلا قبول شد الان دو ساله داره کار میکنه میگه ماهی 25 میلیون درامدمه.
ابراهیم۷۱۹۴۰۷۱۹:۴۷:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
وقتی همه جا نیروی مازاد داریم چرا میگید جمعیت زیاد بشه .
ناشناس۷۱۸۵۰۳۱۰:۱۱:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
به همین دلیل باید پروانه وکالت به اکثر حقوق دانان داده بشه
علی یانگ۷۱۸۵۰۹۱۰:۱۵:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
اقا چرا حرف الکی می زنید.می خاید فارغ التحصیل بیکار رو تبدیل به وکیل بیکار کنید.ماشاالله به این هوش و ذکاوتتون
محمد۷۱۹۳۶۷۱۹:۲۳:۲۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
کاشکی همین مقدار وکیل هم که وجود داشتند اطلاعاتشون بروز بود و سواد حقوقی داشتند اما حیف ...
ناشناس۷۱۹۶۸۴۰۱:۱۹:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
اشکالش چیه ؟؟؟ نگران درآمدت شدی ؟؟
وحید۷۱۸۵۱۱۱۰:۱۷:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
چه بیکاری دوست عزیز، چه عدم تمدیدی دوست گرامی ما که هر چی وکیل دوروبرمون میبینیم همشون در عرض 5 سال میلیاردر میشن و دیگه خودشون کم کار میشن و به تجارت های جانبی روی میارن 2 نفر در ترکیه خرید و فروش ملک میکنن یکیشون پرورش قارچ باز کرده دیگری به خرید و فروش املاک در ایران روی آورده دیگری به ساختمون سازی روی آورده و ....
ناشناس۷۱۸۸۶۵۱۳:۱۶:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
همین توهم میلیاردر شدن یک شبه ملت رو به فنا داده من بعد از 15 سال وکالت هنوز مستاجرم دوست عزیز لطفا به دروغ ادعاهای واهی مطرح نکنید و ذهنیت غلط و باطل برای مردم درست نکنید.
ناشناس۷۱۹۶۸۸۰۱:۲۴:۵۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
شما شاید وکیل خوبی نیستی دلیل نمیشه که
رحیم۷۱۸۵۷۲۱۰:۵۳:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
ایران بهشت وکلای دادگستری و پزشکان متخصص است به دلیل انحصاری که بوجود اورده اند در میان دوست و اشنا می بینیم که چقدر وضع مالی خوبی دارند ادعای بیکاری انها هم به خاطر این است که نمی خواهند در کارشان دست زیاد شود و گر نه انچه که عیان است چه حاجت به بیان است
رضا۷۱۸۵۸۱۱۰:۵۶:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
عدم تمدید پروانه وکالت بعضی از وکلا بیشتر به خاطر این است که در طول سه یا چهار سال به اندازه ای درامد پیدا می کنند که دنبال ساختمان سازی و ...می روند در ضمن وکالت شغلی ازاد است بی کاری یا پرکاری وکلا امری شخصی است و نباید حق وکالت را از فارغ التحصیلان حقوق سلب کرد حتی اگر 80 درصد وکلا کم کار باشند
امیری۷۱۸۶۰۳۱۱:۰۲:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
من در سن پنجاه سالگی لیسانس حقوق گرفتم ولی به دلیل انحصارگرایی کانون های وکلا و شرط سنی الان نمی توانم در ازمون وکالت شرکت کنم دوستم در سن 52 سالگی دندانپزشک شد و راحت دارد کار می کند انشالله در کشور رفع انحصار از کانون های وکلا به عمل اید تا اینقدر مانع اشتغال دیگران به خاطر منافع خودشان نشوند الان من ناچار به مسافرکشیم و مدرک رشته حقوق به هیچ دردم نمی خورد تا بعضی از وکلا بتوانند زندگی مرفهی داشته باشند به خدا این ظلم است و روزی ظالمان تاوانش را می بینند
علی۷۱۸۸۳۳۱۳:۰۲:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
باید سازوکار آزمون طوری باشه که هرکسی که توانایی علمی داره بتونه پذیرفته بشه و وارد بازار بشه. چطور تو خودرو میگن انحصار نباید باشه ولی تو وکالت خودشون انحصار درست میکنن.
محمدامین۷۱۸۸۴۴۱۳:۰۶:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
ما یک چک 20 میلیونی داشتیم، به چندین جا سپردیم. هیچ وکیلی حاضر نشد وکالت ما را قبول کنه چون براشون صرفه نداشت!!! وقتی بازار کاملاً انحصاری است همین میشه دیگه! وکلا باید خیلی بیشتر از تعداد فعلی باشند و بازار حقوقی باید در کشور گسترش پیدا کنه
امیرعلی۷۱۸۸۵۵۱۳:۱۳:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
وکلا هم مثل پزشکان با ایجاد انحصار و کم نگه داشتن ظرفیت‌ها، بازار را به هم ریخته‌اند! قیمت ها و دستمزدهاشون که نجومی هستش، کیفیت خدمات هم بسیار پایین آخر سر هم که بهشون انتقاد میشه، کلی سر و صدا می‌کنند... تعداد وکلا باید خیلی خیلی بیشتر از حالا باشد
ناشناس۷۱۸۸۷۰۱۳:۱۷:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
ایران بهشت دو گروه تحصیلکرده است یکی پزشکان متخصص و دندانپزشکان و دیگری حقوقدانان دارای پروانه وکالت علت اصلی انهم وجود دو گروه قوی سازمان نظام پزشکی و کانون وکلا است که مانع افزایش تربیت پزشک متخصص و وکیل دادگستری هستند در صورتیکه هزاران پزشک عمومی در صف تخصصند و حدود یکصد و بیست هزار نفر حقوق خوانده بی کار در کشور داریم درامد زیاد این دو صنف به دلیل انحصارگرایی است .
حسین۷۱۸۸۷۵۱۳:۱۹:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
در آمریکا و خیلی دیگه از کشورهای دنیا، وکلا توی فرودگاه و خیابون و بیمارستان و...منتظر نشسته‌اند بلکه بتوانند خدمات حقوقی به مردم ارائه کنند و پرونده بگیرند... آن وقت در کشور ما، وکلا حتی برایشان صرفه ندارد که به پرونده‌های کوچک نگاهی بیندازند!!! چون به نسبت این تعداد وکیل کم در کشور، کلی پرونده‌ی نجومی و چرب! وجود دارد...
ناشناس۷۱۹۵۵۴۲۲:۲۰:۳۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
اگر انحصار نباشد. وکلا دستمزد های میلیاردی نمی توانند بگیرند

پربحث‌های امروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 3. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 4. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 5. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 6. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 7. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 8. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 9. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 10. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 11. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 12. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 13. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 14. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 15. تعدادی از بازنشستگان مقابل مجلس تجمع کردند

 16. آلمان: همه باید اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند

 17. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 18. اصابت موشک به پادگان نیروهای آمریکایی در بغداد

 19. جلیلی: از بین بردن فشار اقتصادی آمریکا با مقاومت حاصل می‌شود

 20. پشت‌پرده واردات ۲ماهه کره به اندازه ۱ سال/ واردکنندگان چگونه از حذف ارز ۴۲۰۰ خبر داشتند؟

 21. یارانه نقدی هر ایرانی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر می‌شود؟

 22. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: مذاکره مجدد با آمریکا‌ ‌منطقی و عقلانی نیست/در برابر تحریم‌ها باید مقاومت کرد‌

 23. ترامپ حادثه دریای عمان را «بسیار جزئی» خواند/ دنبال اقدام نظامی علیه ایران نیستیم

 24. اگر خلافی دارید؛ سریعتر پرداخت کنید

 25. ۵۰۰ هزار واحد ساختمانی بدون سکنه در پایتخت داریم

پربحث‌های دیروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 3. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 4. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 5. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 6. ماکرون: ایران در قبال برجام صبور و مسئول باشد

 7. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 8. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 9. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 10. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 11. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 12. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 13. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 14. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 15. انگلیس: همه گزینه‌ها را در برابر ایران بررسی می‌کنیم

 16. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 17. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 18. اردوغان: رحمت خداوند بر برادر شهید ما محمد مرسی باد

 19. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 20. موگرینی: هدف ما حفظ برجام است/ملاک ارزیابی ما گزارشهای آژانس است

 21. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 22. واکنش‌های بین‌المللی به عبور قریب‌الوقوع ایران از سقف 300 کیلویی اورانیوم

 23. ترامپ، چین را به روسیه و ایران نزدیک می‌کند؟

 24. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 25. ترامپ به دور جدید غنی‌سازی اورانیوم در ایران واکنش نشان داد/عکس

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 4. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 5. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 6. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 7. پرستو یا آشیانه!؟

 8. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 9. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 10. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 11. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 12. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 13. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 14. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 15. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 16. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 17. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 18. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 19. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 20. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 21. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 22. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 23. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 24. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 25. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

پربحث‌های اخیر

 1. محسنی اژه‌ای خبر داد: صدور حکم انفصال از خدمت برای ۶۰ قاضی/ محاکمه ۸۲۵ مفسد اقتصادی/ دیدار رئیسی با سفرای خارجی

 2. ۵۰۰ هزار واحد ساختمانی بدون سکنه در پایتخت داریم

 3. ابلاغ آیین‌نامه اجرای احکام کیفری؛ امکان اعدام و قصاص به روشی غیر از طناب دار و اهدای عضو محکوم

 4. جمع‌آوری ۲۳ هزار معتاد از محله هرندی/تهران، امسال از لوث معتادان متجاهر پاک می‌شود

 5. ۴۰۰ تارنما در رصد ویژه پلیس فتا

 6. دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات مقصر است

 7. نشست نگران کننده زمین به مناطق شهری البرز سرایت کرده است

 8. سهم عوارض در هزینه ساخت و ساز اعلام شد

 9. جزئیات استخدام 20 هزار نیرو در وزارت بهداشت اعلام شد

 10. واکنش رئیس شورای شهر به استعفای بودجه‌ای یک مدیر

 11. تردد وسایل نقلیه فرسوده در کلان شهرها ممنوع شد

 12. تاخیر شهرداری در ارائه گزارش درآمد و هزینه‌ها

 13. توضیح رئیس شورای شهر تهران درباره سفر هیات عمانی به تهران

 14. تشکیل صندوق خرید وسائل حمل و نقل عمومی از محل عوارض طرح ترافیک

 15. چند بیمارستانِ کشور "عالی" هستند؟

 16. حاجی‌بابایی: حداقل حقوق ۱.۵ میلیون تومانی مشمول دانشجویان دانشگاه فرهنگیان شود

 17. عذرخواهی شهردار تهران از مردم بابت شلوغی اتوبوس‌ها/ واکنش حناچی به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری

 18. وزش باد شدید در مناطق مرکزی کشور

 19. دهمین جلسه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه آغاز شد

 20. اتوبوس‌های پایتخت مجهز به فیلتر دوده می‌شوند/قفل نوسازی اتوبوس‌ها باز شد

 21. فعالیت ١٣ هزار کارشناس رسمى حقوق در کشور

 22. زمان بهره‌برداری از زیرگذر گیشا اعلام شد

 23. تخصیص ارز دولتی به واردات کاغذ سیگار؛ بی‌اطلاعی یا دست‌های پنهان!؟

 24. وزیر علوم خبر داد: مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان متخلف باطل می‌شود/ نحوه تشخیص تخلف در پایان‌نامه‌های محرمانه

 25. واکنش توئیتری استاندار تهران به مسابقات پرحاشیه کیش

پربحث‌های دیروز

 1. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 2. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 3. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 4. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 5. واکنش پلیس به انتشار تصاویر هنجارشکنانه سرنشینان پراید

 6. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 7. ورود آقازاده‌ها و سلبریتی‌ها به بهانه خرید زمین در گیلان برای ساخت ویلا

 8. سردار رحیمی: به هیچ وجه در بحث امنیت اخلاقی کوتاه نمی‌آییم

 9. واکنش توئیتری استاندار تهران به مسابقات پرحاشیه کیش

 10. تخلیه و پلمپ مدارس استیجاری پایتخت  

 11. سامانه جامع فرزند خواندگی راه اندازی شد

 12. تاریخ محاکمه محمدعلی نجفی معلوم شد

 13. کشف پیکر۴۰ هزار شهید مفقودالاثر/ تفحص برای یافتن ۳ هزار شهید دیگر

 14. کشورهای خاورمیانه آزارگران جنسی را چگونه مجازات می‌کند؟

 15. بازیکن برزیلی به دین اسلام مشرف شد+عکس

 16. حاجی دلیگانی: سرپرستی سازمان تامین اجتماعی فاقد وجاهت قانونی است

 17. سالانه ۱۲.۵ میلیارد دلار قاچاق در کشور انجام می‌شود

 18. دستور ویژه روحانی برای رسیدگی به مشکلات پلیس مرزبانی در کنترل مرزها

 19. رئیس قوه‌ قضائیه: با متعرضان به حریم خصوصی و امنیت اخلاقی برخورد جدی می‌کنیم

 20. جزئیات لغو اجرای طرح زوج و فرد از روز شنبه

 21. «گُل» جایگزین «شیشه» شد/چه نوع مواد مخدری در تهران بیشتر مصرف می‌شود؟

 22. محمد حسن زدا: تامین اجتماعی ایران در خاورمیانه یک الگو خواهد شد

 23. درآمدهای نجومی بازار کنکور در ایران به روایت آمار

 24. واکنش سازمان غذا و دارو به مالکیت شرکت دارویی توسط «پسر ۵ ساله»

 25. افزایش ازن و ذرات معلق در هوای پایتخت

پربحث‌های هفته

 1. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 2. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 3. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

 4. مسافر و راننده اسنپ دیدار کردند  

 5. تازه‌ترین پست اینستاگرامی رامبد جوان/ عکس  

 6. پرستو گلستانی: با هیچ آقایی نباید خندید، چون بی‌ظرفیت و بی‌جنبه هستند  

 7. دفاع تهیه‌کننده «ماجرای نیمروز» از سفر رامبد جوان و همسرش

 8. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 9. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 10. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 11. فراخوان رئیس قوه قضاییه در رابطه با فضای مجازی

 12. ۵۰ میلیون وجه رایج مملکت در یک تصویر   

 13. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 14. جزئیات تردد در محدوده زوج یا فرد+ قیمت‌ها

 15. اسماعیلی: اقدام یک راننده برای امر به معروف اثربخش بود/ توضیحات درباره آزادی زکا، پیامک‌های کشف حجاب و بازداشت‌شدگان روز کارگر

 16. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 17. مهناز افشار: نه من به این پول‌ها نیاز دارم و نه مولاوردی به این توییت‌ها!

 18. واکنش مدل اینستاگرامی به ماجرای سد لفور

 19. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 20. پورمحمدی: قبرستان باید در شهر باشد تا یاد مرگ را حفظ کنیم

 21. عصبانیت مدیر روابط عمومی صداوسیما از انتشار خبر حذف علی‌فروغی

 22. از ۱۰ هزار میلیارد تخلف بانک سرمایه چه خبر؟

 23. حکم ممنوع‌التصویری رامبد جوان ابلاغ شد؟

 24. جانشین فرماندهی ناجا: زیر بار حیات شبانه در شهر نمی رویم

 25. واکنش پلیس به انتشار تصاویر هنجارشکنانه سرنشینان پراید

آخرین عناوین