حبیبی مطرح کرد؛ جزئیات جلسه ۲ ساعته با کروبی درباره "کهریزک"/ دیدار ۵ نفره اصولگرایان و ابراز شرمندگی موسوی 

گروه سیاسی الف،   3971011092 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
جزئیات جلسه ۲ ساعته با کروبی درباره "کهریزک"/ دیدار ۵ نفره اصولگرایان و ابراز شرمندگی موسوی 

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: به آقای کروبی گفتم من با عصبانیت شما مشکلی ندارم. مشکل من این است که چرا قبل از اثبات مطالبی که در نامه بود، این نامه را منتشر کردید تا رسانه‌های خارجی به شکل گسترده به بازتاب آن بپردازند. آقای کروبی در جواب گفت اگرچه زمان زیادی از انتشار نامه نگذشته بود ولی با این حال وقتی دیدم پاسخی به نامه من داده نشده، تصمیم گرفتم نامه را منتشر کنم.

«محمدنبی حبیبی» دبیرکل حزب موتلفه اسلامی یکی از چهره‌‌های سیاسی است که در بحبوحه نا‌آرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88، تلاش کرد تا به واسطه روابط دوستانه‌ خوبی که با مهدی کروبی داشت، وی را از مسیر انحرافی که در جریان اتفاقات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 انتخاب کرده بود، منصرف کند. 

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگویی که با خبرگزاری تسنیم  داشت، علاوه بر بیان جزئیاتی از جلسه خصوصی‌اش با مهدی کروبی، به تشریح جلسه مشترک پنج تن از چهره‌های سیاسی کشور از جمله مرحوم حبیب الله عسگراولادی با میرحسین موسوی پرداخت. جلسه‌ای خصوصی که به اعتقاد مرحوم عسگراولادی توسط برخی نزدیکان موسوی که اتفاقا از صحنه‌گردانان فتنه 88 نیز بودند، شنود می‌شده است.

متن زیر شرح گفت‌وگوی ما با محمدنبی حبیبی درباره وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 است:

شما درباره نامه‌های آقای کروبی به رهبر انقلاب و مجلس خبرگان، موضع گیری کرده بودید که این موضع گیری‌ها با واکنش پسر آقای کروبی همراه شد. با توجه به شناختی که از آقای کروبی دارید، نظر شما درباره نامه‌نگاری‌های اخیر آقای کروبی چیست؟ چه میزان فکر می‌کنید که این نامه‌نگاری‌ها توسط خود آقای کروبی صورت گرفته باشد؟

حبیبی: مدتی است که جریاناتی در تلاش‌اند تا قبح جسارت مستقیم به مقام معظم رهبری را بشکنند. البته چه در زمان حضرت امام چه امروز بیشترین هجمه‌ها علیه ولی فقیه زمان بوده است و موضوع جدیدی نیست اما وقتی این مطالب از زبان کسانی که ظاهرا خودیِ انقلاب بودند، گفته می‌شود، تفاو‌ت‌هایی با حرفهای دشمنان انقلاب دارد.

بعضی از جریانات سیاسی که شهامت به میدان آمدن ندارند از وجود شخصیتی مثل آقای کروبی استفاده می‌کنند و محتوای نامه‌هایی علیه رهبر انقلاب را تهیه و تنظیم می‌کنند که اینگونه اقدامات مسبوق به سابقه است.

** دیدار 5 نفره اصولگرایان و ابراز شرمندگی موسوی 

در سال 88 اقداماتی از سوی ما انجام شد تا آقایان کروبی و موسوی را از این مسیری که انتخاب کرده بودند نجات دهیم. بنابراین ترتیب ملاقات‌های مستقیم با این آقایان داده شد. به طور مثال در هفته سوم پس از انتخابات سال 88 در جلسه‌ای که بنده نیز حضور داشتم قرار شد که پنج نفر از سران جریان اصولگرا با آقای موسوی دیدار کنند. این پنج نفر آقایان حبیب الله عسگراولادی، مصطفی میرسلیم، محمدرضا باهنر، یحیی آل اسحاق و کوهکنبودند.

این تصمیم زمانی گرفته شد که رهبر انقلاب شخصا زمانی را اختصاص دادند تا دیداری  با آقای موسوی داشته باشند و او را از اقدامات هنجارشکنانه منصرف کنند یعنی مبنای تصمیم ما ملاقات رهبر انقلاب با مهندس موسوی بود.

آقایان در دفتر مهندس موسوی حضور پیدا کردند. مهندس موسوی ابتدا تشکر و ابراز شرمندگی کرد که شخصیتی مانند آقای عسگراولادی پیش قدم شده و به دیدار او رفته است. آقای عسگراولادی نیز در جواب گفته بود که ما برای خیر انقلاب و شما آمدیم و فرقی نمی‌کند که چه کسی پیش قدم شود. هدف از برگزاری آن جلسه این بود که بدون اهانت و در کمال احترام آقای موسوی را به بازشماری صندوق‌ها متقاعد کنند.

بازشماری همه صندوق‌های رای؟

حبیبی: هر تعدادی که آقای موسوی درخواست می‌کرد. چون بر طبق قانون کاندیدای معترض به نتیجه انتخابات این حق را دارد که با ارائه دلایلی بگوید که به فلان تعداد صندوق رای شک دارد. آقای موسوی ابتدا گفته بود که من  به شورای نگهبان و  دستگاه اجرایی کشور اعتماد ندارم.

حاضران در جلسه به او گفتند که ما نمی‌‌گوییم که شما به مجریان انتخابات اعتماد داشته باشید بلکه می‌گوییم صندوق‌هایی را که به آنها ظنین هستید، با حضور خود شما بازشماری شود. آقای موسوی گفت آیا هر تعداد صندوق که بخواهم بازشماری می‌شود؟ که با تایید حاضرین همراه شده بود. بعد از چند ساعت بحث و اظهارنظر، در نهایت آقای موسوی قانع می‌شود به اینکه صندوق‌های مورد نظرش بازشماری شود.

همزمان با این جلسه، بنده و آقای مرتضی نبوی به دیدار آقای محسن رضایی رفته بودیم تا با وی سخنان مشابهی را مطرح کنیم. البته آقای رضایی کاملا از پیشنهاد ما استقبال کرد. البته تفاوت آقای رضایی با مهندس موسوی این بود که ایشان هیچ مخالفتی با شمارش آرا نداشت و قبل ملاقات با ما هم این تصمیم را اتخاذ کرده بود.

فردای جلسه آقای عسگراولادی و 4 نفر دیگر با مهندس موسوی، ما منتظر بودیم که ایشان تماس بگیرد و بگوید که خودش یا نماینده‌اش آماده حضور برای بازشماری آرا است اما نه تنها خبری از تماس نشد بلکه دو روز بعد بیانیه‌ای تندتر از بیانیه‌ اول از سوی آقای موسوی منتشر شد.

آقای عسگراولادی در واکنش به این بیانیه گفته بود "گمان می‌کنم در محل جلسه ما با آقای موسوی، دستگاه‌های شنودی کار گذاشته شده بود که بلافاصله بعد از حضور ما، گروه دیگری برای عوض کردن نظر مهندس موسوی در دفتر او حضور پیدا کردند. چراکه در جلسه مذکور هیچ کس به جز آن هیئت 5نفر و شخص آقای موسوی حضور نداشتند."

تشریح جلسه خصوصی مرحوم حبیب الله عسگراولادی با میرحسین موسوی

اواخر دومین هفته پس از انتخابات سال 88 مرحوم آیت الله مهدوی کنی در تماسی با مرحوم عسگراولادی از ایشان سراغ آقای کروبی را گرفت. آقای عسگراولادی به آیت‌الله مهدوی کنی گفت که "من خبری از آقای کروبی ندارم و به دلیل این اقدامات اخیر او علاقه‌ای هم ندارم که بدانم چه کار می‌کند." آقای مهدوی کنی در واکنش به ایشان می‌گوید که شما همین امروز باید به سراغ آقای کروبی بروید. از آنجا که آقای عسگراولادی نسبت به آقای مهدوی کنی احترام فوق العاده در حد تمکین قائل بود، علی‌رغم عدم تمایل قرار ملاقاتی را با آقای کروبی هماهنگ کرد.

ایشان در جلسه با آقای کروبی خطاب به او می‌گوید " این کارهایی که آقای موسوی می‌کند چه معنایی دارد؟" آقای کروبی نیز در واکنش می‌گوید که "من نیز نمی‌دانم آقای موسوی دارد چه کار می‌کند." آقای عسگراولادی به آقای کروبی می‌گوید " آقای کروبی بالاخره شما ادعای پیروی از خط امام را دارید. امام امروز در بین ما نیست ولی آیا قبول دارید که ایشان نظاره گر رفتارهای ماست؟" سپس در ادامه داد " من چند وقت پیش خوابی دیدم که خوب است آن را برای شما تعریف کنم تا متوجه شوید که امام، رفتار و اعمال امروز ما را نظاره می‌کند."

امام خمینی در این خواب از آقای عسگر اولادی سوال می‌کند که شما در کمیته امداد برای فقرا چه اقداماتی را انجام داده‌اید. آقای عسگر اولادی نیز توضیحی به ایشان می‌دهد. سپس حضرت امام از ایشان سوال می‌کند که آقای عسگر اولادی اگر شخصی نیازمند به خانه شما مراجعه کرد چه برخوردی با او می‌کنید؟ اقای عسگراولادی نیز به حضرت امام می‌گوید که او را می‌پذیریم و کمکش می‌کنیم.

امام خمینی در همان عالم رویا از ایشان سوال می‌کنند که اگر شما در خانه نبودید چه‌طور؟ آقای عسگر اولادی نیز در جواب می‌گوید که بنده پولی را در خانه گذاشته‌ام تا هروقت خانه نبودم و نیازمندی مراجعه کرد اهل خانه پس از بررسی به او کمک کنند.

** عسگراولادی گفت جلسه ما با کروبی تاثیر مثبت نداشت، تو صحبت کن

منظور آقای عسگراولادی از بیان این خواب این بود که به آقای کروبی بفهماند حضرت امام نسبت به رفتار مسئولان نظام حتی پس از فوت نیز حساسیت دارد. البته به تعبیر آقای عسگراولادی پس از جلسه ایشان با آقای کروبی گروهی به دیدار او می‌روند و تمامی تلاش‌‌های او برای برای براه آوردن آقای کروبی را بی‌اثر می‌کنند.

چند ماه بعد از آن جلسه و در ماه مبارک رمضان آقای عسگراولادی در جلسه‌ای به من گفت که "آقای حبیبی جلسه‌ای که ما با آقای کروبی داشتیم متاسفانه اثر مثبت بر روی رفتار او نداشت. از آنجا که شنیدم آقای کروبی احترام ویژه‌ای برای شما قائل است، برو و با آقای کروبی صحبت کن."

علت این احترام ویژه چه بود؟

حبیبی: زمان شهرداری من در تهران آقای کروبی رئیس بنیاد شهید بود. من در آن زمان به تمامی شهرداران مناطق دستور داده بودم که مراجعات بنیاد شهید را با سخت‌گیری‌های قانونی بی پاسخ نگذارید و از حداکثر اختیارات خود استفاده کنند تا مشکل خانواده معظم شهدا حل و فصل شود. البته همان زمان نیز اختلاف نظرات سیاسی با آقای کروبی داشتم ولی این اختلافات دلیلی بر این نبود که خانواده شهدا را وجه المناقشه قرار دهم.

حتی به شهرداران مناطق گفته بودم که اگر در مواقعی با حداکثر اختیارات خود نیز نتوانستند مشکلات خانواده شهدا را حل کنند، به من بگویند تا از حداکثر اختیاراتم استفاده کنم دستور حل مشکل را بدهم که اگر روزی این دستور به عنوان تخلف به حساب آمد بنده مورد مواخذه قرار گیرم. آقای کروبی به این دلیل به بنده ارادت ویژه‌ای داشت. ما از‌ آقای کروبی وقت ملاقات گرفتیم و در یکی از روزهای ماه مبارک رمضان سال 88 ملاقاتی دو ساعت در منزل ایشان داشتیم.

شما به تنهایی به دیدار آقای کروبی رفتید؟

حبیبی: خیر. از‌ آنجایی که آقای عسگراولادی به من توصیه کرده بود که در این جلسه همسر آقای کروبی نیز حضور داشته باشند، بنده به همراه همسرم به منزل آقای کروبی رفتم. البته قبل از اینکه قرار و مدارها برای تشکیل این جلسه گذاشته شود، بنده دیداری با آیت‌الله  مهدوی کنی داشتم. در این دیدار به ایشان عرض کردم که می‌‌خواهم بنا به توصیه آقای عسگراولادی، جلسه‌ای با آقای کروبی داشته باشم. سپس در ادامه از آیت الله مهدوی کنی پرسیدم که آیا شما حاضرید که آقای کروبی به دیدار شما بیاید تا با نصیحت شما از مسیری که در آن قرار گرفته، نجات یابد؟

علت طرح این سوال از آیت الله مهدوی این بود که بنده در گذشته از زبان ایشان شنیده بودم که در اوج اختلافات با آقای کروبی و در بحبوحه تشکیل مجمع روحانیون مبارز و انتخابات مجلس سوم درباره او می‌گفت ما باید کروبی را از خودمان بدانیم و نباید تماس با او را قطع کنیم. آقای مهدوی به من گفتند "نه تنها این اجازه را به شما می‌دهم بلکه خودم نیز آمادگی گفت‌وگو با آقای کروبی را دارم چرا که ما نباید اجازه دهیم آقای کروبی به این راحتی از مسیر انقلاب منحرف شود."

بعد از ملاقات با آقای مهدوی، در جریان جلسه‌ای صمیمانه اما صریح و جدی به آقای کروبی گفتم با وجود اینکه قصد هیچ ‌گونه بی‌احترامی به شما ندارم اما امروز آمده‌ام تا آنچه که خیر و صلاح  است را یاد‌آوری کنم. به آقای کروبی گفتم که من خود را کوچک‌تر از شما می‌دانم ولی چه اشکالی دارد که گاهی کوچک‌ترها به بزرگتران مطالبی را گوشزد کنند.

در ادامه از آقای کروبی پرسیدم آیا شما از ولایت فقیه عدول کرده‌اید؟ ایشان گفت "خیر. اگر من از ولایت فقیه عدول کنم تبدیل به یک موجود معلق می‌شوم، چراکه عمرم را پای دفاع از ولایت فقیه گذاشته‌ام." سپس به ایشان گفتم آقای کروبی زمانی که در مجلس ششم، رهبر انقلاب حکمی حکومتی درباره قانون مطبوعات صادر کردند، شما در حمایت از این حکم گفتید که با حکم حکومتی آقا تکلیف مجلس روشن شده است. یعنی به حکم رهبری تمکین کردید. یکی از این مشارکتی‌ها از گوشه‌ مجلس با تمسخر به شما گفت: آقای کروبی این حکم حکومتی دیگر چه صیغه‌ای است؟ شما در جواب به این نماینده مجلس گفتید‌ حکم حکومتی همان چیزی است که مجوز حضور توی مشارکتی را که شورای نگهبان صلاحیتت را رد کرده، صادر کرده است.

پس از بیان این خاطره به آقای کروبی گفتم "ما این پیشینه را از شما به خاطر داریم و انتظار نداریم که شما خلاف رویه سابق عمل کنید. ایشان گفت مگر من چکار کرده‌ام؟"

توضیحات حبیبی درباره جلسه دوساعته‌اش با کروبی

** ماجرای انتشار نامه کهریزک توسط کروبی

به او گفتم، عده‌ای درباره اتفاقاتی که در کهریزک افتاده بود به شما گزارشی داده بودند و شما بر اساس همین گزارش‌ها ناراحت و عصبانی شدی و بعد از این ماجرا نامه‌ای به آقای هاشمی رفسنجانی که رئیس تشخیص مصلحت وقت بود، نوشتید تا اینجای کار هیچ خرده‌ای نمی‌توان به شما گرفت. مسئله قابل تامل این است که شما قبل از اینکه اقدامی برای پیگیری مطالبات داخل نامه انجام بدهید، متن نامه را منتشر کردی. در این نامه بر اساس گزارشات خلاف واقعی که به شما داده‌ بودند یک سری اتهامات به نظام وارد شده است. مگر شما خودتان نمی‌گفتید تا جرم متهمی ثابت نشده هیچکس حق بیان اتهامات او را ندارد.

آقای کروبی دید حرف من کاملا منطقی است، گفت ببین آقای حبیبی من بعد از گزارشی که از اتفاقات کهریزک دریافت کردم آتش گرفتم. بلافاصله به ایشان گفتم آقای کروبی من با عصبانیت شما مشکلی ندارم. مشکل من این است که چرا قبل از اثبات مطالبی که در نامه بود، این نامه را منتشر کردید تا رسانه‌های خارجی به شکل گسترده به بازتاب آن بپردازند.

آقای کروبی در جواب گفت اگرچه زمان زیادی از انتشار نامه نگذشته بود ولی با این حال وقتی دیدم پاسخی به نامه من داده نشده، تصمیم گرفتم نامه را منتشر کنم البته خود ایشان هم می‌دانستند که انتشار نامه قبل از اثبات جرم کار نادرستی است.

در پایان جلسه به آقای کروبی گفتم آقای مهدوی کنی برای شما احترام زیادی قائل است و همچنان از شما به نیکی یاد می‌کند. آقای کروبی گفت ما مخلص آیت‌الله مهدوی هم هستیم. سپس از آقای کروبی درخواست کردم که جلسه‌ای تدارک ببیند و به محضر آیت‌الله مهدوی کنی برود. آقای کروبی نیز با پیشنهاد من موافقت کرد و گفت که حتما روزی به دیدار آیت الله مهدوی کنی خواهد رفت.

** یکی از بستگان کروبی قسم داد بیشتر به دیدار کروبی برویم!

این جلسه پس از گذشت بیش از دو ساعت به پایان رسید. بنده از روند این جلسه خیلی راضی و خشنود بودم و احساس می‌کردم که این جلسه می‌تواند تاثیر مثبتی بر عملکرد آقای کروبی بگذارد. چند روز بعد یکی از بستگان آقای کروبی به من گفت، که خبر دیدار بنده با آقای کروبی به گوشش رسیده. سپس من را قسم داد که "آقای حبیبی شما را به خدا اینگونه‌ جلسات با حاج آقا را بیشتر تدارک ببینید."

آن شخص که بود؟

حبیبی: چون ممکن است ایشان راضی نباشد بنده نمی‌توانم اسم او را بیاورم. چند روز پس از آن جلسه متوجه شدم همان کسانی که آقای موسوی را از پذیرش بازشماری آرا منصرف کرده بودند، به سراغ آقای کروبی نیز رفته و رای او را نیز عوض کردند.

به هر حال آقای عسگراولادی و آیت الله مهدوی کنی حیثیت چند دهه‌ای‌ خود را برای بازگرداندن آقای کروبی و مهندس موسوی به مسیر انقلاب خرج کردند ولی متاسفانه موفق به این مهم نشدند.

آیا نامه‌ای که بعدها آقای عسگراولادی به آقایان موسوی، کروبی و برخی سران اصلاح طلب نوشتند، مورد تایید رهبر انقلاب بود؟

حبیبی: بنده از این قضیه اطلاع دقیقی ندارم اما یادم می‌آید که آقای عسگراولادی به ما گفتند من این مطالبی را که می‌نویسم نه با رهبری هماهنگ کردم و نه معتقدم شما این مطالب را قبول دارید. بنابراین یک سال از حزب موتلفه مرخصی می‌گیرم تا به عنوان یک شخصیت حقیقی حرف خودم را بزنم. همه اعضای حزب با مرخصی و ضمنا با مطالبی که ایشان می‌نوشت مخالف بودند، تصمیم خودشان را گرفته بودند و خواستند از حیثیت چند ده ساله خود برای به‌راه آوردن آنها استفاده کند. 

** عسگر اولادی می‌گفت "کروبی و موسوی یک‌بار به شکل رسمی اعلام برائت کنند"

آقای عسگر اولادی درباره آقای موسوی و کروبی می‌گفت "من در جایگاهی نیستم که به جرائم آنها رسیدگی کنم. هدف من این است که آقای کروبی و موسوی به این مسئله اذعان کنند که ریشه فتنه در خارج از کشور شکل گرفته و آنها را متقاعد کنم یک بار به شکل رسمی از طراحان خارجی فتنه 88 اعلام برائت کنند." اما متاسفانه نه تنها اعلام برائت نکردند بلکه در بیانیه‌ای، آشوبگران روز عاشورا را که اقدام به شادی و پایکوبی در خیابان کردند و شعار ضد نظام دادند، به عنوان خداجویان لقب دادند.

اقدام آقای عسگراولادی کار بهنگام و درستی در مقطع سال 88 بود. اما ایشان قائل بود که آقای موسوی و کروبی سران فتنه نیستند و در همان ایام نیز بحثی بین آقای شریعتمداری و مرحوم عسگراولادی شکل گرفت و آقای عسگراولادی معتقد بود که اینها مفتون هستند و نباید آنها را سران فتنه معرفی کرد.

حبیبی: بله. همانطور که شما اشاره کردید در ارتباط با سران فتنه خواندن آقایان کروبی و موسوی میان مرحوم عسگراولادی با برخی دیگر از دوستان اختلافاتی وجود داشت و آقای عسگراولادی معتقد بود که ریشه فتنه در خارج از کشور است و آقای کروبی و موسوی فتنه‌زده شده‌اند. ایشان گفتند رسیدگی به جرم آنها کار من نیست بلکه قوه قضاییه باید اقدام کند. من می‌خواهم اینها را به انقلاب برگردانم.

با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادی، اگر در پایان صحبتی مانده بیان کنید.

حبیبی: قطعا عده‌ای با هدف هجمه مستقیم به شخص رهبری در حال برنامه‌ریزی بوده و هستند و عده‌ای در داخل کشوراند  که با اصل نظام مخالف هستند و تلاش می‌کنند سران فتنه را همچنان علیه نظام تحریک کنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۰۲۴۳۶۱۳:۱۴:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
بخدا اصلا اهمیتی نداره نه کروبی نه امثال کروبی نه هیچ کدوم از سیاسیون دیگه همه شماها اومدین به مردم خدمت کنین نه سوار مردم بشین
ناشناس۷۰۲۴۶۱۱۳:۳۱:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
شما را توصیه می‌کنم به رجوع به وصیت مرحوم عسکراولادی بزرگ که شما از قبل ایشان تریبون دار شده اید
رضا۷۰۲۴۹۰۱۳:۴۳:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
چطور میشه فهمید که حرفهای ایشان واقعیت داره .؟
ناشناس۷۰۲۷۶۸۱۵:۳۹:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
باشه شما راست میگید. اصلا کروبی و میرحسین بد شما خوبید
ناشناس۷۰۲۸۹۰۱۶:۳۴:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
اینها همه سخنان یک طرف است. چطور انتظار دارید که بدون شنیدن جواب طرف مقابل مردم باور کنند.
ناشناس۷۰۳۲۱۹۲۰:۲۰:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
مردم روایت های یک طرفه را نمی‌پذیرند
حسن دهقانی۷۰۳۴۹۶۲۳:۴۷:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
تا زمانی که بحثهای سال 88بصورت حضور دو طرف و مناظره آنها انجام نگردد ارزش ندارد

پربحث‌های امروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 3. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 4. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 5. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

 6. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 7. حمله شدید اللحن اردوغان به مکرون

 8. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 9. واکنش انصارالله به اظهارات اخیر بن‌سلمان درباره یمن

 10. ترامپ: اوباما باید از توطئه علیه من در انتخابات مطلع می‌بود

 11. مشایی به اوین بازگشت

 12. رادوشوویچ: شرم‌آور است بعد از دبل قهرمانی می‌گویند پول نداریم

 13. ادامه رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه/ مدیرعامل پیشین بانک: فعالیتم در چارچوب قانون بانکداری بدون ربا بوده است

 14. نظرسنجی فاکس‌نیوز: ترامپ از تمامی نامزدهای دموکرات عقب‌‌ افتاد

 15. دزدیده شدن مرموز یک نوزاد در بیمارستان

 16. عکس کافه جوجه تیغی در ژاپن  

 17. جنگنده‌های سعودی و آمریکایی بر فراز خلیج فارس به پرواز درآمدند

 18. مقتدی صدر: برق مسؤولان را قطع کنید تا رنج مردم را بفهمند!

 19. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 20. بیشترین سلاح و کلاهک‌های اتمی در اختیار کدام کشورها است؟

 21. آخرین پیام برانکو قبل از جدایی چه بود؟

 22. محاکمه مأمور پلیس به اتهام شلیک مرگبار به پسر ۱۷ ساله/ مامور: او قاچاقچی بود

 23. ناراحتی استقلالی‌ها از دو دستیار ایرانی استراماچونی

 24. اولین مراسم عبادت پس از آتش سوزی در کلیسای نوتردام  

 25. کهکشانی‌ها طوفان به پا کردند/ ولخرجی‌های رئال‌مادرید، پاریسن ژرمن و یوونتوس را وسوسه می‌کند؟

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 3. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 4. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 5. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 6. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 7. راز یک شعف

 8. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 9. سیداحمد خمینی به عیادت علی پروین رفت/ عکس  

 10. عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد

 11. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 12. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 13. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 14. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 15. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 16. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 17. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 18. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 19. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 20. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 21. خشونت جنسی در فضای آموزشی  

 22. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 23. ایران 3 – روسیه صفر؛ تسخیر صدر با شکار خرس‌ها/ هت تریک در سرزمین دورناها

 24. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 25. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. به آبه امیدی نیست

 4. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 5. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 6. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 7. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 8. پرستو یا آشیانه!؟

 9. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 10. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 11. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 12. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 13. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 14. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 15. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 16. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 17. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 18. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 19. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 20. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 21. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 22. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 23. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 24. حضور بسیجیان در منزل راننده اسنپ  

 25. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

پربحث‌های اخیر

 1. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 2. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 3. صفار هرندی: کسی حق دارد از «خط امامی» بودن بگوید که از خط امام(ره) تبعیت می‌کند

 4. پیرهادی: هدف قالیباف سرلیستی در انتخابات نیست

 5. مشایی به اوین بازگشت

 6. قانونی که رییس بنیاد شهید را به میز محاکمه می‌کشاند

 7. آیت‌الله مکارم شیرازی: تمام امکانات برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی و اجتماعی خوزستان بسیج شود

 8. آصفی: نمایش اقتدار ایران در دیدار «آبه» با رهبر انقلاب/ حادثه نفتکش‌ها توطئه‌ آمریکا و رژیم صهیونیستی بود

 9. سلیمی: اجرای قانون رسیدگی به دارایی‌ مقامات موجب افزایش اعتماد مردم به نظام می‌شود

 10. «شمخانی» فردا عازم روسیه می‌شود

 11. نقوی‌حسینی: اقدامات آمریکا در برابر ایران نوعی یاغی‌گری است

 12. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 13. بعیدی‌نژاد: اعتصاب غذای راتکلیف ساختگی است/ گذرنامه دختر زاغری آزاد است

 14. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 15. واردات تنباکو از طریق شرکت انگلیسی-آمریکایی با ارز ۴۲۰۰ تومانی

 16. موسوی: انفجار نفتکش‌های ژاپنی می‌تواند کار تیم B باشد/ پس از ۶۰ روز گام بعدی محکم‌تر خواهد بود

 17. طیف‌بندی پنج‌گانه اصلاح‌طلبان از درون

 18. بادامچیان: موتلفه هیچگاه درگیر موضوعات سیاسی نشد

 19. آرایش نهایی کمیسیون‌های پارلمان در آخرین سال مجلس دهم + جدول

پربحث‌های دیروز

 1. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 2. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 3. راز یک شعف

 4. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 5. عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد

 6. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 7. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 8. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 9. درخواست تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد با 18 محور

 10. آیا احتمال حمله به نفت‌کش‌های ایران هم می‌ر ود؟

 11. صفار هرندی: کسی حق دارد از «خط امامی» بودن بگوید که از خط امام(ره) تبعیت می‌کند

 12. ابوترابی مدعی شد: انتقاد روحانی به زنگنه در جلسه هیات دولت/ جایگزین وزیر نفت انتخاب شده است

 13. انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون‌های مجلس/ تکیه حضرتی بر ریاست کمیسیون اقتصادی/ زاهدی جایگزین عارف شد

 14. تاج‌زاده و باز هم توجیه مذاکره با آمریکا

 15. ورودی سفارت ایران در لندن توسط چند معترض مسدود شد + عکس

 16. پیرهادی: هدف قالیباف سرلیستی در انتخابات نیست

 17. مطهری: اموال و دارایی خود را با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای» اعلام می‌کنم

 18. شلیک به خود

 19. بادامچیان: موتلفه هیچگاه درگیر موضوعات سیاسی نشد

 20. آرایش نهایی کمیسیون‌های پارلمان در آخرین سال مجلس دهم + جدول

 21. انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی به هفته آینده موکول شد

 22. دیدار هیئت بلندپایه حماس با وزیر اطلاعات کشورمان

 23. آخرین خبر از تجمع مقابل سفارت ایران در لندن

 24. آخرین اقدامات تداوم کاهش تعهدات برجامی فردا اعلام می‌شود

 25. ۱۱ سوال اعضای مجمع تشخیص از رئیس‌جمهور درباره CFT و پالرمو

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 4. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 5. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 6. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 7. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 8. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 9. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 10. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 11. واکنش کاربران به اظهارنظر وزیر نیرو/ تو مثل دولت چین کار کن، من همون تک وعده غذا هم نمی‌خورم

 12. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 13. عقب نشینی مطهری در ماجرای نجفی/ توافق عجیب بر سر ریاست کمیسیون امنیت/ تشدید اختلافات درباره حقوق کارمندان

 14. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 15. احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

 16. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 17. مشکل گزارش مردمی بی‌حجابی به روایت عباس عبدی/ نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری/ ضرغامی: هیچ وقت با قدم زدن ظریف با کری کنار نمی‌آیم

 18. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 19. جهانگیری: می‌توانیم کارهای ماندگاری برای کشور انجام دهیم/ وزیر نفت در خط مقدم مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است

 20. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 21. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 22. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 23. ظریف: امید مردم باید به خدا و توان خودشان باشد

 24. ضرغامی: آقای روحانی شما در فرماندهی خودت در دولت مشکل داری/ رئیس جمهور حاضر به استفاده از تجربیات دیگران نیست

 25. توضیحات وزیر نیرو درباره مصاحبه جنجالی‌اش: نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند

آخرین عناوین