مگنت-ستاره یک مربع

ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

گروه اقتصادی الف،   3970322256 ۴۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

گرانی های سرسام آور در بازار طلا، خودرو، مسکن و کالاهای اساسی درحالی این روزها مردم را شوکه کرده است که هنوز دولت واکنشی به این وضعیت نشان نداده است.

به گزارش تسنیم، وضعیت روزهای اخیر و شاید روزهای پیش رو، به قدری نگران کننده شده است که بحث اصلی تمام مردم به همین گرانی ها و کاهش قدرت خرید ختم می شود.

در روزهای گذشته متاسفانه خبرهایی از بازارهای مختلف بیرون می آمد که حکایت از گرانی های نجومی اجناس و کالاها در بخش های مختلف اقتصاد داشت.

این روزها خبر گرانی چند ده میلیونی یک خودرو آنهم در کمتر از چند ساعت به قدری برای مردم شوکه کننده بود که نمی توان به راحتی از کنارش عبور کرد.

* گرانی های 30 میلیونی در یک روز/ شریعتمداری کجاست؟

بازار خودرو مدت هاست شاهد تنش های قیمتی است، اما در روزهایی که گذشت وضعیت در این بخش شاید به مرز هشدار و بحران برای مسئولان و مردم رسید. قیمت برخی از خودروهای معمولی در این بازار فقط در یک روز بین 20 تا 30 میلیون تومان گران شد. فعلاً قصد پرداختن به گرانی خودروهای لوکس را نداریم، که قیمت آنها هم به طور چشم گیر و غیر قابل باوری رشد داشته است، هدف در این گزارش اشاره به وضعیت خودروهای معمولی است که مردم عادی نه ثروتمندان از انها استفاده می کنند.

پژو 2008 در یک روز 25 میلیون تومان گران شد؛ مزدا3 نیز دیروز افزایش 30 میلیون تومانی قیمت را تجربه کرد و با قیمت 235میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت.

تعدادی از خودروهای داخلی نیز که استارت گرانی شان را خودروسازهای بزرگ زدند وارد جرگه خودروهای نجومی شده اند؛ بعنوان نمونه ساندرو استب وی که بعد از افزایش قیمت در کارخانه این روزها در بازار آزاد بالای 91 میلیون تومان قیمت گذاری می شود.

وضعیت بازار خودرو گواه آن است که اکثر خودروهای مونتاژی همچنان شاهد رشد قیمت هستند به‌نحوی که سراتو سفید دیروز با رشد 13میلیون تومانی با قیمت 150 میلیون تومان و سراتوی مشکی با قیمت 167 میلیون تومان به‌فروش رسید.

اما با وجود آشفته بازار فعلی در بخش خودرو هنوز هیچ واکنشی از سوی دولت و البته وزیر صنعت مشاهده نشده است؛ تنها  امیرحسین قناتی مدیرکل صنایع خودرو وزارت صنعت در برنامه تیتر امشب گفته است در عرضه خودرو مشکلی به وجود نیامده بلکه هجوم نقدینگی سرگردان به بازار خودرو و افزایش تقاضا این حاشیه افزایش قیمت ها را به وجود آورده است.

قناتی گفته این حاشیه بازار در اعیاد پیش رو برطرف خواهد شد و شرکت های خودرو سازی فروش خودرو را در برنامه دارند. برهمین اساس هم حداکثر تا یک ماه آینده شاهد ثبات در بازار خواهیم بود.

انتظار می رود وزیر محترم صنعت و معدن که مسئولیت مدیریت بازار خودرو را مستقیماً در دولت برعهده دارد حداقل واکنشی به آشفته بازار نشان داده و اقدامی در جهت بازگشت آرامش به بازار خودرو انجام دهد.

* سکه نجومی شد/ بانک مرکزی سکوت کرد

بازار سکه که جای سفته بازی های ارزی را گرفته است، یکی دیگر از بازارهای پرتنش اقتصاد ایران در هفته ها و البته روزهای اخیر است؛ سکه در کمتر از دو روز 300 هزار تومان گران شد و رکورد 2 میلیون و 500 هزار تومان را زد.

قیمت سکه درحالی به 2 میلیون و 500 هزار تومان رسید که فعالان بازار طلا معتقدند سکه 400-500 هزار تومان حباب دارد و این قیمت ها واقعی نیست.

از دلایل اصلی گرانی سرسام آور طلا و سکه در هفته های اخیر، سیاست جدید ارزی دولت است چراکه با قاچاق اعلام شدن خرید و فروش در بازار آزاد بسیاری از سرمایه ها به سمت سکه حرکت کرد.

البته این تمام علت گرانی سکه نیست چراکه با توجه به وضعیت حاکم در بازار خودرو و مسکن، بسیاری از سرمایه های سرگردان به این بخش آمده تا در کوتاه مدت سودهای نجومی به جیب بزنند.

این اولین بار نیست که بازار سکه حبابی شده است، سال قبل و زمانی که قیمت سکه رشد چشمگیر داشت و به یک میلیون و 500 هزار تومان رسید مسئولان بانکی و بازاری‌ها از حباب 400‌ــ‌300 هزار تومانی قیمت سکه سخن می‌گفتند و بعد از آن شد که بانک مرکزی دستور آغاز حراج سکه در بانک کارگشایی را داد.

حراج سکه در بانک کارگشایی چند ماه ادامه داشت و بانک مرکزی به‌منظور مدیریت بیشتر بازار تصمیم گرفت بار دیگر طرح پیش‌فروش سکه را برای مردم اجرا کند و با این حساب پیش‌فروش نیز چند ماه اجرا شد.

ولی با وجود اینکه قیمت سکه رکورد 2 میلیون و 500 هزار تومان را هم زد و الان در دامنه دو میلیون 400 هزار تومان درجا می زند هنوز مسئولان بانک مرکزی واکنشی به وضعیت بوجود آمده در بازار طلا نشان نداده اند.

* کسی می تواند ازدواج کند؟

گرانی های در بازار طلا و سکه منجر به افزایش چشم گیر قیمت طلای 18 عیار نیز شده است. این روزها اگر کسی قصد خرید طلا به هر دلیلی را داشته باشد به طور حتم قدرت خرید سابق را در این بخش نخواهد داشت چراکه هر گرم طلای 18 عیار همین الان بدون لحاظ اجرت ساخت، 206 هزار و 700 تومان فروخته می شود.

گوشزدی به دولت محترم که بارها اعلام کرده در راستای تسهیل ازدواج جوانان گام بر میدارد؛ اگر این روزها یک جوان بخواهد فقط حلقه ازدواج خود را تهیه کند چقدر باید پول بدهد و به ازای آن چند گرم طلا بخرد؟

بماند که طلا شاید نیاز جزئی جوانان برای ازدواج باشد؛ ولی خب در بخش مسکن آیا وضعیت برای جوانان ما مهیاست؟ آیا الان جوانان ما قدرت خرید و یا حتی رهن و اجاره مسکن را دارند؟

* سرگردانی خریداران مسکن و بی خیالی دولت

مدت هاست بازار مسکن در رکود به سر می برد اما به این رکود از چند ماه قبل گرانی های سرسام آور را هم باید اضافه کنیم، گرانی هایی که هم خریداران را شوکه کرد و هم مالکان را.

قیمت مسکن در اکثر نقاط شهر تهران در ماه های اخیر رشد چند برابری داشته است و اینبار هم مسئولان می گویند قیمت ها واقعی نیست! ولی هنوز گامی در راستای بازگشت آرامش به این بخش هم برداشته نشده است.

کسانی که این روزها دنبال خرید خانه هستند از کاهش قدرت خریدشان می گویند و تاکید دارند که هر چه تلاش می کنیم بازهم نمی توانیم ملکی را با قیمت مناسب پیدا کنیم!

یکی از همشهری ها می گوید: هر چه می دویم بازهم قیمت ها از ما جلوتر می روند و نمی توانیم به آنها برسیم! وی می گوید با هزار مکافات 240 میلیون تومان برای خرید منزل آماده کردم ولی بازهم نمی توانم و پولم کم است. (او در منطقه 15 و بین آپارتمان های 16-17 سال ساخت دنبال مسکن می گردد)

طبق گزارش رسمی بانک مرکزی، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در اردیبهشت 59.8 میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 34.8 درصد افزایش نشان می دهد.

لازم به ذکر است در اردیبهشت ماه سال 1397 شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 11 و  9.6 درصد رشد نشان می دهد.

هنوز دولت واکنشی به گرانی مسکن نشان نداده است انهم درحالی که مسئولان محترم، بارها اعلام کرده اند که آرامش برقرار است!

* آقای جهانگیری، گرانی ها دغدغه جدی مردم است

گرانی روزانه کالاهای اساسی موضوع مهم دیگری است که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت؛ در تمام واحدهای صنفی بهانه اصلی گرانی ها، گرانی دلار و کمبود ارز اعلام می شود.

ولی این درحالی است که معاون اول رئیس جمهور در همایش استانداران سراسر کشور در سخنانی به وضعیت قیمت کالاها در بازار اشاره کرد و گفت: « امروز برای ما قابل قبول نیست که نرخ هیچ کالایی به بهانه قیمت ارز افزایش یابد چرا که هر واردکننده ای که بخواهد کالا به کشور بیاورد می تواند با ثبت سفارش ارز به قیمت 4200 تومان دریافت کند. به طوری که دغدغه اکنون ما این است که میزان واردات در دوماهه ابتدای سال جاری کمی بیشتر از میزان واردات در سال گذشته شده است. 

معاون اول رئیس جمهور همکاری بخش خصوصی در کمک به پیشبرد سیاست های ارزی را قابل تقدیر دانست و در عین حال با بیان اینکه دولت کاملا به اوضاع بازار و میزان کالاهای ذخیره شده در انبارها آگاه است،‌ اظهار داشت: دولت قصد ندارد طوری در بازار مداخله کند که مطلوب بخش خصوصی نیست اما به مردم اطمینان می دهیم که ستاد تنظیم بازار با دقت کافی وظایف خود را انجام خواهد داد و اگر مواردی وجود داشته باشد که دغدغه جدی ایجاد کند حتما تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهیم کرد.»

نگارنده از همین جمله آقای جهانگیری «به مردم اطمینان می دهیم که ستاد تنظیم بازار با دقت کافی وظایف خود را انجام خواهد داد و اگر مواردی وجود داشته باشد که دغدغه جدی ایجاد کند حتما تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهیم کرد.»» وام گرفته و عاجزانه از معاون اول رئیس جمهور تقاضا دارد که تصمیمات مقتضی را اتخاد کند. چراکه مدت هاست دغدغه جدی مردم تامین نیازهای اساسی شان شده است.

آقای جهانگیری، خرید کالاهای اساسی، خرید گوشت و مرغ و روغن و حتی شیر و نان دغدغه جدی مردم است؛ مردم از گرانی های روزانه اقلام این بازار به ستوه آمده اند.

آقای جهانگیری، خرید مسکن و خودرو هم دغدغه جدی مردم است؛ مردم نمی خواهند قدرت خریدشان هر روز کمتر از روز قبل شود؛ حق مردم است که خودروی با کیفیت و با قیمت واقعی و مناسب داشته باشند.

مدت هاست قیمت کالاها و خدمات به بهانه گرانی دلار افزایش افسار گسیخته ای را تجربه می کند آنهم درحالی است که قبلاً دولتمردان هشدار داده بودند نباید هیچ کالایی گران شود.

تولیدکنندگان  علت اصلی این گرانی‌ها را افزایش قیمت دلار اعلام می‌کنند. قیمت دلار بعد از تعطیلات نوروز 97 به اوج رسید و به مرز 6000 تومان هم رسید. اما سرانجام 20 فروردین با اعلام معاون اول رئیس جمهور، دولت تصمیم گرفت چاره‌ای برای بازار ارز اتخاذ و از این نابه‌سامانی‌ها جلوگیری کند.

برهمین اساس هم البته از 20 فروردین با اعلام دولت، دلار با قیمت 4200 تومان تک‌نرخی شد! در ساعات ابتدایی اعلام این سیاست، معاون اول رئیس جمهور از دوربین سیما به مردم گفت: بانک مرکزی به تمام نیازها با دلار 4200تومانی پاسخ می‌دهد.

اما از فردای اعلام دلار تک‌نرخی، بخشنامه‌های بانک مرکزی یکی پس از دیگر منتشر و مشخص شد فروش ارز 4200تومانی مختص همه نیست و محدودیت‌هایی دارد، برهمین اساس هم کالاهای اساسی که قبلاً با دلار مبادله‌ای و با قیمت 3700 تومان وارد می‌شدند با دلار 4200تومانی تامین خواهند شد البته دولت اعلام کرد که مابه‌التفاوت این ارزها با یارانه پوشش داده می‌شود.

قبل از اجرای سیاست ارز تک‌نرخی و بعد از آن، دولت اعلام کرد که تولیدکنندگان و اصناف نباید به‌بهانه گرانی دلار، قیمت کالاها و خدمات را افزایش دهند.

ولی چندی نگذشت که قیمت کالاهای اساسی از جمله، شیر، مرغ، روغن، گوشت، شکر و... با سیر صعودی در صدر جدول گرانی‌ها جای گرفتند.

مشخص نیست که وزرا و مشاوران محترم آقای رئیس جمهور گزارش وضعیت فعلی بازار و بخش های اصلی اقتصاد ایران را به اطلاع ایشان رسانده اند یا خیر!

امیدواریم اینبار پیش از انکه وضعیت بدتر شود دولت محترم به وزرا و مسئولان دستگاه های اجرایی دستور رسیدگی فوری را صادر کند تا بیش از این شاهد تنش در اقتصاد ایران نباشیم.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ اَمرداد ۱۳۹۷قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد
۲۸ اَمرداد ۱۳۹۷افزایش ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی قیمت خودرو + جدول
۲۸ اَمرداد ۱۳۹۷جهانگیری: کاهش آثار تحریم‌ها مهمترین اولویت فعلی دولت است
۲۷ اَمرداد ۱۳۹۷عسگراولادی: باید با ۱۵ نفر از متخلفان اقتصادی برخورد سختی شود و ۲۰۰ نفر را هم شلاق بزنند
۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷وضعیت بازار اجاره مسکن در تهران
۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷گرانی سفره مردم را خالی کرد
۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷آخرین قیمت خودروها در بازار
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷نوبخت : امیدواریم پرداختی‌های دولت منظم باشیم
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷وزیر دولت اصلاحات: رویکردهای اقتصادی دولت شباهت زیادی به رویکردهای دولت هاشمی دارد
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷۳ پیشنهاد اقتصادی عسگراولادی به دولت برای عبور از مشکلات اقتصادی
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷آخرین قیمت خودروها در بازار

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۳۶۱۸۱۵:۳۶:۵۸ ۱۳۹۷/۳/۲۲
تحریم ها بر گشته میخواد چی کار کنه ؟
ناشناس۳۸۳۹۳۳۱۷:۴۴:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۲۲
برای کسانی که براساس حکم دادگاه ملزم به پرداخت سکه بابت مهریه هستند در یکی دو ماه قبل سکه تمام بهار 1/200/000 تومان بود و امروز به 2/480/000 تومان رسید. از رئیس دستگاه قضا درخواست می‌شود در بخشنامه‌ای جلوی اجرای احکام جلب مهریه را بگیرند. کسی که با مشقت سکه 1/200/000 میلیونی تهیه می‌کرد چگونه قادر است با قیمت بیش از دو برابری آن را پرداخت نماید؟ لطفا مانع زندانی شدن این گرفتاران شوید.
ناشناس۳۸۴۵۰۵۰۵:۲۳:۵۷ ۱۳۹۷/۳/۲۳
کسی که پول نداشت بی خود سکه مهریه کرد، پدر مملکت را همین بی خردی ها است که در آورده حالا چه در سطح یه تازه داماد ابله باشه که مهریه های آنچنانی را متقبل میشه چه در سطح مدیریت کلان
ناشناس۳۸۳۹۸۱۱۸:۱۰:۴۱ ۱۳۹۷/۳/۲۲
تحریمها نرفته بود. تحریمها به برکت تدبیر و امید ، تشدید شده. بهترین راه حل ، استعفای دستجمعی دولته. البته برای نجات کامل مردم ، مجلسیها هم باید استعفا بدن تا بتونیم مجلس و دولت را از نو بسازیم. انشاءالله
طالبی۳۸۴۲۸۴۲۳:۰۵:۵۶ ۱۳۹۷/۳/۲۲
این سیاسیون عزیز با چنگ و دندون چسبیدن به میز ریاست و پستی که دارن اون وقت انتظار داری اینا استعفا بدن مگه اینجا سوئیس یا هلنده؟؟ مگه داریم؟ مگه میشه؟
ناشناس۳۸۴۴۳۹۰۲:۰۴:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۲۳
لابد دولت شما می آد همه رو حل میکنه!!!!!
ناشناس۳۸۵۰۷۲۱۲:۱۸:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۲۳
روحانی در مناظره انتخاباتی(( اون چنان رونق اقتصادی ایجاد بکنیم.اون چنان مردم رو از لحاظ درآمد،درآمدسرشار بتونن در اختیارشون قرار بگیره.اصلا به این 45هزارتومان خودشان نیاز نداشته باشن)). ((علی برکت الله)).
ناشناس۳۸۴۰۰۸۱۸:۲۲:۲۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
این بویینگ و ارباس های جدید چی شد؟ میخوام رو صندلی شون... بهتر لم بدهم...
ناشناس۳۸۴۲۳۰۲۲:۰۸:۱۶ ۱۳۹۷/۳/۲۲
آره روحانی گفته بود مردم حق دارند هواپیمای خوب و ایمن سوار شوند!
ناشناس۳۸۴۲۵۵۲۲:۳۱:۵۶ ۱۳۹۷/۳/۲۲
این دولت باید استعفا بدهد
ناشناس۳۸۵۰۴۱۱۲:۰۷:۳۵ ۱۳۹۷/۳/۲۳
اینها خودشان می دانستند این اتفاق می افتد چون برجام را کنگره نپذیرفته بود و به همین خاطر الان نه تنها نگران نیستند بلکه خوشحال هم هستند که قبمت اموالشان گرانتر شده .
اتا۳۸۳۶۱۹۱۵:۳۷:۰۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
یکی از ارگانها که باید ورود کنه قوه قضائیه است. چرا همش دولت باید بار این رانت و فساد و ... را بر عهده بگیره
ناشناس۳۸۳۶۲۷۱۵:۳۹:۱۰ ۱۳۹۷/۳/۲۲
این وضعیت در زمان احمدی نژاد هم بود و چون اصولگرا بود شماها کف میزدید براش
ناشناس۳۸۴۲۴۸۲۲:۲۴:۵۰ ۱۳۹۷/۳/۲۲
اون موقع تحریم هسته ای بود چون هسته ای رو داشتیم وضع مالی مردم خوب بود چون رکود نبود در کنارش گرونی هم بود اما الان با وجود بتون ریزی هسته ای تحریمها هم هست رکود و بیکاری تشدید شده و در کنارش گرونی هم هست البته فقط تورم تک رقمیه
ناشناس۳۸۳۶۳۱۱۵:۴۰:۲۱ ۱۳۹۷/۳/۲۲
نمایندگان چرا ساکتند وقتی دارید میبینید مردم دارند عذاب میکشند سکوت شما که میتوانید برخورد کنید حقوقتان را انشاا... حرام میکند
ناشناس۳۸۴۲۱۵۲۱:۵۱:۰۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
نمایندگان فعلا مشغول سلفی گرفتن و دعوا کردن برای مسافرتهای خارجی هستن . مثل شورای شهری ها . همه شون با لیست تَکراری انتخاب شدن دیگه ، یادتون که نرفته
ناشناس۳۸۳۶۳۷۱۵:۴۲:۵۵ ۱۳۹۷/۳/۲۲
دولت کلا مملکت رو رها کرده و بیشتر به دنبال پروژه های سیاسی مثل برجام و ..است..
کوروش۳۸۳۶۶۱۱۵:۴۹:۴۷ ۱۳۹۷/۳/۲۲
سلام بر دوران و روزهای احمدی نژادی
ناشناس۳۸۳۶۷۴۱۵:۵۳:۲۰ ۱۳۹۷/۳/۲۲
حیف اون همه وقت که گذاشتیم حرفتتتان را در مناظره دیدیم و رای دادیم . آقای روحانی کاری کنید که آیندگان و خودتان بتوانید حداقل دفاع را از خودتان بکنید. سکوت سکوت سکوت دولت
ناشناس۳۸۳۷۰۹۱۶:۰۰:۴۶ ۱۳۹۷/۳/۲۲
دولت خودش عامل بلبشوست
ناشناس۳۸۳۷۲۱۱۶:۰۳:۵۵ ۱۳۹۷/۳/۲۲
مملکت انگار بی صاحب شده هیچکس نیست جواب بده.
ناشناس۳۸۳۷۳۸۱۶:۱۱:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
دولت بازار سیاه .......که خودش منشا درست کردن بازار سیاه برای منافع خود است حالا در این میان مردم بدبخت میشوند زیاد برایشان مهم نیست مهم بقای دولت و چاپخانه بانک مرکزی است که پول چاپ کند نقدینگی مردم را بیچاره کنه ونابودی قشر ضعیف و متوسط یکی جواب بده از الف تقاضا میشود بیشتر این مسائل توسط اقتصاد دان های بی طرف و غیر دولتی مسائل را برای مردم توضیح دهند که چه اتفاقی در حال افتادن است
ناشناس۳۸۳۷۴۷۱۶:۱۴:۳۹ ۱۳۹۷/۳/۲۲
دولت کلا دست از اداره کشور و مردم شسته و آنها را به حال خود رها کرده!!! دنبال حاشیه سازی برای سرپوش گذاشتن بر ناتوانی خود هستند. با این همه مشکلات مردم دم از محل برگزاری اعتراض می زنند!!!! مرده شور ببره این دولت بی عرضه و بی کفایت را
امیر حامد۳۸۳۷۹۹۱۶:۳۶:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۲۲
مشکل در "پیش فرض" ماست که گمان میکنیم برخی بدنبال "حل مشکلات" هستند. اگر آن پیش فرض را وارونه کنیم، آنوقت همه چیز درست و در جای خود است.
ناشناس۳۸۳۸۴۳۱۷:۰۱:۲۰ ۱۳۹۷/۳/۲۲
کی گفته گرونی دغدغه مردمه ؟ برای مردم رفع حصر از همه چی مهمتره ، بعد هم ربنای شجریان ، بعد هم تلگرام و ملک مطیعی . زندگی مردم اونقدر عالیه که کسی دغدغه معیشت و گرونی نداره . شماها هم الکی جو ندین
ناشناس۳۸۳۸۶۳۱۷:۰۹:۵۴ ۱۳۹۷/۳/۲۲
ظاهرا خواب بودیم و رییسی رییس جمهور شده...هرچه می کشیم از انتخاب مردمه!
ناشناس۳۸۳۸۷۰۱۷:۱۴:۴۱ ۱۳۹۷/۳/۲۲
چرا فقط روحانی باید پاسخگو باشد؟ همه باید پاسخگو باشند.
ناشناس۳۸۴۲۹۱۲۳:۱۲:۳۸ ۱۳۹۷/۳/۲۲
بودجه و اجرا و اقتصاد دست دولته ـــ همه باید مسئول باشند در راس انها دولت و مردمی که رای دادند
ناشناس۳۸۳۹۰۵۱۷:۲۶:۴۹ ۱۳۹۷/۳/۲۲
نمایندگان مجلس الان دقیقا کجایید
ناشناس۳۸۴۲۲۵۲۱:۵۷:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۲۲
بعضیاشون دارن کف مجلس سینه خیز میرن تا با اروپاییها سلفی بگیرن . بعضیاشون دارن قرعه کشی میکنن که نوبت کدومشونه برن مسافرت خارج . بعضیاشون دارن لیست سفارشی قراردادهایی رو که باید بیست دقیقه ای تصویب کنن حفظ میکنن . بعضیاشون دارن قیمت خونه و ملک و ماشین رو توی کانادا و استرالیا چک میکنن . بعضیاشون هم دیگه کم کم میخوان بلیط هواپیماشون رو اوکی کنن .
رضا۳۸۳۹۰۶۱۷:۲۶:۵۹ ۱۳۹۷/۳/۲۲
من نمیدونم آقای رییس جمهور تکدر خاطرشون درد نگرفت ؟!! یکی بمن بگه یعنی چی آخه ؟
ناشناس۳۸۴۰۰۲۱۸:۱۸:۴۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
سکه شده ۲٫۵ میلیون، دلار کلا نیست، مسکن سر به فلک کشیده، شرکتهای خودروسازی همه دارن ایرانو ترک میکنن، خودروی داخلی رو از کارخونه نمیدن بیرون که قیمتها بره بالا، میوه و خار و بار بشدت گرونه، تو مدرسه به بچه ها تجاوز میشه، آب نداریم، هوا نداریم، کار نداریم! تعریفتون از هرج و مرج چیه؟ می دونم پخش نمی کنی
ناشناس۳۸۴۲۲۷۲۲:۰۰:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۲۲
چرا غصه میخوری ؟ مگه اون موقع که مردم میگفتن مملکت هزار تا مشکل داره شماها نمیگفتین تنها مشکلتون ربنا و دیوار وسط پیاده روهاست ؟ چی شد ؟ مگه نگفتین تا شونصد هزار و پونصد با روحانی ؟ مگه نگفتین ما که هوا نداریم بازم هواتو داریم ؟ مگه دخترای بازیگر از پشت مازراتی و پورشه توئیت نکردن این مزخرفاتو ؟ چی شد ؟
ناشناس۳۸۴۰۱۲۱۸:۲۶:۰۳ ۱۳۹۷/۳/۲۲
ارزش این چندرغاز حقوق مردم نصف شد! چه کسی جوابگوی این خیانتهاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۳۸۴۴۹۷۰۵:۱۳:۵۷ ۱۳۹۷/۳/۲۳
از ماست که برماست...
محمدی۳۸۴۰۲۲۱۸:۳۶:۱۷ ۱۳۹۷/۳/۲۲
متاسفانه دولت روحانی هیچ برنامه ای برای اداره کشور ندارد، لازم است مجلس هر چه سریعتر اقدام قانونی را برای نجات کشور انجام دهد.
علی۳۸۴۰۷۷۱۹:۲۳:۲۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
اصلا اول به فلسفه وجودی دولت توجه کنید ! واقعا فکر میکنید دولت دیگه وجود خارجی داره ؟ شده قانون جنگل ، قویترها دارن ضعیفهارو میبلعن ! آقای جهانگیری فقط نقش یه سخنگو داره که اینکار رو هم بغال سر کوچه هم میتونه انجام بده ! کدوم تدبیر ، کدوم امید ، کدوم دولت ! خدایا ما رو از دست مدیرهای بیسوادو بی تدبیر نجات بده !!!
ناشناس۳۸۴۱۹۰۲۱:۲۷:۰۳ ۱۳۹۷/۳/۲۲
از این که به روحانی رای دادم و تبلیغ کردم و کلا سر کار بودم در ایام انتخابات معذرت میخوام
ناشناس۳۸۴۲۶۴۲۲:۴۱:۳۷ ۱۳۹۷/۳/۲۲
شروع این سریال هنگام کاهش سود سپردها ومتلاشی کردن موسسات مالی درسال گذشته بود.بی درایتی وبی اطلاعی رییس بانک مرکزی عامل آن شد.واقعا ضرر چند درصد سود بالای سپرده بیشتر بود یااین شرایط فعلی که همه مردم با آن درگیرندواز کنترل خارج شده است.این نقدینگی سرگردان هرروز بسمت یک بازار میرودوزندگی رابرای مردم سخت میکند.
ناشناس۳۸۴۳۸۰۰۰:۵۲:۳۶ ۱۳۹۷/۳/۲۳
با کمال تاسف شواهد و قرائن نشان میدهد که این هرج و مرج تا حدودی مدیرت شده است، هدف جبران کسری بودجه پوشش سوء مدیریت موسسات غیرمجاز و...البته این فصل مشترک دولتهای ۳۰ سال گذشته بوده.
ناشناس۳۸۵۰۶۲۱۲:۱۶:۰۶ ۱۳۹۷/۳/۲۳
تنها راه آزاد کردن بازار ارزه .
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 2. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 3. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 4. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 5. حرف‌های تکان‌دهنده شش جوان محکوم به اعدام پای چوبه‌دار

 6. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 7. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 8. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 9. بمب ویتامین C را بشناسید

 10. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانش

 11. دلار 4200 تومانی در محاسبه قیمت مواد اولیه حذف شود

 12. احتمال محکومیت متهم اصلی ثامن‌الحجج به ۲۰ سال حبس

 13. نامه معاون رییس جمهور به احمد توکلی/ قوه قضائیه و مقننه و دستگاه‌های تابعه اطلاعات حقوق و مزایا را ثبت نکردند

 14. جهانگیری: کاهش آثار تحریم‌ها مهمترین اولویت فعلی دولت است

 15. فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد برکنار شد

 16. پشت پرده یک کاسبی پردرآمد

 17. طرح استیضاح وزیر اقتصاد اعلام وصول شد

 18. افزایش ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی قیمت خودرو + جدول

 19. محسن هاشمی: تلاش‌ می‌کنیم افشانی در شهرداری تهران بماند

 20. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 21. وزیر علوم خبر داد: رعایت شاخص "جوان‌گرایی" در انتصاب‌ها/ مدیران دانشگاه‌ها ۸ سال جوان‌تر شدند

 22. موسوی لارگانی: مجلس و دولت فکری به حال مردم کنند

 23. کودتایی که فقط 75 هزار دلار هزینه داشت +عکس

 24. میوه‌های لاکچری به قیمت فضایی/ «جک‌فروت» کیلویی 500‌هزار تومان؛ «گارسینیا کامبوجیا» تمام شد!  

 25. سرپرست وزارت تعاون: می‌خواهیم نام کارگر ایرانی را به جهان معرفی کنیم

پربحث‌های دیروز

 1. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 2. ادعای عجیب حمید فرخ‌نژاد در مورد ترامپ + عکس

 3. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 4. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 5. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 6. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 7. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 8. جهانگیری: متاسفانه فساد به برخی از مسئولان بالایی رسیده

 9. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 10. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 11. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 12. حاجی‌بابايی: پس از ۱۶ ماه هنوز حقوق‌های نجومی آزاد است

 13. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 14. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجام داد

 15. احمد توکلی: اعتماد به نظام بانکی آسیب دیده است/ بازار ثانویه ارز فسادخیز است

 16. حاجی دلیگانی: بهترین نتیجه سؤال از رئیس جمهور «شفاف‌سازی» است/ وکیلی: سهم دولت روحانی در پیدایش وضع موجود کمتر از ۱۰ درصد است

 17. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 18. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 19. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 20. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

 21. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 22. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 23. وزیر بهداشت: در جاده‌ها برای جان مردم ارزش قائل نیستیم/ خداوند برای ما خودروسازان منصف متولد کند

 24. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 25. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 4. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 5. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 6. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 7. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 8. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 9. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 10. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 11. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 12. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 13. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 14. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 15. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 16. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 17. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 18. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 19. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 20. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 21. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 22. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 23. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 24. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 25. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

پربحث‌های اخیر

 1. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 2. دلار 4200 تومانی در محاسبه قیمت مواد اولیه حذف شود

 3. نامه معاون رییس جمهور به احمد توکلی/ قوه قضائیه و مقننه و دستگاه‌های تابعه اطلاعات حقوق و مزایا را ثبت نکردند

 4. پشت پرده یک کاسبی پردرآمد

 5. افزایش ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی قیمت خودرو + جدول

 6. موسوی لارگانی: مجلس و دولت فکری به حال مردم کنند

 7. فروشگاه اینترنتی ساعت مچی زاگروتایم

 8. این روزهای اجاره نشینی با 3 پرده آماری

 9. متن نهایی طرح مبارزه با جرایم اقتصادی

 10. استاندار تهران: نوسانات قیمت مرغ رفع می شود

 11. جهانگیری: ایران برای ادامه فروش نفت تلاش می‌کند

 12. سکه ۳ میلیون و ۷۱۶ هزار تومان/ افت ۴۵۰ تومانی نرخ یورو+ جدول

 13. داروخانه‌های افراد حقیقی از قانون مالیات ارزش افزوده معاف شدند

 14. قیمت امروز طلا، سکه و ارز/ دلار ۱۰۲۴۰تومان

 15. رئیس کمیسیون اصل نود: ۳۵۰ نفر در رابطه با حقوق‌های نجومی شناسایی شدند

 16. علت گران شدن موز چیست؟

 17. روش های خرید بلیط هواپیمای ارزان در فصل های شلوغ

 18. آغاز دور جدید تحویل سکه‌های پیش‎فروشی از امروز

 19. عرضه مرغ ۶۷۰۰ تا ۸۱۰۰ تومانی به بازار در این هفته

 20. واسطه‌ها بیشترین سهم را در احتکار استان قزوین دارند

 21. ورود ۹۰۰ هزار تن برنج با ارز دولتی به کشور

پربحث‌های دیروز

 1. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 2. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 3. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجام داد

 4. احمد توکلی: اعتماد به نظام بانکی آسیب دیده است/ بازار ثانویه ارز فسادخیز است

 5. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 6. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 7. سفر به گرجستان بهشت گم شده گردشگران

 8. افزایش قیمت سکه و دلار در بازار؛ سکه ۳ میلیون و ۷۶۶ هزار تومان/ دلار ۹۷۰۰

 9. عسگراولادی: باید با ۱۵ نفر از متخلفان اقتصادی برخورد سختی شود و ۲۰۰ نفر را هم شلاق بزنند

 10. وزیر صنعت: بسته ارزی جدید ثبت سفارش را کاهش می‌دهد

 11. پلمپ صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 12. صرافی عامل بانک مرکزی پلمپ شد + عکس

 13. کشورهای اول هدف صادرات ایران در ۴ ماهه ۱۳۹۷ + نمودار

 14. قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران  

 15. پلمب صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 16. شرکت نفتی اسپانیایی: تحریم‌های آمریکا به خودش مربوط است/ به فعالیت‌ها در ایران ادامه می‌دهیم

 17. آن صد و چند نفر عزیز دردانه...

 18. جزئیات نامه‌نگاری فولادی‌ها با وزیر اقتصاد

 19. استیضاح کرباسیان فردا یکشنبه 28 مرداد اعلام وصول می شود

 20. رئیس کل دادگستری تهران درباره حکم متهمان ثامن الحجج

 21. متن گزارش کمیسیون اقتصادی برای تفحص از بانک مرکزی

 22. وعده کاهش قیمت مرغ تا ۲ هفته آینده

 23. درخواست مونسان از جهانگیری؛ تشکیل «فوری» کمیته‌ای برای واقعی شدن قیمت سفر و هواپیما

 24. عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند/ بازار ثانویه فاز جدیدی است و تاثیر مثبتی روی قیمت ارز نداشته

 25. رشد مشکوک صادرات خودرو و قطعه + نمودار

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 4. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 5. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 6. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 7. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 8. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 9. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 10. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 11. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 12. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 13. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 14. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 15. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 16. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 17. این همه بی‌تدبیری

 18. ثروت‌هایی که باد برای خریداران سکه آورد و مردمی که انتظار برخورد با تبعیض را دارند

 19. راغفر: برخی بانک‌های خصوصی کانون‌های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه‌های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود

 20. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 21. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 22. معاون وزیر راه: خودروسازان اجازه کاهش قیمت خودرو را نمی‎دهند

 23. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 24. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 25. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

آخرین عناوین