اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

گروه اقتصادی الف،   3970526028 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
 اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز با اما و اگرهایی مواجه شده و اعتراض بسیاری از فعالان اقتصادی را به دنبال داشته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اوایل مرداد ماه بود که محمد‌‌‌‌‌باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، جزئیات و نحوه پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز برای تأمین کالاهای اساسی و دارو را ابلاغ کرد.

بر این اساس به جز نهم قلم کالای اساسی به همراه ۴ قلم اقلام دارویی و سه قلم کالای مورد درخواست وزارت صمت مابقی کالاها ملزم به پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز شدند.

سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان، مسئول بررسی لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتیسازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مکلف شد از ۱۶ مرداد، بابت ارز کالاهایی که به صورت بانکی یا در سامانه نیما تامین شده و ترخیص آنها انجام نشده است، مابه التفاوت ارزی دریافت کند.

موضوع دریافت مابه التفاوت، موجب اعتراض برخی فعالان اقتصادی شد تا جاییکه روسای اتاق بازگانی ایران و تهران به عنوان نمایندگان بخش خصوصی در این ارتباط نامه‌های گلایه آمیزی به مسئولان دولتی نوشتند.

احتمال تغییر لیست مابه التفاوت ارزی در پی این اعتراض‌ها

مجتبی خسروتاج رییس سازمان توسعه تجارت از احتمال تغییر در لیست کالاهای اساسی و همچنین احتمال حذف مابه‌التفاوت ارزی برای خودرو خبر داد و اعلام کرد: تکلیف مابه‌التفاوت ارزی کالاهای وارد شده مشخص می‌شود و احتمالا با معافیت‌هایی برای ماشین آلات، تجهیزات و برخی مواد اولیه همراه خواهد بود.

دریافت مابه‌التفاوت ارز، حیات واحدهای تولیدی را به خطر می اندازد

حمیدرضا نبی زاده فعال حوزه تجارت اظهار کرد: یکی از تصمیمات اشتباه و عجولانه دولت که به تازگی اتخاذ شده، دریافت مابه التفاوت نرخ ارز است.

وی افزود: هر کسی در آن زمان ارز دولتی دریافت کرده  این کار ‌‌را بر اساس قوانین و برنامه دولتی انجام داده است. چرا باید دولت اکنون از این افراد بخواهد که مابه‌التفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد را پرداخت کنند.

فعال حوزه تجارت تاکید کرد: فقط تولیدکنندگان در این میان زیان نمی بینند بلکه بسیاری از تجاری که با شرکتهای بزرگ دولتی و وزارتخانه‌هایی همچون وزارت نیرو، نفت و وزارت دفاع قرارداد بسته‌اند، ضرر می کنند؛ زیرا برنامه‌ریزی‌های آنها برای واردات کالا بر اساس نرخ ارز دولتی بوده و قرارداد بسته و ضمانت‌های هنگفت گذاشته‌اند و پول خود را انتقال داده و کالا را وارد کرده اند. اما اکنون که می‌خواهند کالای دریافتی را تحویل وزارتخانه‌های مذکور دهند مجبورند مابه‌التفاوت پرداخت کنند.

نبی‌زاده با بیان این پرسش که چه کسی باید پاسخگوی ضرر و زیان تولیدکنندگان و تجار باشد، گفت: سود میانگین واردکننده حدود 20 تا 30 درصد است در حالی که اکنون باید حدود 150 درصد اضافه‌تر بابت تفاوت نرخ ارز به دولت بپردازد.

نبی‌زاده افزود: انباشت کالا در گمرک موجب شده تا دیگر هیچ فردی تمایل به ثبت سفارش و واردات نداشته باشد. اولین اتفاقی که در راستای اجرای این دستورالعمل می افتد این است که بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده‌ کوچک و متوسط ورشکست خواهند شد و معمولا شرکت‌های بزرگ با لابی و رانت نجات پیدا می‌کنند.

دولت در دستورالعمل مابه‌التفاوت ارز کوتاه آمد

بر اساس این گزارش بالاخره فشار نهادهای مختلف بویژه بخش خصوصی تاثیر گذاشت و محمد شریعتمداری وزیر صنعت معدن و تجارت درحاشیه جلسه هیئت دولت در تاریخ 24 مردادماه اظهار کرد: طبق ماده 5 بسته ارزی دولت که ابلاغ شده است، همه کالاهایی که پیشتر با ارز 4200 تومانی وارد می شد و در بسته ارزی جدید تامین ارز آنها به بازار ثانویه منتقل شده و اکنون به گمرکات رسیده و ترخیص نشدند، مکلف شدند با پرداخت ما به التفاوت نرخ ارز دریافتی و نرخ روز ارز کالا نسبت به ترخیص آنها اقدام کنند.

به گفته وی، این موضوع برای برخی خطوط تولید و تجهیزات مربوط به آنها مشکلاتی ایجاد کرده بود و بر این اساس، پیشنهادی در این زمینه به هیات وزیران ارائه کردیم که طی آن کلیه کسانی که واردات آنها به گمرکات رسیده و موضوع وارداتشان تجهیزات خطوط تولید یا ماشین آلات تولید است با اخذ گواهی از وزارتخانه تولیدی ذیربط می توانند به گمرکات مراجعه کنند و کالاهایشان را ترخیص کنند.

شریعتمداری یادآوری کرد:‌ مواد اولیه و مواد مورد نیاز آن دسته از کالاهایی که محصول نهایی‌شان با ارز 4200 تومانی عرضه می‌شود و لیست‌شان جزو گروه 1 تحت کنترل دولت است هم مجاز هستند که با دریافت گواهی از وزارت خانه ذی ربط به گمرکات مراجعه کنند و بدون پرداخت مابه التفاوت، کالاهای‌شان را دریافت کنند.

در ادامه باید دید که اجرای دستورالعمل دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز تا کجا قابلیت اجرا دارد و آیا دولت می‌تواند از تبعات منفی این دستورالعمل بکاهد؟

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

جلالی قمی۴۹۸۰۹۵۰۸:۵۹:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۶
کارشناسان مسایل پولی دیشب در برنامه تلویزیونی اعلام کردند چند نرخی بودن ارز فساد اور و باعث افسار گسیختگی نرخ ارز شده و تولید را هم به قهقرا میبرد
ناشناس۴۹۸۳۸۵۱۳:۰۴:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۲۶
كاش اين آقايان پست وحقوق مي گرفتند نوش جانشان وبر سر مردم منت گذاشته وماراازاين مديريت مدبرانه امور معاف مي كردند
mostafa.kamali95@yahoo.com۴۹۸۱۰۱۰۹:۰۲:۴۷ ۱۳۹۷/۵/۲۶
مسایل نرخ ارز ظرف چند ماه گذشتع بوجود نیامده است دولت برای پیروزی در انتخابات از چند سال قبل به اینطرف نرخ را به صورت مصنوعی کنترل کرده بوده که بر این اساس خیانت در ارا مردم در کسب رای کرده و مسولان دولت باید محاکمه و تدسط مجلس عدم کفایت سیاسی شوند
ناشناس۴۹۸۵۱۹۱۵:۱۴:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۲۶
این حرف درست نیست وقتی دولت روحانی اومد ارز مرجع 1237 بود! و ارز مبادله ای که الان اسمش ثانویه شده 2550 تون بود. تا پاییز سال 96 ارز مرجع شد 3500 تومن! و ارز ازاد حدود 4000 تومن شد! پس ارز اصلا هم ثابت نگه داشته نشد! مردم حتی با ارز 3500 هم مشکلات عدیده اقتصادی داشتند! چه برسه به ارز با قیمت بالای 8 تومن!
ناشناس۴۹۸۱۰۲۰۹:۰۳:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۲۶
اتفاقا دریافت مابه تفاوت خوبه. الکی جو ندین. کی قیمتو وابت نگه داشت؟ کدوم یکی ازینا با قیمت قدیم خواهد فروخت. وارد کننده هر چقدر هزینه بده با یه درصد بالاتر میفروشه دیگه این کولی بازیا چیه.
جلالی قمی۴۹۸۱۱۶۰۹:۲۱:۴۷ ۱۳۹۷/۵/۲۶
نظام چند نرخی فساد و رانت اور است همانگونه که ملاحظه کردید که در چند ماه گذشته با کشور چه که نکرد
رسول پیر مرادیان لشت نشایی۴۹۸۱۳۱۰۹:۳۸:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۲۶
باید در سفارت خانه های کشورمان در خارج از کشور دیپلمات هایی تحت عنوان سفیر اقتصادی به صورت ثابت تعریف و اماده بکار نماییم
ناشناس۴۹۸۱۷۵۱۰:۳۱:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۲۶
قوه قضاییه و مجلس باید بررسی کنند که چه کسانی در تصمیم سازی برای دلار 4200 تومنی نقش داشتند و آیا رانت خواران در ایجاد این تصمیمات نقش داشتند یا نه.
رضا۴۹۸۱۹۹۱۰:۴۸:۴۷ ۱۳۹۷/۵/۲۶
جناب چه دولتدبگیرد چه نگیرد الان شرکتهای وارد کننده دارند با نرخ دلار وارداتی یعنی حدود نه هزار تومان حساب میکنند هیچ اشکال ندارد مابه التفات پرداخت بشود تو این مملکت از هر طرف یک حرف زده میشود هرکار هم بکنند دولت گیر است این مابه التفاوت نگیرد میگد حرج زده به دلار بگیرد می گوید تجار ورشکست شد بلاخره چی ولی اگر بگیرد و تجاری که با کارخانجات دولتی قرارداد بسته اند هم با فاکتور انرا از کارخانه ها بگیرند خیلی بهتر است
ناشناس۴۹۸۲۳۴۱۱:۱۵:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۲۶
بزرگ‌ترین خدمتی که دولت می‌تواند انجام دهد عدم دخالت در اقتصاد است چون تاکنون با تعیین نرخ ارز زمینه رانت و مشکلات ناشی از آن نه تنها کمکی نکرده بلکه باعث پیچیدگی بیش‌تر شده ارز هم یکبار برای همیشه باید مانند سایر کالاها نرخش آزاد شود تا به در نقطه ای به ثبات برسد
ناشناس۴۹۸۲۴۵۱۱:۱۹:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۲۶
غیر از ماشین آلات تولید، تبعات منفی خاصی ندارد. از ایجاد رانتی که صدای همه ملت از آن در آمده بود جلوگیری میکند و مبلغ مابه التفاوت به بیت المال برمیگردد که دولت میتواند صرف کمک به اقشار آسیب پذیر یا امور عمرانی کند
ناشناس۴۹۸۳۰۲۱۱:۵۹:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۲۶
با اعمال نفوذ و لابی و تهدید و فشار و ..... یقه سفیدهایی که بطور مستقیم و غیر مستقیم در تخصیص و دریافت 20 میلیارد دلار 4200 تومانی دخالت داشته اند و در این جریان مانند تمام این سالها تعارض منافع جدی دارند ، مطمئن هستم همانگونه که لیست کامل تاکنون اعلام نشده و هرگز هم اعلام نخواهد شد و مطمئن باشیم که (( ریالی از بابت مابه التفاوت خصوصا از ژن های ممتاز دریافت نخواهد شد )) و این خسارت عظیم به خزانه هم مانند خسارتهای عظیم گذشته به بوته ی فراموشی سپرده خواهد شد و همچنان مردم درگیر مشکلات و مسئولان مشغول ...................... .
ناشناس۴۹۸۳۴۴۱۲:۲۹:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۲۶
بار هم رانت و معافیت و ویژه بازی ،از دل همه اینها فساد متولد میشود و کسانی که لابی دارند و رابطه دولتی میتوانند با گواهی های مربوطه از پرداخت مابه التفاوت معاف شوند و بقیه که ارتباطی ندارند دست به دامن واسطه ها و دلال هایی خواهند شد که این معافیت را برای انان تامین کنند و این وسط یک عده به نان و نوایی رسیده و عملا کسی مابه التفاوت نخواهد پرداخت فقط فساد و رانت و ویژه خواری
ناشناس۴۹۸۳۸۳۱۳:۰۴:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۲۶
وارد کننده با نرخ 4200 واردات کرده و دیگر پولی ندارد برای پرداخت ....ضمنا کالا با دلار 8 و 9 تومن مشتری ندارد...اکر ما میدانستیم پولمونو میدادیم سکه و ماشین و غیره و بدون دردسر الان سود میکردیم ضمنا این مخالف اصل ۱۳۸ قانون اساسی و قوانین مدنی میباشد... به سامانه نیما هم نمیشه اعتماد کرد چون احتمالا چند وقت دیگه که یورو میشه 20 تومن دولت مابه التفاوت میخواد!!!،؟،؟
رضا۴۹۸۵۵۵۱۵:۵۲:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۲۶
به گفته خود رییس جمهور دلار ۹۰۰۰ تومانی خودش مشتری ندارد چه رسد به کالایی که با این ارز وارد شود اگر همین الان بعد این همه گرانی متوسط قیمت ارز کالاها را حساب کنی مطمین باش بیش از ۵ تا ۶ هزار تومان نیست چون همه کالاها خودرو و گوشی موبایل نیستند پس کالایی که با پرداخت مابه التفاوت وارد شود قابل فروش نیست چون اقتصاد خوابیده است.اقایان هم بعد عدم مراجعه تجار برای ترخیص کالایشان و پر شدن انبار گمرک ار یک طرف و خوابیدن صنایع بزرگ‌از طرف دیگر مجبور به کوتاه امدن می شوند
جمشید۴۹۸۶۳۳۱۷:۰۷:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۲۶
تولید کننده از خارج با دلار 4200 قطعات ویا مواد اولیه خریده با دلار10000تومانی مواد اولیه دیگرش رو از بازار تهیه کرده وحالا محصول نهایی حاضر است برای فروش اساتید بفرمایند دولت مابالتفاوت چی رو از چی می خواد؟ دولت طبق معمول برای همه یک صورت حساب میکشه هرکی زورش رسید برودثابت کند تزلزل در قوانین یک کشور تا این حد! بعد منتظر سرمایه گزار خارجی هستید.

پربحث‌های امروز

 1. قائم مقام سایپا؛ مدیری با 5 شغل+ عکس

 2. روحانی: ملت پاسخ آمریکا را در روز ۲۲ بهمن امسال خواهد داد/ کالاهای اساسی در سال آینده با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می‌شود

 3. واعظی: مردم را نسبت به آینده نااُمید نکنیم

 4. تا ۱۴۰۰ عمیقا مچکریم روحانی  

 5. واکنش آخوندی به اعدام سلطان سکه

 6. ماجرای اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه؛ داستان غم انگیز تولید و خصوصی سازی

 7. شکایت از قالیباف بخاطر عملکردش!  

 8. هشدار وزیر خارجه انگلیس به ایران!

 9. دستورالعمل جنجالی بانک مرکزی ابلاغ شد + جزئیات

 10. اسامی مدیران بازنشسته‌ا‌ی که هنوز مسند ریاست را رها نکرد‌ه‌اند

 11. عراقچی: تا زمانی که به نفع‌مان باشد در برجام می‌مانیم

 12. طرح جدید ارزی مجلس برای حمایت از اقشار کم‌درآمد + متن طرح

 13. کارگران پست کانادا و کارگران هفت تپه ی ایران

 14. باقری درمنی در آستانه رهایی از اعدام؟

 15. حق با آقای ظریف است!

 16. جاذبه‌ای به نام توالت! / عکس‌هایی از توالت‌های برتر جهان

 17. گران‎فروشی ۵۰درصدی قطعات خودرو در بازار/ قطعه ۷۵۰ هزار تومانی ال۹۰ را ۱.۵ میلیون می فروشند

 18. مایلی‌کهن: قهرمانی جهان با کی‌روش هم بی‌ارزش است/فکر می‌کند تیم ملی خانه خاله است!

 19. آیت‌الله نوری‌همدانی: مردم باید رفاه و ارزانی را در سفره‌هایشان لمس کنند

 20. آقای جهانگیری، فقط استادیوم آزادی عشق است؟  

 21. نقل قول مطهری از نظر وزیر اطلاعات درباره حناچی

 22. کاهش ۱۵۰ هزار تومانی قیمت سکه در بازار/ دلار ۱۳۵۰۰ تومان شد

 23. محسنی اژه‌ای: در شرایط جنگ اقتصادی مبارزه با مفاسد باید متناسب با شرایط جنگی باشد/ توضیحات درباره شبهات اعدام دو مفسد ارزی

 24. سرقتی از خزانه بانک‌پاسارگاد انجام نشده است

 25. وعده جهانگیری برای پرداخت حقوق کارگران نیشکر هفت تپه

پربحث‌های دیروز

 1. نمایندگان مجلس از ظریف شکایت کردند + اسامی

 2. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 3. قیمت پراید و تیبا در سوریه؛ ۱۳۲ تا ۱۴۰ میلیون تومان!

 4. دهقان: آقای ظریف! شما وزیر خارجه ایران هستید نه مترجم خواسته‌های FATF/ پنج سال کشور و ملت را سر کار گذاشتید

 5. حاشیه های مراسم ختم سلطان سکه

 6. بزرگترین عامل پولشویی در کشور  

 7. رشد قیمت سکه و ارز + جدول

 8. درخواست مردم؛ برخورد با دانه درشت‌های فساد اقتصادی است/ قوه قضاییه باید از آقای سیف در مورد اقدامات بانک مرکزی پاسخ بخواهد/ مفسدی که ۱۰ میلیون تومان از دولت حقوق می‌گرفت

 9. انتصابات لحظه‌آخری در شهرداری تهران و لزوم ورود نهادهای نظارتی/ اصلاح‌طلبان و دولت روحانی؛ خودکرده را تدبیر نیست/ قالیباف به‌دنبال ریاست مجلس آینده؟

 10. ظریف: نوار اظهاراتم درباره پولشویی وجود دارد

 11. «سلطان»ها، منقرض نمی شوند! 

 12. فساد سازمان‌یافته در مسیر واردات خودرو و مطالبه عمومی برای برخورد با تخلفات/ قوه قضائیه نتیجه پرونده ثبت سفارش خودرو را اعلام کند

 13. آیا ایران پولشویی می‌کند؟

 14. اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

 15. پاسخی به ادعای عجیب عضو مجمع تشخیص درباره تصویب CFT

 16. آخرین وضعیت پرونده‌های حسین فریدون، مهدی جهانگیری و جواد لاریجانی

 17. ما عادت می‌کنیم لطفا شما عادت نکنید

 18. بابا کشاورز بود.. الان شده شهید مدافع حرم  

 19. وزیر کار: مردم ما تلاش خالصانه مسئولان دلسوز را می‌بینند/ امتحان خوبی در ایام تحریم پس ندادیم

 20. احتمال افزایش قیمت سوخت بالا رفت

 21. «ایران مال» مقصد جدید گردشگران ایرانی می‌شود/ دبی مال ، برج العرب و آبنمای برج خلیفه را فراموش کنید!

 22. اظهارات اخیر ظریف باعث شادمانی ترامپ و همفکرانش شد

 23. جابجایی مدیران مثل دانه‌های تسبیح در پُست‌ها  

 24. استیضاح وزرای خارجه و آموزش و پرورش در مجلس

 25. ماجرای زمین‌های ده ونک؛ از روایت تا واقعیت مالکیت زمین‌های اطراف دانشگاه الزهرا

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 6. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 7. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 8. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 9. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 10. قائم مقام سایپا؛ مدیری با 5 شغل+ عکس

 11. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 12. نمایندگان مجلس از ظریف شکایت کردند + اسامی

 13. علی مطهری: اگر مقاومت کنیم تحریم‌کنندگان از راه‌شان بر می‌گردند

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 20. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 21. تیم اقتصادی با اقدامات خود دولت را به انحراف برد/ نیلی در تشدید مشکلات اقتصادی نقش داشت و امروز به بن‌بست رسیده‌ است

 22. در پاسخ به حرفهایِ تکراریِ حسن عبّاسی

 23. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 24. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 25. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

پربحث‌های امروز

 1. قائم مقام سایپا؛ مدیری با 5 شغل+ عکس

 2. ماجرای اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه؛ داستان غم انگیز تولید و خصوصی سازی

 3. دستورالعمل جنجالی بانک مرکزی ابلاغ شد + جزئیات

 4. گران‎فروشی ۵۰درصدی قطعات خودرو در بازار/ قطعه ۷۵۰ هزار تومانی ال۹۰ را ۱.۵ میلیون می فروشند

 5. کاهش ۱۵۰ هزار تومانی قیمت سکه در بازار/ دلار ۱۳۵۰۰ تومان شد

 6. سرقتی از خزانه بانک‌پاسارگاد انجام نشده است

 7. تصمیم مجلس برای جلوگیری از قاچاق سوخت

 8. کره جنوبی خرید نفت ایران را از سرمی‌گیرد

 9. واریز پول به حساب سایر بانک‌ها از «بام» بانک ملّی ایران

 10. تصمیمی درباره قیمت خودرو گرفته نشده است

 11. افزایش قیمت طلا در بازار جهانی

 12. برای کارت سوخت خودرو ثبت نام کنید/ تحویل بنزین فقط با استفاده از کارت سوخت

 13. واکنش سایپا به یک خبر

 14. تخلف ۲۵۰ میلیاردی صندوق کارآفرینی امید

 15. قیمت امروز خرید دلار در بانک‎ها

 16. نامه اعتراضی مرغداران به رئیس‌جمهور

 17. قیمت نفت در آستانه ۶۸ دلاری شدن

 18. از بازار لوازم خانگی چه خبر؟

 19. رشد نقدینگی دلایل سیاسی دارد؟

 20. بازار نفت ۱۸۰ درجه می‌چرخد؟

 21. بایدها و نبایدهای مهم هنگام خرید گوشی

 22. افزایش ۲۰ درصدی حقوق پاسخگوی هزینه‌های زندگی نیست

 23. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 24. همتی خبر داد: راه‌اندازی بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارزی در آینده نزدیک + عکس

 25. صنایع لبنی برای جلوگیری از ورشکستگی قیمت را افزایش دادند

پربحث‌های دیروز

 1. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 2. قیمت پراید و تیبا در سوریه؛ ۱۳۲ تا ۱۴۰ میلیون تومان!

 3. حاشیه های مراسم ختم سلطان سکه

 4. بزرگترین عامل پولشویی در کشور  

 5. رشد قیمت سکه و ارز + جدول

 6. درخواست مردم؛ برخورد با دانه درشت‌های فساد اقتصادی است/ قوه قضاییه باید از آقای سیف در مورد اقدامات بانک مرکزی پاسخ بخواهد/ مفسدی که ۱۰ میلیون تومان از دولت حقوق می‌گرفت

 7. «سلطان»ها، منقرض نمی شوند! 

 8. فساد سازمان‌یافته در مسیر واردات خودرو و مطالبه عمومی برای برخورد با تخلفات/ قوه قضائیه نتیجه پرونده ثبت سفارش خودرو را اعلام کند

 9. آیا ایران پولشویی می‌کند؟

 10. احتمال افزایش قیمت سوخت بالا رفت

 11. «ایران مال» مقصد جدید گردشگران ایرانی می‌شود/ دبی مال ، برج العرب و آبنمای برج خلیفه را فراموش کنید!

 12. پیام ورود طیب‌نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟

 13. مسعود نیلی: آبان سال گذشته استعفا دادم/ از اردیبهشت ماه در جلسات شرکت نکردم/ شرایط سخت اقتصادی عامل استعفایم نبوده است

 14. تخلفات گسترده در سهمیه ­بندی گندم یزد

 15. نرخ خرید دلار در بانک‌ها + قیمت ارز مسافرتی

 16. قیمت روز انواع خودرو در بازار + جدول

 17. سرانه مصرف آب در ایران ۲ برابر آلمان / مدیریت مصرف در کشورهای پر آب

 18. بازار مسکن چه زمانی به ثبات می‌رسد؟

 19. رئیس برنامه جهانی غذا: جامعه جهانی باید در خصوص یمن شرمگین باشد

 20. آخرین تصمیمات درباره بازگشت کارت سوخت

 21. تصمیم نمایندگان درباره عوارض خروج از کشور

 22. موشکافی چالش‌های بازار سرمایه و بررسی ابهامات سهام‌داران با شاپور محمدی

 23. اعزام تیمی از وزارت کار برای رسیدگی به مشکلات کارگران هفت تپه

 24. جزئیات دیدار رئیس‌جمهور عراق و شاه عربستان

 25. در جلسه هیات دولت به ریاست روحانی کلیات لایحه بودجه ۹۸ بررسی شد

پربحث‌های هفته

 1. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 2. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 3. قائم مقام سایپا؛ مدیری با 5 شغل+ عکس

 4. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 5. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 6. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 7. تیم اقتصادی با اقدامات خود دولت را به انحراف برد/ نیلی در تشدید مشکلات اقتصادی نقش داشت و امروز به بن‌بست رسیده‌ است

 8. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 9. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 10. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

 11. قیمت پراید و تیبا در سوریه؛ ۱۳۲ تا ۱۴۰ میلیون تومان!

 12. ۳ مدیر ارشد «بانک رفاه» ۱ میلیارد تومان حقوق و مزایا ناخالص گرفتند! + سند

 13. اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

 14. بازار خودرو و فرصتی بی‌نظیر برای وزارت صنعت/ قیمت بازاری خودرو سقوط خواهد کرد؟

 15. پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸

 16. حاشیه های مراسم ختم سلطان سکه

 17. بزرگترین عامل پولشویی در کشور  

 18. ۱۰۰ نفر با مدرک غیرمرتبط در شستا/ از تعارض منافع تا ژن‌های خوب در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار را بشناسیم

 19. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 20. رشد قیمت سکه و ارز + جدول

 21. بازگشت تحریم‌ها و افراد خوش باور به غرب/ چرا از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم؟

 22. نعمتی: واقعیت این است که تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت

 23. درخواست مردم؛ برخورد با دانه درشت‌های فساد اقتصادی است/ قوه قضاییه باید از آقای سیف در مورد اقدامات بانک مرکزی پاسخ بخواهد/ مفسدی که ۱۰ میلیون تومان از دولت حقوق می‌گرفت

 24. سقوط قیمت دلار به مرز ۱۲ هزار تومان

 25. تصاویر منتشر شده از لحظاتی قبل از اعدام سلطان سکه  

آخرین عناوین