مگنت-ستاره یک مربع

منافع ملی یا دعواهای کودکانه؟

حسین مهدی تبار، گروه تعاملی الف،   3970324090 ۱۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
منافع ملی یا دعواهای کودکانه؟

پس از یک سال و با اهدای لوایح مربوط به پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم و پالرمو، مجددا مباحث مربوط به «FATF» در فضای سیاسی کشور مطرح شده است.

آن‌چه بیش از هر چیز دیگری در چنین موقعیتی رنج آور است، واکنش موافقان و مخالفان این موضوع، به خصوص نمایندگان و سیاستمداران تصمیمگیر است. هیاهوهای عمدتا غلطی که بدون در نظر گرفتن مباحث کارشناسی، حقوقی و اقتصادی مربوط به حواشی مسئله، تنها از روی جبهه‌گیری‌های سیاسی و بعضا، حب و بغض‌های نابخردانه مطرح می‌شود. تاسف‌بار است که تجربه تلخ حواشی مربوط به برجام، هنوز سیاسیون کشور را به این نتیجه نرسانده که مسائل حیاتی کشور_ حداقل آن دسته که به خارج کشور و روابط تجاری-امنیتی کشور مربوط است_ به تاملی ژرف و بررسی دقیق و بدور از حواشی نیازمند است نه دعوا و مجادله.

استفاده از مباحث تخصصی کارشناسان امر بدون سو گیری جناحی، حداقل کاری‌ست که باید توسط تصمیم‌گیران کشور در بررسی پیوستن به معاهدات و سازمان‌های بین المللی پیگیری شود تا مبادا، همچون آن‌چه تا کنون رخ داده، مشکلات، خیلی دیر تر از آن‌چه خیال کنیم و زمانی که دیگر کار از کار گذشته عیان گردند.در همین رابطه، توجه و بررسی مباحث زیر در روند بررسی حاشیه‌های تعامل با FATF در خورد توجه است؛

اولا؛ با توجه به عمل یک‌جانبه وزیر سابق اقتصاد، دکتر طیب‌نیا، در پذیرش تعهد سطح‌ بالای موجود در اکشن پلن دریافتی از کارگروه مذکور و با عنایت به این مهم که چنین اقدامی، بر خلاف صراحت اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی است، پر واضح است آنچه تحت عنوان برنامه اجرایی فعلا در حال اجراست فاقد بار حقوقی بوده و با نادیده‌انگاری حق حاکمیت ملی بی ارزش است. در قدم اول، لازم است وزارت اقتصاد با مشارکت بانک مرکزی و البته وزارت امور خارجه، تعامل مجددی مبتنی بر قانون اساسی را با این کارگروه شروع نماید و انچه اکنون در حال اجراست را به حال تعویق دربیاورد.

ثانیا؛ برجام و نقض مکرر آن توسط دو دولت پیاپی امریکا و سر انجام، خروج یکجانبه حکومت امریکا از برجام که واضحا، زیر پا گذاشتن اصلیات حقوق بین الملل است، این تجربه را برای کشور به ارمغان آورد که عمل نقد در ازای دریافت وعده نسیه نمی‌تواند و نباید، مورد اعتماد مقامات ایران باشد. آن‌چه فعلا تحت عنوان برنامه اجرایی روی میز ایران است، به هیچ‌وجه تضمینی برای عادی سازی وجهه ایران در لیست اعلامی این کارگروه نیست و معلوم نیست، حتی با اجرای کامل تعهدات فعلی از سوی ایران، کارگروه مذکور که عمل سیاست زده آن کاملا هویداست، ایران را به طور کامل از لیست کشورهای با ریسک بالا خارج نماید. پر واضح است این مسئله، یعنی دریافت تضمین کسب امتیاز در هر مرحله و اجرای قدم به قدم، مورد توجه مسئولین برای تعاملات جدید با این کارگروه باشد.

ثالثا؛ تقلیل مخاطرات احتمالی تعامل گسترده با اف ای تی اف، به قطع رابطه مالی با حزب الله و یا باز شدن پای داعش به کشور(!) که عمدتا از سوی برخی مخالفین به عنوان دلایل مخالفت اعلام می‌شود، خود خطایی اشکار و ناشی از عدم درک صحیح واقعیت موجود است. موارد مذکور، هر چند جز مخاطرات احتمالی همکاری با این کارگروه هستند اما در مقابل مسایل دیگر بسیار کم اهمیتند. بیش از هر چیز دیگری، دو مورد زیر باید مورد توجه مسئولان تصمیم گیر باشد؛

اول-تجربه بحران اقتصادی سالهای ۹۰-۹۱ خود گویای این حقیقت بزرگ است که آن‌چه موجب اثر گذاری تحریم‌های گسترده روی تبادلات تجاری ایران و قطع تقریبا کامل روابط بانکی کشور شد، اشتباهات فاحش دولت قبل و منفافذ فراوانی بود که اقتصاد ایران را به دام تحریم هل می‌داد. حال بباید دانست که با توجه به خروج امریکا از برجام و بازگشتن تحریم های ثانویه روی نهاد های مهمی همچون بانک مرکزی و با عنایت به سیستم جدید تحریم‌های امریکا _ به عنوان نمونه کاتسا_ که به عکس تحریم‌های نسل قدیم، بسیار دقیق، نقطه زن و به اصطلاح ویروسی خواهند بود و امده تا کل اقتصاد را در بر بگیرد، هر اشتباه کوچکی کشور را به اسیب های جبران ناپذیری دچار خواهد کرد.

توجه به مکانیسم اثر گذاری تحریم های نسل جدید امریکا، گویای آن است که ایالات متحده در صدد است تا با گسترش تحریم‌ها، به نحوی که هر مبادله با نهاد تحریمی، خود موجب تحریم شدن باشد، کل اقتصاد ایران را قفل کند. برای چنین امری، اطلاع دقیق از تعاملات بانکی نهاد های تحریمی امریکا _همچون سپاه پاسداران، وزارت دفاع و از همه مهم‌تر، بانک مرکزی _ موجب خواهد شد، تا اوفک و وزارت خزانه‌داری امریکا هر چه بیشتر در دقیق‌تر کردن تحریم‌های اعمالی موفق باشند.مکانیسم اف‌ای‌تی‌اف با توجه به تعیین ذی نفع نهایی و روشن سازی تمام مبادلات تجاری نهاد های ایران، این امکان را برای وزارت خزانه داری امریکا فراهم می‌کند، تا هر چه بهتر و بیشتر، تحریم‌های خود علیه ایران را گسترش دهد. اصرار دولت امریکا برای اجرای تعهدات اف ای تی افی ایران، خود تاییدی بر همین حقیقت است.

بنا بر این، توجه به این مهم که تعامل کامل با اف ای تی اف، موجب باز کردن مسیر تحریم راحت تر ایران خواهد شد، نباید از چشم مسئولین دور بماند. همچنین باید توجه شود که نباید با ادعای «اگر تعامل نکنیم تحریم می‌شویم» کشور را عمدا به اغوش تحریم‌ها هل دهیم.

دوم- مهم‌تر از باز شدن جاده تحریم ایران، گسترش خط مقدم تحریم‌ها به داخل مرز‌های کشور است. برای مثال، بانک خارجی، با استفاده از مکانیسم کارگروه مالی اف ای تی اف و با کسب اطلاع از تعامل بانک طرف قرار داد ایرانی، با نهاد پر ریسکی مثل سپاه پاسداران یا حتی وزارت دفاع، شرط برقراری تعامل تجاری را قطع ارتباط بانک ایرانی با این دو نهاد خواهد دانست. یعنی، انچه در پسابرجام، تحت عنوان «ترس» بانک های اروپایی از احتمال ریسک معامله با ایران میشنیدیم، در فردای تعامل کامل با اف ای تی اف، به یقین بانک اروپایی از خطر رابطه با ایران تبدیل خواهد شد. به عبارت دیگر، اگر تا امروز بانک اروپایی با ترس از احتمال تعامل بانک ایرانی با سپاه و سایر نهاد های تحریمی، مواجه بود، با اجرای اف ای تی اف، به یقین تبدیل خواهد رسید که نباید با ایران مبادله ای انجام دهد. چنین اتفاقی تعامل بانکی ایران را بیش از پیش قفل خواهد کرد.

در فرض مذکور، بانک های ایرانی یا برای رابطه با اروپا و همچنین سایر نقاط دنیا باید قید تعامل با نهاد های تحریمی داخل ایران را بزنند _ که نتیجه آن واضح است _ و یا باید بیخیال ارتباط بانکی باشند! بازی دو سر باختی که اجرای بی محابا و بدون فکر اف ای تی اف به کشور تحمیل خواهد کرد.

پس، ضروری است تصمیم گیران، لا اقل این‌بار منافع ملی را فدای دعواهای سیاسی نکنند و برای آنچه ذکر شد، راه حلی بیابند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۶۷۹۷۱۱:۱۶:۲۰ ۱۳۹۷/۳/۲۴
ما کلا آچمز شدیم.
واحدی۳۸۶۸۳۳۱۱:۳۸:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۲۴
بی قانونی در این دولت به اوج رسیده است دولت چرا بدون قانون پذیرفت اطلاعات شهروندان به تحریمگر داده شود مگر انسان به دوستش میگوید با پولش چه میکند که به دشمنش بگوید؟
ناشناس۳۸۷۷۲۸۰۰:۵۰:۴۸ ۱۳۹۷/۳/۲۵
ان را که پاک است /از محاسبه چه باک است؟
ناشناس۳۸۶۹۲۰۱۲:۱۶:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۲۴
چند کشور در جهان FATF را امضا و قبول دارن
هوشیار۳۸۷۱۷۳۱۴:۳۴:۲۰ ۱۳۹۷/۳/۲۴
اونها نهاد امنیتیشون تحریم نیست
ناشناس۳۸۷۲۳۸۱۵:۲۲:۱۵ ۱۳۹۷/۳/۲۴
180کشور
ناشناس۳۸۷۴۲۰۱۷:۵۷:۳۴ ۱۳۹۷/۳/۲۴
به نام خدا باسلام جهت اطلاع جنابعالی وطبق آنچه که در سایت مربوطه درج شده ، در حال حاضر 35 کشوربه علاوه کمیسیون اروپا وشورای همکاری خلیج فارس عضو FATF هستند.کشور عضو بیشتر اروپائی ، آمریکای جنوبی،ترکیه،هند،چین،هنگ کنگ و..هستند واز منطقه خاور میانه وآفریقا عضوی مشاهده نمی گردد. -
ناشناس۳۸۷۳۲۵۱۶:۱۸:۱۱ ۱۳۹۷/۳/۲۴
راه حل چیه؟ وقتی شفافیت نباشد فساد زیاد می شود فقط ایسن قوانین در ارتباط با بانکهای خارجی نیست برای مبارزه با پول شویی وجود قوانین مرتبط با شفافیت مالی و بانکی لازم و ضروری هستش اگر این قانون تصویب نشود خود بخود ارتباط بانکی با بانکهای خارجی مشمول تحریم می شود.
ناشناس۳۸۷۵۰۸۱۹:۴۶:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۲۴
با اینکار فقط اثرگذاری تحریم ها کمی عقب میوفته.... در نهایت زمان از دست میره
ناشناس۳۸۷۹۳۶۱۰:۱۸:۳۲ ۱۳۹۷/۳/۲۵
176 کشور fatf را امضا کردند
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. گفتگو با پسر قاضی پور +فیلم   

 2. مدیری که 90 سکه طلا در میز توالت نگه داری می کرد

 3. وزیر ارتباطات: دولت به زودی بسته‌های حمایتی از اقشار آسیب پذیر را اعلام می کند

 4. فرزندان ضرغامی چه می‌کنند؟

 5. آیت الله علم الهدی: سیاست فرع دین است/ آمریکا در منطقه به دنبال نوکر است

 6. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجان داد

 7. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 8. رودنیل: داور به جای کارت زرد دفترچه به بازیکنان نفت نشان داد

 9. روسیه: برای حفظ برجام عزم قاطع داریم

 10. علل عدم پایان رسمی جنگ کره چیست؟

 11. راشاتودی: تشکیل "گروه اقدام ایران" جدیدترین طرح آمریکا برای سرنگونی است

 12. هواپیمای ارتش آمریکا در «اوکلاهاما» سقوط کرد

 13. سرشماری تعاونی‌ها به کـجا رسید؟

 14. توصیه‌هایی برای یک برنامه غذایی سالم

 15. به احترام کارگردان «کلاه پهلوی»، کلاه از سر بر می‌داریم

 16. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 17. کشورهای دیگر چگونه از بحران ارزی خارج شدند؟  

 18. شفر:شاید با برانکو شوخی کنم اما مشکلی با او ندارم/حسینی یاد بگیرد شماره یک فقط تیم است

 19. شورای نگهبان لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را رد کرد

 20. وزیر خارجه آمریکا: باید به همکاری‌ها با شریکانمان علیه ایران سرعت ببخشیم

 21. حمله هوادار نفت مسجد سلیمان به تماشاگران پرسپولیس با چاقو!  

 22. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 23. لحظه وحشتناک ریزش کوه  

 24. به یاد مرحوم سید ضیاءالدین دُری  

 25. «گروه اقدام ایران»؛ نام تازه آمریکایی‌ها برای اهداف کهنه

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 2. عزت الله انتظامی درگذشت+زندگینامه و کارنامه آقای بازیگر

 3. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 4. دوستی قبل از ازدواج ممنوع

 5. برگ برنده ترامپ برای انتخابات عقب نشینی ایران است/ رئیس جمهور آمریکا روی تاثیر تحریم ها حساب کرده/ آیا تهران از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با مذاکره کوتاه می آید؟

 6. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی در نظام آموزش و پرورش پیداست

 7. اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

 8. گفتگو با پسر قاضی پور +فیلم   

 9. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 10. چرا ورود هواپیماهای آمریکایی به آسمان ايران ممنوع نیست؟

 11. پیام تسلیت هنرمندان برای درگذشت عزت الله انتظامی  

 12. راغفر: برخی بانک‌های خصوصی کانون‌های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه‌های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود

 13. دیپلماسی اقتصادی و نبود برنامه و تیم قوی در وزارت خارجه/ مهمترین چالش و مشکل پیش روی پیشبرد دیپلماسی اقتصادی چیست؟

 14. واکنش توکلی به فرار مالیاتی پزشکان

 15. استاد دانشگاه تهران:بانک مرکزی به جای دستکاری نرخ سود روی بازار ارز تمرکز کند

 16. خجسته: عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند

 17. ایران در رتبه دوم بالاترین تعرفه واردات خودرو در دنیا

 18. وعده سپاه به تروریست‌ها؛ نزدیک‌تر بیا، گلوله‌ها منتظرت هستند

 19. ضیاءالدین دری کارگردان «کیف انگلیسی» درگذشت

 20. برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 21. دادستان کل کشور: دادگاه مفسدان اقتصادی بصورت علنی از صدا و سیما پخش می‌شود

 22. ابوترابی فرد: کشور دیگر ظرفیت تکانه‌های ارزی را ندارد/ ضرورت اصلاح قانون پولی و بانکی از سوی مجلس و دولت

 23. فرماندار: ازدواج زیر 13 ساله‌ها در خنداب صحت ندارد

 24. برایان هوک، رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا کیست؟

 25. مدیری که 90 سکه طلا در میز توالت نگه داری می کرد

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 7. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 8. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 9. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 10. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 11. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 12. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 13. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 14. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 15. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 16. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 17. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 18. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 19. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 20. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 21. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 22. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 23. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 24. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 25. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

آخرین عناوین