حضور زنان در ورزشگاه ها

محسن اختیاری، گروه تعاملی الف،   3970404042 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
حضور زنان در ورزشگاه ها

جام جهانی فوتبال در روسیه بهانه ای بود تا پس از 37 سال تابوی بزرگ حضور زنان در ورزشگاه ها شکسته شود و اینبار خانواده ها در کنار هم لذت دیدن یک فوتبال ناب را در ورزشگاه بزرگ آزادی تجربه کنند. بسیاری از اصول و قوانین اجتماعی و حتی احکام ثانویه شرعی و دینی تابع شرایط و مقتضیات زمان است که برای نمونه می توان به مواردی همچون منع و آزادی بازی شطرنج و یا استفاده از تجهیزاتی همچون ویدیو نام برد.

همگی ما در طول دهه ها و سال های اخیر شاهد دگرگونی و تغییرات اساسی در ضوابط و قوانین مربوط به برخی پدیده ها و رویدادهای اجتماعی بوده ایم که تغییر در شرایط و جو حاکم بر جامعه منجر به آن گردیده است. امروزه تحولات در عرصه اجتماعات و جوامع بشری به حدی سرعت گرفته که بعضا پدیده هایی که صدها سال در جوامع ثابت و پذیرفته شده بوده در عرض چند سال دستخوش تحولات بنیادین شده است.

رشد بسیار سریع و روز افزون علوم و بویژه تکنولوژی های ارتباطی نظیر اینترنت، ماهواره و موبایل تاثیرات آنچنان عمیقی بر دیدگاه ها و فرهنگ های جوامع نهاده است که نظریه هایی مانند دهکده جهانی که در کمتر از سه دهه قبل بطور جدی مطرح شده بود، علیرغم نظریات مخالفی که در ابتدا با آن مواجه بود اکنون کاملا به واقعیت پیوسته و پذیرفته شده است. در این راستا حتی نظریاتی از جانب بسیاری دانشمندان علوم اجتماعی و جامعه شناسان مطرح می شود که با روند گسترده پیشرفت تکنولوژی و دیگرگونی های سال های اخیر جوامع چه بسا در آینده ای نه چندان دور به وقوع پیوندد؛ نظریه هایی مانند حرکت جهان به سمت وحدت در بسیاری ارکان زندگی بشر نظیر زبان و فرهنگ ها مطرح است و برمبنای آن بسیاری دانشمندان معتقدند در آینده ای نه چندان دور دنیا به سمتی پیش می رود که شاهد رسیدن جوامع بشری به یک فرهنگ واحد خواهیم بود بطوریکه بسیاری خرده سنت ها منسوخ و فرهنگ های قویتر و برجسته تر که بیشتر مورد اقبال و پذیرش مردمان باشد زندگی جوامع را تحت سیطره خود در خواهد آورد.

در کشور ما بخصوص در سال های اخیر شاهد تغییرات اساسی در نوع نگرش مردم و حتی نخبگان جامعه در برخی امور جاری زندگی بوده ایم که این روند روز به روز شتاب بیشتری به خود می گیرد و برای روشنتر شدن موضوع مختصرا به برخی اشاره می نماییم.

شاید تدریجی بودن بسیاری تغییرات در فرایندهای زندگی منجر به آن گردد که به آن توجه نکنیم ولیکن اگر بایک دید کلی شرایط را با گذشته مقایسه نماییم قطعا متوجه بسیاری از این تحولات در طرز تفکر و عملکرد جامعه خواهیم شد. و در این راستا اگر در یک نگاه کلی ظواهر امروز جامعه را مثلا با سی سال قبل مقایسه کنیم متوجه دگرگونی های کاملا محسوس و ملموسی خواهیم شد که در مواردی تغییرات بسیار اساسی است ولیکن شاید تدریجی بودن آن مانع از جلب توجه گردد؛ بعنوان یک مثال کاملا ملموس اگر نوع پوشش امروز مردم بخصوص جوانان را با سی سال قبل مقایسه نماییم آیا انواع لباس های تنگ و کوتاهی که امروزه پذیرفته شده است یا مدلهای موی عجیب و غریبی که امروزه مرسوم است و عمدتا تابع مدهای کلی در دنیا می باشد، در سال های ابتدای دهه شصت قابل قبول بود؟! که اگر حتی نگاه مختصری به تصاویر و عکسهای بجا مانده از آن سال ها بیاندازیم مطمئن خواهیم شد که این نوع مدها و مدل های بعضا عجیب حتی از جانب مردم کوچه و خیابان هم پذیرفته نمی شد ولیکن نکته مهم اینستکه بدلیل تدریجی بودن این روند تغییرات، در گذر زمان پذیرفته شده است، که اگر این دگرگونی به یکباره اتفاق می افتاد قطعا هم عموم و هم نخبگان جامعه آنرا نپذیرفته و در برابر آن مقاومت می نمودند.

شاید همگی ما به یاد داشته باشیم روزهایی که برگزاری کلاس های آموزش ورزش های رزمی ممنوع بود و بسیاری کلاس ها بصورت مخفیانه برگزار می شد؟! ولی امروز هرگونه ورزش رزمی حتی کونگ فو و بوکس دارای فدراسیون است و بصورت کاملا مجاز و رسمی برگزار و حتی بعنوان یک فعالیت مفید و مثبت برای جوانان تبلیغ می شود.

ورزش بانوان شاید یکی دیگر از مواردی باشد که در این مدت کوتاه دچار تحولات چشمگیری شده است بطوریکه فعالیت بانوان در بسیاری رشته های ورزشی تا همین دو دهه قبل امری بسیار عجیب و دور از ذهن به نظر می رسید، حتی در سال های اولیه دهه هفتاد موضوع ساده ای مانند دوچرخه سواری خانم ها بحث بسیار چالش برانگیزی بود ولی شرایط و جو حاکم برجامعه چنان تغییر نموده که درحال حاضر نه تنها هیچ ورزشی حتی دشوارترین ورزش های رزمی برای خانم ها عجیب نیست بلکه شاهد افتخار آفرینی های قابل توجه ورزشکاران زن کشور در عرصه های مهم بین المللی هستیم و از آن مهمتر در یک گام مهم رو به جلو شاهد پخش بسیاری مسابقات بانوان ورزشکار در بازی های آسیایی اینچئون کره از تلویزیون بودیم که قطعا در آینده ای نزدیک این تابو برای بسیاری رشته های دیگر مانند والیبال و فوتبال هم شکسته خواهد شد.

در ایامی نه چندان دور نمایش بسیاری فیلم های سینمایی مانند فیلم های رزمی از تلوزیون ممنوع و حتی در سطح جامعه نیز با این توجیه که منجر به ترویج خشونت می شود با آن برخورد می شد؟! ولی امروز چطور؟ همانگونه که ذکر شد بسیاری از ما روزهایی را که شطرنج پدیده ای غیر مجاز و غیر قابل قبول بود بخاطر داریم و لیکن تغییر در شرایط و مقتضیات روز جامعه منجر به آن گردید که هم اکنون بعنوان یکی از ورزشهای بسیار پسندیده مطرح باشد.

مدت زیادی از زمانیکه ویدئو غیر مجاز بود و با آن بعنوان یک پدیده مخرب فرهنگی برخورد می شد نمی گذرد و لیکن رشد سریع علوم و انواع دستاوردهای تکنولوژی مانند اینترنت، ماهواره و موبایل شرایط را به گونه ای تغییر داد که اکنون بعنوان ابزاری منسوخ و پیش پا افتاده حتی به آن توجهی هم نمی شود. و شاید ماهواره هم اکنون وضعیتی مشابه سی سال قبل ویدئو داشته باشد ولی قطعا با این نظر موافق خواهید بودکه هم اکنون استفاده از ماهواره نسبت به ده سال قبل بسیار رواج یافته و تبدیل به پدیده ای کاملا عادی و معمول شده است.

و اما موضوع حضور زنان در ورزشگاه ها نیز از جمله آن مواردیست که موافقان و مخالفان خود را دارد هر کدام با توجیهات و استدلالات خاص خود، ولی به نظر شما آینده چگونه رقم خواهد خورد؟!
به امید فرداهایی بهتر.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۰۲۸۳۴۱۰:۱۵:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۴
این حرف ها فقط برای سرگرم کردن مردمه . خیلی راحت میشه تو استادیوم ها مکان هایی رو برای خانواده ها و خانم ها اختصاص داد .هر کسی بخواد میره ، هر کسی هم نخواد نمیره . اگر شما با فحش دادن تو استادیوم مشکل داری پس بهتر یک سر به سطح شهر و بازار هم بزنی چون اونجا بدتر هم هست . درضمن اگر خانواده ها تو استادیوم باشند امنیت بیشتر هم میشود و مردم خودشون رو خیلی بیشتر کنترل میکنن و مراقب کارها و صحبت هاشون هستن .
ناشناس۴۰۴۴۷۵۲۰:۲۴:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۴
اگه با هنجارشکنی همراه نباشه مشکلی نداره، اما چنان که در چند روز قبل دیدیم حضور در ورزشگاه بهانه ای شد برای کشف حجاب و دهن کجی به ارزشهای اسلامی.
ناشناس۴۰۶۷۷۰۰۸:۵۰:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۶
ای بابا...
ثریا۴۱۳۶۴۶۲۰:۴۳:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۱۰
بزرگوار ملاک حتی در فقه اجتماعی عرف است. دیر یا زود به عرف سر خم خواهیم کرد.مادام دیانت ما مثل سیاست ماست..!
ناشناس۴۰۶۳۱۶۲۰:۰۱:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۵
این درد مردم نیست در حالت عادی کمتر از یک هزارم خانم ها مایل به این کار هستند. مسایل اساسی کشور مونده یک عده دغدغه اصلیشون این شده که خانم ها ورزشگاه برن یا نه
ناشناس۴۰۶۵۹۸۰۱:۵۹:۲۱ ۱۳۹۷/۴/۶
تنها دلیل ازادیهای زنان در عربستان بود دلایل ما نمی گوید چهل سال پیش چه دلیلی بر ..
ناشناس۴۰۸۵۲۳۱۰:۵۳:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۷
محدودیت ها را بایدکم کنیم
ناشناس۴۱۵۷۸۹۰۰:۴۷:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۱۲
عزیزم مدت گوتاهی نبود سی سال گذشته .توی این سی سال چین وکره جنوبی شدن اقتصادهای بزرگ دنیا.ترکیه صنعتی ومرفه شد..امارات وقطر ازما جلو زدن. وما به این دلخوشیم که به بانوان اجازه دادیم استادیوم.بروند.تاریخ درباره ما چه.. قضاوت خواهد کرد

پربحث‌های امروز

 1. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 2. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 3. نظام انتخاباتی مطلوب برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی

 4. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 5. دیگر دلیلی برای پرداخت یارانه‌ به افراد پردرآمد وجود ندارد

 6. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 7. عرضه تخم‌مرغ تنظیم بازاری در تهران

 8. مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می‌شود

 9. افراد "درون‌گرا" و "برون‌گرا" چه ویژگی‌هایی دارند؟

 10. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 11. بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۸ ابلاغ شد + متن

 12. چرا بیکاری یک استان ۸ و استان همجوارش ۲۰ درصد است

 13. برای اطلاع از تعداد سیم کارت هایتان استعلام بگیرید

 14. رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

 15. پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸

 16. سعد حریری از موضع عربستان درباره خاشاقچی حمایت کرد

 17. رئیسی: وارد کردن مردم در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی گره‌گشاه است

 18. ۵ استان ایران نیاز به خون دارند

 19. کره شمالی شهروند آمریکایی را دیپورت می‌کند

 20. پایان جنگ تجاری آمریکا و چین بعید است

 21. توصیه پلیس اسرائیل برای محاکمه نتانیاهو به اتهام فساد

 22. گزارش IMF از ۱۳ شاخص‌ اقتصاد ایران در سایه تحریم‌

 23. عراقچی‌: تحریم ها مغایر با حاکمیت و اعتبار اروپا است

 24. آیت الله سبحانی: کمک به مردم مظلوم یمن واجب است

 25. فتح الله گولن طراح ترور سفیر سابق روسیه در ترکیه معرفی شد

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 7. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 8. سردار حاجی‌زاده: قدرت ایران را از زبان ترامپ بشنوید

 9. میوه‌ای که سرخوشتان می‌کند

 10. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

 11. همدردی ایران با مردم آمریکا

 12. کاهش ۶۸۰هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته/قیمت دلار ۸درصد ارزان شد

 13. سبدهای معیشتی جای ترمیم ریالی مزد را نمی‌گیرند

 14. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 15. اضافه‌وزن؛ افسردگی به بار می‌آورد

 16. چگونه بهبود زخم‌ها را سرعت بخشیم؟

 17. سرماخوردگی کهنه را از طریق این داروی گیاهی درمان کنید

 18. مرگ یک یوزپلنگ در اثر برخورد با یک دستگاه خودرو

 19. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 20. تیراندازی در مراسم عزاداری در شادگان

 21. زاهدی: اوراق مشارکت هم کارگشا بدهی دولت نیست

 22. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 23. انحراف اتوبوس در کاشان ۲۷ مصدوم برجای گذاشت

 24. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 25. حفاظت از 23 میلیون هکتار از مراتع به مردم واگذار شد

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 6. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 7. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 8. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 9. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 24. آقایان! عذرخواهی کنید

 25. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

آخرین عناوین