حبیبی مطرح کرد؛ جزئیات جلسه ۲ ساعته با کروبی درباره "کهریزک"/ دیدار ۵ نفره اصولگرایان و ابراز شرمندگی موسوی 

گروه سیاسی الف،   3971011092 ۷ نظر، ۲۷ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
جزئیات جلسه ۲ ساعته با کروبی درباره "کهریزک"/ دیدار ۵ نفره اصولگرایان و ابراز شرمندگی موسوی 

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: به آقای کروبی گفتم من با عصبانیت شما مشکلی ندارم. مشکل من این است که چرا قبل از اثبات مطالبی که در نامه بود، این نامه را منتشر کردید تا رسانه‌های خارجی به شکل گسترده به بازتاب آن بپردازند. آقای کروبی در جواب گفت اگرچه زمان زیادی از انتشار نامه نگذشته بود ولی با این حال وقتی دیدم پاسخی به نامه من داده نشده، تصمیم گرفتم نامه را منتشر کنم.

«محمدنبی حبیبی» دبیرکل حزب موتلفه اسلامی یکی از چهره‌‌های سیاسی است که در بحبوحه نا‌آرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88، تلاش کرد تا به واسطه روابط دوستانه‌ خوبی که با مهدی کروبی داشت، وی را از مسیر انحرافی که در جریان اتفاقات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 انتخاب کرده بود، منصرف کند. 

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگویی که با خبرگزاری تسنیم  داشت، علاوه بر بیان جزئیاتی از جلسه خصوصی‌اش با مهدی کروبی، به تشریح جلسه مشترک پنج تن از چهره‌های سیاسی کشور از جمله مرحوم حبیب الله عسگراولادی با میرحسین موسوی پرداخت. جلسه‌ای خصوصی که به اعتقاد مرحوم عسگراولادی توسط برخی نزدیکان موسوی که اتفاقا از صحنه‌گردانان فتنه 88 نیز بودند، شنود می‌شده است.

متن زیر شرح گفت‌وگوی ما با محمدنبی حبیبی درباره وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 است:

شما درباره نامه‌های آقای کروبی به رهبر انقلاب و مجلس خبرگان، موضع گیری کرده بودید که این موضع گیری‌ها با واکنش پسر آقای کروبی همراه شد. با توجه به شناختی که از آقای کروبی دارید، نظر شما درباره نامه‌نگاری‌های اخیر آقای کروبی چیست؟ چه میزان فکر می‌کنید که این نامه‌نگاری‌ها توسط خود آقای کروبی صورت گرفته باشد؟

حبیبی: مدتی است که جریاناتی در تلاش‌اند تا قبح جسارت مستقیم به مقام معظم رهبری را بشکنند. البته چه در زمان حضرت امام چه امروز بیشترین هجمه‌ها علیه ولی فقیه زمان بوده است و موضوع جدیدی نیست اما وقتی این مطالب از زبان کسانی که ظاهرا خودیِ انقلاب بودند، گفته می‌شود، تفاو‌ت‌هایی با حرفهای دشمنان انقلاب دارد.

بعضی از جریانات سیاسی که شهامت به میدان آمدن ندارند از وجود شخصیتی مثل آقای کروبی استفاده می‌کنند و محتوای نامه‌هایی علیه رهبر انقلاب را تهیه و تنظیم می‌کنند که اینگونه اقدامات مسبوق به سابقه است.

** دیدار 5 نفره اصولگرایان و ابراز شرمندگی موسوی 

در سال 88 اقداماتی از سوی ما انجام شد تا آقایان کروبی و موسوی را از این مسیری که انتخاب کرده بودند نجات دهیم. بنابراین ترتیب ملاقات‌های مستقیم با این آقایان داده شد. به طور مثال در هفته سوم پس از انتخابات سال 88 در جلسه‌ای که بنده نیز حضور داشتم قرار شد که پنج نفر از سران جریان اصولگرا با آقای موسوی دیدار کنند. این پنج نفر آقایان حبیب الله عسگراولادی، مصطفی میرسلیم، محمدرضا باهنر، یحیی آل اسحاق و کوهکنبودند.

این تصمیم زمانی گرفته شد که رهبر انقلاب شخصا زمانی را اختصاص دادند تا دیداری  با آقای موسوی داشته باشند و او را از اقدامات هنجارشکنانه منصرف کنند یعنی مبنای تصمیم ما ملاقات رهبر انقلاب با مهندس موسوی بود.

آقایان در دفتر مهندس موسوی حضور پیدا کردند. مهندس موسوی ابتدا تشکر و ابراز شرمندگی کرد که شخصیتی مانند آقای عسگراولادی پیش قدم شده و به دیدار او رفته است. آقای عسگراولادی نیز در جواب گفته بود که ما برای خیر انقلاب و شما آمدیم و فرقی نمی‌کند که چه کسی پیش قدم شود. هدف از برگزاری آن جلسه این بود که بدون اهانت و در کمال احترام آقای موسوی را به بازشماری صندوق‌ها متقاعد کنند.

بازشماری همه صندوق‌های رای؟

حبیبی: هر تعدادی که آقای موسوی درخواست می‌کرد. چون بر طبق قانون کاندیدای معترض به نتیجه انتخابات این حق را دارد که با ارائه دلایلی بگوید که به فلان تعداد صندوق رای شک دارد. آقای موسوی ابتدا گفته بود که من  به شورای نگهبان و  دستگاه اجرایی کشور اعتماد ندارم.

حاضران در جلسه به او گفتند که ما نمی‌‌گوییم که شما به مجریان انتخابات اعتماد داشته باشید بلکه می‌گوییم صندوق‌هایی را که به آنها ظنین هستید، با حضور خود شما بازشماری شود. آقای موسوی گفت آیا هر تعداد صندوق که بخواهم بازشماری می‌شود؟ که با تایید حاضرین همراه شده بود. بعد از چند ساعت بحث و اظهارنظر، در نهایت آقای موسوی قانع می‌شود به اینکه صندوق‌های مورد نظرش بازشماری شود.

همزمان با این جلسه، بنده و آقای مرتضی نبوی به دیدار آقای محسن رضایی رفته بودیم تا با وی سخنان مشابهی را مطرح کنیم. البته آقای رضایی کاملا از پیشنهاد ما استقبال کرد. البته تفاوت آقای رضایی با مهندس موسوی این بود که ایشان هیچ مخالفتی با شمارش آرا نداشت و قبل ملاقات با ما هم این تصمیم را اتخاذ کرده بود.

فردای جلسه آقای عسگراولادی و 4 نفر دیگر با مهندس موسوی، ما منتظر بودیم که ایشان تماس بگیرد و بگوید که خودش یا نماینده‌اش آماده حضور برای بازشماری آرا است اما نه تنها خبری از تماس نشد بلکه دو روز بعد بیانیه‌ای تندتر از بیانیه‌ اول از سوی آقای موسوی منتشر شد.

آقای عسگراولادی در واکنش به این بیانیه گفته بود "گمان می‌کنم در محل جلسه ما با آقای موسوی، دستگاه‌های شنودی کار گذاشته شده بود که بلافاصله بعد از حضور ما، گروه دیگری برای عوض کردن نظر مهندس موسوی در دفتر او حضور پیدا کردند. چراکه در جلسه مذکور هیچ کس به جز آن هیئت 5نفر و شخص آقای موسوی حضور نداشتند."

تشریح جلسه خصوصی مرحوم حبیب الله عسگراولادی با میرحسین موسوی

اواخر دومین هفته پس از انتخابات سال 88 مرحوم آیت الله مهدوی کنی در تماسی با مرحوم عسگراولادی از ایشان سراغ آقای کروبی را گرفت. آقای عسگراولادی به آیت‌الله مهدوی کنی گفت که "من خبری از آقای کروبی ندارم و به دلیل این اقدامات اخیر او علاقه‌ای هم ندارم که بدانم چه کار می‌کند." آقای مهدوی کنی در واکنش به ایشان می‌گوید که شما همین امروز باید به سراغ آقای کروبی بروید. از آنجا که آقای عسگراولادی نسبت به آقای مهدوی کنی احترام فوق العاده در حد تمکین قائل بود، علی‌رغم عدم تمایل قرار ملاقاتی را با آقای کروبی هماهنگ کرد.

ایشان در جلسه با آقای کروبی خطاب به او می‌گوید " این کارهایی که آقای موسوی می‌کند چه معنایی دارد؟" آقای کروبی نیز در واکنش می‌گوید که "من نیز نمی‌دانم آقای موسوی دارد چه کار می‌کند." آقای عسگراولادی به آقای کروبی می‌گوید " آقای کروبی بالاخره شما ادعای پیروی از خط امام را دارید. امام امروز در بین ما نیست ولی آیا قبول دارید که ایشان نظاره گر رفتارهای ماست؟" سپس در ادامه داد " من چند وقت پیش خوابی دیدم که خوب است آن را برای شما تعریف کنم تا متوجه شوید که امام، رفتار و اعمال امروز ما را نظاره می‌کند."

امام خمینی در این خواب از آقای عسگر اولادی سوال می‌کند که شما در کمیته امداد برای فقرا چه اقداماتی را انجام داده‌اید. آقای عسگر اولادی نیز توضیحی به ایشان می‌دهد. سپس حضرت امام از ایشان سوال می‌کند که آقای عسگر اولادی اگر شخصی نیازمند به خانه شما مراجعه کرد چه برخوردی با او می‌کنید؟ اقای عسگراولادی نیز به حضرت امام می‌گوید که او را می‌پذیریم و کمکش می‌کنیم.

امام خمینی در همان عالم رویا از ایشان سوال می‌کنند که اگر شما در خانه نبودید چه‌طور؟ آقای عسگر اولادی نیز در جواب می‌گوید که بنده پولی را در خانه گذاشته‌ام تا هروقت خانه نبودم و نیازمندی مراجعه کرد اهل خانه پس از بررسی به او کمک کنند.

** عسگراولادی گفت جلسه ما با کروبی تاثیر مثبت نداشت، تو صحبت کن

منظور آقای عسگراولادی از بیان این خواب این بود که به آقای کروبی بفهماند حضرت امام نسبت به رفتار مسئولان نظام حتی پس از فوت نیز حساسیت دارد. البته به تعبیر آقای عسگراولادی پس از جلسه ایشان با آقای کروبی گروهی به دیدار او می‌روند و تمامی تلاش‌‌های او برای برای براه آوردن آقای کروبی را بی‌اثر می‌کنند.

چند ماه بعد از آن جلسه و در ماه مبارک رمضان آقای عسگراولادی در جلسه‌ای به من گفت که "آقای حبیبی جلسه‌ای که ما با آقای کروبی داشتیم متاسفانه اثر مثبت بر روی رفتار او نداشت. از آنجا که شنیدم آقای کروبی احترام ویژه‌ای برای شما قائل است، برو و با آقای کروبی صحبت کن."

علت این احترام ویژه چه بود؟

حبیبی: زمان شهرداری من در تهران آقای کروبی رئیس بنیاد شهید بود. من در آن زمان به تمامی شهرداران مناطق دستور داده بودم که مراجعات بنیاد شهید را با سخت‌گیری‌های قانونی بی پاسخ نگذارید و از حداکثر اختیارات خود استفاده کنند تا مشکل خانواده معظم شهدا حل و فصل شود. البته همان زمان نیز اختلاف نظرات سیاسی با آقای کروبی داشتم ولی این اختلافات دلیلی بر این نبود که خانواده شهدا را وجه المناقشه قرار دهم.

حتی به شهرداران مناطق گفته بودم که اگر در مواقعی با حداکثر اختیارات خود نیز نتوانستند مشکلات خانواده شهدا را حل کنند، به من بگویند تا از حداکثر اختیاراتم استفاده کنم دستور حل مشکل را بدهم که اگر روزی این دستور به عنوان تخلف به حساب آمد بنده مورد مواخذه قرار گیرم. آقای کروبی به این دلیل به بنده ارادت ویژه‌ای داشت. ما از‌ آقای کروبی وقت ملاقات گرفتیم و در یکی از روزهای ماه مبارک رمضان سال 88 ملاقاتی دو ساعت در منزل ایشان داشتیم.

شما به تنهایی به دیدار آقای کروبی رفتید؟

حبیبی: خیر. از‌ آنجایی که آقای عسگراولادی به من توصیه کرده بود که در این جلسه همسر آقای کروبی نیز حضور داشته باشند، بنده به همراه همسرم به منزل آقای کروبی رفتم. البته قبل از اینکه قرار و مدارها برای تشکیل این جلسه گذاشته شود، بنده دیداری با آیت‌الله  مهدوی کنی داشتم. در این دیدار به ایشان عرض کردم که می‌‌خواهم بنا به توصیه آقای عسگراولادی، جلسه‌ای با آقای کروبی داشته باشم. سپس در ادامه از آیت الله مهدوی کنی پرسیدم که آیا شما حاضرید که آقای کروبی به دیدار شما بیاید تا با نصیحت شما از مسیری که در آن قرار گرفته، نجات یابد؟

علت طرح این سوال از آیت الله مهدوی این بود که بنده در گذشته از زبان ایشان شنیده بودم که در اوج اختلافات با آقای کروبی و در بحبوحه تشکیل مجمع روحانیون مبارز و انتخابات مجلس سوم درباره او می‌گفت ما باید کروبی را از خودمان بدانیم و نباید تماس با او را قطع کنیم. آقای مهدوی به من گفتند "نه تنها این اجازه را به شما می‌دهم بلکه خودم نیز آمادگی گفت‌وگو با آقای کروبی را دارم چرا که ما نباید اجازه دهیم آقای کروبی به این راحتی از مسیر انقلاب منحرف شود."

بعد از ملاقات با آقای مهدوی، در جریان جلسه‌ای صمیمانه اما صریح و جدی به آقای کروبی گفتم با وجود اینکه قصد هیچ ‌گونه بی‌احترامی به شما ندارم اما امروز آمده‌ام تا آنچه که خیر و صلاح  است را یاد‌آوری کنم. به آقای کروبی گفتم که من خود را کوچک‌تر از شما می‌دانم ولی چه اشکالی دارد که گاهی کوچک‌ترها به بزرگتران مطالبی را گوشزد کنند.

در ادامه از آقای کروبی پرسیدم آیا شما از ولایت فقیه عدول کرده‌اید؟ ایشان گفت "خیر. اگر من از ولایت فقیه عدول کنم تبدیل به یک موجود معلق می‌شوم، چراکه عمرم را پای دفاع از ولایت فقیه گذاشته‌ام." سپس به ایشان گفتم آقای کروبی زمانی که در مجلس ششم، رهبر انقلاب حکمی حکومتی درباره قانون مطبوعات صادر کردند، شما در حمایت از این حکم گفتید که با حکم حکومتی آقا تکلیف مجلس روشن شده است. یعنی به حکم رهبری تمکین کردید. یکی از این مشارکتی‌ها از گوشه‌ مجلس با تمسخر به شما گفت: آقای کروبی این حکم حکومتی دیگر چه صیغه‌ای است؟ شما در جواب به این نماینده مجلس گفتید‌ حکم حکومتی همان چیزی است که مجوز حضور توی مشارکتی را که شورای نگهبان صلاحیتت را رد کرده، صادر کرده است.

پس از بیان این خاطره به آقای کروبی گفتم "ما این پیشینه را از شما به خاطر داریم و انتظار نداریم که شما خلاف رویه سابق عمل کنید. ایشان گفت مگر من چکار کرده‌ام؟"

توضیحات حبیبی درباره جلسه دوساعته‌اش با کروبی

** ماجرای انتشار نامه کهریزک توسط کروبی

به او گفتم، عده‌ای درباره اتفاقاتی که در کهریزک افتاده بود به شما گزارشی داده بودند و شما بر اساس همین گزارش‌ها ناراحت و عصبانی شدی و بعد از این ماجرا نامه‌ای به آقای هاشمی رفسنجانی که رئیس تشخیص مصلحت وقت بود، نوشتید تا اینجای کار هیچ خرده‌ای نمی‌توان به شما گرفت. مسئله قابل تامل این است که شما قبل از اینکه اقدامی برای پیگیری مطالبات داخل نامه انجام بدهید، متن نامه را منتشر کردی. در این نامه بر اساس گزارشات خلاف واقعی که به شما داده‌ بودند یک سری اتهامات به نظام وارد شده است. مگر شما خودتان نمی‌گفتید تا جرم متهمی ثابت نشده هیچکس حق بیان اتهامات او را ندارد.

آقای کروبی دید حرف من کاملا منطقی است، گفت ببین آقای حبیبی من بعد از گزارشی که از اتفاقات کهریزک دریافت کردم آتش گرفتم. بلافاصله به ایشان گفتم آقای کروبی من با عصبانیت شما مشکلی ندارم. مشکل من این است که چرا قبل از اثبات مطالبی که در نامه بود، این نامه را منتشر کردید تا رسانه‌های خارجی به شکل گسترده به بازتاب آن بپردازند.

آقای کروبی در جواب گفت اگرچه زمان زیادی از انتشار نامه نگذشته بود ولی با این حال وقتی دیدم پاسخی به نامه من داده نشده، تصمیم گرفتم نامه را منتشر کنم البته خود ایشان هم می‌دانستند که انتشار نامه قبل از اثبات جرم کار نادرستی است.

در پایان جلسه به آقای کروبی گفتم آقای مهدوی کنی برای شما احترام زیادی قائل است و همچنان از شما به نیکی یاد می‌کند. آقای کروبی گفت ما مخلص آیت‌الله مهدوی هم هستیم. سپس از آقای کروبی درخواست کردم که جلسه‌ای تدارک ببیند و به محضر آیت‌الله مهدوی کنی برود. آقای کروبی نیز با پیشنهاد من موافقت کرد و گفت که حتما روزی به دیدار آیت الله مهدوی کنی خواهد رفت.

** یکی از بستگان کروبی قسم داد بیشتر به دیدار کروبی برویم!

این جلسه پس از گذشت بیش از دو ساعت به پایان رسید. بنده از روند این جلسه خیلی راضی و خشنود بودم و احساس می‌کردم که این جلسه می‌تواند تاثیر مثبتی بر عملکرد آقای کروبی بگذارد. چند روز بعد یکی از بستگان آقای کروبی به من گفت، که خبر دیدار بنده با آقای کروبی به گوشش رسیده. سپس من را قسم داد که "آقای حبیبی شما را به خدا اینگونه‌ جلسات با حاج آقا را بیشتر تدارک ببینید."

آن شخص که بود؟

حبیبی: چون ممکن است ایشان راضی نباشد بنده نمی‌توانم اسم او را بیاورم. چند روز پس از آن جلسه متوجه شدم همان کسانی که آقای موسوی را از پذیرش بازشماری آرا منصرف کرده بودند، به سراغ آقای کروبی نیز رفته و رای او را نیز عوض کردند.

به هر حال آقای عسگراولادی و آیت الله مهدوی کنی حیثیت چند دهه‌ای‌ خود را برای بازگرداندن آقای کروبی و مهندس موسوی به مسیر انقلاب خرج کردند ولی متاسفانه موفق به این مهم نشدند.

آیا نامه‌ای که بعدها آقای عسگراولادی به آقایان موسوی، کروبی و برخی سران اصلاح طلب نوشتند، مورد تایید رهبر انقلاب بود؟

حبیبی: بنده از این قضیه اطلاع دقیقی ندارم اما یادم می‌آید که آقای عسگراولادی به ما گفتند من این مطالبی را که می‌نویسم نه با رهبری هماهنگ کردم و نه معتقدم شما این مطالب را قبول دارید. بنابراین یک سال از حزب موتلفه مرخصی می‌گیرم تا به عنوان یک شخصیت حقیقی حرف خودم را بزنم. همه اعضای حزب با مرخصی و ضمنا با مطالبی که ایشان می‌نوشت مخالف بودند، تصمیم خودشان را گرفته بودند و خواستند از حیثیت چند ده ساله خود برای به‌راه آوردن آنها استفاده کند. 

** عسگر اولادی می‌گفت "کروبی و موسوی یک‌بار به شکل رسمی اعلام برائت کنند"

آقای عسگر اولادی درباره آقای موسوی و کروبی می‌گفت "من در جایگاهی نیستم که به جرائم آنها رسیدگی کنم. هدف من این است که آقای کروبی و موسوی به این مسئله اذعان کنند که ریشه فتنه در خارج از کشور شکل گرفته و آنها را متقاعد کنم یک بار به شکل رسمی از طراحان خارجی فتنه 88 اعلام برائت کنند." اما متاسفانه نه تنها اعلام برائت نکردند بلکه در بیانیه‌ای، آشوبگران روز عاشورا را که اقدام به شادی و پایکوبی در خیابان کردند و شعار ضد نظام دادند، به عنوان خداجویان لقب دادند.

اقدام آقای عسگراولادی کار بهنگام و درستی در مقطع سال 88 بود. اما ایشان قائل بود که آقای موسوی و کروبی سران فتنه نیستند و در همان ایام نیز بحثی بین آقای شریعتمداری و مرحوم عسگراولادی شکل گرفت و آقای عسگراولادی معتقد بود که اینها مفتون هستند و نباید آنها را سران فتنه معرفی کرد.

حبیبی: بله. همانطور که شما اشاره کردید در ارتباط با سران فتنه خواندن آقایان کروبی و موسوی میان مرحوم عسگراولادی با برخی دیگر از دوستان اختلافاتی وجود داشت و آقای عسگراولادی معتقد بود که ریشه فتنه در خارج از کشور است و آقای کروبی و موسوی فتنه‌زده شده‌اند. ایشان گفتند رسیدگی به جرم آنها کار من نیست بلکه قوه قضاییه باید اقدام کند. من می‌خواهم اینها را به انقلاب برگردانم.

با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادی، اگر در پایان صحبتی مانده بیان کنید.

حبیبی: قطعا عده‌ای با هدف هجمه مستقیم به شخص رهبری در حال برنامه‌ریزی بوده و هستند و عده‌ای در داخل کشوراند  که با اصل نظام مخالف هستند و تلاش می‌کنند سران فتنه را همچنان علیه نظام تحریک کنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۰۲۴۳۶۱۳:۱۴:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
بخدا اصلا اهمیتی نداره نه کروبی نه امثال کروبی نه هیچ کدوم از سیاسیون دیگه همه شماها اومدین به مردم خدمت کنین نه سوار مردم بشین
ناشناس۷۰۲۴۶۱۱۳:۳۱:۴۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
شما را توصیه می‌کنم به رجوع به وصیت مرحوم عسکراولادی بزرگ که شما از قبل ایشان تریبون دار شده اید
رضا۷۰۲۴۹۰۱۳:۴۳:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
چطور میشه فهمید که حرفهای ایشان واقعیت داره .؟
ناشناس۷۰۲۷۶۸۱۵:۳۹:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
باشه شما راست میگید. اصلا کروبی و میرحسین بد شما خوبید
ناشناس۷۰۲۸۹۰۱۶:۳۴:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
اینها همه سخنان یک طرف است. چطور انتظار دارید که بدون شنیدن جواب طرف مقابل مردم باور کنند.
ناشناس۷۰۳۲۱۹۲۰:۲۰:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
مردم روایت های یک طرفه را نمی‌پذیرند
حسن دهقانی۷۰۳۴۹۶۲۳:۴۷:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
تا زمانی که بحثهای سال 88بصورت حضور دو طرف و مناظره آنها انجام نگردد ارزش ندارد

پربحث‌های امروز

 1. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 2. پیام روحانی درباره سیل اخیر: تسلیت به خانواده قربانیان بویژه در شیراز/ دستور به وزیر کشور برای رسیدگی سریع حادثه شیراز

 3. اوج مهمان‌نوازی شیرازی‌ها از مسافران؛ کمپین «مهمان من» راه‌اندازی شد

 4. رقبای ترامپ در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا/ پیروز نهایی چه کسی خواهد بود؟

 5. روحانی: قدم اول تخلیه آب از شهرها است/تشکر از ارتش، سپاه و وزیر کشور

 6. سیل در ایران/ تهران در وضعیت هشدار/ جاری‌شدن دوباره سیلاب در شیراز/ سطح آب کارون بالا آمده است

 7. تهران در وضعیت هشدار

 8. می‌توانیم گوشت را کیلویی ۵۰ هزار تومان به دست مردم برسانیم

 9. تعطیلی ۴۸ ساعته واحدهای صنفی در شمال تهران

 10. یگان‌های ارتش در دروازه قرآن شیراز مستقر شدند/ همه امکانات نزاجا در شیراز آماده کمک‌رسانی هستند

 11. چرا حوادث جاده‌ای برای مسئولانمان عادی شده است؟

 12. دستور پیگیری رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور و مسئولان قضایی استان‌های سیل زده

 13. نوبخت و نمکی به شیراز سفر کردند

 14. آثار تاریخی شیراز پس از سیل + تصاویر

 15. امدادرسانی نفربرهای ارتش به مردم سیل‌زده  

 16. چرا ترامپ بازنده قضیه جولان خواهد بود؟

 17. انتقال پیکر ۱۸ هم‌وطن جان باخته در حادثه سیل شیراز به پزشکی قانونی + اسامی

 18. بالا آمدن سطح آب کارون  

 19. آمادگی هلال‌احمر و آتش‌نشانی تهران برای امدادرسانی در صورت بروز سیلاب

 20. آخرین اخبار سیلاب در خوزستان/ از تعطیلی ادارات در ایذه تا خالی کردن 3 روستا در اندیمشک

 21. اعزام نفربرهای ارتش به منطقه سعدیه شیراز/ اسکان بیش از ۱۱۰۰ نفر از مردم در مراکز ارتش

 22. خیال "محال" در حوادث طبیعی

 23. سیلاب دوباره به شیراز رسید  

 24. پیام رهبر انقلاب در پی حادثه سیل در شیراز

 25. مسدود شدن دروازه قرآن تا اطلاع ثانوی/انسداد انشعابات میدان ابوالکلام، چهل مقام و بلوار دلشگا

پربحث‌های دیروز

 1. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 2. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 3. سیل در ایران/ سیلاب به شیراز و لرستان هم رسید/ احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌های استان تهران/ بیش از ۹۰ درصد منازل آق‌قلا از آب تخلیه شد

 4. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 5. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود برد/ تکمیلی: شمار کشته‌ها به ۱۸ تن رسید/ اسامی مصدومان و کشته‌شدگان

 6. سیل به دروازه قرآن شیراز رسید  

 7. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 8. جهانگیری: مردم ۷۲ ساعت همکاری کنند/ وضعیت همه سدهای کشور مطلوب است

 9. با آغاز پنجمین سال حمله عربستان؛ یمنی‌ها چگونه مقابل سعودی‌ها ایستادند؟

 10. کنایه جناب‌خان به روحانی  

 11. حضور امام جمعه سابق خرمشهر در میان سیل زدگان خرمشهر + تصویر

 12. سیل گلستان و سیل شایعات + تصاویر

 13. پول کثیف در سینما چه می‌کند؟

 14. نفربرهای آبی-خاکی نیروی زمینی ارتش به کمک سیل‌زدگان آمد  

 15. چرا نمی گذارند گوشت ارزان شود؟/قیمت واقعی زیر 70 تومن  

 16. چرا پیاز در نوروز گران شد؟

 17. خسارات سیل در شیراز

 18. رتبه سوم گرانترین اثر حراج «کریستیز خاورمیانه» یه یک ایرانی رسید + تصاویر

 19. دولت درگیر زدوبند سیاسی است/مطالبات مردم توسط اصلاح‌طلبان محقق نشد

 20. طغیان رودخانه الوند در سرپل ذهاب  

 21. سران عرب با تصمیم ترامپ در مورد جولان موافق هستند

 22. هشدار هواشناسی: احتمال وقوع سیل در ۱۲ استان کشور

 23. برادرم شهید شد! +تصاویر

 24. زندگی ایلیاتی قرقیزها در وان ترکیه  

 25. گرانی سال ۹۷ کدام خوردنی‌ها را از مردم گرفت؟

پربحث‌های هفته

 1. رئیس‌جمهور در قشم، مردم در سیل

 2. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 3. درنگی بر برنامه‌ی نود و حذف عادل فردوسی‌پور

 4. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 5. علی ربیعی: هرکس غیر روحانی رئیس‌جمهور بود، شرایط بدتری داشتیم

 6. واکنش کاربران توییتر به ماجرای عادل فردوسی پور/ از حذف سلبریتی سالاری تا کج سلیقگی و ذبح فرزند/ باید قدر سرمایه‌ها را بدانیم/ چرا یک برنامه تلویزیونی باید کانون قدرت فرد خاصی شود؟

 7. استاندار گلستان برکنار شد/دستور فرمانده معظم کل قوا به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح/خطر درکمین گلستان،سدبندها پرشدند/ آق‌قلا زیر آب رفت

 8. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 9. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 10. سیل در ایران/ سیلاب به شیراز و لرستان هم رسید/ احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌های استان تهران/ بیش از ۹۰ درصد منازل آق‌قلا از آب تخلیه شد

 11. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 12. توضیح وزیر کشور در مورد سفر خارجی استاندار گلستان/ از یک ماه پیش درخواست داده بودند  

 13. مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی ها؟/ سکوت مدیران ارشد

 14. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود برد/ تکمیلی: شمار کشته‌ها به ۱۸ تن رسید/ اسامی مصدومان و کشته‌شدگان

 15. احمدی نژاد: اصلاح طلبان بر سر ریاست جمهوری علی لاریجانی معامله سیاسی کرده‌اند

 16. جهانگیری: مدیری که نمی تواند از خود بگذرد نباید مسئولیت قبول کند

 17. مسئولیت پذیرش اینس‌تکس و FATF با کدام نهاد است؟

 18. سیل به دروازه قرآن شیراز رسید  

 19. استاندار گلستان: برای درمان جراحات ناشی از بمب شیمیایی به خارج رفته بودم

 20. واعظ آشتیانی: اصلاح‌طلبان با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند و در شرایط اقتصادی به وجود آمده شریک دولت هستند/ مردم به دنبال افرادی هستند که حافظ منافع ملی و انقلابی باشند

 21. درباره سال رونق تولید

 22. ظهره‌وند در گفتگو با الف: دولتمردان متوجه شدند که نگاه به غرب به کشور لطمه می‌زند/ چرا از ظرفیت ایران در منطقه استفاده نمی‌کنیم؟/ درسی که امضای جان کری و اوباما به برخی از سیاسیون داد

 23. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 24. نقوی‌حسینی در گفتگو با الف: متاسفانه برخی از نمایندگان در مجلس حافظ منافع دولت هستند نه مردم/ مجلس در سال گذشته موثر عمل نکرد و وظیفه خود را انجام نداد/ ویژگی یک نماینده خوب چیست؟

 25. پاسخ به سه سوال درباره رابطه رونق تولید و معیشت مردم

پربحث‌های امروز

 1. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 2. پیام روحانی درباره سیل اخیر: تسلیت به خانواده قربانیان بویژه در شیراز/ دستور به وزیر کشور برای رسیدگی سریع حادثه شیراز

 3. روحانی: قدم اول تخلیه آب از شهرها است/تشکر از ارتش، سپاه و وزیر کشور

 4. سیل در ایران/ تهران در وضعیت هشدار/ جاری‌شدن دوباره سیلاب در شیراز/ سطح آب کارون بالا آمده است

 5. یگان‌های ارتش در دروازه قرآن شیراز مستقر شدند/ همه امکانات نزاجا در شیراز آماده کمک‌رسانی هستند

 6. دستور پیگیری رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور و مسئولان قضایی استان‌های سیل زده

 7. نوبخت و نمکی به شیراز سفر کردند

 8. اعزام نفربرهای ارتش به منطقه سعدیه شیراز/ اسکان بیش از ۱۱۰۰ نفر از مردم در مراکز ارتش

 9. پیام رهبر انقلاب در پی حادثه سیل در شیراز

 10. درخواست وزیر کشور از مراجع قضایی درباره حواشی سیل

 11. آغاز روند بازسازی منازل مردم گنبدکاووس از صبح امروز/ تسریع روند پاکسازی با دستور ویژه به شهرداری و آتش‌نشانی

 12. روحانی: تصمیم ترامپ در بخشیدن یکجانبه جولان به صهیونیست‌های غاصب، استعماری است و معنا ندارد/ دولت با تمام توان برای جبران خسارات ناشی از سیل اخیر تلاش می‌کند

 13. سردار جعفری: همه امکانات برای مناطق سیل‌زده ارسال شده/ اولویت اصلی خروج و تخلیه آب است

 14. سیلاب در سرپل‌ذهاب خسارت هنگفتی به زیرساخت‌ها وارد کرد/ جابجایی 50 خانوار زلزله‌زده

 15. آمادگی تهران در برابر سیل احتمالی/ جای نگرانی نیست

 16. تعطیلی تمامی مراکز تفریحی رفاهی در بستر رودخانه‌های شمیرانات و آماده باش در برابر سیل احتمالی

 17. سد کرج ۹۰ میلیون متر مکعب ظرفیت خالی دارد/روستاهای اطراف چالوس را خطری تهدید نمی کند

 18. ترخیص 69 تن از مصدومان سیل شیراز/ 41 تن همچنان تحت درمان

 19. آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

 20. حکایت آشنایی و همکاری آیت الله خامنه‌ای با اهل سنت/ تجدید دیدار با دوستان در تبعیدگاه

 21. شرایط گمیشان کاملا عادی است/ اخبار رسانه‌ها مبنی بر ورود سیلاب به شهر خلاف واقع است

 22. جهانگیری:مدیران استان تهران برای سیل احتمالی آماده باشند

 23. سیل 7 پل و یک روستا در چهارمحال و بختیاری را با خود برد

 24. فرمان تخلیه شهر گمیشان صادر شد/سرازیر شدن آب گرگانرود

 25. شرایط اروندکنار به ماشین‌آلات بیشتری نیاز دارد/ برخی از منازل اروندکنار تخلیه شدند

پربحث‌های دیروز

 1. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 2. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 3. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 4. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 5. جهانگیری: مردم ۷۲ ساعت همکاری کنند/ وضعیت همه سدهای کشور مطلوب است

 6. حضور امام جمعه سابق خرمشهر در میان سیل زدگان خرمشهر + تصویر

 7. سیل گلستان و سیل شایعات + تصاویر

 8. دولت درگیر زدوبند سیاسی است/مطالبات مردم توسط اصلاح‌طلبان محقق نشد

 9. وزیر کشور: دولت موظف به پرداخت خسارت سیل زدگان است

 10. علوی برای بررسی ابعاد خسارات سیل عازم شیراز شد

 11. استاندار فارس: سیل شیراز کنترل شده و امداد رسانی در حال انجام است

 12. رئیس جمهوری به صورت مستمر پیگیر اقدامات انجام شده برای سیل زدگان است

 13. جلسه ستاد مدیریت بحران کشور به ریاست جهانگیری آغاز شد

 14. بخشنامه معاون اول رییس جمهور: کلیه استانداران و فرمانداران به طور تمام وقت در محل کار خود حضور داشته باشند

 15. روحانی: برآوردهای نهایی برای جبران خسارت های مناطق سیل زده برای تصویب در جلسه چهارشنبه هیات دولت آماده شود/ آماده باش کامل به استانداران و فرمانداران سراسر کشور

 16. لاریجانی: اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن الحاق جولان به رژیم صهیونیستی محکوم است

 17. اردوغان: موضوع جولان سوریه را به سازمان ملل می‌بریم

 18. وزیر کشور: سیلاب آق‌قلا و گمیشان باید به دریا هدایت شود/ گنبدکاووس به حالت عادی برگشت

 19. فرماندار آق‌قلا: وضعیت آق‌قلا همچنان بحرانی است

پربحث‌های هفته

 1. رئیس‌جمهور در قشم، مردم در سیل

 2. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 3. علی ربیعی: هرکس غیر روحانی رئیس‌جمهور بود، شرایط بدتری داشتیم

 4. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 5. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 6. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 7. احمدی نژاد: اصلاح طلبان بر سر ریاست جمهوری علی لاریجانی معامله سیاسی کرده‌اند

 8. جهانگیری: مدیری که نمی تواند از خود بگذرد نباید مسئولیت قبول کند

 9. مسئولیت پذیرش اینس‌تکس و FATF با کدام نهاد است؟

 10. استاندار گلستان: برای درمان جراحات ناشی از بمب شیمیایی به خارج رفته بودم

 11. واعظ آشتیانی: اصلاح‌طلبان با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند و در شرایط اقتصادی به وجود آمده شریک دولت هستند/ مردم به دنبال افرادی هستند که حافظ منافع ملی و انقلابی باشند

 12. ظهره‌وند در گفتگو با الف: دولتمردان متوجه شدند که نگاه به غرب به کشور لطمه می‌زند/ چرا از ظرفیت ایران در منطقه استفاده نمی‌کنیم؟/ درسی که امضای جان کری و اوباما به برخی از سیاسیون داد

 13. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 14. نقوی‌حسینی در گفتگو با الف: متاسفانه برخی از نمایندگان در مجلس حافظ منافع دولت هستند نه مردم/ مجلس در سال گذشته موثر عمل نکرد و وظیفه خود را انجام نداد/ ویژگی یک نماینده خوب چیست؟

 15. میرسلیم در گفتگو با الف: متاسفانه دولت خط‌مشی خود را تغییر نداده است/ اشتباه دولت در سیاست ارزی موجب تشدید رکود، تورم و گرانی شد

 16. ضرغامی به روحانی: خودتان چکمه به پا کنید!

 17. روحانی: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل کردن قیمت ارز و سال دوستی بیشتر با همه همسایگانمان است/ دولت برنامه‌های جدید خود را در اوایل سال جدید اعلام خواهد کرد

 18. پیام روحانی درباره سیل اخیر: تسلیت به خانواده قربانیان بویژه در شیراز/ دستور به وزیر کشور برای رسیدگی سریع حادثه شیراز

 19. چشم انداز تقابل بین ایران و آمریکا در سال 98 /آیا همه گزینه‌ها روی میز است؟

 20. جهانگیری: مردم ۷۲ ساعت همکاری کنند/ وضعیت همه سدهای کشور مطلوب است

 21. چرا جهانگیری جلوی حکم مناف هاشمی را گرفت؟

 22. حسام‌الدین آشنا، از مشایی روحانی تا سخنگوی مجازی دولتمردان

 23. ۹ نکته در تحلیل سال ۹۷؛ از جنگ تمام عیار اقتصادی تا جریانی که نسخه سازش پیچید/ امروز باید جوابگو باشند

 24. حضور امام جمعه سابق خرمشهر در میان سیل زدگان خرمشهر + تصویر

 25. کی آقای جهانگیری را عزل می‌کند؟!  

آخرین عناوین