آخرین اخبار از بازگشت زائران اربعین؛ وزیر کشور: نمی‌توانستیم زائرین را مجبور به عبور از مرز مشخصی کنیم

گروه اجتماعی الف،   3970811015

رحمانی فضلی گفت: حدود شصت درصد زائرین می‌خواستند از مرز مهران عبور کنند. نمی‌توانستیم آن‌ها را مجبور به عبور از مرزهای شلمچه و چذابه کنیم. از فردا پیک ترافیک بازگشت زائرین کاهش پیدا می‌کند.

وزیر کشور: نمی‌توانستیم زائرین را مجبور به عبور از مرز مشخصی کنیم

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه ۲ با بیان این که سال چهارم از برگزاری مراسم اربعین به شکل فعلی نیز بر پا شد، اظهار کرد: سال اول جای پارکینگ و خدمات‌رسانی هم نبود. در تمام کشور تمهیدات لازم برای سفر زائرین موجود نبود اما الان بر اساس تجربیات و برنامه‌ریزی‌ها امسال را به این شکل برگزار کردیم.

وی ادامه داد: از تمام کشور مردم مثل جویبار حرکت می کنند تا این رودخانه عظیم را ایجاد کنند و از این مرز به آن مرز بروند. امسال حدود دو میلیون نفر را ساماندهی کردیم.

وزیر کشور گفت: وقتی مردم به لب مرز می رسند با کشور دیگر با قوانین و زیر ساخت های دیگر روبه رو می شویم که اصلا دست ما نیست. البته تفاهم نامه های خوبی امضا شده است. از  بعد از اربعین سال قبل ستاد اربعین که همه نظام در آن مسئولیت دارند مشغول به کار شد. در اولین و دومین جلسه آسیب شناسی و متناسب با آن اقدامات شروع شد.

رحمانی فضلی گفت: سال اول پارکینگ نبود و در زمین کشاورزی ماشین پارک می کردند و دو - سه روز مردم در جاده و زیر باران و برف می ماندند و ما با هلی‌کوپتر غذا و پتو به مردم می دادیم.

وی سپس اظهار کرد:  تا الان حدود یک میلیون و ششصد نفر از مرزها برگشتند. در بیست و چهار ساعت گذشته بیش از سیصد هزار نفر به کشور بازگشته اند. در هر ساعتی ۱۵۰ الی۱۶۰ اتوبوس برای بازگشت لازم داریم. الان در خیلی از شهرها شرمنده مردم عادی شدیم چون تمام اتوبوس‌ها به مرزها رفتند. حجم و اندازه جاده ها زیاد است، ماشین های سواری هم در آن جاده ها هستند و ترافیک است. تلویزیون نشان می‌دهد از مهران چه صفی وجود دارد اما امشب پیک ترافیک را می‌گذرانیم.

وزیر کشور گفت: از روز اول اعلام کردیم بهتر است مردم از مرز چذابه و شلمچه بروند هم امکانات بیشتر است و هم سریع تر است. به دلیل نزدیکی مهران به نجف ۶۰‎% مردم انتخاب می کنند از این مرز بروند.

وی تصریح کرد: امسال ۲۰۰ گیت داشتیم که مردم یک دقیقه برای دادن پاسپورتشان معطل می شدند. سال‌های قبل در این حوزه معطلی وجود داشت.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: در امور زیر ساختی همه مرزها برابر هستند. در امور خدماتی نسبت به مردمی که می روند جمعیت وجود دارد. همه مردم کمک می کنند و ما کمک آن‌ها را هدایت می کنیم. مهران چند استان معین دارد و چلمچه و جذابه به دلیل جمعیت کمتر معین های کمتری دارند.

وی ادامه داد: دوستان رادیو اربعین کارشان این بوده که اطلاعیه ها را به مردم بگویند. مردم خود انتخاب کردند از کدام مرز بروند ما نمی توانستیم مجبورشان کنیم از مرز دیگری عبور کنند.

وزیر کشور تصریح کرد: سه سال است که رئیس جمهور دستور دادند پل خرمشهر ایجاد شود در این صورت که دو سال ساختن این پل طول می کشد، مسیر راحت تری خواهیم داشت. ما باید خودمان را آماده کنیم این جریان عظیم را با شرایط بهتری کنترل شود. البته الان نسبت به سال‌های قبل شرایط بهتر است.

وی با بیان این که «ممکن است در ذهن زائرین ایجاد شده باشد کارهای اربعین فقط به عهده دولت است»، گفت: وظیفه اصلی این کار با سازمان حج و زیارت است. موقتا چهار سال این مسئولیت به وزارت کشور داده شده است. امسال تمرین خوبی شد که سی تا چهل درصد از مردم به صورت کاروانی سفر انجام دهند اما باید این مقدار بیشتر شود.

وزیر کشور گفت: امسال حدود ۱۲هزار اتوبوس داشتیم. صحبت کردیم برخی اتوبوس ها ترانزیت موقت شوند و به آن طرف مرزها بروند. به ما اجازه نمی دهند بیش تر از این اتوبوس ببریم. بلاخره آن ها هم می خواهند از لحاظ اقتصادی کار کنند.

وی یادآور شد که افرایش قیمت حمل و نقل به دلیل افزایش قیمت دلار و تاثیرش بر تفاوت قیمت ریال ایران و واحد پول عراق بوده است. عده‌ای بدون توجه به تغییر قیمت ریال به دینار با همان مقدار پولی که سال گذشته سفر می کردند به عراق رفتند. به کنسولگری گفتیم کمک کنند تا کسی آنجا نماند. الان مشکل خاصی در این زمینه نداریم.

رحمانی فضلی گفت: من از روز اول گفتم و به مردم توضیح دادم حتی بخش فرهنگی ستاد جزوه تهیه کرد و آداب سفر را گفت اما مقداری بی توجهی از طرف مردم وجود داشته است. حتما آسیب های موجود که نسبت به سال های قبل کاهش پیدا کرده است باید سال دیگر کمتر شود.

وزیر کشور ادامه داد: هر طرحی که می خواهد اجرا شود باید به ستاد بیاید بحث شود تا تمهیدات فراهم و بعد اجرا شود. امسال به دلیل کمبود ارز قرار نبود ارز به مسافر داده شود. در روزهای آخر تصمیم گرفته شد ارز با قیمت کمتری در اختیار مردم قرار بگیرد. یکی از مشکلات امسال بحث ویزا بود. عراقی‌ها می گفتند پول ویزا باید به دلار داده شود. ما صحبت کردیم و آنها قبول کردند با توجه به طلبی که داریم این مشکل با مساعدت بانک مرکزی آنها بر طرف شود.

وی با اشاره به برخی مشکلات بعضی از زائرین در حوزه ارزی در مراسم اربعین امسال گفت: ۱۰درصد از زوار ثبت نام کردند که آنجا دینار تحویل گرفتند. چون این طرح در ستاد مطرح نشده بود باجه و نیروی انسانی به اندازه کافی برایش دیده نشد. دلال ها و صراف های آنجا هم کارشکنی‌هایی داشتند. بازرسان ما و اطلاع‌رسانی مردم مشکلی که در این زمینه بود را خبررسانی کردند و کمتر از دو روز این مشکل حل شد. اما برخی سایت ها و شبکه های خارجی از این موضوع سوء استفاده کردند.

وی سپس گفت که برای سال دیگر بحث عبور موقت را نخواهیم داشت.

رحمانی فضلی همچنین گفت: پارسال اصلا مشکل ارز نداشتیم امسال به دلیل مشکل ارز در داخل کشور و تفاوت قیمت مشکلاتی ایجاد شد.

رحمانی فضلی گفت: در رسانه های خارجی خیلی کم به این اتفاق بزرگ پرداخته شد. اصل موضع به این مهمی را بایکوت خبری می‌کنند اما کمبودها و مشکلات را مطرح می کردند و تلاش می کردند بین زوار ما و زوار خارجی اختلاف ایجاد کنند. حدود ۴۲ الی ۴۳درصد زوار خارجی امسال افزایش یافت. آن‌ها می دانند چه جریان فکری عظیمی حول اربعین میان مسلمانان ایجاد می شود.

وی گفت: تبلیغاتشان خیلی موثر نبود. جریانی می خواست اربعین را مقابل حج قرار دهد. حج یک واجب شرعی است و اربعین مستحب است. از نظر مسلمانان این موضوعات کاملا مشخص است.

وزیر کشور با بیان این که «امسال تا الان با مشکل امنیتی رو به رو نشدیم»، گفت: هم در حوزه های امنیتی و هم زیرساختی همکاری خوبی با دولت عراق بود. مردم قابل تفکیک نیستند که بگوییم مردم ایران و عراق؛ چرا که در این ایام مردم یکی می شوند. پیوندهای ما با کشورهای همسایه زیاد است. ما باید از ظرفیت‌های پیوند منطقه‌ای استفاده کنیم. اربعین یک موضوع ظرفیتی است که باید از آن استفاده کنیم. سال اول تبلیغاتی شد که دشمنان استفاده کردند اما ما به مردم اعلام کردیم که نباید این تبلیغات انجام شود. مردم متوجه شدند.

وی سپس در حوزه امنیت سفر اربعین گفت: دو سال قبل اتفاقی افتاد که خارج از مسیر اربعین بود اما امسال مشکل امنیتی نبود. آنها مرتب تهدید کردند، کشفیات زیادی داشتیم در حوزه بمب و سلاح. برای آنها مهم است که ایران این سیل عظیم جمعیت را می فرستد و با دولت عراق  همکاری می‌کند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: آرزوی ما این است که مردم همان طور که هوس می کنند بروند مشهد به همین راحتی به کربلا بروند. آقای رئیس جمهور این موضوع را از مرحوم آیت‌الله هاشمی تعریف کردند. ما هم دنبال این موضوع هستیم.

وی در ارتباط با آخرین اخبار از بازگشت مسافران اربعین به کشور گفت: ما امیدواریم حرکت برگشتی از فردا کاهش یابد.

در بخش دیگر این گفت‌وگو رحمانی فضلی گفت: یکی از توفیقات دولت برجسته کردن و اولویت دادن آسیب های اجتماعی بود. ما مطالعه وسیعی با دستگاه‌های  علمی انجام داده و گزارشی به رئیس جمهور و رهبری دادیم. مقام معظم رهبری این گزارش را خیلی جدی گرفتند و دستور به ادامه آن دادند. با این توجه تا کنون شش جلسه با حضور همه قوا داشتیم. یک تقسیم کار ملی شد. رئیس شورای اجتماعی، رئیس جمهور شد. سازمان اجتماعی هم تشکیل شد. مرتب رفت و برگشت می شود و گزارشگیری می‌شود.

وی افزود: همه نسبت به آسیب های اجتماعی حساس  شده‌اند. در اواخر همین ماه در خدمت ایشان خواهیم بود و در مورد طلاق گزارش داده می‌شود. گزارش ها نشان می دهد در زمینه ایجاد کندی در طلاق موفق شدیم.

وزیر کشور همچنین گفت: در بحث معتادان و متجاهرین بیش از ۸هزار نفر در تهران برایشان جا در نظر گرفته شده است.

وی سپس گفت: در حوزه مواد مخدر هم گام های خوبی برداشته شده است. الان در کتاب مدارس در این باره آموزش داده می شود و معلمین و دانشگاه ها و پادگان ها نیز آموزش می بینند. آسیب‌های اجتماعی در طول زمان ایجاد شده و فرابخشی است. همه دنیا در گیر این موضوع هستند؛ بویژه ما که در مرز کشوری قرار گرفتیم که ۱۰ هزارتن مواد مخدر  تولید می کند.

رحمانی فضلی در پایان با اشاره به نزدیک شدن به زمان مشخص شده برای اجرای قانون منع به کار گیری بازنشستگان گفت: من از همه مدیرانی که در جمهوری اسلامی با این شرایط تلاش می‌کنند، تشکر می کنم. مخصوصا استانداران ما که اصلا کارشان آسان نیست؛ چرا که استاندار در داخل استان نقش رئیس‌جمهور را دارد. ما خواهش کردیم که این دوستان مسئولیت قبول کنند. ۱۴ استاندار ۱۴ الی ۱۵ معاون و چند فرماندار ما در موعد قانونی با عزت و احترام بدرقه می شوند. جایگزین ها هم مشخص شدند که اگر در دولت تایید نشدند موقتا با سرپرست‌ها کارها را پیش می‌بریم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 2. هدیه پوتین به پادشاه سعودی

 3. کدام دولت رکورددار رکود مسکن است؟

 4. وزیر صمت: واردات خودرو آزاد نمی‌شود/ در مورد وزارت بازرگانی تابع قانون هستیم

 5. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

 6. توکلی خطاب به دیوان عدالت اداری: تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی را متوقف کنید

 7. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 8. ایرانی‌ها چقدر ملک در ترکیه می‌خرند؟

 9. کاش از اهل رسانه مشورت می گرفتید

 10. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

 11. تأثیر ژن خوب استادزاده‌ها در نتایج کنکورشان

 12. امیرآبادی فراهانی: محرمانه‌بودن اطلاعات مسئولان مصوبه مجمع تشخیص است

 13. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

 14. کنسرت‌های خالی خوانندگان ایرانی در خارج از کشور

 15. جزئیاتی از زیردریایی فاتح؛ غول ۵۰۰ تُنی ایران + عکس

 16. دیشموک؛ شهری پر از رسم و رسوم‌های غلط

 17. تجمع خانواده شهدای پلاسکو در مقابل شهرداری

 18. نامه فیلترینگ «گوگل‌پلی» صحت دارد

 19. واکنش نوبخت به اعتراض مردم درباره حذف یارانه: بی‌خبر هستم

 20. یارانه ۲۴ میلیون ایرانی قطع می‌شود

 21. برخورد مرگبار نیسان و پژو در جاده چالوس + عکس

 22. ژنرال بازنشسته آمریکایی: عملیات ترکیه با چراغ سبز ترامپ بود

 23. با رفتار محمدی حجاب را نهادینه کنیم

 24. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

 25. دولت با تعطیلی پنجشنبه‌ها مخالفت کرد

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. جایگاه بانوان آزادی حفاظ کشی شد (عکس)

 5. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 6. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 7. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 8. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 9. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 10. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 11. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 12. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 13. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 15. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 16. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 17. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 18. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 19. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 20. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 21. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 22. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 23. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 24. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 25. حذف بازیگر زن سینما بعد از سفر اربعین!

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

  2. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

  3. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

  4. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

  5. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

  6. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

  7. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

  8. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

  9. برای «مونا»هایی که نمی توانند رئیس دستگاه قضا را ببینند...

  10. انتقاد حناچی به ساخت بزرگراه طبقاتی صدر

  11. از زرنگی های خیابانی تا فرار مالیاتی ؛ کار خودشونه یا کار خودمون؟

  12. بازخوانی پرونده جنجالی شهلا جاهد و ناصر محمد‌خانی/ ناگفته‌های سردار طلایی از صحنه قتل لاله/ آخرین لحظات شهلا قبل از اعدام

  13. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

  14. محسنی اژه‌ای: فساد در برخی دستگاه‌ها وجود دارد، اما سیستماتیک نیست

  15. چهارشنبه سفید ریشه‌کن شد/ در طرح ناظر برخورد تندی نداشته و محترمانه تذکر دادیم/ تا آخرین نفس به مسیر خود ادامه می‌دهیم

  16. مدیریت‌های سینوسی در وزارت بهداشت ؛ از طب ملی و رایگان تا کتاب کالیفرنیا و تعرفه گذاری آمریکایی

  17. تأثیر ژن خوب استادزاده‌ها در نتایج کنکورشان

  18. وزیر کشور: جلوی رشد فزاینده طلاق را گرفته‌ایم

  19. واکنش شهرداری تهران به اعتراض کارمندان مترو

  20. مخالفت صریح منابع طبیعی مازندران با انتقال آب خزر

  21. درس‌های لردگان به روایت عباس عبدی

  22. دیشموک؛ شهری پر از رسم و رسوم‌های غلط

  23. نامه فیلترینگ «گوگل‌پلی» صحت دارد

  24. سخنگوی قوه قضائیه: با قصور دستگاه‌ها در انجام وظایف خود برخورد میکنیم

  25. تحریف سخنان امام‌جمعه شیراز در خصوص روز کوروش

  آخرین عناوین