مگنت-ستاره یک مربع

باز درکی نادرست از ولایت فقیه / نقدی بر مقاله سعید حجاریان

ناصر ایمانی،   3970315139 ۱۸ نظر، ۵ در صف انتشار و ۴۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
باز درکی نادرست از ولایت فقیه / نقدی بر مقاله سعید حجاریان

 چند روز پیش مقاله ای در برخی جراید تحت عنوان "صدای جمهور، صدای معصوم"*انتشار یافت که در آن نویسنده با مقدماتی از فقه شیعه و فقه اهل سنت و بحث ولایت مطلقه فقیه توسط حضرت امام به این جمع بندی می رسد که صدای جمهور همان صدای معصوم است و اهل تسنن قرن ها پیش از شیعه به این نتیجه رسیدند که باید امام زمان را در جمهور مردم متجسد دید.

  این مقاله در صدد است تا نقدی به آراء نویسنده و مقدمات ایشان که به چنین نتیجه ای انجامیده است داشته باشد.

اول: نویسنده سعی بلیغی نموده تا نظریه ولایت فقیه را که توسط امام در نجف اشرف مطرح گردید را یک ایده جدید که سابقه ای در فقه غنی شیعه ندارد، اعلام دارد و حال آنکه ولایت فقیه به معنای حکومت فقیه مبسوط الید در فقه شیعه کاملا ریشه  دار است و قبلا کتاب ها و مقالات متعددی در این باب نگاشته شده است که نیازی به طرح مجدد آن نیست.همین بس که از زمان طرح این مبحث فقهی توسط امام در حوزه نجف تاکنون هیچکدام از فقهای معاصر از مرحوم خوئی تا حوزه قم خرده ای بر بیگانگی این نظریه با فقه شیعه نداشتند و در مقابل آن تمکین نمودند.

کنار گذاشتن ادله اربعه در این مقاله و تبدیل ولی فقیه به شارع و عبور از فقه جواهری به فقه المصلحه نیزاز ادعاهای عجیب این مقاله است و نشان از کم اطلاعی نویسنده از عنصر مصلحت و احکام ثانویه و حکومتی فقه شیعه  دارد.

 فقه شیعه مشحون از عنصر مصالح جمعی مردم  است و عمل به مصالح به معنای کنار نهادن ادله اربعه نیست. بلکه ادله اربعه اجازه تمسک به مصالح فردی و جمعی را داده است.

مرحوم امام نیز در پیام خود به تمسک به فقه جواهری تاکید دارند و با بسط نظریه ولایت مطلقه فقیه،هرگز درصدد بنیانگذاری فقهی جدید به نام فقه المصلحه را نداشتند زیرا مصالح جامعه اسلامی مانند تخریب مساجد و بسط شوارع در متن کتب فقهی شیعه موجود است.

 

انچه مخالفین نظریه ولایت فقیه و حکومت اسلامی بعد از رحلت امام درصدد آن بودند، این نکته بود که ولایت فقیه را از ابداعات امام که هیچ پایگاهی در فقه شیعه ندارد، مطرح نمایند تا مخالفت با اندیشه حضرتشان را سهل تر و منطقی تر وانمود نمایند و مقاله فوق اشاره نیز بر همین سبیل گام نهاده است.

دوم: نتیجه گیری از یک سخنرانی امام به اینکه ایشان معتقد به این بودند که صدای امام معصوم، همان صدای جمهور مردم است، جدا مع الفارق است. امام خمینی در آن سخنرانی خود، حفظ جمهوری اسلامی را از حفظ یک نفر، ولو امام عصر باشد، با اهمیت تر دانسته اند اما بلافاصله این مدعای خود را منصوص العله نمودند و اضافه کردند برای اینکه امام عصر هم خودش را برای اسلام فدامی کند.

به بیان دیگر، ایشان نظام جمهوری اسلامی را مادامی که بر صفت  اسلامیت خود مستقر بماند ، با اهمیت تر از حفظ یک نفر می دانند و هیچگاه نفرمودند که اهمیت آراء جمهور مردم ولو بلاد کفر از حفظ امام زمان علیه السلام با اهمیت تر است پس چگونه نویسنده از چنین مقدمه ای، این نتیجه را حاصل می نماید؟

این همانخطایی است که نویسنده در ادامه مقاله اش نتیجه گیری می کند:« ایشان( امام خمینی) معتقد است حال که دولت تشکیل شده است، می توان پذیرفت که امام عصر خود را فدای جمهوری اسلامی کند.»  آیا نویسنده عمدا واژه اسلامی را از پسوند دولت حذف نموده است؟ واضح است که امام تاکید بر دولت اسلامی داشتند که صد البته جز با اقبال عموم مردم امکان تحقق ندارد.

سوم: خلط بحث دیگر مقاله در خصوص آراء اهل تسنن و شیعه درباره حکومت و نحوه برپایی آن است. تصور نمی رود که در تاریخ اسلام، هیچ صاحبنظری از اهل سنت و شیعه بر این باور باشند که مبانی این دو نظریه یکسان است و یا الزاما به یک نقطه پایان مشترک میرسد و یا شیعه التفاتی نداشته که قرنها قبل ، اهل تسنن به نتیجه ای که شیعه قرنها بعد میخواهد به آن دست یابد، رسیده است. 

پر واضح است که بر اساس دیدگاه امامیه پس از ارتحال پیامبر اکرم ، حکومت بر اساس نصب عینی و با شرایطی حاکم از سوی شارع مقدس صورت میگیرد که با اقبال مردم تحقق عینی میابد

اما بر اساس دیدگاه اهل تسنن، قدرت مشروعیت آور و لازم الاتباع است. حتی اگر این قدرت از طرق غیر معمول و یا خلاف آرا جمهور حاصل گردیده و یا از طریق شورای حل و عقد و لوئی جرگه حاصل آید و فاصله بین این دو دیدگاه کامل واضح است.

اعتقاد برخی از علمای اهل تسنن به قیام آخرالزمانی بطور کلی با دیدگاه شیعه در خصوص مهدی موعود و حکومتی که تشکیل خواهد داد متفاوت است اما با فرض یکی بودن، چگونه نویسنده اذعان می‌دارد:« لذا باید نتیجه گرفت اهل تسنن قرن‌ها پیش از شیعه به این نتیجه رسیدند که باید امام زمان را در جمهور مردم متجسد دید! »

ظاهرا اشتیاق نویسنده به استخراج جمهوریت ناب در فقه تشیع و تسنن، موجب استنتاجات غریبه از مقدمات صحیحه شده است.

استناد اهل سنت و جماعت به روایت «علیکم بالسواد الاعظم»  و نظیر آن به ادعای نویسنده در فقه شیعه به روایت «من مات و لم یعرف امام زمانه » نیز تشابه سازی هدفمند است. زیرا اولا آنها به سواد اعظم (جمهور مردم) استناد می‌کنند و شیعه به امام زمانش.

ثانیا استناد اهل سنت برای تشکیل حکومت، این روایت نیست. زیرا به فرض صحت، کمتر حکومتی در طول تاریخ در میان اهل سنت برقرار شده است که به سواد اعظم تکیه نموده باشد. استناد فقهی اهل سنت برای ضرورت برپایی حکومت ست، همان روایتی است که حاکم بر مردم را ولو فاجر باشد، از بی حکومتی و آنارشیسم مفیدتر می داند و پس از تشکیل این حکومت ولو فاجر، اطاعت از آنها را لازم می داند.

چه بسا علت عدم تشکیل حکومت شیعه در چهارده قرن گذشته نیز در همین معنا باشد که شیعه دو صفت را همزمان برای برپایی حکومت لازم می دانست که در اهل سنت وجود نداشت یکی انطباق صفات حاکم با شریعت مقدس و دیگری اقبال جمهور مردم به حکومت برای بسط ید او. چه بسا اگر شرایط لازم و اقبال مردم در هزار سال پیش برای مرحوم شیخ طوسی هم مهیا بود، ایشان هیچ مشکل فقهی برای برپایی حکومت اسلامی نداشتند.

 *  سعید حجاریان / روزنامه سازندگی 13 خرداد97 

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷ایمانی: اختلاف‌نظر‌ها را به تریبون رسمی نکشید
۲۱ اَمرداد ۱۳۹۷درباره نامه رییس قوه قضاییه به رهبری و یک پرسش مهم !
۲ اَمرداد ۱۳۹۷اصلاحات چگونه از «سوپرمن» خود عبور می کند؟
۳۰ تیر ۱۳۹۷حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان
۲۳ تیر ۱۳۹۷تابش: سخنان سعید حجاریان را قبول ندارم/روحانی ارتباط با اصلاح طلبان را بیشتر کند
۲۰ تیر ۱۳۹۷عطریانفر: حرف حجاریان، حرف اصلاحات نیست
۲۰ تیر ۱۳۹۷نظر عارف در مورد اظهارات حجاریان درباره هسته سخت اصلاح‌طلب
۱۸ تیر ۱۳۹۷ایمانی: رئیس جمهور باید از کابینه خود سوال کند که چرا آنها تا امروز سکوت کردند؟
۱۲ تیر ۱۳۹۷ترقی: حجاریان تئوریسین تندروهاست
۲۹ خرداد ۱۳۹۷ناصر ایمانی: نامه نگاری اصلاح طلبان کاملاً در خط سیاست آمریکا است
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ناصر ایمانی :باید در برابر هر حرکت افراطی و تندروانه ایستاد
۱۵ خرداد ۱۳۹۷سردار جوانی: کنارآمدن با آمریکا راه‌حل مشکلات نیست/ راه حل نجات ملت ایران، پیروی از ولایت فقیه است

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

شکور۳۷۸۵۴۹۱۴:۱۵:۲۴ ۱۳۹۷/۳/۱۹
جناب حجاریان شما بدلائل ذیل نمیتوانید در مقام‌ داور و قضاوت در مورد ولایت فقیه برآیید. الف. تفکرتان ج . میزان علمتان ج . سابقه عملتان پس لطفا این قضاوت را به اهلش از نوع بیطرف بسپارید متشکرم
هادی۳۷۸۶۲۱۱۵:۰۴:۱۷ ۱۳۹۷/۳/۱۹
لطفا محتوای سخنشان را نقد کنید نه شخص ایشان را. البته تغییر تمرکز از اشخاص بر روی ایده ها کار سختی است. همه ما به صورت پیش فرض در مورد آدمها قضاوت می کنیم.
منصور۳۷۹۲۴۵۰۰:۱۳:۵۲ ۱۳۹۷/۳/۲۰
شما اگر به good faith یا اصل حسن نیت توجه کنید متوجه میشوید تحلیل محتوی بدون توجه به سبقه و نیت ذاتی نگارنده کاری بیهوده است
نیستانی۳۷۹۲۹۱۰۱:۰۰:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۲۰
درود بر شما چون از منکر اصلی انتظار اثباتش نیست ولو به آشکاری روز باشد القاءشب میکند در کلام و قلم.
فرناز۳۷۹۴۴۹۰۸:۲۴:۲۰ ۱۳۹۷/۳/۲۰
به گونه ای حرف می زنید انگار همه افراد در حوزه تخصصی خود در حال حرف زدن هستند.
ناشناس۳۷۸۵۶۷۱۴:۲۲:۳۹ ۱۳۹۷/۳/۱۹
بعد از ان افتضاحی که در انتخابات دهم افریدید و با کلی ادعای دموکراسی خواهی و لزوم احترام به خواست مردم ، بر رای ۴۰ میلیونی شورش کردید ، صحبت از جمهور و خواست مردم خیلی خنده دار است... جمهور را می خواهید، اما به شرط چاقو!!
ناشناس۳۷۸۷۹۱۱۶:۴۷:۴۰ ۱۳۹۷/۳/۱۹
اصلا آقای حجاریان حق با شما! لطفا بگید که قیمت دلار چنده؟ شما که قبلا می گفتید گرونی دلار به خاطر مسکن مهر و ساخت و ساز در روستاها هست. الان که همه چیز رو بردید توی رکورد چرا دلار شده 7 تومن؟ می گفتید اگر رئیسی بیاید برجام را پاره می کندو دلار می شه 5 تومن. حالا چی شده که دلار شده 7 تومن؟
ناشناس۳۷۸۸۰۲۱۶:۵۰:۴۸ ۱۳۹۷/۳/۱۹
لطفا "ولایت مطلقه فقیه" رو هم بررسی بفرمایید
ناشناس۳۷۸۸۱۰۱۶:۵۴:۴۷ ۱۳۹۷/۳/۱۹
هم حجاریان و هم ایمانی هر دو از فقه شیعه بی اطلاعند.
ناشناس۳۷۹۰۷۵۲۰:۵۶:۳۸ ۱۳۹۷/۳/۱۹
شما که اطلاع داری بفرما !
ناشناس۳۷۹۲۱۹۲۳:۳۵:۰۸ ۱۳۹۷/۳/۱۹
فتنه گران و وطن فروشان خارجی وداخلی اطلاع بیشتر دارند
مهندس جنت شهری۳۷۹۰۶۲۲۰:۴۳:۴۸ ۱۳۹۷/۳/۱۹
برای خرده گرفتن بر یک متن باید خود ایراد گیرنده بر موضوع اشراف داشته باشد...
ناشناس۳۷۹۱۸۹۲۳:۰۳:۳۳ ۱۳۹۷/۳/۱۹
مقالات جالب و بدون محتوایی بود.
ناشناس۳۷۹۳۷۴۰۳:۴۴:۵۱ ۱۳۹۷/۳/۲۰
متفکر این جماعت (سروش) قبلا وحی و امام زمان را هم انکار کرده , اینها که سهل است.
الف ر۳۸۰۴۹۲۱۸:۳۴:۵۸ ۱۳۹۷/۳/۲۰
اقای سروش تا انجائی که من بخشی از نوشته هایش را خواندم ایشون وحی را انکار نکردند بلکه وحی را جور دیگری گفتند هم میشود تلقی کرد خوب دانشمندی مثل حضرتعالی بجای افترا بفرمائید پاسخ بدهید بفرموده امام معصو م اسلام از دو قشر اسیب جدی میبیند یکی جاهل متنسک دیگری عالم متهتک
ناشناس۳۷۹۳۸۴۰۴:۲۵:۲۸ ۱۳۹۷/۳/۲۰
همه اهل فن در حوزه فقه آگاه هستند که آنچه در فقه شیعه تحت عنوان ولایت فقیه مطرح شده است از قدیم الایام توسط فقهای بزرگ شیعه به ولایت اجتماعی فقیه تعببر میشده است و ولایت سیاسی و حکومتی فقیه یک برداشت نسبتا جدید از این مفهوم است.
ناشناس۳۷۹۵۱۶۰۹:۳۴:۵۴ ۱۳۹۷/۳/۲۰
برای درک بهتر هر چیزی به اثر اون در طی زمان نگاه کنیم بهترین نتیجه به دست میاد. انواع حکومت در تاریخ جلوی روی ما هستند و شاخصهای مختلف اجتماعی/اقتصادی هم قابل اندازه گیری.
ناشناس۳۸۰۹۰۸۰۸:۰۵:۰۹ ۱۳۹۷/۳/۲۱
اول متن مقاله حجاریان را باید به اشتراک بگذارید و یا لینک بدهید و بعد انتقاد کنید.
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 2. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 3. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 4. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 5. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 6. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 7. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 8. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 9. حاجی دلیگانی: بهترین نتیجه سؤال از رئیس جمهور «شفاف‌سازی» است/ وکیلی: سهم دولت روحانی در پیدایش وضع موجود کمتر از ۱۰ درصد است

 10. حاجی‌بابايی: پس از ۱۶ ماه هنوز حقوق‌های نجومی آزاد است

 11. پلمپ صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 12. «کوفی عنان» درگذشت

 13. پلمب صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 14. نشست هماهنگی طراحان سوال از رئیس جمهور/بررسی چارچوب مطالب در صحن مجلس

 15. شرکت نفتی اسپانیایی: تحریم‌های آمریکا به خودش مربوط است/ به فعالیت‌ها در ایران ادامه می‌دهیم

 16. جهانگیری: متاسفانه فساد به برخی از مسئولان بالایی رسیده

 17. حضور پوتین در مراسم ازدواج وزیر خارجه اتریش   

 18. استیضاح کرباسیان فردا یکشنبه 28 مرداد اعلام وصول می شود

 19. درخواست جالب روزنامه کره‌شمالی از ترامپ

 20. رئیس کل دادگستری تهران درباره حکم متهمان ثامن الحجج

 21. رژه کاروان ورزشکاران ایران در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی  

 22. متن گزارش کمیسیون اقتصادی برای تفحص از بانک مرکزی

 23. بازدید سردار سلیمانی از طرح توسعه حرم حضرت علی(ع)+تصاویر

 24. وعده کاهش قیمت مرغ تا ۲ هفته آینده

 25. افتتاحیه بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا از لنز دوربین‌ها   

پربحث‌های دیروز

 1. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 2. ادعای عجیب حمید فرخ‌نژاد در مورد ترامپ + عکس

 3. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 4. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 5. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 6. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 7. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 8. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 9. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 10. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 11. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 12. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 13. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 14. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 15. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 16. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 17. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 18. رمزگشایی از راه‌اندازی کارگروه مقابله با ایران و سیاست خارجی شکست خورده آمریکا

 19. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجام داد

 20. سفر به گرجستان بهشت گم شده گردشگران

 21. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 22. رتبه ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم

 23. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 24. تغییرات کابینه به کجا رسید؟

 25. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 7. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 8. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 9. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 10. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 11. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 12. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 13. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 14. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 15. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 16. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 21. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 22. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 23. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 24. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 25. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

پربحث‌های اخیر

 1. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 2. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 3. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 4. حاجی دلیگانی: بهترین نتیجه سؤال از رئیس جمهور «شفاف‌سازی» است/ وکیلی: سهم دولت روحانی در پیدایش وضع موجود کمتر از ۱۰ درصد است

 5. حاجی‌بابايی: پس از ۱۶ ماه هنوز حقوق‌های نجومی آزاد است

 6. نشست هماهنگی طراحان سوال از رئیس جمهور/بررسی چارچوب مطالب در صحن مجلس

 7. جهانگیری: متاسفانه فساد به برخی از مسئولان بالایی رسیده

 8. استیضاح کرباسیان فردا یکشنبه 28 مرداد اعلام وصول می شود

 9. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 10. وزیر دفاع: تمرکز و اولویت ما بر روی قدرت موشکی است/ یک جنگنده جدید در 31 مرداد رونمایی خواهد شد

 11. ابوترابی‌‌فرد: دولتمردان باید رفتار خود را اصلاح کنند

 12. سرنخی که مطهری از شعارهای تجمع حوزه قم گرفت

 13. قاسم شعله‌ سعدی بازداشت شد

 14. واکنش «بروجردی» به حواشی تجمع اخیر طلاب  

 15. روحانی 6 شهریور برای پاسخ به سوالات اقتصادی به مجلس می‌رود

 16. دستگیری اغتشاشگران قومیتی در گلستان

 17. چالش‌های سال 97

 18. دادگاه تجدیدنظر محکومیت سرکرده عرفان حلقه را تأیید کرد

 19. ابراز تاسف ظریف از درگذشت کوفی‌عنان

 20. 12 سوال از ظریف در مجلس/ بررسی استیضاح وزرای کشور و آموزش و پرورش در کمیسیون

 21. سرنوشت اموال بلوکه شده ایران بعد از برجام چه شد؟

پربحث‌های دیروز

 1. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 2. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 3. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 4. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 5. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 6. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 7. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 8. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 9. رمزگشایی از راه‌اندازی کارگروه مقابله با ایران و سیاست خارجی شکست خورده آمریکا

 10. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 11. تغییرات کابینه به کجا رسید؟

 12. دلیل حمایت رهبر انقلاب از روحانی

 13. حاجی دلیگانی: بهترین نتیجه سؤال از رئیس جمهور «شفاف‌سازی» است/ وکیلی: سهم دولت روحانی در پیدایش وضع موجود کمتر از ۱۰ درصد است

 14. حاجی‌بابايی: پس از ۱۶ ماه هنوز حقوق‌های نجومی آزاد است

 15. نشست هماهنگی طراحان سوال از رئیس جمهور/بررسی چارچوب مطالب در صحن مجلس

 16. روحانی برای حضور در مجلس چند روز فرصت دارد؟

 17. جهانگیری: متاسفانه فساد به برخی از مسئولان بالایی رسیده

 18. استیضاح کرباسیان فردا یکشنبه 28 مرداد اعلام وصول می شود

 19. ابراز همدردی ایران با دولت و مردم هند

 20. تجهیز اولین ناوشکن ارتش به "فالانکس ایرانی" + جزئیات

 21. شورای نگهبان لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را رد کرد

 22. وزیر دفاع: تمرکز و اولویت ما بر روی قدرت موشکی است/ یک جنگنده جدید در 31 مرداد رونمایی خواهد شد

 23. ابوترابی‌‌فرد: دولتمردان باید رفتار خود را اصلاح کنند

 24. سرنخی که مطهری از شعارهای تجمع حوزه قم گرفت

 25. قاسم شعله‌ سعدی بازداشت شد

پربحث‌های هفته

 1. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 4. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 5. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 6. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 7. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 8. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 9. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 10. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 11. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 12. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 13. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 14. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 15. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

 16. پس از ۲۱ سال؛ کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد

 17. پورابراهیمی: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تبرئه‌ام کرد/ فعالیت‌های اقتصادی فرزندان ربیعی، پدرشان را به خاک سیاه نشاند

 18. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 19. استیضاح ربیعی و ضرورت پاسخگویی به برخی سوالات بی جواب

 20. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 21. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 22. شما باشید دخترتان را اینگونه شوهر می‌دهید؟ + عکس

 23. ربیعی: اگر به حرمت پزشکیان تعرض نمی‌شد، در این حد دست به افشاگری نمی‌زدم/ استیضاح بنده اثر خود را در جامعه گذاشت

 24. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 25. احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است

آخرین عناوین