سپینو-مگنت

سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

محسن نظری، گروه اقتصادی الف،   3970402133 ۲۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

اقتصاد ایران شرایط حساسی را پشت سر می‌گذارد، امروز به هر دلیلی اقتصاد کشورمان درگیر مشکلات داخلی و خارجی است، داخلی از این بابت که این اقتصاد نفتی، دولتی و ناکارآمد است؛ اقتصادی مبتنی بر واردات و از جنبه بیرون نیز که تاثیر آن حتی به یک‌سوم تاثیر داخل هم نمی‌رسد با مشکلاتی مانند تحریم و جنگ تمام‌عیار اقتصادی روبرو است.

اینکه اقتصاد ایران امروز این وضعیت را دارد، حاصل چند سال دادن مُسکن به‌جای جراحی است؛ دولت‌ها پس از جنگ و از اوایل دهه هفتاد تاکنون با این دردها ادامه دادند و هرکدام قرص مربوط به خود  را برای اقتصاد تجویز کرده که درمانی مقطعی داشت؛ درحالی‌که اقتصاد کشورمان نیاز به گرفتن تصمیمات سخت دارد که دولت‌ها به دلایل سیاسی و نداشتن مدیریت صحیح از آن سرباز می‌زنند اما امروز دیگر اقتصادی ایران با مُسکن سرپا نخواهد ماند.

امروز اقتصادی ایران باید درد جراحی را بپذیرد و دولت به‌عنوان قوه مجریه و  با کمک سایر دستگاه برای آن اقدام کنند، دیگر این اقتصاد با تصمیمات مقطعی نمی‌تواند ادامه دهد؛ امروز  کشور با مشکلات نظام بانکی، مالیاتی، تامین اجتماعی، بیکاری، فساد اقتصادی و نبود شفافیت و... درگیر است و هر دولتی سرکار می‌آید این موارد و چالش‌های اقتصادی کشور را به‌خوبی بیان می‌کند اما دریغ از  اقدام و عمل .

در همه جوامع و اقتصادها تولید از اهمیت خاصی برخوردار و باعث رشد و شکوفایی می‌شود؛ با رونق تولید، بیکاری کاهش و رفاه ایجاد خواهد شد و تولید می‌تواند قدرت یک جامعه باشد؛ اما دولت‌ها از تولید در ایران غافل ماندند، البته همیشه روسای دولت و وزرای اقتصادی از آن سخن می‌گویند اما در سیاست‌گذاری‌ها، تولید در انتها قرار می‌گیرد؛ تولید در کشورمان با مشکلات متعددی مانند قاچاق کالا، واردات بی‌رویه، قیمت تمام‌شده بالا (نرخ سود بانکی بالا) مواجه است، در مقابل بخش بازرگانی (واردات) دارای سود فراوانی است. که همواره عرصه را برای تولید داخلی تنگ کرده و می‌کند.

اما برای رهایی از مشکلات اقتصادی ایران و درمان آن نسخه‌ای را رهبر انقلاب در سال‌های گذشته (از سال ۸۹) عنوان کردند که آن «اقتصادی مقاومتی» است، اقتصادی تولید محور، مردمی و دانش‌بنیان؛ اما دولت‌ها در تحقق اهداف این سند بالادستی که سیاست‌های آن در بهمن ۱۳۹۲ از سوی رهبری ابلاغ شد توفیق چندانی نداشتند و برای پاسخگویی به مطالبات امور جاری را به‌جای امور اقتصاد مقاومتی عنوان  کردند؛ مثلاً به افزایش درآمدهای مالیاتی می‌پردازند، اما این را از تولیدکننده واقعی می‌گیرند و هستند کسانی که سود آن‌چنانی به جیب می‌زنند و ریالی مالیات (فرار مالیاتی) نمی‌دهند البته برای این موضوع اقدامات خوبی انجام‌شده ولی کافی نیست یا به‌جای اینکه پایه‌های مالیاتی را افزایش دهند، میزان مالیات ستانی را بالا می‌برند.

رهبر حکیم انقلاب سال ۱۳۹۵ را سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل؛ سال گذشته را سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و امسال را سال حمایت از کالای ایرانی عنوان و تعیین کردند؛ اینکه اقتصاد مقاومتی نسخه درمانی اقتصادی ایران هست، مورد اتفاق همه کارشناسان قرار داد، البته هنوز نتوانستیم به مفهوم واحدی از آن برسیم؛ اما این نسخه به عناوین دیگر در کشورهایی که امروز به توسعه اقتصادی رسیدن اجراشده، مانند آمریکا، فرانسه، ژاپن و... و هدف آن‌ها یکی است و آن حمایت از اقتصادی ملی آن کشور (تولید، اشتغال، صادرات، ارزش‌افزوده و اقتصاد بخش خصوصی واقعی) و نشان می‌دهد که این کشورها در مسیر رشد اقتصادی‌شان تا چه حد سیاست‌های نزدیک به اقتصاد مقاومتی را پیاده‌سازی کردند.

آمریکا در حمایت از تولیدات داخلی خود با شعار دولت کارآفرین  قدمتی ۲۰۰ ساله دارد و به‌عنوان کشوری حامی صنایع نوزاد شناخته می‌شود یا اینکه بر اساس گزارش نشریه بلومبرگ در سال ۲۰۱۱؛ مردم فرانسه برای حمایت از تولید ملی و هم‌وطنانِ تولیدکننده‌شان حاضرند ۵ تا ۱۰ درصد قیمت بالاتری را بپردازند یا اینکه سیاست‌گذاران آلمانی با استفاده از همین شهرت خود (منظم بودن) ابزارآلات دقیقی را می‌سازند و این باعث شده حتی با ظهور اقتصادهای پیشرفته‌ای همچون چین دغدغه‌ای نداشته باشند و راهی برای صادرات (باسیاست افزایش صادرات ‏و کنترل واردات) پیدا کنند و در صادرات همیشه در سکوهای نخست قرار بگیرند  و اقتصادشان در جایگاه پنجم دنیا بایستد.

سال‌های گذشته که گذشته و عملاً دولت نتوانست توفیق آن‌چنانی کسب کند؛ اما رهبر انقلاب امسال را سال حمایت از کالای ایرانی عنوان کردند و آن‌را وظیفه همه، اعم از دولت، مردم، سایر نهاد و قوا و بخش خصوصی (بخوانید تولید) دانستند، اما دولت به‌عنوان قوه مجریه و پیشران، نقش و وظیفه مهم‌تری نسبت به بقیه دارد؛ باید سیاست‌هایش معطوف به شعار سال باشد؛ امروز یک‌فصل سال سپری شد اما همچنان به شعار سال شعارگونه می‌نگریم.

امروز نقدینگی سر به فلک کشیده؛ قیمت سکه به ۳ میلیون نزدیک می‌شود، دلار در بازار غیررسمی خریدوفروش می‌شود، قیمت مسکن رشد ۳۰ درصدی را درحالی‌که در رکود است تجربه کرد؛ اما تولید همچنان با مشکلات یک دهه گذشته دست‌وپنجه نرم می‌کند و معلوم نیست بانک‌ها حکم مصادره چند بنگاه تولید را گرفته و می‌گیرند و هرروز چند بنگاه تعطیل‌شده و یا با نصف ظرفیت به حیات خود ادامه می‌دهند؛ امروز سه ماه از سال برابر با ۹۳ روز گذشته و برای تحقق شعار سال با توجه به برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری دقیق و توجه به‌تمامی ابعاد و جوانب کار اقدام کرد، امروز بسیاری از کالاهای ساخت داخل از حیث رقابت‌پذیری و کیفیت، حرف زیادی برای گفتن حتی در بازارهای بین‌المللی دارند، ولی تولیدکنندگان توان عرضه و حضور در این بازارهای دنیا و داخل را ندارد و هر روز قدرت‌شان کمتر می‌شود.

حمایت از تولید ایرانی سه ضلع دولت، مردم و تولیدکننده دارد که هر یک باید وظیفه خود را به‌خوبی انجام دهند؛ اما نقش دولت از همه بیشتر است زیرا باید سیاست‌گذاری و حکمرانی کند؛ همه‌ی ما بخصوص دولت باید به این سوال پاسخ دهیم که برای حمایت از کالای ایرانی (بخوانید کارگر ایرانی و اشتغال جوانان) چه کردیم؟براساس شواهد دولت انگار برنامه‌ای برای اقتصاد و بازار ندارد و کابینه اقتصادی دولت دوازدهم نتوانست نمره خوبی کسب کند و همه اتفاق نظر دارند که این کابینه باید  دستخوش تحول شود؛ ولی با دست روی دست گذشتن و منتظر ماندن برای رخ دادن معجزه،  اتفاق رخ نخواهد داد و مشکلات اقتصاد ایران هر روز عمیق‌تر خواهد شد؛ اقتصادی که باید به جنگ تحریمهای سخت دشمن برود و چشم به هم بزنیم سال تمام می‌شود و ما می‌مانیم گلدان هایی با گُل‌ها و گِل‌های خشک‌شده که دیگر آب دادن و ریختن کود پای آن سودی ندارد و چه بسادیگر دیر شده باشد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱ اَمرداد ۱۳۹۷محجوب: می‌توان تهدید اقتصادی را به فرصت تبدیل کرد/مجلس حق ندارد مسئولیتش را گردن دیگران بیندازد
۳۰ تیر ۱۳۹۷افزایش نقدینگی، بازار سکه و مدیریت دولت/ 85‌درصد سپرده‌‌ بانک‌ها در اختیار چند درصد سپرده‌گذاران است؟
۳۰ تیر ۱۳۹۷ترمیم کابینه، سناریوی تَکراری برای لاپوشانی فاجعه تَکراری
۲۹ تیر ۱۳۹۷آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟
۲۹ تیر ۱۳۹۷ربیعی مطرح کرد: اقدامات دولت برای افزایش تاب آوری در مقابل تحریم‌ها
۲۹ تیر ۱۳۹۷برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد
۲۹ تیر ۱۳۹۷شافعی تاکید کرد: پرهیز از وصله کردن مشکلات اقتصادی
۲۹ تیر ۱۳۹۷پیشنهادات هاشمی برای گذر از شرایط اقتصادی امروز
۲۹ تیر ۱۳۹۷ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم
۲۸ تیر ۱۳۹۷اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟
۲۷ تیر ۱۳۹۷پورابراهیمی: افزایش 300درصدی نقدینگی به تحریم‌ ارتباطی ندارد/ دولت اختیارات لازم برای جنگ اقتصادی را دارد
۲۵ تیر ۱۳۹۷نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۹۹۱۶۱۱۷:۳۴:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۲
دلار شده ۸۰۰۰ تومان ..اقایون و رسانه هایشان جشن ورود زنان به ورزشگاه گرفتن..!
ناشناس۳۹۹۳۳۸۱۹:۵۲:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۲
چه ربطی داره ؟
ناشناس۴۰۰۵۶۱۱۳:۰۸:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۳
دقیقا چون بی ربطه برای ما سوال شده. مردم دارن زیر فشار خرد میشن، آقایون به فکر رفتن یا نرفتن زنها به ورزشگاه، اون هم نه توی یک مسابقه زنده که فقط برای دیدن یک مسابقه، هستن...
امیری۴۰۰۶۶۰۱۳:۲۸:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۳
متاسفانه تولیدکننده ایرانی همیشه بدنبال استفاده از رانت و انحصار و ممنوعیت ورود و میدان بی رقیب است ! هر طرفدار و حامی محصول داخلی هم باید بتواند ثابت کند که خرید کالای ایرانی معقول و به صرفه تر است.وگرنه اینکه کاسه گدایی دست بگیریم که مصرف کننده ایرانی بیا جنس 1000 تومنی داخلی را 5000 تومن بخر،تا جوون ایرانی بیکار پرسه نزنه،برای هیچکس پذیرفتنی نیست. 100 سال حمایت انحصاری از تولیدکننده ایرانی شده این!!اگر تولید بر اساس مزیت نسبی و قابل رقابت باشه،مردم انرا تشخیص میدهند و انرا خواهند خرید.
ناشناس۳۹۹۱۶۸۱۷:۴۰:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۲
ای کاش این مساله به همین راحتی که نوشته ای حل شدنی بود. اما متاسفانه مطلب شما بدون در نظر گرفتن عوامل بسیار مهم اقتصادی نوشته شده است. ساده ترین اصلی که در نظر نگرفتید این است که ظرف سه ماه و یکسال و دوسال از نظر اقتصادی هیچ کار مهمی نمی توان انجام داد.
ناشناس۳۹۹۲۴۳۱۸:۳۲:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۲
منطق دولت شش ساله اینه
مهدی۳۹۹۲۷۰۱۸:۵۱:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۲
درست است اما قصد داشته بپردازده به اصل موضوع نه حاشیه و حتی در کوتاه مدت هم خبر از حمایت تولید نیست
ناشناس۴۰۰۳۱۴۱۱:۴۶:۰۶ ۱۳۹۷/۴/۳
با این وضعیت قاچاق کالا توسط افراد رانتی بایدبجای تولید ملی افتخار ملی گفت....تولید ملی انهدام خیلی
ناشناس۳۹۹۱۹۱۱۷:۵۷:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۲
اقتصاد ایران تعطیله و نداریم
ناشناس۳۹۹۲۴۲۱۸:۳۲:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۲
ظرفیت فنی و مهارتی در ایران پایین است لذا استفاده از تعبیر تولید داخلی در معنای واقعی کلمه اشتباه است. جالبه که به عنوان مثال به عرض برسونم هیچ کارخونه ای در ایران توان تولید موتور لباس شویی رو نداره!!!
ناشناس۳۹۹۳۸۸۲۰:۲۳:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۲
زیر شلواری خریدم روش زده تولید پاکستان. شما دیگه توقعت خیلی زیاده
ناشناس۳۹۹۲۵۸۱۸:۴۴:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۲
قبل از هر حرفی بگویم که آرزوی من این است که ایرانی بتواند محصول با کیفیت و استاندارد تولید کند ولی : اکثر شرکتهای خصوصی که در ایران به کار تولید می پردازند انواع و اقسام تقلبها را در جهت کاهش قیمت تمام شده انجام می دهند مثلا رنگهای صنعتی تمام شرکتهایی که در ایران رنگ صنعتی مخصوص پتروشیمی و پالایشگاه تولید می کنند در تولید رنگ تقلبی و کاهش قیمت تمام شده و افزایش سود با هم در رقابت هستند من اطلاع دقیق دارم که تمام انرژی و همت این شرکتها در تولید رنگ ارزان و رشوه دادن با بازرسین و ماله کشی روی تقلبها صرف می شود و طی این سالها هیچ محصول جدیدی تولید نشده چرا که مدام از زیر پله شرکتهایی با قیمت و کیفیت بسیار نازل رشد می کنند و با رانت و پارتی وارد وندور لیست شرکتهای پیمانکاری بزرگ می شوند حتی شرکتهای خارجی خوش نام که گواهی تضمین کیفیت برای این شرکتها صادر می کنند برای حفظ مشتری بر روی عدم انطباقهای فاحش این شرکتها چشم می بندند و همانطور که میدانید این شرکتها با کمترین رعایت استاندارد کیفیت و محیط زیست و ایمنی به انواع و اقسام گواهینامه های تضمین کیفیت و محیط زیست و ایمنی بین المللی مزین هستند و این دلیل ندارد جز فساد فساد فساد وقتی یک بازرس با یک پاکت پول به راحتی از بی کیفیت بودن یک محصول می گذرد و اجازه ی مصرف یک مشت آشغال را در پروژه های پالایشگاهی ملی صادر می کند نباید انتظار داشت اون صاحب کارخانه که با مدرک سیکل از زیر صفر به انواع و اقسام امکانات رسیده است به چیزی غیر از تقلب فکر کند چنین کارفرمایی وقتی با یه تعداد کارمند و کارگر زیر دیپلم کارش راه می افتد دلیلی نمی بیند کارشناس و فارغ التحصیل دانشگاهی استخدام کند چرا ؟؟ چون مسئولین بررسی منابع پیمانکاران و شرکتهای نفتی دولتی با یک پاکت ناقابل پول دستور قرار گرفتن این شرکت با استانداردهای زیر صفر را در لیست تامین کنندگان معتبر صادر می کند خیلی دل پر دردی دارم از فساد فساد فساد باور ندارید از مسئولین کنترل کیفتی و تعمیرات نگهداری سایتهای پالایشگاه و پتروشیمی بپرسید که رنگهای آشغال داخلی سالیانه چه هزینه هایی به صنعت این کشور تحمیل می کند و از قدیمی تر ها بپرسید اون زمان که شرکتهای همپل و لی کاربولاین رنگ پتروشیمی ها را تامین می کردند هزینه ی تعمیرات و نگهداری چقدر بوده فقط گفته می شه تولید داخلی تولید داخلی آیا این تولید داخلی از لحاظ کیفیت قابل رقابت هست آیا مصرف این محصولات تقلبی داخلی به نفع صنایع هست ؟؟ من فقط یک صنعت را مثال زدم حتما مثالهای فراوان همه می شناسند و می دانند
ناشناس۳۹۹۳۳۵۱۹:۵۲:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۲
با این شیب که از دوماه قبل از عید گرفته ایم تا برج شش یا حد اکثر نه کار اقتصاد و کار گاه ها و کارخانه ها و مردم یکسره است البته فکر کنم در ان زمان هم حضرات میگن این فرو پاشی حباب است این فرو پاشی روانی است
ناشناس۳۹۹۴۷۰۲۱:۴۵:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۲
وقتی دایره سیاستمدارهامون محدود به چند ده نفر بیشتر نیست توقعتون یه کم بالاست
ناشناس۳۹۹۵۰۵۲۲:۱۹:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۲
منافع دولتیان در وارداته بنابراین دست ازش بر نمی دارن
بهزاد۳۹۹۶۵۵۰۰:۴۲:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۳
مطمئنی فقط دولتیان هستند؟ توان اونا در حد ۲۰۰ میلیون پوشاکه.
ناشناس۳۹۹۵۶۸۲۳:۲۱:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۲
برخی سیاسیون که بستگانشان کارشان واردات است چه انگیزه ای برای تشویق تولید ملی دارند ،اینها فقط به حساب بانکی خودشان فکر میکنند و البته مطمین هستند که قانون ارزیابی اموال در چهار دهه اخیر که در اسفند ماه سال ۹۶ با آب و تاب در مجلس مطرح بود برای همیشه مسکوت ماند ومرد، کسی اموالشان را مانیتور و کنترل و منبع یابی نمی‌کندو کسب هم به بستگان مسعولان که با وثیقه آزادند کاری ندارد که مصونیت سمت بستگان آنها بر سر آنها گسترده است کدام نماینده از آن طرح دفاع میکند آیا منافع نماینده اقتضا می‌کند ....تولید ملی با این افرادیتیم است ...و من کارگر بدنبال دغدقه فردا و کار و ....
ناشناس۳۹۹۵۷۸۲۳:۲۸:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۲
وارد کنندگان خودی هر روز با رانت پولدارتر و قشر ضعیف و متوسط بی رانت و بستگان متنفذ بجای بخور و نمیر به فاز نخور و بمیر انتقال وضعیت داده اند ...این قانون.ن مشروعیت سنجی اموال در مجلس چه شد آقایان نمایندگان بی تفاوت به این قانون ...اجرای این قانون و تصویب ان چه شد ...نکند ...شما هم ...شفاف سازی و مشروعیت سنجی را نمی خواهید خودتان ناکرده ...
محمد۳۹۹۷۰۳۰۱:۲۰:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۳
سلام تولید ملی وقتی پیشرفت میکنه یا اصطلاحا ملی میشه که اول کیفیت از همه لحاظ مخصوصا خدمات ببر بالا دوم از تکنولوژی روز استفاده بشه سوم دست ازمنفعت طلبی صرف برداره چون وقتی میبینن رقیب ندارن فقط بفکر سود بیشتر هستن چهارم با رونق کار و تولید بیشتر بفکر پرسنل وکارگران مجموعه باشن تا انها هم تغییر احساس کنن که متاسفانه این مورد اخری در بیشتر جاها رعایت نمیشه
ناشناس۴۰۰۱۹۱۱۱:۰۶:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۳
منصفانه قیمت کالاهای داخلی بخصوص لوازم خانگی را در مدت سه ماه اول سال بررسی کنید تا از حمایت کالای داخلی زده شوید. حمایت از کالای داخلی ، کیفیت و قیمت منصفانه آنرا میطلبد. و گرنه مثل همیشه در این مورد هم دچار شعار زدگی خواهیم شد.
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

 2. سرلشکر جعفری: منافقین، سلطنت‌طلب‌ها و صهیونیست‌ها در ماه‌های اخیر برای توسعه ناامنی در کشور هزینه‌های بسیاری کردند

 3. خطایی که زندگی «شیرین» را تلخ کرد

 4. این موجود می‌تواند تا پس از مرگ خورشید نیز زنده بماند+ عکس

 5. معاون بطحایی: ۲۰ درصد رشد فقط برای «حداقل حقوق» بود

 6. 5 دقیقه از بهترین لحظات اجرای پاسداران در محضر فرمانده کل قوا

 7. اکران «اتاق تاریک» از مهرماه/ سانس‌های طلایی در اختیار کمدی‌هاست

 8. پیشگیری از سرطان تخمدان با مصرف آسپرین

 9. سیرچ کرمان ۵.۸ ریشتر لرزید/ هیچ خسارت و تلفات جانی گزارش نشده است/چند دیوار قدیمی فروریخته است

 10. آتلانتیک: «گنبد آهنین» در برابر «موج موشکی حزب‌الله» ذوب می‌شود

 11. بطحایی: از والدینی که کارنامه فرزندشان را گروکشی کردند عذرخواهی می‌کنم/ حل مشکل دوپینگ کنکور

 12. موضع‌گیری‌های پاندولی ترامپ: دخالت روسیه در انتخابات آمریکا فریب بزرگ است

 13. بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون در گذشت

 14. کودکی که آرزوی اسب سردار را دارد! +عکس

 15. حداقل و حداکثر ساعات کار کارگران در طول هفته و ماه چقدر است؟

 16. حسن زاده: رای نهایی سوپرجام امروز اعلام می شود

 17. نیکی هیلی یکی از توییت‌های گروهک تروریستی منافقین را بازنشر کرد

 18. راز تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

 19. آغاز بیمه تکمیلی رایگان ۹۰۰ هزار راننده از امروز

 20. عقبایی در واکنش به طرح آخوندی: تعزیراتی کردن اجاره مسکن جواب نمی‎دهد/افزایش ۱۰درصد ضمانت اجرا ندارد

 21. وقتی یک امداگر زن محافظ فرمانده می‌شود +عکس

 22. بیرانوند: کی‌روش و برانکو هرگز ما را وارد اختلاف خود نکردند/ به رونالدو گفتم داد نزن، حرفت را در زمین ثابت کن

 23. آتش‌سوزی در مجتمع پارامیس ۷۸ مصدوم برجای گذاشت + اسامی مصدومان بستری‌شده

 24. کارنامه جهانبخش در اردی‌ویزه مورد توجه رسانه‌های اروپایی

 25. سفرای تازه‌نفسی که وارد کارزار دیپلماسی شدند

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 5. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 17. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 18. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 19. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 20. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 21. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 22. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 23. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 24. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 25. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 6. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 7. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 8. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 9. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 10. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 11. صنعت برق کشور و چند نکته

 12. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 13. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 14. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 15. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 16. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 17. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 18. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 19. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 20. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 21. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 22. انحصار، آفت بازار وکالت

 23. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 24. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 25. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

پربحث‌های اخیر

 1. پاسخگویی زنگنه درباره آتش سوزی پالایشگاهها، توزیع نامناسب قیر آسفالت و نخریدن لوله های تولید داخل در صحن مجلس

 2. وزیر اقتصاد: علیه فراریان مالیاتی اعلام جرم می‌کنیم

 3. پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

 4. حداقل و حداکثر ساعات کار کارگران در طول هفته و ماه چقدر است؟

 5. راز تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

 6. آغاز بیمه تکمیلی رایگان ۹۰۰ هزار راننده از امروز

 7. عقبایی در واکنش به طرح آخوندی: تعزیراتی کردن اجاره مسکن جواب نمی‎دهد/افزایش ۱۰درصد ضمانت اجرا ندارد

 8. ارائه 8 راهکار برای کامیون‌داران

 9. معاون اقتصادی رئیس‌جمهور: نرخ ارز متعادل می‌شود

 10. ایرانی‌ها در رتبه سوم خریداران خانه در ترکیه

 11. ایران خودرو: محصولات ثبت نامی تحویل داده میشود

 12. واکنش طیب‌نیا به اخذ سمت جدید در دولت

 13. بهای سکه ۱۲۴ هزار تومان افزایش یافت+جدول

 14. سیف اعلام کرد: شفافیت تامین ارز با سامانه نیما/ادامه قاچاق در بازارچه‌های مرزی

 15. دستگیری عامل پرداخت تسهیلات بانکی غیرمجاز ۸ میلیاردی

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 2. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 3. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 4. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 5. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 6. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 7. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 8. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 9. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 10. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 11. استیضاحی که در دستور کار قرار نگرفت

 12. دستگیری ۳۰۰ نفر از مخلان بازار سکه و ارز

 13. حاجی دلیگانی: "نفت برابر غذا" طرح ناشیانه برخی مسئولان مرعوب است

 14. انتخاب رئیس FATF به عنوان مامور اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 15. پاسخگویی زنگنه درباره آتش سوزی پالایشگاهها، توزیع نامناسب قیر آسفالت و نخریدن لوله های تولید داخل در صحن مجلس

 16. معرفی هفت عضو کابینه برای پاسخ به سوالات نمایندگان از رئیس جمهور+ اسامی

 17. وزیر اقتصاد: علیه فراریان مالیاتی اعلام جرم می‌کنیم

 18. شرکت توانیر: خاموشی‌ها روند افزایشی نخواهد داشت

 19. جعفرزاده ایمن آبادی: ۲ هزار خودرو غیرقانونی ترخیص شده است

 20. مأموریت لاریجانی به کمیسیون‌های مجلس

 21. صرفه‌جویی مصرف برق به خانه ملت رسید

 22. ارائه 8 راهکار برای کامیون‌داران

 23. معاون اقتصادی رئیس‌جمهور: نرخ ارز متعادل می‌شود

 24. ایرانی‌ها در رتبه سوم خریداران خانه در ترکیه

 25. ایران خودرو: محصولات ثبت نامی تحویل داده میشود

پربحث‌های هفته

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. صنعت برق کشور و چند نکته

 3. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 4. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 5. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 6. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 7. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 8. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 9. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 10. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 11. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 12. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 13. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 14. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 15. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 16. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 17. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 18. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 19. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 20. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 21. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 22. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 23. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 24. آذری جهرمی: فساد در زیرمجموعه را باید داد بزنیم/ یک پیر زن در دهات می آورند و همه تخلفات را به نام او انجام می دهند/دولت الکترونیک این نیست

 25. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

آخرین عناوین