معاونت اقتصادی وزارت خارجه چه می‌کند/ امروز جنگ اقتصادی داریم،شرایط صلح نیست!

معصومه پورصادقی،   3970420064 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
معاونت اقتصادی وزارت خارجه چه می‌کند/ امروز جنگ اقتصادی داریم،شرایط صلح نیست!

به گزارش الف، کمتر از یک سال پیش بود که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پس از  کسب رای اعتماد  مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما از برنامه وزارت امور خارجه برای  احیای معاونت اقتصادی این وزارتخانه خبر داد و بیان داشت طبق این برنامه  سه معاونت منطقه‌ای به دو معاونت سیاسی و معاونت دیپلماسی اقتصادی تبدیل خواهد شد.

 

بعد از سه ماه با ابلاغ ساختار جدید وزارت امور خارجه این وعده عملیاتی شد و غلامرضا انصاری سفیر وقت ایران در هند مسئولیت معاونت اقتصادی وزارت خارجه را بر عهده گرفت؛ ولی او به علت اینکه هنوز دوران مسئولیتش در سفارت ایران در هند به اتمام نرسیده بود، به‌مدت یک ماه و نیم در هند باقی ماند و از اسفندماه فعالیت خود را به صورت رسمی در این سمت آغاز کرد.

 

علی‌رغم اینکه هنوز تحریم‌های جدید ترامپ علیه ایران اعمال نشده است، کشور در حال حاضر با چالش‌های اقتصادی در حوزه تحریم‌ها و فروش نفت روبه‌رو است. اما، شواهد و قراین نشان می‌دهد معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه هنوز هیچ اقدام عملی در این زمینه انجام نداده و شاید بتوان گفت تشکیل این معاونت عملاً تنها در حد حرف باقی مانده است؛ چرا که قرار بود با تشکیل معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه، هماهنگی میان نهادها و سازمان‌های داخل کشور در زمینه اقتصادی انجام شود و از تاثیرگذاری تحریم‌ها بر روابط اقتصادی کشور جلوگیری کند.

 

تشکیل معاونت اقتصادی وزارت خارجه و چارت جدید این وزارتخانه به قدری برای وزیر امور خارجه کشورمان مهم بود که وی برخلاف چهار سال گذشته در اجلاس اقتصادی داووس در سوئیس شرکت نکرد، اما  شاهد تحرک جدی از معاونت اقتصادی نیستیم و کارنامه شش ماهه اخیر این معاونت «تقریبا هیچ» است.

 

به گفته محمدجواد ظریف با تشکیل معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه، همه سفارتخانه‌ها باید پاسخ‌گوی معاونت جدید باشند: «اصلی‌ترین هدف وزارت امور خارجه برای تشکیل معاونت اقتصادی نیز نقش‌آفرینی در حوزه اقتصاد بین‌المللی در قالب معرفی توانمندی‌های اقتصادی داخلی به خارج کشور و فراهم‌آوردن امکانات کشورهای خارجی برای بخش خصوصی داخلی است. در بیرون از وزارت‌خارجه باید مشخص شود که آیا وزارت‌خارجه مسئول روابط‌خارجی در حوزه اقتصاد و سایر حوزه‌ها است یا خیر؛ هیچ ادعایی بر انحصار روابط خارجی نداریم، اما بر مسئولیت روابط خارجی ادعا داریم و باید با هماهنگی وزارت‌خارجه اقدامات اقتصادی انجام شود تا با توجه به منافع ملی مانع از به‌وجود آمدن رقابت‌های بی‌مورد بین بنگاه‌های ایرانی در خارج از کشور شویم. به نظر می‌رسد تاکنون چنین امری محقق نشده است.»

 

از سوی دیگر در روز گذشته اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور نیز با بیان اینکه نمی‌توانیم در برابر مسائل چشم خود را ببندیم و باید واقعیت‌ها را به‌خوبی بشناسیم، اظهار داشت: اینکه آمریکا از برجام خارج شود و تحریم‌های دیگری علیه ملت برگرداند امری وقیحانه است، آمریکایی‌ها توطئه جدیدی را برای ایران خواب دیده‌اند. ما ملت بزرگی هستیم که در تاریخ و تمدن نقش مهمی داریم. ما باید این شرایط را تحلیل کنیم تا ایران به تاریخی‌‌ترین کشور تبدیل شود چرا که شرایط کشور خطیر است و همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم.

 

بر اساس این گزارش، مسلماً یکی از مهم‌ترین وظایف وزارت خارجه به‌عنوان مرجع تماس با کشورهای خارجی، تدوین برنامه‌ای برای پیشبرد امور اقتصادی کشور باشد و در ابتدا تشکیل معاونت اقتصادی در این وزارتخانه سیگنال‌های زیادی را به داخل و خرج ارسال کرد که بیانگر این بود که تهران به دنبال گسترش فعالیت‌های اقتصادی در داخل و خارج از کشور است. درست است که به عقیده دولت برجام فرصت تعاملات بین‌المللی را ایجاد کرد اما باید از شرایط پسابرجام در زمینه اقتصادی هم استفاده می‌کرد. حال سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است: چرا معاونت اقتصادی نتوانسته وظایف خود را در این زمینه عملیاتی کند و هنوز دست به کار نشده است؟

 

از سوی دیگر، دیدگاهی که امروز برای ایجاد معاونت اقتصادی وجود دارد با گذشته بسیار متفاوت است؛ چرا که در حال حاضر کشور نیازمند این است که از همه سطوح سیاسی خود برای پیشبرد اهداف اقتصادی استفاده کند. برقراری روابط اقتصادی با کشورهای جهان، جذب سرمایه و فناوری از کشورهای پیشرفته و افزایش صادرات نفتی و غیر نفتی نیز با استفاده از ظرفیت همه سطوح سیاسی امکان‌پذیر‌ است.

 

به نظر می‌رسد امروز در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم اما معاونت اقتصادی وزارت خارجه، این شرایط را علی‌رغم تاکید رییس‌جمهور و معاون وی جدی نگرفته و به شرایط امروز همانند زمان صلح می‌نگرد و این موضوع نیازمند بازنگری جدی است. در واقع معاون اقتصادی وزارت خارجه باید در مورد روابط اقتصادی با کشورهای منطقه و همچنین روابط اقتصادی با کشورهای اروپایی به وزیر خارجه و دستیارانش مشاوره و راهنمایی دهد و این‌گونه نباشد که تمام توان وزارت امور خارجه در حوزه مقابله با تحریم‌ها تنها به مذاکرات سیاسی در سطح بالا محدود شود و عملاً معاونت اقتصادی تنها در یک عنوان خلاصه شود.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۸۳۹۸۱۳:۰۲:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۲۰
ظریف دنبال آلمان و فراسنه و انگلیسه نه اقتصاد و امروز حوزه کشورهای منطقه ما هیچ هستیم
اخوی۴۲۸۵۰۶۱۳:۵۹:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۲۰
آقا جان در طول 40 سال عمر انقلاب آیا مقطعی بوده که ما جنگ اقتصادی نداشته ایم؟
ناشناس۴۲۸۵۲۷۱۴:۱۶:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۲۰
آقای جهانگیری خیلی کهنه شده و جذبه ای ندارد. دکتر نهاوندیان برای معاون اولی مناسب تر است.
ناشناس۴۲۸۵۸۵۱۴:۴۶:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۲۰
شما به کجا نگاه میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟ سرتون را بر گردانید کل این تیم بی کفایته و باید استعفا بده بره.
ناشناس۴۲۸۶۸۶۱۵:۳۸:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۲۰
هر کی دیگه بیاد هم کار زیادی نمیتونه بکنه. متاسفانه اوضاع خیلی خرابه. ما هم به خودمون دلداری میدیم که آره اینا استعفا بدن برن مشکلاتمون حل میشه. کاشکی با یک استعفا یا تغییر دولت همه چی درست می‌شد.
ناشناس۴۲۹۰۳۴۲۰:۵۹:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۰
چرا نمیشه کار کرد؟هزار کار میشه انجام داد ی وطن پرست واقعی بیاد سر کار مردم کوچکترین ریاضتی نمیکشند اما این تیم فعلی واقعا نوبره.
ناشناس۴۲۸۵۸۸۱۴:۴۷:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۲۰
رهبری در جریان مذاکره با 5+1 گفته بودند به مذاکرات خوشبین نیستند اما دولت و حامیانش از کنار این هشدار گذشتند. حالا در مذاکره با اروپا هم رهبری هشدار داده‌اند اما همین طیف همچنان اصرار بر ادامه توافق «هیچ» هسته‌ای دارند، اگر اروپا نتوانست به تعهدات خود عمل کند آیا طیف حامی برجام حاضرند خسارت آن را به مردم بپردازند؟
ناشناس۴۲۸۸۲۴۱۷:۳۸:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۲۰
میفرمائید به اروپائیان امید نبندیم امریکا هم دارد راههای ارتباط اقتصاد ما با اروپا را هدف گرفته پس دست روی دست بگذاریم ناظر بسته شدن مسیرهای ارتباطی خود با جهان خارج باشیم هموطنان ما باید متوجه باشند که صحنه تقابل را بر ما تحمیل کرده اند چه بسا در شرایط عادی ما همکاران دیگری بغیر از چین و هند را برای طرحهایمان انتخاب میکردیم شرایط ما ناشی از تحمیل است نه انتخاب اصلح .
ناشناس۴۲۸۶۷۴۱۵:۳۰:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۲۰
معاونت اقتصادی در حال گشت وگذارو بخور وبخواب است همانند وزارت اقتصاد مثل وزارت صمت مثل بانک مرکزی همشون ظاهرا خیلی راحتن تو مغزشون چیه نمیدانم هرکی میدونه بگه
ناشناس۴۳۰۵۰۰۲۱:۲۲:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۲۱
وزارت تقتصاد سال هاست که مرخصه. بجای برنامه ریزی مالی برای کشور شده محل پیش کش کردن پست های مدیرکلی به رفقا و تجملگرایی مدیران
محمد۴۲۸۶۸۵۱۵:۳۸:۲۱ ۱۳۹۷/۴/۲۰
بفرماید آقای ظریف چه میکند؛ وزارت امور خارجه تعطیله
شمشاد۴۳۰۸۲۲۰۲:۳۱:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۲۲
آقای ظریف فعلا هیچ کارس چون دکتر ولایتی کارهای مهم تر اونو انجام میده.
ناشناس۴۲۸۷۴۵۱۶:۳۲:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۲۰
وزارت صنعت معدن و تجارت، سازمان توسعه تجارت، اتاق بازرگانی چه اقدامی برای بهبود تجارت و بازرگانی کشور انجام دادند که حالا از وزارت خارجه انتظار داشته باشیم. وزارت خارجه کار خودش رو بتونه خوب انجام بده، کفایت میکنه.....
فعال اقتصادي۴۲۸۷۶۴۱۶:۴۲:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۲۰
لطفا تعداد جلساتی که معاونت اقتصادی وزیر امور خارجه با صادرکنندگان کشور و فعالان بخش اقتصادی و صنعتی در این مدتی که منصوب شده اند را اعلام کنید؟ ظاهرا این پست فقط جنبه تشریفاتی دارد تا اقتصادی! به قول دولتی ها شعار شفاف سازی خیلی خوب است اگر در عمل اجرا شود!
ناشناس۴۲۸۷۷۷۱۶:۵۶:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۲۰
مگه وزارت خارجه باعث این جنگ شده که انتظار دارید معاونت اقتصادی این وزارتخانه اوضاع را درست کند؟
ناشناس۴۲۸۸۱۳۱۷:۲۶:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۲۰
از وابستگان اقتصادی در کشورهای خارج انتظار نا بجا نباید داشت اینان در نقش راهنما و واسطه بین علاقمندان بازرگانی بین دو کشور را بازی میکنند . از وابسته بازرگانی نمیتوان انتظار داشت که برای فرش یا پسته و زعفران ما بازار یابی کند اما صادر کننده ایرانی میتواند در مورد مقررات و امکانات کشور مورد نظر از این افراد کسب اطلاع کند یا در نهایت این وابستکان اقتصادی با شناخت از بازار کشو میهمان بازرگانان ما را دعوت به حضور در آن بازار ها بکند .
ناشناس۴۲۸۸۷۸۱۸:۱۶:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۲۰
اول مشکل جنگ اقتصادی داخلی با مفسدان را حل کنید بعد به فکر اربابان خارجی آنها باشید
مجمود۴۲۹۲۴۸۰۵:۵۸:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۲۱
شما امر کنید معاون اقتصادی دلار چاپ می کند یا با زور اسلحه کمپانی های بزرگ را وادار به سرمایه گذاری در ایران خواهد کرد .امر دیگری نبود?

پربحث‌های امروز

 1. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 2. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 3. بازار آجیل شب یلدا   

 4. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 5. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 6. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 7. مردم از فقر و تبعیض ناراحت اند، با برجام، FATF و بازی سیاسی شما کار ندارند

 8. سفره کارگران چیده می‌شود

 9. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 10. پیش بینی زمان مرگ تنها با یک آزمایش خون

 11. اشتباه داوران فوتبال، سهوی یا فساد سیستماتیک؟!/ VAR در فوتبال ایران رویا یا واقعیت؟

 12. واردات واکسنی که در تولید آن خودکفا هستیم!

 13. زمان بازنشستگی «زیباکلام» از دانشگاه تهران مشخص شد

 14. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 15. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 16. چه عواملی بر قیمت خودرو تاثیرگذار هستند؟

 17. تعداد یارانه‌بگیران کم نشد که هیچ، بیشتر هم شد!

 18. ترین‌های هفته پانزدهم لیگ برتر/ قطبی و پرسپولیس در جمع بهترین‌ها

 19. وزیر راه: پروازهای چارتری خلاف است

 20. فرمانده مرزبانی: حمل کننده سلاح،‌ مواد و مشروبات الکلی با «کوله‌»، کولبر نیست!

 21. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 22. فرمانده ارتش: تدابیر رهبر انقلاب قطب‌نمایی برای پیشرفت است

 23. ۲ مدل گوشی ایرانی گواهی تایید نمونه دائمی دریافت کرد

 24. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 25. احتمال ارائه بودجه ۹۸ با دو سقف متفاوت!

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 3. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 4. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 5. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 6. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 7. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 8. مظلومی که داستان ندارد

 9. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 10. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 11. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 12. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 13. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 14. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 15. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 16. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 17. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 18. خداوند از علما، عهد و پیمان گرفته که در برابر شکم‌بارگی ستم‌گران و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند  

 19. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 20. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 21. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 22. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 23. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 24. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 25. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 15. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 16. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 17. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 18. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 19. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 20. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 21. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 22. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 23. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 24. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 25. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

پربحث‌های اخیر

 1. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 2. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 3. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 4. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 5. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 6. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 7. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 8. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 9. فرمانده ارتش: تدابیر رهبر انقلاب قطب‌نمایی برای پیشرفت است

 10. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 11. مطهری و صادقی کجاء مجلس نشسته‌اند؟  

 12. نعمتی: بودجه ۹۸ باید واقعی بسته شود/ ارائه بودجه به مجلس طی ۱۰ روز آینده

 13. صحبت‌های لاریجانی درباره استعفای نمایندگان اصفهان

 14. اسامی ۲۱ نماینده تاخیرکننده آغاز جلسه علنی مجلس

 15. جلسه غیرعلنی تمام شد؛ آغاز جلسه علنی مجلس

 16. خوب بد زشت سخنان ظریف

 17. تجمع نمایندگان اصفهان در دفتر آیت‌الله طباطبایی‌نژاد

 18. آغاز جلسه غیرعلنی مجلس با موضوع لایحه بودجه ۹۸

 19. عضو کمیسیون فرهنگی: طرح سازش به درد ملت ایران نمی‌خورد

 20. عکسی از امام خمینی (ره) که رسانه‌ها را به اشتباه انداخت!

 21. یادداشت مطهری درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام!

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 23. ابزار‌های نظارتی مجلس کارآمدتر می‌شود

 24. دیدار نمایندگان مستعفی با امام جمعه موقت اصفهان

 25. کدخدایی: رسیدگی به تخلفات نمایندگان بر عهده هیات نظارت مجلس است

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 2. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 3. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 4. مظلومی که داستان ندارد

 5. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 6. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 7. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 8. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 9. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 10. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 11. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 12. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 13. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 14. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 15. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 16. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 17. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 18. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 19. واعظی در واکنش به مصاحبه حجاریان: با اصلاح‌طلبان تندرو روابط خوبی نداریم/ با هیچ گروهی ائتلاف نکردیم

 20. کدخدایی: شورای نگهبان نمی‌تواند از ایرادات CFT چشم پوشی کند

 21. کاظم جلالی: خبری از اجرای SPV نیست

 22. «دولت» خبر انتصاب داماد روحانی در وزارت صمت را تایید کرد

 23. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 24. غیبت ۱۴ عضو مجمع تشخیص در جلسه امروز + اسامی

 25. ظریف: موشک‌های ما دفاعی و برای بازدارندگی است/ موشک‌های ما قابل مذاکره نیستند

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 5. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 6. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 7. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 8. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 9. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 10. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 11. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 12. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 13. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 14. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 15. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 16. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 17. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 18. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 19. مظلومی که داستان ندارد

 20. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 21. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 22. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 23. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 24. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 25. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

آخرین عناوین