واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

گروه اجتماعی الف،   3970419002 ۳۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

پخش مستندی از صحبت‌های تعدادی از رقاص‌های اینستاگرامی در تلویزیون که عنوان «اعترافات رقصنده‌های اینستاگرامی» به خود گرفت، واکنش‌های فراوانی در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت.

فارس نوشت: مستند «بی‌راهه» که از رسانه ملی با همکاری معاونت اجتماعی نیروی انتظامی روی آنتن شبکه یک تلویزیون می‌رود، این بار واکنش‌های فراوانی را به همراه داشت. این برنامه که پیرامون معضلات اجتماعی و نحوه مواجهه با مفاسد اجتماعی است، این هفته به پدیده‌های اینستاگرامی یا به عبارت عوامانه‌تر «شاخ‌های‌اینستاگرامی» پرداخت. پدیده‌ای که بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی خواسته یا ناخواسته با آنها مواجهه داشته و در خیلی از مواقع از حرکات آنها که هر کدام روشی را برای نمایش خود انتخاب کرده‌اند (حتی درآمدهای هنگفتی نیز از این راه کسب می‌کنند) تعجب نیز کرده‌اند.

این مستند این بار سراغ یکی از خاص‌ترین این پدیده‌ها رفت؛ افرادی که کلیپ‌های رقص نیمه‌عریان خود را به‌راحتی در فضای مجازی به نمایش می‌گذاشتند و حتی از این طریق کسب درآمد می‌کردند. «بی‌راهه» دقایق کوتاهی را به اظهارات این افراد و تجارب شخصی آنان از رفتارشان اختصاص داد و باقی زمان مستند، به تحلیل روانشناسانه و گفتگو با کارشناسان انتظامی، فرهنگی و اجتماعی پیرامون انگیزه‌های رواج این پدیده، اختصاص یافت. اما آنچه در فضای شبکه‌های اجتماعی منعکس شد، صرفا صحبت‌های دخترانی بود که پیش از این در فضای مجازی به اغواگری می‌پرداختند، بالاخص که در لحظاتی از مستند، اشک پشیمانی یکی از این دختران جوان در گفت‌وگو با کارشناسان برنامه، وجهه‌ای از مظلومیت نیز به آنها بخشید. تاآنجاکه پخش گزینش‌شده این قسمت از مستند، عنوان «اعترافات شاخ‌های اینستاگرام» را به خود گرفت و کل مستند اجتماعی و مسائل کارشناسی آن را تحت‌الشعاع خود قرار داد.

بعد از پخش این مستند، کاربران شبکه‌های اجتماعی، واکنش‌های فراوانی در فضای مجازی به همان بخش گزینش‌شده «اعترافات!» نشان دادند. آنچه که در ادامه می‌آید بخشی از این واکنش‌هاست.

بیشترین اعتراض کاربران، نسبت به شیوه اولویت‌دهی قوه قضائیه در برخورد با جرایم مختلف بود. مثلا کاربری با نام «هرمس» نوشت:

معضل اولویت!
- ناجا و ق.ق!برخورد با متخلفان بازار ارز و سکه و واردکنندگان خودرو اولویت بیشتری دارد یا برخورد با رقاصه‌های نوجوان اینستاگرامی؟
- مجلس! پیگیری حضور زنان در ورزشگاه‌های مردانه یا پیشنهاد به فیفا برای حذف دورگه‌ها از جام جهانی اولویت بیشتری دارد یا نظارت بر دولت؟

سید محمدرضا اصنافی نیز توییت کرده است: «خیلی از این جرائم ایستاگرامی با یه دایرکت جمع میشه، بعضی‌اش با یه پیامک، بعضی با یه تماس، بعضی‌ها با یه جلسه حضوری، بعضی‌ها با یه تشر، بعضی‌ها با یه شب بازداشت و تعداد خیلی خیلی کمی با تشکیل پرونده و... البته اگر هدف گزارش عملکردسازی نباشه و واقعا اصلاح باشه.»

حجت‌الاسلام زائری هم که معمولا دربرابر هر اقدام علیه بی‌حجابی بلافاصله موضع‌گیری می‌کند، ازجمله کسانی بود که به پخش چنین مستندی انتقاد داشت و با ساده‌سازی مساله اباحه‌گری نوشت:

«قرن‌ها ادبیات اباحی و جنسی آیا چیزی از اقتدار و صلابت فکر دینی کاست؟ غالب شعرا هزلیات دارند و غالب تصویرگران نقش‌هایی که قابل نشر نیست! قرن‌ها مردم رقصیدند و برهنه شدند و رفتند و آمدند، اما دین آسیبی ندید! چرا بزرگان مدعی، این نکته ساده و کوچک را نمی‌فهمند؟ آنچه دین و ایمان را متلاشی و نظام را نابود می‌کند لرزش کمر دختری نوجوان نیست، لغزش قلم قاضی کهنسال است!» البته زائری بلافاصله با انتشار فیلمی از خودش توضیح داد که منظورش حمایت از رقص نبوده و صرفا به شیوه اولویت‌دهی قوه قضائیه معترض  است.

محمد علی ابطحی، فعال اصلاح طلب نیز در توییتر خود اینگونه نوشت: «شاخ‌های اینستاگرام را می‌خواهند بشکنند. شاخ دو نفر رقصنده بیست و چند ساله را هم چنان شکانده بودند که داوطلبانه آمدند تلویزیون و گریه کردند. به دل نگیرید که چرا شاخ اختلاس‌کننده‌های بزرگ و دزدان بیت‌المال و مدیران نالایق را نمی شکنند. آنها فقط خوش‌رقصی بلدند. رقص بلد نیستند.»

این انتقادها اما با واکنش جمعی دیگر از کاربران مواجه شد که اعتقاد داشتند انتشار فیلم‌های مستهجن در فضای مجازی می‌تواند نقش تاثیرگذاری در سقوط اخلاقی جامعه داشته باشد. مثلا یکی از کاربران نوشته است:

«برخورد با فساد اخلاقی و مروجانش، به همان اندازه برخورد با فساد اقتصادی و مسببانش واجب و ضروری‌ست.. کمترین جرم امثال مائده، عادی‌سازی لاابالی‌گری‌ست و این جرم کمی نیست.. دعوا نه در اصل اقامه حدود الهی که در روش‌ها و اولویت‌هاست.»

سیاوش آقاجانی نیز نوشت: ‏«برخورد با جرایمی که علناً انجام و موجب ترویج فساد در جامعه می‌شوند، همچنین اطلاع‌رسانی در این خصوص وظیفه ‎قوه‌قضائیه و ‎صداوسیما است، اما نحوه انعکاس گزارش‌ها بسیار مهم است و الا آنهایی که بلدند جای شهید و جلاد را عوض کنند از یک رقاصه هم می‌توانند هنرمندی مظلوم بسازند.»

حسین ظفری نیز توییت کرده است: «مبارزه با مفاسد اقتصادی به معنای نفی مبارزه با اقدامات منافی عفت و رقاصی نیست و بالعکس. آیا می‌شود به بهانه کم‌کاری در یک عرصه، دیگری هم زیر سوال برود؟!!»

عده‌ای دیگر  از کاربران، این دوگانه‌سازی در برخورد قوه قضائیه را با واقعیت‌های عملکرد این قوه منطبق نمی‌دانستند و به شواهد متعددی از برخورد با مفسدان اقتصادی اشاره می‌کردند. 

مثلا مسعود یارضوی در کانال شخصی خود با انتشار یادداشتی نسبتا حقوقی، فارغ از جوگیری‌های رسانه‌ای درباره دستگیری رقصنده‌های اینستاگرامی و حواشی پیرامون این دستگیری نوشته است: «تجاهر به جرم و آشکارسازی آن نه‌تنها از فساد کمتر نیست بلکه آسیب‌هایی بزرگتر از فساد برای آن متصور است. برخی در اشاره به دستگیری این افراد از این می‌گویند که بروید فاسدان و رانتخواران را بگیرید نه یک دختر تنهای رقصنده را! این حرف عوامانه اما در حالیست که نظام اسلامی هم بابک زنجانی و امیرمنصور آریا و شهرام جزایری را دستگیر می‌کند، هم دختران مکشّفه موسوم به  دختران خیابان انقلاب را و هم متجاهرین به رقص را.

 گفته می‌شود چرا مثلا کسی مثل حسین فریدون (برادر رئیس‌جمهور) یا برادر جهانگیری با قید وثیقه آزادند اما یک دختر مظلوم و تنها! به جرم رقصیدن باید در زندان باشد؟! این حرف عوامانه هم در حالیست که اولاً این افراد هنوز تعیین تکلیف نشده‌اند تا مشخص شود می‌توانند به قید وثیقه آزاد باشند یا نه؟! و ثانیا آزاد شدن به قید وثیقه، اختصاصی به رجال و غیررجال ندارد. کمااینکه چندی قبل یکی از دختران خیابان انقلاب که اتفاقا از بقیه مشهورتر بود نیز به قید وثیقه آزاد شد و هم‌اکنون در بیرون از زندان به‌سر می‌برد.»

یکی دیگر از کاربران نیز با اشاره به پرونده‌های مفسدان اقتصادی نوشته است: «تاوقتی پرونده مفسدان در جریان هست اولویت با بررسی سوابق این افراد هست. مائده هم خلاف کرده و باید مجازات بشه.»

‏زهرا طباخی توییت کرده است: «در مورد ‎مائده سوال شد؛ کاربری هم فضاسازی علیه قوه و صداوسیما کرد که برای محکومیت خانم رقاص قانون نداریم!! لطفا قوانین فعالیت در شبکه های مجازی و تولید محتوا را مطالعه بفرمایید. فراموش نکنیم اهمیت حوزه فرهنگ به هیچ وجه کمتر از بخش اقتصاد و سیاست نیست.»

یکی دیگر از این کاربران با گلایه از فاش کردن نام این چهره اینستاگرامی نوشته است: «شاید یادتون نیاد ولی، بابک زنجانی حکم اعدامش هم اومده بود اما توی صدا‌ و سیما با مخفف ب.ز خطاب میشد.»

جمعی از کاربران نیز علت برخوردهای اندک با مفسدان اقتصادی را در رویکردها و موضع‌گیری‌های برخی مسئولین و صاحبان قدرت و رسانه معرفی کردند.

محمدجواد محمدزاده نوشت: «می‌دونید چرا ق.ق با مفسدین کلان برخورد نمیکنه؟ چون یکی مثل وزیر اطلاعات برمی‌گرده میگه دستگیری بدهکاران بانکی توسط ق.ق اشتباه است. چون فردا روزی اگر مفسد اقتصادی از جریان سیاسی شما باشه ده‌ها روزنامه و سایت دارید برای هجمه به قوه و سیاسی جلوه دادن مساله.»

دیگری نیز توییت کرده است: «وزیر اطلاعات:با متخلفان اقتصادی نباید برخوردهای قهرآمیز کرد بلکه باید با توجیه و راهنمایی از انحراف فعالان اقتصادی جلوگیری کرد. بعد می‌فهمیم دستگیری این بچه‌ها کار فرهنگی وزارت بوده! اقای علوی میشه با اینا مثل دزد و قاچاقچی رفتار کنید؟ انگار اونا بیشتر آبرو دارن.»

رضا رمضان نژاد نیز با زبانی طنز نوشته است: «قشنگ معلومه آقایون مسائل و مشکلات کشور رو اولویت‌بندی کردن، اشکال اما اینه که از سر تنبلی از انتهای لیست شروع کردن به حل کردن‌شون!»

علی قلهکی نیز با اشاره به ضرورت پیوست رسانه‌ای در اقدامات قوه قضاییه، نوشته است: «اگر تیم رسانه‌ایِ منسجم قوه قضائیه شکل گرفته بود قطعاً ماجرای مائده به این شکل رُخ نمی‌داد مثلاً ۱۰ تا دونه‌درشت بازار سکه و دلار رو با نام و چهره نشون می‌دادن، در کنارش مائده رو هم می‌گنجوندن. قطعاً مخاطب بهتر هضم می‌کرد روایت‌ها رو.»

یکی دیگر از کاربران نیز نوشته است: «در فقره مربوط به این خانم، شاید روش برخورد و اولویت برخورد محل نقد و اشکال باشد اما قطعا و یقینا برخورد با مروجان فساد و اباحه‌گری، وجوب عینی دارد. مبادا به بهانه نقد روش‌ها، اصل حراست و حفاظت از جامعه در مقابل لاابالی‌گری را نفی کنیم.»

جلیل محبی هم نوشت: «علت آنکه مائده دستگیر می‌شود و مفسدین اقتصادی یا دستگیر نمی‌شوند یا اگر بشوند تلویزیونی نمی‌شوند این است که زالوی اقتصادی بودن نیازمند چسبیدن به بدنه حاکمیت است و این می‌شود پنهان‌کاری و فساد و فشار و نفوذ مضاعف.»

تقی دژاکام از فعالان رسانه‌ای نیز در یک یادداشت با عنوان «سوراخ دعای نخ‌نما شده»، موضوع را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار داده است:

«سیما در نحوه نشان دادن رقاصه مزبور و مظلوم‌سازی درست عمل نکرد و برنامه تا حد زیادی نقض غرض شد. اما،
می‌گویید: مملکت این‌همه مشکل دارد، همه مشکل صفحه اینستای این رقاصه است؟
- نه نیست؛ اما بخشی از مشکل که هست!
 می‌فرمایید: چرا به‌جای گرفتن اختلاسگرها و دزدان بیت‌المال، این دختر را گرفته‌اند؟
_ اگر هرچیز سر جای خودش باشد، هم باید دزدان مال را بگیرند و هم دزدان حیا و اخلاق را. اگر معلم‌های اجتماعی یا اقتصاد سر کلاس حاضر نمی‌شوند، آیا معلم دینی و قرآن می‌تواند بگوید من هم نمی‌آیم یا می‌آیم درس نمی‌دهم؟!
آقای زائری عزیز! از هم‌لباسان شما شنیده‌ایم که کوچک شمردن گناه، خود گناهی کبیره است. ضمن اینکه بسیاری از خطاهای بزرگ، گاه از شراره‌های آتش شهوت و بی‌بندباری‌های کوچک تا بزرگ نشئت می‌گیرد. اما اگر اینها را هم در نظر نگیریم، به نظرتان سقوط تمدن بزرگ اسلامی اندلس در دل اروپا را رقص و مشروب و شهوت به باد داد یا قلم قاضی؟!

باز هم می‌گویم من با این سبک پخش کردن اعترافات دختر رقاصه مزبور موافق نیستم اما اینکه از آن‌طرف بام بیفتیم و کار به کوچک شمردن ترویج خلاف و بی‌حیایی و بی‌بندوباری و فعالیت‌های ضدفرهنگی و غیراخلاقی کشیده شود و همیشه هم یک جمله کلیشه‌ای نخ‌نما شده داشته باشیم که «برید جلوی خلاف‌های اقتصادی را بگیرید»، در خوش‌بینانه‌ترین حالت نشانه بی‌توجهی به آموزه‌های دینی و دستورات و تعالیم اهل بیت "علیهم‌السلام" و جوزدگی و پیروی بی‌تامل از فضاسازی محیط مجازی است.»

 

عناوین مرتبط

۲۷ آبان ۱۳۹۷علی ضیاء: نباید همه کم‌کاری‌های فرهنگی را به گردن تلویزیون انداخت/ صداوسیما فضای مجازی نیست
۲۲ آبان ۱۳۹۷کودکان در فضای مجازی به چه محتوایی نیاز دارند؟
۱۶ آبان ۱۳۹۷ من حسینی شده‌ی دستِ امامِ حسنم +تصاویر
۱ آبان ۱۳۹۷ واکنش کاربران فضای‌ مجازی به برد سرخ‌پوشان ایرانی +تصاویر
۱ آبان ۱۳۹۷دستگیری عامل اخاذی از خانم‌های جوان
۱ آبان ۱۳۹۷ ثبت لحظات خاص زیر پرچم امام حسین علیه السلام +تصاویر
۲۵ مهر ۱۳۹۷قرارگاه‌های رسانه‌ای اربعین، موکب‌هایی در مسیر دل
۲۱ مهر ۱۳۹۷سخنان جنجالی وزیر ارتباطات در تلویزیون/ آذری جهرمی: با دوروف در تهران جلسه داشتیم/ مردم به مسئولان بی‌اعتمادند، زیرا حرفمان با عمل تعارض دارد
۱۹ مهر ۱۳۹۷میراث فرهنگی هیچ برنامه ای برای ۷ آبان ندارد/ اصالت این روز مورد تردید است
۱۹ مهر ۱۳۹۷دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور: به‌دنبال ملی کردن پلتفرم‌های فضای مجازی هستیم
۱۶ مهر ۱۳۹۷سرقت حساب‌های واتس‌اپ با صندوق پست صوتی
۱۶ مهر ۱۳۹۷ حمایت کاربران از اقدام برخی از اصناف با هشتگ #از_خودمان_شروع_کنیم +تصاویر

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۵۸۱۱۰۲:۱۸:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
ای بابا اختلاس گرا چی پس ...اونا را هم زود محاکمه و اعدام کنید تا...
پیما۴۲۷۳۳۲۱۹:۰۴:۳۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
تو خودت فساد جنسی رو فساد اصلا نمیدونی فکر میکنی اگه مسئول بود فساد افتصادی نمیکردی؟
ناشناس۴۲۵۸۱۷۰۲:۳۲:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
وقتی با دزدان بیت المال هم به همین سرعت و قاطعیت برخورد شود دست شما را میبوسیم انشا الله ..
ناشناس۴۲۶۶۸۱۱۴:۱۱:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
وظیفشونو انجام دادن دست بوسی..
ناشناس۴۲۵۸۲۱۰۲:۴۸:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
دلواپسانی که عموما در پاسخ به خواسته‌هایی همچون ورود زنان به ورزشگاه، برگزاری کنسرت‌های موسیقی و...، «در شرایط کنونی این‌ها در اولویت نیست» را بهانه می‌کنند، اکنون آیا همان بهانه را نمی‌شود در برابر خودشان به کار برد و از اولویت مسائل مهمتر دیگر سخن گفت؟
ناشناس۴۲۵۸۴۴۰۶:۰۰:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
ایکاش قوه قضا با اختلاس گران نیز به همین حساسیت و سرعت برخورد میکرد
محمد۴۲۵۸۶۳۰۷:۰۱:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
انشاالله باید شاخ اختلاس‌کننده‌های بزرگ و دزدان بیت‌المال و مدیران نالایق ....را هم بشکنید.
ناشناس۴۲۵۸۶۶۰۷:۰۵:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۱۹
مملکت این‌همه مشکل دارد، همه مشکل صفحه اینستای این ... است؟«برید جلوی خلاف‌های اقتصادی را بگیرید»
ناشناس۴۲۵۸۶۷۰۷:۰۷:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
چرا کسانی مثل ح ف یا م ی با قید وثیقه آزادند اما یک دختر .... باید در زندانی شود
رضا۴۲۵۸۹۸۰۸:۰۰:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
باز هم می‌گویم من با این سبک پخش کردن اعترافات دختر رقاصه مزبور موافق نیستم اما اینکه از آن‌طرف بام بیفتیم و کار به کوچک شمردن ترویج خلاف و بی‌حیایی و بی‌بندوباری و فعالیت‌های ضدفرهنگی و غیراخلاقی کشیده شود و همیشه هم یک جمله کلیشه‌ای نخ‌نما شده داشته باشیم که «برید جلوی خلاف‌های اقتصادی را بگیرید»، در خوش‌بینانه‌ترین حالت نشانه بی‌توجهی به آموزه‌های دینی و دستورات و تعالیم اهل بیت "علیهم‌السلام" و جوزدگی و پیروی بی‌تامل از فضاسازی محیط مجازی است.» کاملاً موافقم
ناشناس۴۲۵۹۰۰۰۸:۰۱:۲۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
واقعا خجالت آوره! چرا این ...
حمید۴۲۵۹۰۶۰۸:۰۶:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
بنظرم بخش اعظمی از مسئولان کشور ما در خواب تشریف دارند . بله جرایم مجازی معضل هستند ولی معضل اصلی نیستند . بخش زیادی از اعتراضها دقیقا بخاطر همین دلیل بود . در حالیکه مردم منتظر محاکمه و دستگیری عاملان بر هم خوردن ثبات اقتصادی هستند در کمال تعجب یک نوجوان را در حال اعتراف گیری از تلویزیون نشان میدهند .
ناشناس۴۲۵۹۱۰۰۸:۱۱:۰۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
البته برخورد ...به نظر من با یک دختر 17 ساله مملکت که هنوز بچه هست این روش یرخورد یعمی بازداشت و اعتراف تلویزیونی واقعا بدهست و نه تنها کمکی به اصلاح مفاسد اجنماعی بلکه باعث بدتر شدن هم میشه اول بایدتذکر وحتی ارشاد اواونهم کاملا خصوصی صورت میگرفت روش امربه معروف ونهی از منکر ابتدا اعمال میشد بعد هم این بنده خدا شاید اصلا نمیدونست جرمه باشه شاید نیاز به یک تذکر تلفنی یا شفاهی و یا کتبی بود.با این روش برخوردبا آینده این دختر بازی شد ونابود شد اسلام همچین چیزی را هیچ وقت نگفته ما باید روی خوش دین واسلام رونشون بدیم . ضمن اینکه پلیس فتا با بستن صفحه اش هم به تنهایی کارش را انجام میداد اینقدر بگیر وببند نداشت هرچند به نظر من با یک تذکر و ارشاد هم مسیله قابل حل بود
امیر علی۴۲۵۹۱۶۰۸:۲۰:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
نماینده لیست امید ،گفته پخش دستگیری این رقاصه نشون داد که صدا و سیما جناحیه!!! گویا « رقص» جز لاینفک گفتمان اصلاح طلبیه!! خخخ بزنید و برقصید، ما حامی هنجار شکنی شما هستیم ،در عوض برای حقوق نجومی و رشت الکتریک و لیست انتخاباتی ۲ میلیاردی ، حساس نشید!!!
ناشناس۴۲۵۹۱۷۰۸:۲۳:۳۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
مشکل اصلی جامعه ما دروغ و ریا است که گویا ازقدیم هم در فرهنگ ما ریشه دوانده و از زمان داریوش و حافظ و سعدی هم میتوان از آن سراغ گرفت. دروغ زمینه ساز فساد می شود که با ریا پوشانده می شود . و بدیهی است با فساد هیچ پیشرفت و توسعه ای متصور نیست .
پیما۴۲۵۹۲۲۰۸:۲۷:۰۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
کاربران اینستاگرام اکثرا بچه هستن و کسی که این محیط رو به هر نحوی بخواد آلوده و فاسد کنه باید باهاش برخورد بشه. فساد به هر نحویش بده چه بخواد دزدی از بیت المال باشه چه فساد در مسائل جنسی.
ناشناس۴۲۵۹۶۵۰۸:۵۶:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
با مفاسد چه بزرگ چه کوچک هر کدام باید برخورد شود .... با مفاسد بزرگ تر جدی تر برخورد شود.
ناشناس۴۲۵۹۷۴۰۹:۰۲:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
خسته نباشید خدمت رسانه ملی که در گل به خودی رو دست نداره...یعنی یه بچه ده ساله هم میفهمه این کار چقدر ملت رو عصبانی میکنه.... واقعا هدف صدا و سیما چیه؟ کم کم دارم شک میکنم
ناشناس۴۲۶۰۸۹۱۰:۰۹:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اگر با مقوله فسادهای کلان اقتصادی مانند رقاصها برخورد میشد شاید الان وضعیت اقتصاد کشور اینگونه نبود. به نظر میرسد متاسفانه ریشه مفاسد اقتصادی کلان به افرادی میرسد که ...
ناشناس۴۲۶۰۹۶۱۰:۱۱:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۱۹
جرایم اقتصادی یکجور باعث سقوط نظام میشن جرایم اجتماعی جور دیگر نباید گفت که بی حجابی مهم نیست ، اقتصادی مهمه عزیزان تاریخ رو بخونن ببینن جنوب اسپانیا زمانی تحت کنترل مسلمانان بود ولی بعد از مدتی حکومت سقوط کرد چه جوری سقوط کرد؟ مردم اسپانیا گفتند ما حکومت مسلمانان بر اسپانیا رو می‌پذیریم ولی دو چیز در سرزمین آزاد باشه ۱- شراب خونه ها باز باشه ۲- حجاب اجباری نباشه این کار رو کردن ، بعضی از مسلمانان از سر هوس سمت مشروب رفتند تعدادشان به مرور زمان زیاد شد حجاب هم که رعایت نمی‌شد ... زیاد شد مردم علیه مسلمانان شورش کردن اگر قوانین اسلامی به طور کامل رعایت میشد ممکن بود هنوز هم حکومت دست مسلمانان باشه بخش اقتصادی هم فرقی نداره حدیث داریم که میگه : اگر فقر از دری وارد جایی ( خانه ،مملکت) بشه ، ایمان از دری دیگر خارج میشه دلیل بیشتر انقلاب های جهان اقتصادی بوده در خود ایران نزدیک به ۱۵ حکومت و سلسله بلکه بیشتر داشتیم هرگاه به مردم فشار اقتصادی می آمد مردم طغیان میکردن
ناشناس۴۲۶۵۷۶۱۳:۳۶:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
چرا حرف بی ربط می زنی و از خودت حرف در میاری !؟ این همه کشور اسلامی داریم که حجاب اختیاری دارن شما ها عادت کردین.... تاریخ و واقعیت ها و آسمون ریسمون به هم بافتن سلیقه ی خودتون را تحمیل کنید؟
1۴۲۶۱۷۵۱۰:۴۲:۲۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
مردم در انتخابات به کسی رای دادند که دختر وزیر ... آن ... بود . آن هم ق...قانونی و ثبت شده. این مردم به چه حقی ادعای عدالت و درستی می کنند. وقتی این مردم به راحتی فریب رقیب هراسی و سراب برجام را می خورند هیچ حق اعتراضی نسبت به وضعیت بد امروز خود ندارند.
ناشناس۴۲۶۱۸۱۱۰:۴۴:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۱۹
... صدا و سیما سالهاست که به بیراهه میرود و این فسادها و بی اخلاقیها و هنجارشکنیها نتیجه بیراهه رفتنهای دستگاههای فرهنگی کشور است.
ناشناس۴۲۶۲۲۰۱۰:۵۷:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
... .. با مفسدان و رانت خواران و پشت پرده گرانی دلار و واردات خودرو مبارزه کنید
پیمان۴۲۷۳۴۲۱۹:۰۹:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۱۹
هرکی به یک نحوی و در حد توانش فساد میکنه!
ناشناس۴۲۶۲۴۷۱۱:۱۲:۳۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
برخورد پیامبر با زنِ خواننده مشرک ساره، دو سال پس از جنگ بدر از مکه به مدینه آمد و نزد پیامبر اکرم رفت. پیامبر به او فرمود: - مسلمان شده‌ای؟ - نه - برای قبول دین اسلام به مدینه آمدهای؟ - نه - پس برای چه آمدهای؟ - شما همیشه برای ما پناه و پشتیبان بودید، اکنون من پشتیبانی ندارم و نیازمند شدهام، آمدهام تا به من کمک کنید؛ نه جامه‌ای دارم، نه مرکبی و نه پولی که زندگی ام را بگذرانم. - تو که در مکه روزگاری آوازه خوانِ جوانان بودی، چطور شد که محتاج شدی؟ - پس از جنگ بدر کسی برای آوازه خوانی سراغ من نمی‌آید، فراموش خاص و عام شده‌ام، به سختی زندگی می‌کنم. پیامبر (ص) به خاندان خود دستور دادند که به آن زن کمک کنند. آنان کمک کردند و به او جامه و مرکب و پول دادند. عجیب روایتی است! هم عجیب و هم غریب! یکی اینکه این زن موقعی که در مکه خواننده بوده، هم از پیامبر کمک میگرفته و هم پیامبر پناه او بوده است. دوم اینکه نفرمود قول بده خوانندگی نکنی تا کمکت کنم، بلکه دستور داد کمکش کنند. سوم اینکه هنوز مشرک بود و نمیخواست مسلمان شود، آمد کمک گرفت و رفت! خدایا! ما چه چیزمان شبیه پیامبر تو است؟ منبع: علامه محمدرضا حکیمی، حکومت اسلامی، بخشی از کتاب الحیاه جلد نهم، ص ۲۳۲، نشر الحیاه، چاپ اول، ۱۳۹۱، به نقل از مجمع البیان، ۹/۲۷۰
ناشناس۴۲۶۷۱۴۱۴:۲۳:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
پیغمبر را با این جماعت مقایسه نکن برادر من با خواندن این متن گریه ام گرفت
ناشناس۴۲۶۷۹۳۱۴:۴۸:۴۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
خودت میگی پیامبر ! پیامبر کجا و ......
ناشناس۴۲۷۷۰۵۲۳:۱۶:۴۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اینایی که منفی دادن از پیغمبر خدا بیشتر حالیشون میشه
ناشناس۴۲۶۲۶۸۱۱:۲۲:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
چرا اینستاگرام که یک کانون عکس و فیلم مستهجن شده فیلتر نمی شود تا بخشی از معضل خودبخود حل شود
ناشناس۴۲۶۴۷۴۱۲:۴۳:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
این همه شبکه های مجازی رو فیلتر کردند بنظرتون ریشه فساد زده شده ؟ چاره کار جای دیگه اس . صورت مسئله رو با فیلتر کردن نمیشه پاک کرد
ناشناس۴۲۶۲۷۱۱۱:۲۳:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
برخورد با متخلفان ارز و طلا چون از ... هستند نباید صورت گیرد بلکه با نوجوانی که می رقصیده و گاهی .. پول می گرفته باید بشدت برخورد شود!
ali۴۲۶۳۵۸۱۱:۵۳:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
مطلب عالی بود. هرچیزی به جای خود. هرکس خربزه بخورد......
بنده خدا۴۲۶۴۲۵۱۲:۱۹:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
به نظر بنده جالبترین قسمت این مقاله قسمت آخر اون و جایی که نویسنده میگه: {همیشه هم یک جمله کلیشه‌ای نخ‌نما شده داشته باشیم که «برید جلوی خلاف‌های اقتصادی را بگیرید»} یعنی حتی خود نویسنده هم اعتراف کرده که همیشه اولویت برخورد با این جور مسائل هست و مفاسد اصلی و اختلاس و خلاف‌های اقتصادی در حاشیه است و مردم هم نسبت به این قضیه معترضن و باز هم مسئولین با دادن جوابهایی شبیه به این مقاله قصد فرافکنی دارن و کل ماجرا حالا تبدیل به یه کلیشه شده
ناشناس۴۲۶۴۳۳۱۲:۲۴:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
......مملکت آب ندارد، هوا ندارد، امنیت اقتصادی ندارد، دوست بین المللی ندارد، شادی اجتماعی ندارد، امید به آینده ندارد، شغل ندارد، سقف ندارد ... یک نفر حتی یک نفر به عنوان مسئول آنچه امروز رسیده ایم یک ببخشید نگفته ...بعد دختر بچه را ... که وا اسفا ...
علی طباطبایی۴۲۶۵۳۱۱۳:۰۷:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اما اینکه از آن‌طرف بام بیفتیم و کار به کوچک شمردن ترویج خلاف و بی‌حیایی و بی‌بندوباری و فعالیت‌های ضدفرهنگی و غیراخلاقی کشیده شود و همیشه هم یک جمله کلیشه‌ای نخ‌نما شده داشته باشیم که «برید جلوی خلاف‌های اقتصادی را بگیرید»،)) این صحبت زمانی درست است که جامعه به دلیل فقر و نابرابری ، به فساد کشیده نشده باشد . شما یا اخبار همین سایت را ندیده یا خود را به تغافل زده اید . هرچیزی جای خود را دارد اما این بحث اخلاقی زمانی جای دارد که به دلیل همان مفاسد اقتصادی.. جامعه را آلوده نکرده باشد ...

پربحث‌های امروز

 1. تاثیر تورم مصالح بر قیمت مسکن چقدر است؟  

 2. کاهش محبوبیت ماکرون به ۲۵ درصد

 3. گزارشهایی از ازدواج کوکان 12 ساله روی میز کمیسیون اجتماعی مجلس

 4. کلاهبردار فروش مسکن در مشهد دستگیر شد

 5. ۹ نکته از ۹۰ بازی کی‌روش روی نیمکت ایران

 6. بزرگترین عامل پولشویی در کشور  

 7. مراقب سونامی بیسوادی باشیم

 8. ۹ استان درگیر سیل و آبگرفتگی

 9. صادرات ایران ۳۰ میلیارد دلاری شد + جزئیات

 10. افزایش قیمت خودرو‌ در انتظار تایید وزیر صنعت

 11. روزانه چقدر آب هدر می‌دهیم؟

 12. دینار جای دلار را در مبادلات با عراق می‌گیرد

 13. مسئول کاخ سفید در زمینه پرونده «خاشقچی» استعفا داد

 14. ما، اصلاح‌طلبان، تهران و آقای علم‌الهدی

 15. سخنی با وزیر جدید کار

 16. پشت پرده ماجرای سیا علیه بن‌سلمان

 17. زمان طلایی مقابله با خروج آمریکا از برجام

 18. تاثیر آب گشنیز در کنترل قندخون

 19. آخرین تلاش نتانیاهو برای جلوگیری از فروپاشی کابینه اسرائیل

 20. محمدبن سلمان و آینده نبرد در الحدیده/ جنگ یمن متفاوت از گذشته خواهد شد

 21. ترامپ: در دو روز آینده مشخص می‌شود چه کسی خاشقچی را کشته است

 22. سلبریتی‌ها کاسبان قبل و بعد تحریم‌ها هستند/ حمایت از حسن روحانی همراه با لبیک به ترامپ!

 23. چهار ایراد مهم شورای نگهبان به کنوانسیون CFT

 24. آغاز جلسه غیر علنی مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی

 25. تکذیب نامه حمایت فرماندهان و پیشکسوتان قرارگاه خاتم الانبیا(ص) از حناچی

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 2. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 3. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

 4. ۳ مدیر ارشد «بانک رفاه» ۱ میلیارد تومان حقوق و مزایا ناخالص گرفتند! + سند

 5. بازار خودرو و فرصتی بی‌نظیر برای وزارت صنعت/ قیمت بازاری خودرو سقوط خواهد کرد؟

 6. تیم اقتصادی با اقدامات خود دولت را به انحراف برد/ نیلی در تشدید مشکلات اقتصادی نقش داشت و امروز به بن‌بست رسیده‌ است

 7. اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

 8. عراقچی‌: هنوز به نقطه قطع کامل امید از اروپا نرسیده‌ایم

 9. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 10. جزئیات فیلم‌های سیاه تجاوز به کودکان شوشتری

 11. فرار لیبرال‌ها

 12. اهمیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها چقدر است؟

 13. ضرر ۵۰۰۰ میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا طی شش ماه

 14. پاسخ بانک رفاه به درج یک خبر در سایت الف

 15. آقای ظریف! از کدام جوسازی سخن می‌گویید؟

 16. حسن عباسی: دلار آمریکا در ایران قوی‌تر از سفارتخانه برایشان کار می‌کند

 17. کفتر بازی علی انصاریان در میلان  

 18. قیمت خرید ارز در بانک‎ها؛ دلار ۱۱ هزار و ۵۱ تومان

 19. بازگشت پیروزمندانه خبرنگار سی‌ان‌ان به کاخ سفید + تصاویر

 20. تشریف داشتید آقای مشاور!

 21. سازمان سیا: بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است

 22. سپاه چه اخبار خاصی از آل سعود در اختیار دارد؟ + فهرست

 23. دستمزد نجومی مهناز افشار برای «اولیورتوئیست»

 24. ضرب‌ و شتم یک پزشک در مشهد  

 25. قیمت خودروهای وارداتی در بازار  

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 6. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 7. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 8. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 9. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 10. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 14. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 15. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 16. فاتحه تهران را بخوانیم

 17. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 18. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 19. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 20. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 21. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 22. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 23. در پاسخ به حرفهایِ تکراریِ حسن عبّاسی

 24. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 25. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

پربحث‌های اخیر

 1. گزارشهایی از ازدواج کوکان 12 ساله روی میز کمیسیون اجتماعی مجلس

 2. ما، اصلاح‌طلبان، تهران و آقای علم‌الهدی

 3. تکذیب نامه حمایت فرماندهان و پیشکسوتان قرارگاه خاتم الانبیا(ص) از حناچی

 4. عروس و دامادهای این دفتر از هم طلاق نمی‌گیرند

 5. ماجرای زمین‌های ده ونک؛ از روایت تا واقعیت مالکیت زمین‌های اطراف دانشگاه الزهرا

 6. سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی‌دارد؟

 7. اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

 8. برنامه کمیته امداد برای افزایش افراد تحت پوشش/ عدم مرجع واحد نظارتی بر اقدامات «خیریه‌ها»

 9. سرانه پستی هر ایرانی چند مرسوله است؟

 10. تیزر مرموز فصل جدید خندوانه  

 11. این هم عکس یک گوش الاغیِ چشم گربه ای  

 12. ۵۰ هزار تومان جریمه در کمین خودرو‌ها

 13. اجباری شدن مشاوره و آموزش قبل از ازدواج

 14. حذف کنکور تا 10 سال دیگر هم غیرممکن است

 15. شریعتمداری: مرحوم نوربخش خادم ملت بود

 16. انصراف حسن کربلایی از حضور در انتخابات هیات نظارت بر مطبوعات

 17. مدارس هیئت امنایی به مدارس عادی تبدیل می‌شوند

 18. واکنش شهردار تهران به خبر رد صلاحیتش

 19. قضاوت های عادلانه دستاورد مهم در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است

 20. وزارت کشور حکم شهرداری "حناچی" را صادر کرد

 21. حناچی: تابع قانون هستم

 22. عضو شورای شهر: حکم حناچی هنوز صادر نشده؛ افشانی فعلا شهردار تهران است

پربحث‌های دیروز

 1. اهمیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها چقدر است؟

 2. چرا مخدر «گل» گران شد؟

 3. فرماندار سرپل‌ذهاب: سلبریتی‌ها تمایلی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده ندارند

 4. سد ایلام سرریز کرد

 5. سرانه پستی هر ایرانی چند مرسوله است؟

 6. تیزر مرموز فصل جدید خندوانه  

 7. این هم عکس یک گوش الاغیِ چشم گربه ای  

 8. ۵۰ هزار تومان جریمه در کمین خودرو‌ها

 9. اجباری شدن مشاوره و آموزش قبل از ازدواج

 10. حذف کنکور تا 10 سال دیگر هم غیرممکن است

 11. شریعتمداری: مرحوم نوربخش خادم ملت بود

 12. انصراف حسن کربلایی از حضور در انتخابات هیات نظارت بر مطبوعات

 13. مدارس هیئت امنایی به مدارس عادی تبدیل می‌شوند

 14. واکنش شهردار تهران به خبر رد صلاحیتش

 15. قضاوت های عادلانه دستاورد مهم در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است

 16. وزارت کشور حکم شهرداری "حناچی" را صادر کرد

 17. حناچی: تابع قانون هستم

 18. عضو شورای شهر: حکم حناچی هنوز صادر نشده؛ افشانی فعلا شهردار تهران است

 19. جعفری دولت آبادی: دادستانی مسئول مبارزه با گرانفروشی نیست/ صدور ۶ کیفرخواست در حوزه صرافان و ارز طی هفته گذشته

 20. قاضی سراج خبر داد: تشکیل پرونده برای تصادف نوربخش

 21. خداحافظی ۲ مهره کلیدی از وزارت بهداشت

 22. وزیر آموزش و پرورش خبر داد: راه‌اندازی کلاس‌ اسباب‌بازی در دبستان‌ها

 23. همه چیز درباره انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات

 24. خودروهای فاقد معاینه فنی از امروز جریمه می‌شوند

 25. هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای حساس‌ها

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 3. فاتحه تهران را بخوانیم

 4. واکنش آخوندی به انتخاب شهردار تهران

 5. «فشن‌شو گربه‌ها» در پایتخت + عکس

 6. جنازه «سلطان سکه» پس از اعدام  

 7. دو گزینه نهایی شهرداری تهران انتخاب شدند

 8. آخرین گفت‌وگوی وحید مظلومین؛ گرانترین سیگار ایران را می‌کشم/ نمی‌توانید من را گوشه رینگ ببرید

 9. از تهران چیزی می‌ماند؟/ با آخوندی تا ۱۴۰۰

 10. تخفیف ۷۵ درصدی برای ملکی در سعادت‌آباد به عضو شورای شهر تهران

 11. اهمیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها چقدر است؟

 12. اسامی عجیب غریب در شناسنامه‌های ایرانی+ اسامی و عکس

 13. حواشی شغلی به نام "خانم جلسه‌ای"

 14. پرونده وحید مظلومین؛ از سکه‌هایی که پوشش بود تا دلارهایی که به خارج از کشور منتقل شد

 15. پولشویی و فرار مالیاتی در بستر عدم‌شفافیت/ اقتصاد ما شفاف نیست؟

 16. افشانی: تا ۱۵ آذر در شهرداری تهران می‌مانم

 17. توضیحات پلیس درباره ماجرای نیمه برهنه‌شدن یک زن در یاسوج

 18. پشت پرده انتخاب شهردار تهران کیست؟

 19. آخوندی: رویکرد من برای شهرداری، ایجاد حکومت محلی است

 20. مانتوی متفاوت خانم معلم خلاق روستای سلخ قشم+ عکس

 21. محسن هاشمی: رد صلاحیت آخوندی و حناچی کذب است

 22. تهران با آمدن آخوندی «فریز» می‌شود

 23. وزیر بهداشت: سلامت اولویت سیاست‌مداران نبوده است/ کمترین توجه را به سلامت جسم و روح مردم داشته‌ایم

 24. آیت‌الله مکارم شیرازی: آسیب‌های فضای مجازی در کشور غوغا می‌کند

 25. "رئیسی" در کتاب فروشی‌های خیابان انقلاب  

آخرین عناوین