وقتی پیش فروش خودرو دردی از بازار آشفته دوا نمی‌کند

گروه اقتصادی الف،   3970703137 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

کارشناسان معتقدند، پیش فروش خودرو توسط خودروسازان در بازه زمانی طولانی نمی‌تواند دردی از آشفته بازار خودرو دوا کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، چند ماهی است که بازار آشفته خودرو یکی از سوژه‌های اصلی حوزه صنعت به حساب می‌آید. بسیاری از کارشناسان دلیل اصلی نرخ صعودی قیمت خودرو در چند ماه گذشته را عدم وجود خودرو به تعداد کافی در بازار و ارائه قطره‌چکانی خودرو توسط خودروسازان می‌دانند. این امر موجب شده است تا بسیاری ادعا کنند که خودروسازان به دلیل افزایش سود خود، خودروها را در انبار احتکار کرده و از عرضه آن به بازار خودداری می‌کنند.

برخی معتقدند بسیاری از شرکت‌های وابسته به خودروسازان به صورت قطره‌چکانی و در تعداد بسیار محدود، خودرو را به بازار ارائه می‌کنند این در حالی است که خودروسازان همیشه این موضوع را نفی کرده و مدعی هستند که کاهش عرضه خودرو به بازار به دلیل نبود قطعات لازم و تامین نکردن قطعه شرکت‌های قطعه‌سازی برای خودروسازان است.

یکی از راهکارهایی که خودروسازان برای کاهش قیمت خودرو و تعادل قیمت بازار ارائه دادند این بود که خودرو را در تیراژ بالا پیش ‌فروش کنند اما به نظر می‌رسد پیش فروش خودرو تاثیر چندانی بر آشفته بازار خودرو نداشته است، زیرا که این پیش فروش‌ها به طور معمول در دوره زمانی طولانی صورت گرفته و تحویل هیچکدام از خودروهای پیش ‌فروش شده فوری نیست. در نتیجه پیش فروش‌ها تاثیر چندانی بر نوسانات بازار خودرو نداشته است.

از طرف دیگر برخی خودروسازان سابقه خوبی در پیش فروش خودرو نداشته‌اند و اتفاقی که در بهمن موتور چند ماه پیش برای پیش‌فروش مزدا 3 افتاد، موید این موضوع است به طور مشخص در داستان پیش ثبت نام مزدا 3 یا مسئولان، برنامه از پیش تعیین شده‌ای برای سایت پیش فروش نداشتند و یا تخلفاتی از سوی مدیران خودروسازی صورت گرفت.

اما و اگرهای پیش فروش ایران خودرو
اکنون ایران خودرو اعلام کرده که از امروز پیش فروش 53 هزار دستگاه خودرو را آغاز می‌کند و شرایط جدیدی برای ثبت نام کنندگان مقرر شده که  پیش از این اعمال نشده بود. باید دید شرایط جدید ایران خودرو چه تاثیری بر کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو و کاهش قیمت‌ها دارد هر چند که به نظر می‌رسد این گونه افراد راهی برای سوءاستفاده و خرید خودرو در تعداد بالا پیدا کرده‌اند و هیچکدام از قوانین اعمالی تاکنون نتوانسته جلوی دلالان وواسطه‌‌های بازار خودرو را بگیرد.

  مصطفی خان کرمی  معاون مدیرعامل در بازاریابی و فروش ایران خودرو  اظهار کرد: در پیش فروش ویژه این شرکت، جهت جلوگیری از ترافیک مشتریان بر روی وب سایت فروش و اتلاف وقت و سرعت بخشیدن به فرآیند ثبت نام، کد ملی مشتریان بر اساس رقم سمت راست به 6گروه تفکیک می‌شود و در هر روز فقط مشتریان با کد ملی تعیین شده می‌توانند اقدام به ثبت نام کنند.

وی با تاکید بر اینکه افرادی که در 18 ماه گذشته از ایران خودرو خریداری کرده‌اند، امکان ثبت نام در این طرح را ندارند، گفت: در این ثبت نام علاوه بر شرایط محدود کننده قبلی، لیست کد ملی مشتریانی که در ثبت نام اخیر شرکت سایپا موفق به ثبت نام شده‌اند از شرکت سایپا اخذ و امکان ثبت نام آنان وجود نخواهد داشت.

خان کرمی متذکر شد: شرکت ایران خودرو به دنبال فروش خودرو به مصرف کننده حقیقی است و بنابراین در فرآیند ثبت نام اینترنتی مواردی مانند داشتن گواهینامه و عدم مالکیت خودرو در زمان ثبت نام به‌صورت خود اظهاری اخذ و در زمان تحویل خودرو بر اساس استعلام های لازم راستی آزمایی خواهد شد و در صورت اثبات خود اظهاری اشتباه، اصل ودیعه در زمان تحویل مسترد می‌شود.

عرضه مداوم خودرو، قیمت‌ها را می‌شکند
سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو اظهار کرد: در صورتی که پیش فروش‌ها کوتاه مدت باشد، تاثیر خود را در بازار ملتهب خودرو خواهد گذاشت اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده است و خودروسازان به طور معمول خودروها را در بازده زمانی بلند مدت پیش فروش می‌کنند.

وی گفت: بزرگترین مشکل بازار آشفته خودرو، کاهش توزیع در چند ماه گذشته است و اگر عرضه به اندازه کافی در بازار باشد ما مشکل قیمتی نخواهیم داشت. رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تاکید کرد: خودروسازان مدعی هستند که در روز 1500 خودرو تولید می‌کنند. در صورتی که این تعداد خودرو هر روز و به صورت مداوم به بازار عرضه شود به طور حتم بازار خودرو با 40 تا 50 درصد کاهش قیمت رو به رو خواهد شد.

موتمنی با بیان اینکه اکنون خودروسازان، خودرو را به صورت دانه‌ای به بازار عرضه می‌کنند، گفت: تا زمانی که سیاست‌های خودروسازان کلان کشور تغییر نکند، نمی‌توانیم امیدی به بهبود شرایط بازار خودرو داشته باشیم. وی تصریح کرد: باید بپذیریم بازار خودروی کشور انحصاری است و این شرکت‌ها هستند که بازار را مدیریت می‌کنند نه عرضه و تقاضای بازار.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو یادآوری کرد: در صورتی که خودروسازان خودروی تولیدی 10 روز را در 2 روز به بازار ارائه دهند، قیمت‌ها شکسته خواهد شد.

موتمنی با اشاره به وظیفه خودروسازان در تامین نیاز روز بازار خودرو تصریح کرد: اینکه خودروسازان امروز از مردم پول بگیرند و خودرو را در مدت زمان طولانی به مردم تحویل دهند، دردی از آشفته بازار خودرو دوا نمی‌کند. وی با اشاره به پیش‌فروش خودرو توسط شرکت‌های سایپا و ایران خودرو گفت: اگر خودروسازان این 50 هزار خودرو را با تحویل 2 ماهه به مردم می‌فروختند، تاثیر روانی این خبر می‌توانست قیمت‌های بازار را به راحتی بشکند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با رد افزایش قیمت خودرو داخلی در چند روز گذشته، گفت: افزایش قیمت به صورت مداوم در چند ماه گذشته اتفاق افتاده و مشکل اصلی امروز ما نبود خودرو فروشی در بازار است. موتمنی ادامه داد: 2 دلیل اصلی برای نبود خودرو فروشی در بازار وجود دارد؛ اول اینکه بسیاری از ثبت‌نام کنندگان و مالکان خودرو تصور می‌کنند شرکت‌های خودرو سازی 40 تا 50 درصد خودروها را گرانتر به بازار ارائه خواهند داد در حالی که این خبر صحت ندارد.

وی افزود: از طرف دیگر شرکت‌های خودروسازی منتظر اعلام نتیجه توسط شورای رقابت هستند تا ببینند افزایش قیمت خودروی اعلامی توسط این نهاد چقدر خواهد بود؟ در نتیجه خودروسازان تمایل زیادی به فروش محصولات خود ندارند. رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با بیان اینکه مجموعه این اتفاقات موجب بلاتکلیفی بازار خودرو شده است، اظهار کرد: نهادهای دولتی ذیربط موظفند نظارت بر خودروسازان و بازار خودرو را تشدید کنند و این پرسش در اذهان مردم شکل گرفته که تا چه زمانی دولت می‌خواهد به حمایت بی‌چون و چرا از خودروسازان ادامه دهد.

موتمنی در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر شما قوانین جدید اعلام شده توسط ایران خودرو در حوزه پیش ثبت نام خودرو، می‌تواند موجب کوتاه شدن دست دلالان از این بخش شود، اذعان کرد: چهار ماه پیش اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو به خودروسازان پیشنهاد داد تا یک دوره سه ساله در جهت غیرقابل انتقال کردن خودروهای ثبت نامی قرار دهد و در نتیجه این موضوع، افرادی که همیشه به دنبال سودجویی و کاسبی در حوزه خودرو بودند ناخودآگاه در این حوزه ورود نمی‌کردند.

وی نظر مثبتی در رابطه با کوتاه شدن دست دلالان از پیش ثبت نام خودرو نداشت و افزود: افراد سودجو و دلالان همیشه با وجود سخت‌گیری‌های صورت گرفته در ثبت نام خودرو، راهی برای دور زدن قوانین پیدا کرده‌اند، هر چند که امیدوارم این اتفاق در ثبت نام‌های جدید ایران خودرو نیفتد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو گفت: ثبت نام تعداد خودرو و معامله‌گری در این حوزه، شغل افراد زیادی در جامعه است که از این راه کسب درآمد می‌کنند.

موتمنی گفت: امیدوارم اجرای سیاست‌های درست در حوزه فروش خودرو بتواند جلوی تمام روزنه‌های تخلف و واسطه‌گری را بگیرد و خودرو به دست مصرف کننده اصلی با قیمت مناسب برسد.

در پایان باید به انتظار بنشینیم و ببینیم این نوع پیش فروش خودرو توسط خودروسازان چه تاثیری در بازار خودرو می‌گذارد و از طرف دیگر باید دید آیا خودروسازان می‌توانند خودرو را به صورت مستقیم و بدون واسطه در اختیار مصرف کنندگان واقعی قرار دهد یا نه؟گزارش از سمیه عرب

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۶۲۵۲۸۱۳:۵۷:۴۰ ۱۳۹۷/۷/۳
یعنی ایران خودرو تا آخر سال 98 فقط 53 هزاردستگاه تولید می کند !
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 2. انگشت اتهام بازار سرمایه به سمت حقوق‌ها

 3. لغزش پول در آستانه ورود به بانک‌ها

 4. گلاره و آرزویی که محقق شد

 5. چرا این ویترین‌ها خالی شده‌اند؟

 6. نماینده ایران در سازمان ملل: آمریکا قاتل 66 کودک ایرانی است

 7. ۸۹ حضور کی‌روش روی نیمکت ایران/ ادامه پیروزی‌های کم گل!

 8. رامبد جوان: «قانون مورفی» تازگی دارد

 9. المیادین: بولتون به بن‌سلمان گفته آمریکا تمام جزئیات قتل خاشقچی را می‌داند

 10. خبر بد برای پرسپولیس/ گادوین منشا مصدوم شد

 11. قارچ‌هایی که به دلیل عفونت در مغز رشد می‌کنند/ دمل‌های چرکی مغز را در نطفه خفه کنید

 12. چرا ساختمان بهشت بعد از قالیباف آرام نگرفت؟

 13. ماکرون از تصمیم اروپایی‌ها برای تعلیق سفرهای سیاسی به عربستان خبر داد

 14. از جمال عبدالناصر تا جمال خاشقچی؛ مرور طرح ترور آل سعود برای مخالفان

 15. گاردین: انگیزه ترامپ از همسویی با سعودی، براندازی در ایران است

 16. یوسفی: السد در تهران بسیار خطرناک است/ پرسپولیس مقابل نود ارومیه به هم ریخته بود

 17. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 18. ماجرای عجیب گلزنی محمد انصاری و خوشحالی پس از گل+ عکس

 19. انتقام و غول‌کشی گوش شکسته‌ها در سرزمین دانوب!

 20. معمای گنج همدان+ عکس

 21. آیا سربازی 24 ماه می‌شود؟

 22. صاعقه جان دو تن را در باغملک گرفت

 23. نیویورک‌تایمز: سران عربستان یکی از مقامات اطلاعاتی و از مشاوران بن‌سلمان را مقصر قتل خاشقچی معرفی می‌کنند

 24. 10 خبر پربازدید هفته/ از اعتراف عربستان به قتل خاشقچی و خروج قالیباف از کشور تا ماجرای شنود مکالمات ظریف و روحانی و پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور

 25. نقشه داعش برای هدف قرار دادن بیجی نقش بر آب شد

پربحث‌های دیروز

 1. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 2. نگذاشتند درباره"سیف" به رئیس‌جمهور تذکر دهم

 3. تشکیل اتاق جنگ اقتصادی/ با چه راهکاری دولت و مسئولین می‌توانند کشور را از شرایط خطیر کنونی عبور دهند؟

 4. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 5. امشب در سر شوری دارم !

 6. مرگ مشکوک یکی از 15 مظنون قتل خاشقچی

 7. غذای ملی این کشور زیبا «کله پاچه» است  

 8. امیرعبداللهیان: ترور خاشقچی توسط سعودی دور از انتظار نیست

 9. اقدام جدید آلمان علیه عربستان

 10. علت شوره سر چیست؟

 11. نقشه داعش برای هدف قرار دادن بیجی نقش بر آب شد

 12. سردار پاکپور: تروریست‌ها وحدت مردم را هدف قرار داده اند

 13. فرود اضطراری پرواز تهران - بوشهر در شیراز

 14. کتف کامیابی‌نیا جا انداخته شد

 15. عمران خان برای دومین بار در یکماه به ریاض سفر می کند

 16. استراو: سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران اشتباه جدی است

 17. پوتین: سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران اشتباهی بزرگ است/ متقاعد کردن ایران برای خروج از سوریه وظیفه ما نیست

 18. فرانسه: هدف سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا فراتر از ایران است

 19. المپیک جوانان آرژانتین؛ محمدی طلایی شد

 20. خواب شیرین هنگام سخنرانی جهانگیری در همایش  

 21. پرچم عربستان عوض شد/ کنایه‌های تصویری روزنامه‌نگاران جهان به آل‌سعود   

 22. نرخ برابری دلار دربرابر یورو ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت

 23. ضرغامی: پس از عاشورای ۸۸ بسیاری از دست‌های پشت پرده رو شد

 24. آمریکا بسیج ایران را متهم به آموزش کودکان سرباز کرد

 25. دستمزد شبی ۳۰ میلیون تومانی مهناز افشار در «بینوایان»!

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 4. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 5. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 6. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 9. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 10. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 11. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 12. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 13. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 14. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 15. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 16. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 17. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 18. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 19. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 20. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 21. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 22. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 23. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 24. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 25. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

گوشی شاپ

پربحث‌های دیروز

 1. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 2. نرخ برابری دلار دربرابر یورو ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت

 3. دلالان دلار دینار فروش شدند/ افزایش ۵۰۰ تومانی قیمت ارز عراق

 4. سقوط طلای سیاه به زیر 80 دلار

 5. جهانگیری: موضوع اقتصادی تنها دلیل به وجود آمدن شرایط امروز نیست

 6. پیشنهاد اصلاح قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار رفت

 7. تغییرات قیمت ۱۱ گروه کالایی در هفته منتهی به ۲۰ مهر

 8. سورپرایز دلار برای نوسان‌گیران

 9. راه‌اندازی نهضت اشتغال در چارچوب اقتصاد مقاومتی

 10. مزایای هوشمندسازی شهرها چیست؟

 11. مراقب کپی اطلاعات کارت‌های بانکی با کارتخوان‌های جدید باشید + عکس

 12. قیمت طلا و سکه افت کرد+ جدول

 13. کارگران این کارخانه به جای دستمزد، «نوشابه» می‌گیرند!

 14. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 15. قیمت رهن و اجاره آپارتمان های لاکچری در تهران

 16. مذاکرات توپراس ترکیه برای معافیت از تحریم‌های ایران

 17. صعود صادرات صنایع، افول صادرات معادن+ جدول

 18. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

 19. تایلند بافساد راهبان بودایی مقابله می کند

 20. واگذاری زیرمجموعه‌ بانک‌ها توسط سازمان خصوصی‌سازی

 21. رقابتی‌ترین اقتصاد جهان معرفی شد

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 23. قیمت وام مسکن+ محاسبات

 24. آخرین وضعیت بارش های ایران/رشد ۱۰ درصدی بارش ها نسبت به سال قبل +جدول

پربحث‌های هفته

 1. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 2. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 3. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 4. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 5. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 6. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 7. سفر آخوندی به مشهد برای افتتاح ۲۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان پروژه؟+ عکس

 8. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 9. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 10. سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در برخورد با صعود و سقوط دلار

 11. اقتصاد ایران؛ بانک‌ها و راه مقابله با تحریم

 12. لامبورگینی ایرانی  

 13. حقوقهای زیر 3 میلیون بسته حمایتی دریافت می‌کنند

 14. وزارت صنعت: سازمان حمایت در حال بررسی قیمت‌های جدید خودرو است

 15. نقش FATF را در این توصیه نامه نمی‌بینید؟

 16. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 17. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 18. افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصد قیمت کالاهای اساسی

 19. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 20. کاهش قیمت سکه در بازار + آخرین نرخ ارز

 21. شرط اساسی حل مشکلات از نگاه رئیس کل بانک مرکزی/ همتی: برنامه‌های مشخصی داریم+ عکس

 22. جزئیات دستگیری ۴۰ اخلالگر اقتصادی/ ضبط صد‌ها میلیون تومان وجه نقد

 23. سخنان جنجالی وزیر ارتباطات در تلویزیون/ آذری جهرمی: با دوروف در تهران جلسه داشتیم/ مردم به مسئولان بی‌اعتمادند، زیرا حرفمان با عمل تعارض دارد

 24. روحانی: آمریکا در بلند مدت قادر نیست به سیاست‌های ضدایرانی خود ادامه دهد/ به آینده بهتر، بسیار امیدوارم

 25. قیمت سکه و ارز در بازار امروز

آخرین عناوین