در مورد حاکمیت دولت بر همه چیز، تا کی در بر همان پاشنه خواهد چرخید

حمید مقیمی، گروه تعاملی الف،   3970821027 ۱۰ نظر، ۸ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
در مورد حاکمیت دولت بر همه چیز، تا کی در بر همان پاشنه خواهد چرخید

چند ماه قبل در متروی یکی از شهرهای پر جمعیت غربی، قطار در آستانه خروج از یک ایستگاه توقف و راهبر اعلام خرابی کرد. مشکلی برای پست برق پیش آمده، هوا نسبتا گرم و مرطوب، ساکن و سنگین بود. چند دقیقه ای نگذشت که روشنایی قطار هم قطع شد. بعد از حدود بیست دقیقه عده ای پیاده شدند تا با اتوبوس ادامه مسیر دهند ولی اکثریت منتظر ماندند.

طی این مدت و تا زمانی که قطار مجدد حرکت کرد، نکته ای که برای من به عنوان یک ایرانی جلب توجه می کرد و غیر عادی می نمود نشنیدن جملات آشنایی مثل: "این چه وضعشه"، "اینا بلد نیستن یک مترو رو اداره کنن"، "لابد همه بودجه رو خوردن و چیزی برای حرکت مترو نمونده"، "خفه شدیم" و.... یا در بخش طنز ماجرا: "تا شب همه مهمونن"، "شام چی داریم" و ... بود. اصولا کسی حرفی نزد، اتفاقی افتاده و همه منتظر حل آن بودند. همانجا بود که فکر کردم چه فرقی بین ما و این مردم که از قضا بیشترشان آسیایی (کره ای، هندی، چینی) بودند هست؟ حتی در بین ایرانیانی هم که در خارج زندگی می کنند، کم نیستند که با وجود مدارک بالا به کارهایی نظیر معاملات مسکن یا فروشندگی بیمه و دلالی وام رو آورده اند ولی خبری از شکایات معمول در بینشان نیست.

اما در این سو، باغداری یک سال محصول روی دستش مانده، آن را کنار جاده می ریزد و از دولت تقاضای خسارت یا احداث صنایع تبدیلی دارد، مخترعی دستگاهی ساخته و حمایت دولتی می خواهد از دادن کارگاه و وام و امکانات تا ممنوعیت واردات، فارغ التحصیلان مقاطع مختلف انتظار دارند دولت کاری مطابق با مدرک برای آنها تامین کند، گروهی استخدام پیمانی بودند و بعد چند سال در مقابل وزارت خانه متبوع تجمع می کنند و می خواهند استخدام رسمی شوند، کارمندها بازنشسته شده و حقوقی مکفی و متناسب تورم می خواهند، صندوقی ورشکسته شده صاحبان حساب تجمع کرده از دولت پول خود را می خواهند، بعد که با فشار گرفتند، گروهی دیگر از دولت می پرسند چرا دادید؟ تخم مرغ، گوجه و پیاز یا مسکن و ترافیک و خدمات و ... همه رشته ها در نهایت به دولت ختم می شود.

اگر نیک بنگریم، تجسم دولت برای ما به عنوان رئیس خانواده ای است که باید با درآمدی که نفت باید سهم اصلی را در آن داشته باشد (نه مالیات) کشور را اداره کند. مواظب همه چیز و در همه جا حضور داشته باشد. کار باشد، نان باشد، آتیه و بیمه و بازنشستگی فراهم و هر جا هم که خسارت وارد شد حمایت کند. چنان چه زلزله و سیل آمد (کسی نمی پرسد چند نفر خود را بیمه کرده بودند) دولت باید سریع مانند قبل همه چیز را بسازد. با این نگاه اگر ساختمان مدرسه ای به حد تخریب برسد، اگر کوچه ما نیاز به آسفالت دارد و چاله ای جایی هست، آنقدر منتظر می مانیم تا شهرداری یا دیگر نهادهای رسمی آن را ترمیم کنند حتی اگر به قیمت آسیب به خودروی خودمان هم تمام شود چرا که ما مسئول نیستیم. این نگاه، معمای تفاوت رفتار بین انسان غربی -و غرب نشین- با انسان ایرانی را در واکنش به مسائل اجتماعی تا حدی نشان می دهد. این که ما انتظار داریم در هر مشکلی از مشکلات از افزایش قیمت نان و شکر گرفته تا گزینش دانشجو و تامین مالی مراکز صنعتی و کشاورزی و ... دولت حضور داشته باشد. برای همین هم هر جا مانعی برای کار و درآمد و سلامت و زندگی ما بود نگاهمان به مدیران به ویژه دولت می افتد. بدبینی معمول را نیز اگر اضافه کنیم -کاری که مخالفان سیاسی داخلی و معاندان خارجی هر کدام به شکلی به شدت روی آن تمرکز دارند- آنگاه تابلوی ما کامل خواهد شد. هر نقص و نقصانی چیزی نخواهد بود جز نشانه ای از ضعف مدیریت و ناتوانی و حیف و میل بیت المال و ... دولت عملا به جای سیاست گذاری و تصمیمات کلان و نهادی در کنار نهادهای دیگر بودن با وظایف تعریف شده، در همه زندگی و روز و شب مردم حضور دارد.

البته سیستم مدیریتی ما نیز خود به نوعی زمینه ساز این برداشت و این فرهنگ رایج بین مردم بوده است. دولت های ما نخواسته اند خود را در محدوده معینی محدود و محصور کنند، تقسیم قدرت، جمع شدن ثروت و نفوذ در دست بخش خصوصی و قرار گرفتن در حاشیه همواره نگران کننده و تعبیر خصولتی خود نشان از نوعی نگرانی مدیران برای از دست دادن حق حاکمیتی و چگونگی عاقبت کار بوده است به گونه ای که به جای بخش واقعا خصوصی، اداره صنایع یا مراکز واگذار شده مجددا در دست کسانی قرار گرفته که به مدیریت کشور وصل بوده اند. نگرانی و تاخیر در دولت الکترونیک، تقاضای انواع و اقسام مدارک شناسایی در مراجعه به نهادهای رسمی مثل بانک ها، تنطیم سند رسمی و محضری برای معاملاتی مثل خودرو و گرفتن کدرهگیری و هولوگرام برای بخشی دیگر نشان می دهد واگذاری نه فقط به بخش خصوصی بلکه حتی واگذاری امور روزمره به مسئولیت خود مردم هم موجب نگرانی بوده است. یکی دو مقایسه ساده این وضع را بهتر نمایان می کند.

در همان کشور غربی که ذکر شد، گرفتن پول یا دسترسی به سپرده صرفا با داشتن کارت بانکی و رمز آن مقدور است، بنا بر این گذاشته شده که اگر کسی کارت دیگری را پیدا کرد رمز آن را ندارد لذا داشتن رمز و عدم اعلام مفقودی یا سرقت نشان می دهد صاحب اصلی کارت در بانک حضور دارد، این در حالی است که در بانک های ما حتی نشان دادن گذرنامه و گواهینامه هم کافی نیست بلکه حتما باید کارت ملی ارائه شود چرا که نگرانند نکند کارت بانکی شخص را دیگری برداشته  رمز وی را هم بداند و صاحب کارت زحمت تماس با بانک را به جهت اعلام مفقودی نکشیده باشد!  در صورت مفقودی کارت اعتباری تماس تلفنی و دادن چند مشخصه فردی کافیست تا کارت اول باطل و دومی به آدرس شخص ارسال شود اما در این سو، حتی فکر انجام تلفنی کار به ذهن خطور نمی کند، وای به حال کسی که در خارج باشد و مشکل کارت پیدا کند بدون داشتن برگه وکالت نامه رسمی در دست آشنایی در داخل، این کار غیرممکن می شود.

یا در یک نمونه دیگر، مدتی قبل اساتید کالج های یکی از استانهای کانادا اعتصاب کردند و هفته ها این اعتصاب ادامه داشت یک طرف سندیکای اساتید قرار داشت و طرف دیگر هیات مدیره کالج ها. دولت یک ماهی نظارت کرد و بعد به جهت این که طرفین به نتیجه ای نرسیدند تکلیف به خاتمه اعتصاب کرد. نه دولت محکوم و مجبور به تامین خسارت های احتمالی شد و نه اعتصاب به نام مخالفت با دولت نوشته شد. این در حالی است که اگر در اعتراض به کیفیت بد غذا در یکی از دانشکده های داخلی، سینی های غذا روی زمین ردیف شود فورا کانالهای خبری نسبت به انعکاس آن اقدام ویژه می کنند و عنوان اعتصاب دانشجویی به آن می دهند یا در واقعه ای مثل ریزش معدن، حادثه ای که ممکن است در اثر سهل انگاری ناظر و مدیر معدن ایجاد شده باشد، به ناگاه همه مقامات به عنوان مقصر و طرف معرفی می شوند، تصاویر آن بلافاصله در کانال ها و شبکه های خبری معاند و مخالف قرار گرفته و آنها هم با علم به این نقطه ضعف فرهنگی، شروع به تفسیرسازی و مظلوم نمایی می کنند در حالی که نمونه های مشابه آن در غرب و شرق به عنوان حادثه عادی قلمداد می شود. مثالهایی از این دست فراوانند.

در نهایت تا زمانی که خصوصی سازی و تقسیم کار واقعی انجام نشود، تا زمانی که دولت یا سیستم مدیریتی بخواهد در همه جا حضور داشته و استانداردهای خود را پیاده کند و از آن سو تا وقتی که فرهنگ همه چیز را از چشم دولت دیدن و نقص و ناتوانی یک مدیر و یک سازمان و یک اداره را به پای همه مدیران نوشتن ادامه داشته و انتظار این باشد که سفره نفتی پهن و همه مشکلات به جای همکاری با هم و تعاون از راه خرج پول به سرانجام برسد، در بر همان پاشنه خواهد چرخید.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

فابریکی۶۳۱۴۴۹۰۸:۰۹:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۲۱
دولت در اغلب کشورهای درحال توسعه ی رو به توسعه یافتگی و نیز خود کشورهای توسعه یافته ماهیت نظارتی بر عملکرد بخشهای مختلف دارد. با این متن موافقم. چرا که از لحاظ اصول اقتصادی تا زمانی که برخی از وابستگی ها و ... درمان نشود راه ما تا الی الابد همین خواهد بود... وابستگی به سیستم دولتی در کنار کم رنگ بودن نقش دولت الکترونیک و.... بوروکراسی ها و کاغذبازی های دست و پاگیر علاوه بر اینکه زمینه های فساد را بیشتر از سایر موارد فراهم میکند بلکه خود مانع حرکت رو به جلو در کشورها می شود. به خود بیاییم. تا به کی حسرت روشهای مملکت داری در نقاط مختلف دنیا( منظورم جاهای درست و حسابیه) را باید بخوریم. از فرهنگ که نقش اصلی را در بهبود عملکردهای یک کشور ایفا میکند غافل نشیم. یک اقتصاد خوب با یک فرهنگ درست و حسابی آینده خوبی رو خواهد ساخت.
ناشناس۶۳۱۴۹۱۰۸:۴۵:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۲۱
حرف شما رو کامل تایید میکنم. مخصوصا خودم چندین کارت اعتباری دارم که هیچ کدوم رمز نداره واگه گم بشه خودم موظفم به بانک زنگ بزنم و گزارش بدم وگرنه هر کسی کارتمو پیدا و استفاده کنه خودم مسئولم که گزارش نکردم. این فقط یک نمونس.
میلاد حمیدی۶۳۱۴۹۹۰۸:۴۸:۲۲ ۱۳۹۷/۸/۲۱
دولت فقط باید نقش حمایتی و فاینانس داشته باشد و دست دولت از دخالت و فعالیت در حوزه فرهنگ قطع شود و معاونت هایی مثل معاونت زنان و ان جی او های خصولتی مرتبط با آن باید لغو مجوز شوند.
ققنوس۶۳۱۵۳۶۰۹:۰۸:۰۴ ۱۳۹۷/۸/۲۱
مشکل اینکه هر جا منفعت و سود هست دولت همه رو برای خودش میخواد و وقتی به ضرر و زیان یا مشکل میرسه اونجاست که همه مردم مسول هستن و گاهی مقصر کارخانه ایران خودرو برادران خیامی قبل دولتی شدن به کشور های حاشیه خلیج فارس خودرو صادر میکرد و الان شده مایه شرمساری کارخانه کفش ملی ایروانی قبل دولتی شدن بزرگترین صادر کننده کفش به شوروی بود ولی الان متروکه شده و اخرین شاهکار کارخانه ارج که مال فردی به نام ارجمندی بود که حالا به سرنوشت کارخانه کفش ملی دچار شد
مصلح۶۳۱۵۴۵۰۹:۲۲:۵۰ ۱۳۹۷/۸/۲۱
دولت پول نفت ما را بدهد ما هم چیزی از او نمی خواهیم
ناشناس۶۳۱۵۶۳۰۹:۳۳:۵۰ ۱۳۹۷/۸/۲۱
با نابودی اسلاحتلبان همه چی درست می شه
ناشناس۶۳۱۵۹۰۰۹:۵۰:۰۱ ۱۳۹۷/۸/۲۱
شما یا خیلی از اوضاع بی خبری، یا اینکه خواستی با این مطلب کمی مردم رو از دغدغه ها و گرفتاریها دور کنی، و گرنه دلیل انتظار مردم از دولت مشخصه: همه ذخائر ملی + مالیات در اختیار دولته، و دولت وظیفه داره مشکلات مردم رو حل کنه. در حالیکه هیچ گزارشی از هزینه کرد درآمدهای ملی به مردم ارائه نمیشه.
ناشناس۶۳۱۶۵۵۱۰:۳۸:۴۱ ۱۳۹۷/۸/۲۱
فقط دولت نیست که غیر دولتی هستند پس اونها چی ؟
ناشناس۶۳۱۷۸۷۱۲:۰۷:۱۵ ۱۳۹۷/۸/۲۱
وقتی تمام قدرت اقتصادی در دست دولته وقتی به بخش خصوصی اجازه رشد داده نمیشه نمونه صنایع خودرو پتروشیمی صنایع سنگین و... مردم باید اهم از متولی اصلی انتظار داشته باشند خودتون اینکارو کردید و به اینجا رسوندید
ناشناس۶۳۲۲۵۴۱۶:۱۹:۴۷ ۱۳۹۷/۸/۲۱
با این مطلب خواسته کمی مردم رو از دغدغه ها و گرفتاریها دور کنه.................. دقبقا همینه شک نکنید.

پربحث‌های امروز

 1. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 2. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 3. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 4. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 5. چرا روحانی زبان گفت‌وگو با آمریکا را ترک کرد؟

 6. استیضاح وزیر اقتصاد به علت توهین کارمند گمرک کلید خورد!

 7. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 8. واکنش کاربران توییتر به فیلم منتشر شده از نماینده سراوان/ عذرخواهی عجیب از ترس استیضاح/ هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کجاست؟

 9. دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک

 10. تحلیل جالب علی علیزاده از برخورد نماینده سراوان با کارمند گمرک

 11. پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

 12. شهردار تهران با تاکسی به محل کارش رفت  

 13. متروسواری معصومه ابتکار در سه‌شنبه بدون خودرو  

 14. جهانگیری: بخش‌های مهم اقتصادی مورد تهاجم دشمن است/ آمریکا می‌خواهد مردم با تنگنا رو به رو شوند

 15. وزیر صنعت: خودروسازان در 8 ماه اخیر مشکل فروش داشته‌اند

 16. فوت چند دانش‌آموز در آتش‌سوزی مدرسه/ بازداشت مدیر و مربی آموزشی + تصاویر

 17. توضیح دژپسند در گفت‌وگو با الف در مورد عذرخواهی از نماینده سراوان

 18. پیوند ترامپ با مغزهای کوچک زنگ زده

 19. رهبر انقلاب: نباید دنبال ریاست بدویم

 20. ظریف: نتانیاهو ایران را به نابودی با سلاح اتمی تهدید می‌کند

 21. ایرانی‌ها خانه‌هایشان در گرجستان را به حراج گذاشتند

 22. مجمع عمومی سازمان ملل ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرد

 23. شروط نمایندگان اصفهان برای پس گرفتن استعفا

 24. گزافه‌گویی برایان هوک علیه ایران در گفتوگو با صدای آمریکا

 25. خرازی: اروپا تعهداتش را اجرا نکند متضرر می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 2. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 3. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 4. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 5. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 6. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 7. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 8. تصویری از بچه‌های پایگاه بسیج شانزه‌لیزه  

 9. محسن رضایی: فشارهای اقتصادی آخرین تست دشمن است/ جمهوری اسلامی متعلق به ملت است

 10. ادعای نتانیاهو: جاسوسان اسراییلی به صورت عادی به ایران می‌روند!

 11. احمد توکلی خطاب به وزیر اقتصاد: جلوی خصوصی سازی خسارت بار آلومینیوم المهدی را بگیرید

 12. پاسخ جالب ظریف به سوال مجری درباره دخالت ایران در منطقه   

 13. «سردار مریم» تنها زن سردار ایرانی + عکس

 14. شکاف بین اصلاح طلبان بخاطر واعظی و لاریجانی/ حاشیه ماجرای دامادها/ کنایه جلیلی به روحانی و ظریف/ وقتی ناطق نوری آیت الله می شود

 15. سقوط قیمت‌ها به خودرو رسید/ قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول

 16. آملی لاریجانی: بی‌تدبیری‌ها موجب افزایش نرخ ارز شد/ نرخ ارز سیر نزولی دارد، اما برخی همچنان گرانفروشی می‌کنند/ دست اخلال گران اقتصادی را قطع خواهیم کرد

 17. واکنش محمود صادقی به خبر انتصاب داماد روحانی  

 18. جانبازان ۵۰ درصد از ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها مستثنی شدند

 19. نتانیاهو: ماموران ما داخل ایران هستند!

 20. سلیمی‌نمین: آمریکا برای ایران در سال۹۸ برنامه‌ریزی کرده است/ مشکلات ارزی و اقتصادی قابل تدبیر است/ فریب وعده و وعیدهای دشمنان را نخورید

 21. احضار وزیر صنعت به فراکسیون امید بابت انتصاب‌های اخیر/ اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت باشند، استیضاح وزیر صنعت را باید در برنامه قرار دهند

 22. ارز 4200 تومانی  از کجا آمد؟

 23. «روحانی» و «احمد خاتمی» نسبت به انتصاب دامادهایشان اعلام برائت کنند  

 24. هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدی رای ندارند/ دولت روحانی به دنبال "لیبرالیسم کاذب" است

 25. وزیرصنعت: افزایش تولید، مشکلات خودرو را حل می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 4. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 5. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 6. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 7. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 8. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 9. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 10. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 11. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 12. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 13. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 14. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 15. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 16. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 17. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 18. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 19. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 20. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 21. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 22. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 23. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 24. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 25. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

آخرین عناوین