نقش غول نقدینگی و خروج سرمایه/ آیا مسئله‌ واقعی اقتصاد ایران ارز است؟

علی روحانی،   3970517218 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
نقش غول نقدینگی و خروج سرمایه/ آیا مسئله‌ واقعی اقتصاد ایران ارز است؟

در بسته جدید ارزی، بازاری به رسمیت شناخته می‌شود که درآن دلار پتروشیمی ها، صادرکنندگان محصولات معدنی و صادرات غیر نفتی با نرخ توافقی عرضه می‌شود، این یک حرکت مثبت است، که حدود 50 درصد صادرات و واردات را پوشش می‌دهد. این خودش نوعی شفافیت را در نیمی از واردات ایجاد می‌کند، نیم دیگری نیز مربوط به کالاهای اساسی است که قرار است همچنان با ارز 4200 تومانی عرضه شود.

کلیت این مجموعه خوب است، اما چند الزام دارد. مهم‌ترین آن این است که تنها و تنها در صورتی این مهم محقق می‌شود که ما بتوانیم با یک روشی اطمینان حاصل کنیم که صادرکنندگان غیر نفتی، کل ارز حاصل از صادراتشان را در بازار ثانویه عرضه می‌کنند.

اگرقرارباشد پتروشیمی‌ها مانند چند ماه اخیر، از عرضه ارز امتناع کنند، این طرح شکست می‌خورد؛ بنابراین‌ عنصر مهم موفقیت این طرح یک ساز و کار پیمان سپاری ارزی است. حالا ممکن است که گفته شود پیمان سپاری ارزی به شکل روش‌های قدیمی جواب نمی‌دهد که باید گفت؛ باید ساز و کار آن اصلاح شود به هر حال ما باید اطمینان حاصل کنیم که صادرکنندگان غیر نفتی ارزشان را در بازار عرضه می‌کنند حالا این که چه نرخی می‌خواهند ارائه کنند، مهم نیست.

نکته بعدی که باید مد نظر داشت این که بخشی از ارز که حاصل از صادرات نفت است همچنان قرار است با نرخ دولتی به کالاهای اساسی، اختصاص پیدا کند. اینجا ملاحظات بسیار پیچیده است. انواع و اقسام روش‌ها برای استفاده از رانت 4200تومانی وجود دارد؛ بنابراین‌ تدریجاً باید دولت به این سمت حرکت کند که همین مقدار ارز دولتی را هم به نرخ 4200تخصیص ندهد و با نرخ بازار آن را بفروشد و از محل این ما به التفاوت نرخ ارز درآمدهایش را افزایش دهد و آن را صرف رفاه خانوارها کرده یا به یارانه دهک‌های پایین درآمدی بیفزاید.

در قاعده کلی بهتر است هر گونه حمایت و یارانه در اقتصاد به صورت پولی و به مصرف کننده نهایی پرداخت شود، ولی در این ساز و کار فعلی طراحی شده، یارانه دارد به صورت ارزی به واردکننده داده می‌شود. چنانچه دیدیم اصرار غلط به سیاست ارز 4200 تومانی حدود 50 هزار میلیارد تومان رانت در سه ماهه اول سال نصیب واردکنندگان کرد.

به هر حال آنچه مشخص است بازار ثانویه باید به رسمیت شناخته شود، چون رویدادهای اخیر نشان داد که قواعد محدود کننده تنها موجب بروز نوسان‌های شدید و نا بسامانی در این حوزه خواهد شد. اگر می‌خواهیم یارانه بدهیم، یارانه را به مصرف کننده یا تولید کننده‌ای که مواد اولیه تولید گران شده است بپردازیم، اما در سه ماه اخیر رانت را به وارد کننده داده‌ایم و تولیدکننده را بیچاره کرده‌ایم تا مجبور شود با ارز 8000 تومان نهاده‌هایش را برای تولید محصول خریداری کرده و هزینه تمام شده‌اش افزایش پیدا کند.

بعد وارد کننده‌ای که محصول مشابه این تولید کننده را با نرخ 4200 وارد کرده، همان محصول را با نرخ ارزان‌تر در بازار عرضه کرده و کمر تولید کننده را شکسته است. واقعیت این است که مسئله‌ واقعی اقتصاد ما ارز نیست، مشکل اصلی ما نقدینگی و خروج سرمایه هاست. ما در این چند سال یک غول نقدینگی درست کردیم که با یک سیگنال ترامپ به سمت بازار ارز و سکه هجوم می‌برد و با سیگنال دیگری به سمت بازار مسکن سرازیر می‌شود و همچنین افرادی که دنبال خروج سرمایه شان از کشور هستند که با این اقدام تقاضای ارز شدت می‌گیرد، پس این تقاضای ارز برای واردات نیست بلکه برای خروج سرمایه است.

کسانی که منتقد بازار ثانویه هستند، می‌گویند شما آن تقاضای خروج سرمایه را با بازار ثانویه نمی‌توانید کنترل کنید، حرفشان هم درست است، چون بازار ثانویه پاسخ به ساماندهی تجارت است، بازار ثانویه دنبال این است که صادرکننده و وارد کننده را به هم نزدیک کند برای اینکه عرضه ارز حاصل از صادرات با تقاضای ارز برای واردات باهم تلاقی کند و یک نرخی در این میان به وجود بیاید.

حال کسی که می‌خواهد خروج سرمایه داشته باشد باید به بازار سیاه مراجعه کرده و دلار گران تهیه کند. حالا اگر فکر کنیم در این شرایط لیدر اصلی باز هم بازار سیاه خواهد بود باید گفت که ممکن است کمی به سمت آن منحرف شود ولی دیگر سکاندار نیست و بازار ثانویه کنترل این حوزه را به دست خواهد گرفت.

در نهایت ما سه بازار مستقل در کشور خواهیم داشت، یکی بازار غیر رسمی که تقاضاکنندگان ارز یا برای قاچاق یا برای خروج سرمایه به آن مراجعه می‌کنند که نرخ بالایی نیز برای آن خواهند پرداخت، دومی بازار ثانویه است که رسمی و قانونی است و بازار دیگری که حول ارز دولتی شکل می‌گیرد. با این حال باید گفت این وضعیت به مراتب ترجیح دارد براینکه بخواهیم به شکل دستوری مردم را مجبور کنیم که دلارشان را با نرخ 4200 بفروشند.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۸۳۰۳۲۱۹:۱۴:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
غول نقدینگی نداریم عمو جون غول تحریم داریم
ناشناس۴۸۳۱۱۴۲۰:۲۸:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
وقتی کل نقدینگی کشور ۳۰۰ هزار میلیارد تومن است با زمانی که ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومن است به نظرت قیمت دلار ثابت می ماند.
ناشناس۴۸۳۳۰۲۲۳:۰۳:۴۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اینکه نقدینگی زیاد شده یه علتش عدم اطمینان و امید به اینده است یعنی کسی امید ندارد که اگر پولش را در تولید سرمایه گذاری کند سود می کند. در این چند سال هم دایم از داخل و خارج جو این بود که اقتصاد خراب است و برجام تقریبا هیچ بود فکر می کنید با این فضا کسی می رود سرمایه گذاری بلند مدت انجام دهد؟ الان هم که تحریم ها شروع شده نقدینگی به سمت سکه و ارز و نهایتا مسکن می رود نه به سمت تولید
ناشناس۴۸۳۳۳۰۲۳:۱۶:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
ربطی نداره . چرا مردم دلار میخرن ؟؟
mostaf.kamali95@yahoo.com۴۸۳۲۱۲۲۲:۰۱:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بانک ها از چندین سال گذشته برای مخفی کردن معوقات و فسادهایشان اقدام به دادن وام مجدد به بدهکاران کلان بانکی برای تسویه و مخفی کردن معوقات داده و از محل تسویه این معوقات سود های موهومی ایجاد کرده ولی انرا به صورت نقدی در اورده و بین سهامداران و سپرده گذاران توزیع کرده و مدیران بانکی پاداش های کلان و حقوق های کلان و وام های کلان با سود 2 درصد گرفته اند
ناشناس۴۸۳۷۲۶۰۸:۳۸:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۸
مجلس محترم لطفا طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی و چندین بانک را که تا به حال کلید زده اید ولی عملیاتی نشده است اینبار با قاطعیت پیگیری نمایید تا فساد های بسیار کلان مدیران بانکی حد اقل طی 10 سال گذشته بر ملا گردد تلاطم اقتصادی فعلی درصد زیادی از ان به فسادهای پنهان بانکداران بر می گردد
مهرداد۴۸۳۱۳۹۲۰:۵۲:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
شفافیت ایجاب میکند که خرید و فروش ارز آزاد باشد و انواع نرخهای دستوری حتی برای کالاهای اساسی بر آن گذاشته نشود. ممکن است در کوتاه مدت افزایش شدید قیمتها پیش آید تا به تعادل فیمتها در سطح بالاتر برسد که در این حالت وظیفه دولت اولا کمک فوری به افراد آسیب پذیر (دارایی کمتر از یک میلیارد تومان و با درآمد کمتر از 5 میلیون تومان در ماه) است که اطلاعات مالی آحاد مردم را دارد و ثانیا اجرای فوری اصل چهل و نهم قانون اساسی بر کلیه مدیران ارشد نظام (از ابتدای انقلاب تاکنون) و وابستگان و اطرافیان ایشان (خصولتی های مشخص) است تا عدالت مالی و اقتصادی برقرار گردد.
مهدی۴۸۳۱۶۵۲۱:۱۳:۵۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
با سلام چه تضمینی وجود دارد که پتروشیمی ها و مابقی صادر کنندگان دنبال نرخ ارز شبیه آنچه فرمودید برای مصارف خروج سرمایه نباشند . قبل از تشکیل بازار ثانویه انواع فساد و رانت در تبدیل ارز صادراتی رخ میداد آنهم توسط مدیران دولتی آنوقت از مردم عادی چه انتظاری دارید.
ناشناس۴۸۳۱۷۹۲۱:۲۸:۵۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
پتروشیمی ها که همه متعلق به دولت است بنابراین با دستور رئیس جمهور بایستی ارز خود عرضه نمایند در غیر این صورت مدیرعامل آن باید عوض شود
ناشناس۴۸۳۲۳۵۲۲:۲۲:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
!! پتروشیمی ها نزدیک هشت سال است خصوصی هستند ودولت هم هیچ کنترلی روی آنها ندارد پتروشیمی دولتی نداریم دوست عزیز
مهرداد۴۸۳۲۳۸۲۲:۲۴:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
شنیده شده که پتروشیمی ها خصولتی اند
ناشناس۴۸۳۶۱۶۰۶:۱۳:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۸
تحقیقا ، اکثر سهام پتروشیمی ها متعلق به تعاونی بازنشستگان نیروهای مسلح است .
ناشناس۴۸۳۲۸۸۲۲:۵۶:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
دولت به عمد قیمت ارز رو بالا برد تا هم مشکل کسر بودجه خود را حل کند وهم بانکها را از ورشکستگی نجات دهد حالا هر بلایی سر مردم بیاید چه اهمیتی برای آقایون دارد
علی۴۸۳۵۳۶۰۲:۰۲:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۸
از قضا بلا بردن دلار را دولت باید کمی بیشتر از تورم افزایش دهد تا تولید و صادرات سود آر باشند اگر قیمت ارز را ثابت نگه دارد درواقع به صادرات لطمه زده و به کشور های خارجی سوبسید برای واردات میدهد ما دولتهای ما سعی میکنند با پول نفت قیمت ارزهای خارجی را ثابت نگه دارند که در این صورت بعد از چند سال قیمت تمام شده کالاهای صادراتی به خاطر تورم بالا میرود و تولید کننده ایرانی توان رقابت با خارجیها را از دست میدهد و صادراتمان افت میکند نتیجه فقر و بیکاری مردم ایران است با اینکه کشور ما خیلی ثروتمند است
ناشناس۴۸۳۷۱۸۰۸:۳۱:۵۵ ۱۳۹۷/۵/۱۸
ارز پاييز نشده ركورد مي زنه
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 2. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 3. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 4. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 5. امیرعبداللهیان: قیافه «ترامپ» پس از ۱۳ آبان امسال دیدنی است

 6. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 7. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 8. آرایشگاه معروف، عروس خانم را کچل کرد

 9. جریمه ۷ میلیون تومانی متقاضیان مسکن مهر توسط بانک مسکن

 10. انتخابات آزاد به سبک محمد‌رضا پهلوی + سند

 11. هاشمی: از موضوع شنود بگذرید/حتی زن و شوهر نیز می‌توانند از این وسایل استفاده کنند

 12. تصاویر بازدید پلیس ترکیه از کنسولگری عربستان  

 13. ادعای شنود تلفنی برای حذف دو مدیر شهرداری

 14. برایان هوک: هم‌چنان سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران را دنبال می‌کنیم

 15. لاریجانی: بد و بیراه گفتن‌ها به یکدیگر موجب کُند شدن توسعه شده است

 16. تیراندازی به استاد دانشگاه علوم پزشکی اهواز

 17. اینجا ماهشهر: اگه می‌تونی نفس بکش!  

 18. سیگنال‌های معامله آمریکا- عربستان و ترکیه بر سر خون خاشقجی

 19. واکنش افشانی به حواشی تغییر معاون برنامه‌ریزی شهرداری در فضای مجازی

 20. امروز با آرمان های جوانان ۴۰ سال پیش چقدر فاصله داریم  

 21. جهانگیری: دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی از نظر بودجه در تنگنا قرار گرفته‌اند

 22. موشک های بالستیک دریایی سپاه 700 کیلومتری شدند/ ساخت موشک خاص ایرانی برای نبرد سوریه

 23. چرا مسافران سفرهای خارجی، هتل خود را با جاباما رزرو می‌کنند

 24. رحمانی‌فضلی: اگر واقعیت اقتصادی را به مردم بگوییم آنها مشارکت می‌کنند

 25. بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه

پربحث‌های دیروز

 1. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 2. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 3. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 4. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 5. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 6. اعتراف سفیر عربستان در ترکیه به قتل جمال خاشقچی + جزئیات

 7. تولد ۲۱۸۷ نوزاد لاکچری در تاریخ طلایی ۷مهر

 8. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 9. کاهش قیمت سکه در بازار + آخرین نرخ ارز

 10. آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

 11. حکم دادگاه بدوی پرونده راننده لندکروز صادر شد

 12. حمله بمب‌گذار انتحاری به سفارت ایران در ترکیه + توضیحات بهرام قاسمی

 13. معاون شهردار شدن زنان، تنها میراث افشانی/ FATF، باز هم برخورد سیاسی به‌جای برخورد کارشناسی/ واکنش عجیب آرمان به حضور روحانی در دانشگاه تهران

 14. روحانی: آمریکا در بلند مدت قادر نیست به سیاست‌های ضدایرانی خود ادامه دهد/ به آینده بهتر، بسیار امیدوارم

 15. حضور داماد حدادعادل در صدا و سیما  

 16. اعتراض شدید نمایندگان مجلس به احتمال معرفی «ویسه» برای وزرات صنعت

 17. یاران نوبخت وزیر می‌شوند؟/ بررسی تغییرات احتمالی کابینه

 18. وزیر خارجه انگلیس: اگر خاشقچی را نکشته‌اند، پس او کجاست؟

 19. نشست خبری احمد توکلی پیرامون وضعیت ارزی کشور

 20. تصویری عجیب از علیرضا فغانی در سئول

 21. تولید خودرو ۴۶ درصد کاهش یافت

 22. چرا روحانی مسئولیت این اوضاع را نمی‌پذیرد؟  

 23. الگویی مانع اغیار برای نخستین بار در تاریخ ایران

 24. ظهور شاهزاده تاریکی از استانبول؛ ادامه زنجیره ناکامی‌های ولی‌عهد جوان سعودی

 25. احتمال استعفای عارف از ریاست شورای عالی اصلاح‌طلبان

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 2. دیروز کاسبان تحریم، امروز کاسبان قاچاق، پولشویی و تروریسم!؟

 3. تصادف برادر عضو شورای شهر تهران با ماشین بیت‌المال در شمال + واکنش شورا

 4. حکم راننده لندکروز جنجالی صادر شد

 5. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 6. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 7. جهانگیری: پول باشد ننه جان من هم می‌تواند کار انجام دهد

 8. دلار ۱۹ هزار تومانی کار دولت بود  

 9. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 10. چند نکته قابل تامل در مورد فراز و فرود نرخ ارز / آیا موج دوم کاهش نرخ ارز به‌زودی آغاز خواهد شد؟

 11. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 12. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 13. دلار در مرز ۱۵ هزار تومان/ حال و هوای بازار ارز تهران

 14. قدرتمندترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟

 15. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 16. آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

 17. واکنش خداکرمی به تصادف برادرش با خودروی شورای شهر: برادرم در حال انجام وظیفه بود/ بیمه خسارت ماشین را پرداخت می‌کند

 18. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 19. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 20. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 21. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 22. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 23. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 24. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 25. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

گوشی شاپ

پربحث‌های امروز

 1. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 2. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 3. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 4. جریمه ۷ میلیون تومانی متقاضیان مسکن مهر توسط بانک مسکن

 5. چرا مسافران سفرهای خارجی، هتل خود را با جاباما رزرو می‌کنند

 6. رحمانی‌فضلی: اگر واقعیت اقتصادی را به مردم بگوییم آنها مشارکت می‌کنند

 7. کاهش پلکانی قیمت‌ خودرو آغاز شد

 8. حذف کارت سوخت یکی از زمینه‌های ایجاد قاچاق است/ حدود ۱۰ میلیون لیتر در روز، حجم قاچاق سوختِ کشور

 9. زمان عرضه نفت در بورس اعلام شد

 10. مافیای سیگار در کوچه‌پس‌کوچه‌های بازار تهران

 11. بازار ارز آبان‌ماه به کدام سو می‌رود؟

 12. جریمه بکارگیری اتباع خارجی غیرمجاز چقدر است؟

 13. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود

 14. افزایش قیمت نفت تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا

 15. عربستان مدعی تامین نفت هند شد

 16. کارناوال قاچاق سوخت در مرزها

 17. فراز و فرود یک روزه دلار

 18. آخرین اظهار نظر زنگنه در مورد تحریم‌های نفتی

 19. قیمت آپارتمانهای زیر 60 متر در نقاط مختلف تهران

 20. احتمال معاف شدن هند از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران

 21. فعال شدن کارت‌های سوخت‌ در دستور کار است

 22. خوانساری: ۷۰ درصد فعالان اقتصادی نسبت به آینده خوشبین نیستند

 23. گام مهم بانک مرکزی برای کاهش ریسک معاملات مبتنی بر چک

 24. غایبان اقتصادی

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های دیروز

 1. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 2. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 3. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 4. کاهش قیمت سکه در بازار + آخرین نرخ ارز

 5. روحانی: آمریکا در بلند مدت قادر نیست به سیاست‌های ضدایرانی خود ادامه دهد/ به آینده بهتر، بسیار امیدوارم

 6. تولید خودرو ۴۶ درصد کاهش یافت

 7. پورابراهیمی: ثابت نگهداشتن نرخ ارز یکی از اشکالات سامانه نیماست

 8. اضافه درآمد دولت ناشی از فروش ارز زیر ذره بین مجلس

 9. با صادرات گاز می توان کشور را از بند تحریم نفت رهانید

 10. سازوکار جدید واردات خودرو و لوازم خانگی اعلام شد

 11. ایرنیان خارج از کشور چقدر پول دارند؟

 12. مدیرعامل سایپا رسما تغییر کرد

 13. نعمتی: دولت تصمیمی برای سهمیه‌بندی و افزایش قیمت سوخت ندارد

 14. صدور کارت بازرگانی به استان‌ها سپرده شد

 15. کدام اقتصاددانان به جلسه با رئیس جمهور رفتند؟

 16. تاسیس صندوق خطرپذیر ۵۰۰ میلیارد ریالی در حوزه نانو توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)

 17. وزارت نفت پول صرفه‌جویی را برای تبدیل نیروگاه‌ها پرداخت نمی‌کند

 18. افشای پولشویی میلیاردی در یک روستا

 19. جزئیات سومین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور

 20. کارت سوخت در یک قدمی احیا

 21. آخرین مهلت ثبت شماره شبای بانکی مشمولان سهام عدالت

 22. قیمت روز مسکن در تهران

 23. زمان بررسی احیای کارت سوخت در مجلس

 24. افزایش نرخ نفت در پی تهدید به تلافی سعودی‌ها

 25. واردات شیرخشک به کشور منتفی شد

پربحث‌های هفته

 1. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 2. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 3. چند نکته قابل تامل در مورد فراز و فرود نرخ ارز / آیا موج دوم کاهش نرخ ارز به‌زودی آغاز خواهد شد؟

 4. دلار در مرز ۱۵ هزار تومان/ حال و هوای بازار ارز تهران

 5. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 6. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 7. آمار محرمانه مصرف بنزین اعلام شد/ ایرانی‌ها هر ساعت چقدر بنزین می‌سوزانند؟‌ + فیلم

 8. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 9. سفر آخوندی به مشهد برای افتتاح ۲۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان پروژه؟+ عکس

 10. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 11. آیا چندماه آینده ایران گرفتار تورم بی‌سابقه خواهد شد؟!

 12. سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در برخورد با صعود و سقوط دلار

 13. تکلیف بانک مرکزی و مردم و بازار ارز

 14. اقتصاد ایران؛ بانک‌ها و راه مقابله با تحریم

 15. لامبورگینی ایرانی  

 16. هزینه ویزای اربعین ۱۰۷ هزار تومان کاهش یافت

 17. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 18. وزارت صنعت: سازمان حمایت در حال بررسی قیمت‌های جدید خودرو است

 19. نقش FATF را در این توصیه نامه نمی‌بینید؟

 20. مهر پرنوسان «دلار» و بازار پرتلاطم «ارز»

 21. بانک‌ها امروز دلار را چند می‌خرند؟

 22. همتی: با تلاش‌های انجام گرفته بخش زیادی از تحریم‌ها کارساز نبوده است

 23. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 24. آخرین قیمت سکه و دلار در بازار امروز

 25. افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصد قیمت کالاهای اساسی

آخرین عناوین