انتخابات و تلاش برای انقلاب مخملی در ترکیه/ بزودی اردوغان متهم به تقلب می شود

میرزاسعدین داورپناه، گروه تعاملی الف،   3970403029 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
انتخابات و تلاش برای انقلاب مخملی در ترکیه/ بزودی اردوغان متهم به تقلب می شود

ترکیه درحال انجام انتخاباتی تاریخی است و به نظر می رسد اهریمن نمایی از رجب طیب اردوغان جماعتی را متشکل کرده که می توانند پیاده نظام یک کودتای مخملی دیگر باشند.

انقلاب گل ‘سرخ` گرجستان در سال ۲۰۰۳ فصلی نو از براندازی دولت ها را گشود که چندین کشور به مکافات تکرار الگوی آن دچار شدند. سال ۲۰۰۴ این تکنیک در انقلاب نارنجی اوکراین آزموده شد که طی آن رهبر کودتا در اقدامی آگاهانه با یک بغل گل سرخ به تجربه گرجستان ادای احترام کرد. سال ۲۰۰۵ نوبت به قرقیزستان رسید و کودتا نام از لاله زار گرفت و به انقلاب گل لاله معروف شد!

قلیچدار اوغلو رهبر حزب اصلی اپوزیسیون خود به کناری نشسته و یک مبارز بی پروا و پرخاشگر را به مصاف اردوغان فرستاده است. اکنون در ترکیه نیز گل میخک ‘سرخ` در دستان «محرم اینجه» آنچنان بزرگنمایی می شود که تردیدی نیست استفاده از وجه نمادین آن هدف کمپین آتاتورکیست ها است تا شاید جبهه مخالفین اردوغان را ساماندهی کنند. در ترکیه میخک محبوبیت دارد و همچنین مرسوم است کارگران در روز نخست ماه مه گل میخک به دست می گیرند اما امروزه گل میخک سرخ در ترکیه نماد جنبش مخالفان اردوغان در ماجرای پارک گزی محسوب می شود که از ۳۱ ماه مه ۲۰۱۳ اعلام وجود کرد. پس از آن سیاسیون مخالف اردوغان همواره کوشیده اند از این نماد برای نشان دادن ضدیت با اردوغان استفاده کنند و اکنون گردهمایی های حزب جمهوری خواه خلق بدون نمایش میخک سرخ سر نمی شوند! اینکه این نماد کارکرد گل های سرخ دیگر را تکرار کند به چیدمان تکه های دیگر پازل ارتباط دارد!

گفته می شود که انتخابات بستر مشترک کودتاهای مخملی است. اپوزیسیون اردوغان پیرو الگوی تکراری کودتاهای مخملی پیشاپیش مدعی هستند که برنامه ریزی برای تقلب بزرگ انجام شده و هشدار می دهند که اگر صد ها هزار ناظر انتخاباتی خارجی به کمک نیایند آخرین فرصت رهایی از دیکتاتوری اردوغان از دست خواهد رفت! شگفت اینکه برخلاف همه نظر سنجی های پیش از این که اردوغان را در رقابت ریاست جمهوری پیروز نشان می داد، برخی جراید و رسانه های غربی ناگهان در آستانه انتخابات از جدی بودن احتمال شکست اردوغان سخن می گویند!

شاید اعلام انتخابات پیش از موعد مقرر تدبیر اردوغان برای بر هم زدن برنامه ریزی های براندازانه غربگرایان بود اما در همین چند هفته منتهی به روز انتخابات ناگهان اقتصاد ترکیه به تلاطم افتاد تا بهانه ای به دست اپوزیسیون دهد که ترکیه اردوغان را کشوری بحران زده توصیف کنند. اراده خارجی در چنین توطئه هایی مهم است. در نمونه گرجستان وزیر دفاع و وزیر خارجه و رئیس جمهور آمریکا سراسیمه خود را به صحنه رساندند و با اظهارات احساساتی پیروزی ناباورانه غربگرایان در همسایگی روسیه را جشن گرفتند. (پس از آن فهمیدند که خودنمایی به سودشان نیست.)

برای ترکیه نزدیکی با قطر یک سرمایه ارزشمند سیاست خارجی است. اکنون در آستانه انتخابات ترکیه، شایعه کودتای قریب الوقوع در قطر رسانه های عربی را متوجه خود کرده و جالب اینکه چند روز پیش شایعه کودتا در تونس تیتر اخبار بود! ترکیه و قطر و تونس اشتراکاتی چند با یکدیگر دارند اما شباهت جالب آنها عدم دعوت مصر از این سه کشور برای مراسم تحلیف ژنرال سیسی بعد از کودتا علیه مرسی بود. مصر مدعی شد این سه کشور حامیان اخوان المسلمین هستند. عادل جبیر وزیر خارجه عربستان دو روز پیش طی مصاحبه ای با نیویورک تایمز از دولت آمریکا خواسته که نشان دهد تمایلی به تصرف خاورمیانه از سوی اخوان المسلمین ندارد! شباهت جالب این سه کشور ترکیه، تونس و قطر در این روزها جنگ لفظی و تنش با امارات متحده عربی است که حاکمان آن در کادر رهبری بلوک عربستان جایگاه مهمی دارند.

غرب خواب هایی برای ایران هم دیده است، در سناریو وقوع کودتای مخملی در ترکیه و موفقیت آن غربگرایان امیدوار می شوند که از جو روانی آن برای ایجاد اغتشاش در ایران هم بهره برداری کنند.
نگران کننده است اگر چه گویا این حدس و گمان ها نزد خود اردوغان هم معتبر هستند. او هفته گذشته طی سخنرانی در شهر آدانا آمادگی خود را نشان داد وقتی گفت: «به زودی تهمت و افترا زدن را شروع خواهند کرد، مخالفان با ادعای "تقلب و دزدیده شدن آرا" تلاش خواهند کرد تا اراده ملی را انکار کنند.»

اکنون امنیت ترکیه در گرو تدابیر امنیتی دولت اردوغان است. اگر چه می توان پیش بینی کرد که هر اقدام تامینی دولت ترکیه مورد هجمه مدعیان حقوق بشر قرار خواهد گرفت اما آنچنانکه در غرب مدعی نیز مرسوم و جاری است؛ حفظ نظام و امنیت فرای این مباحث بی پایان اهمیت دارد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ثریا۳۹۹۸۷۹۰۸:۱۶:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۳
و با تمامی این تفاسیر اصالت و اولویت با خواست ملت است. به خواست ملتها احترام بگذاریم...
ناشناس۳۹۹۸۸۲۰۸:۱۶:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۳
قطعا اردوخان تا جایی که بتواند تقلب می کند. نویسنده حتما اردوخان را نمی شناسد...
ناشناس۳۹۹۹۰۰۰۸:۳۴:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۳
از حالا معلومه صندوقها پر شده و صد در صد تقلب می شود تا اردوغان طی کودتایی کل مجلس را صاحب شود.وگرنه چه لزومی برای انتخابات پیش از موعد بود مگر اینکه موفقیت تضمین شده باشد.
ناشناس۳۹۹۹۵۰۰۹:۰۸:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۳
شما چرا دلت برای سیاهبازی اردوغان می سوزه ؟! اردوغان خودش بهتر میدونه چکار کنه .
ناشناس۳۹۹۹۷۰۰۹:۲۱:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۳
به نظرم این مقاله حامل نکته هوشمندانه ایست که علی رغم همه عیبهای اردوغان متوجه باشیم انتخاب اردوغان نسبت به دیگران بیشتر به نفع ایران است و این دشمنی عبری عربی غربی با او تایید می کند باید از او حمایت کنیم
ناشناس۴۰۰۰۱۱۰۹:۳۷:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۳
آقای داورپناه شما به چه دلیل و چه حقی اینگونه در انتخابات کشورهای دیگر ذهن خوانی می کنید؟ مگر خود ما در این مورد مخالف دخالت نیستیم. آیا شما نسبتی با اردوغان دارید یا اینکه...؟ مصراً از شما درخواست داریم هرگونه رابطه مالی یا سیاسی خود با ترکیه را شفاف سازید.
ناشناس۴۰۰۰۱۴۰۹:۳۸:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۳
چرا شما فکر می کنی می شود عملکرد جامعه ترکیه را هم مثل ایران تحلیل کرد ؟
ناشناس۴۰۰۰۴۱۰۹:۴۷:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۳
خوب کاری نداره ناظر خارجی بر انتخابات نظارت کند .
سعیدروشن کرمانشاهی۴۰۰۰۶۸۱۰:۰۴:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۳
انگاربعد نزدیکی پوتین واردوغان جدیدامیانه اتان بااردوغان بهترشده که از ادبیات بامصرف داخلی متل کودتای مخملی استفاده می کنید...شما دلسوزکی هستید اردوغان یا حمایت او از جبهه النصره درسوریه!؟انگارسوراخ دعاراگم‌کرده اید!؟
ناشناس۴۰۰۰۸۰۱۰:۱۰:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۳
همسایه خوب و موفق حتی در یک ساختمان اپارتمانی بسیار با ارزشتر از همسایه خلاف و ....هست در یک محله معمولا همسایه ها بسیار به هم شباهت دارند یادم می اد فامیلی داشتیم از درس و مدرسه فراری بود ایشان تغییر محل دادند و به یک محله با فرهنگ بهتر رفتند همان فرد بعد از چند سال ترک تحصیل شروع به تحصیل کرد و به شغل مناسب مشغول شد.کشور ها هم همینطور هستند کشورهای موفق معمولا همسایه هم و کشورهای ناموفق هم دوروبر هم هستند.
علی۴۰۰۱۱۹۱۰:۳۱:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۳
وقتی اردوغان از ناظران محلی خواسته نگذارند مخالفان در انتخابات شرکت کنند آنها هم بیکار نمی نشینند زندانی و اخراج ده ها هزار مخالف اردوغان یقینا برای دولت ترکیه ارزان تمام نخواهد شد دخالت نظامی و اشغال خاک کشور همسایه و حمایت از داعش و النصره و تجارت نفت های سرقت شده از چاههای نفت عراق و سوریه مسائلی نیست که مخالفان براحتی از کنار آن بگذرند حتی اگر شده بصورت ظاهری مخالفت میکنند تا افکار عمومی را بسمت خود سوق دهند این روزها که قیمت دلار سعود کرده و ارزش لیر ترکیه دوباره در سراشیبی سقوط قرار گرفته جزو مواردی است که توسط مخالفان بهره برداری تبلیغاتی از آن خواهد شد بالاخره باید صبر کرد تا نتیجه مشخص شود
ناشناس۴۰۰۱۴۴۱۰:۴۰:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۳
حمایت علنی میکنید از اردوغان، چرا؟
ناشناس۴۰۰۳۷۰۱۲:۰۶:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۳
نامردیهای اردوغان در حق سوریه و عراق و ایران هیچوقت فراموش نمیشه تعجبم از نویسنده این مقاله که ایرانی هست و چشم بر روی خصومتهای اردوغان با مردم بدبخت سوریه و عراق بسته اما حالا بشدت از اردوغان دفاع میکنه در ضمن دخالت در امور داخلی کشور دیگر کار زشت و ناپسندی است امثال آمریکا و انگلیس انجام میدن اما حالا انگار جناب نویسنده میخواد ایران رو هم مداخله گر معرفی بکنه
ایرانی۴۰۰۴۶۵۱۲:۴۹:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۳
قطعادر انتخاباتی که اردوغان مجری آن است تقلبی به ضرر اردوغان روی نخواهد داد . پس اردوغان اگر ریگی به کفش ندارد باید تا می تواند از ناظران خارجی استفاده نماید تا شبهه تقلب را در انتخاباترا ، در صورت پیروزی از بین ببرد.
ناشناس۴۰۱۷۱۳۱۹:۴۲:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۳
همه تلویزیون های دولتی برای اردوغان تبلیغ میکنن. ۵۰۰۰۰ نفر مخالف بدون محاکمه در زندان. ۱۱۰۰۰۰ مخالف از ادارات دولتی و ارتش بدون توضیح اخراج شدن. اونوقت این آقا میگه اردوغان مظلومه و قراره علیه اش کودتای مخملی بشه.

پربحث‌های امروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 3. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 4. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 5. مظلومی که داستان ندارد

 6. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 7. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 8. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 9. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 10. دلار ۴۲۰۰ تومانی و کی بود کی بود من نبودم!  

 11. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 12. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 13. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 14. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 15. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 16. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 17. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 18. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 19. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 20. آخرین مهلت کارخانه‌های لبنی برای اصلاح قیمت‌ها

 21. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 22. کاظم جلالی: خبری از اجرای SPV نیست

 23. نرخ شیرینی برای شب یلدا مشخص شد + قیمت‌ها

 24. بیدار بمان آقای فوکویاما

 25. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 17. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 20. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 21. حرف های یک مهندس برق مملکت

 22. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 23. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 24. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 25. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

آخرین عناوین