آخرین اخبار از بازگشت زائران اربعین؛ وزیر کشور: نمی‌توانستیم زائرین را مجبور به عبور از مرز مشخصی کنیم

گروه اجتماعی الف،   3970811015
وزیر کشور: نمی‌توانستیم زائرین را مجبور به عبور از مرز مشخصی کنیم

رحمانی فضلی گفت: حدود شصت درصد زائرین می‌خواستند از مرز مهران عبور کنند. نمی‌توانستیم آن‌ها را مجبور به عبور از مرزهای شلمچه و چذابه کنیم. از فردا پیک ترافیک بازگشت زائرین کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه ۲ با بیان این که سال چهارم از برگزاری مراسم اربعین به شکل فعلی نیز بر پا شد، اظهار کرد: سال اول جای پارکینگ و خدمات‌رسانی هم نبود. در تمام کشور تمهیدات لازم برای سفر زائرین موجود نبود اما الان بر اساس تجربیات و برنامه‌ریزی‌ها امسال را به این شکل برگزار کردیم.

وی ادامه داد: از تمام کشور مردم مثل جویبار حرکت می کنند تا این رودخانه عظیم را ایجاد کنند و از این مرز به آن مرز بروند. امسال حدود دو میلیون نفر را ساماندهی کردیم.

وزیر کشور گفت: وقتی مردم به لب مرز می رسند با کشور دیگر با قوانین و زیر ساخت های دیگر روبه رو می شویم که اصلا دست ما نیست. البته تفاهم نامه های خوبی امضا شده است. از  بعد از اربعین سال قبل ستاد اربعین که همه نظام در آن مسئولیت دارند مشغول به کار شد. در اولین و دومین جلسه آسیب شناسی و متناسب با آن اقدامات شروع شد.

رحمانی فضلی گفت: سال اول پارکینگ نبود و در زمین کشاورزی ماشین پارک می کردند و دو - سه روز مردم در جاده و زیر باران و برف می ماندند و ما با هلی‌کوپتر غذا و پتو به مردم می دادیم.

وی سپس اظهار کرد:  تا الان حدود یک میلیون و ششصد نفر از مرزها برگشتند. در بیست و چهار ساعت گذشته بیش از سیصد هزار نفر به کشور بازگشته اند. در هر ساعتی ۱۵۰ الی۱۶۰ اتوبوس برای بازگشت لازم داریم. الان در خیلی از شهرها شرمنده مردم عادی شدیم چون تمام اتوبوس‌ها به مرزها رفتند. حجم و اندازه جاده ها زیاد است، ماشین های سواری هم در آن جاده ها هستند و ترافیک است. تلویزیون نشان می‌دهد از مهران چه صفی وجود دارد اما امشب پیک ترافیک را می‌گذرانیم.

وزیر کشور گفت: از روز اول اعلام کردیم بهتر است مردم از مرز چذابه و شلمچه بروند هم امکانات بیشتر است و هم سریع تر است. به دلیل نزدیکی مهران به نجف ۶۰‎% مردم انتخاب می کنند از این مرز بروند.

وی تصریح کرد: امسال ۲۰۰ گیت داشتیم که مردم یک دقیقه برای دادن پاسپورتشان معطل می شدند. سال‌های قبل در این حوزه معطلی وجود داشت.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: در امور زیر ساختی همه مرزها برابر هستند. در امور خدماتی نسبت به مردمی که می روند جمعیت وجود دارد. همه مردم کمک می کنند و ما کمک آن‌ها را هدایت می کنیم. مهران چند استان معین دارد و چلمچه و جذابه به دلیل جمعیت کمتر معین های کمتری دارند.

وی ادامه داد: دوستان رادیو اربعین کارشان این بوده که اطلاعیه ها را به مردم بگویند. مردم خود انتخاب کردند از کدام مرز بروند ما نمی توانستیم مجبورشان کنیم از مرز دیگری عبور کنند.

وزیر کشور تصریح کرد: سه سال است که رئیس جمهور دستور دادند پل خرمشهر ایجاد شود در این صورت که دو سال ساختن این پل طول می کشد، مسیر راحت تری خواهیم داشت. ما باید خودمان را آماده کنیم این جریان عظیم را با شرایط بهتری کنترل شود. البته الان نسبت به سال‌های قبل شرایط بهتر است.

وی با بیان این که «ممکن است در ذهن زائرین ایجاد شده باشد کارهای اربعین فقط به عهده دولت است»، گفت: وظیفه اصلی این کار با سازمان حج و زیارت است. موقتا چهار سال این مسئولیت به وزارت کشور داده شده است. امسال تمرین خوبی شد که سی تا چهل درصد از مردم به صورت کاروانی سفر انجام دهند اما باید این مقدار بیشتر شود.

وزیر کشور گفت: امسال حدود ۱۲هزار اتوبوس داشتیم. صحبت کردیم برخی اتوبوس ها ترانزیت موقت شوند و به آن طرف مرزها بروند. به ما اجازه نمی دهند بیش تر از این اتوبوس ببریم. بلاخره آن ها هم می خواهند از لحاظ اقتصادی کار کنند.

وی یادآور شد که افرایش قیمت حمل و نقل به دلیل افزایش قیمت دلار و تاثیرش بر تفاوت قیمت ریال ایران و واحد پول عراق بوده است. عده‌ای بدون توجه به تغییر قیمت ریال به دینار با همان مقدار پولی که سال گذشته سفر می کردند به عراق رفتند. به کنسولگری گفتیم کمک کنند تا کسی آنجا نماند. الان مشکل خاصی در این زمینه نداریم.

رحمانی فضلی گفت: من از روز اول گفتم و به مردم توضیح دادم حتی بخش فرهنگی ستاد جزوه تهیه کرد و آداب سفر را گفت اما مقداری بی توجهی از طرف مردم وجود داشته است. حتما آسیب های موجود که نسبت به سال های قبل کاهش پیدا کرده است باید سال دیگر کمتر شود.

وزیر کشور ادامه داد: هر طرحی که می خواهد اجرا شود باید به ستاد بیاید بحث شود تا تمهیدات فراهم و بعد اجرا شود. امسال به دلیل کمبود ارز قرار نبود ارز به مسافر داده شود. در روزهای آخر تصمیم گرفته شد ارز با قیمت کمتری در اختیار مردم قرار بگیرد. یکی از مشکلات امسال بحث ویزا بود. عراقی‌ها می گفتند پول ویزا باید به دلار داده شود. ما صحبت کردیم و آنها قبول کردند با توجه به طلبی که داریم این مشکل با مساعدت بانک مرکزی آنها بر طرف شود.

وی با اشاره به برخی مشکلات بعضی از زائرین در حوزه ارزی در مراسم اربعین امسال گفت: ۱۰درصد از زوار ثبت نام کردند که آنجا دینار تحویل گرفتند. چون این طرح در ستاد مطرح نشده بود باجه و نیروی انسانی به اندازه کافی برایش دیده نشد. دلال ها و صراف های آنجا هم کارشکنی‌هایی داشتند. بازرسان ما و اطلاع‌رسانی مردم مشکلی که در این زمینه بود را خبررسانی کردند و کمتر از دو روز این مشکل حل شد. اما برخی سایت ها و شبکه های خارجی از این موضوع سوء استفاده کردند.

وی سپس گفت که برای سال دیگر بحث عبور موقت را نخواهیم داشت.

رحمانی فضلی همچنین گفت: پارسال اصلا مشکل ارز نداشتیم امسال به دلیل مشکل ارز در داخل کشور و تفاوت قیمت مشکلاتی ایجاد شد.

رحمانی فضلی گفت: در رسانه های خارجی خیلی کم به این اتفاق بزرگ پرداخته شد. اصل موضع به این مهمی را بایکوت خبری می‌کنند اما کمبودها و مشکلات را مطرح می کردند و تلاش می کردند بین زوار ما و زوار خارجی اختلاف ایجاد کنند. حدود ۴۲ الی ۴۳درصد زوار خارجی امسال افزایش یافت. آن‌ها می دانند چه جریان فکری عظیمی حول اربعین میان مسلمانان ایجاد می شود.

وی گفت: تبلیغاتشان خیلی موثر نبود. جریانی می خواست اربعین را مقابل حج قرار دهد. حج یک واجب شرعی است و اربعین مستحب است. از نظر مسلمانان این موضوعات کاملا مشخص است.

وزیر کشور با بیان این که «امسال تا الان با مشکل امنیتی رو به رو نشدیم»، گفت: هم در حوزه های امنیتی و هم زیرساختی همکاری خوبی با دولت عراق بود. مردم قابل تفکیک نیستند که بگوییم مردم ایران و عراق؛ چرا که در این ایام مردم یکی می شوند. پیوندهای ما با کشورهای همسایه زیاد است. ما باید از ظرفیت‌های پیوند منطقه‌ای استفاده کنیم. اربعین یک موضوع ظرفیتی است که باید از آن استفاده کنیم. سال اول تبلیغاتی شد که دشمنان استفاده کردند اما ما به مردم اعلام کردیم که نباید این تبلیغات انجام شود. مردم متوجه شدند.

وی سپس در حوزه امنیت سفر اربعین گفت: دو سال قبل اتفاقی افتاد که خارج از مسیر اربعین بود اما امسال مشکل امنیتی نبود. آنها مرتب تهدید کردند، کشفیات زیادی داشتیم در حوزه بمب و سلاح. برای آنها مهم است که ایران این سیل عظیم جمعیت را می فرستد و با دولت عراق  همکاری می‌کند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: آرزوی ما این است که مردم همان طور که هوس می کنند بروند مشهد به همین راحتی به کربلا بروند. آقای رئیس جمهور این موضوع را از مرحوم آیت‌الله هاشمی تعریف کردند. ما هم دنبال این موضوع هستیم.

وی در ارتباط با آخرین اخبار از بازگشت مسافران اربعین به کشور گفت: ما امیدواریم حرکت برگشتی از فردا کاهش یابد.

در بخش دیگر این گفت‌وگو رحمانی فضلی گفت: یکی از توفیقات دولت برجسته کردن و اولویت دادن آسیب های اجتماعی بود. ما مطالعه وسیعی با دستگاه‌های  علمی انجام داده و گزارشی به رئیس جمهور و رهبری دادیم. مقام معظم رهبری این گزارش را خیلی جدی گرفتند و دستور به ادامه آن دادند. با این توجه تا کنون شش جلسه با حضور همه قوا داشتیم. یک تقسیم کار ملی شد. رئیس شورای اجتماعی، رئیس جمهور شد. سازمان اجتماعی هم تشکیل شد. مرتب رفت و برگشت می شود و گزارشگیری می‌شود.

وی افزود: همه نسبت به آسیب های اجتماعی حساس  شده‌اند. در اواخر همین ماه در خدمت ایشان خواهیم بود و در مورد طلاق گزارش داده می‌شود. گزارش ها نشان می دهد در زمینه ایجاد کندی در طلاق موفق شدیم.

وزیر کشور همچنین گفت: در بحث معتادان و متجاهرین بیش از ۸هزار نفر در تهران برایشان جا در نظر گرفته شده است.

وی سپس گفت: در حوزه مواد مخدر هم گام های خوبی برداشته شده است. الان در کتاب مدارس در این باره آموزش داده می شود و معلمین و دانشگاه ها و پادگان ها نیز آموزش می بینند. آسیب‌های اجتماعی در طول زمان ایجاد شده و فرابخشی است. همه دنیا در گیر این موضوع هستند؛ بویژه ما که در مرز کشوری قرار گرفتیم که ۱۰ هزارتن مواد مخدر  تولید می کند.

رحمانی فضلی در پایان با اشاره به نزدیک شدن به زمان مشخص شده برای اجرای قانون منع به کار گیری بازنشستگان گفت: من از همه مدیرانی که در جمهوری اسلامی با این شرایط تلاش می‌کنند، تشکر می کنم. مخصوصا استانداران ما که اصلا کارشان آسان نیست؛ چرا که استاندار در داخل استان نقش رئیس‌جمهور را دارد. ما خواهش کردیم که این دوستان مسئولیت قبول کنند. ۱۴ استاندار ۱۴ الی ۱۵ معاون و چند فرماندار ما در موعد قانونی با عزت و احترام بدرقه می شوند. جایگزین ها هم مشخص شدند که اگر در دولت تایید نشدند موقتا با سرپرست‌ها کارها را پیش می‌بریم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوق دان

 2. توضیحات بعیدی‌نژاد درباره نفتکش ایرانی گریس یک

 3. وزیر ارتباطات خبر داد: آماده سازی ابررایانه ایرانی سیمرغ

 4. پیامدهای نظامی و اقتصادی خروج نظامیان آمریکا از خاک آلمان

 5. گزارش توئیتری ظریف از یک روز پرکار؛ دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

 6. ورود وزارت اقتصاد به ۳ پرونده گمرکی/ ابهامات پرونده ۱۷۰۰ کانیتنری شفاف شود

 7. نماینده دموکرات کنگره اظهارات نتانیاهو را دروغ توصیف کرد

 8. راه حل تبادل پایدار اطلاعات کوتاژ صادراتی در ۲ سامانه جامع گمرک و تجارت چیست؟

 9. خان‌محمدی: اگر عرب می‌رود و یک کاربلد می‌آید تغییرات را انجام دهند

 10. 12 باشگاه لیگ برتری همچنان بدهکارند!/ مجوز ثبت قرارداد کالدرون و استرا صادر می شود؟

 11. دادگاه‌های برخورد با مفاسد نشان داد جمهوری اسلامی با هیچ‌کس تعارف ندارد

 12. مرگ ۱۳ زائر حج در مکه و مدینه/ بازگشت ۴۳ زائر بیمار ایرانی از عربستان

 13. علت گرد و خاک سیستان‌ و بلوچستان چیست؟

 14. رژیم صهیونیستی شمال نوار غزه را موشک باران کرد

 15. درگیری پلیس هند با ساکنان کشمیر، چندین مجروح برجای گذاشت

 16. «در جستجوی فریده»، نماینده ایران در اسکار

 17. پیروزی ارزشمند آمیان با حضور قدوس

 18. چه کسانی از تشکیل وزارت میراث فرهنگی سود می‌برند؟

 19. آمریکا: جنگ در جبهه های متعدد

 20. نخستین جام ژاوی به عنوان مربی

 21. لوازم التحریر «باربی و اِلسا یا دارا و سارا»؟/ تولیدکنندگان دفاترمشق «شکرستان» ورشکست شدند

 22. اندر مصائب رحم اجاره‌ای

 23. آسمان زیر دید رادارهای ایرانی؛ جایی برای پنهانکاران نیست

 24. از كودتای ننگين 28 مرداد تا گریس 1

 25. دیدار اعضای انجمن دوستی ایران و کویت با ظریف

پربحث‌های دیروز

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 3. کدام مسئولان برای نجات نجفی به خانه اولیای‌دم رفتند؟

 4. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 5. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 6. آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

 7. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 8. تصویری معنادار از سردار سلیمانی  

 9. حقوق مزدک میرزایی در شبکه اینترنشنال  

 10. چطور کسی تخلفی به بزرگی باستی هیلز را ندید؟  

 11. فساد مالی عجیب و غریب سازمان یافته  

 12. «جوانمرد قصاب» کیست؟ + تصویر

 13. داخل شهرک باستی هیلز را ببینید  

 14. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 15. بازیگری که به شبکه «جم» پیوسته بود برمی‌گردد

 16. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 17. راهزنی جدید آمریکا برای سرقت نفت ایران

 18. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 19. افشاگری بنگر از مرگ هادی نوروزی

 20. رو در رو شدن جنگنده‌های ایرانی و آمریکایی  

 21. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 22. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 23. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 24. سرنوشت نامعلوم ۲هزار سپرده بالای یک میلیارد تومان موسسه ثامن‌الحجج/ سپرده گذاران: پولمان را نمی دهند

 25. وزیر صنعت: قیمت کالاهای اساسی و موردنیاز به ثبات نسبی رسیده/ مرغ با نرخ مناسب در اختیار مردم قرار می‌گیرید

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 4. ماجرای بی‌حجابی در مترو و حواشی آن؛ نظر مردم چیست؟

 5. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 6. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 7. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 8. توضیحات نیروی هوایی ارتش درباره درگیری و تیراندازی مرگبار در بیشه‌کلا

 9. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 10. چرخش ظریفانه از برجام!...

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 13. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 14. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 15. قائم‌مقام شبکه سه: شاملو ضدیت آشکار با دین دارد/ شجریان هم جرأت نمی‌کند به شاملو اعتراض کند

 16. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 17. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 18. اما و اگرهای تحریم ظریف

 19. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 20. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

 21. اتمام حجت نیروی انتظامی با سلبریتی‌های بدحجاب

 22. حضور رژیم صهیونیستی در ائتلاف دریایی علیه ایران بازی با آتش است

 23. آزار و اذیت زن جوان توسط ۴ نفر

 24. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 25. رتبه های برتر کنکور ، مدارس خاص و شاخص بی عدالتی آموزشی

پربحث‌های اخیر

 1. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 2. کاهش ترافیک تهران پس از حذف زوج یا فرد + نمودار

 3. پاسخ شهرداری تهران به پلیس راهور

 4. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوق دان

 5. مرگ ۱۳ زائر حج در مکه و مدینه/ بازگشت ۴۳ زائر بیمار ایرانی از عربستان

 6. علت گرد و خاک سیستان‌ و بلوچستان چیست؟

 7. اندر مصائب رحم اجاره‌ای

 8. آغاز اجرای طرح ملی گفتگوی خانواده در کشور

 9. اعلام نتایج آزمون استخدامی ۸ دستگاه اجرایی

 10. بررسی حادثه تیراندازی درمحمودآباد درکمیسیون امنیت ملی

 11. توضیحات مشاور شهردار تهران درباره برنامه‌های «شادستان»

 12. استفاده از واژه‌های عاشقانه تاثیری در تداوم زندگی مشترک دارد؟

 13. فضای مجازی ، ضرورت آینده نگری

 14. دستگیری اعضای باند رمالی با 40 میلیارد کلاه‌برداری

 15. کشف 4900 قوطی مشروبات الکلی از یک شناور در خلیج فارس

 16. شرایط سفر اربعین اعلام شد

 17. رد طرح تعطیلی روزهای پنج‌شنبه در کمیسیون اجتماعی

 18. نفرپنجم کنکور: موسسات آموزشی به دنبال منافع خود هستند

 19. معاینه و درمان رایگان کودکان بد سرپرست توسط جمعی از پزشکان

 20. جولای «گرم‌ترین» ماه زمین

پربحث‌های دیروز

 1. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 2. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 3. کاهش ترافیک تهران پس از حذف زوج یا فرد + نمودار

 4. معاون رئیس جمهور: اینکه دولت بتواند برای جوانانی که ازدواج می‌کنند مسکن مهیا کند، نگاه آرمانی است

 5. پاسخ شهرداری تهران به پلیس راهور

 6. پزشکان ۵ روز تا نصب کارتخوان مهلت دارند

 7. آغاز اجرای طرح ملی گفتگوی خانواده در کشور

 8. اعلام نتایج آزمون استخدامی ۸ دستگاه اجرایی

 9. بررسی حادثه تیراندازی درمحمودآباد درکمیسیون امنیت ملی

 10. توضیحات مشاور شهردار تهران درباره برنامه‌های «شادستان»

 11. استفاده از واژه‌های عاشقانه تاثیری در تداوم زندگی مشترک دارد؟

 12. فضای مجازی ، ضرورت آینده نگری

 13. دستگیری اعضای باند رمالی با 40 میلیارد کلاه‌برداری

 14. کشف 4900 قوطی مشروبات الکلی از یک شناور در خلیج فارس

 15. شرایط سفر اربعین اعلام شد

 16. رد طرح تعطیلی روزهای پنج‌شنبه در کمیسیون اجتماعی

 17. نفرپنجم کنکور: موسسات آموزشی به دنبال منافع خود هستند

 18. معاینه و درمان رایگان کودکان بد سرپرست توسط جمعی از پزشکان

 19. جولای «گرم‌ترین» ماه زمین

 20. پاسخ حناچی به رئیس پلیس راهور ناجا

 21. امشب آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور ۹۸

 22. دستور ویژه رئیس قوه قضائیه برای مبارزه با فساد در کردستان

 23. سفرهای تابستانی به اوج خود رسید

 24. معافیت‌های مالیاتی در چه مواردی شامل پزشکان می‌شود؟

 25. چرا مصرف «شیشه» افزایش پیدا کرده؟

پربحث‌های هفته

 1. ماجرای بی‌حجابی در مترو و حواشی آن؛ نظر مردم چیست؟

 2. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 3. توضیحات نیروی هوایی ارتش درباره درگیری و تیراندازی مرگبار در بیشه‌کلا

 4. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 5. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 6. اتمام حجت نیروی انتظامی با سلبریتی‌های بدحجاب

 7. رتبه های برتر کنکور ، مدارس خاص و شاخص بی عدالتی آموزشی

 8. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 9. واکنش قاضی‌عسکر به ادعای «رکن‌آبادی»

 10. وعده دوباره پلیس برای توقف شماره گذاری خودروی پراید/ آیا این بار هم پیروزی از آن خودروسازان خواهد بود؟

 11. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 12. غلامی: صرفا به خاطر صندلی خالی دکتری، نمی‌توان دانشجوی فاقد صلاحیت علمی پذیرش کرد

 13. سیر نزولی مهاجرت نفرات‌ برتر کنکور و المپیادهای علمی از کشور

 14. خروجی رتبه‌های برتر کنکور چه پیامی دارد؟

 15. «درد»های طرحی که قرار بود «درمان» کند...

 16. قوه قضائیه خود را زیر ذره‌بین می‌برد

 17. اما و اگرهای مخالفت 80 هزار دانشجو با افزایش ظرفیت‌ رشته‌های پزشکی

 18. گم شدن یک ایستگاه مترو در پایتخت + جزییات

 19. پدر طبیعت ایران درگذشت

 20. نامه ۷۹ تشکل دانشجویی به رئیسی: قوه قضائیه انحصار بازار وکالت را بشکند

 21. سخنگوی قوه قضائیه: نمی‌دانیم سالار آقاخان کجاست/ دادگاه سیف در حال برگزاری است

 22. حجت‌الله علم‌الهدی، رئیس جدید پژوهشگاه قوه قضائیه را بهتر بشناسید

 23. عضو مجمع تشخیص: کاهش جمعیت، فقر خانواده‌ها را رقم خواهد زد

 24. نامه 72 بسیج دانشجویی دانشگاههای کشور به رییسی /حق مردم در دسترسی به خدمات حقوقی و وکیل را تسهیل کنید

 25. ماجرای گردشگر آلمانی که در مازندران کتک خورد چه بود؟

آخرین عناوین