بازار «بده در راه خدا» سکه است

گروه اجتماعی الف،   3970512016 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
بازار «بده در راه خدا» سکه است

پدیده تکدی گری گرچه قدمتی دیرینه دارد اما امروزه با اشکال مختلفی بروز و ظهور بیشتری پیدا کرده که رفع آن نه با اقدامات موقتی که با تدوین قوانین جامع، همکاری جدی متولیان و همراهی مردم امکان پذیر خواهد شد.
به گزارش ایرنا، هرساله در فصل تابستان در شهرکرد شاهد افزایش حضور متکدیان و بویژه زنان کولی هستیم که با حضور در اطراف پارک ها، معابر اصلی شهر و مطب های پزشکان سر راه مردم قرار می گیرند و در برخی موارد با لحن و چهره معصومانه ای پول طلب می کنند و در پاره ای دیگر با سماجت و رفتارهای خشن که به نوعی به زورگیری شباهت دارد، افراد را مجبور به کمک می کنند.
البته امروزه با انواع مختلفی از گدایان مواجه هستیم، برخی به گدایان نسخه دار معروفند به این طریق که معمولا در مراکز درمانی و بیمارستان ها و حتی در سطح شهر با در دست داشتن نسخه ها و آزمایش های صوری و اعلام ناتوانی در پرداخت هزینه های درمان خود از مردم درخواست پول و کمک می کنند.
برخی دیگر نیز به ظاهر از دیگر گدایان متشخص تر و مرتب تر هستند و با چهره و پوشش موجه سر راه مردم ظاهر می شوند و اظهار می کنند کیف پول خود را گم کرده و برای بازگشت به شهر و روستای خود پول کرایه ماشین ندارند که در اینگونه موارد مردم سریع تر فریب این گدایان را می خورند.
عده ای دیگر نیز با معلول نشان دادن خود و یا بهره کشی از کودکان شیرخوار و خردسال اظهار عجز و ناتوانی می کنند و حس ترحم مردم را بر می انگیزانند.
برخی زنان نیز اظهار می کنند شوهر معتاد دارند و یا شوهرشان فوت شده و چند فرزند یتیم دارند و از پس مخارج زندگی خود بر نمی آیند و محتاج کمک هستند.
و بدین شکل در گوشه و کنار شهر گدایان مختلفی مشاهده می شوند که هر چند در زمان و فصول مختلف سال تعدادشان متغییر است اما جمعیت شان کم هم نیست. این در حالیست که مسئولان مربوطه تعداد متکدیان شناسایی شده در شهر را کمتر از تعداد انگشتان یک دست اعلام کرده اند و عنوان می کنند با این افراد مطابق با قانون برخورد شده است.
تکدی را می توان تحت عنوان دست دراز کردن برای کسب درآمد تعریف کرد. تکدی فرایندی است که به موجب آن، فرد متکدی از دسترنج دیگران بهره مند می شود و زندگی می گذراند.
در واقع هر یک از افراد جامعه را که نه صاحب حرفه هستند و نه در تولید اجتماعی، مشارکتی دارند و همواره با شیوه ها و شگردهای متنوع، طفیلی و زائده اجتماعی هستند، متکدی گفته می شوند.
عموما در خصوص انگیزه های تکدی گری 2 دیدگاه وجود دارد؛ برخی تکدی گری را ناشی از فقر و مسائل اقتصادی و عده ای دیگر ریشه های این پدیده را در مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه جست و جو د و از آن به عنوان یک آسیب یاد می کنند، براین اساس می توان گفت که تکدی گری با ساخت های اجتماعی، اقتصادی هر جامعه در ارتباط مستقیم است و از زمره زشت ترین مناسبات اجتماعی به شمار می رود، از همین رو بسیاری از مردم خواهان برچیده شدن بساط تکدی گری هستند و معتقدند باید شرایطی فراهم شود تا همچون شهرهایی از قبیل تبریز چنین پدیده ای در شهر محل زندگی آنها نیز ریشه کن شود.
یکی از شهروندان شهرکردی در همین خصوص می گوید: اگر چه فقر و ناتوانی در تامین نیازهای اولیه سبب می شود تا برخی افراد به تکدی گری روی آورند اما این موضوع توجیه خوبی برای گدایی و استفاده از دسترنج دیگران بدون کار و تلاش نیست.
وی افزود: افراد بسیاری را می شناسم که وضع اقتصادی نامناسبی دارند و در فقر زندگی می کنند اما هیچگاه تن به تکدی گری نداده اند.
این شهروند شهرکردی تصریح کرد: مردم صرف نظر از اینکه افراد متکدی نیازمند باشند یا بصورت حرفه ای این کار را برگزیده اند، نباید به چنین افرادی کمک کنند چراکه با کمک به متکدیان زمینه برای ترویج چنین فعالیت هایی بیشتر می شود و بدنبال آن بزهکاری و آسیب های اجتماعی بعدی شکل می گیرد.
اما با وجود آسیب های بسیاری که تکدی گری بر جامعه تحمیل کرده است به نظر می رسد تاکنون اقدامات کارآمدی برای مقابله با آن تدبیر نشده و ضروری است تا در این خصوص قوانین و برنامه های موثرتری تدوین و اجرا شود.
آخرین تصمیم مدون برای جمع آوری متکدیان در کشور به سال 87 بازمی گردد، در هشتاد و دومین جلسه شورای اداری در اردیبهشت ماه 87 آئین نامه ای به منظور اصلاح ساختار و ایجاد هماهنگی در فعالیت دستگاه های اجرایی و ارتقا، کارایی و بهبود روش های مربوط به مبارزه با تکدی گری و جمع آوری، شناسایی و تعیین وضعیت افراد بی سرپرست، گمشده، متواری، در راه مانده و موراث به تنظیم و تصویب رسید.
بر اساس این آئین نامه شهرداری موظف است نسبت به شناسایی، جمع آوری و تحویل افراد موضوع این مصوبه اقدام کند و نیروی انتظامی نیز در این مورد همکاری لازم را بعمل آورد.
معاون خدمات شهری شهرداری شهرکرد در خصوص اجرای این آئین نامه به خبرنگار ایرنا گفت: متکدیان دائمی شهرکرد 5 مورد بیشتر نیستند که ساماندهی و جمع آوری شده اند.
محمدرضا محمدیان ادامه داد: علاوه بر آن متکدیان سازماندهی شده نیز در شهرکرد مشاهده شده بود که با ورود نیروی انتظامی و دادستانی جمع آوری و تحویل مقامات قضایی شدند.
وی تصریح کرد: مشکلی در خصوص متکدیان در شهرکرد وجود ندارد و همه چیز تحت کنترل دستگاه های متولی است.
اما کارشناس مسئول امور آسیب دیدگان اجتماعی اداره کل بهزیستی چهارمحال و بختیاری به جوانب دیگری از پدیده تکدی گری اشاره می کند.
فرزانه حیدری در همین خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: در شهرهای بزرگ در پوشش متکدی به کارهای خلاف از قبیل قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و کودک پرداخته می شود که آسیب های متعددی را به دنبال دارد.
وی ادامه داد: در برخی موارد نیز مشاهده شده که در استان ما نیز از کودکان برای قاچاق مواد مخدر در پوشش متکدی بهره کشی می شود.
حیدری با بیان اینکه در فصل تابستان حضور متکدیان در استان بیشتر می شود، تصریح کرد: این متکدیان که بیشتر نیز زنان و کودکان هستند از استان خوزستان، کرمان و کرمانشاه بر سرچهارراه ها، پارک ها و اماکن عمومی در قالب گل فروشی به تکدی گری می پردازند و سیمای شهر را نازیبا می کنند.
این کارشناس مسائل اجتماعی با بیان اینکه بسیاری از کودکان و زنان متکدی جذب گروه های فساد و قاچاق می شوند، افزود: از آنجا که این افراد با انگیزه های مالی وارد عرصه تکدی گری می شوند برای کسب درآمد بیشتر تن به انجام اقدامات خلاف دیگر می دهند.
حیدری با انتقاد از نبود قوانین مشخص در خصوص مقابله با پدیده تکدی گری ، اظهار داشت: برنامه هایی که تاکنون در این خصوص اجرا شده مقطعی و موقتی بوده و نتوانسته نقش موثری ایفا کند.
وی افزود: باید ساماندهی ها منسجم تر و برنامه ریزی ها دقیق تر و متناسب با شرایط روز جامعه باشد تا بتوان در مقابله با چنین پدیده هایی که خود منشا آسیب های فرهنگی و اجتماعی متعددی است، موفق عمل کرد.
آنچه مسلم است برای کمک به زیبایی چهره شهر، تضعیف روحیه گداپروری و حفظ عزت نفس جامعه ضمن آنکه نهادها و دستگاه های متولی باید همکاری بهتر و بیشتری داشته باشند بلکه مردم نیز باید بدانند بسیاری از متکدیان نه تنها وضع نامناسب اقتصادی ندارند بلکه آن را بعنوان یک شغل بی دردسر انتخاب کرده اند تا با سوء استفاده از احساسات مردم کسب درآمد کنند که در صورت مواجهه با این افراد بهتر است به جای پول دادن، آنها را به سازمان های متولی معرفی کنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۷۱۱۲۹۰۹:۵۸:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۲
گدایی شغلی است که از قرون اولش استفاده است . انسان اینروزها.. یاد فیلم های قدیمی که اروپاییان در کشور های اسلامی‌می ساختند می افتد که مردمان این سرزمین ها را با مشخصه فقر و بدبختی علیل ذلیلی و دزدی و جنایات دیگر نشان می دادند .ملت ایران باید کار کنند .
ناشناس۴۷۱۲۲۷۱۱:۱۳:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۲
چگونه به سازمانهای متولی معرفی کنیم. سر چهارراه نزدیک خانه ما پاتوق چند گروه آنهاست. هر از گاهی می آیند چند نفرشان را می برند اما بیشتر حالت نمایشی دارد. شخصا بارها تماس گرفته ام بی فایده است.
علی۴۷۱۲۶۶۱۱:۳۱:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۱۲
قبلا تکدی گری جزء افراد فقیر جامعه بود و امروز ... اخیرا تکدی گری دولتی سکه و بالا تر از سکه است. بده در راه خدا زلزله زده سیل زده جشن گل ریزان معلولین و .... دولت هم هیچ تکلیفی ندارد
آریابان۴۷۱۳۴۳۱۱:۵۱:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۱۲
شوربختانه مدتهاست (و حتی خیلی پیش تر از غلبه این وضعیت فلاکت بار اقتصادی امروز) شاهدیم که تمایل غالب و سمت و سوی حرکت جامعه در جهت تلاش صفر و یا حداقل تلاش اندک ولی کسب درآمد بسیار بیشتر !!!! میباشد تا از این رهگذر جا ماندگی از قافله مصرفگرائی صرف و چشم و همچشمی و ..... بگونه ای جبران شود. بر این اساس، شرایط جامعه بگونه ای در آمده که فروشندگان کالا و خدمات و .... اگر در بهترین شرایط شخصیتی خودشان کلاه بسیار گشادی بر سر مشتری نگذارند(که البته جای تقدیر و تشکر فراوان هم دارد !!!!!) در عوض یک نوع حالت و روحیه تکدی-گری و گدایی !!!! را در رفتارشان بخوبی مشاهده میکنیم تحت این عناوین که : کار ما تموم شد شما امری با ما ندارید ، مژده بدید که همین الآن بیمارتان از اتاق عمل بیرون آمد ، این کار باید تا فردا طول می کشید ولی من امروز تمومش کردم و ......!!!!! ؛
ناشناس۴۷۱۳۶۳۱۱:۵۸:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۱۲
به نظر من کم کاری سازمانهای مسئول باعث زیاد شدن هر روزه متکدیان دستفروشان می شود لطفا با این پدیده زشت به هرشکلی که می دانید برخورد کنید اگرنه مثل قارچ رشد می کنند مخصوصا اکنون که مدام یک گروهی برای اهداف خودشان کارهای زشت را توجیه می کنند
محمد قاسمی۴۷۱۴۲۳۱۲:۱۷:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۲
کسی که به یه بچه 6 ماهه رحم نمیکنه قابل ترحم نیست اینها گرگ هایی در لباس میش هستند
حرف حق۴۷۱۴۴۴۱۲:۲۶:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۱۲
خيلي جالب بود منو ياد .... انداخت

پربحث‌های دیروز

 1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 2. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 3. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 4. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 5. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

 6. هدف ایران؛ شکل گیری دولتهای مرکزی باثبات و قدرتمند در منطقه

 7. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 8. فقط یک معجزه می‌توانست «پایتخت» را جمع کند!

 9. توضیحات کارگردان سریال پایتخت درباره سوتی‌ها، جایگزین خشایار الوند و کنایه‌های سیاسی

 10. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 11. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 12. زالی؛ هشدار می دهم وضع تهران به لحاظ کنترل کرونا مطلوب نیست

 13. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

 14. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 15. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 16. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

 17. رییس کل بانک مرکزی: طرح اعطای وام یک میلیونی به ۲۳میلیون خانوار اجرا می‌شود

 18. تشکیل جلسات مجلس و کمیسیون ها بر خلاف دستورات پزشکی است

 19. تصاویری از بی‌خانمان‌ها در خیابان‌های لس آنجلس

 20. گفت‌‌‌‌‌‌‌وگو با هنرمندی که لبخند «حاج قاسم» را نقاشی کرد

 21. موسوی: همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده‌ایم

 22. رییسی: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کار‌، حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد

 23. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

 24. سردار رمضان شریف: نامه سردار غیب پرور موضع سپاه نیست/ قدردانی از تلاش‌های رسانه ملی

 25. به خیر آمریکایی‌ها امیدی نداریم٬ شر ننرسانند/ اینستکس مقدمه‌ای است که اروپایی‌‌‌ها به تعهداتشان عمل کنند

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 9. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 10. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 11. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 12. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 13. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 14. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 15. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 16. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 17. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 18. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 19. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 20. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 21. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 22. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 23. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 24. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 25. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

پربحث‌های هفته

 1. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 2. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 3. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 4. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 5. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 6. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 7. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 8. نمکی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند به‌زودی اجرا می‌شود

 9. مدرسه مجازی و کارکردهای تربیتی

 10. حجت‌الاسلام فرحزاد: با "صلوات" گرفتاری و بلا دور می‌شود

 11. فرمانده مقابله با کرونا در تهران: ریشه‌کنی زودتر، مداخلات جدی‌تر می‌خواهد

 12. دل‌های پُر تاکسی‌رانان در روزهای کرونایی شیراز

 13. دلیل آشوب‌های اخیر در زندان‌های کشور

 14. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 15. طرح سه فوریتی نمایندگان برای قرنطینه کامل کشور

 16. نگاه مادی به جان انسان

 17. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 18. توضیح سازمان ثبت احوال در مورد دسترسی غیرمجاز به اطلاعات ایرانیان

 19. متوسط عمر ازدواج‌هایی که در ایران به طلاق ختم شدند

 20. عبرتهای کرونا

 21. وزارت علوم تکلیف دانشگاه‌ها را روشن کرد

 22. زالی: در شرایط اپیدمی برخورد قهری ضروری است/ همه مناطق تهران آلوده است

 23. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 24. کرونا جان ۱۵۸ نفر دیگر را در ایران گرفت/ آخرین آمار تعداد مبتلایان و بهبودیافتگان

 25. رییسی: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کار‌، حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد

آخرین عناوین