آخرین اخبار از بازگشت زائران اربعین؛ وزیر کشور: نمی‌توانستیم زائرین را مجبور به عبور از مرز مشخصی کنیم

گروه اجتماعی الف،   3970811015
وزیر کشور: نمی‌توانستیم زائرین را مجبور به عبور از مرز مشخصی کنیم

رحمانی فضلی گفت: حدود شصت درصد زائرین می‌خواستند از مرز مهران عبور کنند. نمی‌توانستیم آن‌ها را مجبور به عبور از مرزهای شلمچه و چذابه کنیم. از فردا پیک ترافیک بازگشت زائرین کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه ۲ با بیان این که سال چهارم از برگزاری مراسم اربعین به شکل فعلی نیز بر پا شد، اظهار کرد: سال اول جای پارکینگ و خدمات‌رسانی هم نبود. در تمام کشور تمهیدات لازم برای سفر زائرین موجود نبود اما الان بر اساس تجربیات و برنامه‌ریزی‌ها امسال را به این شکل برگزار کردیم.

وی ادامه داد: از تمام کشور مردم مثل جویبار حرکت می کنند تا این رودخانه عظیم را ایجاد کنند و از این مرز به آن مرز بروند. امسال حدود دو میلیون نفر را ساماندهی کردیم.

وزیر کشور گفت: وقتی مردم به لب مرز می رسند با کشور دیگر با قوانین و زیر ساخت های دیگر روبه رو می شویم که اصلا دست ما نیست. البته تفاهم نامه های خوبی امضا شده است. از  بعد از اربعین سال قبل ستاد اربعین که همه نظام در آن مسئولیت دارند مشغول به کار شد. در اولین و دومین جلسه آسیب شناسی و متناسب با آن اقدامات شروع شد.

رحمانی فضلی گفت: سال اول پارکینگ نبود و در زمین کشاورزی ماشین پارک می کردند و دو - سه روز مردم در جاده و زیر باران و برف می ماندند و ما با هلی‌کوپتر غذا و پتو به مردم می دادیم.

وی سپس اظهار کرد:  تا الان حدود یک میلیون و ششصد نفر از مرزها برگشتند. در بیست و چهار ساعت گذشته بیش از سیصد هزار نفر به کشور بازگشته اند. در هر ساعتی ۱۵۰ الی۱۶۰ اتوبوس برای بازگشت لازم داریم. الان در خیلی از شهرها شرمنده مردم عادی شدیم چون تمام اتوبوس‌ها به مرزها رفتند. حجم و اندازه جاده ها زیاد است، ماشین های سواری هم در آن جاده ها هستند و ترافیک است. تلویزیون نشان می‌دهد از مهران چه صفی وجود دارد اما امشب پیک ترافیک را می‌گذرانیم.

وزیر کشور گفت: از روز اول اعلام کردیم بهتر است مردم از مرز چذابه و شلمچه بروند هم امکانات بیشتر است و هم سریع تر است. به دلیل نزدیکی مهران به نجف ۶۰‎% مردم انتخاب می کنند از این مرز بروند.

وی تصریح کرد: امسال ۲۰۰ گیت داشتیم که مردم یک دقیقه برای دادن پاسپورتشان معطل می شدند. سال‌های قبل در این حوزه معطلی وجود داشت.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: در امور زیر ساختی همه مرزها برابر هستند. در امور خدماتی نسبت به مردمی که می روند جمعیت وجود دارد. همه مردم کمک می کنند و ما کمک آن‌ها را هدایت می کنیم. مهران چند استان معین دارد و چلمچه و جذابه به دلیل جمعیت کمتر معین های کمتری دارند.

وی ادامه داد: دوستان رادیو اربعین کارشان این بوده که اطلاعیه ها را به مردم بگویند. مردم خود انتخاب کردند از کدام مرز بروند ما نمی توانستیم مجبورشان کنیم از مرز دیگری عبور کنند.

وزیر کشور تصریح کرد: سه سال است که رئیس جمهور دستور دادند پل خرمشهر ایجاد شود در این صورت که دو سال ساختن این پل طول می کشد، مسیر راحت تری خواهیم داشت. ما باید خودمان را آماده کنیم این جریان عظیم را با شرایط بهتری کنترل شود. البته الان نسبت به سال‌های قبل شرایط بهتر است.

وی با بیان این که «ممکن است در ذهن زائرین ایجاد شده باشد کارهای اربعین فقط به عهده دولت است»، گفت: وظیفه اصلی این کار با سازمان حج و زیارت است. موقتا چهار سال این مسئولیت به وزارت کشور داده شده است. امسال تمرین خوبی شد که سی تا چهل درصد از مردم به صورت کاروانی سفر انجام دهند اما باید این مقدار بیشتر شود.

وزیر کشور گفت: امسال حدود ۱۲هزار اتوبوس داشتیم. صحبت کردیم برخی اتوبوس ها ترانزیت موقت شوند و به آن طرف مرزها بروند. به ما اجازه نمی دهند بیش تر از این اتوبوس ببریم. بلاخره آن ها هم می خواهند از لحاظ اقتصادی کار کنند.

وی یادآور شد که افرایش قیمت حمل و نقل به دلیل افزایش قیمت دلار و تاثیرش بر تفاوت قیمت ریال ایران و واحد پول عراق بوده است. عده‌ای بدون توجه به تغییر قیمت ریال به دینار با همان مقدار پولی که سال گذشته سفر می کردند به عراق رفتند. به کنسولگری گفتیم کمک کنند تا کسی آنجا نماند. الان مشکل خاصی در این زمینه نداریم.

رحمانی فضلی گفت: من از روز اول گفتم و به مردم توضیح دادم حتی بخش فرهنگی ستاد جزوه تهیه کرد و آداب سفر را گفت اما مقداری بی توجهی از طرف مردم وجود داشته است. حتما آسیب های موجود که نسبت به سال های قبل کاهش پیدا کرده است باید سال دیگر کمتر شود.

وزیر کشور ادامه داد: هر طرحی که می خواهد اجرا شود باید به ستاد بیاید بحث شود تا تمهیدات فراهم و بعد اجرا شود. امسال به دلیل کمبود ارز قرار نبود ارز به مسافر داده شود. در روزهای آخر تصمیم گرفته شد ارز با قیمت کمتری در اختیار مردم قرار بگیرد. یکی از مشکلات امسال بحث ویزا بود. عراقی‌ها می گفتند پول ویزا باید به دلار داده شود. ما صحبت کردیم و آنها قبول کردند با توجه به طلبی که داریم این مشکل با مساعدت بانک مرکزی آنها بر طرف شود.

وی با اشاره به برخی مشکلات بعضی از زائرین در حوزه ارزی در مراسم اربعین امسال گفت: ۱۰درصد از زوار ثبت نام کردند که آنجا دینار تحویل گرفتند. چون این طرح در ستاد مطرح نشده بود باجه و نیروی انسانی به اندازه کافی برایش دیده نشد. دلال ها و صراف های آنجا هم کارشکنی‌هایی داشتند. بازرسان ما و اطلاع‌رسانی مردم مشکلی که در این زمینه بود را خبررسانی کردند و کمتر از دو روز این مشکل حل شد. اما برخی سایت ها و شبکه های خارجی از این موضوع سوء استفاده کردند.

وی سپس گفت که برای سال دیگر بحث عبور موقت را نخواهیم داشت.

رحمانی فضلی همچنین گفت: پارسال اصلا مشکل ارز نداشتیم امسال به دلیل مشکل ارز در داخل کشور و تفاوت قیمت مشکلاتی ایجاد شد.

رحمانی فضلی گفت: در رسانه های خارجی خیلی کم به این اتفاق بزرگ پرداخته شد. اصل موضع به این مهمی را بایکوت خبری می‌کنند اما کمبودها و مشکلات را مطرح می کردند و تلاش می کردند بین زوار ما و زوار خارجی اختلاف ایجاد کنند. حدود ۴۲ الی ۴۳درصد زوار خارجی امسال افزایش یافت. آن‌ها می دانند چه جریان فکری عظیمی حول اربعین میان مسلمانان ایجاد می شود.

وی گفت: تبلیغاتشان خیلی موثر نبود. جریانی می خواست اربعین را مقابل حج قرار دهد. حج یک واجب شرعی است و اربعین مستحب است. از نظر مسلمانان این موضوعات کاملا مشخص است.

وزیر کشور با بیان این که «امسال تا الان با مشکل امنیتی رو به رو نشدیم»، گفت: هم در حوزه های امنیتی و هم زیرساختی همکاری خوبی با دولت عراق بود. مردم قابل تفکیک نیستند که بگوییم مردم ایران و عراق؛ چرا که در این ایام مردم یکی می شوند. پیوندهای ما با کشورهای همسایه زیاد است. ما باید از ظرفیت‌های پیوند منطقه‌ای استفاده کنیم. اربعین یک موضوع ظرفیتی است که باید از آن استفاده کنیم. سال اول تبلیغاتی شد که دشمنان استفاده کردند اما ما به مردم اعلام کردیم که نباید این تبلیغات انجام شود. مردم متوجه شدند.

وی سپس در حوزه امنیت سفر اربعین گفت: دو سال قبل اتفاقی افتاد که خارج از مسیر اربعین بود اما امسال مشکل امنیتی نبود. آنها مرتب تهدید کردند، کشفیات زیادی داشتیم در حوزه بمب و سلاح. برای آنها مهم است که ایران این سیل عظیم جمعیت را می فرستد و با دولت عراق  همکاری می‌کند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: آرزوی ما این است که مردم همان طور که هوس می کنند بروند مشهد به همین راحتی به کربلا بروند. آقای رئیس جمهور این موضوع را از مرحوم آیت‌الله هاشمی تعریف کردند. ما هم دنبال این موضوع هستیم.

وی در ارتباط با آخرین اخبار از بازگشت مسافران اربعین به کشور گفت: ما امیدواریم حرکت برگشتی از فردا کاهش یابد.

در بخش دیگر این گفت‌وگو رحمانی فضلی گفت: یکی از توفیقات دولت برجسته کردن و اولویت دادن آسیب های اجتماعی بود. ما مطالعه وسیعی با دستگاه‌های  علمی انجام داده و گزارشی به رئیس جمهور و رهبری دادیم. مقام معظم رهبری این گزارش را خیلی جدی گرفتند و دستور به ادامه آن دادند. با این توجه تا کنون شش جلسه با حضور همه قوا داشتیم. یک تقسیم کار ملی شد. رئیس شورای اجتماعی، رئیس جمهور شد. سازمان اجتماعی هم تشکیل شد. مرتب رفت و برگشت می شود و گزارشگیری می‌شود.

وی افزود: همه نسبت به آسیب های اجتماعی حساس  شده‌اند. در اواخر همین ماه در خدمت ایشان خواهیم بود و در مورد طلاق گزارش داده می‌شود. گزارش ها نشان می دهد در زمینه ایجاد کندی در طلاق موفق شدیم.

وزیر کشور همچنین گفت: در بحث معتادان و متجاهرین بیش از ۸هزار نفر در تهران برایشان جا در نظر گرفته شده است.

وی سپس گفت: در حوزه مواد مخدر هم گام های خوبی برداشته شده است. الان در کتاب مدارس در این باره آموزش داده می شود و معلمین و دانشگاه ها و پادگان ها نیز آموزش می بینند. آسیب‌های اجتماعی در طول زمان ایجاد شده و فرابخشی است. همه دنیا در گیر این موضوع هستند؛ بویژه ما که در مرز کشوری قرار گرفتیم که ۱۰ هزارتن مواد مخدر  تولید می کند.

رحمانی فضلی در پایان با اشاره به نزدیک شدن به زمان مشخص شده برای اجرای قانون منع به کار گیری بازنشستگان گفت: من از همه مدیرانی که در جمهوری اسلامی با این شرایط تلاش می‌کنند، تشکر می کنم. مخصوصا استانداران ما که اصلا کارشان آسان نیست؛ چرا که استاندار در داخل استان نقش رئیس‌جمهور را دارد. ما خواهش کردیم که این دوستان مسئولیت قبول کنند. ۱۴ استاندار ۱۴ الی ۱۵ معاون و چند فرماندار ما در موعد قانونی با عزت و احترام بدرقه می شوند. جایگزین ها هم مشخص شدند که اگر در دولت تایید نشدند موقتا با سرپرست‌ها کارها را پیش می‌بریم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 3. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 4. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 5. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 6. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 7. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 8. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 9. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 10. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 11. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 12. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 13. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 14. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 15. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 16. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 17. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 18. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 19. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 20. آلمان: همه باید اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند

 21. منابع مصری: تماس‌هایی بین ایران و مصر درباره تحولات منطقه در جریان است

 22. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 23. عذرخواهی شهردار تهران از مردم بابت شلوغی اتوبوس‌ها/ واکنش حناچی به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری

 24. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 25. توافق دولت انگلیس و یک بانک ایرانی برای حل مناقشه ۱۰ ساله

پربحث‌های دیروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 3. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 4. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 5. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 6. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 7. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 8. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 9. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 10. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 11. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 12. ماکرون: ایران در قبال برجام صبور و مسئول باشد

 13. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 14. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 15. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 16. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 17. انگلیس: همه گزینه‌ها را در برابر ایران بررسی می‌کنیم

 18. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 19. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 20. اردوغان: رحمت خداوند بر برادر شهید ما محمد مرسی باد

 21. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 22. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

 23. موگرینی: هدف ما حفظ برجام است/ملاک ارزیابی ما گزارشهای آژانس است

 24. واکنش‌های بین‌المللی به عبور قریب‌الوقوع ایران از سقف 300 کیلویی اورانیوم

 25. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 4. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 5. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 6. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 7. پرستو یا آشیانه!؟

 8. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 9. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 10. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 11. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 12. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 13. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 14. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 15. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 16. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 17. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 18. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 19. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 20. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 21. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 22. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 23. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 24. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 25. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

پربحث‌های امروز

 1. عذرخواهی شهردار تهران از مردم بابت شلوغی اتوبوس‌ها/ واکنش حناچی به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری

 2. محسنی اژه‌ای خبر داد: صدور حکم انفصال از خدمت برای ۶۰ قاضی/ محاکمه ۸۲۵ مفسد اقتصادی/ دیدار رئیسی با سفرای خارجی

 3. تحصیل ۳۵هزار دانشجوی بورسیه در کشور

 4. مسیرهای جایگزین در طرح جمع‌آوری پل گیشا اعلام شد

 5. جمع‌آوری ۲۳ هزار معتاد از محله هرندی/تهران، امسال از لوث معتادان متجاهر پاک می‌شود

 6. ۵۰۰ هزار واحد ساختمانی بدون سکنه در پایتخت داریم

 7. حاجی‌بابایی: حداقل حقوق ۱.۵ میلیون تومانی مشمول دانشجویان دانشگاه فرهنگیان شود

 8. ۳ شهر ایران، در آستانه جهانی شدن

 9. افتتاح دوازدهمین نمایشگاه ملی رسانه‌های دیجیتال در قم

 10. احتمال جذب پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سال۹۶ تا دو هفته آینده

 11. خارجی‌ها برای درمان ناباروری در رویان ۳ هزار و ۵۰۰ دلار هزینه می‌کنند

 12. رییس شورای شهر تهران: دولت وظیفه خود را در زمینه حمل و نقل عمومی انجام داده است

 13. خیزش گرد و خاک در دو استان جنوبی کشور

 14. تا ۷۰ درصد کودکان کار استان تهران،اتباع خارجی هستند

 15. جمع‌آوری بساط دستفروشان در چهارراه ولیعصر (عج) و تئاتر شهر

 16. تکذیب واردات داروی تقلبی سالک

 17. نفس‌های آخر انحصار وکالت+ نمودار

 18. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 19. ابلاغ آیین‌نامه اجرای احکام کیفری؛ امکان اعدام و قصاص به روشی غیر از طناب دار و اهدای عضو محکوم

 20. ۴۰۰ تارنما در رصد ویژه پلیس فتا

 21. دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات مقصر است

 22. نشست نگران کننده زمین به مناطق شهری البرز سرایت کرده است

 23. سهم عوارض در هزینه ساخت و ساز اعلام شد

 24. جزئیات استخدام 20 هزار نیرو در وزارت بهداشت اعلام شد

 25. واکنش رئیس شورای شهر به استعفای بودجه‌ای یک مدیر

پربحث‌های دیروز

 1. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 2. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 3. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 4. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 5. سامانه سجام امنیت مفسدان اقتصادی را برهم زده است

 6. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 7. واکنش پلیس به انتشار تصاویر هنجارشکنانه سرنشینان پراید

 8. ورود آقازاده‌ها و سلبریتی‌ها به بهانه خرید زمین در گیلان برای ساخت ویلا

 9. سردار رحیمی: به هیچ وجه در بحث امنیت اخلاقی کوتاه نمی‌آییم

 10. واکنش سازمان غذا و دارو به مالکیت شرکت دارویی توسط «پسر ۵ ساله»

 11. واکنش توئیتری استاندار تهران به مسابقات پرحاشیه کیش

 12. تخلیه و پلمپ مدارس استیجاری پایتخت  

 13. سامانه جامع فرزند خواندگی راه اندازی شد

 14. تاریخ محاکمه محمدعلی نجفی معلوم شد

 15. کشف پیکر۴۰ هزار شهید مفقودالاثر/ تفحص برای یافتن ۳ هزار شهید دیگر

 16. کشورهای خاورمیانه آزارگران جنسی را چگونه مجازات می‌کند؟

 17. بازیکن برزیلی به دین اسلام مشرف شد+عکس

 18. حاجی دلیگانی: سرپرستی سازمان تامین اجتماعی فاقد وجاهت قانونی است

 19. سالانه ۱۲.۵ میلیارد دلار قاچاق در کشور انجام می‌شود

 20. دستور ویژه روحانی برای رسیدگی به مشکلات پلیس مرزبانی در کنترل مرزها

 21. رئیس قوه‌ قضائیه: با متعرضان به حریم خصوصی و امنیت اخلاقی برخورد جدی می‌کنیم

 22. جزئیات لغو اجرای طرح زوج و فرد از روز شنبه

 23. «گُل» جایگزین «شیشه» شد/چه نوع مواد مخدری در تهران بیشتر مصرف می‌شود؟

 24. محمد حسن زدا: تامین اجتماعی ایران در خاورمیانه یک الگو خواهد شد

 25. درآمدهای نجومی بازار کنکور در ایران به روایت آمار

پربحث‌های هفته

 1. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 2. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 3. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 4. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

 5. مسافر و راننده اسنپ دیدار کردند  

 6. تازه‌ترین پست اینستاگرامی رامبد جوان/ عکس  

 7. پرستو گلستانی: با هیچ آقایی نباید خندید، چون بی‌ظرفیت و بی‌جنبه هستند  

 8. دفاع تهیه‌کننده «ماجرای نیمروز» از سفر رامبد جوان و همسرش

 9. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 10. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 11. فراخوان رئیس قوه قضاییه در رابطه با فضای مجازی

 12. ۵۰ میلیون وجه رایج مملکت در یک تصویر   

 13. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 14. جزئیات تردد در محدوده زوج یا فرد+ قیمت‌ها

 15. اسماعیلی: اقدام یک راننده برای امر به معروف اثربخش بود/ توضیحات درباره آزادی زکا، پیامک‌های کشف حجاب و بازداشت‌شدگان روز کارگر

 16. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 17. سامانه سجام امنیت مفسدان اقتصادی را برهم زده است

 18. مهناز افشار: نه من به این پول‌ها نیاز دارم و نه مولاوردی به این توییت‌ها!

 19. واکنش مدل اینستاگرامی به ماجرای سد لفور

 20. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 21. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 22. پورمحمدی: قبرستان باید در شهر باشد تا یاد مرگ را حفظ کنیم

 23. عصبانیت مدیر روابط عمومی صداوسیما از انتشار خبر حذف علی‌فروغی

 24. از ۱۰ هزار میلیارد تخلف بانک سرمایه چه خبر؟

 25. حکم ممنوع‌التصویری رامبد جوان ابلاغ شد؟

آخرین عناوین