وقتی پیش فروش خودرو دردی از بازار آشفته دوا نمی‌کند

گروه اقتصادی الف،   3970703137 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

کارشناسان معتقدند، پیش فروش خودرو توسط خودروسازان در بازه زمانی طولانی نمی‌تواند دردی از آشفته بازار خودرو دوا کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، چند ماهی است که بازار آشفته خودرو یکی از سوژه‌های اصلی حوزه صنعت به حساب می‌آید. بسیاری از کارشناسان دلیل اصلی نرخ صعودی قیمت خودرو در چند ماه گذشته را عدم وجود خودرو به تعداد کافی در بازار و ارائه قطره‌چکانی خودرو توسط خودروسازان می‌دانند. این امر موجب شده است تا بسیاری ادعا کنند که خودروسازان به دلیل افزایش سود خود، خودروها را در انبار احتکار کرده و از عرضه آن به بازار خودداری می‌کنند.

برخی معتقدند بسیاری از شرکت‌های وابسته به خودروسازان به صورت قطره‌چکانی و در تعداد بسیار محدود، خودرو را به بازار ارائه می‌کنند این در حالی است که خودروسازان همیشه این موضوع را نفی کرده و مدعی هستند که کاهش عرضه خودرو به بازار به دلیل نبود قطعات لازم و تامین نکردن قطعه شرکت‌های قطعه‌سازی برای خودروسازان است.

یکی از راهکارهایی که خودروسازان برای کاهش قیمت خودرو و تعادل قیمت بازار ارائه دادند این بود که خودرو را در تیراژ بالا پیش ‌فروش کنند اما به نظر می‌رسد پیش فروش خودرو تاثیر چندانی بر آشفته بازار خودرو نداشته است، زیرا که این پیش فروش‌ها به طور معمول در دوره زمانی طولانی صورت گرفته و تحویل هیچکدام از خودروهای پیش ‌فروش شده فوری نیست. در نتیجه پیش فروش‌ها تاثیر چندانی بر نوسانات بازار خودرو نداشته است.

از طرف دیگر برخی خودروسازان سابقه خوبی در پیش فروش خودرو نداشته‌اند و اتفاقی که در بهمن موتور چند ماه پیش برای پیش‌فروش مزدا 3 افتاد، موید این موضوع است به طور مشخص در داستان پیش ثبت نام مزدا 3 یا مسئولان، برنامه از پیش تعیین شده‌ای برای سایت پیش فروش نداشتند و یا تخلفاتی از سوی مدیران خودروسازی صورت گرفت.

اما و اگرهای پیش فروش ایران خودرو
اکنون ایران خودرو اعلام کرده که از امروز پیش فروش 53 هزار دستگاه خودرو را آغاز می‌کند و شرایط جدیدی برای ثبت نام کنندگان مقرر شده که  پیش از این اعمال نشده بود. باید دید شرایط جدید ایران خودرو چه تاثیری بر کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو و کاهش قیمت‌ها دارد هر چند که به نظر می‌رسد این گونه افراد راهی برای سوءاستفاده و خرید خودرو در تعداد بالا پیدا کرده‌اند و هیچکدام از قوانین اعمالی تاکنون نتوانسته جلوی دلالان وواسطه‌‌های بازار خودرو را بگیرد.

  مصطفی خان کرمی  معاون مدیرعامل در بازاریابی و فروش ایران خودرو  اظهار کرد: در پیش فروش ویژه این شرکت، جهت جلوگیری از ترافیک مشتریان بر روی وب سایت فروش و اتلاف وقت و سرعت بخشیدن به فرآیند ثبت نام، کد ملی مشتریان بر اساس رقم سمت راست به 6گروه تفکیک می‌شود و در هر روز فقط مشتریان با کد ملی تعیین شده می‌توانند اقدام به ثبت نام کنند.

وی با تاکید بر اینکه افرادی که در 18 ماه گذشته از ایران خودرو خریداری کرده‌اند، امکان ثبت نام در این طرح را ندارند، گفت: در این ثبت نام علاوه بر شرایط محدود کننده قبلی، لیست کد ملی مشتریانی که در ثبت نام اخیر شرکت سایپا موفق به ثبت نام شده‌اند از شرکت سایپا اخذ و امکان ثبت نام آنان وجود نخواهد داشت.

خان کرمی متذکر شد: شرکت ایران خودرو به دنبال فروش خودرو به مصرف کننده حقیقی است و بنابراین در فرآیند ثبت نام اینترنتی مواردی مانند داشتن گواهینامه و عدم مالکیت خودرو در زمان ثبت نام به‌صورت خود اظهاری اخذ و در زمان تحویل خودرو بر اساس استعلام های لازم راستی آزمایی خواهد شد و در صورت اثبات خود اظهاری اشتباه، اصل ودیعه در زمان تحویل مسترد می‌شود.

عرضه مداوم خودرو، قیمت‌ها را می‌شکند
سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو اظهار کرد: در صورتی که پیش فروش‌ها کوتاه مدت باشد، تاثیر خود را در بازار ملتهب خودرو خواهد گذاشت اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده است و خودروسازان به طور معمول خودروها را در بازده زمانی بلند مدت پیش فروش می‌کنند.

وی گفت: بزرگترین مشکل بازار آشفته خودرو، کاهش توزیع در چند ماه گذشته است و اگر عرضه به اندازه کافی در بازار باشد ما مشکل قیمتی نخواهیم داشت. رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تاکید کرد: خودروسازان مدعی هستند که در روز 1500 خودرو تولید می‌کنند. در صورتی که این تعداد خودرو هر روز و به صورت مداوم به بازار عرضه شود به طور حتم بازار خودرو با 40 تا 50 درصد کاهش قیمت رو به رو خواهد شد.

موتمنی با بیان اینکه اکنون خودروسازان، خودرو را به صورت دانه‌ای به بازار عرضه می‌کنند، گفت: تا زمانی که سیاست‌های خودروسازان کلان کشور تغییر نکند، نمی‌توانیم امیدی به بهبود شرایط بازار خودرو داشته باشیم. وی تصریح کرد: باید بپذیریم بازار خودروی کشور انحصاری است و این شرکت‌ها هستند که بازار را مدیریت می‌کنند نه عرضه و تقاضای بازار.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو یادآوری کرد: در صورتی که خودروسازان خودروی تولیدی 10 روز را در 2 روز به بازار ارائه دهند، قیمت‌ها شکسته خواهد شد.

موتمنی با اشاره به وظیفه خودروسازان در تامین نیاز روز بازار خودرو تصریح کرد: اینکه خودروسازان امروز از مردم پول بگیرند و خودرو را در مدت زمان طولانی به مردم تحویل دهند، دردی از آشفته بازار خودرو دوا نمی‌کند. وی با اشاره به پیش‌فروش خودرو توسط شرکت‌های سایپا و ایران خودرو گفت: اگر خودروسازان این 50 هزار خودرو را با تحویل 2 ماهه به مردم می‌فروختند، تاثیر روانی این خبر می‌توانست قیمت‌های بازار را به راحتی بشکند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با رد افزایش قیمت خودرو داخلی در چند روز گذشته، گفت: افزایش قیمت به صورت مداوم در چند ماه گذشته اتفاق افتاده و مشکل اصلی امروز ما نبود خودرو فروشی در بازار است. موتمنی ادامه داد: 2 دلیل اصلی برای نبود خودرو فروشی در بازار وجود دارد؛ اول اینکه بسیاری از ثبت‌نام کنندگان و مالکان خودرو تصور می‌کنند شرکت‌های خودرو سازی 40 تا 50 درصد خودروها را گرانتر به بازار ارائه خواهند داد در حالی که این خبر صحت ندارد.

وی افزود: از طرف دیگر شرکت‌های خودروسازی منتظر اعلام نتیجه توسط شورای رقابت هستند تا ببینند افزایش قیمت خودروی اعلامی توسط این نهاد چقدر خواهد بود؟ در نتیجه خودروسازان تمایل زیادی به فروش محصولات خود ندارند. رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با بیان اینکه مجموعه این اتفاقات موجب بلاتکلیفی بازار خودرو شده است، اظهار کرد: نهادهای دولتی ذیربط موظفند نظارت بر خودروسازان و بازار خودرو را تشدید کنند و این پرسش در اذهان مردم شکل گرفته که تا چه زمانی دولت می‌خواهد به حمایت بی‌چون و چرا از خودروسازان ادامه دهد.

موتمنی در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر شما قوانین جدید اعلام شده توسط ایران خودرو در حوزه پیش ثبت نام خودرو، می‌تواند موجب کوتاه شدن دست دلالان از این بخش شود، اذعان کرد: چهار ماه پیش اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو به خودروسازان پیشنهاد داد تا یک دوره سه ساله در جهت غیرقابل انتقال کردن خودروهای ثبت نامی قرار دهد و در نتیجه این موضوع، افرادی که همیشه به دنبال سودجویی و کاسبی در حوزه خودرو بودند ناخودآگاه در این حوزه ورود نمی‌کردند.

وی نظر مثبتی در رابطه با کوتاه شدن دست دلالان از پیش ثبت نام خودرو نداشت و افزود: افراد سودجو و دلالان همیشه با وجود سخت‌گیری‌های صورت گرفته در ثبت نام خودرو، راهی برای دور زدن قوانین پیدا کرده‌اند، هر چند که امیدوارم این اتفاق در ثبت نام‌های جدید ایران خودرو نیفتد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو گفت: ثبت نام تعداد خودرو و معامله‌گری در این حوزه، شغل افراد زیادی در جامعه است که از این راه کسب درآمد می‌کنند.

موتمنی گفت: امیدوارم اجرای سیاست‌های درست در حوزه فروش خودرو بتواند جلوی تمام روزنه‌های تخلف و واسطه‌گری را بگیرد و خودرو به دست مصرف کننده اصلی با قیمت مناسب برسد.

در پایان باید به انتظار بنشینیم و ببینیم این نوع پیش فروش خودرو توسط خودروسازان چه تاثیری در بازار خودرو می‌گذارد و از طرف دیگر باید دید آیا خودروسازان می‌توانند خودرو را به صورت مستقیم و بدون واسطه در اختیار مصرف کنندگان واقعی قرار دهد یا نه؟گزارش از سمیه عرب

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۶۲۵۲۸۱۳:۵۷:۴۰ ۱۳۹۷/۷/۳
یعنی ایران خودرو تا آخر سال 98 فقط 53 هزاردستگاه تولید می کند !

پربحث‌های امروز

 1. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 2. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 3. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 4. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 5. چرا روحانی زبان گفت‌وگو با آمریکا را ترک کرد؟

 6. استیضاح وزیر اقتصاد به علت توهین کارمند گمرک کلید خورد!

 7. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 8. تحلیل جالب علی علیزاده از برخورد نماینده سراوان با کارمند گمرک

 9. پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

 10. واکنش کاربران توییتر به فیلم منتشر شده از نماینده سراوان/ عذرخواهی عجیب از ترس استیضاح/ هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کجاست؟

 11. متروسواری معصومه ابتکار در سه‌شنبه بدون خودرو  

 12. جهانگیری: بخش‌های مهم اقتصادی مورد تهاجم دشمن است/ آمریکا می‌خواهد مردم با تنگنا رو به رو شوند

 13. پیوند ترامپ با مغزهای کوچک زنگ زده

 14. ایرانی‌ها خانه‌هایشان در گرجستان را به حراج گذاشتند

 15. مجمع عمومی سازمان ملل ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرد

 16. توضیح دژپسند در گفت‌وگو با الف در مورد عذرخواهی از نماینده سراوان

 17. گزافه‌گویی برایان هوک علیه ایران در گفتوگو با صدای آمریکا

 18. خرازی: اروپا تعهداتش را اجرا نکند متضرر می‌شود

 19. داستان اقتصاد و احتکار

 20. شروط نمایندگان اصفهان برای پس گرفتن استعفا

 21. تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز بازداشت شدند

 22. سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: رفتار نماینده سراوان با کارمند گمرک را بررسی می‌کنیم

 23. بررسی حواشی روز گذشته نماینده سراوان در جلسه غیر علنی مجلس

 24. یک مقام مسئول: ممکن است مرغ ۱۴ هزار تومان هم فروش رود ولی قیمت مصوب ۹۸۰۰ تومان است

 25. وزیر صنعت: خودروسازان در 8 ماه اخیر مشکل فروش داشته‌اند

پربحث‌های دیروز

 1. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 2. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 3. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 4. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 5. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 6. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 7. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 8. تصویری از بچه‌های پایگاه بسیج شانزه‌لیزه  

 9. محسن رضایی: فشارهای اقتصادی آخرین تست دشمن است/ جمهوری اسلامی متعلق به ملت است

 10. ادعای نتانیاهو: جاسوسان اسراییلی به صورت عادی به ایران می‌روند!

 11. احمد توکلی خطاب به وزیر اقتصاد: جلوی خصوصی سازی خسارت بار آلومینیوم المهدی را بگیرید

 12. پاسخ جالب ظریف به سوال مجری درباره دخالت ایران در منطقه   

 13. «سردار مریم» تنها زن سردار ایرانی + عکس

 14. شکاف بین اصلاح طلبان بخاطر واعظی و لاریجانی/ حاشیه ماجرای دامادها/ کنایه جلیلی به روحانی و ظریف/ وقتی ناطق نوری آیت الله می شود

 15. سقوط قیمت‌ها به خودرو رسید/ قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول

 16. آملی لاریجانی: بی‌تدبیری‌ها موجب افزایش نرخ ارز شد/ نرخ ارز سیر نزولی دارد، اما برخی همچنان گرانفروشی می‌کنند/ دست اخلال گران اقتصادی را قطع خواهیم کرد

 17. واکنش محمود صادقی به خبر انتصاب داماد روحانی  

 18. جانبازان ۵۰ درصد از ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها مستثنی شدند

 19. نتانیاهو: ماموران ما داخل ایران هستند!

 20. سلیمی‌نمین: آمریکا برای ایران در سال۹۸ برنامه‌ریزی کرده است/ مشکلات ارزی و اقتصادی قابل تدبیر است/ فریب وعده و وعیدهای دشمنان را نخورید

 21. احضار وزیر صنعت به فراکسیون امید بابت انتصاب‌های اخیر/ اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت باشند، استیضاح وزیر صنعت را باید در برنامه قرار دهند

 22. ارز 4200 تومانی  از کجا آمد؟

 23. «روحانی» و «احمد خاتمی» نسبت به انتصاب دامادهایشان اعلام برائت کنند  

 24. هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدی رای ندارند/ دولت روحانی به دنبال "لیبرالیسم کاذب" است

 25. وزیرصنعت: افزایش تولید، مشکلات خودرو را حل می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 4. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 5. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 6. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 7. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 8. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 9. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 10. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 11. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 12. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 13. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 14. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 15. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 16. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 17. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 18. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 19. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 20. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 21. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 22. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 23. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 24. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 25. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

پربحث‌های امروز

 1. پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

 2. ایرانی‌ها خانه‌هایشان در گرجستان را به حراج گذاشتند

 3. توضیح دژپسند در گفت‌وگو با الف در مورد عذرخواهی از نماینده سراوان

 4. یک مقام مسئول: ممکن است مرغ ۱۴ هزار تومان هم فروش رود ولی قیمت مصوب ۹۸۰۰ تومان است

 5. وزیر صنعت: خودروسازان در 8 ماه اخیر مشکل فروش داشته‌اند

 6. فرمان قیمت گذاری خودرو در دست کیست؟

 7. ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک وظیفه کیست؟

 8. «همتی» قول داد، مشکلات ارزی تولیدکنندگان را رفع کند

 9. کارت سوخت از چه زمانی اجرایی می‌شود؟

 10. کاهش قیمت برخی خودروها/ پژو پارس یک میلیون تومان ارزان شد+جدول

 11. بازگشت گروه ملی فولاد به چرخه تولید از فردا/ تمام کارگران بازداشتی آزاد می‌شوند

 12. قیمت سکه و ارز/ دلار ۱۵۰ تومان گران شد

 13. فرصت ۶۰ روزه ناتو به روسیه برای اجرای INF

 14. کشف چند میلیارد تومان طلای قاچاق از مسافران فرودگاهی

 15. دیده‌بان شفافیت و عدالت: انتصاب بازرس سابق وزارت نفت در مقام مدیرکل بازرسی مصداق فاحش درب‌های چرخان است

 16. تفاهم‌نامه حج ۹۸ امضا شد

 17. آخرین قیمت سکه، دلار و ارز

 18. توضیحات زنگنه از تدابیر ایران برای مقابله با تحریم‌ها

 19. دستور وزیر اقتصاد برای بررسی ویژه درگیری نماینده مجلس و کارمند گمرک

 20. برندگان خوش شانس عید تا عید سکه مشخص شدند

 21. تاجگردون: یارانه و بنزین در سال آینده تغییری نمی‌کند

 22. نرخ خرید دلار ارزان‌تر شد

 23. حقوق آذرماه بازنشستگان کشوری پرداخت شد

 24. آزادراه تهران - شمال به امسال نمی‌رسد

 25. مراسم رونمایی از مستند «هاشمی زنده است» لغو شد

پربحث‌های دیروز

 1. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 2. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 3. احمد توکلی خطاب به وزیر اقتصاد: جلوی خصوصی سازی خسارت بار آلومینیوم المهدی را بگیرید

 4. سقوط قیمت‌ها به خودرو رسید/ قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول

 5. ارز 4200 تومانی  از کجا آمد؟

 6. وزیرصنعت: افزایش تولید، مشکلات خودرو را حل می‌کند

 7. هر کیلو آجیل شب یلدا 60 تا 100 هزار تومان/ سرمازدگی تولید پسته، فندق و گردو را کاهش داد

 8. یک اقتصاددان: ثروتمندان ۱۱ برابر فقرا یارانه دریافت می‌کنند/ گرفتار اقتصاد رانت‌آور هستیم

 9. رکوردشکنی قیمت مرغ/ نرخ به ۱۳ هزار تومان رسید

 10. توصیه ویژه جهانگیری به خودروسازان

 11. ممنوعیت صادرات ماشین آلات و تجهیزات خط تولید

 12. واریز بسته حمایتی کارگران از امروز

 13. لاریجانی مطرح کرد؛ تشریح نظرات رهبر انقلاب درباره اصلاح بودجه ۹۸

 14. افت ۲۸ درصدی تولید انرژی کشور درصورت پیوستن به توافق پاریس

 15. دژپسند: بخشی از نظام بانکی باید فورا اصلاح شود

 16. درخواست گمرک ایران از رانندگان و شهروندان

 17. وزیر اقتصاد:هفته آینده تکلیف تعهدات ارزی واردات مشخص می‌شود

 18. تعهد وزارت جهاد برای عرضه مرغ به قیمت 10 هزار و 800 تومان

 19. جریمه آجیل‌فروشان در آستانه شب یلدا  

 20. وزیر صنعت: واردات با ارز صادراتی بدون اولویت‌بندی مجاز است

 21. شرکت ملی اکتشاف نفت: متقلب فراری اکتشاف نفت در کانادا نیست/ توقیف اموال ربیع‌پور

 22. افت ناگهانی نرخ خودروی لوکس؛ مظنه امروز محصولات وطنی

 23.   پیمان الکتریک، ارائه‌دهنده انواع دستگاه‌های حفاظت از تجهیزات الکتریکی

 24. طراحی دفتر پلان آزاد چیست

 25. قاچاق پوشاک کاهش پیدا کرد

پربحث‌های هفته

 1. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 2. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 5. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 6. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 7. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 8. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 9. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 10. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 11. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 12. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 13. دلار ۹ هزار تومان شد

 14. عرضه خودرو ۵ درصد زیر نرخ بازار/تفاوت نرخ باکارخانه درجیب خودروساز

 15. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 16. احمد توکلی خطاب به وزیر اقتصاد: جلوی خصوصی سازی خسارت بار آلومینیوم المهدی را بگیرید

 17. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 18. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 19. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 20. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 21. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 22. پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

 23. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 24. سقوط قیمت‌ها به خودرو رسید/ قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول

 25. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

آخرین عناوین