۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

گروه اقتصادی الف،   3970526055 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

با توجه به انباشت نقدینگی خنثی نشده در بانک‌ها، افزایش نرخ تورم مصرف‌کننده و تولیدکننده و وضعیت ملتهب بازار ارز، بانک مرکزی در حال بررسی‌ روش‌های افزایش نرخ سود، برای جلوگیری از انتقال نقدینگی به بازار دارایی‌ است.

به گزارش فارس، به روزهای پایانی مرداد ۹۷ نزدیک می‌شویم و گذر از این روزها زمانی است که تحولات روزهای پایانی مرداد ماه و اوایل شهریور ماه سال گذشته را مرور کنیم.

بانک مرکزی 30 مرداد ماه 96 تصمیم به کاهش نرخ سود بانکی به سطح 15 درصد گرفت. تصمیمی که یک سال قبل از آن شورای پول و اعتبار اتخاذ کرده بود، اما سیستم بانکی به تدریج از آن عدول کرده بود. بانک مرکزی اعلام کرد، بانک‌ها از 11 مرداد، سپرده‌های جدید را باید با نرخ سود 15 درصد جذب کنند و همچنین نرخ سود سپرده کمتر از یک سال 10 درصد خواهد شد.

در واقع بانک مرکزی تلویحا به بانک‌ها اجازه داد، در فاصله 30 تیر تا 11 مرداد ماه سپرده‌های موجود خود را از کوتاه مدت و جاری در صورت درخواست سپرده‌گذار با نرخ بالا حدود 18 تا 23 درصد تمدید کنند. در این فاصله 11 روز بسیاری از بانک‌ها سپرده‌های کوتاه مدت را به بلند مدت یک ساله تبدیل و نرخ‌های سود را افزایش دادند.

همین کار باعث شد، حجم سپرده‌های بلند مدت از 514 هزار میلیارد تومان در مرداد ماه 96 به 656 هزار و 830 میلیارد تومان افزایش یافت. براساس آخرین آمارها در خرداد ماه 97 حجم سپرده‌های بلند مدت بانک‌ها به 835 هزار و 890 میلیارد تومان رسیده که نسبت به مرداد ماه سال گذشته 62.6 درصد افزایش داشته است.

اما حجم سپرده‌های کوتاه مدت از 604 هزار و 650 میلیارد تومان در مرداد ماه سال گذشته با 27.5 درصد کاهش به 437 هزار و 970 میلیارد تومان رسیده است. در واقع بخش غالب جذب سپرده در 10 ماه پس از اجرای سیاست‌های جدید نرخ سود، در بخش سپرده‌های بلند مدت بوده است.

یکی از سیاست‌هایی که همواره به سیاستگذار پولی توصیه می‌شود، ایجاد تناسب بین نرخ سود بانکی با تورم پیش‌نگر و تورم موجود است.

براساس آخرین آمار نرخ تورم سیر صعودی به خود گرفته، به‌طوری که تورم در تیر ماه امسال به 10.2 درصد افزایش یافت، اما تورم نقطه به نقطه با 4.6 درصد رشد به عدد 18 درصد رسید. از طرف دیگر تورم تولید کننده با 1.1 درصد افزایش 13.1 درصد و تورم نقطه به نقطه تولید کننده با جهش 10.9 درصدی به 27.8 درصد رسید.

در طول 4 سال گذشته همواره مدافع کاهش نرخ سود بانکی در سطحی متناسب با نرخ تورم بوده‌ام و در گزارش‌ها و گفت‌وگوهای مختلف با ارائه تحلیل‌های اقتصادی و همچنین انتشار وضعیت ترازنامه بانک‌ها و عدم تناسب در درآمد و سود سپرده پرداختی به سپرده‌گذاران که موجب ایجاد زیان‌های شدید در صورت‌های مالی اغلب بانک‌ها شده است، در این باره سعی در تبیین آثار مخرب نرخ سود بالا و تبعات آن شده است.

اما نرخ سود بانکی در زمان مناسب خود کاهش نیافت و موجب انباشت زیاد نقدینگی در بانک‌ها شد، به طوری که بخش عمده نقدینگی خلق شده از سوی بانک مرکزی منجر به ایجاد تقاضا نشد، بنابراین اقتصاد ایران با بمب نقدینگی خنثی نشده روبروست. بمبی که می‌تواند اثرات تخریبی آن از نوسان نرخ ارز هم شدیدتر باشد.

اگر نرخ سود در طول 4 سال گذشته در زمان درست خود تعدیل می‌شد، شاید امروز نیازی به نسخه افزایش نرخ سود نبود، اما با توجه به انباشت بخش عمده نقدنیگی جدید در ترازنامه بانک‌ها و خنثی نشدن اثرات تورمی آن و با توجه به مولفه‌های ذکر شده در جملات بالا و همچنین تحولات و نوسانات بازار دارایی‌ها از جمله مسکن و ارز در 9 ماه گذشته، به این جمع بندی می‌رسیم که امروز زمان مناسبی برای حفظ نرخ سود بانکی در سطح 15 درصد نیست، چرا که در صورت عدم افزایش نرخ، به یکباره نرخ سود بخش عمده سپرده‌های بلند مدت که با نرخ 18 تا 23 درصد جذب شده‌اند، باید به 15 درصد کاهش یابد.

درست است که بانک‌ها در شرایط فعلی، وضعیت مناسبی از لحاظ تعادل در درآمد و هزینه و سود و زیان ندارند و اغلب این بانک‌ها در سال‌های اخیر زیان کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد افزایش نرخ سود بانکی در شرایط امروز، یک نیاز ضروری برای اقتصاد ایران باشد.

در واقع به نظر می‌رسد، سیاست‌گذار پولی برای جلوگیری از افزایش حجم زیان بانک‌ها و ایجاد تعادل در درآمد و هزینه، باید سیاست‌های جبرانی دیگری را تدوین و اجرایی کند.

در همین راستا، بانک مرکزی در حال بررسی سازوکار تجدیدنظر در نرخ سود بانکی است و شنیده‌ها از بانک مرکزی حاکی است با توجه به متغیرهای پولی و اقتصادی، این بانک به دنبال تدوین سیاست‌هایی در جهت افزایش نرخ سود بانکی است.

با توجه به نزدیک شدن به زمان اتمام دوره یکساله سپرده‌های بلند مدت در اوایل شهریور ماه، زمان زیادی برای تصمیم‌گیری بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار باقی نمانده و هر چه زودتر این بانک‌ در بررسی‌های خود باید به یک تصمیم نهایی برسد تا در این موقعیت حساس، نظام بانکی و اقتصاد کشور با چالش 850 هزار میلیارد تومان نقدینگی (حجم تقریبی سپرده‌های بلند مدت بانک‌ها تا پایان مرداد ماه) مواجه نشود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۹۸۲۶۵۱۱:۳۱:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۶
این دیگر کارایی ندارد چون عملا بانک ها ورشکسته هستند
ناشناس۴۹۸۳۹۶۱۳:۱۵:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۶
از کاهش بدون پشتوانه نرخ سود سپرده تا اعلام دلار ۴۲۰۰ مخرب ترین تصمیمات تاریخ اقتصاد ایران بودند
ناشناس۴۹۹۰۱۱۰۰:۰۹:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۲۷
ارزش پول ملت در بانکها 300 درصد کم شد برای 22 درصد 23 درصد در بانکها دارند منت می گذارند ! تورم 300 درصد هست سود بانکی هم باید بالای 300 درصد باشد
ناشناس۴۹۸۶۸۵۱۸:۰۹:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۲۶
يكي از ابزاراي كنترل تورم ، و كنترل ارزش پول ملي ميزان نرخ سود پول در بانكها ميباشد ،اكنون زمان افزايش نرخ سود ميباشد و هدايت وجوه مردم به بانكها ميباشد ، باافزايش بيش از ٥ درصد نرخ سود بانكها حجم فراواني از ارز و طلا و حتي املاك احتكار شده به بازار عرضه شده و تا حدود زيادي موجب كاهش تورم و افزايش ارزش ريال و كاهش نرخ ارز و سكه طلا خواهد شد .
ناشناس۴۹۸۲۷۸۱۱:۴۲:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۲۶
با توجه به کاهش ارزش پول ملی تو این یکی دو ماه اگه دولت تو همین دو سه روزه تصمیم قاطعی نگیره شک نکنید تمام این پولها از ترس کاهش بیش از حدش سرازیر به بازار طلا و ارز میشه که شاهد رکورد جدیدی در بازار طلا و ارز خواهیم شد.
ناشناس۴۹۸۴۲۱۱۳:۳۹:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۶
وقتی اقتصاد در رکود شدید است و دولت نتوانسته زمینه جذب نقدینگی در تولید و کشاورزی و.. را ایجاد کند کاهش نرخ سود سپرده یعنی اجازه هرج و مرج و انفجار گرانی
ناشناس۴۹۸۳۱۱۱۲:۰۳:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۲۶
در شرایطی که تولید نداریم بانکها هم این نقدینگی را در فعالیتهای سوداگزانه استفاده خواهند کرد به عبارت دیگر افزایش سود یعنی مردم خرده سرمایه های خود را به بانک بسپارند تا بانک آنرا به شکل کلان به افراد و شرکتهای وابسته سپرده تا آنها سفته بازی کنند و تورم شدید ایجاد کنند!
ناشناس۴۹۸۳۱۹۱۲:۱۰:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۲۶
در شرایطی که تولید نداریم افزایش سود بانکی یعنی بانکها هم این نقدینگی را در فعالیتهای سوداگرانه استفاده خواهند کرد. به عبارت دیگر افزایش سود یعنی مردم خرده سرمایه های خود را به بانک بسپارند تا بانک آنرا به شکل کلان به افراد و شرکتهای وابسته سپرده تا آنها سفته بازی کنند و تورم شدید ایجاد کنند!
ناشناس۴۹۸۳۳۰۱۲:۱۶:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۲۶
اگر بانکها بجای ورود به دلالی و سفته بازی تمرکز خود را بر پشتیبانی از تولید و بازار سرمایه گذاشته بودند نه اقتصاد کشور اینگونه فجیعانه به زانو در میامد، نه آمار بیکاری تا این حد بالا میرفت و نه تراز خودشان مسموم میشد. بانکها ماموریت اصلی خود را فراموش کرده اند چون در دست انسانهای متخصص نیستند.
ناشناس۴۹۸۴۱۹۱۳:۳۸:۴۷ ۱۳۹۷/۵/۲۶
ماباسپرده کذاری دربانک وافت ارزش ریال بدبخت شدیم رفت هرچقدرنرخ سودبانکی زیادبشه بازم قدرت ریال ۱۰۰درصدکم شده وباسود۲۰درصد۵سالطول میکشه تابیایم پله اول
ناشناس۴۹۸۶۰۲۱۶:۲۳:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۲۶
دولت عملا" به اعتماد مردم مبنی بر سپرده گذاری و پس انداز خیانت کرد .
ناشناس۴۹۸۶۷۴۱۸:۰۲:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۲۶
اگر از کارآفینان در عرصه تولید حمایت شود البته بایستی دولت در این زمینه سرمایه گذاری کند اقتصاد ایران خود به خود درست میشه نیازی نیست این دست و اون دست بشه .
علی۴۹۸۶۹۰۱۸:۱۸:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۶
فرض کنید سود سپرده های بلندمدت 25 درصد شد و این 850 هزار میلیارد تومان از بانک ها خارج نشد. سال بعد باید بانک ها 210 هزار میلیارد تومان سود بدهند. این پول را باید از کجا تامین بکنند؟ در یک قلم 210 هزار میلیارد تومان به نقدینگی اضافه خواهد شد. وضعیت فعلی ناشی از همین اشتباه است. آقای طیب نیا با افزایش سود بانکی سعی کرد سرعت گردش پول را کاهش دهد و تورم را کنترل کند. غافل از این که هر سال حداقل 25 درصد نقدینگی را افزایش می داد. این روند نمی توانست ادامه پیدا کند چون بانک ها زیان آور شده بودند و نمی توانستند سود سپرده ها را پرداخت کنند. اقتصاد را باید سیستمی دید. اقتصاد ما مشکل سیاسی دارد. بانک های خصوصی اش بر اثر رانت شکل گرفته اند و بانک های دولتی اش بر اساس رفیق بازی و فامیل بازی اداره می شوند. مالیاتش لنگ می زند و اثری از مالیات بر عایدی سرمایه نیست. قانون مبارزه با پولشویی هم تعطیل است. در وضعیت فعلی سود سپرده را هر قدر تعیین بکنید سودش کمتر از عایدی سرمایه هایی مانند زمین، مسکن، طلا و ارز است. وقتی شما ابزاری به نام مالیات بر عایدی سرمایه نداری (مانند خمس) ابزار سود سپرده ات قادر به ایجاد تعادل نخواهد بود. اصلاً بر فرض این ابزار کار هم کرد. بلافاصله تورم 50 درصدی ظهور می کند و باز جریانی از سرمایه از جیب طبقات پایین جامعه خارج و به سمت جیب طبقات بالای جامعه روانه خواهد شد و بار دیگر بحران های دیگر و احتمالاً بسیار زیاد شورش های اجتماعی ظاهر خواهد شد. تنها راهی که مانده است استفاده جدی و قدرتمند از ابزارهای توزیع ثروت مانند مالیات، مبارزه با فساد، مبارزه با پولشویی، قطع یارانه 6 دهک بالا و افزایش یارانه 4 دهک پایین است.
ناشناس۴۹۸۷۳۵۱۹:۰۴:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۲۶
به نظرم این کامنت تخصصی است. به نظرم دولت عمدا بازار را به هم ریخته تا آنچه کارگزاران و مرحوم هاشمی در دهه هفتاد مد نظر داشتند را اجرایی و عملی کند.
میثم۴۹۸۷۲۷۱۸:۵۱:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۲۶
ملتو بدبخت کردید بخصوص اونهایی که سپرده داشتن ارزش پولشون یک سوم شد، بانکها هم با پول ملت رفتن دلار و سکه رو جارو کردن الان منت میزارید سر ملت که بیاید داریم سودو مثلا ۵ درصد میبریم بالا؟؟ من که هرچی داشتمو وسطا کشیدم بیرون ارز گرفتم به بقیه ملت هم توصیه میکنم تو دام دولتو بانک مرکزی دوباره نیافتید تا میتونید دلار سکه ملک و زمین بخرید بندازید. هر چی میگن برعکس انجام بدید،به خدا به پیغمبر به نفعتونه
ناشناس۴۹۸۹۴۲۲۲:۵۶:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۶
همه همینجوری فکر کردند که بدبخت شدیم
ناشناس۴۹۸۷۴۲۱۹:۰۹:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۲۶
بالا و پایین آوردن نرخ سود بانکی که باعث بر این شود که افزایش نقدینکی کنترل بشه نه تنها کنترل نمیشه پول مردم به سمت بانک هدایت بشه خود باز مشکل جدیدی بوجود میاره و کار شاخ و دمداری نیست پس بایستی فکر اساسی و کارشناسی شده که پول به سمت تولید بیاد
ناشناس۴۹۸۷۵۹۱۹:۴۱:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۲۶
چهل سال اهمال در ایجاد و باز سازی زیرساخت ها از حمل و نقل تا انرژی و تولید پایدار با بازی با نرخ سود سپرده ها درمان عواقب این اهمال یعنی بیکاری گسترش فقر شکاف طبقاتی ومشکلات اجتماعی نیست
ناشناس۴۹۹۰۳۵۰۰:۳۷:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۲۷
مدیریت بحران پولهای سرگردان در کشور هدایت به سمت بانک باافزایش سود بانکی و تضمین اصل و سود توسط دولت و بانک مرکزی فقط امکان پذیرست
اکسیر۴۹۹۰۵۳۰۰:۵۹:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۲۷
گرچه افزایش نرخ سود در حالت عادی خبری مسرت بخش نیست اما با توجه به اوضاع فعلی بازار و تصمیمات عجیب و وحشتناک مدیریت سابق بانک مرکزی در نهایت بنظر میرسد بهترین تصمیم ممکن در وضع فعلی افزایش نرخ سود بانکی است وگرنه رها شدن حجم بیشتری از نقدینگی دربازار بجای جمع اوری و هدایت حساب شده ان در مجرای درست تشدید کننده بحران خواهد بود.و صد البته حتی با افزایش نرخ سود بانکی ضروریست با سیاستهای درست در راستای اصلاح فعالیت اقتصادی بانکها علاوه بر ممانعت از زیان بانکها از فعالیتهای ناسالم بانکها هم پیشگیری شود. نباید اجازه داد بانکها ب بهانه زیان از این بابت منابع جمع شده را بهر شکل و در هر نقش وارد کانالهای نادرستی کند ک در سالیان پیشین شاهد بودیم.تصمیمات پولی و ارزی در مدیریت سیف در نابجاترین زمان لطماتی زد ک جبران انها ضرورت دارد وگرنه جدا نه از نظر اقتصادی،ن اجتماعی جامعه تاب تحمل یک شوک دیگر را ندارد.همه مدیران کشور در همه قوا و در نهادهای نظارتی باید بصورت جدی احساس خطر کنند.نارضایتی عمومی از عملکرد اقتصادی در حدی است ک نمیتوان پیش بینی کرد در صورت شوک بعدی ب چ صورت بروز میکند. اقایان احساس خطر کنید از انفجار عوارض اجتماعی وحشتناک این اوضاع در اینده.

پربحث‌های امروز

 1. قائم مقام سایپا؛ مدیری با 5 شغل+ عکس

 2. واکنش آخوندی به اعدام سلطان سکه

 3. ماجرای اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه؛ داستان غم انگیز تولید و خصوصی سازی

 4. واعظی: مردم را نسبت به آینده نااُمید نکنیم

 5. تا ۱۴۰۰ عمیقا مچکریم روحانی  

 6. جاذبه‌ای به نام توالت! / عکس‌هایی از توالت‌های برتر جهان

 7. گران‎فروشی ۵۰درصدی قطعات خودرو در بازار/ قطعه ۷۵۰ هزار تومانی ال۹۰ را ۱.۵ میلیون می فروشند

 8. طرح جدید ارزی مجلس برای حمایت از اقشار کم‌درآمد + متن طرح

 9. مایلی‌کهن: قهرمانی جهان با کی‌روش هم بی‌ارزش است/فکر می‌کند تیم ملی خانه خاله است!

 10. دستورالعمل جنجالی بانک مرکزی ابلاغ شد + جزئیات

 11. کارگران پست کانادا و کارگران هفت تپه ی ایران

 12. بایدها و نبایدهای مهم هنگام خرید موبایل

 13. «نیشکر هفت تپه» ورژن به‌روز شده «رشت الکتریک»  

 14. نقل قول مطهری از نظر وزیر اطلاعات درباره حناچی

 15. شکایت از قالیباف بخاطر عملکردش!  

 16. اسامی رسمی نامزدهای برترین‌های آسیا اعلام شد/ بیرانوند نیست

 17. سکته صهیونیست‌ها در غزه

 18. ۱۲ اشتباه نابخشودنی در نگارش پروپوزال و پایان نامه دکتری

 19. شریعتمداری: ما قدیمی‌ها عادت کرده‌ایم که کار نکنیم و بیت‌المال را آتش بزنیم

 20. صدرالسادتی، روحانی پرحاشیه دستگیر شد

 21. دیدار وزرای امور خارجه ایران و انگلیس  

 22. ایرادهای وارده به طرح نظام انتخاباتی استانی

 23. حق با آقای ظریف است!

 24. زنی پس از ۷۱ سال صاحب شناسنامه شد

 25. شرکت ملی پخش اعلام کرد؛ تحویل بنزین فقط با کارت سوخت

پربحث‌های دیروز

 1. نمایندگان مجلس از ظریف شکایت کردند + اسامی

 2. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 3. قیمت پراید و تیبا در سوریه؛ ۱۳۲ تا ۱۴۰ میلیون تومان!

 4. دهقان: آقای ظریف! شما وزیر خارجه ایران هستید نه مترجم خواسته‌های FATF/ پنج سال کشور و ملت را سر کار گذاشتید

 5. حاشیه های مراسم ختم سلطان سکه

 6. بزرگترین عامل پولشویی در کشور  

 7. رشد قیمت سکه و ارز + جدول

 8. درخواست مردم؛ برخورد با دانه درشت‌های فساد اقتصادی است/ قوه قضاییه باید از آقای سیف در مورد اقدامات بانک مرکزی پاسخ بخواهد/ مفسدی که ۱۰ میلیون تومان از دولت حقوق می‌گرفت

 9. انتصابات لحظه‌آخری در شهرداری تهران و لزوم ورود نهادهای نظارتی/ اصلاح‌طلبان و دولت روحانی؛ خودکرده را تدبیر نیست/ قالیباف به‌دنبال ریاست مجلس آینده؟

 10. ظریف: نوار اظهاراتم درباره پولشویی وجود دارد

 11. «سلطان»ها، منقرض نمی شوند! 

 12. فساد سازمان‌یافته در مسیر واردات خودرو و مطالبه عمومی برای برخورد با تخلفات/ قوه قضائیه نتیجه پرونده ثبت سفارش خودرو را اعلام کند

 13. آیا ایران پولشویی می‌کند؟

 14. اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

 15. پاسخی به ادعای عجیب عضو مجمع تشخیص درباره تصویب CFT

 16. آخرین وضعیت پرونده‌های حسین فریدون، مهدی جهانگیری و جواد لاریجانی

 17. ما عادت می‌کنیم لطفا شما عادت نکنید

 18. بابا کشاورز بود.. الان شده شهید مدافع حرم  

 19. وزیر کار: مردم ما تلاش خالصانه مسئولان دلسوز را می‌بینند/ امتحان خوبی در ایام تحریم پس ندادیم

 20. احتمال افزایش قیمت سوخت بالا رفت

 21. «ایران مال» مقصد جدید گردشگران ایرانی می‌شود/ دبی مال ، برج العرب و آبنمای برج خلیفه را فراموش کنید!

 22. اظهارات اخیر ظریف باعث شادمانی ترامپ و همفکرانش شد

 23. جابجایی مدیران مثل دانه‌های تسبیح در پُست‌ها  

 24. استیضاح وزرای خارجه و آموزش و پرورش در مجلس

 25. ماجرای زمین‌های ده ونک؛ از روایت تا واقعیت مالکیت زمین‌های اطراف دانشگاه الزهرا

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 6. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 7. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 8. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 9. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 10. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 11. نمایندگان مجلس از ظریف شکایت کردند + اسامی

 12. علی مطهری: اگر مقاومت کنیم تحریم‌کنندگان از راه‌شان بر می‌گردند

 13. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 14. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 15. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 16. فاتحه تهران را بخوانیم

 17. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 18. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 19. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 20. تیم اقتصادی با اقدامات خود دولت را به انحراف برد/ نیلی در تشدید مشکلات اقتصادی نقش داشت و امروز به بن‌بست رسیده‌ است

 21. در پاسخ به حرفهایِ تکراریِ حسن عبّاسی

 22. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 23. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 24. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 25. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

پربحث‌های اخیر

 1. قائم مقام سایپا؛ مدیری با 5 شغل+ عکس

 2. ماجرای اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه؛ داستان غم انگیز تولید و خصوصی سازی

 3. گران‎فروشی ۵۰درصدی قطعات خودرو در بازار/ قطعه ۷۵۰ هزار تومانی ال۹۰ را ۱.۵ میلیون می فروشند

 4. احتمال افزایش قیمت سوخت بالا رفت

 5. دستورالعمل جنجالی بانک مرکزی ابلاغ شد + جزئیات

 6. افزایش قیمت طلا در بازار جهانی

 7. مالکان خودرو و موتورسیکلت فاقد کارت سوخت برای دریافت کارت جدید ثبت نام کنند/ تحویل بنزین فقط با استفاده از کارت سوخت

 8. واکنش سایپا به یک خبر

 9. تخلف ۲۵۰ میلیاردی صندوق کارآفرینی امید

 10. قیمت امروز خرید دلار در بانک‎ها

 11. نامه اعتراضی مرغداران به رئیس‌جمهور

 12. قیمت نفت در آستانه ۶۸ دلاری شدن

 13. از بازار لوازم خانگی چه خبر؟

 14. رشد نقدینگی دلایل سیاسی دارد؟

 15. بازار نفت ۱۸۰ درجه می‌چرخد؟

 16. بایدها و نبایدهای مهم هنگام خرید گوشی

 17. افزایش ۲۰ درصدی حقوق پاسخگوی هزینه‌های زندگی نیست

 18. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 19. همتی خبر داد: راه‌اندازی بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارزی در آینده نزدیک + عکس

 20. صنایع لبنی برای جلوگیری از ورشکستگی قیمت را افزایش دادند

 21. افت ۳۶ درصدی تجارت ۳ عضو اروپایی برجام با ایران پس از بازگشت تحریم‌ها

 22. جدیدترین بازار قیمت مسکن/ احتمال سرایت رکود بازار به سال ۹۸

 23. نماینده کارگران: کارفرمایان با تورم هزینه‏‎ها را جبران کردند ولی سُفره کارگران نصف شد

 24. برآوردی از دخل‎وخرج دولت در سال۹۸ و ۲ راهکار جدید تامین کسری/دلار در بودجه ۹۸ چند؟

 25. مطالبات کارگران شرکت نیشکر هفت تپه تا پایان هفته پرداخت می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 2. قیمت پراید و تیبا در سوریه؛ ۱۳۲ تا ۱۴۰ میلیون تومان!

 3. حاشیه های مراسم ختم سلطان سکه

 4. بزرگترین عامل پولشویی در کشور  

 5. رشد قیمت سکه و ارز + جدول

 6. درخواست مردم؛ برخورد با دانه درشت‌های فساد اقتصادی است/ قوه قضاییه باید از آقای سیف در مورد اقدامات بانک مرکزی پاسخ بخواهد/ مفسدی که ۱۰ میلیون تومان از دولت حقوق می‌گرفت

 7. «سلطان»ها، منقرض نمی شوند! 

 8. فساد سازمان‌یافته در مسیر واردات خودرو و مطالبه عمومی برای برخورد با تخلفات/ قوه قضائیه نتیجه پرونده ثبت سفارش خودرو را اعلام کند

 9. آیا ایران پولشویی می‌کند؟

 10. احتمال افزایش قیمت سوخت بالا رفت

 11. «ایران مال» مقصد جدید گردشگران ایرانی می‌شود/ دبی مال ، برج العرب و آبنمای برج خلیفه را فراموش کنید!

 12. پیام ورود طیب‌نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟

 13. مسعود نیلی: آبان سال گذشته استعفا دادم/ از اردیبهشت ماه در جلسات شرکت نکردم/ شرایط سخت اقتصادی عامل استعفایم نبوده است

 14. تخلفات گسترده در سهمیه ­بندی گندم یزد

 15. نرخ خرید دلار در بانک‌ها + قیمت ارز مسافرتی

 16. قیمت روز انواع خودرو در بازار + جدول

 17. سرانه مصرف آب در ایران ۲ برابر آلمان / مدیریت مصرف در کشورهای پر آب

 18. بازار مسکن چه زمانی به ثبات می‌رسد؟

 19. رئیس برنامه جهانی غذا: جامعه جهانی باید در خصوص یمن شرمگین باشد

 20. آخرین تصمیمات درباره بازگشت کارت سوخت

 21. تصمیم نمایندگان درباره عوارض خروج از کشور

 22. موشکافی چالش‌های بازار سرمایه و بررسی ابهامات سهام‌داران با شاپور محمدی

 23. اعزام تیمی از وزارت کار برای رسیدگی به مشکلات کارگران هفت تپه

 24. جزئیات دیدار رئیس‌جمهور عراق و شاه عربستان

 25. در جلسه هیات دولت به ریاست روحانی کلیات لایحه بودجه ۹۸ بررسی شد

پربحث‌های هفته

 1. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 2. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 3. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 4. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 5. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 6. تیم اقتصادی با اقدامات خود دولت را به انحراف برد/ نیلی در تشدید مشکلات اقتصادی نقش داشت و امروز به بن‌بست رسیده‌ است

 7. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 8. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 9. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

 10. قیمت پراید و تیبا در سوریه؛ ۱۳۲ تا ۱۴۰ میلیون تومان!

 11. ۳ مدیر ارشد «بانک رفاه» ۱ میلیارد تومان حقوق و مزایا ناخالص گرفتند! + سند

 12. اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

 13. بازار خودرو و فرصتی بی‌نظیر برای وزارت صنعت/ قیمت بازاری خودرو سقوط خواهد کرد؟

 14. پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸

 15. حاشیه های مراسم ختم سلطان سکه

 16. بزرگترین عامل پولشویی در کشور  

 17. ۱۰۰ نفر با مدرک غیرمرتبط در شستا/ از تعارض منافع تا ژن‌های خوب در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار را بشناسیم

 18. قائم مقام سایپا؛ مدیری با 5 شغل+ عکس

 19. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 20. رشد قیمت سکه و ارز + جدول

 21. بازگشت تحریم‌ها و افراد خوش باور به غرب/ چرا از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم؟

 22. نعمتی: واقعیت این است که تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت

 23. درخواست مردم؛ برخورد با دانه درشت‌های فساد اقتصادی است/ قوه قضاییه باید از آقای سیف در مورد اقدامات بانک مرکزی پاسخ بخواهد/ مفسدی که ۱۰ میلیون تومان از دولت حقوق می‌گرفت

 24. سقوط قیمت دلار به مرز ۱۲ هزار تومان

 25. تصاویر منتشر شده از لحظاتی قبل از اعدام سلطان سکه  

آخرین عناوین