متن کامل گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس؛ ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

گروه اقتصادی الف،   3970923002 ۲۵ نظر، ۶ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
 ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با بررسی شرایط فعلی توزیع بنزین، ۵ سناریو برای قیمت‌گذاری بنزین و شیوه توزیع آن ارائه کرد.

به گزارش فارس، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارشی با عنوان «مسئله بنزین، رویکردها و مخاطرات» تهیه و تدوین کرده است که می‌توانید متن کامل آن را از  (اینجا) بخوانید.

در  این گزارش که در ۳۵ صفحه تنظیم شده ابعاد مختلف شیوه فعلی توزیع و قیمت‌گذاری بنزین مورد بررسی قرار گرفته و پیشنهاداتی برای بهبود شرایط موجود ارائه شده است.

تخصیص «یارانه نقدی بنزین» ازجمله پیشنهاداتی است که در این گزارش ارائه شده و تغییر در سازوکار فعلی با ارائه ۵ سناریو مختلف برای شیوه توزیع بنزین در گزارش مذکور که در ذیل می‌آید، مطرح و تشریح می‌شود؛ البته هنوز تصمیم نهایی درباره اجرای یک شیوه از مجموع پیشنهادات درج شده، اخذ نشده است.

«۴-۱. یارانه نقدی بنزین

به‌جای پرداخت یارانه نقدی 45500 تومانی کنونی، پیشنهاد زیر ارائه می‌شود:

قیمت بنزین به 2000 تومان افزایش یافته و در مقابل به هر ایرانی، معادل ارزش 30 لیتر بنزین 2000 تومانی، یعنی 60000 تومان، در کارت اعتباری سرپرست خانوارها تخصیص می‌یابد. اعتبار تخصیص یافته در کارت فقط قابلیت پرداخت برای:

هزینه بنزین در پمپ بنزین‌ها،
پرداخت قبض برق و گاز طبیعی خانوارها،
کرایه اتوبوس و مترو،

در طول ماه را داشته و در پایان ماه در صورت باقی ماندن اعتبار در کارت، فقط قابلیت استفاده برای خرید کالای ایرانی مشمول در طرح (با اولویت لوازم برقی و گازی کم‌مصرف) را خواهد داشت.

متناسب با هر قیمت آثار تورمی آن نیز متفاوت خواهد بود که در بخش پایانی به آن پرداخته می‌شود.

مزایا و معایب طرح به شرح زیر است:

الف) مزایا یارانه نقدی بنزین

تامین کسری یارانه نقدی برای 77 میلیون نفر یارانه بگیر؛
کاهش مصرف بنزین؛
کاهش یارانه ضمنی مصرف بنزین؛
کاهش قاچاق با کم کردن فاصله قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه.

ب) معایب یارانه نقدی بنزین

افزایش نسبی تورم؛
کاهش رفاه طبقه متوسط شهری؛
وابسته کردن هرگونه افزیش قیمت بنزین به افزایش یارانه؛
وابسته کردن قیمت انرژی به نرخ بی‌ثبات ارز.

۴-۲. سهمیه بنزین به همه افراد

در این طرح که توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تدوین شده است، یارانه نقدی تغییر نخواهد کرد و مطابق قبل و سیاست‌ها‌ی موجود اجرا خواهد شد. به‌علاوه به هر ایرانی دارای کد ملی (به‌جز ساکنین خارج کشور)، به ‌اندازه مشخصی اعتبار استفاده از بنزین به‌طور ماهیانه تعلق می‌گیرد.

این سهمیه‌ها به‌جای کارت سوخت در کارت ملی هوشمند افراد و یا کارت بانکی بارگذاری می‌شود. در این طرح، روزانه 56 میلیون لیتر بنزین بین مردم (به 80 میلیون ایرانی، هر نفر روزانه 0.7 لیتر و یا ماهیانه 20 لیتر) تقسیم شده و البته برای کنترل قیمت حمل‌و‌نقل عمومی به ماشین‌های ارائه‌کننده خدمات عمومی مانند تاکسی‌ها (اعم از سنتی و اینترنتی)، وانت‌ها و آمبولانس و غیره در ابتدای طرح 25 میلیون لیتر بنزین تخصیص می‌یابد. (این سهمیه با استفاده از تکنولوژی‌های رصد‌کننده جابه‌جایی در هر ماه تعیین‌ خواهد شد). با شروع سهمیه‌بندی ظرف مدت 6 ماه با ایجاد فراخوان تمام خودروهای عمومی با وام‌های بدون بهره با قسط‌های بلندمدت CNGسوز خواهند شد و این سهمیه حذف می‌شود. البته لازم به ذکر است که در این طرح نرخ CNG به مدت سه سال ثابت خواهد ماند.

درحال حاضر 40 درصد ظرفیت CNG‌ کشور استفاده شده و به راحتی امکان افزایش مصرف CNG به طوری که پاسخگوی نیاز خودروهای عمومی باشد وجود دارد. درآمد حاصل از مابه‌التفاوت فروش 25 میلیون لیتر بنزین بابت پرداخت یارانه سود تسهیلات در اختیار شهرداری‌های کل کشور قرار گرفته تا صرف سرمایه‌گذاری و حمل‌ونقل عمومی شده و مصارف آن به‌صورت ماهانه به اطلاع مردم خواهد رسید.

قیمت بنزین در این طرح بر‌اساس درصدی از قیمت فوب تعیین می‌شود (مثلاً 90 درصد قیمت فوب حدوداً 3000 تومان در‌حال حاضر)[4] و در مقابل به هر ایرانی، معادل مابه‌التفاوت ارزش 20 لیتر بنزین نسبت به قیمت پایه 1000 تومانی یعنی 40000 تومان «قیمت آزاد بنزین (90 درصد قیمت فوب) – قیمت پایه بنزین (1000)* سهمیه بنزین به هر فرد»، در کارت اعتباری سرپرست خانوارها تخصیص می‌یابد. لازم به ذکر است که قیمت پایه بنزین برمبنای هر لیتر 1000 تومان در نظر گرفته شده و تغییر آن در بودجه‌های سنواتی با افزایش سالانه 20 درصد انجام می‌شود. قیمت دوم برمبنای نرخ ارز سامانه نیما و 90 درصد قیمت فوب تعیین خواهد شد.

اعتبار تخصیص یافته در کارت فقط قابلیت پرداخت برای:

هزینه بنزین در پمپ بنزین‌ها،
پرداخت قبض برق و آب و گاز طبیعی خانوارها،
کرایه اتوبوس و مترو،

در طول ماه را داشته و در پایان ماه در صورت باقی ماندن اعتبار در کارت، به‌ صورت نقد از خودپردازها قابلیت برداشت خواهد داشت.

در این روش سیستم کارت سوخت برخط خواهد بود. امکان ایجاد این سامانه توسط بانک‌ها در زمانی کمتر از یک ماه قابل اجراست. در ‌حال حاضر تمام جایگاه‌های بنزین در کشور به دستگاه POS مجهز و زیرساخت لازم برای برخط کردن کارت‌های سوخت وجود دارد. باید به این نکته توجه کرد در اختیار داشتن این سامانه، سود بالایی برای بانک‌ها خواهد داشت؛ لذا پیشنهاد می‌شود واگذاری این سیستم به بانک‌ها از طریق مزایده انجام شود.

متناسب با هر قیمت و در نظر گرفتن سیاست جبرانی آثار تورمی آن نیز متفاوت خواهد بود که در بخش پایانی به آن پرداخته می‌شود.

ـ مزایای کارت سوخت با سهمیه برای هر فرد

افراد فاقد خودرو نیز از یارانه پنهان بنزین برخوردار می‌شوند؛
مهار تقاضا؛
آمادگی در برابر تحریم واردات بنزین؛
محدود کردن امکان قاچاق؛
قیمتگذاری شناور برای نرخ دوم؛
امکان شکل‌گیری بازار بنزین مازاد؛

ـ معایب کارت سوخت با سهمیه برای هر فرد

کاهش رفاه خانوارهایی که سهمیه تعلق گرفته به آنها کمتر از مصرف آنهاست (عموماً در خانوارهای دو نفره و یک نفره)؛
آثار تورمی به سبب افزایش قیمت بنزین آزاد؛
آثار تورمی برای خانواده‌های متوسط بیشتر از خانواده‌های فقیر؛
عدم امکان سیاستگذاری درباره قیمت بنزین براساس مصرف.

۴-۳. بازار آنلاین بنزین یا کوپن سوخت

یارانه نقدی 45500 تومانی که در ‌حال حاضر به هر فرد پرداخت می‌شود، به‌صورت کامل حذف و به‌جای آن:

به هر ایرانی بالای 18 سال، به ‌اندازه مشخصی اعتبار استفاده از بنزین به‌طور ماهیانه تعلق می‌گیرد که با توجه به جمعیت بالای 18 سال کشور و مصرف متوسط کنونی بنزین، 40 لیتر در ماه اعتبار پیشنهاد می‌شود. به‌‌منظور نظارت مردم بر ظرفیت پالایش کشور و ملموس کردن تاثیر آن بر زندگی مردم، می‌توان سهمیه تعلق‌ گرفته به مردم را متناسب با تولید بنزین کشور تعیین کرد؛ به‌عبارت‌دیگر سهمیه کل پرداختی، درصد ثابتی از تولید بنزین کشور باشد. این سهمیه‌ها به‌جای کارت سوخت در کارت ملی هوشمند افراد بارگذاری می‌شود.

بازاری آنلاین به‌‌منظور خرید و فروش اعتبارات شکل بگیرد که افراد بتوانند مازاد مصرف خود را از اعتبار تعیین‌شده تقاضا یا مازاد اعتبار خود را در این بازار عرضه کنند. یکی دیگر از کارکردهای دیگر این بازار کشف قیمت واقعی بنزین در داخل کشور است به‌ طوری‌که قیمت تعادلی بنزین در این بازار مشخص می‌شود.

افراد می‌توانند بعد از عرضه بنزین خود در بازار آنلاین بنزین، مبالغ خود را به‌ صورت ماهیانه از این بازار آنلاین برداشت کنند.

نهادی به‌عنوان تنظیم‌گر بازار بنزین شکل بگیرد که نوسانات شدید قیمتی را کنترل کند به‌‌طوری‌ که قیمت را بین قیمت فعلی (کف قیمت) و قیمت فوب خلیج ‌فارس (سقف قیمت) تنظیم کند. کارکرد این نهاد به این صورت است که در قیمت‌های پایین شکل‌گرفته در بازار آنلاین، به‌‌عنوان خریدار وارد بازار می‌شود تا از کاهش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کند و در قیمت‌های بالای شکل‌گرفته به‌عنوان فروشنده عمل می‌کند و مانع افزایش بیشتر قیمت‌ها می‌شود.

ـ مزایای طرح بازار آنلاین بنزین یا کوپن سوخت

در این طرح به‌‌دلیل اینکه به‌جای درآمد، ثروت بین مردم توزیع می‌شود عموم مردم از افزایش قیمت بنزین منتفع خواهند شد. به‌ بیان ‌دیگر، به ‌دلیل اینکه به‌جای پول نقد، اعتبار استفاده از بنزین به مردم تعلق می‌گیرد هرقدر قیمت بنزین افزایش یابد خودبه‌خود ارزش اعتبار نیز افزایش خواهد یافت. با اجرای این طرح، توزیع یارانه در بین مردم با انصاف بیشتری صورت خواهد گرفت؛ زیرا به‌جای اینکه به خودروها سهمیه تعلق گیرد به افراد سهمیه داده می‌شود و همه افراد به‌طور برابر سهمیه دریافت می‌کنند.

با توجه به اینکه در قیمتگذاری و پرداخت یارانه در سایر حامل‌های انرژی نیز مشکل وجود دارد، این طرح می‌تواند مقدمه‌ای برای ایجاد بازارهایی برای برق، گاز، گازوئیل و سایر حامل‌های انرژی باشد. از نظر سادگی و اجرا نیز، برای عموم مردم قابل ‌فهم است و انبوهی از چرخه‌های بازخورد مثبت ایجاد می‌کند. اجرا شدن این طرح باعث اصلاح خودکار ماموریت دولت در تقسیم سود مناسب و موجه می‌شود و به‌‌دلیل اینکه ذی‌نفعان آن عموم مردم هستند احتمال اینکه در آینده دولت‌ها بخواهند در آن دخالت کنند، کاهش می‌یابد.

ـ معایب طرح بازار آنلاین بنزین یا کوپن سوخت

در طرح بازار آنلاین بنزین با افزایش قیمت بنزین، همه معایب برشمرده برای طرح یارانه نقدی بنزین به شکل شدیدتری بروز خواهد کرد. به ‌علاوه:

اتصال قیمت کالای تاثیرگذاری مانند بنزین به نوسانات نرخ ارز و قیمت نفت؛
ایجاد دردسر جدید برای مردم. (این کوپن‌ها الکترونیکی توزیع خواهد شد و باید در یک سامانه اینترنتی معامله شود. فروش مازاد سهمیه، یا خرید کسری سهمیه، برای افرادی که دانش و یا تجربه استفاده از فناوری‌های جدید را ندارند، یک دردسر دیگر در میان مشغله‌های متعدد روزانه‌شان خواهد بود؛ البته با فرض اینکه سامانه معامله کوپن بنزین همیشه در دسترس باشد! افراد مسن یا کم‌سواد و کسانی که در مناطق دورافتاده زندگی می‌کنند و جزو دهک‌های نیازمند جامعه هستند، مشکل دیگری خواهند داشت. نداشتن امکانات، یا دانش لازم برای معامله در سامانه اینترنتی، زمینه کلاهبرداری از این قشر را فراهم می‌کند. نیازمندترین قشر جامعه به یارانه نقدی، ناتوان‌ترین قشر در دریافت یارانه با معامله کوپن الکترونیکی روی اینترنت است.)
با افزایش شدید قیمت سوخت مطابق افزایش قیمت فوب بنزین یا افزایش نرخ ارز، کرایه در شهرهای بزرگ آنچنان افزایش خواهد یافت که ساکنان شهرهای بزرگ را ناراضی خواهد کرد. (‌زیرا مقدار مبلغ تخصیص یافته به آنها کمتر از افزایش هزینه‌های آنها در شهرهای بزگ خواهد بود.) به‌علاوه، بسیار از مشاغل شکل گرفته در قالب تاکسی‌های اینترنتی نیز با کاهش مسافر مواجهه خواهند شد.
این شیوه فقط به معنای توزیع بالسویه یارانه پنهان انرژی است نه به معنای هدفمندکردن یارانه پنهان؛
 روش کوپنی هیچ‌گونه درآمدی برای بودجه دولت نخواهد داشت.
با کوپنی کردن بنزین، قیمت بنزین کماکان یک متغیر سیاسی در دست دولت می‌ماند. روش کوپنی، به قیمت خوداصلاح منجر نمی‌شود.

4-4. عرضه هدفگذاری شده بنزین

اگر ظرفیت تولید بنزین در داخل کشور، ۸۰ میلیون لیتر باشد، آنگاه سه قیمت را می‌توان برای آن در نظر گرفت. هر روزی که مصرف بنزین در کشور بالای ۸۱ میلیون لیتر باشد، قیمت بنزین فردای آن روز ۵۰ تومان گران شود. هر روزی نیز که قیمت بنزین کمتر از ۷۹ میلیون لیتر بود، قیمت بنزین فردای آن روز ۵۰ تومان ارزان شود. در نهایت هر روزی که مصرف بین ۷۹ تا 8۱ میلیون لیتر بود، قیمت بنزین را تغییر ندهیم. در واقع، یک هدف مصرفی تعیین کنیم.

اما با افزایش قیمت بنزین از ۱۰۰۰ تومان کنونی، عواید دولت از فروش بنزین هم افزایش پیدا می‌کند. پیشنهاد این است برای جبران افزایش قیمت، این افزایش عواید بین بودجه و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نصف ـ نصف تقسیم بشود. آخر هر هفته، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، کل منابع دریافتی را به همان حسابی که یارانه نقدی به آن واریز می‌شود، واریز کند.

ـ الزامات طرح عرضه هدفگذاری شده

برای طرح «شناورسازی قیمت» دولت باید تقاضای هر روز بنزین را با عرضه هدف مقایسه کند، چرا‌که اگر تقاضا بیش از عرضه بود، قیمت باید افزایش پیدا کند و اگر تقاضا کمتر از هدف بود، قیمت باید کاهش یابد. تنها کسی که کل تقاضای بنزین یک روز را می‌داند، دولت است. آیا می‌شود به گزارش دولت اعتماد کرد؟ بله! چون دولت انگیزه دروغ گفتن را در مورد تقاضای بنزین ندارد. چرا؟ فرض کنیم عرضه هدف ۸۰ میلیون لیتر در روز است:

- اگر تقاضای دیروز بنزین ۷۵ میلیون لیتر بوده باشد و دولت آمار ۸۲.۵ میلیون لیتر را ارائه کند تا بتواند ۲۰ تومان بنزین را گران کند، بنابراین دولت باید ۱۰ درصد هم بیشتر یارانه توزیع کند. یادمان باشد که قرار است دولت نصف عواید حاصل از شناورسازی قیمت بنزین را به‌ صورت یارانه مستقیم توزیع کند. اگر دولت به دروغ مصرف بنزین را ۱۰ درصد بیشتر گزارش کند، لذا مجبور می‌شود ۱۰ درصد هم بیشتر یارانه بدهد.

- فرض کنیم چون دولت می‌خواهد کمتر یارانه بدهد، در حالی که مصرف بنزین ۸۲.۵ میلیون لیتر بوده، دولت اعلام کند مصرف بنزین ۷۵ میلیون لیتر بوده است. بنابراین اگر دولت آمار واقعی را ارائه نکند، مجبور می‌شود قیمت بنزین را ۲۰ تومان کاهش بدهد، در حالی که اگر راست می‌گفت، قیمت بنزین ۲۰ تومان افزایش پیدا می‌کرد.

طرح پیشنهادی بازار بنزین به نحوی است که دولت انگیزه کتمان حقیقت ندارد. صد البته باید از دولت توقع شفافیت در مورد میزان مصرف تمام جایگاه‌های بنزین را در هر روز داشت. شفافیت بهترین ابزار برای ایجاد اعتماد به دولت است؛ اما در کنار شفافیت، در طراحی مکانیسم بازار هم می‌شود انگیزه صداقت دولت را افزایش داد.

ـ مزایای طرح عرضه هدفگذاری شده

منطق قیمت بنزین ساده و قابل فهم است.

قیمت بنزین خوداصلاح خواهد بود. هر وقت لازم بود گران می‌شود، هر وقت لازم بود ارزان می‌شود. دیگر لازم نیست مجلس و دولت مرتباً جلسه بگذارند.

از محل اصلاح قیمت، همه مردم منتفع می‌شوند.

با کاهش کسری بودجه، ریسک ونزوئلایی شدن کم می‌شود.

یارانه قاچاقچی کم می‌شود. حتی می‌شود صادرات بنزین را برای همه مجاز کرد تا دیگر قاچاق نباشد، چرا‌که هر قدر تقاضای صادرات بالا برود، قیمت را بالاتر می‌برد و درآمد آن به صورت یارانه نقدی به‌دست مردم می‌رسد. یعنی همه از صادرات بنزین مستقیماً منتفع می‌شویم. بازار ارز هم از ارزآوری بنزین بهره‌مند می‌شود. در شرایط تحریمی، صادرات بنزین از صادرات نفت آسان‌تر است، چون مشتری‌های خیلی بیشتری دارد. نفت را فقط به چند پالایشگاه معدود در چند کشور مشخص می‌توان فروخت، اما بنزین را می‌شود به جایگاه‌ها فروخت و در همه کشور‌های مجاورمان مشتری دارد. با شناورسازی قیمت، همه از صادرات بنزین نفع می‌بریم.

از آنجا که فقط برای منابع حاصل از افزایش قیمت‌های کنونی بنزین برنامه دارد، پرداخت یارانه‌های نقدی کماکان ادامه خواهد داشت.

ـ معایب طرح عرضه هدفگذاری شده

از آنجا که افرادی که به قاچاق بنزین اقدام می‌کنند هم جزء دریافت‌کنندگان منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین هستند، از دو طرف سود می‌برند، هم از قاچاق بنزین و هم از یارانه نقدی جدید. در نتیجه طرح عرضه هدفگذاری شده تاثیر زیادی بر قاچاق بنزین نخواهد داشت تا جایی که قیمت در ایران هم‌ردیف قیمت‌های مرزی شود. با این اتفاق همه معایب برشمرده برای طرح یارانه نقدی بنزین به شکل شدیدتری بروز خواهد کرد.

۴-۵. شناورسازی قیمت بنزین

در این طرح، قیمت عرضه بنزین بر‌مبنای نوسانات قیمت منطقه‌ای بنزین نوسانی خواهد شد. سپس فاصله قیمت فعلی تا قیمت منطقه‌ای بنزین به‌صورت مستمر و هفتگی و با یک سرعت ثابت کم می‌شود. تا نهایت پس از مدتی (مثلاً چهار سال) به قیمت منطقه‌ای برسد. منابع حاصل از مابه‌التفاوت قیمت‌های جدید و قیمت فعلی نیز به‌‌صورت ماهیانه به‌طور نقدی شناور بین مردم و دولت توزیع می‌شود. به‌طور خلاصه این طرح در سه گام اجرایی می‌شود:

گام اول ـ نصب تابلوی قیمت در تمام جایگاه‌های عرضه بنزین که به‌ صورت روزانه قیمت بنزین را نمایش می‌دهد.

گام دوم‌ ـ قیمت بنزین به صورت سه ماه و بر‌مبنای فرمول مشخص و با لحاظ درصد ثابت از قیمت منطقه‌ای (مثلاً 25 درصد قیمت منطقه‌ای) محاسبه و اعلام خواهد شد. در روز شروع طرح، قیمت بنزین در حدود 5 درصد کمتر از قیمت فعلی تعیین شده و با قیمت 950 تومان در هر لیتر عرضه می‌شود. متناسب با نوسان قیمت بنزین منطقه‌ای، قیمت بنزین در محدوده 890 تا 1050 تومان در نوسان خواهد بود.

گام سوم ـ پس از سه ماه و عادت کردن مردم به قیمت‌های شناور روزانه بنزین، درصد یارانه بنزین به صورت هفتگی (مثلاً نیم واحد درصد) کاهش خواهد یافت تا پس از افق طرح به قیمت منطقه‌ای بنزین (فوب خلیج فارس) برسد. منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین روزانه به صندوق انرژی واریز شده و در پایان هر ماه نقداً به حساب همه یارانه‌بگیران واریز می‌شود.

ـ مزایای طرح شناورسازی قیمت بنزین

ساده بودن و عامه‌فهم بودن؛
تدریجی بودن اجرا؛
جبران اثر منفی ناشی از افزایش قیمت به‌ صورت نقدی و متناسب با افزایش قیمت نفت و ارز؛
پیش‌بینی‌پذیر بودن قیمت بنزین در یک افق زمانی چند ‌ساله برای همه ذی‌نفعان از‌جمله خودروسازان، واردکنندگان خودرو و مردم.

ـ معایب طرح شناورسازی قیمت بنزین

علاوه‌بر همه معایب برشمرده برای طرح یارانه نقدی بنزین، وصل کردن قیمت بنزین به دو متغیر خارج از کنترل قیمت فوب خلیج فارس (که تابعی از قیمت نفت خام است) و نرخ ارز، نوسانات شدیدی بر اقتصاد کشور تحمیل خواهد کرد.
وقتی همه می‌دانند قرار است قیمت بنزین در هفته بعد افزایش یابد، تا آنجا که می‌توانند مصرف خود را افزایش داده تا بنزین ارزان‌تری را در این هفته استفاده کنند.

راهبرد سیاستی وی برای قیمت انرژی در ایران تغییر ماهانه قیمت با توجه به:

1. تورم داخلی

2. درصد تغییرات قیمت انرژی در بازارهای بین‌اللملی نسبت به شاخص کل قیمت‌ها در سطح جهانی

3. ضریب کاهش یارانه انرژی

است و به نظر وی اگر دولت ایران بخواهد فاصله قیمتی انرژی با 90 درصد فوب خلیج فارس را در ظرف 3 سال طی کند ظریب افزایش ماهانه 3 درصد و در صورت طی 5 ساله، ماهانه 1.8 درصد خواهد بود. همچنین رها کردن قیمت انرژی برای تغییر، متناسب با هزینه فرصت مکانی و زمانی (عرضه بنزین) دیگر توصیه راهبردی وی است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۷۵۲۳۵۰۱:۲۱:۳۹ ۱۳۹۷/۹/۲۳
نابود شدیم رفت...تورم رفت رو هزاران درصد
علی۶۷۵۷۷۴۱۸:۲۷:۳۵ ۱۳۹۷/۹/۲۳
تا اونجایی که دیده میشه تورم توی تمام سناریوها هست! همونطور که شما فرمودی بدبخت تر شدیم رفت
ناشناس۶۷۵۲۳۸۰۱:۴۹:۵۰ ۱۳۹۷/۹/۲۳
معمولا کارشناسی ما بر اساس آزمون و خطاست.معمولا هم معایبش بیشتر از سودش است و بعد از کلی ضرر انرا متوقف میکنیم. پیشنهاد می شود قیمت بنزین برای مصارف شخصی به هر اتومبیل حداقل 100 لیتر با قیمت 1000 تومان تخصیص یابد.و بیشتر این حتی 5000 تومان شود.یارانه نقدی هر ایرانی داخل کشور که حقوق زیر یک میلیون تومان در ماه دارد و زیر زیر خط فقر است نفری 200 هزار تومان شود.منتهی سهمیه بنزین اتومبیل های عمومی مثل تاکسی و اتوبوس و تریلر باید کارشناسی شود و اختصاص یابد. چون تجربه ثابت کرده وقتی نرخ کرایه ها ی عمومی دو برابر می شود نرخ کالاها و همه چیز 4 برابر می شود .دولت هم باید واقعا نظارت داشته باشد تا قیمت اجناس به بهانه گرانی دو برابری بنزین 4 برابر گران نشود.
ناشناس۶۷۵۲۳۹۰۲:۰۸:۳۸ ۱۳۹۷/۹/۲۳
واقعا شرم اوره پول و میخوان بزارن تو جیب خالی ملت از اون جیب مردم هر چقدر دلشون خواست خالی کنن نه فکر اقتصادی دارن نه دانش شو
ناشناس۶۷۵۲۴۷۰۲:۳۴:۵۵ ۱۳۹۷/۹/۲۳
طرح ندهید لطفا ... ساکت باشید
ناشناس۶۷۵۲۶۰۰۶:۴۵:۰۳ ۱۳۹۷/۹/۲۳
یارانه بنزین باید به همه افراد تعلق یابد نه به افراد صاحب اتومبیل
ناشناس۶۷۵۷۱۵۱۷:۱۴:۲۶ ۱۳۹۷/۹/۲۳
دقیقا" درسته ؛ منطق اینو میگه
ناشناس۶۷۵۹۰۱۲۰:۲۶:۳۲ ۱۳۹۷/۹/۲۳
به اونهایی که خودرو ندارند هم از طریق خودروهای عمومی یارانه تعلق می گیرد.ضمن آنکه افرادی که خودرو دارند کلی سرمایه خود را برای خرید آن خوابانده اند.پس در شرایط کنونی هم همه یارانه سوخت می گیرند.
علی۶۷۵۲۶۳۰۶:۵۸:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۲۳
واقعا چه نخبه هایی داشتیم تو مجلس و تا الآن از وجودشان بی خبر بودیم.
ناشناس۶۷۵۲۶۷۰۷:۱۲:۵۳ ۱۳۹۷/۹/۲۳
زندگی در شرایط سخت هر روز یک مصیبت .
ناشناس۶۷۵۳۰۲۰۸:۴۰:۳۷ ۱۳۹۷/۹/۲۳
ماهی ۲۰ لیتر؟! تو تهران شما دست کم ماهی ۱۲۰ لیتر مصرف سوخت داری
ناشناس۶۷۵۸۴۳۱۹:۰۹:۴۰ ۱۳۹۷/۹/۲۳
چه خبر 120 خوب همین هوا الودس
م۶۷۵۳۲۶۰۹:۳۳:۲۴ ۱۳۹۷/۹/۲۳
عزیزان اقایان ثروتمندان جامعه ایران بین 5 تا 10 درصد بیشتر نیست و مصرف بنزین این قشر بسیار پایین است بررسی کنید اما.. بنزین برای اقشار متوسط به پایین است و بسیار تاثیر گذار است برای رفت و امد و تفریح و کسب درامد است
پیمان۶۷۵۳۲۷۰۹:۳۴:۴۶ ۱۳۹۷/۹/۲۳
60 تومان پول یک/سوم باک بنزین ماشین بعد از گرانی هم نمیشه!
ناشناس۶۷۵۳۴۱۰۹:۵۷:۲۴ ۱۳۹۷/۹/۲۳
آقا چرا اینقدر داستان بافی می کنن..برن سیستمهای موفق رو مطالعه کنن و از اون الگو بگیرن... البته این مساله در صورتی موفق خواهد بود که مابقی ساختارها و المانهای اقتصادی کشور نیز درست کار کنند. والا مانند طرح شکست خورده یارانه نقدی خواهد شد.
ناشناس۶۷۵۴۰۷۱۱:۱۲:۰۶ ۱۳۹۷/۹/۲۳
بابا یک کلام بگید می خواید بنزین رو گرون کنید ! دیگه چرا سناریو سناریو می کنید؟؟؟
ناشناس۶۷۵۴۲۹۱۱:۳۵:۲۸ ۱۳۹۷/۹/۲۳
در اکثر این طرح ها فقط یارانه بگیران پول می‌گیرند. بقیه مردم چه کنند؟ کسی که سه سال پیش انصراف داده و الان پشیمونه چه کنه؟؟؟ زندگی ها خیلی متفاوت شده...
ناشناس۶۷۵۴۶۸۱۲:۱۸:۴۴ ۱۳۹۷/۹/۲۳
یا به زور حذفش کردن مثل اساتید دانشگاه با حقوق 5میلیون که یک میلیون توسط مالیات و بیمه غارت میشه
ناشناس۶۷۵۵۸۴۱۴:۳۰:۳۴ ۱۳۹۷/۹/۲۳
استاد دانشگاه ۲۵ میگیره چرا دروغ میگید؟
ناشناس۶۷۵۷۲۲۱۷:۲۰:۲۲ ۱۳۹۷/۹/۲۳
اونهایی که انصراف دادن گول خوردن ؛ فکر کردن با انصرافشون از یارانه دولت میاد جایزه نوبل بهشون میده ؛ در صورتی سیستم یارانه میتونه یکی از شیوه های خوب در تقسیم منصفانه ثروت ملی باشه
ناشناس۶۷۵۴۴۸۱۲:۰۱:۵۸ ۱۳۹۷/۹/۲۳
حالا این وسط تکلیف اونایی که به حرف دولت گوش دادن واز یارانه انصراف دادن چی میشه
علی۶۷۵۷۸۳۱۸:۳۴:۲۷ ۱۳۹۷/۹/۲۳
کلاهبرداری که شاخ و دم نداره داداش
ناشناس۶۷۵۴۸۷۱۲:۳۹:۱۸ ۱۳۹۷/۹/۲۳
کشوررا اسیر بوروکراسی بی حاصل نکنید یک سهمیه مشخص برای عموم مردم وقیمت بنزین برابر درصدی ازقیمت فوب که البته پدیده بنزین فروشی افراد بدون ماشین که در معابر بنزین بنزین میکنند هم خوشایند کشور نیست .
ناشناس۶۷۵۴۹۵۱۲:۴۷:۰۳ ۱۳۹۷/۹/۲۳
خسته شدیم با این طرح های ابکی دولت مردان. طرح بی طرح.
امیر۶۷۵۶۹۹۱۶:۵۸:۰۸ ۱۳۹۷/۹/۲۳
اگر امکان دارد برنامه ای را پژوهشهای مجلس ارائه کند

پربحث‌های امروز

 1. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 2. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 3. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 4. یاسوج و سی‌سخت لرزیدند

 5. کوه اژد‌ها کجاست؟

 6. جزئیات ۹۰۰ هزار میلیارد یارانه پنهان/ تدوین بسته اصلاح قیمت حامل‌ها

 7. آخرین تصمیمات مجلس برای تعیین تکلیف قیمت بنزین در سال ۹۸

 8. آشنایی با تیم عمان

 9. آخرین اخبار از پرونده واردات خودرو/ بازداشت ۱۰ دلال و ۴ کارمند وزارت صمت

 10. نقدینگی چطور هدایت می شود؟

 11. پلاسکو و عبرت های مدیریتی

 12. آخرین تمرین تیم ملی فوتبال ایران پیش از بازی مقابل عمان  

 13. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 14. سرقت مسلحانه در رشت  

 15. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 16. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 17. پایان عصر اپ‌های ۳۲ بیتی نزدیک است/ گوگل توسعه دهندگان اندروید را مجبور به ساخت نرم افزار‌های ۶۴ بیتی می‌کند!

 18. سریال آزمون‌های استخدامی؛ پایانی خوش برای اشتغال جوانان وجود دارد؟

 19. چرا کابوس قتل خاشقجی بن سلمان را رها نمی‌کند؟

 20. دولت برنامه گریز

 21. ۳۰ دی ۱۳۵۷؛ شروط امام برای ملاقات با رئیس شورای سلطنت+ عکس

 22. با بزرگترین هواپیمای جهان آشنا شوید  

 23. فرار از دست پلیس در شرایط سخت!  

 24. هزینه نیم میلیون دلاری سعودی‌ها برای فرار از تبعات قتل خاشقچی

 25. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 6. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 7. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 8. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 9. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 10. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 11. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 12. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 13. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 14. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 15. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 16. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 17. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 18. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 19. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 20. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 21. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 22. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

 23. سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است

 24. غایبان جشن ۴۰ سالگی انقلاب

 25. نقدی بر یک آمار قابل تامل از حوزه فرهنگی کشور

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 5. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 6. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 13. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 14. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 15. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 16. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 17. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 18. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 19. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 20. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 21. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 22. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 23. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 24. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 25. آن‌گاه که مرگ فرا رسد...  

پربحث‌های اخیر

 1. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 2. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 3. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 4. رشد 52 درصدی بودجه شرکت‌های دولتی در سال آینده

 5. قیمت طلا، سکه و نرخ ارز امروز

 6. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 7. سازمان برنامه و بودجه: تنخواه روحانی ۷۰ میلیارد تومان است

 8. جزییات بدهی ۷۳ هزار میلیارد تومانی ۲۰ بانک به بانک مرکزی + جدول

 9. جزئیات ۹۰۰ هزار میلیارد یارانه پنهان/ تدوین بسته اصلاح قیمت حامل‌ها

 10. آخرین تصمیمات مجلس برای تعیین تکلیف قیمت بنزین در سال ۹۸

 11. نقدینگی چطور هدایت می شود؟

 12. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 13. دولت برنامه گریز

 14. هزینه سیاست‌های شکست خورده از جیب اقساط مسکن مهر؟

 15. چند طرح عمرانی سال آینده اعتبار می‌گیرند؟

 16. تصمیم جدید گمرک ۵۰۰ هزار نفر را بیکار می کند

پربحث‌های دیروز

 1. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 2. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 3. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 4. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 5. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 6. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

 7. مصوبات کمیسیون تلفیق درباره مالیات پزشکان قدمی در راستای عدالت مالیاتی است

 8. واریز بسته حمایتی ۱۳ میلیون کارگر از امروز

 9. رشد 52 درصدی بودجه شرکت‌های دولتی در سال آینده

 10. قیمت طلا، سکه و نرخ ارز امروز

 11. دلار ارزان شد

 12. ۵۰ درصد هواپیماهای کشور فرسوده هستند

 13. سازمان برنامه و بودجه: تنخواه روحانی ۷۰ میلیارد تومان است

 14. جزییات بدهی ۷۳ هزار میلیارد تومانی ۲۰ بانک به بانک مرکزی + جدول

 15. قیمت واقعی دلار چقدر است؟

 16. قیمت مرغ به ۱۳۸۰۰ تومان رسید

 17. خصوصی‌‌سازی به دلیل فساد و رانت به اهداف خود نرسیده است

 18. چند طرح عمرانی سال آینده اعتبار می‌گیرند؟

 19. تصمیم جدید گمرک ۵۰۰ هزار نفر را بیکار می کند

 20. ورود دادستانی کل کشور به تخلفات خودرویی‌ها

 21. وضعیت حمل و نقل هوایی ایران از آغاز تا ۹۷ + جدول

 22. بهمنی: مردم را مجبور به خرید خودرو داخلی کرده‌ایم

 23. وصول ۸۹ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی با رشد ۳۹ درصدی

 24. جزئیات تازه از اختصاص سبد حمایتی کارگران

 25. قیمت رسمی ارز امروز/ دلار ۱۱۴۵۰ تومان

پربحث‌های هفته

 1. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 2. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 3. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 4. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 5. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 6. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 7. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 8. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 9. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 10. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 11. قیمت محصولات سایپا دوباره افزایش یافت

 12. نوبخت: درآمد برخی خانواده ها از محل یارانه هاست/به پرداخت یارانه ها افتخار می کنم

 13. مردم در تنگنا هستند

 14. نوبخت: در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

 15. نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

 16. افزایش ۳ برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری

 17. رئیس کل بانک مرکزی با ترخیص خودروهای وارداتی مخالفت کرد

 18. ۸۵ ‌درصد بودجه برای ۱۵ ‌درصد شاغلان

 19. ۳۰ نکته درباره بودجه ۹۸

 20. ۵ شغل پردرآمد در ایران را بشناسید

 21. رحمانی: مردم از نوسان قیمت‌ها ناراضی هستند/ همه ما باید نظرات سازمان حمایت را بپذیریم

 22. مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟

 23. جزئیات پرواز ۱۴ فروند بوئینگ ۷۰۷‌ در ایران‌/توقف تولید‌ ۷۰۷ از سال ۱۹۷۹ ‌

 24. شرکت تولیدکننده "اسنک پف کرده حیوانی" را معرفی کنید

 25. نگرانیم اما امیدواریم

آخرین عناوین