مستمسکی به نام جنگ با تروریسم/ از تغییر فاز کاخ سفید تا عقب‌نشینی هژمونی واشنگتن

سیدجعفر قنادباشی،   3970631030
مستمسکی به نام جنگ با تروریسم/ از تغییر فاز کاخ سفید تا عقب‌نشینی هژمونی واشنگتن

۱. ازجمله ابزارهایی که غرب خصوصاً آمریکا برای استمرار حضور خود در غرب آسیا بکار برده و می‌برد، مستمسکی به نام «جنگ با تروریسم» است. شعار «War on Terror» از زمان «جورج دبلیو بوش» تاکنون یکی از رویکردهای اصلی آمریکا و بهترین توجیه این کشور برای حضور در منطقه بوده تا از این طریق خود را ناجی خاورمیانه برای رهایی از تروریست‌هایی نشان دهد که آن‌ها را به شکل غیرمستقیم و با حمایت‌های همه‌جانبه پدرجد تکفیری‌ها خلق کرده است. 

از سال 1980 تابه‌حال، آمریکا حداقل به 14 کشور مسلمان حمله و آن‌ها را بمباران یا اشغال کرده است. دخالت خود در منطقه را با هدف تامین امنیت، حمایت از متحدانش و مبارزه خیالی با نفوذ جمهوری اسلامی توجیه می‌کند درحالی‌که ریشه دواندن افکار افراطی و گسترش تروریسم و ناامنی، اولین میوه تلخ دخالت‌های آمریکا در غرب آسیاست. آمریکا پس از شکست در عراق و افغانستان و با از دست دادن آبرو و پول خود در منطقه، در سیاست‌های منطقه‌ای خود تجدیدنظر کرد و به سمت جنگ‌های نیابتی روی آورد.

همین چند روز پیش بود که ترامپ اذعان کرد دخالت نظامی در خاورمیانه با دستور جورج بوش، «بزرگ‌ترین اشتباه تاریخ آمریکا» بوده است. روند جنگ‌های نیابتی به‌خصوص از سال 2006 و پس از فروپاشی طرح «خاورمیانه جدید»، سرعت بیشتری گرفت و آنچه امروز در سوریه و یمن شاهد آن هستیم، بخشی از این پازل به شمار می‌آید.

۲. یکی از بزنگاه‌هایی که کاخ سفید بارها در آن رفوزه شده و نمایی بدون روتوش از آمریکا را در مرئی و منظر جهانیان قرار داده، موضوع نادیده گرفتن حقوق بشر در آتش‌افروزی‌های نیابتی است. عربستان سعودی که با چراغ سبز واشنگتن به یمن حمله کرده است، حتی نزد سازمان‌هایی که مواجب‌بگیر ریاض بوده‌اند، در مظان اتهامات سنگینی مثل ارتکاب جنایات جنگی قرار دارد، درحالی‌که آمریکا وقیحانه از آن حمایت کرده و بر روابط راهبردی با قبیله سعودی تاکید می‌کند! 

از سوی دیگر، جنگ یمن از نگاه بسیاری از کارشناسان بین‌المللی هیچ‌گاه مبتنی بر منافع و اهداف عربستان نبوده و یک بازی دو سر باخت برای این کشور محسوب می‌شود. ارتش عربستان در طول این جنگ فشل شده و ضعف آن آشکارشده است. ثروت‌های این کشور که می‌توانست برای وحدت و مصالح عالیه جهان اسلامی هزینه شود، برای مسلمان کشی صرف شده و چاه ویلی برای آل سعود کنده است که هرچه هزینه می‌کنند، پر نمی‌شود. هفته گذشته صندوق پادشاهی عربستان (بانک مرکزی این کشور) اعلام کرد که برای تامین هزینه‌های جنگ یمن، 11 میلیارد دلار وام بین‌المللی دریافت خواهد کرد تا شاید برگ برنده دیگری در یمن تهیه‌کرده و به زخم ناکامی‌های خود بزنند.

۳. پادشاهان احمق سعودی با پر کردن جدول آمریکا با هدف خیالی در هم شکستن مقاومت یمنی‌ها از بیم آنکه مبادا انصار الله به حزب‌اللهی دیگر در این منطقه تبدیل شود، اشتباه بزرگ دیگری نیز مرتکب شدند و آن اینکه صفحه‌ای سیاه در تاریخ روابط دو کشور ثبت کرده‌اند که می‌تواند درخت کینه‌ورزی بین این دو ملت را برای سال‌ها و حتی قرن‌ها غرس کند.

افزون بر این، اندک اعتباری که عربستان به‌واسطه کلیددار بودن کعبه در میان مسلمان داشت، با این تهاجم ناجوانمردانه و کشتار زنان و کودکان، تحمیل قحطی بی‌سابقه و بسیاری از فجایع دیگر از بین رفت؛ به‌ویژه اینکه از میان 9 کشوری که برای شرکت در ائتلافی خود خوانده به‌منظور هجمه به یمن دعوت کرد، عملاً عربستان و امارات صحنه‌گردان جنگ هستند و در این غائله تنها مانده اند.

۴. فروش سلاح از طرف آمریکا و انگلیس به عربستان در حین این جنگ که برابر با همه قوانین بین‌المللی ممنوع است، نشانه مهمی است که ثابت می‌کند این دو کشور به‌ویژه واشنگتن، ذینفعان اصلی در این میان به شمار می‌آیند. اگر واقعاً سفارتخانه آمریکا پشت سبعیت سعودی‌ها علیه انصار الله و مردم یمن نبود و جنگ، جنگ وکالتی نبود، فروش سلاح چند صد میلیارد دلاری نیز صورت نمی‌گرفت و اساساً بی‌دلیل بود. این اتفاق در جریان جنگ‌های اسرائیل علیه مقاومت فلسطین نیز رخ داد و آمریکا در میانه هجمه تل‌آویو به نوار غزه، انبار سلاح‌های راهبردی خود را با گشاده‌دستی به روی صهیونیست‌ها گشود و خیال آن‌ها را از این بابت آسوده کرد.

۵. افزون بر این، ساختار تصمیم‌گیری و تصمیم سازی در دستگاه حاکمیتی آل سعود، در گذشته مبتنی بر سیاست‌های انگلیس بود و امروز تحت نفوذ آمریکاست. در اوایل سال جاری، رئیس‌جمهور آمریکا در گفتگوی تلفنی با حکام یکی از کشورهای منطقه به وی هشدار داده بود که اگر آمریکا از منطقه خارج شود، حتی دو هفته هم حاکمیت آن‌ها دوام نمی‌آورد و سرنگون خواهند شد.

این همان نکته‌ای است که سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان به‌کرات بیان کرده است، ازجمله در سخنرانی شب عاشورا که پرده از قیمومیت و حاکمیت واقعی سفرای آمریکا بر مقدرات برخی کشورهای عربی و اسلامی برداشت. در حقیقت، حاکمیت عربستان، اداره‌ای از ادارات سفارت آمریکا در این کشور و برخی کشورهای دیگر است و هر تصمیمی که در رابطه با کلید خوردن جنگ‌ها، قطع یا برقراری ارتباط با کشورها و حتی تهدید و تطمیع آن‌ها گرفته می‌شود، همگی رونوشتی از دستورات واشنگتن به شمارمی آید. 

طبق اخبار موثق، حاکمان ریاض به عدم توانایی خود در جنگ یمن اعتراف کرده و طی یک‌ماهه گذشته خواستار خروج از این مهلکه بوده‌اند اما گزارش‌های دقیقی در دست است که آمریکا با پایان این نبرد از پیش شکست‌خورده موافق نیست و علی‌الدوام به سعودی‌ها نهیب می‌زند که تا دستور نیامده، به جنگ ادامه دهید!

جنگ یمن یک نمونه روشن از بازیگری پنهان و پیدای آمریکا در منطقه است و ما به ازای متعددی در غرب آسیا دارد که معامله قرن، یک مثال دیگر در این باب محسوب می‌شود. در این طرح، واشنگتن برنامه‌ای شوم برای به مسلخ بردن آرمان فلسطین در دستور کار قرار داده و نقش هرکدام از کشورها را به تفکیک مشخص و به آن‌ها ابلاغ کرده است. 

مواضع خصمانه و متحدالشکل مرتجعین منطقه علیه ایران اسلامی نیز از سوی سفرای آمریکا تعیین‌شده و هیچ‌کدام از آن‌ها حتی اگر نظر متفاوتی هم داشته باشند، مجاز به اتخاذ موضعی مغایر با اهداف کلان واشنگتن نیستند. در بسیاری از موضوعات دیگر نیز به جرات می‌توان گفت که آمریکا نقشه راه سیاست‌های برخی کشورهای عربی – اسلامی در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... را می‌کشد و به آن‌ها دیکته می‌کند اما آنچه مسلم است اینکه تغییر فاز کاخ سفید از مداخله نظامی مستقیم به جنگ‌های نیابتی و تعیین خط‌مشی سیاسی کشورهای غرب آسیا، بیش از آنکه از نفوذ آمریکا حکایت داشته باشد، از عقب‌نشینی و پسرفت هژمونی واشنگتن نشان دارد که در نهایت، این کشور را گام‌به‌گام به دره نابودی فرو خواهد انداخت.

منبع:حمایت

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 4. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 5. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 6. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 7. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 8. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 9. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 10. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 11. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 12. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 13. آیت‌الله جنتی: دولت موانع تولید را به طور جدی رفع کند/ علت نابسامانی اوضاع کشور باید بررسی شود

 14. توییت میرسلیم از زمان بر حق بودن FATF  

 15. یک آدم عاقل از تیم اقتصادی دولت بیاید برای مناظره  

 16. دلار ۹ هزار تومان شد

 17. «محسنی بندپی» استاندار تهران شد

 18. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 19. در سیستان و بلوچستان چه می‌گذرد؟

 20. درگیری دولتی‌ها با یاران اصلاح‎طلب بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی و رانت ۱۸ میلیارد دلاری

 21. بی‌تاثیری وعده‌ها و سخنرانی‌های روحانی در جامعه

 22. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 23. ایرج دانایی‌فر درگذشت

 24. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 25. چرا ارزش پول ملی کم شد؟

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 5. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 6. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 7. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 8. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 9. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 10. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 11. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 12. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 13. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 14. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 15. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 16. لاستیک گران شد

 17. عروس «قزاق»  

 18. انتقاد شدید آیت‌الله سبحانی به اجرای تئاتر بازیگران زن با کلاه گیس

 19. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 20. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 21. فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است؟

 22. فیلم/ جنجال ممنوع! سند بیاورید  

 23. محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم

 24. غذای لاکچری نشین‎ها از «ژامبون گوزن» تا «سیب چوبی و موز قرمز» + تصاویر

 25. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 15. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 16. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 17. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 20. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 24. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 25. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

پربحث‌های اخیر

 1. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 2. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 3. رای‌گیری برای قطعنامه ضد ایرانی در پارلمان کانادا به تعویق افتاد

 4. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 5. تعهد ترامپ به نابودی داعش در سوریه ظرف ۳۰ روز

 6. تماس تلفنی مایک پنس با نخست‌وزیر عراق

 7. هشدار ترامپ: استیضاح شوم، شورش می‌شود

 8. تبعه کانادایی دستگیر شده در چین به نقض قانون متهم شد

 9. حضور پمپئو در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع ایران

 10. وعده "جلیقه‌زردها" برای ادامه اعتراضات در فرانسه

 11. کشف ۷ گور جمعی در بوکمال سوریه

 12. واکنش ترامپ به آزادی مدیر مالی هوآوی

 13. ترامپ: حمایتم از بن سلمان ادامه دارد

 14. نتانیاهو: برای روسیه شفاف خواهیم کرد که حق اقدام علیه حضور نظامی ایران در سوریه را حفظ می‌کنیم

 15. واکنش ترامپ به آزادی مدیر مالی هوآوی چین

 16. یک عضو داعش در هامبورگ آلمان دستگیر شد

 17. گفت‌وگوی تلفنی معاون ترامپ با نخست‌وزیر عراق

 18. افزایش صادرات آلمان به ایران، یک ماه قبل از بازگشت تحریم‌ها

 19. مدیر مالی هواوی با قرار وثیقه در کانادا آزاد شد

 20. 4 کشته و 9 زخمی در تیراندازی بازار کریسمس استراسبورگ/ ضارب متهم به عقاید افراطی

 21. راشاتودی: چین یک معدن بزرگ نقره کشف کرد/نقش آفرینی چین در بازار

 22. کودک ۵ ساله فلسطینی در نوار غزه به شهادت رسید

 23. جنگنده‌های عراقی کار دست داعشی‌ها دادند

 24. ولایتی: به دور از اسلام است فلسطین وجه‌المصالحه رژیم‌های مرتجع عربی قرار گیرد

 25. هاآرتص: اسرائیل به زودی از یونسکو خارج می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 2. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 3. کودک ۵ ساله فلسطینی در نوار غزه به شهادت رسید

 4. جنگنده‌های عراقی کار دست داعشی‌ها دادند

 5. ولایتی: به دور از اسلام است فلسطین وجه‌المصالحه رژیم‌های مرتجع عربی قرار گیرد

 6. هاآرتص: اسرائیل به زودی از یونسکو خارج می‌شود

 7. ترامپ مدعی پیروزی بر کاروان مهاجران شد

 8. واکنش روسیه به سخنان وزیر خارجه آمریکا

 9. سازمان ملل خواستار تضمین اجرای برجام شد

 10. مرکل: «برگزیت» قابل مذاکره‌ مجدد نیست

 11. رئیس «سیا» در مورد عربستان سعودی گزارش می‌دهد

 12. ترامپ: خیلی‌ها دنبال ریاست ستاد کارکنان کاخ سفید هستند

 13. افزایش آمار متقاضیان ایرانی پناهندگی در اتحادیه اروپا

 14. دولت مستعفی از آمریکا خواست جلوی امارات را بگیرد

 15. نتانیاهو: آماده مقابله با واکنش حزب الله به عملیات سپر شمال هستیم

 16. واکنش پامپئو به رزمایش هوایی روسیه_ونزوئلا

 17. چین یک دیپلمات سابق کانادایی را بازداشت کرد

 18. همکاری ترکیه و کانادا در تحقیقات بین‌المللی پیرامون قتل «خاشقجی»

 19. کمک ۵/۵ میلیارد دلاری سازمان ملل به کشورهای میزبان پناهجویان سوری

 20. خاشقچی، شخصیت سال مجله تایم شد

 21. روسیه: با نصف بودجه نظامی آمریکا میتوان به کل آفریقا غذا داد

 22. درخواست آزادی مشروط مدیر ارشد «هوآوی» در کانادا

 23. ترامپ: اگر دموکرات‌ها رای ندهند، ارتش دیوار مرزی را خواهد ساخت

 24. علی‌اف: مرز ایران و جمهوری‌آذربایجان «مرز دوستی» است

 25. لغو قانون ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌ها و مدارس ترکیه

پربحث‌های هفته

 1. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 4. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 5. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 6. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 7. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 8. اما و اگرها درباره کانال ویژه مالی اروپا/ واکنش ایران به بسته پیشنهادی اروپایی ها چه خواهد بود؟

 9. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 10. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 11. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 12. انتشار تصاویر بازداشت دانش‌آموزان فرانسوی خشم افکار عمومی را برانگیخت+ عکس

 13. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 14. بازی خطرناک نتانیاهو و بن سلمان برای فرار از بحران/ پیام مهم حزب الله لبنان به اسرائیل/ احتمال شروع یک جنگ تمام عیار وجود دارد

 15. نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره آزمایش موشکی ایران برگزار شد

 16. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 17. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 18. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 19. واکنش گرجستان به مشکل ورود ایرانیان به این کشور

 20. ناتو از ایران درخواست کمک کرد + جزئیات

 21. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 22. مذاکرات اوپک درباره کاهش تولید نفت به بن‌بست خورد

 23. زنگنه در اوپک: کاهش تولید نفت، خط قرمز ایران است

 24. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 25. واکنش ظریف به حمله تروریستی چابهار: تروریست‌ها را به سزای اعمالشان می‌رسانیم

آخرین عناوین