سپینو-مگنت

انتخابات و تلاش برای انقلاب مخملی در ترکیه/ بزودی اردوغان متهم به تقلب می شود

میرزاسعدین داورپناه، گروه تعاملی الف،   3970403029 ۱۵ نظر، ۱ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
انتخابات و تلاش برای انقلاب مخملی در ترکیه/ بزودی اردوغان متهم به تقلب می شود

ترکیه درحال انجام انتخاباتی تاریخی است و به نظر می رسد اهریمن نمایی از رجب طیب اردوغان جماعتی را متشکل کرده که می توانند پیاده نظام یک کودتای مخملی دیگر باشند.

انقلاب گل ‘سرخ` گرجستان در سال ۲۰۰۳ فصلی نو از براندازی دولت ها را گشود که چندین کشور به مکافات تکرار الگوی آن دچار شدند. سال ۲۰۰۴ این تکنیک در انقلاب نارنجی اوکراین آزموده شد که طی آن رهبر کودتا در اقدامی آگاهانه با یک بغل گل سرخ به تجربه گرجستان ادای احترام کرد. سال ۲۰۰۵ نوبت به قرقیزستان رسید و کودتا نام از لاله زار گرفت و به انقلاب گل لاله معروف شد!

قلیچدار اوغلو رهبر حزب اصلی اپوزیسیون خود به کناری نشسته و یک مبارز بی پروا و پرخاشگر را به مصاف اردوغان فرستاده است. اکنون در ترکیه نیز گل میخک ‘سرخ` در دستان «محرم اینجه» آنچنان بزرگنمایی می شود که تردیدی نیست استفاده از وجه نمادین آن هدف کمپین آتاتورکیست ها است تا شاید جبهه مخالفین اردوغان را ساماندهی کنند. در ترکیه میخک محبوبیت دارد و همچنین مرسوم است کارگران در روز نخست ماه مه گل میخک به دست می گیرند اما امروزه گل میخک سرخ در ترکیه نماد جنبش مخالفان اردوغان در ماجرای پارک گزی محسوب می شود که از ۳۱ ماه مه ۲۰۱۳ اعلام وجود کرد. پس از آن سیاسیون مخالف اردوغان همواره کوشیده اند از این نماد برای نشان دادن ضدیت با اردوغان استفاده کنند و اکنون گردهمایی های حزب جمهوری خواه خلق بدون نمایش میخک سرخ سر نمی شوند! اینکه این نماد کارکرد گل های سرخ دیگر را تکرار کند به چیدمان تکه های دیگر پازل ارتباط دارد!

گفته می شود که انتخابات بستر مشترک کودتاهای مخملی است. اپوزیسیون اردوغان پیرو الگوی تکراری کودتاهای مخملی پیشاپیش مدعی هستند که برنامه ریزی برای تقلب بزرگ انجام شده و هشدار می دهند که اگر صد ها هزار ناظر انتخاباتی خارجی به کمک نیایند آخرین فرصت رهایی از دیکتاتوری اردوغان از دست خواهد رفت! شگفت اینکه برخلاف همه نظر سنجی های پیش از این که اردوغان را در رقابت ریاست جمهوری پیروز نشان می داد، برخی جراید و رسانه های غربی ناگهان در آستانه انتخابات از جدی بودن احتمال شکست اردوغان سخن می گویند!

شاید اعلام انتخابات پیش از موعد مقرر تدبیر اردوغان برای بر هم زدن برنامه ریزی های براندازانه غربگرایان بود اما در همین چند هفته منتهی به روز انتخابات ناگهان اقتصاد ترکیه به تلاطم افتاد تا بهانه ای به دست اپوزیسیون دهد که ترکیه اردوغان را کشوری بحران زده توصیف کنند. اراده خارجی در چنین توطئه هایی مهم است. در نمونه گرجستان وزیر دفاع و وزیر خارجه و رئیس جمهور آمریکا سراسیمه خود را به صحنه رساندند و با اظهارات احساساتی پیروزی ناباورانه غربگرایان در همسایگی روسیه را جشن گرفتند. (پس از آن فهمیدند که خودنمایی به سودشان نیست.)

برای ترکیه نزدیکی با قطر یک سرمایه ارزشمند سیاست خارجی است. اکنون در آستانه انتخابات ترکیه، شایعه کودتای قریب الوقوع در قطر رسانه های عربی را متوجه خود کرده و جالب اینکه چند روز پیش شایعه کودتا در تونس تیتر اخبار بود! ترکیه و قطر و تونس اشتراکاتی چند با یکدیگر دارند اما شباهت جالب آنها عدم دعوت مصر از این سه کشور برای مراسم تحلیف ژنرال سیسی بعد از کودتا علیه مرسی بود. مصر مدعی شد این سه کشور حامیان اخوان المسلمین هستند. عادل جبیر وزیر خارجه عربستان دو روز پیش طی مصاحبه ای با نیویورک تایمز از دولت آمریکا خواسته که نشان دهد تمایلی به تصرف خاورمیانه از سوی اخوان المسلمین ندارد! شباهت جالب این سه کشور ترکیه، تونس و قطر در این روزها جنگ لفظی و تنش با امارات متحده عربی است که حاکمان آن در کادر رهبری بلوک عربستان جایگاه مهمی دارند.

غرب خواب هایی برای ایران هم دیده است، در سناریو وقوع کودتای مخملی در ترکیه و موفقیت آن غربگرایان امیدوار می شوند که از جو روانی آن برای ایجاد اغتشاش در ایران هم بهره برداری کنند.
نگران کننده است اگر چه گویا این حدس و گمان ها نزد خود اردوغان هم معتبر هستند. او هفته گذشته طی سخنرانی در شهر آدانا آمادگی خود را نشان داد وقتی گفت: «به زودی تهمت و افترا زدن را شروع خواهند کرد، مخالفان با ادعای "تقلب و دزدیده شدن آرا" تلاش خواهند کرد تا اراده ملی را انکار کنند.»

اکنون امنیت ترکیه در گرو تدابیر امنیتی دولت اردوغان است. اگر چه می توان پیش بینی کرد که هر اقدام تامینی دولت ترکیه مورد هجمه مدعیان حقوق بشر قرار خواهد گرفت اما آنچنانکه در غرب مدعی نیز مرسوم و جاری است؛ حفظ نظام و امنیت فرای این مباحث بی پایان اهمیت دارد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ثریا۳۹۹۸۷۹۰۸:۱۶:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۳
و با تمامی این تفاسیر اصالت و اولویت با خواست ملت است. به خواست ملتها احترام بگذاریم...
ناشناس۳۹۹۸۸۲۰۸:۱۶:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۳
قطعا اردوخان تا جایی که بتواند تقلب می کند. نویسنده حتما اردوخان را نمی شناسد...
ناشناس۳۹۹۹۰۰۰۸:۳۴:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۳
از حالا معلومه صندوقها پر شده و صد در صد تقلب می شود تا اردوغان طی کودتایی کل مجلس را صاحب شود.وگرنه چه لزومی برای انتخابات پیش از موعد بود مگر اینکه موفقیت تضمین شده باشد.
ناشناس۳۹۹۹۵۰۰۹:۰۸:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۳
شما چرا دلت برای سیاهبازی اردوغان می سوزه ؟! اردوغان خودش بهتر میدونه چکار کنه .
ناشناس۳۹۹۹۷۰۰۹:۲۱:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۳
به نظرم این مقاله حامل نکته هوشمندانه ایست که علی رغم همه عیبهای اردوغان متوجه باشیم انتخاب اردوغان نسبت به دیگران بیشتر به نفع ایران است و این دشمنی عبری عربی غربی با او تایید می کند باید از او حمایت کنیم
ناشناس۴۰۰۰۱۱۰۹:۳۷:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۳
آقای داورپناه شما به چه دلیل و چه حقی اینگونه در انتخابات کشورهای دیگر ذهن خوانی می کنید؟ مگر خود ما در این مورد مخالف دخالت نیستیم. آیا شما نسبتی با اردوغان دارید یا اینکه...؟ مصراً از شما درخواست داریم هرگونه رابطه مالی یا سیاسی خود با ترکیه را شفاف سازید.
ناشناس۴۰۰۰۱۴۰۹:۳۸:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۳
چرا شما فکر می کنی می شود عملکرد جامعه ترکیه را هم مثل ایران تحلیل کرد ؟
ناشناس۴۰۰۰۴۱۰۹:۴۷:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۳
خوب کاری نداره ناظر خارجی بر انتخابات نظارت کند .
سعیدروشن کرمانشاهی۴۰۰۰۶۸۱۰:۰۴:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۳
انگاربعد نزدیکی پوتین واردوغان جدیدامیانه اتان بااردوغان بهترشده که از ادبیات بامصرف داخلی متل کودتای مخملی استفاده می کنید...شما دلسوزکی هستید اردوغان یا حمایت او از جبهه النصره درسوریه!؟انگارسوراخ دعاراگم‌کرده اید!؟
ناشناس۴۰۰۰۸۰۱۰:۱۰:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۳
همسایه خوب و موفق حتی در یک ساختمان اپارتمانی بسیار با ارزشتر از همسایه خلاف و ....هست در یک محله معمولا همسایه ها بسیار به هم شباهت دارند یادم می اد فامیلی داشتیم از درس و مدرسه فراری بود ایشان تغییر محل دادند و به یک محله با فرهنگ بهتر رفتند همان فرد بعد از چند سال ترک تحصیل شروع به تحصیل کرد و به شغل مناسب مشغول شد.کشور ها هم همینطور هستند کشورهای موفق معمولا همسایه هم و کشورهای ناموفق هم دوروبر هم هستند.
علی۴۰۰۱۱۹۱۰:۳۱:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۳
وقتی اردوغان از ناظران محلی خواسته نگذارند مخالفان در انتخابات شرکت کنند آنها هم بیکار نمی نشینند زندانی و اخراج ده ها هزار مخالف اردوغان یقینا برای دولت ترکیه ارزان تمام نخواهد شد دخالت نظامی و اشغال خاک کشور همسایه و حمایت از داعش و النصره و تجارت نفت های سرقت شده از چاههای نفت عراق و سوریه مسائلی نیست که مخالفان براحتی از کنار آن بگذرند حتی اگر شده بصورت ظاهری مخالفت میکنند تا افکار عمومی را بسمت خود سوق دهند این روزها که قیمت دلار سعود کرده و ارزش لیر ترکیه دوباره در سراشیبی سقوط قرار گرفته جزو مواردی است که توسط مخالفان بهره برداری تبلیغاتی از آن خواهد شد بالاخره باید صبر کرد تا نتیجه مشخص شود
ناشناس۴۰۰۱۴۴۱۰:۴۰:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۳
حمایت علنی میکنید از اردوغان، چرا؟
ناشناس۴۰۰۳۷۰۱۲:۰۶:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۳
نامردیهای اردوغان در حق سوریه و عراق و ایران هیچوقت فراموش نمیشه تعجبم از نویسنده این مقاله که ایرانی هست و چشم بر روی خصومتهای اردوغان با مردم بدبخت سوریه و عراق بسته اما حالا بشدت از اردوغان دفاع میکنه در ضمن دخالت در امور داخلی کشور دیگر کار زشت و ناپسندی است امثال آمریکا و انگلیس انجام میدن اما حالا انگار جناب نویسنده میخواد ایران رو هم مداخله گر معرفی بکنه
ایرانی۴۰۰۴۶۵۱۲:۴۹:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۳
قطعادر انتخاباتی که اردوغان مجری آن است تقلبی به ضرر اردوغان روی نخواهد داد . پس اردوغان اگر ریگی به کفش ندارد باید تا می تواند از ناظران خارجی استفاده نماید تا شبهه تقلب را در انتخاباترا ، در صورت پیروزی از بین ببرد.
ناشناس۴۰۱۷۱۳۱۹:۴۲:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۳
همه تلویزیون های دولتی برای اردوغان تبلیغ میکنن. ۵۰۰۰۰ نفر مخالف بدون محاکمه در زندان. ۱۱۰۰۰۰ مخالف از ادارات دولتی و ارتش بدون توضیح اخراج شدن. اونوقت این آقا میگه اردوغان مظلومه و قراره علیه اش کودتای مخملی بشه.
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

 2. سرلشکر جعفری: منافقین، سلطنت‌طلب‌ها و صهیونیست‌ها در ماه‌های اخیر برای توسعه ناامنی در کشور هزینه‌های بسیاری کردند

 3. خطایی که زندگی «شیرین» را تلخ کرد

 4. این موجود می‌تواند تا پس از مرگ خورشید نیز زنده بماند+ عکس

 5. معاون بطحایی: ۲۰ درصد رشد فقط برای «حداقل حقوق» بود

 6. 5 دقیقه از بهترین لحظات اجرای پاسداران در محضر فرمانده کل قوا

 7. اکران «اتاق تاریک» از مهرماه/ سانس‌های طلایی در اختیار کمدی‌هاست

 8. پیشگیری از سرطان تخمدان با مصرف آسپرین

 9. سیرچ کرمان ۵.۸ ریشتر لرزید/ هیچ خسارت و تلفات جانی گزارش نشده است/چند دیوار قدیمی فروریخته است

 10. آتلانتیک: «گنبد آهنین» در برابر «موج موشکی حزب‌الله» ذوب می‌شود

 11. بطحایی: از والدینی که کارنامه فرزندشان را گروکشی کردند عذرخواهی می‌کنم/ حل مشکل دوپینگ کنکور

 12. موضع‌گیری‌های پاندولی ترامپ: دخالت روسیه در انتخابات آمریکا فریب بزرگ است

 13. بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون در گذشت

 14. کودکی که آرزوی اسب سردار را دارد! +عکس

 15. حداقل و حداکثر ساعات کار کارگران در طول هفته و ماه چقدر است؟

 16. حسن زاده: رای نهایی سوپرجام امروز اعلام می شود

 17. نیکی هیلی یکی از توییت‌های گروهک تروریستی منافقین را بازنشر کرد

 18. راز تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

 19. آغاز بیمه تکمیلی رایگان ۹۰۰ هزار راننده از امروز

 20. عقبایی در واکنش به طرح آخوندی: تعزیراتی کردن اجاره مسکن جواب نمی‎دهد/افزایش ۱۰درصد ضمانت اجرا ندارد

 21. وقتی یک امداگر زن محافظ فرمانده می‌شود +عکس

 22. بیرانوند: کی‌روش و برانکو هرگز ما را وارد اختلاف خود نکردند/ به رونالدو گفتم داد نزن، حرفت را در زمین ثابت کن

 23. آتش‌سوزی در مجتمع پارامیس ۷۸ مصدوم برجای گذاشت + اسامی مصدومان بستری‌شده

 24. کارنامه جهانبخش در اردی‌ویزه مورد توجه رسانه‌های اروپایی

 25. سفرای تازه‌نفسی که وارد کارزار دیپلماسی شدند

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 5. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 17. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 18. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 19. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 20. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 21. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 22. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 23. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 24. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 25. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 6. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 7. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 8. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 9. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 10. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 11. صنعت برق کشور و چند نکته

 12. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 13. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 14. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 15. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 16. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 17. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 18. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 19. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 20. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 21. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 22. انحصار، آفت بازار وکالت

 23. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 24. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 25. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

آخرین عناوین