نیکزاد: فتحعلی شاه با هلی کوپتر برای مسکن مکان انتخاب می‌کرد نه من/ اگر بازگردم با قدرت دوباره مسکن مهر را ادامه می‌دهم

گروه اقتصادی الف،   3970619062 ۵۵ نظر، ۶ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
نیکزاد: فتحعلی شاه با هلی کوپتر برای مسکن مکان انتخاب می‌کرد نه من/ اگر بازگردم با قدرت دوباره مسکن مهر را ادامه می‌دهم

وزیر راه و شهرسازی در دولت احمدی‌نژاد با بیان اینکه اگر بازگردم با قدرت دوباره مسکن مهر را ادامه می دهم گفت: با همان قدرت ادامه می‌دادم، اما تا آنجایی که بتوانم سعی می‌کنم در شهرهای جدید تراکم را کم کنم، ۲ طبقه، ۳ طبقه و یا ۴ طبقه بسازیم.

علی نیکزاد وزیر اسبق وزارت راه وشهرسازی گفت: باز هم اگر وزیر راه وشهرسازی بشوم دوباره به سراغ مسکن مهر خواهم رفت.

وی معتقد است: نوسازی بافت های فرسوده هیچ توجیه اقتصادی ندارد و برای خروج مسکن از کالاهای سرمایه ای باید کارهای عملیاتی و قانونی انجام داد.

در ادامه متن کامل گفت‌وگو وی با باشگاه خبرنگاران جوان را می‌خوانید:

 آقای نیکزاد چه خبر ؟ هم اکنون در کجا مشغول به فعالیت هستید؟ به جز ستاد اجرایی فرمان  امام خمینی(ره)  کار سیاسی  انجام نمی دهید؟

 نیکزاد: همه کار سیاسی می‌کنند، ما هم در کنار مردم عزیز هستیم.

با همکارانتان در دولت گذشته ارتباط دارید؟

نیکزاد: ارتباط تشکیلاتی با همکاران ندارم.  ولی با دوستانمان مباحثی را که از طرف ستاد ماموریت داریم، کارها را پیش می‌برم، در ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) با تعدادی از دوستان همکار هستیم و با تعداد قابل توجهی از دوستان هم در مناسبت‌های مختلف، جلسات، بیت رهبری و یا در نمازجمعه و جاهای دیگر ارتباط داریم. به طور معمول در مباحثی که به نظام  وکشور کمک کند با یکدیگر هم فکری انجام می دهیم.

گفته می شود گروه تلگرامی داشتید و با همدیگر صحبت می کردید در گروه؟

نیکزاد :به صورت شبکه ای خیر ولی تعدادی از دوستان هستند که ما قبل از دولت نیز در جاهای مختلف ارتباط داشتیم و الان هم ارتباط کاری داریم.

بعد از انتخابات ریاست جمهوری با آقای احمدی نژاد ارتباط ندارم

با آقای احمدی‌نژاد هم در ارتباط هستید ؟

نیکزاد: با آقای احمدی‌نژاد قبل از انتخابات ریاست جمهوری ارتباط داشتم. الان بسیار کم شده  و شاید هم ارتباط نداریم.

این روزها مردم که شما را می‌بینند در مورد آقای احمدی‌نژاد از شما سوال نمی‌کنند؟ مخصوصا نسبت به کارها، حرف‌ها و اقداماتی که این روزها از ایشان می‌بینیم؟

نیکزاد: مردم وقتی من را می بینند، آنهایی که می شناسند و  صاحب خانه شدند، نظام، ما و کسانی که بانی این کار بودند را دعا می‌کنند، آنهایی که نمی‌شناسند در فکر می‌روند که ما شما را کجا دیده‌ایم؟ ما هم رویمان نمی‌شود بگوییم که توفیقی داشته‌ایم وزیر بوده‌ایم. می‌گوییم که ما در خدمت شما هستیم. بعد که به خاطر می آورند می‌گویند شما خوب کار کردید زحمت کشیدید. وقتی الان با مردم دیدار می کنیم از گرفتاری‌هایشان می‌گویند، احساس می‌کنند ما دستمان به خیلی جاها می‌رسد و شکایت خودشان را ابراز می‌کنند، مردم به نظام و کشور علاقمند هستند، از تبعیض، فقر و فساد بسیار ناراحت هستند. قدرت خرید مردم پایین آمده زندگی بر آنها فشار می‌آورد، البته به حق می گویند، ما هم دعا می‌کنیم  و اگر در حد توان بتوانیم برای کسی کاری انجام دهیم  و یا توسعه قانونی بتوانیم انجام دهیم اقدام می کنیم.

بنده دقیق پرسیدم مردم وقتی شما را می‌بینند درباره آقای احمدی‌نژاد  سوالی نمی‌پرسند؟

نیکزاد: بعضی‌ها می‌گویند که چرا آقای احمدی‌نژاد این کارها را می‌کند؟

 شما چه جوابی می دهید؟

نیکزاد: بعضی هم می‌گویند حتما به آقای احمدی‌نژاد سلام برسان. برخی هم می‌گویند حیف شد، به طور مثال چرا آقای احمدی نژاد این کارها را انجام داد؟ایشان باید تمام قد پشت سر آقا می‌ایستاد. هر کس از منظر خودش مطالبی را می گوید.

بگذریم آقای دکتر برویم سر بحث تخصصی مسکن. شما مالک هستید یا مستاجر؟

نیکزاد: من مالک هستم.

درد جماعت زیادی از مردم که این روزها مسکن به عنوان یکی از دغدغه‌های اساسی همراه با آنهاست را می‌توانید درک کنید؟

نیکزاد: من خانه دارم، اما به دلیل آنکه مشغول ساخت خانه برای خود بودم، تا دو ماه پیش در تهران مستاجر بودم.  روزی هم که رفتم مستاجر شوم نگفتم چه کسی هستم و صاحبخانه هم  من را نشناخت .اما واقعا درد مستاجری درد بسیار سختی است.

شما در ولنجک مستاجر نبوده‌اید؟

نیکزاد : ولنجک کجاست؟!

ولنجک بالاشهر تهران است، 500 متر بالاتر از سازمان صداوسیما

نیکزاد: شما آنجا می‌نشینید؟

نه من اتفاقا بچه جنوب شهر تهران هستم.

نیکزاد : نه من در ولنجک نبودم

همفکران و دوستان شما سعی کردند از شما یک قهرمان در حوزه مسکن بسازند حالا می‌خواهیم ببینیم که قهرمان حوزه مسکن این روزها که مردم به شدت در مورد مسکن مشکل دارند، اگر دکتر نیکزاد وزیر بود می‌توانست درمانی برای مشکلات حوزه مسکن مردم فراهم کند؟ به صورت مصداقی بگویید راهکاری وجود دارد؟

 نیکزاد: دولت نهم وقتی مستقر شد من استاندار اردبیل و نماینده استانداران در شورای عالی مسکن بودم که هر 15 روز یکبار جلسه ای با حضور شخص آقای رئیس جمهور و تعدادی از اعضای دولت تشکیل می شد؛ در آنجا  مطالعه کردند و دیدند که 70 میلیون جمعیت ایرانی، 17.5 میلیون خانوار و 16 میلیون مسکن در کشور  است یعنی اگر همه ایرانیان قدرت خرید هم می‌داشتند 1.5 میلیون عرضه و تقاضا باهم نمی‌خواند. در آن مقطع  سال 1384 بالغ بر 3 میلیون هم در کشور مستاجر داشتیم. مطالعات گسترده‌ای انجام شد و تبدیل شد به لایحه‌ای که به مجلس شورای اسلامی برود که به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن تبدیل شود. این موضوع سبب شد که دولت این قانون را  که بسیار مترقی است و تا الان هم منسوخ نشده اجرا کند و استارت شروع ساخت 4 میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر در کشور زده شد، از این تعداد 2 میلیون و 120 هزار واحد مسکن در روستا ها بود و در سال 85 که دولت اعلام کرد من می خواهم سالانه 200 هزار مسکن روستایی را مقاوم سازی کنم ، برخی از همکاران من در جایگاه استاندار خندیدند و گفتند این شوخی است. اما (دولت نهم و دهم) توانست از 2 میلیون و 120 هزار مسکن روستایی، 1 میلیون و 600 هزار واحد را افتتاح کند و 530 هزار باب با پیشرفت 30 درصد تحویل دولت بعدی بدهد، یعنی برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران سالانه 200 هزار واحد، طبق ماده 11 قانون ساماندهی حمایت از تولید و عرضه مسکن در کشور مقاوم‌سازی شد. 

آقای دکتر من فکر می‌کنم که شما بارها و بارها در رسانه‌ها در مورد عملکردتان به تلویزیون و رسانه‌های مختلف گزارش دادید. مردم هم نسبتا واقف هستند. می‌خواهیم برای شرایط امروز صحبت کنیم. برای خروج از این بن بستی که در فضای مسکن اتفاق افتاده؟ اگر آقای دکتر نیکزاد امروز وزیر بود چکار می‌کرد؟

نیکزاد :الان مسکن به عنوان کالای سرمایه‌ای نزد مردم است و وقتی نقدینگی از 490 هزار میلیارد تومان 1394 به یک میلیون و 600 هزار میلیارد تومان تبدیل شده  و این میزان سرمایه به هر کجا تزریق شود باعث از بین رفتن آن حوزه خواهد شد. یک سری کارهای عملیاتی  و قانونی باید انجام شود.

فتحعلی شاه با هلی کوپتر می رفت و برای مسکن مکان انتخاب می کرد نه من/ بانک ها سلطان بازار مسکن هستند

در دنیا برای معاملات مکرر مسکن مالیات دریافت می کنند

مثل چی؟

نیکزاد:دنیا چگونه بحث مسکن را اداره می کند؟ طبق قانون بین الملل شما وقتی زمینی را خریداری کرده و 4 سال نگهداری می کنید، بین 25 تا 20درصد ، بابت آن دولت از مالک مالیات دریافت می کند، در دنیا هرکس خانه خالی داره باید مالیات بدهد و هرکس که مالیات بدهد می تواند  معاملات مکرر انجام دهد. اما ما در کشورمان این کار را انجام ندادیم.  ما هنوز سامانه ای که بتوانیم املاک هرکسی را شناسایی کنیم، نداریم؛ بنابراین یکسری قوانین و مقرراتی که ما زورمون نرسید، دولت های قبل از ما هم زورشون نرسید و الان هم زورشون نرسیده باید تدوین شود. در کنار این ما باید برای اقشار متوسط و کم درآمد مسکن بسازیم. این مسکن در دولت قبلی 4 میلیون و 300 هزار واحد در روستا و شهر شروع شد. نمیخواهم گزارش کار بدم  می خواهم راه حل را نشان دهم. آمدند گفتن که ما چکار کنیم؟ گفتند دولت باید  طبق اصل 31 و 43 قانون اساسی از همه توانش برای این کار پشتیبانی کند. مالیات را حذف کردند ، بیمه را کاهش دادند؛  عوارض شهرداری  برای  هر متر مربع  10 هزار تومان حداکثر توافق شد. نظام مهندسی باید نظارت کند اما حق الزحمه  هر متر مربع مهندسان  به جای اینکه 40  هزار تومان باشد، 3 هزار تومان تعیین شد. همه این اعداد با یکدیگر جمع شد و در نتیجه  هزینه ها یک عدد قابل توجهی کاهش پیدا کرد که به جیب مصرف کننده رفت؛ در کنار آن با مطالعات دقیقی که  انجام دادیم مشخص شد  با  هزینه متری 300 هزار تومان بدون آسانسور و  310 هزار تومان با آسانسور می شود مسکن ها را ساخت. از 4 میلیون و 300 هزار مسکن شهر و روستایی ، ما  یک سانتی متر مربع در کشور بدون پروانه شهرداری و بدون نظارت نظام مهندسی کاری  را شروع نکردیم . بعد از این گفتند باید پول ارزان برای مسکن داده شود و به همین جهت تسهیلات  با سود 4 الی 5 درصد داده شد و  یک کار جهادی در سطح کشور شروع شد.

کار جهادی پژوهش شده انجام شد؟

نیکزاد: کار جهادی پژوهش شده مطالعه شده در سطح بین‌الملل و ایران.

 منتقدان  مسکن مهر می گویند که شما رد می شدید گفتید اینجا را مسکن مهر بسازید؟

نیکزاد: من کلامم هنوز  منعقد نشده است. آن فرد فتحلی شاه بوده که  با هلی‌کوپتر رد می شد می گفت اینجا  مسکن  ساخته شود  در این دوره مگر چنین چیزی می شود؟

چنین نقدی را شنیده بودید؟

نیکزاد: بله ولی مگر چنین چیزی می شود؟؟

من دارم حرفای منتقدین را مطرح می کنم.

نیکزاد: عیبی ندارد شما حرف هر کسی را منتقل کنید من صبر ایوب دارم نگران نباشید، من مطلبم را بگویم تمام شود، بعد آمدند گفتند  ما وام ارزان  قیمت می دهیم  ،با این وام ارزان و تخفیفات،  انبوه سازان و پیمارنکاران آمدند  یک پروژه‌ای را  برای کسانی که واجد شرایط یا همان فرم جیم  بودند، شروع کردند . فرم جیم یعنی همه کسانی که خود و افراد تحت تکفلش از دولت جمهوری اسلامی ، خانه، آپارتمان، زمین یا وام یارانه ای نگرفته باشد که اگر استفاده کرده باشد اسمش در وزارت مسکن وجود دارد. برای این افراد واجد شرایط ما خانه ساختیم.

در طرح مسکن مهر هیچ فردی که دارای خانه بود ثبت نام نکرد مگر کسانی که قانون را دور زدند

ایرادی که درباره این طرح گرفته شده است این بود که برخی افراد که در جاهای مختلف واحد مسکونی داشته اند ، اما مسکن مهر را تحویل گرفته اند؟

نیکزاد: چنین چیزی امکان ندارد.  سامانه ای در سازمان ملی زمین و مسکن  وجود دارد که مشخص می کند فردی در کجا زمین ، وام و یا خانه گرفته است . بنابراین چنین چیزی امکان ندارد.

البته من بحثم این نیست. می گویم  فردی که خانه قولنامه‌ای داشتند قانون را دور زده و در مسکن مهر ثبت نام کرده است

نیکزاد: برای افراد واجد شرایط یکی از الزامات فرم جیم است. فرم جیم سبز باید داشته باشد. فرم جیم سبز یعنی وامی نگرفته. فرم جیم قرمز یعنی گرفته و کوپنش سوخته ، بنابراین مستحضر باشید در جمهوری اسلامی 19 شهر جدید داریم  غیر از سهند تبریز، همه شهرهای جدید در دهه 70 مکان یابی و به تصویب رسیده است و  هلی کوپتری نبوده که ما با آن برویم مکان یابی کنیم. شهرهای پردیس پرند هشتگرد فولادشهر بهارستان همه قبل از ما بوده است.

 در شهر پرند و پردیس چی؟ پیش از ساخت مسکن مهر چنین خانه سازی در این شهرها نشده بود؟

نیکزاد: نه مکان یابی شده بود.

مکان یابی شده بوده واسه شهر . . .؟

نیکزاد: برای شهر جدید.

برای ظرفیت خاص. . .؟

نیکزاد: احسنت برای ظرفیت خاص.

الان  برای مسکن مهر ظرفیت این شهرهای جدید پر نشده؟

نیکزاد : برای مسکن مهر همه ظرفیت ها پر شده است. شهر پرند یک شهر قدیمی دارد یک جدید که مکان یابی شده بود و یک ظرفیتی برای آن گذاشتند و یک مقدار هم ذخیره شهری بود که ما داخل برنامه آوردیم. الان در شهر پرند یک سانت زمین اضافی وجود ندارد و به انتها رسیده است.

 آیا در حال حاضر در شهر پردیس خانه ها را تحویل داده اند؟

نیکزاد: شما در ولنجکی که فرمودید الان بخواهید یک آپارتمان بسازی آب و برق  چند تومان از شما می گیرند؟

آقای دکتر می دانید انشعابش نزدیک منزلتان هست؟

نیکزاد:نیرو رسان برای نصب انشعابات چقدر می گیرد؟

نمی دانم من قیمت ندارم شما طرف های خاوران منطقه 15 بگید من قیمت دارم.

نیکزاد: انقدر مظلوم نمایی نکنید گوش بده .در پرند 3 میلیون و 750 هزار تومان برای انشعاب آب و برق به وزارت نیرو پول دادیم.  از این آماری که به شما می دهم حتما تعجب خواهی کرد. خود مالک یعنی شما خودت زمین داری آمدی به ما گفتی آقا من زمین نمی خواهم. آب و برق هم نمی خواهم. فقط شما وام را به من بده من در مقابل یک کوپن سبز بهت میدهم. از این دو میلیون و 180 هزار واحد مسکن مهر، 930 هزار واحد  خود مالک هستند. 260 هزار بافت فرسوده است. حدود 350 هزارواحد در شهرهای زیر 25 هزار نفر قرار دارد.  تمام حرف های مسکن مهری که تا به امروز زده شده مربوط به 200 هزار واحد مسکن مهر باقی مانده است. در کجا؟ در  19 شهر جدیدی که داریم و  400 هزار مسکن مهر ساخته می شود که 200 هزار واحد از آنها در 16 شهر جدید مانند سهند، پردیسان قم ،فولاد شهر ، بهارستان و  200 هزار واحد دیگر  در پرند و پردیس و هشتگرد قرار دارد. در شهر پرند گفتند که ما می‌خواهیم برای این جا آب و برق با نیرورسانی را حساب کنیم. به مهندس نامجو وزیر محترم وقت نیرو گفتیم کل هزینه نیرو رسانی  به حدود  900 هزار واحد  که دولت متولی آن است چقدر می شود؟  گفتند 1200 میلیارد تومان. این را به دولت بردند   400 میلیارد تومان را از آقای عزیزی معاون برنامه ریزی وقت تخصیص گرفتم و به وزارت نیرو پرداخت کردم.400 هزار تا هم قرار شد استانداران بدهند. هم اکنون کسی که در پرند آب و برق ندارد، 3 میلیون و 750 هزار تومان برای آب و برقش داده شده است. در 4 سال اول آن دولت مقدمات کار فراهم شد در 4 سال دوم ما وارد کارهای اجرایی شدیم و سرعت کار افزایش یافت، چطور ما توانستیم از 4 میلیون و 300 هزار واحد، دو میلیون و 800 هزارتا افتتاح کنیم و کلید بدیم به مردم؟ از شما سوال می کنم آیا می شود بدون گاز زندگی کرد ؟ آیا بدون تلفن بدون آب و برق می شود زندگی کرد؟کدام خانه است که ما دادیم یک نفر بیاد بگوید آب و برق نداشت؟

الان سوالم همینه آقای دکتر، در پردیس در دولت جدید در شهر پردیس آب و برق می دهند؟

نیکزاد:کی میگه اینو؟

فتحعلی شاه با هلی کوپتر می رفت و برای مسکن مکان انتخاب می کرد نه من/ بانک ها سلطان بازار مسکن هستند

آب و برق تمامی واحدهای مسکن مهری را که افتتاح کرده ایم وصل است

الان بحث‌هایی  است که بین خودشان وجود دارد

نیکزاد:از تعداد واحدهایی  که من تحویل دادم آن  زمان در پردیس 11 هزارواحد،  در پرند 42 هزار واحد  و در هشتگرد 22 هزار  واحد یعنی عدد و رقم را من حفظ هستم چگونه می شود  بدون آب و برق واحدی را تحویل داد.

واحدهای که  تحویل ندادید چی؟

نیکزاد:اونایی که تحویل ندادیم باید می آمدند و کار را پیش می بردند  من روز اول گفتم  از قبل مسکن مهر ،تمامی اقساط مسکن مهر باز می گردد و تا کنون 20 هزار میلیارد تومان از این اقساط برگشته است و هم اکنون تمامی این پول ها در اختیار بانک مسکن است. من در آن زمان هم اعلام کردم که به دلیل تحریم و افزایش نرخ تورم و ارز در سال 92، میزان وام ها را به 40 میلیون تومان افزایش دهید تا مشکل این مثلث بر طرف شود، چه بود مثلث؟ پیمانکار گفت من نمی سازم چون به من باید پول بدهید. متقاضی می گفت من پول ندارم. من کم درآمد هستم. دولت هم گفت که من زمین را دادم قرار بوده از وام و آورده مردم ساخته شود من پیشنهاد  وام 40 میلیون تومانی را دادم. پیمانکار اقدام به ساخت می کرد چون می دانست بانک  به جای 25 میلیون ، 40 میلیون وام  پرداخت می کند.  آخر دولت یازدهم و در زمان مبارزات انتخاباتی گفتند وام را 40 میلیون تومان می کنیم . وزارت محترم نیرو 1200 میلیارد پول گرفته تعهد کرده حدود  900  هزار واحد مسکن مهر را آب و برق بدهد این را کجا انجام داده؟ وزارت محترم نفت شرکت ملی گاز زمان ما 565 هزار واحد بدون آنکه یک ریال انشعاب یک ریال حق نیرو رسانی بگیرد فقط با اخذ انشعاب، گاز رسانی کرد چطورمی شود که به آن  سوی دنیا می‌خواهیم گاز صادر کنیم اما نمی‌توانیم یک میلیون مسکن را گاز رسانی کنیم یا آب و برق را وصل کنیم.  کل هزینه واحدهای مسکن مهر حدود 7 هزار میلیارد تومان است  مبلغ کل  زمین‌هایی که در پرند، در پردیس در هشتگرد در شهرهای جدید هست بالغ بر 60 هزار میلیارد تومان است معاون محترم وزیر وقت دولت یازدهم سمینار گذاشت که 60 هزار میلیارد تومان آماده سرمایه گذاری بخش خصوصی است ،اگر 7 هزار میلیارد تومان می دادند این تمام می شد . یک هکتار زمین متری یک میلیون باشد می توان 10 میلیارد تومان ارزش آن را به یک پیمانکار بدهید  تا 10  مدرسه یک میلیارد تومانی بسازد . ما چگونه در پردیس تونل ساختیم ؟چگونه زیر ترافیک، دور برگردان هوایی را انجام دادیم، چه طور این آبادی سازی‌ها را انجام دادیم. 

 شما خبر دارید دولت طرحی برای برطرف کردن مشکل مسکن دارد و  خانه های جدیدی رو جایگزین بافت فرسوده می‌کند مزیتش نسبت به طرح مسکن  مهر چیست؟ اینکه که آب و گاز و برق و نیازی نیست که 12 هزار میلیارد و هر مقداری هست بیان سرمایه‌گذاری کنند آیا به نظر شما این کار بهتر از بحث مسکن مهر نبود اگر شما هم انجام می‌دادید.

نیکزاد: اگرهر کسی واحد شهرسازی خوانده باشد و دو روز هم کار اجرایی کرده باشد می‌داند که بافت فرسوده یعنی مشکل اجتماعی ندارد ، برق و آب و کلانتری دارد ، نانوایی دارد ، مناسبات اجتماعی دارد، نوسازی بافت فرسوده یعنی کالبد بی جان و بی روح شما جان تازه می گیرد. این مبرهن و آشکار است.

پس چرا شما انجام ندادید؟

نیکزاد: 72 هزار هکتار بافت فرسوده داریم الان دولت دوازدهم مستقر است در طول دوازده دوره دولت در بافت فرسوده چه اتفاقی افتاده؟ توجیه اقتصادی باید داشته باشد؟ من نمی خواهم زحمات دیگران را بی ارزش کنم . در این 5 سال و حتی اخیرا که رئیس جمهور تشریف برد کلنگ زد و گفت این محله را ما احیا می‌کنیم کدوم پروژه اجرا شد؟ . ما با وامی که دادیم در 4 سال 260 هزار واحد کار انجام شده است. بافت فرسوده باید توجیه اقتصادی داشته باشد.

شما تو این 5 سال گذشته طرحی مشاهده کردید که مردم را خانه دار کند؟

نیکزاد:  اینو شما باید بگید شما می‌خواهید از زبان من بگید.

شما یک کارشناس هستید آقای دکتر.

نیکزاد: طرح مسکن  اجتماعی قرار بود جایگزین مسکن مهر شود من به اندازه انگشتان دست ندیدم طرح مسکن اجتماعی ساخته شود.بافت فرسوده را شما می‌گویید قبول دارید من می‌گویم در بافت فرسوده همه چیز وجود دارد زیرساخت ها فراهم است اما توجیه اقتصادی برای بخش خصوصی ، کسی که در یک کوچه یک متری با 7 سر عائله در یک واحد 100 متری  زندگی می‌کند، ندارد . این فرد یا می گوید یک واحد آپارتمان به من بدهید یا راضی است در همان شرایط زندگی کند بنابراین بافت فرسوده با این حرف که دولت پول نیاورد، نمی‌شود.

شما هم مسکن مهر را به تعاونی های مردمی دادید می شد بافت فرسوده را هم به تعاونی مردمی داد

نیکزاد :در بافت فرسوده زمین برای ما نیست. اینطور شد که اگر پیمانکاری وارد می شد می گفتیم این زمین که برای ماست  پروانه را ما می دهیم از مالیات هم معاف هستی  مشکل بیمه را هم حل می کنیم  بیا برای ما 75 متر بساز. با 30 میلیون تومان یعنی 25 وام و  5 میلیون آورده مردم ، پیمانکار با خاطر آسوده آن را می ساخت و برای اولین بار در ایران ما هیچ وقت قبل از کار یک ریال پول ندادیم.

یعنی می‌گویید الان با طرح بازسازی بافت‌های فرسوده مشکل مردم حل می شود؟

نیکزاد: در صورتیکه دولت پول بگذارد می‌شود، دولت اگر بخواهد خود گردان عمل کند قطعا نخواهد شد. درمسکن مهر زمین رایگان  بود و آنچه که به عنوان مباحث فنی ، مالی  مجوز ها و بیمه مطرح بود را ما حل کرده بودیم اما در بافت فرسوده شما زمین دولتی ندارید.

شما گفتید اگر دولت پول بگذارد؛ شما برای مسکن مهر هم پول گذاشتید، پول هم چاپ کردید برای آن.

نیکزاد:چقدر پول گذاشتیم؟

یعنی شما نمی‌دانید که چقدر هزینه شد؟

نیکزاد: 50هزار میلیارد، خط اعتباری که شما می‌گویید 50 هزار میلیارد تومان بود برای 4میلیون و 300 هزار خانوار که از جمعیت70 میلیونی کشور، 17.5 میلیون نفر را شامل می شد.

50 هزار میلیارد تومان مبلغ بسیار زیادی است آقای دکتر؟

نیکزاد: اگر می خواهید آثار تورمی آن را حساب کنید در دولت آقای روحانی نقدینگی چقدر است؟  یک میلیون و 600 هزار میلیارد تومان به اندازه کل تولید ناخالص ملی کشور،  ما در دولت 50 هزار میلیارد گذاشتیم نقدینگی 492 هزار شد، ما از آن 50 هزار میلیارد تومان برای 17 ونیم میلیون نفر خانه ساختیم،  این نقدینگی هزار و 600 میلیارد منهای 492 هزار میلیارد؛ 1. این نقدینگی کجا رفته؟ به مسکن رفته؟ نرفته، به صنعت رفته؟ نرفته، به کشاورزی رفته؟ نرفته، به کجا رفته؟ 2. این 50 هزار میلیاری که گفتم و به ما گفتید 50 هزار خیلی‌ است، 50 هزار خیلی نیست، چندتا هواپیما می‌شود 50 هزار میلیارد تومان! الان این پول برگشته، جالب است مستحضر باشید ، بانک مسکن اعلام می‌کند2 درصد از مسکن مهر ما اقساط معوق داریم، بالاترین آدمی که در مسکن مهر وام گرفته 30 میلیون تومان است، نه 3 هزار میلیارد تومان نه هزار میلیارد تومان، می‌دانید که ما مثلا در کشور عدد چند هزار میلیاردی دست 50 نفر داده شده این‌ها هم اقساط شان را پرداخت نمی‌کنند. بنابراین 50 هزار میلیارد تومان در جمهوری اسلامی ایران برای 4 میلیون و 300 هزار خانه برای 17.5 میلیون نفر زیاد نیست اما بافت فرسوده را قبول دارم. 

فتحعلی شاه با هلی کوپتر می رفت و برای مسکن مکان انتخاب می کرد نه من/ بانک ها سلطان بازار مسکن هستند

اگر بازگردم با قدرت دوباره مسکن مهر را ادامه می دهم 

اگر شما دوباره وزیر می‌شدید طرح مسکن مهر را ادامه می‌دادید؟

نیکزاد: بله حتما، با همان قدرت ادامه می‌دادم، اما تا آنجایی که بتوانم سعی می‌کنم در شهرهای جدید تراکم را کم کنم، 2 طبقه، 3 طبقه و یا 4 طبقه بسازیم.

 آقای دکتر بعد از دوره وزارت خانه با وزیر مسکن راه و شهرسازی آخوندی  موضوعات را به ایشان گفتید؟

نیک‌زاد: ما یک موضوع فنی دیگری داشتیم من دوبار با ایشان ملاقات داشتم، چون آقای دکتر آخوندی هم استاد دانشگاه‌ است . هم سابقه ریاست وزارت مسکن را داشت. ایشان دیدگاه و ایده خودش را داشت و اعتقادی به چنین ساخت وساز هایی ندارد  ولی اگر از من سوال می کرد به طور قطع به وی  می گفتم.

ایشان به چه چیزی اعتقاد دارند؟

نیکزاد:ایشان گفتند که من مسکن اجتماعی را آوردم  و اکنون در دولت دوازدهم به شدت  به احیا و نوسازی بافت های فرسوده اعتقاد دارند. واحیای  270 محله را در نظر گرفتند. آقای دکتر روحانی رفت کلنگ محله سیروس را در تهران را به صورت نمادین زد. استانداران قرار بود در بافت های فرسوده پروژه هایی اجرا کنند  ولی به نظر من اگر توجیه اقتصادی داشته باشد و این کارها پیش برود کار ارزشمندی‌ است.

فکر می‌کنید موفق می‌شوند؟

نیکزاد: بعید می‌دانم مسکن باید موضوعش توجیه اقتصادی داشته باشد ما وقتی که متری 300 تومان اعلام کردیم سال 88، 89 و 90  بسازیم همه انبوه سازان و پیمانکاران آمدند کار گرفتند اما با شروع تحریم ها در اواخر بهمن ماه سال 90 و اوج آن در سال91 پیمانکاران  پروژه ها را کنار گذاشتند. الان بیشتر  پروژه‌های عمرانی در کشور تعطیل هستند چرا؟  زیرا قیمت تمامی مصالح ساختمانی  از جمله میلگرد وآهن چندین برابر شده است. اگر توجیه اقتصادی برای پیمانکار ، یا خود مردم یا انبوه ساز وجود داشته باشد اقدام به ساخت می کنند.

 با توجه به فضای بودجه‌ای کشور اتفاقاتی که افتاده فکر می‌کنید راه‌حلی وجود دارد برای حل کردن مشکل مسکن؟

نیکزاد: راه حل در فعال کردن بخش مسکن هست  زیرا که بخش مسکن لوکوموتیو اقتصاد است؛ بخش مسکن وقتی فعال می‌شود 134 رشته مرتبط فعال می‌شود . با ساخت یک خانه یک ازدواج صورت می گیرد و لوازم  خانه  در کنار آن مصالح ساختمانی رونق می گیرد بنابراین ما در زمانی که مشکل داریم  اقتصاد مقاومتی هم همین را می گوید درون زا است  و اگر ما فعال باشیم صادرات خدمات فنی مهندسی برون‌زاست  تا زمانی که مردم وارد مسکن نشوند نمی‌شود کار را پیش برد پیشرفت توام با عدالت؛ ما باید بخش مسکن را فعال کنیم نه سوداگریش را .

چرا الان فعال نمی‌شود؟ به نظرتان عمدی در آن هست؟

نیکزاد: ما که دیگر مسئولش نیستیم.

حالا به عنوان یک کارشناس که می‌توانید بگویید.

نیکزاد:مسکن نقطه بهینه‌اش این است که شما نگذارید قیمتش بالا برود، در عین حال تولید داشته باشید اگر کسی بتواند این کار را انجام بدهد باید به او جایزه بدهیم. 

فنر قیمت مسکن رها شده است

 قیمت خانه ها گران شده، خبر ندارید؟

نیکزاد:   این دولت قیمت را نگه داشت الان را نمی‌گویم. تا اینکه اخیرا فنر ول شده  قبل از این جریانات بالاخره قیمت زمین و مسکن  گران نشده بود اما این یک طرفه قضیه بود، میزان تولید پایین بود وقتی تولید نباشد پس از مدتی همانند سال 84 عرضه و تقاضا با یکدیگر هم خوانی نخواهد داشت 17.5 میلیون خانوار تنها 16 میلیون خانه ، بنابراین بازار مسکن وارد رکود شد و این رکورد سبب شده بود در سبد تورم،  38 درصد تورم  از  360 قلم کالا، مربوط به بخش مسکن شود. وقتی که تولید نکنیم سبب می شود که مسکن و زمین قابل توجه گران بشود یعنی نه توانستیم قیمت زمین را نگه داریم و نه تولید انجام بدهیم.

 به عنوان یک کارشناس نگفتید که چرا تولید انجام نمی‌شود؟

نیکزاد: چون اعتقادی نداشتند تولید انجام بشود اگر اعتقاد داشتند باید حمایت می‌کردند. به عنوان مثال، ما چرا مسئله مسکن مهر را تکمیل نکردیم؟ مشکل ما چه بود؟

من نمی‌توانم قبول کنم،‌ چه راه حل دیگری برای برطرف کردن مشکلات مسکن داشتند؟

نیکزاد: ما 20 هزار میلیارد تومان از قسط برگشتی مسکن مهر در بانک مسکن پول داشتیم. این پول را موظف دانستیم که انتقال بدهیم به بانک مرکزی، بنده پیش آقای سیف رفتم و ایشان 10 سال استمهال دادند به بانک مسکن! اینکه می‌گویند گران شده بود قبول، اصلا سال 92 گران شده بود ما باید به جای 25 میلیون تومان وام، وام 40 میلیون تومانی می‌دادیم و مردم به راحتی قادر به خرید مسکن بودند. در سند اشتغال 1397 دولت محترم فرموده که  300 هزار شغل از 1 میلیون و 36 هزار شغل مربوط به مسکن  است. که از 200 هزار مسکنی که می‌خواهم بسازم و این شامل 50 هزار مسکن روستایی،‌ 100 هزار بافت فرسوده و 50 هزار در شهر می‌شود. سوالی که برای من پیش آمده این است که چطور از 200 هزار مسکنی که دولت در یک سال ارائه داده 300 هزار شغل در می‌آید، از 5 میلیون مسکنی که در دوران ما ساخته شده، 10 هزار یا 15 هزار شغل درآمده؟! مگر اینکه فرشتگان اینها را ساخته باشند و انسان‌ها کار نکرده باشند!

 آقای دکتر من نمی‌توانم قبول کنم که آقای روحانی می‌گویند که من می‌خواهم مشکل مسکن مردم را حل بکنم ولی این اتفاق نیفتد.

نیکزاد: خب قبول نکنین! ما اجبار نکردیم شما را

یعنی واقعا می خواهند خانه نسازند؟

نیکزاد: ما الان 97 هزار مسکن در پرند داریم،‌ 98  هزار مسکن در پردیس داریم و 40 هزار مسکن نیز در هشتگرد. من که در پیاده‌رو و خیابان و یا جلسه که می‌روم،‌ مردم به من مراجعه می‌کنند و من را قسم می‌دهند که یک مسکن در پردیس به ما بدهید به عنوان مثال یک هنرمند بسیار شریف و معروف یک هفته پیش به دفتر من آمد و من با احترام به او گفتم که امر شما چیست؟ گفتند بنده در منزلی نشستم که به من گفتند یا 80 میلیون تومان به روی رهن آن بگذارید یا 2 میلیون تومان به کرایه اضافه کنید و من نه 80 میلیون تومان را داشتم و نه 2 میلیون تومان را.لطفا سفارش کنید که در پردیس به من یک واحد منزل ارائه دهند.  من گفتم بنده الان کاری از دستم بر نمی آید . همان بیابانی که اشاره کردید، این هنرمندی که بسیار مورد احترام هست برای جمهوری اسلامی ایران، قصد گرفتن یک واحد منزل در پردیس را داشت. شما الان خبر دارید که یک واحد آپارتمان در پردیس قیمتش 270 میلیون تومان شده؟ . طرحی که ایراد نداشت شامل هر طرحی که مدنظر سروران ما بود، نواقص مسکن مهر را رفع می‌کردند و می‌آمدند زمین‌های دولتی، تسهیلات و تخفیفات را کنار هم می‌گذاشتند و واگذار به خود مردم می‌کردند تا بسازند . در روستا وام می‌دادیم برای مقاوم سازی منازل و انبوه سازان را خبردار می‌کردیم و می‌گفتیم که شما چگونه می‌خواهید این مسکن را فعال کنید؟

آقای وزیر می‌گویند که مسکن نباید دولتی شود،‌ یعنی دولت هیچ دخل و تصرفی در مسکن نداشته باشد؟

نیکزاد: مگر دولت در حال ساخت مسکن است؟ مگر من به عنوان یک فرد دولتی،‌ آجر روی آجر گذاشته‌ام؟ ما مکانیزم این کار را فراهم کردیم. 2 میلیون و 120 هزار واحد در روستا را وام دادیم و به مردم کمک کردیم، بنیاد مسکن خدمات فنی مهندسی ارائه کرد و طرف خودش خانه اش را ساخت. لشکر انبوه سازان وارد ماجرا شدند و اینها را تولید و به مردم ارائه کردند. اگر من یا دیگران بگوییم که دولت باید خودش خانه بسازد، خیر دولت باید تسهیلات را فراهم کند.

بانک ها سلطان بازار مسکن هستند

 در پایان چند سوال حاشیه ای می پرسم در حوزه مسکن مانند بحث ارز و سکه، ما سلطان مسکن هم داریم که بخواهد بازار مسکن را تحت‌الشعاع اختیارات خودش قرار بدهد؟

نیکزاد:اگر بانک‌ها را سلطان حساب کنیم، بله، اگه بانک‌ها را سلطان حساب نکنیم در این صورت من نشنیده‌ام اما بالاخره یک مثال معروفی  وجود دارد که ملک ،کسی را زمین نزده است و تا نقدینگی زیاد می شود به سمت بازار مسکن هم می رود اما اینکه سازمان یافته کسی به غیر از بانک ها باشد من خبر ندارم.

آیا در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری و یا در انتخابات مجلس شرکت خواهید کرد؟

 نیکزاد: تا سال 1400 چه کسی مرده وچه کسی زنده است خیلی مانده است.

 یک سال دیگر مانده پس معلوم است برنامه ای دارید؟ اواخر دولت یازدهم قصد داشتید ثبت نام کنید برای انتخابات ریاست جمهوری

نیکزاد:  بله در اواخر دولت یازدهم  این نظر را داشتیم.

 چه شد  اقدام به این کار نکردید و رئیس ستاد آقای رئیسی  شدید که رفقای شما بر ایشان اتفاق نظری نداشتند؟ 

نیکزاد: من  برای خودم نظر دارم و به رفقای خود کاری نداریم وآنچه  تکلیف شرعی و قانونی بود عمل کردم و الان هم زمان برگردد همین کار را می کنم ما آبروی خود را از انقلاب گرفتیم  یک روستا زاده ای هستم که وزیر شدم  در قالب انقلاب و خون شهدا عمل کردیم . نظردوستان هم برای من محترم است اما  اگر زمان هم بگذرد  باز هم این کار را می کنم.

آقای رئیسی  برای معاون اولی با شما صحبت کرده بودند؟

نیکزاد:خیر من هیچ قولی  از ایشان  نگرفتم و اصلا هم درباره این موضوع با ایشان صحبت نکردیم  تکلیفی داشتیم و عمل کردم  و شیرینی کار هم این بود که اگر آقای رئیسی رئیس جمهور می شد ،من اصلا در دولت نباشم چون ما نرفته بودیم که نفع ببریم .

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۴۱۰۳۶۱۰:۳۹:۳۶ ۱۳۹۷/۶/۱۹
بازگردم با قدرت دوباره مسکن مهر را ادامه می‌دهم با کدوم پول . دیگه از نفت 140دلاری خبری نیس
ناشناس۵۴۱۱۲۴۱۱:۲۲:۴۳ ۱۳۹۷/۶/۱۹
با همون قدرتی که شدیم رئیس اوپک!
حامد۵۴۱۱۳۴۱۱:۲۸:۴۱ ۱۳۹۷/۶/۱۹
اولا اون زمان نفت 140 دلار نبود. ثانیا افزایش قیمت نفت موجب افزایش قیمت کالاهای وارداتی هم می شه. ثانیا افزایش قیمت نفت یک دست آورد برای دولت است اما گویا در این دولت جدید کاهش قیمت نفت افتخار است! ثالثاً برای کار در زمینه مسکن زیاد نیاز به پول نیست پول رو خود مردم می دن فقط مدیریت لازم است زمین ارزان لازم است. راستی چه خبر از مسکن اجتماعی آخوندی ؟
مهرداد۵۴۱۴۷۶۱۳:۳۳:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۱۹
عجب تحلیل قوی فقط دوتا ثانیا داشت ...نقت 140دلار نبود پس چقدر بود ..بالا رفتن قیمت نفت چه چوری باعث بالا رفتن قیمتهای کالاهای وارداتی میشه مگر دوره احمدی نژاد کالاهم وارد می کردیم ...من فکر می کردم قیمت نفت تو جهان به بازارهای بین المللی مربوط میشه و دهها کشورنگو دولت روحانی که قیمت نفت پایین آورده از دیگر معجزات دکتر احمدی نژاد همین بس که قیمت نفت تو جهان بالا نگه داشته بوده و زمین ارزان برای مسکن بیابان های کویر لوت فراوان است که شما می تونید به مردم برای خانه ساختن اهدا کنید ....
علی۵۴۱۱۳۷۱۱:۲۹:۳۵ ۱۳۹۷/۶/۱۹
نفت 140 دلاری و دلار 1200 میشه بشکه ای 170 هزار تومان.الان نفت 70 دلار و دلار 13000 هزار تومان میشه بشکه ای 910 هزار تومان .پس درامد دولت روحانی خیلی بیشتر هست .تعداد فروش در روز هم مقایسه کنید .پس مدیریت الان مشکل داره .
یک دوست۵۴۱۳۲۷۱۲:۴۷:۲۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
بله البته ریالی که از سال 90 تا الان ارزشش یک پانزدهم شده. .. از عملکرد دولت تدبیر و امید دفاع نمیکنم، یعنی اساساً قابل دفاع نیست. ولی دولت قبل که نصف وارتخانه ها هم در اختیار آقای نیکزاد بود، هرگز و هرگز قابل دفاع نیست. لطفاً از آب کل آلود ماهی نگیرید.
l - k۵۴۱۵۰۷۱۳:۴۴:۵۲ ۱۳۹۷/۶/۱۹
عجب نتیجه گیری عجیبی پس دولت بعد اگر بیاد نفت بفروش 20دلار و دلار بشه 100هزارتومان درآمدش از دولت روحانی بیشتر ه با این تفسیر ..بی ارزش شدن پول مملکت درآمد حساب می کنی تخم مرغ پخته خندش می گیره این ...
ناشناس۵۴۱۶۰۸۱۴:۳۷:۵۸ ۱۳۹۷/۶/۱۹
شما برای واردات و صادرات از ریال استفاده می کنید یا از دلار و یورو؟؟؟ درآمدهای کشور های جهان با ریال و ارزهای داخلی سنجیده می شود یا دلار و یورو؟؟؟
مهران۵۴۱۲۰۳۱۱:۵۱:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۱۹
نگران نباش امثال اقای نیکزاد توانایی انجام کار رو دارند راستی یه بررسی کن میزان درامد نفتی و همچنین میانگین قیمت نفت در دولت روحانی بیشتر از دولت احمدی نژاد هست با انصاف برو تحقیق کن تا ببینی این دولت به اسم کم شدن قیمت نفت چه کلاهی سر مردم گذاشت
ناشناس۵۴۱۲۰۷۱۱:۵۳:۰۷ ۱۳۹۷/۶/۱۹
مسکن مهر در شهرستانهای کوچک بسیار مفید است و اغلب به شهر اصلی چسبیده و با تمام ضعفهایی که دارد از بی عملی آخوندی خیلی بهتر است.
ناشناس۵۴۱۳۹۷۱۳:۱۰:۲۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
لطفا دفتر وزرات را هم در کرمانشاه ان منطقه که زلزله مسکن مهر را ویران کرد قرار دهید برکت دارد
ناشناس۵۴۲۴۱۹۲۲:۳۳:۵۸ ۱۳۹۷/۶/۱۹
نیکزاد: فتحعلی شاه با هلی کوپتر برای مسکن مکان انتخاب می‌کرد نه من زمان فتحعلی شاه اصلا هلی کوپتر در ایران نبوده !
ناشناس۵۴۱۰۴۲۱۰:۴۲:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۱۹
هنوز یادم نرفته شب زلزله اهر-ورزقان به سفر حج رفتی ...
هوشیار۵۴۱۱۵۶۱۱:۳۸:۲۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
همون ورزقان رو همین آقا جمع کرد اگه به این دولت بود که تا حالا دوتا کانکس داده بود
ناشناس۵۴۲۵۲۵۰۰:۰۸:۰۵ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اهر ورزقان رو مردم جمع کردند. معلومه از دور فقط دروغ های اون دولت رو شنیدی باور کردی. به عنوان نمونه، همین دو سال پیش دولت ژاپن برای پدر مادر یک شهید (از ساکنین اهر یا ورزقان) که چندین سال تو کانکس زندگی میکردند خونه درست کرد.
ناشناس۵۴۱۵۹۱۱۴:۳۲:۲۲ ۱۳۹۷/۶/۱۹
گذشت زمان نشان داد که مدیریت زلزله ورزقان بعنوان افتخاری برای دولت دهم باقی ماند.
ناشناس۵۴۱۰۴۳۱۰:۴۲:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۱۹
بیابانهای بی آب و علف دور از شهرها را با هلی کوپتر انتخاب کردی؟!
مهران۵۴۱۲۰۸۱۱:۵۳:۰۹ ۱۳۹۷/۶/۱۹
شاید شما هم مثل وزرای دولت روحانی تو بالاشهر زندگی میکنی لطفا به این دولت بگو از همین بیابون ها دست مردم بدهد مردم قبول دارند
ناشناس۵۴۲۳۰۴۲۰:۱۶:۱۱ ۱۳۹۷/۶/۱۹
جناب مهران! بنده معلم بازنشسته هستم با حقوق بخور و نمیر. باید خدمت شما عرص کنم که یکی از مسکنهای موصوف نصیب دامادم شد علاوه دوری زیاد از شهر فقط قلم عرض کنم که انگار گچ کاریشو با دست کشیده بودند
ناشناس۵۴۱۹۰۱۱۶:۰۳:۴۳ ۱۳۹۷/۶/۱۹
مصاحبه رو خوب تر بخوان
ناشناس۵۴۱۰۸۵۱۱:۰۷:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۱۹
عدم اطلاع از ماهیت مسکن که فقط چهار دیواری نیست مسائل پیچیده ای همچون محله زندگی جمعی و بسیاری ابعاد دیگر دزر زندگی و از همه مهمتر تجربه دیگران در احداث مجموعه های مسگونی . در احداث مسکن مهر فقط به همان چهار دیواری بسنده شد حال آنکه بافت های فرسوده درش زندگی در جریان بوده که بلحاض برخی کمبود ها نتوانسته خود را با زندگی مدرن هماهنگ کند مانند خیابلن و کوچه های دسترسی که با بر طرف کردن این اشگالات زندگی دوباره بدست میاورند .
احمد۵۴۱۵۱۱۱۳:۴۶:۰۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
هر چند حر شما صحیح است ولی خانواده ما به همین صورت در دهه 70 خانه دار شه اند و الان اون منطقه یکی از مناطق به نام شهر شده .
ناشناس۵۴۲۱۳۶۱۸:۱۸:۴۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
نابغه محترم ! گیرم که ایشان هممین مسکن مهر رو هم نمیساختند اونوقت اجاره خانه الان تو تهران چقدر بود ؟ مطمئنا میلیونها نفر الان بجای مسکن مهر وسط خیابن می خوابیدند !
حامد۵۴۱۱۲۹۱۱:۲۶:۰۳ ۱۳۹۷/۶/۱۹
مردم قدر او را ندانستند تا این که گرفتار کسی شدند که به کل مسئولیت و وظیفه دولت در زمینه مسکن را نفی می کند و فقط برای روزنامه ها مانند روزنامه نگار ، از سر بیکاری ، مقاله سیاسی فرهنگی و اقتصادی می نویسد! وقتی با مردم حرف می زند به آنها می گویند ما مگه مسئول مشکلات شما هستیم !؟ وقتی با خبرنگار حرف می زند میکروفن را از دستش می گیرد و می گوید یک جو عقل داشته باش. باجناق فلان شخص است. زاده ی عراق است و میلیاردر است صاحب شرکت های زیاد است آقازاده و ژن خوب است ...
ناشناس۵۴۱۱۴۵۱۱:۳۳:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۱۹
احسنت بر شما مرد کار وتلاش
ناشناس۵۴۱۱۹۵۱۱:۴۸:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۱۹
متاسفانه تو ایران طرحهای کلان وراهبردی اسیر جناح بازی وشعار میشه .مسکن مهر طرح بسیارخوبی بود به شرطی که کیفیت ساخت واحدها بهتر می بود .به شرط مکانیابی مناسبتر .همین الان دولت طرح نوسازی بافتهای فرسوده رو میخواد اجرا کنه .طرح بسیار خوبیه به شرط وجود قانون وسرعت عمل دراجرای کار .میشه محله های قدیمی شهرهای بزرگ رو تجمیع ودوباره کامل بازسازی کرد وبه مردم یک خونه نو داد وبا دادن تراکم به سازندگان وسرمایه گذاران از مردم پولی نگرفت.توشهرها امکانات هست از آب وبرق وگاز ومدارس ومراکز درمانی.به شرطی که بافت شهری باهویت وطبق اصول نوسازی بشه .میشه تو کمتر از پنج سال جنوب تهران رو کامل نوکرد وهویت جدیدی به شهر داد.
ناشناس۵۴۱۲۰۵۱۱:۵۲:۳۴ ۱۳۹۷/۶/۱۹
نمیدونه ولنجک کجاست!! وای به حال مملکتی که وزیر مسکنش نمیدونه گرانترین محله پایتخت کشورش کجاست!!
ندا۵۴۱۵۷۸۱۴:۲۴:۱۷ ۱۳۹۷/۶/۱۹
دیدیم از ولنجک نشینان که چه بلایی سر ایران، آوردند!
ناشناس۵۴۱۶۳۴۱۴:۴۵:۴۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
جوابهای عوام فریبانه که البته برای دوران دهه شصت خوب بود و بس .
ناشناس۵۴۱۹۱۰۱۶:۰۵:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۱۹
شما کمی تفاوت بین طنز و کنایه با جملات جدی رو بهتر درک کن بعد کامنت بزار
ناشناس۵۴۱۹۷۵۱۶:۳۳:۳۱ ۱۳۹۷/۶/۱۹
آقای نیکزاد؛ دفتر احمدی نژاد ولنجک هست که جلساتش رو با بقایی و مشایی و دوستان برگزار می کرد...
ناشناس۵۴۲۱۶۰۱۸:۲۸:۱۵ ۱۳۹۷/۶/۱۹
نگرفتی ؟
محمود۵۴۱۲۱۹۱۱:۵۷:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۱۹
مسکن مهربزرگترین عامل مهاجرت روستاییان به شهرها وتخلیه روستاها وشهرهای کوچک بود
ناشناس۵۴۲۱۵۸۱۸:۲۸:۰۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
چرا وقتی هیچی نمی دونی بیخودی ابراز فضل می فرمایید ؟ با همون وام مهر در خود روستاها خانه های نو هم ساخته شده و خیلی از روستاییان در همان روستای خودشان از شمای مثلا تهران نشین وضعشون خوشتره !
ناشناس۵۴۱۲۶۰۱۲:۱۹:۳۵ ۱۳۹۷/۶/۱۹
آقای نیکزاد خدا از سر تقسیر شما و همفکرانتان نگذرد که با ایجاد پروژه بدون فکر مسکن مهر هم باعث رشد نقدینگی و افت پایه پولی کشور شدید
مهران۵۴۱۷۴۲۱۵:۲۳:۵۹ ۱۳۹۷/۶/۱۹
وقتی میگیم شما ها واقعا بی انصافید یعنی این با سواد برو ببین در دولت های مختلف نقدینگی چقدر رشد داشته مسکن مهر پروژه ای بود که تمام اقشار جامعه رو آورد توی کار از صنایع مختلف کشور تا کارگران بخشهای مختلف
ناشناس۵۴۲۰۵۲۱۷:۱۳:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۱۹
نگاه سیاسی هم دیگه حدی داره. کل نقدینگی کشور در پایان دولت احمدی نژاد 350 هزار میلیارد بود و امروز رسیده به 1600 هزار میلیارد تومان. یعنی در دوره روحانی پنج برابر شده. این که دیگه ربطی به مسکن مهر نداره. مسکن مهر در دولت روحانی عملا تعطیل بود.
ناشناس۵۴۲۱۳۵۱۸:۱۸:۳۶ ۱۳۹۷/۶/۱۹
با افتضاح کاریهایی که در مسکن مهر بر سر اقتصاد کشور آوردید دیگه فقط میتوانید خواب دوباره قدرت را ببینید.
ناشناس۵۴۳۱۱۴۱۲:۰۶:۲۰ ۱۳۹۷/۶/۲۰
اتفاقاً یکی از پروژه هایی بود که بسیار روش کار شده بود. این دولت یک طرح برای مسکن مردم داده یا سه خونه دست مردم داده. تازه نقدینگی که این دولت #روحانی تولید کرد در تاریخ ایران بی سابقه بوده.
م.ر۵۴۱۳۲۶۱۲:۴۷:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۱۹
آقای نیکزاد فردی دلسوز ومردمی بود
ناشناس۵۴۱۳۳۳۱۲:۴۹:۱۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
رشد نقدینگی رو شما ایجاد کردی
ناشناس۵۴۲۱۵۲۱۸:۲۵:۵۲ ۱۳۹۷/۶/۱۹
جواب ایشون رو نخوندی ؟ 50000 میلیارد برای خانه دار کردن 17000000 نفر! در مقایسه با 1600000 میلیارد نقدینگی روحانی اصلا به حساب نمیاد! در عوض می توانید مقایسه کنید با مثلا اختلاس صندوق فرهنگیان (آقای روحانی می فرمایند : وام معوقه !) که حداقل 8000 میلیارد تومن رو فقط 2-3 نفر خوردند !
ناشناس۵۴۱۴۰۵۱۳:۱۲:۲۶ ۱۳۹۷/۶/۱۹
فتحعلی شاه و هلی کوپتر؟ چی میگه این؟؟؟
ارژنگی۵۴۱۴۲۷۱۳:۱۷:۲۹ ۱۳۹۷/۶/۱۹
خیلی به نیکزاد علاقمند هستم ولی اگر یک بار دیگر با شک و تردید نسبت به احمدی نژاد صحبت کند ازش ...میشوم . کاری به هیچکس ندارم میخواهی طرفدار موسوی باش طرفدار خاتمی روحانی یا بنی صدر من به جهت اینکه در زمان دولت احمدی نژاد چند مورد کارم با تدابیر دولت به نحو احسن به سرانجام رسید به این جهت خیلی علاقمند احمدی نژاد هستم و برای آمدنش هر کاری میکنم و برای سلامتی اش همیشه دعا میکنم .
ناشناس۵۴۱۵۲۳۱۳:۵۳:۳۵ ۱۳۹۷/۶/۱۹
در کشور فرانسه بعد از جنگ جهانی دوم همین ایده مسکن ارزان قیمت در ارتفاع تحت عنوانHLMساخته شد که بمرور به معضل احتماعی بدل شد ناتوانی ساکنان در هزینه های نگهداری قبل از هر چیز از کار افتادن آسانسور ها تخریب فضاهای مشاع که عملا به زاغه نشیتی مدرن تبدیل شدند . حال بمرور دست به تخریب این آپارتمان ها زده اند .
ناشناس۵۴۱۵۹۳۱۴:۳۳:۰۷ ۱۳۹۷/۶/۱۹
به نطر من مسکن اگر خواستید مسکن مهر بسازید به هیچ وجه در مراکز استانها وشمال کشور وشهرهای اطراف مراکز استانها نسازید فقط در روستاها وبخشها وشهرهای خیلی کوچک بسازید وبرای بافت فرسوده هم خدا پولی برای شهرداری ها برساند وتمام بافت فرسوده رابخرند وبه پارک تبدیل کنند ومردم انجا هم اگرشهرستانی هستند با ان پول بروند وزندگی راحتی درشهر یا روستایشان بسازند واگرجد اندر جدواندرجد تهرانی هستند باان پول یک واحدی درجایی بخرند
پور اعلائی۵۴۱۶۵۸۱۴:۵۵:۱۷ ۱۳۹۷/۶/۱۹
من در تهران مستاجرم. سال 88 هم مستاجر بودم. تاکنون سابقه ندارد؛ اما در آنسال هنگام تمدید، مالک اجاره را برام کاهش داد و این نبود جز به خاطر مسکن مهر و اقدامات این آقایان که من اصلاح طلب را به سمت خودشان کشاندند.
ناشناس۵۴۱۸۶۰۱۵:۵۳:۰۹ ۱۳۹۷/۶/۱۹
زمان فتحعلی شاه هلیکوپتر اختراع نشده بود. فکر کنم تمام تصمیمات و مطالب ایشان همینقدر غیر علمی و غلط بوده باشد. با تشکر
ناشناس۵۴۲۰۸۸۱۷:۴۲:۴۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
بلاخره آقای دکتر نیکزاد شما وزیر کدام دولت بودید؟ نمی گوئیم خوب کار کردی یا بد. ولی بلاخره آن دولت را قبول داشتی یا نداشتی که برای یک مسئول عذر بدتر از گناه است. حالا بگذریم نظرتان راجع به سایر وزرای دولت مثل آقای محصولی یا بهبهانی یا سایر افراد مثل آقای رحیمی چیست؟ یک کلام هم به خبرنگار محترم حضور در خانه منطقه 15 علامت خوبی یا بدی نیست همانجور که حضور در منطقه ولنجک. چرا گذاشتید که ایشان بحث ها را به انحراف ببرد. مثل روستا زادگی که نه مایه افتخار است نه مایه وهن. اصل آدم بودن است و برای انقلاب ما البته حرمت خون شهدا را داشتن. اجازه بدهید من از آقای دکتر نیکزاد سوال کنم . 1- شما دکترایت را قبل از وزرات گرفتید یا در حین وزارت یا بعدش. 2- حاضرید منزل خودتان را به یکی از مسکن های مهر مثلا پرند منتقل کنید. 3- نظرتان راجع به خسارات وارده به مسکن مهر کرمانشاه یا کاستی های متعدد مسکن مهر مثل عدم رعایت سرانه ها چیست؟ مقصر کی را می دانید؟ آقای وزیر
بنده خدا. اصل۵۴۲۳۱۸۲۰:۳۶:۰۷ ۱۳۹۷/۶/۱۹
آقای نیکزاد فردی پرتلاش . کاری . پر انژری بود.
ناشناس۵۴۴۹۵۴۱۱:۴۹:۵۱ ۱۳۹۷/۶/۲۱
البته واسه خراب کردن دارایی های کشور و ساختن بیغوله دربیابان که با ۴ ریشتر زلزله خراب شدند . اگر کشور حساب کتاب داشت ایشان باید محاکمه میشدند
مهرداد۵۴۲۳۶۰۲۱:۲۳:۲۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
لطفا جناب آقای نیکزاد مدرک و دلیل اظهار خود را در مورد قانون بین الملل ادعایی شان ارائه فرمایند که "طبق قانون بین الملل شما وقتی زمینی را خریداری کرده و 4 سال نگهداری می کنید، بین 25 تا 20درصد ، بابت آن دولت از مالک مالیات دریافت می کند، در دنیا هرکس خانه خالی داره باید مالیات بدهد و هرکس که مالیات بدهد می تواند معاملات مکرر انجام دهد. "
ناشناس۵۴۲۳۷۵۲۱:۴۶:۲۴ ۱۳۹۷/۶/۱۹
ولنجک کجاست؟ موز چیه؟ خیلی هم عالی!
ناشناس۵۴۲۴۱۸۲۲:۳۳:۴۷ ۱۳۹۷/۶/۱۹
«طبق قانون بین الملل شما وقتی زمینی را خریداری کرده و 4 سال نگهداری می کنید، بین 25 تا 20درصد ، بابت آن دولت از مالک مالیات دریافت می کند،» یکی این جمله رو ترجمه کنه. قانون بین الملل به مالیات زمین چه ربطی داره؟ اصلاً قانون بین الملل چی هست؟ مالیات مستغلات در هر کشوری فرق می کنه. هیچ دو کشوری مثل هم نیست. خیلی جاها مثل ایرانه و خونه خالی مالیات نداره. خیلی جاهاهم خونه خالی و پر مالیاتش یکیه یعنی چه مستاجر داشته باشه یا خیر مالیات همونه. این کار مردم رو تشویق می کنه خونه رو اجاره بدن. ولی هیچ جا صحبت از 25 درصد مالیات نیست. 25 درصد یعنی ظرف چهار سال کل قیمت خونه رو باید بدی به دولت. این آمار رو از کجا میارن؟ معمولاً مالیات بطور خالص بین یک تا دو درصد قیمت بازار میشه.
مسعود۵۴۲۴۵۰۲۲:۵۹:۳۲ ۱۳۹۷/۶/۱۹
جناب اقای وزیر سابق شما عمران خوانده ای و در حالیکه موضوع مسکن و شهرسازی یک موضوع تخصصی است در فرهنگ و روان شناسی و جامعه شناسی و اقتصاد و محله و شهر و معماری و شهرسازی.....تخصص نداری برادر این که آجر روی هم چیده شود یک موضوع است ....و ساختن محیط مناسب زیست انسان مطلب دیگر ....مسکن مهر و. پروزه نواب کارهای دو جناح متفاوت بود و هردو اشتباهات قابل تدریس ...... .....ولی شما را بخدا وزرای محترم جدید و قدیم از کارشناسان غیر سیاسی و دانشگاهی و اجرایی راه حل بخواهید .....که اگر بخواهید بدون اعمال نظر شماها راه مشکل مسکن را براحتی و بدون فجایع موجود به نام مسکن ....و شهر ...شهرک قابل حل است....اگرسیاسیون بگدارند

پربحث‌های امروز

 1. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 3. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 4. کشف ۹هزار و ۶۰۰دلار از خانه یک روستایی!

 5. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 6. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 7. هنر تغییر محاسبات

 8. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 9. پیش بینی قیمت مسکن در تابستان ۹۸

 10. توقیف ۱۲ هزار خودروی لاکچری در سال ۹۷ به خاطر "دور دور"

 11. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 12. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 13. مسی سکوتش را شکست

 14. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 15. تاج: ویلموتس اجازه رسانه‌ای کردن مبلغ قرارداد را ندارد

 16. ۴۰هزار نفر در جشنواره دوچرخه‌سواری  

 17. درب فلزی لیزری در طرح های بسیار متنوع با امنیت بسیار بالا

 18. فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء: برای رویارویی با هر وضعیت نظامی آماده‌ایم

 19. لایحه حفاظت از خاک اصلاح شد

 20. مسی برنده کفش طلا شد

 21. اینفوگرافی/ قابلیت سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ روسیه  

 22. افول آمریکا  

 23. قیمت گران‌ترین دارو اعلام شد

 24. کشف قورباغه ۱۲۵ میلیون ساله + عکس

 25. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

پربحث‌های دیروز

 1. خوش چشم: باید مشخص شود ظریف با چه مجوزی با آمریکایی‌ها دیدار کرده است

 2. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدند تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معامله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند

 3. دردسرهای قولنامه، صدای رئیس قوه را هم درآورد

 4. ترامپ: 1500 نظامی آمریکایی به خاورمیانه اعزام می‌شوند

 5. شلوار ترامپ سوژه رسانه‌ها شد/عکس  

 6. دستگیری ۳۰ مرد و زن در کلاس مختلط یوگا

 7. آیت‌الله موحدی کرمانی: بیت‌المال باید به همه برسد نه عده‌ای خاص/ از ثروتمندان مالیات بیشتری گرفته شود

 8. گفتگوی جذاب عادل فردوسی‌پور با ژاوی بعد از خداحافظی +فیلم  

 9. ازدواج دستیار شفر با یک دختر ایرانی!

 10. نیابت قضایی به دادستان شیراز برای دستگیری خانم تک‌خوان ابیانه

 11. ظریف: لقب «تروریست» فقط برازنده ترامپ است/ ایران پایان او را خواهد دید

 12. واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد

 13. کدام واحدهای اجاره‌ای مشمول مالیات می‌شوند؟

 14. تصاویر: خرمشهر آزاد شد  

 15. فیلم| پرواز اقتدار؛ پرش چتربازان سپاه پاسداران از برج میلاد  

 16. خطیب جمعه اصفهان: اطلاعیه دادستان اصفهان مطابق قانون و فتوای مراجع بود

 17. فرشید اسماعیلی سکوتش را درباره چیپ جنجالی دربی شکست

 18. خاطره رئیس کل بانک مرکزی از روز آزادی خرمشهر

 19. نصیرزاده قانون 50-50 را تایید کرد!

 20. قیمت وام مسکن برای اقشار مختلف

 21. انفجار در شهر لیون فرانسه

 22. اعتراف اسرائیل به ترور سمیر قنطار در سوریه

 23. جبران خسارت‌های سیل از بودجه ۹۸ امکان‌پذیر نیستن

 24. کره‌شمالی برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا شرط گذاشت

 25. ترامپ با پنتاگون هم اختلاف پیدا کرد

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 9. صدای خاموش تجرد قطعی

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 14. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 15. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 16. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 17. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 18. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 19. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 20. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 21. دولت فعّال يا قوّال

 22. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 23. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 24. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 25. مراسم ازدواج بازیگر زن در زیر آب! + عکس

پربحث‌های اخیر

 1. پیش بینی قیمت مسکن در تابستان ۹۸

 2. کدام واحدهای اجاره‌ای مشمول مالیات می‌شوند؟

 3. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 4. جبران خسارت‌های سیل از بودجه ۹۸ امکان‌پذیر نیستن

 5. درب فلزی لیزری در طرح های بسیار متنوع با امنیت بسیار بالا

 6. نظر زنگنه درباره عرضه نفت در بورس انرژی

 7. پیشنهاد یک نماینده برای کاهش قیمت مسکن

 8. کاهش قیمت میوه در میادین میوه و تره‌بار

 9. آخرین قیمت‌ها در بازار مسکن تهران  

 10. قیمت‌های سرسام آور لاستیک کامیون‌ها در بازار آزاد!

 11. تازه‌ترین قیمت خودروهای داخلی  

 12. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 13. عقب گرد مجدد دلار

 14. آشنایی با سنگ دهبید

 15. دولت برای سامان دادن به بازار خودرو چه کاری باید انجام دهد؟

 16. چگونه بفهمیم مشترک پرمصرف برق هستیم؟

 17. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 18. چرا بازار گوشی تلفن همراه منتظر کاهش قیمت‌هاست؟

 19. شرط صدور اعلامیه تامین ارز برای واردکنندگان به بانک‌ها ابلاغ شد

 20. نعمت‌زاده حکم وزیر صنعت در پارس جنوبی را نپذیرفت

پربحث‌های دیروز

 1. واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد

 2. کدام واحدهای اجاره‌ای مشمول مالیات می‌شوند؟

 3. قیمت وام مسکن برای اقشار مختلف

 4. جبران خسارت‌های سیل از بودجه ۹۸ امکان‌پذیر نیستن

 5. افزایش ذخیره نفت ایران در ساحل و بر روی آب

 6. توضیح دبیر انجمن صنایع لبنی برای بالا رفتن قیمت شیر

 7. خریداران چینی از خیر نفت آمریکا گذشتند

 8. امام جمعه فردیس: وام های متعددی به اقوام نمایندگان مجلس داده می شود

 9. قاضی‌زاده هاشمی: دولت قصد افزایش قیمت بنزین را داشت اما مجلس جلویش را گرفت

 10. شرط صدور اعلامیه تامین ارز برای واردکنندگان به بانک‌ها ابلاغ شد

 11. نعمت‌زاده حکم وزیر صنعت در پارس جنوبی را نپذیرفت

 12. فیس‌بوک از ارز دیجیتالی خود به زودی رونمایی می‌کند

 13. خیز طلا برای افزایش دوباره قیمت

 14. ایمن‌ترین خودروهای شاسی‌بلند کدامند؟

 15. کاهش ۳۰ درصدی هزینه قبوض برق برای کم‌مصرف‌ها

 16. شروط جدید صادرات محصولات کشاورزی/صادرات فقط با کارت بازرگانی 

 17. نفت ایران، برگ برنده چین در مقابله با آمریکا

 18. افزایش نرخ کرایه تاکسی در ۶۰ خط پایتخت بین ۵ تا ۱۰ درصد

 19. همتی: ارز نیمایی حذف نمی‌شود/ فعالیت بازار متشکل ارزی در مرحله پایلوت قرار دارد

 20. پیش‌بینی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین کالای ضروری مردم در مجلس

 21. پیشرفت چشمگیر وزارت ارتباطات در گسترش شبکه ملی اطلاعات طی ۲ سال اخیر/ متولیان لایه‌های خدمات و محتوای شبکه ملی اطلاعات ضرورت مساله را باور نکرده‌اند

 22. ‌قطار تهران _آنکارا راه اندازی می‌شود

 23. سبحانی‌فر: طرح ساماندهی بازار خودرو در بلند مدت در مدیریت بازار موثر خواهد بود

 24. تکذیب اظهارات متهم نفتی در دادگاه

 25. کوچک ترین اشتباه آمریکا نفت را به ۲۰۰ دلار می رساند

پربحث‌های هفته

 1. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 2. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 3. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 4. ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید، یارانه نقدی بدهید

 5. گرانی و بازار مسکن/ وام‌هایی که دیگر کارایی ندارد!

 6. ارز ۴۲۰۰ تومانی را تمام کنید!

 7. افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی آغاز شده است

 8. رونق تولید از مسیر فناوری اطلاعات

 9. رئیس کل بانک مرکزی : مردم دربازار ارز سرمایه گذاری نکنند/ کاهش۲هزارتومانی دلار

 10. ادامه کاهش قیمت‌ خودرو در بازار + جدول

 11. دریافت ۸میلیون دلار ارز دولتی توسط یک خیریه/ تحقیق و تفحص از ارز ۴۲۰۰تومانی

 12. بازار مسکن یا تونل وحشت؟!

 13. خجسته: ما توانستیم «ریگی» را از هواپیما به زمین بیاوریم چگونه نمی‌توانیم اخلالگران بازار را دستگیر کنیم

 14. وزیر راه: با افزایش تولید مسکن، قیمت آن را کاهش می‌دهیم

 15. احتمال تغییر ساعت کاری ادارات

 16. واردات خودروی هیبریدی همچنان ممنوع است

 17. شورای رقابت دوباره قیمت‌گذار خودرو شد

 18. قرار جلب پوری حسینی به دادرسی صادر شد

 19. باز هم گرانی خودرو، باز هم سکوت سازمان حمایت/ انفعال در برابر خودروسازان تا کی ادامه دارد!؟

 20. کاهش ۹ میلیونی قیمت پراید در بازار

 21. واکنش خودروسازان به مصوبه مجلس؛ شورای رقابت را نمی‌پذیریم

 22. همتی به ادعای نامه‌نگاری هادی رضوی با بانک مرکزی پاسخ داد

 23. توضیحات وزیر اقتصاد درباره ۳۰ میلیارد ارز صادراتی که به کشور بازنگشت

 24. عادل آذر: تخلفات سازمان خصوصی‌سازی احراز شده و قطعی است

 25. یک راه مناسب رونق تولید

آخرین عناوین