تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت، مانع اشتغال جوانان تحصیلکرده شده است

محمد معین،   3971022032 ۲۱ نظر، ۲۴ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت، مانع اشتغال جوانان تحصیلکرده شده است

کشور در حالی با معضل بیکاری جوانان به خصوص جوانان تحصیلکرده دست و پنجه نرم می کند که در برخی حوزه‌ها قانون با انحصاری کردن بازار، مانع اشتغال جوانان تحصیلکرده شده است. در حال حاضر به دلیل تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت، سالانه به طور متوسط تنها 3 درصد از متقاضیان موفق به اخذ پروانه وکالت می‏‌شوند.

بر اساس جزییات گزارش طرح آمارگیری نیروی کار در پاییز 97، نرخ بیکاری جوانان 15 تا 29 سال حدود 24 درصد بوده و سهم بیکاران فارغ التحصیل دانشگاه از کل بیکاران حدود ۳ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که نرخ بیکاری در کشور 11.7 درصد بوده است. بنابراین، بیکاری جوانان فارغ ‏التحصیل یکی از چالش ‏های جدی کشور است. یکی از رویکردهای مهم در حل مسئله بیکاری، شناسایی و رفع موانع اشتغال است که متاسفانه مورد غفلت قرار گرفته و دولت در این خصوص فاقد یک برنامه مشخص است.

خدمات حقوقی ظرفیت مغفول اشتغالزایی در کشور
خدمات حقوقی، یکی از حوزه ‏های جذاب سرمایه ‏گذاری و ایجاد اشتغال است که بیش از یک درصد ارزش افزوده اقتصادی در سطح جهان مربوط آن است. با این وجود، اما علی‏رغم حجم بالای تقاضا برای دریافت خدمات حقوقی، بازار خدمات حقوقی در کشور به طور کامل شکل نگرفته‏ و تعداد کسب و کارهای ایجاد شده در این بخش بسیار معدود است. در حال حاضر، خدمات حقوقی در کشور منحصر به وکالت در دادگاه شده و انواع دیگر آن به صورت گسترده ارائه نمی‏شود. این در حالی است که در دنیا تنها 30 درصد خدمات حقوقی از نوع وکالت در دادگاه بوده و 70 درصد آن در قالب‏های دیگر و به منظور پاسخ به سایر نیازهای اقتصادی و اجتماعی توسعه یافته است.

سرانه وکیل به جمعیت، یکی دیگر از معیارهای توسعه خدمات حقوقی در هر کشور است. از این منظر نیز سرانه وکیل در کشور ما کمتر از 32 درصد سرانه وکیل در دنیا است. به عبارت دیگر به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت در دنیا، 240 و در ایران، 76 وکیل وجود دارد. سرانه وکیل در ایران حتی از کشورهای همسایه نیز به شدت کمتر است. به عنوان مثال به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت در کشورهای ترکیه، عراق و کویت به ترتیب 113، 134 و 144 وکیل وجود دارد. سرانه وکیل در آمریکا نیز 408 وکیل است.

بنابراین، بازار خدمات حقوقی در ایران هم از نظر نوع خدمات (وکالت در دادگاه و خدمات غیرقضایی) و هم از منظر سرانه وکیل به جمعیت با یک عقب ماندگی جدی مواجه است. با توجه به این که خدمات حقوقی نقشی زیرساختی در توسعه کشور دارد و همچنین به دلیل ظرفیت بالای اشتغالزایی، رفع موانع توسعه خدمات حقوقی ضرورتی جدی دارد.

تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت علت انحصاری‏شدن بازار خدمات حقوقی و در نتیجه توسعه نیافتگی آن ماهیت خدمات حقوقی (وکالت) و خدمات پزشکی به گونه ای است که مردم قادر به احراز صلاحیت صاحبان حِرَف نیستند. بر همین اساس در همه کشورهای دنیا در چنین مواردی، حاکمیت به منظور افزایش اطمینان خاطر مردم به هنگام دریافت خدمات تخصصی، احراز صلاحیت متصدیان این گونه مشاغل را بر عهده دارد.

در واقع کارکرد حاکمیت، جلوگیری از تصدی این دسته مشاغل توسط افراد فاقد صلاحیت است. این سطح از مداخله توسط حاکمیت ریسک دریافت خدمت را کاهش داده و منجر به توسعه بازار می‏شود. اما در صورتی که حاکمیت به جای طراحی سازوکارهای نظارتی در بازار، به دخالت در مکانیسم عرضه و تعیین دستوری آن را وظیفه خود بداند، آن‏گاه ساختار بازار مختل می‏شود. انحصاری‏شدن ساختار بازار، یکی از مهم‏ترین تبعات دخالت دستوری حاکمیت در مکانیسم عرضه است. اصلی ترین علت عقب ماندگی خدمات حقوقی در ایران نیز به دخالت دستوری حاکمیت و کانون وکلا در تعیین تعداد پذیرش متقاضیان در آزمون وکالت بر می گردد.

بر خلاف اغلب کشورهای دنیا در ایران، کانون وکلا که یک نهاد صنفی است به جای احراز صلاحیت علمی و اخلاقی متقاضیان آزمون وکالت، هرساله بر اساس ماده 1 قانون «کیفیت اخذ پروانه وکالت» مصوب 1376، ظرفیت پذیرش در آزمون وکالت را تعیین می کند و به صورت دستوری سطح عرضه در بازار خدمات حقوقی را پایین نگه می دارد. همین مسئله منجر به تعمیق شکاف بین عرضه و تقاضا در بازار خدمات حقوقی و انحصاری ‏شدن ساختار آن شده است. نتیجه انحصاری‏ شدن بازار خدمات حقوقی، تضمین سهم بازار برای وکلا، عدم توسعه خدمات حقوقی از سوی آن ها و همچنین دریافت حق الوکاله های نجومی بوده است.

تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت از سوی نهاد صنفی کانون وکلا و نمایندگان قوه قضائیه در حالی در ایران صورت می گیرد که در عمده کشورهای دنیا مانند آلمان، انگلیس و آمریکا حاکمیت تنها به ارزیابی علمی داوطلبان آزمون وکالت می‏ پردازد. به عبارت دیگر حاکمیت به جای تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت، حداقل نمره قبولی در آزمون را تعیین می‏کند و بدین ترتیب داوطلبان براساس کسب حدنصاب علمی در آزمون پذیرفته می ‏شوند.

اصلاح سازوکار آزمون وکالت و معیار قرار دادن حد نصاب علمی جهت پذیرش در آزمون وکالت، رقابتی ‏شدن بازار و توسعه خدمات حقوقی را به دنبال خواهد داشت و سطح دسترسی مردم به خدمات حقوقی را افزایش می دهد. بنابراین ضرورت دارد نمایندگان مجلس شورای اسلامی اصلاح ماده 1 قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت را در دستور کار قرار داده و زمینه اصلاح ساختار بازار خدمات حقوقی را فراهم نمایند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۸۴۵۰۰۹:۳۸:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
الان خیلی وکلا بی کار هستند و قادر به تمدید پروانه وکالت خود نیستند چرا شما آدرس اشتباه به مردم می دهید یه آمار بگیر ید تا متوجه بشید 50 درصد پروانه رو تمدید نکردن
حقوقدان۷۱۹۱۸۰۱۶:۴۸:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
بیکاری وکیل ارتباطی به استحقاق فارغ التحصیل به پروانه و با عنایت به نیاز به وکیل با توجه به جمعیت کشور ندارد.
ناشناس۷۱۹۲۲۸۱۷:۱۴:۵۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
شغل های پر پول و مافیایی و انحصاری در ایران: 1- پزشکی و دندانپزشکی 2 - وکالت 3 - سردفترداری
ناشناس۷۱۹۲۳۱۱۷:۱۶:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
فامیل ما تو دبیرستان به زور درس ها رو پاس میکرد و رفت لیسانس حقوق دانشگاه آزاد به زحمت گرفت و دو سال کلاس رفت و کانون وکلا قبول شد الان دو ساله داره کار میکنه میگه ماهی 25 میلیون درامدمه.
ابراهیم۷۱۹۴۰۷۱۹:۴۷:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
وقتی همه جا نیروی مازاد داریم چرا میگید جمعیت زیاد بشه .
ناشناس۷۱۸۵۰۳۱۰:۱۱:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
به همین دلیل باید پروانه وکالت به اکثر حقوق دانان داده بشه
علی یانگ۷۱۸۵۰۹۱۰:۱۵:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
اقا چرا حرف الکی می زنید.می خاید فارغ التحصیل بیکار رو تبدیل به وکیل بیکار کنید.ماشاالله به این هوش و ذکاوتتون
محمد۷۱۹۳۶۷۱۹:۲۳:۲۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
کاشکی همین مقدار وکیل هم که وجود داشتند اطلاعاتشون بروز بود و سواد حقوقی داشتند اما حیف ...
ناشناس۷۱۹۶۸۴۰۱:۱۹:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
اشکالش چیه ؟؟؟ نگران درآمدت شدی ؟؟
وحید۷۱۸۵۱۱۱۰:۱۷:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
چه بیکاری دوست عزیز، چه عدم تمدیدی دوست گرامی ما که هر چی وکیل دوروبرمون میبینیم همشون در عرض 5 سال میلیاردر میشن و دیگه خودشون کم کار میشن و به تجارت های جانبی روی میارن 2 نفر در ترکیه خرید و فروش ملک میکنن یکیشون پرورش قارچ باز کرده دیگری به خرید و فروش املاک در ایران روی آورده دیگری به ساختمون سازی روی آورده و ....
ناشناس۷۱۸۸۶۵۱۳:۱۶:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
همین توهم میلیاردر شدن یک شبه ملت رو به فنا داده من بعد از 15 سال وکالت هنوز مستاجرم دوست عزیز لطفا به دروغ ادعاهای واهی مطرح نکنید و ذهنیت غلط و باطل برای مردم درست نکنید.
ناشناس۷۱۹۶۸۸۰۱:۲۴:۵۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
شما شاید وکیل خوبی نیستی دلیل نمیشه که
رحیم۷۱۸۵۷۲۱۰:۵۳:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
ایران بهشت وکلای دادگستری و پزشکان متخصص است به دلیل انحصاری که بوجود اورده اند در میان دوست و اشنا می بینیم که چقدر وضع مالی خوبی دارند ادعای بیکاری انها هم به خاطر این است که نمی خواهند در کارشان دست زیاد شود و گر نه انچه که عیان است چه حاجت به بیان است
رضا۷۱۸۵۸۱۱۰:۵۶:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
عدم تمدید پروانه وکالت بعضی از وکلا بیشتر به خاطر این است که در طول سه یا چهار سال به اندازه ای درامد پیدا می کنند که دنبال ساختمان سازی و ...می روند در ضمن وکالت شغلی ازاد است بی کاری یا پرکاری وکلا امری شخصی است و نباید حق وکالت را از فارغ التحصیلان حقوق سلب کرد حتی اگر 80 درصد وکلا کم کار باشند
امیری۷۱۸۶۰۳۱۱:۰۲:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
من در سن پنجاه سالگی لیسانس حقوق گرفتم ولی به دلیل انحصارگرایی کانون های وکلا و شرط سنی الان نمی توانم در ازمون وکالت شرکت کنم دوستم در سن 52 سالگی دندانپزشک شد و راحت دارد کار می کند انشالله در کشور رفع انحصار از کانون های وکلا به عمل اید تا اینقدر مانع اشتغال دیگران به خاطر منافع خودشان نشوند الان من ناچار به مسافرکشیم و مدرک رشته حقوق به هیچ دردم نمی خورد تا بعضی از وکلا بتوانند زندگی مرفهی داشته باشند به خدا این ظلم است و روزی ظالمان تاوانش را می بینند
علی۷۱۸۸۳۳۱۳:۰۲:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
باید سازوکار آزمون طوری باشه که هرکسی که توانایی علمی داره بتونه پذیرفته بشه و وارد بازار بشه. چطور تو خودرو میگن انحصار نباید باشه ولی تو وکالت خودشون انحصار درست میکنن.
محمدامین۷۱۸۸۴۴۱۳:۰۶:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
ما یک چک 20 میلیونی داشتیم، به چندین جا سپردیم. هیچ وکیلی حاضر نشد وکالت ما را قبول کنه چون براشون صرفه نداشت!!! وقتی بازار کاملاً انحصاری است همین میشه دیگه! وکلا باید خیلی بیشتر از تعداد فعلی باشند و بازار حقوقی باید در کشور گسترش پیدا کنه
امیرعلی۷۱۸۸۵۵۱۳:۱۳:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
وکلا هم مثل پزشکان با ایجاد انحصار و کم نگه داشتن ظرفیت‌ها، بازار را به هم ریخته‌اند! قیمت ها و دستمزدهاشون که نجومی هستش، کیفیت خدمات هم بسیار پایین آخر سر هم که بهشون انتقاد میشه، کلی سر و صدا می‌کنند... تعداد وکلا باید خیلی خیلی بیشتر از حالا باشد
ناشناس۷۱۸۸۷۰۱۳:۱۷:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
ایران بهشت دو گروه تحصیلکرده است یکی پزشکان متخصص و دندانپزشکان و دیگری حقوقدانان دارای پروانه وکالت علت اصلی انهم وجود دو گروه قوی سازمان نظام پزشکی و کانون وکلا است که مانع افزایش تربیت پزشک متخصص و وکیل دادگستری هستند در صورتیکه هزاران پزشک عمومی در صف تخصصند و حدود یکصد و بیست هزار نفر حقوق خوانده بی کار در کشور داریم درامد زیاد این دو صنف به دلیل انحصارگرایی است .
حسین۷۱۸۸۷۵۱۳:۱۹:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
در آمریکا و خیلی دیگه از کشورهای دنیا، وکلا توی فرودگاه و خیابون و بیمارستان و...منتظر نشسته‌اند بلکه بتوانند خدمات حقوقی به مردم ارائه کنند و پرونده بگیرند... آن وقت در کشور ما، وکلا حتی برایشان صرفه ندارد که به پرونده‌های کوچک نگاهی بیندازند!!! چون به نسبت این تعداد وکیل کم در کشور، کلی پرونده‌ی نجومی و چرب! وجود دارد...
ناشناس۷۱۹۵۵۴۲۲:۲۰:۳۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
اگر انحصار نباشد. وکلا دستمزد های میلیاردی نمی توانند بگیرند

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های امروز

 1. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 2. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 3. فیلمی از لحظه جدا شدن ماهواره پیام از ماهواره بر سیمرغ  

 4. حسین محب اهری درگذشت

 5. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 6. واکنش عباس عبدی به مناظره جنجالی زاکانی و تاجزاده

 7. نگرانیم اما امیدواریم

 8. در ماه های آینده چه توطئه هایی در پیش است؟

 9. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 10. پیام متفاوت و مهم از پرتاب «پیام»

 11. تصویری عجیب از رونالدو در عربستان!  

 12. یک سوم از کارمندان سازمان ملل می‌گویند آزار جنسی دیده‌اند

 13. نماینده مجلس: مافیای گوشت اجازه ارزانی نمی ‎دهد

 14. چرا برخی جوانان به کلی قید ازدواج را می‌زنند؟

 15. پدر و پسری که از ایران فرار کردند

 16. یوزهای ایرانی به دنبال انتقام از تیم رفیق برانکو/ عراق باز هم گربه سیاه ایران می‌شود؟

 17. روایتی از اختلافات اصلاح‌طلبان بر سر گشایش‌ها برای سران فتنه/ قوچانی _ شریعتمداری پیوندتان مبارک!/ موسوی و کروبی دو ماه است که می‌توانند بیرون بروند

 18. واکنش وزیر صنعت به اعتراض برخی خریداران خودرو

 19. فلاحت‌پیشه: نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد

 20. مصوبه کمیسیون تلفیق درباره معافیت زائران اربعین از پرداخت عوارض

 21. پمپئو پرتاب ماهواره پیام را تهدیدی برای خاورمیانه خواند

 22. واکنش یک نماینده به پیشنهاد حذف پتروشیمی کرمان

 23. فرماندار شوش: اخراج کارکنان شرکت حریر خوزستان صحت ندارد

 24. تشییع پیکر جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۰۷  

 25. دادستان کل: وزرا درباره مصرف ارزهای دولتی در جای غیرمربوط مسئول هستند

پربحث‌های دیروز

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 3. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 4. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 5. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 6. نامه مهم تیم توسعه دهنده ماهواره پیام امیرکبیر به رییس جمهور

 7. عارف: اگر مصمم باشیم تحریم‌ها اثری نخواهد داشت

 8. واکنش روزنامه شرق به افشاگری موسوی خویینی‌ها درباره هاشمی رفسنجانی؛ شما هم رادیکال بودید!

 9. نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

 10. افزایش ۳ برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری

 11. تکلیف ما و اروپای در حال گذار

 12. وام های غیرقانونی بانک سرمایه به حسین هدایتی، مدلل، هادی رضوی، گروه جهانبانی و ...

 13. سفرهای ظریف و تغییر نگاه در دستگاه دیپلماسی/ همزیستی با همسایگان؛ خوب یا بد؟

 14. رئیس کل بانک مرکزی با ترخیص خودروهای وارداتی مخالفت کرد

 15. از خلع لباس تا خلع اعتماد

 16. رحمانی: مردم از نوسان قیمت‌ها ناراضی هستند/ همه ما باید نظرات سازمان حمایت را بپذیریم

 17. چه کسی رئیس مجلس آینده می‌شود؟/ واکنش اصلاح‌طلبان به موسوی خوئینی‌ها/ دفاع حسین مرعشی از مجلس دوم

 18. سایپا: پراید ارزان ترین خودرو جهان است

 19. دادستان تهران: ۳ متهم گرانی کاغذ از کشور فرار کردند

 20. سرنوشت محموله گوشت هواپیمای سانحه دیده

 21. امام جمعه لواسان: آیا حکم کمیسیون ماد‌‌ه ۱۰۰ شهرد‌‌اری‌ برای ویلا سازی مشروعیت دارد؟

 22. ترکان: وضعیت نهاد ریاست جمهوری «جهانگیری» را کلافه کرده است

 23. موتورسیکلت یک میلیارد تومانی توقیف شد   

 24. ائتلاف شوم عربستان و امارات برای شکست قطر

 25. آیت‌الله جوادی‌ آملی: به یک مدیریت کارآمد نیازمندیم

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. درباره صحبت های بازیکن مشهور راجع به افغانستانی ها

 4. ناامیدی از اروپا برای حفظ برجام و تجویز دوباره مذاکره با آمریکا

 5. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 6. قیمت های جدید انواع محصولات ایران خودرو اعلام شد/ رشد ۱۰ میلیون تومانی قیمت ها+ جدول

 7. تشویق دختران به رقص، شگرد عجیب خوانندگان نوپا

 8. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 9. بی حجابی اجباری!

 10. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 11. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 12. وعده حجاریان برای اغتشاش از جنوب تا شمال تهران

 13. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 14. پولی شدن تونلها / طرحی که شهردار تهران از آن بی‌خبر است !

 15. آیا مرحوم هاشمی ترور شد؟

 16. با این شرایط، عقل نمی گوید: ازدواج کن

 17. ابعاد جدید فساد در خصوصی‌سازی/فروش کارخانه ۱۰هزار میلیاردی به ۷۰میلیارد تومان به یک بی‎سواد

 18. تومان همتای دلار می‌شود!

 19. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 20. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 21. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 22. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 23. نامه عجیب استاندار اصفهان به رئیس جمهور

 24. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 25. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

پربحث‌های اخیر

 1. چرا برخی جوانان به کلی قید ازدواج را می‌زنند؟

 2. دادستان کل: وزرا درباره مصرف ارزهای دولتی در جای غیرمربوط مسئول هستند

 3. ۴ کارمند وزارت صنعت بین متهمان واردات خودروی خارجی/تعقیب ۳۰ مدیر در پرونده بانک سرمایه

 4. با عاملان تنبیه دانش‌آموز قزوینی برخورد می‌شود

 5. سردار مقیمی: برخی از مردم خانه خود را با بانک مرکزی اشتباه گرفته‌اند

 6. آزادراه‌هایی که تا پایان سال الکترونیکی عوارض می‌گیرند

 7. مصرف گل بین دانش‌آموزان بیشتر شده است

 8. قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد در امور آموزش عالی منصوب شد

 9. تشییع پیکر شهدای حادثه هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ نیروی هوایی ارتش

 10. سرپرست وزارت بهداشت: از تغییر ترسی ندارم

 11. ارسال برنامه پنج ساله سوم تهران به فرمانداری در صورت تصویب در جلسه امروز

 12. آخر هفته برفی در تهران

 13. آخرین وضعیت بارش‌های ایران/رشد بارش‌های زمستانی+جدول  

 14. "پولی شدن معابر" صحت ندارد/ آرامش مردم شرط پلیس در اجرای طرح‌هاست

 15. بودجه وزارت بهداشت ۸۸ هزار میلیارد تومان است/ مخالفت با افزایش اعتبارات بیمه سلامت

 16. محسنی اژه ای: رییس بعدی قوه قضاییه هنوز بطور قطعی مشخص نشده است/قطعا جزو گزینه‌ها نیستم

 17. نام‌نویسی متفاضیان سفر به عتبات در اسفندماه از ۲۹ دی‌ماه آغاز می‌شود

 18. تغییر آرایش مغزی نوجوانان با مصرف مواد مخدر

 19. درخواست سردار کمالی از نمایندگان مجلس

 20. شرایط پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی اعلام شد

 21. درخواست جالب بازیگر سینما از سارق خودرویش

پربحث‌های دیروز

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. وام های غیرقانونی بانک سرمایه به حسین هدایتی، مدلل، هادی رضوی، گروه جهانبانی و ...

 3. دادستان تهران: ۳ متهم گرانی کاغذ از کشور فرار کردند

 4. سرنوشت محموله گوشت هواپیمای سانحه دیده

 5. ۲۵ شهر برگزیده مسافران جهان در سال ۲۰۱۸

 6. دادستان کل کشور: تحقیقات کارشناسان دادستانی درباره ادعای «بخشی» پایان یافت

 7. درآمد شهرداری از «عوارض تونل‌ها» چقدر است؟

 8. سرنوشت تولیدکننده اسنک پف کرده با خوراک دام به کجا رسید؟

 9. سفارش ساخت و ساز غیرمجاز نورچشمی‌ها در لواسان

 10. باران حریف آلودگی هوای تهران نشد

 11. آذری جهرمی: فیلترینگ را شرکت‌های ارائه کننده اینترنت بر اساس حکم قضائی باید انجام دهند

 12. شرایط پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی اعلام شد

 13. درخواست جالب بازیگر سینما از سارق خودرویش

 14. معاون دادستان کل کشور خواستار نظارت بر عملکرد آموزشگاه‌های کنکور شد

 15. انتقاد از پولی شدن داروهای رایگان تالاسمی

 16. ماجرای سربازان شاد وطن و روایتشان از کلیپ جنجالی/ سردار کمالی ما را نجات داد

 17. بیشترین طلاسازان ایران کجا زندگی می‌کنند؟

 18. هشدار کولاک برف/ پیش بینی برف و باران ۳ روزه در ۲۸ استان

 19. آمار بالای مصرف مخدر گل در میان دانشجویان

 20. جان آدم به قیمت ۶۰ هزار تومان!

 21. شوخی توئیتری‌ها با خبر خوب جهرمی

 22. محل گسل‌های شهر تهران تعیین شد

 23. جزئیات جدید از نشت نفت در مزارع جنوب تهران

 24. واکنش جالب یک آمریکایی به پیشنهاد نیویورک تایمز برای سفر به ایران

 25. کاهش 10 درجه ای دما در کشور/ گرمترین و سردترین نقاط کشور

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. تشویق دختران به رقص، شگرد عجیب خوانندگان نوپا

 3. بی حجابی اجباری!

 4. پولی شدن تونلها / طرحی که شهردار تهران از آن بی‌خبر است !

 5. نقدی بر تامین نیروی انسانی بخش سلامت

 6. واکنش کاربران به لایو اینستاگرامی سیرجان

 7. تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت، مانع اشتغال جوانان تحصیلکرده شده است

 8. زندگی مادر و پسر دزفولی در فرسنگ‌ها زیرخط فقر‌+ تصاویر

 9. وام های غیرقانونی بانک سرمایه به حسین هدایتی، مدلل، هادی رضوی، گروه جهانبانی و ...

 10. نماینده‌ای‌ که‌ مقبره پدرش امامزاده‌ شد:کجای این موضوع ایراد دارد،نمی‌دانم!

 11. دادستان کل: ادعای اسماعیل بخشی درباره شکنجه دروغ بوده است

 12. دادستان تهران: ۳ متهم گرانی کاغذ از کشور فرار کردند

 13. سرنوشت محموله گوشت هواپیمای سانحه دیده

 14. «مهریه»؛ اهرم فشار زنان برای مصالحه و معامله ؟

 15. کشورهایی که معابر و تونل‌های خود را پولی کردند

 16. چرا ازدواج کودکان در برخی مناطق ایران مرسوم است؟

 17. محسن هاشمی: شهرداری موظف به اخذ عوارض تردد خودروها در تونل‌های شهری است

 18. آخرین وضعیت کنکور در گفتگوی الف با دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت

 19. وزیر دولت احمدی‌نژاد و رئیس سابق هیات مدیره بانک سرمایه سه‌شنبه محاکمه می‌شوند

 20. چه حکمی در انتظار پسر ۱۳ ساله متهم به قتل است؟

 21. توضیحات پورسیدآقایی درباره پولی شدن استفاده از تونل‌های تهران

 22. واکنش سردار کمالی به یک کلیپ شاد

 23. پرجمعیت ترین و کم‌جمعیت‌ترین محلات تهران اعلام شد

 24. ۲۵ شهر برگزیده مسافران جهان در سال ۲۰۱۸

 25. اطلاعات کلی در مورد عوارض خروج

آخرین عناوین