خطر پول بی ارزش

اسماعیل هداوندی*، گروه تعاملی الف،   3970610027 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
خطر پول بی ارزش

اصطلاحی داریم در اقتصاد به اسم آربیتراژ که به معنی بهره گرفتن از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار برای کسب سود است و در شرایط کنونی اقتصادی این فرصت های آربیتراژی در اکثر بازارهای کشور (خودرو، فولاد و ...) به کام دلالان است و ثروت های بادآورده را نصیب ایشان می کند. اما غافلیم از اینکه یک آربتراژ جغرافیایی (جئو آربیتراژ) در حوزه نیروی انسانی متخصص و کارآمد کشور بوجود آمده است.

اساتید دانشگاه و پزشکان متخصص زیادی را دیده ام که در این روزها فکر مهاجرت در سر دارند. کاهش ارزش پول ملی شرایطی را بوجود آورده است که اگر یک استاد دانشگاه ایرانی با کف درآمد 1500 یورو در یکی از کشورهای اروپایی دوره پسا دکتری را بگذراند می تواند 500 یورو پس انداز داشته باشد که معادل ارزش حقوق ماهیانه او در ایران است و این یعنی یک فرصت آربیتراژ جغرافیایی برای کشورهای دیگر! (البته این وضعیت برای مشاغل دیگر هم بوجود آمده است، مثلا امروز کارگر عراقی سه برابر کارگر ایرانی حقوق می گیرد!)

به گفته یک دانشمند اقتصادی، پول فقط وسیله ای برای مبادله نیست، بلکه معیاری است که بر اساس آن، جامعه کار ما و در نتیجه خود ما را ارزشگذاری می کند، اگر پول به کلی بی ارزش شود کل دولت و کل جامعه و تمامی معیارها هم بی ارزش می شوند. این خطر بزرگیست که باید مورد توجه کسانی که با بی تدبیری خود ارزش پول ملی را کاهش داده اند قرار گیرد.

* مدرس دانشگاه آزاد

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۲۲۱۱۸۰۷:۳۶:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۱۰
این بلای ویرانگر به خاطر این است به جای سیاست اقتصادی، اقتصاد سیاسی در ایران حاکم است
ناشناس۵۲۲۳۲۷۱۰:۲۳:۳۱ ۱۳۹۷/۶/۱۰
چقدر ما گفتیم و همین سایت الف منتشر نکرد . بخدا ما هم ایران را دوست داریم بخدا ما ایرانی هستیم بخدا ما دوست داریم مملکتمان بهترین مملکت دنیا باشد . تا زمانیکه نظرات ما سانسور شود یا منعکس نشود وضع همین است . حتی اگر بر علیه دولت مطلب نوشته می شود با زهم باید منتشر شود ایرادات مسئولین کشوری ربطی به ایران و کشور ندارد . انها با عملکردشان دارند ایران را نابود می کنند چرا من باید سکوت اختیار کنم؟ چرا وزرا و وکلا و مدیران مملکتی نباید بفهمند که سوء مدیریتشان دارد کشور را نابود می کند . به بهانه صادرات قیمت ارز را گران می کنند کدام صادرات؟ ما به غیر از نفت و محصولات وابسته به آن چه چیز دیگر صادر می کنیم؟ که نگران ارز صادرات هستیم؟ باور کنید ما باید مدیران را نقد کنیم باید زنگنه وزیر نفت بفهمد راهش غلط بوده باید برود و کسی که لیاقت این سمت را دارد بیاید . باید نعمت زاده بفهمد وقت ... الان نیست . باید صفدر حسینی بفهمد ایران کشوری نیست که هر کاری دلش خواست بکند و بعد به ریش ملت ایران بخندد. باید نقدها ولو همراه ناسزا پخش شود تا مسئولان به خود بیایند. الان سوئ مدیریت در تمام دستگاه ها وجود دارد اما ایا کسی محاکمه می شود؟ نه !!! مصلحت ...ایجاب میکند!!! مصلحت اشخاص یا مصلحت نظام؟ در کشورهای دیگر رئیس جمهور به خاطر استفاده از امکانات دولتی محاکمه می شود . وزیر به دلیل استفاده شخصی از تلفن همراه دولتی برکنار و محاکمه می شود ان وقت در ایران تصمیمات غلط مدیران و وزرا جمعیتی را بد بخت می کند و کما فی السابق در راس وزارت خانه و سازمان هستند . تورو خدا منتشر کنید باید این به ظاهر مدیران تخریب شودن و بفهمند ایران کشوری که فکر می کنند هر غلطی می توانند بکنند و ان وقت آزادانه حرکت کنند نیست. اگر منتشر نکنید باور کنید کمتر از 6 سال دیگر همه به ورطه نابودی می رویم.
ناشناس۵۲۲۸۸۴۱۴:۱۶:۲۱ ۱۳۹۷/۶/۱۰
اقتصاد سیاسی نه! «اقتصاد سیاسی» یک اصطلاح علمی برای بررسی اقتصاد از منظر سیاست است. بهتر از برای تفهیم نظرتان بگویید «اقتصاد سیاست زده». سیاست زده بودن اقتصاد کشور باعث این همه فلاکت و بدبختی شده وگرنه استفاده از منابع و امکانات موجود در کشوری مانند ایران با روشهای درست و دور از جناح زدگی و سیاست بازی که زمینه ساز رانت و ویژه خواری است، میتوانست کشور را به اوج شکوفایی و قدرت برساند. الان پول ایران حتی در برابر پول سوریه و عراق و افغانستان هم ذلیل شده است!
ناشناس۵۲۲۱۴۲۰۸:۲۲:۵۵ ۱۳۹۷/۶/۱۰
مگه الان پول ایران ارزش هم داره ؟!!! از عراق و افغانستان کمتر شده حقوق یک مهندس ارشد در ایران از یک راننده ساده و بی سواد در عراق هم کمتره !!! الان پزشکان ما دنبال مشتری عرب هستند و.... متاسفم برای دولتمردانی که کم کاری خود را با بی ارزش کردن پول و ایجاد نقدینگی بدون پشتوانه جبران می کنند
ناشناس۵۲۲۱۵۷۰۸:۲۹:۱۶ ۱۳۹۷/۶/۱۰
در زمستان امسال براید صدمیلیونی خ اهید خرید
ناشناس۵۲۲۱۸۴۰۸:۵۲:۱۸ ۱۳۹۷/۶/۱۰
بنظر شما این هشدار برای مسئولین مملکت اهمیتی دارد؟
ناشناس۵۲۲۲۴۵۰۹:۲۹:۰۷ ۱۳۹۷/۶/۱۰
واقعا نه
ناشناس۵۲۲۲۵۶۰۹:۳۸:۰۶ ۱۳۹۷/۶/۱۰
نه
ناشناس۵۲۲۴۳۳۱۱:۱۲:۵۳ ۱۳۹۷/۶/۱۰
داداش مثل اینکه دلت هوای گونی کرده
علی۵۲۳۵۴۶۲۱:۴۶:۰۹ ۱۳۹۷/۶/۱۰
این روحانیِ مدافع دولت روحانی با کمال تاسف اعتقادات مردم را در گونی کرد.
ناشناس۵۲۲۴۳۸۱۱:۱۴:۲۴ ۱۳۹۷/۶/۱۰
نه این اخطار به افرادی که هنوز اقدام به مهاجرت نکردند و بهتر هرچه زودتر اقدام کنند.
ناشناس۵۲۲۱۹۳۰۹:۰۰:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۱۰
بی تدبیری نیست به نظر من کاملا عمدی هستش
ناشناس۵۲۲۲۲۶۰۹:۲۰:۴۳ ۱۳۹۷/۶/۱۰
باز هم بی خیال! ما که خودمان میلیاردر شده ایم ...
بانام۵۲۲۲۴۹۰۹:۳۲:۲۹ ۱۳۹۷/۶/۱۰
به نظر شما مگر پول ایران الان ارزش هم دارد؟ البته شاید مقصود این اقتصاددان از این یادآوری و هشدار منفی شدن ارزش پول ملی هست البته اگر چنین چیزی در اقتصاد وجود داشته باشد
ناشناس۵۲۲۵۳۴۱۲:۰۰:۲۴ ۱۳۹۷/۶/۱۰
کو گوش شنوا.نرود میخ اهنین برسنگ. ظاهرا همه چی عالیه ما چقدر خوشبختیم البته مثل سوییس . مرغمون یه پا داره وبس
ناشناس۵۲۲۵۴۳۱۲:۰۵:۰۱ ۱۳۹۷/۶/۱۰
آقایان برای تقویت توان مدیریت اقتصادی خود در ایران و در پی تکانه های ناشی از تهدید های جدی حنگ اقتصادی امریکا با ما از سه راه بد و بد تر و بد ترین، متاسفانه برای حفظ موقعیت خود در درجه اول و بعد البته اگر شد، حفظ اقتصاد کشور از ضربه های مهلک اقتصاد پر فدرت دشمن، راه بد ترین را انتخاب کردند یعنی اولا با کاهش شدید و بی سابقه ارزش پول ملی در پی جمع آوری پول های سرگردان و تامین بودجه لازم برای هزینه در موقع اضطراری افتادند غافل از این که همین کار التهاب منفی باور نکردنی ای را به بازار القا می کند که همانا نا امنی اقتصادیست و باعث شد مردم برای حفظ ارزش سرمایه خود اعم از حقوق و خانه و ماشین و طلای پس اندازی و غیرو به همهمه و سرگردانی و دلهره و نا امنی بیفتند و تا جایی پیش روند که از گوچه پس کوچه های مبادله ارز به ویژه دلار سر در بیاورند و این همان ترفندی بود که دشمن بدون هزینه و با بی درایتی مدیران اقتصادی ما به هدفش رسید و بهره کلان از آن برد. دوم در پی این ناهنجاری و آشفتگی اقتصادی که دشمن را ناخواسته به اهدافش رساند ارزش پول ملی را با نرخ گذاری های التهابی و تکانه ای بی برنامه به حدی ناچیز کردند که ارزش کار از بین رفت و لذا تولید بی پشتوانه شد و غالبا به دنبال دلالی رفتند و بازار را بیش از پیش ملتهب کردند و این آشوب به پا شد. این ها شرایط جنگی ای است که اگر فرماندهان آن تجربه و توان لازم را نداشته باشند نه تنها بر دشمن غلبه نمی کنند بلکه راحت جبهه های خود و تدارکاتشان را در اختیار دشمن قرار می دهند و با بالا و پایین پریدن های مذبوهانه ادای دفاع از منافع ملی را در می آورند. امروز با این بی درایتی ها و دوستی های نادانسته.... در اقتصاد کشور به جایی رسیده ایم که نه تنها سرمایه های مادی ما بلکه سرمایه های استعدادی و حل مساله ماهم فرسوده و در حال تخلیه و مستهلک شدن است. چه کسی باید تاوان این نادانی ها را بدهد؟ به زبان این اقایان البته مردم یعنی ما از جیب مردم در می آوریم و به جیب مردم می ریزم. این شده اعجاز مدیریت کشور ما. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.
ناشناس۵۲۲۵۹۴۱۲:۲۰:۱۰ ۱۳۹۷/۶/۱۰
دوست عزیز فکر کردی حرف مهمی زدی توی این کشور مسابقه ...هست هر کی به هر شکلی. همون دانشگاه ازادی که شما توش هستی زیر سواله . هست یا نیست؟ اونجا دانشگاهه یا تجارتخانه ؟
ناشناس۵۲۲۸۳۵۱۳:۵۶:۵۸ ۱۳۹۷/۶/۱۰
ارتقا کیفیت تولیدات قابل صدور ایرانی تنها راه جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی است که همزمان با کنترل چاپ اسکناس یا چک پول های بدون پشتوانه منطقی و قوی ، میتوان تقویت تدریجی ; تومان را انتظار داشت.
ناشناس۵۲۳۳۸۳۱۹:۰۲:۵۶ ۱۳۹۷/۶/۱۰
تازه فهمیدی پروفسور. صهیونیست ها اقتصاد دنیا را در دست گرفته اند و من و شما بخاطر سیاست های غلط افتصادی دولت ناخواسته به دام آنها افتاده ایم .
مهدی1001۵۲۳۴۹۴۲۰:۵۴:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۱۰
قبلا هم ارزش نداشت ولی به زور قیمت ارز رو ثابت نگه داشته بودن که این کار ضرر خیلی زیادی برای اقتصاد داره از جمله کاهش صادرات و افزایش واردات.
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. عراق، سفیر خود در ایران را فراخواند

 2. بوسه‌ی رهبر انقلاب بر سر حاج قاسم سلیمانی   

 3. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 4. هشدار وزیر اطلاعات به مدعیان ولایت‌مداری

 5. اعتراض به سیاست‌های ضدایرانی واشنگتن سخنرانی مقام آمریکایی را مختل کرد+ فیلم

 6. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 7. «مداحی پاپ» چگونه رایج شد؟

 8. ایران خواستار محکومیت تهدید هسته ای رژیم صهیونیستی از سوی سازمان ملل شد

 9. لندن درباره سفر اتباع ایرانی-انگلیسی به ایران هشدار داد

 10. تشییع و تدفین پیکر محمد تولایی، طلبه جوان مشهدی  

 11. تشکیل کارگروه ویژه برای «فروش نفت» در دوران تحریم

 12. اسد در پیامی به پوتین: اسرائیل مسبب انهدام هواپیمای روسیه بود

 13. معاملات مسکن در شهریورماه چگونه بود؟

 14. توافق ترکیه و روسیه برای انتقال عناصر جبهه النصره از استان ادلب به عفرین سوریه

 15. توجه سایت فیفا به لیگ قهرمانان آسیا و صعود پرسپولیس به نیمه نهایی+عکس

 16. هشدار وقوع سیلاب در مناطق کوهپایه‌ای/ سرمای ۴ درجه در بام ایران

 17. طنین فریاد «یا حسین» 3 میلیون زائر سوگوار در آسمان سرخ کربلا

 18. اعتراض بغداد به دخالت سفیر انگلیس در امور داخلی عراق

 19. واکنش آمریکا به خروج «فولکس واگن» از ایران

 20. اقامه نماز ظهر عاشورای حسینی در سراسر کشور

 21. درخواست امارات برای حضور دولت‌های عربی در مذاکره جدید با ایران

 22. بیانیه تند سفارت روسیه علیه تل‌آویو/ «هر اقدامی لازم باشد برای حذف تهدید انجام می‌دهیم»

 23. علم‌الهدی: تا روزی که ملت ایران حسینی است، استکبار شکست خورده

 24. آغاز فروش الکترونیک بلیت دیدار پرسپولیس - سپیدرود

 25. ترامپ: بدترین اشتباه تاریخ آمریکا را بوش انجام داد

پربحث‌های دیروز

 1. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 2. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 3. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 4. روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان»/ظریف با انتشار توافق موافق نبود

 5. ظریف: با تصویب FATF همه مشکلات حل نمی‌شود

 6. سقوط تیر برق بر روی دسته سینه زنی در لار/۳ کشته و مصدوم

 7. روشن:اگر قائدی و اسماعیلی ستاره هستند فاتحه فوتبال را بخوانیم/پیراهن استقلال شده اسباب بازی!

 8. جزئیات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه/ مالباختگان ثامن منتظر باشند

 9. چالش اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 10. آمریکا رو به سوی یک «توفان کامل» روان است

 11. پیکر طلبه مشهدی در مشهد تشییع شد

 12. آیفون ۱۰ اس مکس؛ سنگین‌ترین آیفون

 13. ذوالقدر: در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید شفاف و قاطع عمل کرد

 14. آئین مشعل گردانی در دولت آباد تهران  

 15. زنگنه در نشست اوپک شرکت نمی‌کند

 16. «مسکو» هواپیماهای رژیم صهیونیستی در حریم هوایی سوریه را سرنگون کند

 17. عباس(ع)، جوانمردی که امان‌نامه را نپذیرفت

 18. ماکرون با ترامپ و روحانی در سازمان ملل دیدار می‌کند

 19. طوفان در استان گلستان/ شکسته‌شدن درختان و تیرهای برق در گرگان+ تصاویر

 20. رشد اقتصادی به 1.7 درصد کاهش یافت

 21. نگاهی به دیدارهای سران ۲ کره برای رسیدن به صلح پایدار

 22. ۸ کتاب عاشورایی که باید خواند

 23. آخرین اشتباه قذافی چه بود؟

 24. 4 تیم نهایی لیگ قهرمانان آسیا مشخص شدند+برنامه مسابقات

 25. تامین مالی پروژه‌های نیمه‌تمام با ابزار صندوق سرمایه‌گذاری پروژه

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 7. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 8. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 9. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 10. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 11. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 12. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 13. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 14. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 15. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 16. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 17. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 18. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 19. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 20. خواننده معروف ممنوع الکار شد

 21. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 22. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 23. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 24. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 25. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

آخرین عناوین