حبیبی مطرح کرد؛ جزئیات جلسه ۲ ساعته با کروبی درباره "کهریزک"/ دیدار ۵ نفره اصولگرایان و ابراز شرمندگی موسوی 

گروه سیاسی الف،   3971011092 ۷ نظر، ۲۷ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
جزئیات جلسه ۲ ساعته با کروبی درباره "کهریزک"/ دیدار ۵ نفره اصولگرایان و ابراز شرمندگی موسوی 

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: به آقای کروبی گفتم من با عصبانیت شما مشکلی ندارم. مشکل من این است که چرا قبل از اثبات مطالبی که در نامه بود، این نامه را منتشر کردید تا رسانه‌های خارجی به شکل گسترده به بازتاب آن بپردازند. آقای کروبی در جواب گفت اگرچه زمان زیادی از انتشار نامه نگذشته بود ولی با این حال وقتی دیدم پاسخی به نامه من داده نشده، تصمیم گرفتم نامه را منتشر کنم.

«محمدنبی حبیبی» دبیرکل حزب موتلفه اسلامی یکی از چهره‌‌های سیاسی است که در بحبوحه نا‌آرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88، تلاش کرد تا به واسطه روابط دوستانه‌ خوبی که با مهدی کروبی داشت، وی را از مسیر انحرافی که در جریان اتفاقات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 انتخاب کرده بود، منصرف کند. 

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگویی که با خبرگزاری تسنیم  داشت، علاوه بر بیان جزئیاتی از جلسه خصوصی‌اش با مهدی کروبی، به تشریح جلسه مشترک پنج تن از چهره‌های سیاسی کشور از جمله مرحوم حبیب الله عسگراولادی با میرحسین موسوی پرداخت. جلسه‌ای خصوصی که به اعتقاد مرحوم عسگراولادی توسط برخی نزدیکان موسوی که اتفاقا از صحنه‌گردانان فتنه 88 نیز بودند، شنود می‌شده است.

متن زیر شرح گفت‌وگوی ما با محمدنبی حبیبی درباره وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 است:

شما درباره نامه‌های آقای کروبی به رهبر انقلاب و مجلس خبرگان، موضع گیری کرده بودید که این موضع گیری‌ها با واکنش پسر آقای کروبی همراه شد. با توجه به شناختی که از آقای کروبی دارید، نظر شما درباره نامه‌نگاری‌های اخیر آقای کروبی چیست؟ چه میزان فکر می‌کنید که این نامه‌نگاری‌ها توسط خود آقای کروبی صورت گرفته باشد؟

حبیبی: مدتی است که جریاناتی در تلاش‌اند تا قبح جسارت مستقیم به مقام معظم رهبری را بشکنند. البته چه در زمان حضرت امام چه امروز بیشترین هجمه‌ها علیه ولی فقیه زمان بوده است و موضوع جدیدی نیست اما وقتی این مطالب از زبان کسانی که ظاهرا خودیِ انقلاب بودند، گفته می‌شود، تفاو‌ت‌هایی با حرفهای دشمنان انقلاب دارد.

بعضی از جریانات سیاسی که شهامت به میدان آمدن ندارند از وجود شخصیتی مثل آقای کروبی استفاده می‌کنند و محتوای نامه‌هایی علیه رهبر انقلاب را تهیه و تنظیم می‌کنند که اینگونه اقدامات مسبوق به سابقه است.

** دیدار 5 نفره اصولگرایان و ابراز شرمندگی موسوی 

در سال 88 اقداماتی از سوی ما انجام شد تا آقایان کروبی و موسوی را از این مسیری که انتخاب کرده بودند نجات دهیم. بنابراین ترتیب ملاقات‌های مستقیم با این آقایان داده شد. به طور مثال در هفته سوم پس از انتخابات سال 88 در جلسه‌ای که بنده نیز حضور داشتم قرار شد که پنج نفر از سران جریان اصولگرا با آقای موسوی دیدار کنند. این پنج نفر آقایان حبیب الله عسگراولادی، مصطفی میرسلیم، محمدرضا باهنر، یحیی آل اسحاق و کوهکنبودند.

این تصمیم زمانی گرفته شد که رهبر انقلاب شخصا زمانی را اختصاص دادند تا دیداری  با آقای موسوی داشته باشند و او را از اقدامات هنجارشکنانه منصرف کنند یعنی مبنای تصمیم ما ملاقات رهبر انقلاب با مهندس موسوی بود.

آقایان در دفتر مهندس موسوی حضور پیدا کردند. مهندس موسوی ابتدا تشکر و ابراز شرمندگی کرد که شخصیتی مانند آقای عسگراولادی پیش قدم شده و به دیدار او رفته است. آقای عسگراولادی نیز در جواب گفته بود که ما برای خیر انقلاب و شما آمدیم و فرقی نمی‌کند که چه کسی پیش قدم شود. هدف از برگزاری آن جلسه این بود که بدون اهانت و در کمال احترام آقای موسوی را به بازشماری صندوق‌ها متقاعد کنند.

بازشماری همه صندوق‌های رای؟

حبیبی: هر تعدادی که آقای موسوی درخواست می‌کرد. چون بر طبق قانون کاندیدای معترض به نتیجه انتخابات این حق را دارد که با ارائه دلایلی بگوید که به فلان تعداد صندوق رای شک دارد. آقای موسوی ابتدا گفته بود که من  به شورای نگهبان و  دستگاه اجرایی کشور اعتماد ندارم.

حاضران در جلسه به او گفتند که ما نمی‌‌گوییم که شما به مجریان انتخابات اعتماد داشته باشید بلکه می‌گوییم صندوق‌هایی را که به آنها ظنین هستید، با حضور خود شما بازشماری شود. آقای موسوی گفت آیا هر تعداد صندوق که بخواهم بازشماری می‌شود؟ که با تایید حاضرین همراه شده بود. بعد از چند ساعت بحث و اظهارنظر، در نهایت آقای موسوی قانع می‌شود به اینکه صندوق‌های مورد نظرش بازشماری شود.

همزمان با این جلسه، بنده و آقای مرتضی نبوی به دیدار آقای محسن رضایی رفته بودیم تا با وی سخنان مشابهی را مطرح کنیم. البته آقای رضایی کاملا از پیشنهاد ما استقبال کرد. البته تفاوت آقای رضایی با مهندس موسوی این بود که ایشان هیچ مخالفتی با شمارش آرا نداشت و قبل ملاقات با ما هم این تصمیم را اتخاذ کرده بود.

فردای جلسه آقای عسگراولادی و 4 نفر دیگر با مهندس موسوی، ما منتظر بودیم که ایشان تماس بگیرد و بگوید که خودش یا نماینده‌اش آماده حضور برای بازشماری آرا است اما نه تنها خبری از تماس نشد بلکه دو روز بعد بیانیه‌ای تندتر از بیانیه‌ اول از سوی آقای موسوی منتشر شد.

آقای عسگراولادی در واکنش به این بیانیه گفته بود "گمان می‌کنم در محل جلسه ما با آقای موسوی، دستگاه‌های شنودی کار گذاشته شده بود که بلافاصله بعد از حضور ما، گروه دیگری برای عوض کردن نظر مهندس موسوی در دفتر او حضور پیدا کردند. چراکه در جلسه مذکور هیچ کس به جز آن هیئت 5نفر و شخص آقای موسوی حضور نداشتند."

تشریح جلسه خصوصی مرحوم حبیب الله عسگراولادی با میرحسین موسوی

اواخر دومین هفته پس از انتخابات سال 88 مرحوم آیت الله مهدوی کنی در تماسی با مرحوم عسگراولادی از ایشان سراغ آقای کروبی را گرفت. آقای عسگراولادی به آیت‌الله مهدوی کنی گفت که "من خبری از آقای کروبی ندارم و به دلیل این اقدامات اخیر او علاقه‌ای هم ندارم که بدانم چه کار می‌کند." آقای مهدوی کنی در واکنش به ایشان می‌گوید که شما همین امروز باید به سراغ آقای کروبی بروید. از آنجا که آقای عسگراولادی نسبت به آقای مهدوی کنی احترام فوق العاده در حد تمکین قائل بود، علی‌رغم عدم تمایل قرار ملاقاتی را با آقای کروبی هماهنگ کرد.

ایشان در جلسه با آقای کروبی خطاب به او می‌گوید " این کارهایی که آقای موسوی می‌کند چه معنایی دارد؟" آقای کروبی نیز در واکنش می‌گوید که "من نیز نمی‌دانم آقای موسوی دارد چه کار می‌کند." آقای عسگراولادی به آقای کروبی می‌گوید " آقای کروبی بالاخره شما ادعای پیروی از خط امام را دارید. امام امروز در بین ما نیست ولی آیا قبول دارید که ایشان نظاره گر رفتارهای ماست؟" سپس در ادامه داد " من چند وقت پیش خوابی دیدم که خوب است آن را برای شما تعریف کنم تا متوجه شوید که امام، رفتار و اعمال امروز ما را نظاره می‌کند."

امام خمینی در این خواب از آقای عسگر اولادی سوال می‌کند که شما در کمیته امداد برای فقرا چه اقداماتی را انجام داده‌اید. آقای عسگر اولادی نیز توضیحی به ایشان می‌دهد. سپس حضرت امام از ایشان سوال می‌کند که آقای عسگر اولادی اگر شخصی نیازمند به خانه شما مراجعه کرد چه برخوردی با او می‌کنید؟ اقای عسگراولادی نیز به حضرت امام می‌گوید که او را می‌پذیریم و کمکش می‌کنیم.

امام خمینی در همان عالم رویا از ایشان سوال می‌کنند که اگر شما در خانه نبودید چه‌طور؟ آقای عسگر اولادی نیز در جواب می‌گوید که بنده پولی را در خانه گذاشته‌ام تا هروقت خانه نبودم و نیازمندی مراجعه کرد اهل خانه پس از بررسی به او کمک کنند.

** عسگراولادی گفت جلسه ما با کروبی تاثیر مثبت نداشت، تو صحبت کن

منظور آقای عسگراولادی از بیان این خواب این بود که به آقای کروبی بفهماند حضرت امام نسبت به رفتار مسئولان نظام حتی پس از فوت نیز حساسیت دارد. البته به تعبیر آقای عسگراولادی پس از جلسه ایشان با آقای کروبی گروهی به دیدار او می‌روند و تمامی تلاش‌‌های او برای برای براه آوردن آقای کروبی را بی‌اثر می‌کنند.

چند ماه بعد از آن جلسه و در ماه مبارک رمضان آقای عسگراولادی در جلسه‌ای به من گفت که "آقای حبیبی جلسه‌ای که ما با آقای کروبی داشتیم متاسفانه اثر مثبت بر روی رفتار او نداشت. از آنجا که شنیدم آقای کروبی احترام ویژه‌ای برای شما قائل است، برو و با آقای کروبی صحبت کن."

علت این احترام ویژه چه بود؟

حبیبی: زمان شهرداری من در تهران آقای کروبی رئیس بنیاد شهید بود. من در آن زمان به تمامی شهرداران مناطق دستور داده بودم که مراجعات بنیاد شهید را با سخت‌گیری‌های قانونی بی پاسخ نگذارید و از حداکثر اختیارات خود استفاده کنند تا مشکل خانواده معظم شهدا حل و فصل شود. البته همان زمان نیز اختلاف نظرات سیاسی با آقای کروبی داشتم ولی این اختلافات دلیلی بر این نبود که خانواده شهدا را وجه المناقشه قرار دهم.

حتی به شهرداران مناطق گفته بودم که اگر در مواقعی با حداکثر اختیارات خود نیز نتوانستند مشکلات خانواده شهدا را حل کنند، به من بگویند تا از حداکثر اختیاراتم استفاده کنم دستور حل مشکل را بدهم که اگر روزی این دستور به عنوان تخلف به حساب آمد بنده مورد مواخذه قرار گیرم. آقای کروبی به این دلیل به بنده ارادت ویژه‌ای داشت. ما از‌ آقای کروبی وقت ملاقات گرفتیم و در یکی از روزهای ماه مبارک رمضان سال 88 ملاقاتی دو ساعت در منزل ایشان داشتیم.

شما به تنهایی به دیدار آقای کروبی رفتید؟

حبیبی: خیر. از‌ آنجایی که آقای عسگراولادی به من توصیه کرده بود که در این جلسه همسر آقای کروبی نیز حضور داشته باشند، بنده به همراه همسرم به منزل آقای کروبی رفتم. البته قبل از اینکه قرار و مدارها برای تشکیل این جلسه گذاشته شود، بنده دیداری با آیت‌الله  مهدوی کنی داشتم. در این دیدار به ایشان عرض کردم که می‌‌خواهم بنا به توصیه آقای عسگراولادی، جلسه‌ای با آقای کروبی داشته باشم. سپس در ادامه از آیت الله مهدوی کنی پرسیدم که آیا شما حاضرید که آقای کروبی به دیدار شما بیاید تا با نصیحت شما از مسیری که در آن قرار گرفته، نجات یابد؟

علت طرح این سوال از آیت الله مهدوی این بود که بنده در گذشته از زبان ایشان شنیده بودم که در اوج اختلافات با آقای کروبی و در بحبوحه تشکیل مجمع روحانیون مبارز و انتخابات مجلس سوم درباره او می‌گفت ما باید کروبی را از خودمان بدانیم و نباید تماس با او را قطع کنیم. آقای مهدوی به من گفتند "نه تنها این اجازه را به شما می‌دهم بلکه خودم نیز آمادگی گفت‌وگو با آقای کروبی را دارم چرا که ما نباید اجازه دهیم آقای کروبی به این راحتی از مسیر انقلاب منحرف شود."

بعد از ملاقات با آقای مهدوی، در جریان جلسه‌ای صمیمانه اما صریح و جدی به آقای کروبی گفتم با وجود اینکه قصد هیچ ‌گونه بی‌احترامی به شما ندارم اما امروز آمده‌ام تا آنچه که خیر و صلاح  است را یاد‌آوری کنم. به آقای کروبی گفتم که من خود را کوچک‌تر از شما می‌دانم ولی چه اشکالی دارد که گاهی کوچک‌ترها به بزرگتران مطالبی را گوشزد کنند.

در ادامه از آقای کروبی پرسیدم آیا شما از ولایت فقیه عدول کرده‌اید؟ ایشان گفت "خیر. اگر من از ولایت فقیه عدول کنم تبدیل به یک موجود معلق می‌شوم، چراکه عمرم را پای دفاع از ولایت فقیه گذاشته‌ام." سپس به ایشان گفتم آقای کروبی زمانی که در مجلس ششم، رهبر انقلاب حکمی حکومتی درباره قانون مطبوعات صادر کردند، شما در حمایت از این حکم گفتید که با حکم حکومتی آقا تکلیف مجلس روشن شده است. یعنی به حکم رهبری تمکین کردید. یکی از این مشارکتی‌ها از گوشه‌ مجلس با تمسخر به شما گفت: آقای کروبی این حکم حکومتی دیگر چه صیغه‌ای است؟ شما در جواب به این نماینده مجلس گفتید‌ حکم حکومتی همان چیزی است که مجوز حضور توی مشارکتی را که شورای نگهبان صلاحیتت را رد کرده، صادر کرده است.

پس از بیان این خاطره به آقای کروبی گفتم "ما این پیشینه را از شما به خاطر داریم و انتظار نداریم که شما خلاف رویه سابق عمل کنید. ایشان گفت مگر من چکار کرده‌ام؟"

توضیحات حبیبی درباره جلسه دوساعته‌اش با کروبی

** ماجرای انتشار نامه کهریزک توسط کروبی

به او گفتم، عده‌ای درباره اتفاقاتی که در کهریزک افتاده بود به شما گزارشی داده بودند و شما بر اساس همین گزارش‌ها ناراحت و عصبانی شدی و بعد از این ماجرا نامه‌ای به آقای هاشمی رفسنجانی که رئیس تشخیص مصلحت وقت بود، نوشتید تا اینجای کار هیچ خرده‌ای نمی‌توان به شما گرفت. مسئله قابل تامل این است که شما قبل از اینکه اقدامی برای پیگیری مطالبات داخل نامه انجام بدهید، متن نامه را منتشر کردی. در این نامه بر اساس گزارشات خلاف واقعی که به شما داده‌ بودند یک سری اتهامات به نظام وارد شده است. مگر شما خودتان نمی‌گفتید تا جرم متهمی ثابت نشده هیچکس حق بیان اتهامات او را ندارد.

آقای کروبی دید حرف من کاملا منطقی است، گفت ببین آقای حبیبی من بعد از گزارشی که از اتفاقات کهریزک دریافت کردم آتش گرفتم. بلافاصله به ایشان گفتم آقای کروبی من با عصبانیت شما مشکلی ندارم. مشکل من این است که چرا قبل از اثبات مطالبی که در نامه بود، این نامه را منتشر کردید تا رسانه‌های خارجی به شکل گسترده به بازتاب آن بپردازند.

آقای کروبی در جواب گفت اگرچه زمان زیادی از انتشار نامه نگذشته بود ولی با این حال وقتی دیدم پاسخی به نامه من داده نشده، تصمیم گرفتم نامه را منتشر کنم البته خود ایشان هم می‌دانستند که انتشار نامه قبل از اثبات جرم کار نادرستی است.

در پایان جلسه به آقای کروبی گفتم آقای مهدوی کنی برای شما احترام زیادی قائل است و همچنان از شما به نیکی یاد می‌کند. آقای کروبی گفت ما مخلص آیت‌الله مهدوی هم هستیم. سپس از آقای کروبی درخواست کردم که جلسه‌ای تدارک ببیند و به محضر آیت‌الله مهدوی کنی برود. آقای کروبی نیز با پیشنهاد من موافقت کرد و گفت که حتما روزی به دیدار آیت الله مهدوی کنی خواهد رفت.

** یکی از بستگان کروبی قسم داد بیشتر به دیدار کروبی برویم!

این جلسه پس از گذشت بیش از دو ساعت به پایان رسید. بنده از روند این جلسه خیلی راضی و خشنود بودم و احساس می‌کردم که این جلسه می‌تواند تاثیر مثبتی بر عملکرد آقای کروبی بگذارد. چند روز بعد یکی از بستگان آقای کروبی به من گفت، که خبر دیدار بنده با آقای کروبی به گوشش رسیده. سپس من را قسم داد که "آقای حبیبی شما را به خدا اینگونه‌ جلسات با حاج آقا را بیشتر تدارک ببینید."

آن شخص که بود؟

حبیبی: چون ممکن است ایشان راضی نباشد بنده نمی‌توانم اسم او را بیاورم. چند روز پس از آن جلسه متوجه شدم همان کسانی که آقای موسوی را از پذیرش بازشماری آرا منصرف کرده بودند، به سراغ آقای کروبی نیز رفته و رای او را نیز عوض کردند.

به هر حال آقای عسگراولادی و آیت الله مهدوی کنی حیثیت چند دهه‌ای‌ خود را برای بازگرداندن آقای کروبی و مهندس موسوی به مسیر انقلاب خرج کردند ولی متاسفانه موفق به این مهم نشدند.

آیا نامه‌ای که بعدها آقای عسگراولادی به آقایان موسوی، کروبی و برخی سران اصلاح طلب نوشتند، مورد تایید رهبر انقلاب بود؟

حبیبی: بنده از این قضیه اطلاع دقیقی ندارم اما یادم می‌آید که آقای عسگراولادی به ما گفتند من این مطالبی را که می‌نویسم نه با رهبری هماهنگ کردم و نه معتقدم شما این مطالب را قبول دارید. بنابراین یک سال از حزب موتلفه مرخصی می‌گیرم تا به عنوان یک شخصیت حقیقی حرف خودم را بزنم. همه اعضای حزب با مرخصی و ضمنا با مطالبی که ایشان می‌نوشت مخالف بودند، تصمیم خودشان را گرفته بودند و خواستند از حیثیت چند ده ساله خود برای به‌راه آوردن آنها استفاده کند. 

** عسگر اولادی می‌گفت "کروبی و موسوی یک‌بار به شکل رسمی اعلام برائت کنند"

آقای عسگر اولادی درباره آقای موسوی و کروبی می‌گفت "من در جایگاهی نیستم که به جرائم آنها رسیدگی کنم. هدف من این است که آقای کروبی و موسوی به این مسئله اذعان کنند که ریشه فتنه در خارج از کشور شکل گرفته و آنها را متقاعد کنم یک بار به شکل رسمی از طراحان خارجی فتنه 88 اعلام برائت کنند." اما متاسفانه نه تنها اعلام برائت نکردند بلکه در بیانیه‌ای، آشوبگران روز عاشورا را که اقدام به شادی و پایکوبی در خیابان کردند و شعار ضد نظام دادند، به عنوان خداجویان لقب دادند.

اقدام آقای عسگراولادی کار بهنگام و درستی در مقطع سال 88 بود. اما ایشان قائل بود که آقای موسوی و کروبی سران فتنه نیستند و در همان ایام نیز بحثی بین آقای شریعتمداری و مرحوم عسگراولادی شکل گرفت و آقای عسگراولادی معتقد بود که اینها مفتون هستند و نباید آنها را سران فتنه معرفی کرد.

حبیبی: بله. همانطور که شما اشاره کردید در ارتباط با سران فتنه خواندن آقایان کروبی و موسوی میان مرحوم عسگراولادی با برخی دیگر از دوستان اختلافاتی وجود داشت و آقای عسگراولادی معتقد بود که ریشه فتنه در خارج از کشور است و آقای کروبی و موسوی فتنه‌زده شده‌اند. ایشان گفتند رسیدگی به جرم آنها کار من نیست بلکه قوه قضاییه باید اقدام کند. من می‌خواهم اینها را به انقلاب برگردانم.

با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادی، اگر در پایان صحبتی مانده بیان کنید.

حبیبی: قطعا عده‌ای با هدف هجمه مستقیم به شخص رهبری در حال برنامه‌ریزی بوده و هستند و عده‌ای در داخل کشوراند  که با اصل نظام مخالف هستند و تلاش می‌کنند سران فتنه را همچنان علیه نظام تحریک کنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۰۲۴۳۶۱۳:۱۴:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
بخدا اصلا اهمیتی نداره نه کروبی نه امثال کروبی نه هیچ کدوم از سیاسیون دیگه همه شماها اومدین به مردم خدمت کنین نه سوار مردم بشین
ناشناس۷۰۲۴۶۱۱۳:۳۱:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
شما را توصیه می‌کنم به رجوع به وصیت مرحوم عسکراولادی بزرگ که شما از قبل ایشان تریبون دار شده اید
رضا۷۰۲۴۹۰۱۳:۴۳:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
چطور میشه فهمید که حرفهای ایشان واقعیت داره .؟
ناشناس۷۰۲۷۶۸۱۵:۳۹:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
باشه شما راست میگید. اصلا کروبی و میرحسین بد شما خوبید
ناشناس۷۰۲۸۹۰۱۶:۳۴:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
اینها همه سخنان یک طرف است. چطور انتظار دارید که بدون شنیدن جواب طرف مقابل مردم باور کنند.
ناشناس۷۰۳۲۱۹۲۰:۲۰:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
مردم روایت های یک طرفه را نمی‌پذیرند
حسن دهقانی۷۰۳۴۹۶۲۳:۴۷:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
تا زمانی که بحثهای سال 88بصورت حضور دو طرف و مناظره آنها انجام نگردد ارزش ندارد

پربحث‌های امروز

 1. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 2. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 3. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 4. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 5. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 6. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 7. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 8. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 9. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 10. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 11. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 12. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 13. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 14. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 15. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 16. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 17. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 18. معصومه ابتکار در BRT  

 19. سرقت مسلحانه در رشت  

 20. اصلاح نظام بانکی و دست‌های پشت پرده؛ چه کسی می‌تواند انجام دهد؟/ آقای روحانی‌ ‌ترمز بانک‌ها را می‌کشد!

 21. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 22. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 23. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 24. وزیر نفت: از مهرماه هیچ بنزینی وارد کشور نشده است/ اگر دو ساعت بنزین نباشد، مردم نمی‌توانند آن را تحمل کنند

 25. سردار نقدی: هیچ بن‌بستی در کشور ‌نداریم

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 6. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 7. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 8. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 9. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 10. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 11. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 12. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 13. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 14. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 15. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 16. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 17. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 18. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 19. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 20. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 21. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 22. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 23. بیم ها و امیدهای SPV

 24. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 25. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 15. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 16. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 17. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 18. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 19. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 20. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 21. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 22. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 23. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 24. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 25. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

پربحث‌های امروز

 1. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 2. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 3. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 4. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 5. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 6. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 7. سردار نقدی: هیچ بن‌بستی در کشور ‌نداریم

 8. خرازی: انقلاب تا یمن بینش و آگاهی به مردم داده است/ صفارهرندی: آمریکا هربدلی زدشکست خورد

 9. روسای قوا برای کمک به اشخاص چقدر بودجه می‌گیرند؟

 10. حکم حبس حسین دهباشی قطعی شد  

 11. «حاج قاسم» چگونه قدرت نظامی ایران را چند برابر کرد + عکس و فیلم

 12. فلاحت‌پیشه: مخالفان حق شرط‌های صیانتی قوی برای «CFT» ایجاد کردند/ از مخالفان تشکر می‌کنم

 13. انتقاد لاریجانی از برخورد غیرقانونی با خبرنگار پرس‌تی‌وی: آمریکا حقوق بشر را برای دیگران می‌سراید

 14. طرف تعمد دارد در جهل بماند اما نقد کند...  

 15. نقوی‌حسینی: اجلاس ضد ایرانی لهستان پروژه شکست خورده آمریکاست

 16. صالحی در واکنش به اظهارات بولتون: مگر آقای بولتون حرف راست هم می‌زند؟

 17. لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت رفت + جزئیات

 18. دهباشی: دولت فعلی بی‌جنبه است/ از نوشتن نطق روحانی پشیمان شدم

 19. آیت‌الله علم‌الهدی: تلاش دشمن قرار دادن مردم مقابل ولایت است

 20. تجمع دانشجویان مقابل سفارت سوئیس در تهران

 21. ۱۱ نماینده‌ای که با تاخیر در مجلس حاضر شدند

 22. ۳۰ دی ۱۳۵۷؛ شروط امام برای ملاقات با رئیس شورای سلطنت+ عکس

 23. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 24. پرویز فتاح: جانمان را فدای انقلاب می‌کنیم

 25. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان

پربحث‌های دیروز

 1. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 2. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 3. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 4. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 5. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 6. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 7. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 8. بیم ها و امیدهای SPV

 9. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 10. سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است

 11. غایبان جشن ۴۰ سالگی انقلاب

 12. احمد توکلی: برای بررسی «پالرمو» جلسه فوق‌العاده تشکیل خواهد شد

 13. سعید مرتضوی کجاست؟ نجف یا زندان؟

 14. سرلشکر رحیم صفوی درگذشت احمد فضائلی را تسلیت گفت

 15. واکنش مهدی چمران به اظهارات اخیر موسوی خوئینی‌ها علیه شهید چمران و امام موسی صدر

 16. مجید توکلی مجرم امنیتی در جلسه شورای شهر چه می‌کند!

 17. توضیحات رئیسی درباره وضعیت شرکت‌های زیان‌ده آستان قدس  

 18. ناگفته‌های میرسلیم از آخرین جلسه با مرحوم هاشمی در روز آخر حیات/ نامزدی جهانگیری ظاهرسازی بود

 19. آشنا: برجام نه ورسای است نه ویتنام

 20. اطلاعیه‌ وزارت کشور: دخالتی در تعیین محل اقامت اجباری محکومین نداریم

 21. نوباوه: برخورد آمریکا با یک خبرنگار، نشانه موفقیت آرمان ماست

 22. نماینده مجلس: بعضی‌ها با استانی کردن انتخابات به دنبال حذف رقبای انتخاباتی‌شان هستند

 23. شورای عالی انقلاب فرهنگی نهادی فراقوه ای است

 24. عطریانفر: جهانگیری به اندازه دولت یازدهم اختیارات دارد

 25. کمال خرازی: شکست برجام، امنیت اروپا را نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد/ اگر اروپایی‌ها نفوذی بر شرکت‌هایشان ندارند چرا با ایران مذاکره کردند؟

پربحث‌های هفته

 1. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 2. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 3. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 4. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 5. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 6. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 7. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 8. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 9. جدال دیپلماتیک ایران و آمریکا در عراق/ معنای سفر ظریف و پمپئو به بغداد چیست؟

 10. از خلع لباس تا خلع اعتماد

 11. روحانی: کشور در شرایط سخت قرار دارد/ نمی توان مشکلات را صفر کرد

 12. عارف: اگر مصمم باشیم تحریم‌ها اثری نخواهد داشت

 13. مفتح در نشست خبری: رشد ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد‌ها در بودجه ۹۸

 14. اختلاف هاشمی و رهبری درباره مشارکت مردم در انتخابات/ پاسخ داماد روحانی به اصلاح‌طلبان/ تغییر شرایط حصر موسوی و کروبی

 15. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 16. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 17. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 18. واکنش روزنامه شرق به افشاگری موسوی خویینی‌ها درباره هاشمی رفسنجانی؛ شما هم رادیکال بودید!

 19. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 20. روحانی: ملّت قدرشناس ایران در ۲۲ بهمن پاسخ قاطعی به دشمنان خواهد داد

 21. سفرهای ظریف و تغییر نگاه در دستگاه دیپلماسی/ همزیستی با همسایگان؛ خوب یا بد؟

 22. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 23. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 24. چالش اصلاح‌طلبان با روحانی و فرصت طلبی برای انتخابات۹۸ و ۱۴۰۰

 25. افشاگری بی‌سابقه موسوی‌خویینی‌ها/رهبری به‌دنبال مشارکت بیشتر ولی هاشمی به‌دنبال مهندسی انتخابات بود

آخرین عناوین