نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

محسن مهدیان،   3970321119 ۴۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام
اشتباه بزرگی است اگر همه موافقان تداوم برجام را ذیل یک عنوان فهرست کنیم. این حرف فقط منحصر هم به برجام نیست؛ هم برجام و هم شبه برجام ها شبیه «اف ای تی اف » ها و غیره شامل همین اصل است. مدافعان تداوم برجام چند دسته اند.

گروه اول که اهمیت چندانی ندارند تربیون دارهای خناس داخلی و خارجی اند. کاری که این جریان می کند القای ترس از جنگ است. این ها زمینه ساز پروژه آمریکا-اروپایی برای به زیرکشیدن حرکت و پشرفت جامعه ایران اند.

گروه دوم اما اهمیت بیشتری دارند. این گروه علی رغم تجربه برجام، همچنان اعتقاد دارند و دراین اعتقاد نیز راسخند که راه پیشرفت کشور در همراهی با نظم نوین جهانی است. هزینه های همراهی با این نظم جهانی را هم گریزناپذیر می دانند. این جریان که بخش قابل توجهی از آنها در دولت مستقرند، گرچه در ترویج این نگاه موثرند ولی بعد از خروج آمریکا از برجام به حاشیه رفتند و قدرت اثرشان به ضعف و نیستی کشیده شد. بخشی هم با برجام تجربه گرفتند و از موضع قبلی شان عدول کردند.

اما گروه سوم مهمتر است. این گروه، هم میان مسئولین است و هم مردم. هم از بین نخبگان است و هم حلقه های تبلیغاتی و رسانه ای کشور. گروه سوم پیدا و پنهان از تداوم برجام حمایت می کنند و نظام را نسبت به هرگونه واکنش سخت و حساسیت برانگیز مقابل آمریکا برحذر می دارند. این گروه ممکن است به جهت منطقی نیز معتقد باشند آمریکا و غرب قابل اعتماد نیستند و مثل گروه دوم پیشرفت کشور را به برجام گره نزنند اما این روزها از هرگونه تنش با غرب و آمریکا پرهیز دارند. اما این گروه چه کسانی هستند؟

خیلی ساده است. این گروه می ترسند. ترس از بدتر شدن اوضاع، ترس از تحریم بیشتر و ترس از انزوا  یا ترس از جنگ. در مواجهه با این گروه ابتدا باید مبدا تمایل شان به تدوام برجام را مدنظر قرار داد. این گروه ممکن است در ظاهر استدلال هایی هم داشته باشد اما منشا همه آنها ترس است. آدمی که ترس و وحشت داشته باشد قدرت فکر و استدلال را از دست می دهد و حتی ممکن است از ترس دشمن به دامن دشمن پناه ببرد. برای گروه ترس باید فکری جدی تر کرد.

البته توجه داشته باشیم که گروه سوم بازی جدیدی برای کشور رقم زده است که شاید پیشتر کمتر بدان توجه می کردیم. گروه سوم گروه ترسند. تا امروز مردم را دو دسته می کردیم؛ دو دسته اعتقادی. معتقدین به مقاومت و معتقدین به مذاکره و سازش. تصور رایج نیز چنین بود که تجربه برجام و مذاکره، اهل سازش را سر عقل می آورد و جامعه به تجربه مقاوم می شوند. اما امروز با گروه سومی مواجهیم که با تجربه نیز رشد نمی کنند. این گروه، گروه ترسند. این گروه گرفتار سبک زندگی مادی و دنیا زده و بی اعتقادی تودر تو نسبت به سنت امداد الهی اند و در شرایط تهدید حاضر به حرکت و صبر نیستند. چنین جامعه ای را باید مراقبت کرد؛ این جامعه گرفتار ضعف نفس است تا اشتباهات اعتقادی و فکری.

اما راه مواجهه با گروه سوم چیست؟

راه مواجهه با این گروه صرفا اشاره به دشمنی دشمن نیست. چه بسا در دشمنی ها تردید ندارند. راه مواجهه منکوب کردن و طعنه هم نیست. چه بسا به نفاق بیفتند و مجبور شوند برای موجه نشان دادن خود استدلال بتراشند و ترس را اعتقادی نشان دهند. این گروه را باید اطمینان بخشید. راه اطمینان بخشیدن نیز نشان دادن مسیر روشن و بااستحکام است. باید برای این گروه از مردم و نخبگان، آینده تضمین شده ای را ترسیم کرد. آینده ای که در آن بدون جنگ و خونریزی بتوان از گردنه صعب و سخت اقتصادی و معیشتی عبور کرد. مهمترین نقش را هم دولت باید ایفا کند. دولت باید هرچه زودتر از بسته سیاستی خود برای پسا برجام رونمایی کند. در غیراینصورت اهل وحشت اجازه هیچ تصمیمی جز انفعال و کرنش نمی دهند. برای این جامعه باید دلسوزی کرد و آرامش بخشید؛ برای این گروه نه بحث و استدلال و عبرت جواب می دهد و نه طعنه و کنایه و حرف درشت و تلخ.

و اما... امروز گرفتار ساکتین برجامیم. ساکتین برجام کسانی هستند که می توانند برای اهل ترس آرامش ایجاد کنند و نمی کنند. ساکتین فتنه کسانی بودند که برای اهل مفتون باید استدلال و روشنگری می کردند. اما ساکتین برجام با مخاطب وحشت زده مواجهند نه مفتون. باید آرامش بسازند که نمی سازند. اقتصاددانان و نمایندگان مجلس و نخبگان سیاسی و مسئولین دولتی که این روزها می توانند با برنامه علمی و روشن به جامعه آرامش ببخشند و نمی کنند در جرگه ساکتین برجامند.
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۶ شهریور ۱۳۹۷آمانو: ایران به اجرای برجام ادامه می‌دهد
۲۶ شهریور ۱۳۹۷صالحی: خروج آمریکا از بر جام بی‌مسئولیتی بود/ اتحادیه اروپا باید تعهداتش را اجرا کند
۲۶ شهریور ۱۳۹۷آمانو: ایران به اجرای تعهداتش در برجام پایبند است
۲۶ شهریور ۱۳۹۷کمالوندی دستور کار سفر صالحی به وین را تشریح کرد؛ طرح مطالبات ایران از طرفین باقیمانده برجام
۲۵ شهریور ۱۳۹۷مقام سابق دولت آمریکا: ایران برای حفاظت از برجام FATF را اجرا کند
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ظریف: افزایش مجدد غنی سازی اورانیوم یکی از گزینه‌های ایران است/ اروپا قوانین ممنوعه برای مقابله با تحریم‌ها آمریکا را اعمال کنند
۲۴ شهریور ۱۳۹۷واکنش جان کری به انتقاد ترامپ درباره دیدار با ظریف
۲۴ شهریور ۱۳۹۷واکنش پمپئو به گفتگوی جان کری با ایران؛ اقدامی «ناشایست و بی‌سابقه» بود
۲۲ شهریور ۱۳۹۷روسیه: انتظار داریم آژانس ادامه اجرای برجام را تضمین کند
۲۱ شهریور ۱۳۹۷جان کری: می‌‌خواستیم بعد از برجام با اتکا به حمایت‌های بین‌المللی به ایران فشار بیاوریم
۲۱ شهریور ۱۳۹۷انتقاد دوباره نتانیاهو از مواضع اروپا در قبال ایران
۲۱ شهریور ۱۳۹۷سفیر ایران در آژانس: اعضای باقی‌مانده برجام باید منافع ایران را تضمین کنند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۱۷۰۸۱۶:۵۴:۵۱ ۱۳۹۷/۳/۲۱
برجام را باید دور ریخت و باید سراغ مذاکره مستقیم با خود آمریکا برویم. بجای اینکه به اروپاییها باج بدهیم (که آخرش هم ما رو رها می کنن) باید با آمریکا مذاکره و معامله کنیم.
ناشناس۳۸۲۰۸۰۲۰:۱۷:۱۸ ۱۳۹۷/۳/۲۱
تا حالا چندبار با امریکا معامله کردیم نتیجه اش رو دیدیم! این امریکا حتی با متحدین ۲۰۰ ساله اش صادق و قابل اعتماد نیست، با ما باشد؟
ناشناس۳۸۲۳۷۱۰۰:۱۱:۰۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
مذاکره نکنیم چکار کنیم ؟ بریم جنگ ؟ بیشتر تحریم بشیم ؟
ناشناس۳۸۲۸۴۵۱۰:۲۴:۴۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
درکت می کنم. چون کاسب تحریمی
ناشناس۳۸۳۰۰۸۱۱:۵۲:۴۰ ۱۳۹۷/۳/۲۲
اتفاقن تمام متحدین آمریکا اوضاعشون خوبه! الان کره جنوبی رو با شمالی مقایسه کن؟ آلمان غربی و آلمان شرقی قبل از فروپاشی دیوار برلین و ....! برعکس تصور شما آمریکا همواره هوای متحدینش رو داشته!
ناشناس۳۸۲۱۲۵۲۰:۵۵:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۲۱
مولانا : آنکس که نداند و نداند که نداند!! در جهل مرکّب ابدالدهر بماند. برو خوش باش!!!!!!
هوشیار۳۸۱۷۱۴۱۶:۵۶:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۲۱
خدا رو شکر که جزو این سه گروه نیستم
امیر۳۸۱۷۲۳۱۷:۰۰:۲۷ ۱۳۹۷/۳/۲۱
دولت که مدافع سر سخت برجام بود جود کدوم گروه هستش ؟ یک ، دو یا سه؟
ناشناس۳۸۱۷۳۹۱۷:۱۰:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۲۱
نکته قابل توجهی بود متشکر
سهراب۳۸۱۷۴۸۱۷:۱۲:۵۴ ۱۳۹۷/۳/۲۱
چقدر راحت به هم دیگه برچسب میزنیم هممون چقدر خوب بلدیم جای اتحاد دسته بندی درست کنیم و چقدر جالبه که همگی خودمون رو جزو گروه اقلیت عاقل و حکیم میدونیم مشکل بزرگ و اصلی مردم و مملکت امروز همین اخلاقامونه
ناشناس۳۸۱۷۴۹۱۷:۱۳:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۲۱
برجام از بین رفته و قیمت خودرو مسکن دلار و سکه به شدت در حال افزایش است . دلواپس ها که می گفتن برجام هیچ چه پاسخی دارن ؟
ناشناس۳۸۲۰۸۲۲۰:۲۰:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۲۱
اونها که میگفتن امضای جان کری تضمینه باید بیان امروز جواب بدن.
ناشناس۳۸۳۰۰۶۱۱:۵۰:۳۴ ۱۳۹۷/۳/۲۲
البته در این شکی نیست که بی عرضگی دولت عامل افزایش قیمت دلار و سکه و خودرو هست...
ناشناس۳۸۳۰۶۴۱۲:۱۰:۳۰ ۱۳۹۷/۳/۲۲
سلام - اقتصاد از دل بردگی بیرون نمیاد. تلاش بکنی نتیجه میبینی. تنبلی بکنی طبیعیه ذلت ببینی. - دولت بجای تنبلی و فروش مملکت اگر تلاش کنه و دست مردم را بگیره و با مردم متحد بشه شرایط کشور در زمان کوتاهی بسیار میتونه رشد و تقویت بشه
ناشناس۳۸۳۷۰۶۱۵:۵۹:۵۹ ۱۳۹۷/۳/۲۲
علت گرانی مسکن و خودرو و ارز و.. بود و نبود برجام نیست بلکه دولت در حال اجرای طرح تحول اقتصادی است و چون فرصت را مناسب دیده اقدام کرده و تقصیرها را به گردن ترامپ و برجام می اندازد تا مردم نفهمند مشکل از خود دولت است! دروه احمدی نژاد هم طرح هدفمندی درست همزمان با اجرای تحریمهای آمریکا شروع شد و مردم خیال کردند تاثیر تحریمها باعث گرانی شده است! این موضوع به قدری حساس است که حتی نظرات را در این باره منتشر نمیکنند!!!!!
ناشناس۳۸۱۷۵۰۱۷:۱۳:۵۴ ۱۳۹۷/۳/۲۱
بزک‌کنندگان دسیسه‌های غرب اگر بگذارند ملت ایران ازطریق مقاومت مشکلات را حل خواهد کرد.
ناشناس۳۸۲۳۷۲۰۰:۱۴:۰۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
خوش به حالت شغل دولتی داری و به بیت المال وصلی و سر ماه حقوقتو می گیری و آینده ات تضمینه بقیه ی مردم هم برن بمیرن مهم نیست که !
ناشناس۳۸۱۷۵۲۱۷:۱۴:۲۴ ۱۳۹۷/۳/۲۱
دولت از چهار سال دوره‌گردی برای برجام به جایی نرسید. از این به بعد هم با روش دیپلماسی منفعلانه به جایی نخواهد رسید.
ناشناس۳۸۱۷۵۷۱۷:۱۶:۳۸ ۱۳۹۷/۳/۲۱
تندروهای اصلاح طلب با پشتیبانی رسانه ای خارجی و هیاهو و گره زدن هسته ای به معیشت ، برجام را به ملت قالب کردند...روحانی هم قربانی اهداف سیاسی همین تندروها شد..
ناشناس۳۸۱۷۶۰۱۷:۱۸:۳۵ ۱۳۹۷/۳/۲۱
نویسنده محترم برادر عزیز دیگر از جنگ و دشمنی و تحریم و بدبختی خسته شدیم و می دانیم که این راهی که عمدتا همفکری های نویسنده محترم پیشنهاد می کنند یا تحریم و بدبختی و فقر است یا جنگ.
ناشناس۳۸۲۰۸۵۲۰:۲۱:۲۷ ۱۳۹۷/۳/۲۱
ظاهرا شما جزو گروه ترس هستی!
ناشناس۳۸۲۳۸۲۰۰:۲۲:۰۱ ۱۳۹۷/۳/۲۲
بله من از جنگ مجدد و تحریم و فقر و بیکاری و تورم بیشتر می ترسم به بیت المال وصل نیستم جز خدا پشت و پناهی ندارم شغل و کسب و کارم تقریبا نابود شده از آینده ی خودم و خانواده ام می ترسم
ناشناس۳۸۲۶۹۸۰۹:۰۵:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۲۲
اگر دنبال امنیت و آرامش بودن نشانه ترس است بله من ترسو هستم اگر قهرمانی زنجیر انداختن به پای این و آن است و عربده کشیدن برای همه، افتخار است. من نیستم
ناشناس۳۸۲۷۶۹۰۹:۳۲:۴۱ ۱۳۹۷/۳/۲۲
ظاهرا شماهم جزء کاسبان تحریم هستید!
ناشناس۳۸۳۶۳۹۱۵:۴۳:۵۷ ۱۳۹۷/۳/۲۲
من ترسو هستم و از آینده خودم و خانواده ام می ترسم. خونه سازمانی ندارم و با شروع سال جدید 16 درصد افزایش حقوق داشتم و الان 60 درصد کرایه خونه بالا رفته!! با پس انداز 20 ماه حقوق در سال قبل میتونستم یه ماشین رایج بخرم و امسال باید 30 ماه حقوقم رو پس انداز کنم!! من میترسم وجز گروه ترسوها هستم. راهکار شما چیه؟
ناشناس۳۸۲۶۹۱۰۹:۰۳:۰۱ ۱۳۹۷/۳/۲۲
چقدرم که جنگیدی! ...شما کلا خسته تشریف دارید
بورامینی۳۸۱۸۱۰۱۷:۵۹:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۲۱
گروه دیگری را میتوان به این دسته بندی اضافه کرد وعلایمی از وجود چنین اندیشه ای کما بیش در جامعه وجود خارجی دارد که البته انگیزه ای از ترس ووحشت در وجود انان مشاهده نمی شودمشابهاتی با گروه سوم دارند ولی انگیزه بنظر اعتقادی ودارای درجه و سطح بندی است که در واقع از شدت وضعف وانقباض وانبساط مبتنی برتعادل بیروی میکند ودر کلیت نیز ساری وجاری بنظر میرسد(ان الذین امنو وعمل الصالحات لا خوف علیهم ولا هم یحزنون) مسیله اعتقادی این است که افراد مجاز نیستند به تعبیری همه را با یک چوب برانند درخصوص برجام درست است که امریکا سعی میکند تسلط وحاکمیت خود را به کشور های دیگر تحمیل کرده وبا خود هم داستان نماید ولی هستند کشور هایی مشترک المنافع با امریکا که برخلاف امریکا اکنون از برجام حمایت میکنند وبا ایران نیز تاحدودی اشتراک منافع دارند وعده ووعید هایی داده اند ولی گمان نمی رودچندان بتوان روی انها حساب کرد
ناشناس۳۸۱۸۲۲۱۸:۰۹:۰۵ ۱۳۹۷/۳/۲۱
از گرانی خوشمان می آید
مهرداد۳۸۱۸۳۰۱۸:۱۴:۳۹ ۱۳۹۷/۳/۲۱
به نظر میرسد ساکتین برجام از گروه سوم یعنی گروه ترس بیشتر میترسند چون اکثریت جمعیت جامعه را تشکیل میدهند.
ناشناس۳۸۱۸۸۱۱۸:۳۸:۵۴ ۱۳۹۷/۳/۲۱
این فاجعه ، در راستای عهدنامه ترکمانچای و گلستان است. هرگز نباید فاجعه ی برجام را بشکل مستقل بررسی کرد. تاریخ درحال تَکرار است و بازیگران امروز ، اهدافی فراتر از مطامع مالی و صرفاً اقتصادی دارند. ________________ کمی مرور و دقت پیرامون فجایع تاریخی ما را به نتایج حیرت آوری خواهند رساند!!!! مجلس باید طرح های سریالی و مشابه دیگری را که ادامه ی همان برجام است و با عناوین و رنگ و لعابهای فریبنده اخذ کرده و روی میز خود قرار داده ، سریعاً بردارد و از خلق بحرانی دیگر خودداری کند.
ناشناس۳۸۱۹۰۸۱۸:۵۸:۱۸ ۱۳۹۷/۳/۲۱
اگر به گروه سوم بگی « ید الله فوق ایدیهم» میگن: خب، این که قرآنه، اما با واقعیات جهان چه کنیم!
ناشناس۳۸۱۹۹۹۱۹:۴۱:۳۹ ۱۳۹۷/۳/۲۱
از تحریم نمیترسن از له شدن استخوان فقرا زیر فشار تحریم میترسن اقای مرفه بیدرد
ایرانی۳۸۲۰۰۵۱۹:۴۳:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۲۱
تشکر الف ولی شاید خیلی دیر شده باشد برای این هشدارها و نکات بجا چون دولتی ها گوششان بدهکار این حرفها نیست و مرغ یک پا دارد و شاید هر کاری کنند برای حفظ منافع کوتاه مدتشان حتی در خارج کشور بعد از بازنشستگی.
ناشناس۳۸۲۰۳۳۱۹:۵۶:۰۱ ۱۳۹۷/۳/۲۱
تاریخ قضاوت تلخی از برجامیان تندرو خواهد کرد که از الان هویداست
ناشناس۳۸۲۲۷۱۲۲:۴۱:۵۹ ۱۳۹۷/۳/۲۱
هنوز هم بهترین راه ماندن در برجام است .
ناشناس۳۸۲۳۷۹۰۰:۱۷:۳۹ ۱۳۹۷/۳/۲۲
یک اسم خشک خالی و خسارت بار خخخخ
ناشناس۳۸۲۱۰۵۲۰:۳۸:۱۶ ۱۳۹۷/۳/۲۱
همین الان که برجام ناقص شده میبینید چطور بازار سرمایه به هم ریخته وای به حال روزی که کلا برجام از بین بره و تحریم های شورای امنیت هم به تحریم های امریکا اضافه شه. من فکر نمیکنم کسایی که مدافع برجامند از جنگ نگران باشند بلکه از فقر و گرفتاری ناشی از تحریم نگرانند. اگر کسی که مدافع خروج از برجامه واسه اینا طرح و برنامه واقع گرایانه بجز مطرح کردن ایده های کلی و صحبت از امال و ارزوها داره مطرح کنه شاید موافقان برجام هم راضی بشند.
ناشناس۳۸۲۴۱۵۰۰:۵۷:۵۶ ۱۳۹۷/۳/۲۲
قدر عافیت کسی داند که به مصیبتی گرفتار آید! هنوز مانده است قدر برجام را بدانیم!
ناشناس۳۸۲۷۷۲۰۹:۳۳:۵۹ ۱۳۹۷/۳/۲۲
کسی که ویلا در کانادا و امریکا و انگلستان و تابعیت این کشورها را دارد نمی تواند از ایرانی و ایران پاسداری کند
ناشناس۳۸۲۷۷۸۰۹:۳۶:۱۱ ۱۳۹۷/۳/۲۲
انشا الله شما که جزو ترسوهانیستی ؟
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 2. چالش اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 3. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 4. روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان»/ظریف با انتشار توافق موافق نبود

 5. ذوالقدر: در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید شفاف و قاطع عمل کرد

 6. جزئیات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه/ مالباختگان ثامن منتظر باشند

 7. سقوط تیر برق بر روی دسته سینه زنی در لار/۳ کشته و مصدوم

 8. روشن:اگر قائدی و اسماعیلی ستاره هستند فاتحه فوتبال را بخوانیم/پیراهن استقلال شده اسباب بازی!

 9. «مسکو» هواپیماهای رژیم صهیونیستی در حریم هوایی سوریه را سرنگون کند

 10. اختلاف خانوادگی در کلاردشت قربانی گرفت

 11. آیفون ۱۰ اس مکس؛ سنگین‌ترین آیفون

 12. ویلیام برنز: مشکل ما با ایران ریشه‌ای و اساسی است!

 13. آئین مشعل گردانی در دولت آباد تهران  

 14. آمریکا رو به سوی یک «توفان کامل» روان است

 15. مسکو: پوتین و اسد بعد از سقوط هواپیمای روسی با هم تماسی نداشته‌اند

 16. سنت‌های مذهبی همدان در ماه محرم

 17. حکم حبس نواز شریف تعلیق شد

 18. نخست وزیر سابق مالزی به اتهام فساد مالی بازداشت شد

 19. رشد اقتصادی به 1.7 درصد کاهش یافت

 20. تامین مالی پروژه‌های نیمه‌تمام با ابزار صندوق سرمایه‌گذاری پروژه

 21. انگلیس پنج میلیارد پوندی جنگنده‌ به قطر می‌فروشد

 22. علت تصادف اتوبوس و تانکر سوخت مشخص شد

 23. برای تابلوهای تهمینه میلانی طیفِ قیمت پیشنهاد دادم

 24. اما و اگرهای الحاق ایران به FATF

 25. سوگواری ایرانیان ریشه در فرهنگ باستانی ایران دارد

پربحث‌های دیروز

 1. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 2. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 3. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 4. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 5. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 6. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 7. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 8. ملاقات‌های کری و ظریف پرونده قضایی شد

 9. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 10. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 11. بازیگر مشهور آمریکایی در مراسم عزاداری امام حسین (ع)  

 12. دولت ترامپ از طرح «هیلی» درباره ایران عقب نشینی کرد

 13. یک بانوی مداح پاسخ می‌دهد/کسی با دفترچه و بلندگو مداح نمی‌شود/ انتقاد از خیابان‌گردی خانم‌ها در محرم

 14. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 15. حضور مادورو در رستوران گران قیمت جنجال به پا کرد+ عکس

 16. طعنه عادل فردوسی‌پور به حسین رضازاده

 17. ردپای یک اقدام «روحانی» برای مصونیت بخشی به «سیف»

 18. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 19. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 20. راغفر:آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

 21. هزینه سفر روحانی به نیویورک چقدر است؟

 22. سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

 23. طلبه مضروب مشهدی درگذشت

 24. چرا سکه و ارز آرام نمی‌گیرد؟

 25. دلارهای دلالان از کجا می‌آید؟

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. روحانی: در برابر جنگ اقتصادی دشمن سر مشق مردم ما عاشورا است/ رشد اقتصادی کشور در ۴ سال گذشته نسبت به ۳۵ سال گذشته به طور متوسط ۲ برابر بوده است

 7. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 8. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 9. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 10. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 11. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 12. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 13. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 14. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 15. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 16. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 17. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 18. خواننده معروف ممنوع الکار شد

 19. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 20. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 21. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 22. داستان کمبود دارو به نسخه‌های همسر وزیر بهداشت هم رسید + عکس

 23. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 24. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 25. ادامه چالش دو تابعیتی‌ها/ پاسخ ابوترابی به واعظی: اگر نام افراد دوتابعیتی‌ اعلام شود موارد بسیاری روشن می‌شود/ عدم انتشار اسامی دوتابعیتی‌ها از سوی کمیسیون امنیت ملی خلاف آیین نامه است

پربحث‌های اخیر

 1. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 2. چالش اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 3. روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان»/ظریف با انتشار توافق موافق نبود

 4. ذوالقدر: در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید شفاف و قاطع عمل کرد

 5. «مسکو» هواپیماهای رژیم صهیونیستی در حریم هوایی سوریه را سرنگون کند

 6. حجت‌الاسلام آقاتهرانی: از تحریم‌ها نترسید و مردم را نترسانید

 7. اما و اگرهای الحاق ایران به FATF

 8. ظریف: با تصویب FATF همه مشکلات حل نمی‌شود

 9. اعلام جرم علیه رئیس‌جمهوری سابق آرژانتین به اتهام فساد

 10. احمد خاتمی: فساد اقتصادی منکر بزرگی است

 11. بیش از پنج میلیون کودک یمنی در معرض قحطی هستند

 12. حمله یک خودرو به عزاداران حسینی در لندن+عکس

 13. استقبال دبیرکل سازمان ملل از توافق مسکو و آنکارا درباره ادلب

 14. پیکر طلبه مشهدی در مشهد تشییع شد

 15. توافق دو کره برای میزبانی مشترک المپیک 2032

 16. از توافق درباره «ادلب»، استقبال می‌کنیم

 17. چند مدیر بازنشسته باید از شهرداری خداحافظی کنند؟

 18. «نصرالله» مردم را به تجدید بیعت با امام حسین (ع) فراخواند

 19. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های دیروز

 1. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 2. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 3. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 4. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 5. ردپای یک اقدام «روحانی» برای مصونیت بخشی به «سیف»

 6. هزینه سفر روحانی به نیویورک چقدر است؟

 7. کیف ضد گلوله+عکس

 8. ظریف: یکشنبه آینده به نیویورک می‌روم

 9. پشت پرده انتصاب «سیف» از زبان نماینده مجلس؛ حاشیه امن روحانی برای مشاورش

 10. پدر شهید احمدی روشن: هیچ مذاکره‌ای با آمریکای جنایتکار نداریم/ با پیروی از ولایت از گردونه‌های سخت عبور می‌کنیم

 11. دلار ۱۴۰۰۰ تومانی پروژه است  

 12. کدخدایی: شورای نگهبان میزان شایستگی نامزدها را اعلام نمی‌کند

 13. استقبال سخنگوی وزارت امور خارجه از توافق سوچی در مورد ادلب سوریه

 14. باهنر: لاریجانی موافق برخی استیضاح‌ها بود/دولت فرمانده اقتصادی نیاز دارد

 15. حجت‌الاسلام آقاتهرانی: از تحریم‌ها نترسید و مردم را نترسانید

 16. روزنامه آرمان: هزینه اربعین عین سود است

 17. وزیر راه و شهرسازی به مجلس احضار می‌شود

 18. روایتی از شیوه برخورد آیت‌الله خزعلی با فرزندش

 19. اسکای نیوز: ایران توییتر را به سانسور یک جانبه متهم کرد

 20. «قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» ابلاغ شد

 21. تصویب طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در رینگ صادراتی بورس انرژی

 22. ترور توییتری علیه ایران توسط منافقین

 23. یک بند به طرح استیضاح آخوندی اضافه شد

 24. استعلام وزارت کشور درباره قانون منع بکارگیری بازنشستگان

 25. آئین‌نامه مجلس برای نحوه معرفی وزرا از سوی رئیس‌جمهور تغییر کرد +جزئیات

پربحث‌های هفته

 1. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 2. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 3. روحانی: در برابر جنگ اقتصادی دشمن سر مشق مردم ما عاشورا است/ رشد اقتصادی کشور در ۴ سال گذشته نسبت به ۳۵ سال گذشته به طور متوسط ۲ برابر بوده است

 4. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 5. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 6. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 7. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 8. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 9. ادامه چالش دو تابعیتی‌ها/ پاسخ ابوترابی به واعظی: اگر نام افراد دوتابعیتی‌ اعلام شود موارد بسیاری روشن می‌شود/ عدم انتشار اسامی دوتابعیتی‌ها از سوی کمیسیون امنیت ملی خلاف آیین نامه است

 10. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 11. «حسین فریدون» امروز از پایان نامه دکترای خود دفاع می‌کند

 12. فیروزآبادی: اگر اینستاگرام همکاری نکند به سرنوشت تلگرام دچار می‌شود/ وزارت ارتباطات فیلترینگ را شُل کرده است

 13. این آمارها حقیقت دارد

 14. پاسخ علی علیزاده به خبرنگار روزنامه ایران در مورد دریافت پول از «من و تو»  

 15. آیا توصیه‌های حضرت امام (ره) درباره «زیّ طلبگی» VIP نشینی را هم در بر می‌گیرد؟

 16. قالیباف: نگوئیم مردم ما را انتخاب کرده‌اند پس مشکلات را هم تحمل می‌کنند

 17. نمایندگان در نامه به روحانی: آخوندی را عزلش نکنید استیضاح می‌کنیم/ دغدغه‌ای برای مسکن مردم ندارد

 18. تلاش ترامپ برای اجماع علیه ایران با همراهی سعودی ها/ امکان تصویب قطعنامه جدید علیه تهران

 19. احمدی‌نژادیزه شدن روحانی/ حاشیه های عزاداری لاکچری در جایگاه وی آی پی/ پشت پرده شغل جدید سیف/ پرسش روزنامه اصولگرا از رئیسی/ اعتراض یک روحانی به صادق زیباکلام

 20. ایران با استفاده از چه ابزاری تنگه هرمز را می بندد؟ + عکس

 21. منوچهر متکی : جلوی واردات و تبلیغ کالاهای کره‌ای را بگیرید/ به بان کی مون چه گفتم؟

 22. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 23. واکنش کاربران فضای مجازی به "VIPنشینی" فرزند سیدحسن خمینی

 24. علیزاده و علینژاد؛ موفرفری انقلابی یا فرفره‌موی ضدانقلاب؟

 25. اختصاصی الف / ۴ مهر قرار موقت دادگاه لاهه در مورد شکایت ایران صادر می‌شود/ تلاش آمریکایی‌ها برای سیاسی کردن دادگاه و اتهامات واهی علیه تهران

آخرین عناوین