سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

محسن نظری، گروه اقتصادی الف،   3970402133 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

اقتصاد ایران شرایط حساسی را پشت سر می‌گذارد، امروز به هر دلیلی اقتصاد کشورمان درگیر مشکلات داخلی و خارجی است، داخلی از این بابت که این اقتصاد نفتی، دولتی و ناکارآمد است؛ اقتصادی مبتنی بر واردات و از جنبه بیرون نیز که تاثیر آن حتی به یک‌سوم تاثیر داخل هم نمی‌رسد با مشکلاتی مانند تحریم و جنگ تمام‌عیار اقتصادی روبرو است.

اینکه اقتصاد ایران امروز این وضعیت را دارد، حاصل چند سال دادن مُسکن به‌جای جراحی است؛ دولت‌ها پس از جنگ و از اوایل دهه هفتاد تاکنون با این دردها ادامه دادند و هرکدام قرص مربوط به خود  را برای اقتصاد تجویز کرده که درمانی مقطعی داشت؛ درحالی‌که اقتصاد کشورمان نیاز به گرفتن تصمیمات سخت دارد که دولت‌ها به دلایل سیاسی و نداشتن مدیریت صحیح از آن سرباز می‌زنند اما امروز دیگر اقتصادی ایران با مُسکن سرپا نخواهد ماند.

امروز اقتصادی ایران باید درد جراحی را بپذیرد و دولت به‌عنوان قوه مجریه و  با کمک سایر دستگاه برای آن اقدام کنند، دیگر این اقتصاد با تصمیمات مقطعی نمی‌تواند ادامه دهد؛ امروز  کشور با مشکلات نظام بانکی، مالیاتی، تامین اجتماعی، بیکاری، فساد اقتصادی و نبود شفافیت و... درگیر است و هر دولتی سرکار می‌آید این موارد و چالش‌های اقتصادی کشور را به‌خوبی بیان می‌کند اما دریغ از  اقدام و عمل .

در همه جوامع و اقتصادها تولید از اهمیت خاصی برخوردار و باعث رشد و شکوفایی می‌شود؛ با رونق تولید، بیکاری کاهش و رفاه ایجاد خواهد شد و تولید می‌تواند قدرت یک جامعه باشد؛ اما دولت‌ها از تولید در ایران غافل ماندند، البته همیشه روسای دولت و وزرای اقتصادی از آن سخن می‌گویند اما در سیاست‌گذاری‌ها، تولید در انتها قرار می‌گیرد؛ تولید در کشورمان با مشکلات متعددی مانند قاچاق کالا، واردات بی‌رویه، قیمت تمام‌شده بالا (نرخ سود بانکی بالا) مواجه است، در مقابل بخش بازرگانی (واردات) دارای سود فراوانی است. که همواره عرصه را برای تولید داخلی تنگ کرده و می‌کند.

اما برای رهایی از مشکلات اقتصادی ایران و درمان آن نسخه‌ای را رهبر انقلاب در سال‌های گذشته (از سال ۸۹) عنوان کردند که آن «اقتصادی مقاومتی» است، اقتصادی تولید محور، مردمی و دانش‌بنیان؛ اما دولت‌ها در تحقق اهداف این سند بالادستی که سیاست‌های آن در بهمن ۱۳۹۲ از سوی رهبری ابلاغ شد توفیق چندانی نداشتند و برای پاسخگویی به مطالبات امور جاری را به‌جای امور اقتصاد مقاومتی عنوان  کردند؛ مثلاً به افزایش درآمدهای مالیاتی می‌پردازند، اما این را از تولیدکننده واقعی می‌گیرند و هستند کسانی که سود آن‌چنانی به جیب می‌زنند و ریالی مالیات (فرار مالیاتی) نمی‌دهند البته برای این موضوع اقدامات خوبی انجام‌شده ولی کافی نیست یا به‌جای اینکه پایه‌های مالیاتی را افزایش دهند، میزان مالیات ستانی را بالا می‌برند.

رهبر حکیم انقلاب سال ۱۳۹۵ را سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل؛ سال گذشته را سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و امسال را سال حمایت از کالای ایرانی عنوان و تعیین کردند؛ اینکه اقتصاد مقاومتی نسخه درمانی اقتصادی ایران هست، مورد اتفاق همه کارشناسان قرار داد، البته هنوز نتوانستیم به مفهوم واحدی از آن برسیم؛ اما این نسخه به عناوین دیگر در کشورهایی که امروز به توسعه اقتصادی رسیدن اجراشده، مانند آمریکا، فرانسه، ژاپن و... و هدف آن‌ها یکی است و آن حمایت از اقتصادی ملی آن کشور (تولید، اشتغال، صادرات، ارزش‌افزوده و اقتصاد بخش خصوصی واقعی) و نشان می‌دهد که این کشورها در مسیر رشد اقتصادی‌شان تا چه حد سیاست‌های نزدیک به اقتصاد مقاومتی را پیاده‌سازی کردند.

آمریکا در حمایت از تولیدات داخلی خود با شعار دولت کارآفرین  قدمتی ۲۰۰ ساله دارد و به‌عنوان کشوری حامی صنایع نوزاد شناخته می‌شود یا اینکه بر اساس گزارش نشریه بلومبرگ در سال ۲۰۱۱؛ مردم فرانسه برای حمایت از تولید ملی و هم‌وطنانِ تولیدکننده‌شان حاضرند ۵ تا ۱۰ درصد قیمت بالاتری را بپردازند یا اینکه سیاست‌گذاران آلمانی با استفاده از همین شهرت خود (منظم بودن) ابزارآلات دقیقی را می‌سازند و این باعث شده حتی با ظهور اقتصادهای پیشرفته‌ای همچون چین دغدغه‌ای نداشته باشند و راهی برای صادرات (باسیاست افزایش صادرات ‏و کنترل واردات) پیدا کنند و در صادرات همیشه در سکوهای نخست قرار بگیرند  و اقتصادشان در جایگاه پنجم دنیا بایستد.

سال‌های گذشته که گذشته و عملاً دولت نتوانست توفیق آن‌چنانی کسب کند؛ اما رهبر انقلاب امسال را سال حمایت از کالای ایرانی عنوان کردند و آن‌را وظیفه همه، اعم از دولت، مردم، سایر نهاد و قوا و بخش خصوصی (بخوانید تولید) دانستند، اما دولت به‌عنوان قوه مجریه و پیشران، نقش و وظیفه مهم‌تری نسبت به بقیه دارد؛ باید سیاست‌هایش معطوف به شعار سال باشد؛ امروز یک‌فصل سال سپری شد اما همچنان به شعار سال شعارگونه می‌نگریم.

امروز نقدینگی سر به فلک کشیده؛ قیمت سکه به ۳ میلیون نزدیک می‌شود، دلار در بازار غیررسمی خریدوفروش می‌شود، قیمت مسکن رشد ۳۰ درصدی را درحالی‌که در رکود است تجربه کرد؛ اما تولید همچنان با مشکلات یک دهه گذشته دست‌وپنجه نرم می‌کند و معلوم نیست بانک‌ها حکم مصادره چند بنگاه تولید را گرفته و می‌گیرند و هرروز چند بنگاه تعطیل‌شده و یا با نصف ظرفیت به حیات خود ادامه می‌دهند؛ امروز سه ماه از سال برابر با ۹۳ روز گذشته و برای تحقق شعار سال با توجه به برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری دقیق و توجه به‌تمامی ابعاد و جوانب کار اقدام کرد، امروز بسیاری از کالاهای ساخت داخل از حیث رقابت‌پذیری و کیفیت، حرف زیادی برای گفتن حتی در بازارهای بین‌المللی دارند، ولی تولیدکنندگان توان عرضه و حضور در این بازارهای دنیا و داخل را ندارد و هر روز قدرت‌شان کمتر می‌شود.

حمایت از تولید ایرانی سه ضلع دولت، مردم و تولیدکننده دارد که هر یک باید وظیفه خود را به‌خوبی انجام دهند؛ اما نقش دولت از همه بیشتر است زیرا باید سیاست‌گذاری و حکمرانی کند؛ همه‌ی ما بخصوص دولت باید به این سوال پاسخ دهیم که برای حمایت از کالای ایرانی (بخوانید کارگر ایرانی و اشتغال جوانان) چه کردیم؟براساس شواهد دولت انگار برنامه‌ای برای اقتصاد و بازار ندارد و کابینه اقتصادی دولت دوازدهم نتوانست نمره خوبی کسب کند و همه اتفاق نظر دارند که این کابینه باید  دستخوش تحول شود؛ ولی با دست روی دست گذشتن و منتظر ماندن برای رخ دادن معجزه،  اتفاق رخ نخواهد داد و مشکلات اقتصاد ایران هر روز عمیق‌تر خواهد شد؛ اقتصادی که باید به جنگ تحریمهای سخت دشمن برود و چشم به هم بزنیم سال تمام می‌شود و ما می‌مانیم گلدان هایی با گُل‌ها و گِل‌های خشک‌شده که دیگر آب دادن و ریختن کود پای آن سودی ندارد و چه بسادیگر دیر شده باشد.

عناوین مرتبط

۲۳ آذر ۱۳۹۷ ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت
۲۲ آذر ۱۳۹۷هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟
۲۱ آذر ۱۳۹۷بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟
۲۱ آذر ۱۳۹۷بودجه سال آینده چقدر به نفت وابسته است؟
۲۰ آذر ۱۳۹۷رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی
۱۹ آذر ۱۳۹۷کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!
۱۹ آذر ۱۳۹۷فروش نفت که نشد کار!
۱۸ آذر ۱۳۹۷پدیده جدید اقتصاد ایران
۱۷ آذر ۱۳۹۷خطیبی: اوپک تصمیم اقتصادی گرفت؛ فشار‌ آمریکا جواب نداد/ نباید نگران سقوط قیمت طلای سیاه باشیم/ پیش‌بینی نفت ۷۰ دلاری/ قیمت و میزان فروش نفت در بودجه محقق می‌شود؟
۱۷ آذر ۱۳۹۷مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند
۱۶ آذر ۱۳۹۷چند نکته در مورد بازار خودرو
۱۵ آذر ۱۳۹۷یارانه نقدی بدون تغییر همان ۴۵۵۰۰ تومان برای هر نفر در سال آینده/ قیمت بنزین همان ۱۰۰۰ تومان است/ فروش ۱/۵ میلیون بشکه نفت با قیمت ۵۴ دلار/ ۱۴میلیار دلار برای کالاهای اساسی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۹۹۱۶۱۱۷:۳۴:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۲
دلار شده ۸۰۰۰ تومان ..اقایون و رسانه هایشان جشن ورود زنان به ورزشگاه گرفتن..!
ناشناس۳۹۹۳۳۸۱۹:۵۲:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۲
چه ربطی داره ؟
ناشناس۴۰۰۵۶۱۱۳:۰۸:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۳
دقیقا چون بی ربطه برای ما سوال شده. مردم دارن زیر فشار خرد میشن، آقایون به فکر رفتن یا نرفتن زنها به ورزشگاه، اون هم نه توی یک مسابقه زنده که فقط برای دیدن یک مسابقه، هستن...
امیری۴۰۰۶۶۰۱۳:۲۸:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۳
متاسفانه تولیدکننده ایرانی همیشه بدنبال استفاده از رانت و انحصار و ممنوعیت ورود و میدان بی رقیب است ! هر طرفدار و حامی محصول داخلی هم باید بتواند ثابت کند که خرید کالای ایرانی معقول و به صرفه تر است.وگرنه اینکه کاسه گدایی دست بگیریم که مصرف کننده ایرانی بیا جنس 1000 تومنی داخلی را 5000 تومن بخر،تا جوون ایرانی بیکار پرسه نزنه،برای هیچکس پذیرفتنی نیست. 100 سال حمایت انحصاری از تولیدکننده ایرانی شده این!!اگر تولید بر اساس مزیت نسبی و قابل رقابت باشه،مردم انرا تشخیص میدهند و انرا خواهند خرید.
ناشناس۳۹۹۱۶۸۱۷:۴۰:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۲
ای کاش این مساله به همین راحتی که نوشته ای حل شدنی بود. اما متاسفانه مطلب شما بدون در نظر گرفتن عوامل بسیار مهم اقتصادی نوشته شده است. ساده ترین اصلی که در نظر نگرفتید این است که ظرف سه ماه و یکسال و دوسال از نظر اقتصادی هیچ کار مهمی نمی توان انجام داد.
ناشناس۳۹۹۲۴۳۱۸:۳۲:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۲
منطق دولت شش ساله اینه
مهدی۳۹۹۲۷۰۱۸:۵۱:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۲
درست است اما قصد داشته بپردازده به اصل موضوع نه حاشیه و حتی در کوتاه مدت هم خبر از حمایت تولید نیست
ناشناس۴۰۰۳۱۴۱۱:۴۶:۰۶ ۱۳۹۷/۴/۳
با این وضعیت قاچاق کالا توسط افراد رانتی بایدبجای تولید ملی افتخار ملی گفت....تولید ملی انهدام خیلی
ناشناس۳۹۹۱۹۱۱۷:۵۷:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۲
اقتصاد ایران تعطیله و نداریم
ناشناس۳۹۹۲۴۲۱۸:۳۲:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۲
ظرفیت فنی و مهارتی در ایران پایین است لذا استفاده از تعبیر تولید داخلی در معنای واقعی کلمه اشتباه است. جالبه که به عنوان مثال به عرض برسونم هیچ کارخونه ای در ایران توان تولید موتور لباس شویی رو نداره!!!
ناشناس۳۹۹۳۸۸۲۰:۲۳:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۲
زیر شلواری خریدم روش زده تولید پاکستان. شما دیگه توقعت خیلی زیاده
ناشناس۳۹۹۲۵۸۱۸:۴۴:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۲
قبل از هر حرفی بگویم که آرزوی من این است که ایرانی بتواند محصول با کیفیت و استاندارد تولید کند ولی : اکثر شرکتهای خصوصی که در ایران به کار تولید می پردازند انواع و اقسام تقلبها را در جهت کاهش قیمت تمام شده انجام می دهند مثلا رنگهای صنعتی تمام شرکتهایی که در ایران رنگ صنعتی مخصوص پتروشیمی و پالایشگاه تولید می کنند در تولید رنگ تقلبی و کاهش قیمت تمام شده و افزایش سود با هم در رقابت هستند من اطلاع دقیق دارم که تمام انرژی و همت این شرکتها در تولید رنگ ارزان و رشوه دادن با بازرسین و ماله کشی روی تقلبها صرف می شود و طی این سالها هیچ محصول جدیدی تولید نشده چرا که مدام از زیر پله شرکتهایی با قیمت و کیفیت بسیار نازل رشد می کنند و با رانت و پارتی وارد وندور لیست شرکتهای پیمانکاری بزرگ می شوند حتی شرکتهای خارجی خوش نام که گواهی تضمین کیفیت برای این شرکتها صادر می کنند برای حفظ مشتری بر روی عدم انطباقهای فاحش این شرکتها چشم می بندند و همانطور که میدانید این شرکتها با کمترین رعایت استاندارد کیفیت و محیط زیست و ایمنی به انواع و اقسام گواهینامه های تضمین کیفیت و محیط زیست و ایمنی بین المللی مزین هستند و این دلیل ندارد جز فساد فساد فساد وقتی یک بازرس با یک پاکت پول به راحتی از بی کیفیت بودن یک محصول می گذرد و اجازه ی مصرف یک مشت آشغال را در پروژه های پالایشگاهی ملی صادر می کند نباید انتظار داشت اون صاحب کارخانه که با مدرک سیکل از زیر صفر به انواع و اقسام امکانات رسیده است به چیزی غیر از تقلب فکر کند چنین کارفرمایی وقتی با یه تعداد کارمند و کارگر زیر دیپلم کارش راه می افتد دلیلی نمی بیند کارشناس و فارغ التحصیل دانشگاهی استخدام کند چرا ؟؟ چون مسئولین بررسی منابع پیمانکاران و شرکتهای نفتی دولتی با یک پاکت ناقابل پول دستور قرار گرفتن این شرکت با استانداردهای زیر صفر را در لیست تامین کنندگان معتبر صادر می کند خیلی دل پر دردی دارم از فساد فساد فساد باور ندارید از مسئولین کنترل کیفتی و تعمیرات نگهداری سایتهای پالایشگاه و پتروشیمی بپرسید که رنگهای آشغال داخلی سالیانه چه هزینه هایی به صنعت این کشور تحمیل می کند و از قدیمی تر ها بپرسید اون زمان که شرکتهای همپل و لی کاربولاین رنگ پتروشیمی ها را تامین می کردند هزینه ی تعمیرات و نگهداری چقدر بوده فقط گفته می شه تولید داخلی تولید داخلی آیا این تولید داخلی از لحاظ کیفیت قابل رقابت هست آیا مصرف این محصولات تقلبی داخلی به نفع صنایع هست ؟؟ من فقط یک صنعت را مثال زدم حتما مثالهای فراوان همه می شناسند و می دانند
ناشناس۳۹۹۳۳۵۱۹:۵۲:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۲
با این شیب که از دوماه قبل از عید گرفته ایم تا برج شش یا حد اکثر نه کار اقتصاد و کار گاه ها و کارخانه ها و مردم یکسره است البته فکر کنم در ان زمان هم حضرات میگن این فرو پاشی حباب است این فرو پاشی روانی است
ناشناس۳۹۹۴۷۰۲۱:۴۵:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۲
وقتی دایره سیاستمدارهامون محدود به چند ده نفر بیشتر نیست توقعتون یه کم بالاست
ناشناس۳۹۹۵۰۵۲۲:۱۹:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۲
منافع دولتیان در وارداته بنابراین دست ازش بر نمی دارن
بهزاد۳۹۹۶۵۵۰۰:۴۲:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۳
مطمئنی فقط دولتیان هستند؟ توان اونا در حد ۲۰۰ میلیون پوشاکه.
ناشناس۳۹۹۵۶۸۲۳:۲۱:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۲
برخی سیاسیون که بستگانشان کارشان واردات است چه انگیزه ای برای تشویق تولید ملی دارند ،اینها فقط به حساب بانکی خودشان فکر میکنند و البته مطمین هستند که قانون ارزیابی اموال در چهار دهه اخیر که در اسفند ماه سال ۹۶ با آب و تاب در مجلس مطرح بود برای همیشه مسکوت ماند ومرد، کسی اموالشان را مانیتور و کنترل و منبع یابی نمی‌کندو کسب هم به بستگان مسعولان که با وثیقه آزادند کاری ندارد که مصونیت سمت بستگان آنها بر سر آنها گسترده است کدام نماینده از آن طرح دفاع میکند آیا منافع نماینده اقتضا می‌کند ....تولید ملی با این افرادیتیم است ...و من کارگر بدنبال دغدقه فردا و کار و ....
ناشناس۳۹۹۵۷۸۲۳:۲۸:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۲
وارد کنندگان خودی هر روز با رانت پولدارتر و قشر ضعیف و متوسط بی رانت و بستگان متنفذ بجای بخور و نمیر به فاز نخور و بمیر انتقال وضعیت داده اند ...این قانون.ن مشروعیت سنجی اموال در مجلس چه شد آقایان نمایندگان بی تفاوت به این قانون ...اجرای این قانون و تصویب ان چه شد ...نکند ...شما هم ...شفاف سازی و مشروعیت سنجی را نمی خواهید خودتان ناکرده ...
محمد۳۹۹۷۰۳۰۱:۲۰:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۳
سلام تولید ملی وقتی پیشرفت میکنه یا اصطلاحا ملی میشه که اول کیفیت از همه لحاظ مخصوصا خدمات ببر بالا دوم از تکنولوژی روز استفاده بشه سوم دست ازمنفعت طلبی صرف برداره چون وقتی میبینن رقیب ندارن فقط بفکر سود بیشتر هستن چهارم با رونق کار و تولید بیشتر بفکر پرسنل وکارگران مجموعه باشن تا انها هم تغییر احساس کنن که متاسفانه این مورد اخری در بیشتر جاها رعایت نمیشه
ناشناس۴۰۰۱۹۱۱۱:۰۶:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۳
منصفانه قیمت کالاهای داخلی بخصوص لوازم خانگی را در مدت سه ماه اول سال بررسی کنید تا از حمایت کالای داخلی زده شوید. حمایت از کالای داخلی ، کیفیت و قیمت منصفانه آنرا میطلبد. و گرنه مثل همیشه در این مورد هم دچار شعار زدگی خواهیم شد.

پربحث‌های امروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 3. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 4. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 5. مظلومی که داستان ندارد

 6. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 7. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 8. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 9. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 10. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 11. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 12. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 13. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 14. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 15. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 16. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 17. کاظم جلالی: خبری از اجرای SPV نیست

 18. نرخ شیرینی برای شب یلدا مشخص شد + قیمت‌ها

 19. بیدار بمان آقای فوکویاما

 20. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 21. رئیس اتحادیه طلا و جواهر: شب یلدا تاثیری در قیمت سکه و طلا ندارد

 22. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 23. ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

 24. کلانی: پرسپولیس شایسته سومین قهرمانی است

 25. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 17. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 20. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 21. حرف های یک مهندس برق مملکت

 22. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 23. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 24. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 25. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های دیروز

 1. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 2. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 3. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 4. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 5. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 6. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 7. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 8. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 9. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 10. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 11. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 12. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

 13. لایحه بودجه 1398 در دستور کار مجلس

 14. قرارداد عراق با آمریکا برای واردات گندم و برنج

 15. ترکش افزایش قیمت خودرو برتن مددجویان کمیته امداد

 16. هند از لیر ترکیه و وون کره در تجارت استفاده می کند

 17. احتمال توافق با آمریکا برای معاف شدن از تحریم های ضدایرانی

 18. احداث شهرک های صنعتی مشترک با عراق راه حل مشکل کولبری

 19. پورابراهیمی: پرداخت یارانه در بودجه 98 نیاز به بازنگری دارد

 20. ضرورت کاهش بیشتر تولید نفت اوپک در آینده

 21. پیش‌بینی زودتر از موعد برای کمبود عرضه نفت در سال آینده

 22. رایزنی با کشورهای همسایه برای حذف تعرفه‌های وارداتی

 23. سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی

 24. بودجه در شرایط جنگ اقتصادی منعکس‌کننده تصمیمات مالی نظام است

 25. جزئیات پرداخت تسهیلات ارزی در ۹ بخش بزرگ اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 6. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 7. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 10. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 11. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 12. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 13. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 14. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 15. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 16. دلار ۹ هزار تومان شد

 17. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 18. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 19. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 20. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 21. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 22. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 23. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 24. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 25. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

آخرین عناوین