سوالات امتحان نهایی «دین و زندگی» لو رفت!

گروه اجتماعی الف،   3970303064 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

دانش‌آموزان و مسئولان آموزش‌وپرورش می‌گویند سوال‌های امتحان درس «دین و زندگی» نیم‌ساعت قبل از شروع امتحان در بعضی مدارس پخش شده و به دست دانش‌آموزان رسیده است.

سوالات اولین امتحان نهایی لو رفته است؛ نه حرفی کم نه حرفی بیش. آموزش‌و‌پرورش هم از همان لحظه اول دست از انکار برداشته و موضوع را تایید کرده است.

به گزارش شهروند، دانش‌آموزان و مسئولان آموزش‌وپرورش می‌گویند سوال‌های امتحان درس «دین و زندگی» نیم‌ساعت قبل از شروع امتحان در بعضی مدارس پخش شده و به دست دانش‌آموزان رسیده است. از طرف دیگر هر چند مشاور مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران می‌گوید که سوال‌ها در شهری غیر از تهران لو رفته اما تعدادی از دانش‌آموزان تهرانی به «شهروند» می‌گویند که سوال‌ها را قبل از شروع امتحان داشته‌اند و حتی کانال تلگرامی‌ای را نشان می‌دهند که سوال‌ها در آن منتشر شده است؛ «امید» یکی از این دانش‌آموزان در مدرسه‌ای در منطقه ۵ تهران است.

او سر حوزه آماده شده بود تا نخستین امتحانش را بدهد: «نیم‌ساعت قبل از امتحان به حوزه امتحانی رسیده بودم. اولین چیزی که توجه‌ام را جلب کرد، زمزمه‌های لورفتن سوالات بود.» او در ثانیه‌های اول بی‌تفاوت نگاهش را به کتابش می‌اندازد اما کنجکاوی او را به جمع دوستان می‌کشد. «عده‌ای از بچه‌ها دور هم جمع شده‌ بودند. در دست یکی از بچه‌ها سوالاتی بود که ادعا می‌کرد سوالات امتحان همان روز است؛ امتحان دین و زندگی.»

«امید» برای سنجش آمادگی‌اش برای امتحان نگاهی به سوالات می‌اندازد اما مساله را خیلی جدی نمی‌گیرد: «از سوالات تستی سرسری گذشتم و بیشترین تمرکزم را روی سوالات تشریحی گذاشتم که سخت‌تر بود. سوالات را یک‌به‌یک می‌خواندیم و هر کسی جواب آن را می‌دانست، برای بچه‌ها می‌گفت. مثلا این سوال برای فلان بخش کتاب است و به فلان فصل اختصاص دارد.»

اما بزرگترین غافلگیری «امید» زمانی است که سر جلسه می‌نشیند و برگه سوالات امتحانی را می‌بیند: «وقتی سرجلسه نشستم با دیدن سوالات واقعا تعجب کردم چون همان سوالاتی را که چند دقیقه قبل با بچه‌ها مرور کرده بودیم، پیش روی خودم می‌دیدم.»

«مسعود» هم برای دادن اولین امتحان سر ساعت در مدرسه‌ای که به‌عنوان حوزه انتخاب شده بود، حاضر شده بود. «چهارم ریاضی‌ام در منطقه پنج. حوزه را هم نگویم بهتر است.‌ سال گذشته‌ هم سوالات لو رفته بود؛ اما یادم نیست کدام درس بود، البته درنهایت خود آموزش‌وپرورش هم قبول کرد که این اتفاق افتاده است ولی برای امسال را کاملا مطمئنم که سوالات لو رفته است.»

او هم در ناباوری لورفتن سوالات است. «هم‌مدرسه‌ای‌هایم ادعا می‌کردند سوالات را دارند؛ چون فکر می‌کردم این احتمال خیلی ضعیف است از آنها نپرسیدم سوالات را از کجا آورده‌اند و آنها را مسخره می‌کردم که برای خرید سوالات پولشان را هدر داده‌اند؛ اما آنها می‌گفتند پولی بابت سوالات پرداخت نکرده‌اند و به شکل مجانی از یک کانال گرفته‌اند. البته یکی، دو نفر دیگر هم بودند که می‌گفتند سوالات امتحان آن روز را دارند. از صحبت‌هایشان متوجه شدم که همه آنها از یک کانال سوالات را به دست آورده‌اند. آن هم مجانی.»

«مسعود» هم اطمینان دارد سوالاتی که قبل از امتحان دیده، همان‌هایی بوده که قبل از امتحان بین بچه‌ها دست‌به‌دست می‌شد.«کاملا مطمئنم سوالات همان بود. برای اینکه در مورد سوالات با هم مشورت می‌کردیم و خوب یادم هست ۷-۸ سوال آخر همان سوالات بودند.»

«حسین» در آخرین لحظات مانده به شروع امتحان خودش را به حوزه می‌رساند. «پیش‌دانشگاهی‌‌ام‌ در مدرسه توحید بود اما حوزه امتحانی مدرسه امام‌هادی(ع) بود. با عجله وارد حوزه امتحانی شدم و دیدم بعضی از بچه‌ها می‌گویند که سوالات دین‌وزندگی لو رفته است؛ جدی نگرفتم اما بعد از پایان امتحان کسانی که سوالات را قبل از امتحان دیده بودند، تایید کردند که سوالات همان بوده و من افسوس می‌خوردم چرا نگاهی به سوالات نینداخته‌ام.»

تهران نبود
هرچند آموزش‌وپرورش این بار لو رفتن سوالات امتحانات نهایی را تایید کرده، اما گفته سوالات نه در تهران بلکه در یکی از استان‌ها لو رفته است.

علیرضا راه‌پیما، مشاور مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران دیروز دراین‌باره گفت: «با قطعیت می‌گویم که سوالات لو رفته امتحانات نهایی در تهران نبوده و مربوط به یکی دیگر از استان‌ها می‌شود، اما اجازه نداریم نام استان را ببریم.»

به گزارش ایلنا، او ادامه داده: «این سوالات به هیچ‌وجه از شهر تهران لو نرفته و علت آن هم خیلی روشن است، زیرا ما روی برگه‌های امتحان نهایی بک‌گراند زده بودیم. این بک‌گراند روی عکسی که در تلگرام از سوالات منتشر شده، وجود ندارد، همین مدرک به سادگی نشان می‌دهد سوالات مربوط به استان تهران نبوده است. نکته قابل توجه این است که این بک‌گراند در هر منطقه از تهران متفاوت است و اگر در هر کدام از مناطق تهران سوالات بیرون می‌آمد، ما تشخیص می‌دادیم که سوالات مربوط به کدام منطقه است.»

به گفته او: «ما در تهران برای این‌که ضریب ایمنی را بالا ببریم، مانع از تخلفات این‌چنینی شویم و به راحتی تشخیص دهیم سوالات لو رفته از کدام ناحیه تهران بوده است، این بک‌گراند را روی سوالات طراحی کرده‌ایم. ضمن این‌که بک‌گراند به ما نشان می‌دهد سوالات مربوط به امروز است یا نه. این بک‌گراند اطلاعات خوبی به ما می‌دهد که عملا ضریب ایمنی را بالا می‌برد. با قطعیت می‌گویم که در تهران نبوده و مربوط به یکی دیگر از استان‌ها می‌شود، اما اجازه نداریم نام استان را ببریم.»

مراجع قضائی پیگیر ماجرا هستند

این‌بار اول نیست که سوالات امتحانات نهایی در ایران پیش از برگزاری آزمون در کانال‌های مجازی منتشر می‌شود.‌ سال گذشته و‌ سال ۹۵ هم با شروع ماه خرداد، عده‌ای از دانش‌آموزان گفتند سوالات دو درس جغرافی و آمادگی دفاعی لو رفته که البته وزارت آموزش‌و‌پرورش این موضوع را در ‌سال ۹۵ تکذیب کرد.

سال گذشته هم گفته شد که امسال سوالات اصلی پیش از برگزاری امتحانات در کانال‌های تلگرامی و اینستاگرام به صورت رایگان یا برای فروش عرضه شده است. بعد از آن هم پلیس فتا اعلام کرد سوالات عرضه‌شده فقط در یک مورد با سوالات اصلی تطابق داشته و افراد عرضه‌کننده صرفا کلاهبردار بوده‌اند؛ هرچند بعد از آن پلیس ۸نفر را در این ارتباط دستگیر کرد و البته قوه‌قضائیه درباره سرنوشت این افراد خبری را اعلام نکرد.

حالا عبدالرسول عمادی، رئیس مرکز سنجش آموزش‌وپرورش در مورد ماجرای لو رفتن سوالات درس دین ‌و زندگی در خرداد امسال می‌گوید: «اول خردادماه نخستین امتحان سراسری برگزار شد. نیم‌ساعت قبل از برگزاری امتحان متوجه شدیم یک صفحه از سوالات امتحانی در فضای مجازی منتشر شده است.»

عمادی با اشاره به ساعت نشر سوالات در فضای مجازی ادامه می‌دهد: «از آن‌جایی که ساعت نشر سوالات با زمان شروع امتحان تفاوت نیم‌ساعته داشت، امکان نشر و استفاده از آن وجود نداشت، اما با این تفاسیر پلیس فتا و حراست آموزش‌وپرورش دست به کار شده و عوامل خاطی این مساله شناسایی شدند و درحال‌حاضر درحال پیگیری قضائی موضوع هستیم.»

رئیس مرکز سنجش آموزش‌وپرورش ساعت نشر سوالات در کانالی در فضای مجازی را ساعت ۷صبح اعلام می‌کند: «سوالات ۷صبح توسط کانالی نشر پیدا می‌کند، درحالی که ساعت ۸صبح این امتحان در حوزه‌های مشخص‌شده برگزار شد. درواقع از این‌که در این فاصله -با توجه به این‌که بیشتر دانش‌آموزان در حوزه امتحانی‌شان حاضر بودند- چه تعداد از دانش‌آموزان به این سوالات دسترسی پیدا کرده‌اند، اطلاعات موثقی نداریم، حتی در مورد این‌که از این سوالات استفاده شده است یا خیر.»

البته با درنظر گرفتن احتمالات، تصمیمی در این خصوص گرفته شده است که عمادی درباره آن می‌گوید: «با درنظر گرفتن تمامی احتمالات و با در نظر گرفتن این نکته که تنها بخشی از سوالات در فضای مجازی در دسترس دانش‌آموزان بوده، تصمیم گرفته شد در بارم سوالات تغییراتی داده شود، به نحوی که مقداری از بارم سوالاتی که در فضای مجازی در دید عموم قرار گرفته بودند، به سوالات صفحه اول که افشا نشده بود، انتقال بیابد تا اگر سوءاستفاده‌ای صورت گرفته باشد، حق دانش‌آموزان تضییع نشود.»

رئیس مرکز سنجش آموزش‌وپرورش ادامه می‌دهد: «افراد خاطی توسط پلیس فتا شناسایی شده‌اند و موضوع به مراجع قضائی منتقل می‌شود و با عوامل خاطی برخورد خواهد شد.» عمادی در پاسخ به این سوال که افراد شناسایی‌شده ارتباطی با آموز‌ش‌وپرورش دارند یا خیر، می‌گوید: «اجازه بدهید مساله کاملا روشن شود و بعد در این موارد صحبت شود.»

رئیس مرکز سنجش آموزش‌وپرورش در مورد ماجرای لو رفتن سوالات امتحانی ‌سال گذشته هم می‌گوید: «پرونده ماجرا تا جایی که به ما به‌عنوان برگزارکننده امتحان مربوط است این‌که مستندات مربوط به حادثه را به مراجع حقوقی آموزش‌وپرورش بدهیم. آنها هم با دستگاه قضائی در ارتباط‌اند. پیگیری‌های بعدی کار جزو مسئولیت‌های بنده نیست.»

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۷ شهریور ۱۳۹۷کلاس اولی‌ها را چطور راهی مدرسه کنیم؟‌
۲۶ شهریور ۱۳۹۷‍وزیر آموزش و پرورش:‌ تعطیلات زمستانی شاید به امسال برسد
۲۶ شهریور ۱۳۹۷جزئیات بازگشایی مدارس اعلام شد/ برپایی مراسم اول مهر با رنگ و بوی عاشورایی
۲۴ شهریور ۱۳۹۷وزیر آموزش و پرورش: استفاده از کتب و آزمون‌های آزمایشی در دوره ابتدایی را نهی می‌کنیم
۱۹ شهریور ۱۳۹۷تحصیل ۱۴ میلیون دانش‌آموز در سال تحصیلی جدید
۱۷ شهریور ۱۳۹۷وزیر آموزش و پرورش: نرخ باسوادی از ۴۸ به ۸۷ درصد رسیده است
۱۳ شهریور ۱۳۹۷بطحایی: تبلیغات آزمون‌ها و کتب کمک آموزشی دوره ابتدایی خلاف اصول است
۴ شهریور ۱۳۹۷وزیر آموزش و پرورش: آزمون از دبستان‌ها با سختی زیاد حذف شد/ آغاز اجرای طرح «کنترل کیفیت مدارس» از مهر
۴ شهریور ۱۳۹۷فریاد کنکوری آموزش‌وپرورش/ورود موسسات کنکور به مدارس با مجوز کجا؟ / شگرد غیراخلاقی برخی موسسات و ورود به دروه دبستان
۳۰ مرداد ۱۳۹۷ آخرین مهلت ثبت‌نام کتب درسی جامانده‌ها
۲۸ مرداد ۱۳۹۷بطحایی: سند ۲۰۳۰ از نظام آموزشی کشور به طور کامل کنار گذاشته شده است
۲۳ مرداد ۱۳۹۷چرا وزیر آموزش و پرورش بودجه کافی را برای خدمات رفاهی معلمان دریافت نمی‌کند  

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

احمد۳۵۷۵۵۵۱۲:۱۹:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۳
ببخشید الان چی میشه دوباره امتحان میگیرین
ناشناس۳۵۷۵۷۰۱۲:۲۷:۳۶ ۱۳۹۷/۳/۳
پس تکلیف کسایی که نمره کمتر گرفتن چی می شه؟ از همین الان هم در کنکور عقب می افتند!!!
گنجی۳۵۷۵۷۶۱۲:۳۶:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۳
واقعا که !!! بعد چطور می خواهند به جای کنکور این امتحان های کشکی و تقلبی سرنوشت بچه ها را برای ورود به دانشگاه مشخص کند؟؟
ناشناس۳۵۷۷۷۴۱۶:۱۵:۱۱ ۱۳۹۷/۳/۳
هر سال همینطور ه پارسال هم دقیقاًً نیم ساعت قبل از امتحان سوالات در تلگرام دست به دست میشد هر چه فریاد زدیم به گوش هیچ کسی نرفت
ناشناس۳۵۷۷۷۸۱۶:۲۰:۵۶ ۱۳۹۷/۳/۳
فقط کنکور تا حدود زیادی توانسته است از حقوق دانش آموزان درسخوان دفاع نماید.
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 2. چالش اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 3. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 4. روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان»/ظریف با انتشار توافق موافق نبود

 5. ذوالقدر: در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید شفاف و قاطع عمل کرد

 6. جزئیات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه/ مالباختگان ثامن منتظر باشند

 7. سقوط تیر برق بر روی دسته سینه زنی در لار/۳ کشته و مصدوم

 8. روشن:اگر قائدی و اسماعیلی ستاره هستند فاتحه فوتبال را بخوانیم/پیراهن استقلال شده اسباب بازی!

 9. «مسکو» هواپیماهای رژیم صهیونیستی در حریم هوایی سوریه را سرنگون کند

 10. اختلاف خانوادگی در کلاردشت قربانی گرفت

 11. آیفون ۱۰ اس مکس؛ سنگین‌ترین آیفون

 12. ویلیام برنز: مشکل ما با ایران ریشه‌ای و اساسی است!

 13. آئین مشعل گردانی در دولت آباد تهران  

 14. آمریکا رو به سوی یک «توفان کامل» روان است

 15. برای تابلوهای تهمینه میلانی رِنج قیمت پیشنهاد دادم

 16. اما و اگرهای الحاق ایران به FATF

 17. سوگواری ایرانیان ریشه در فرهنگ باستانی ایران دارد

 18. ظریف: با تصویب FATF همه مشکلات حل نمی‌شود

 19. توافق احزاب کرد درباره ریاست جمهوری عراق

 20. اعلام جرم علیه رئیس‌جمهوری سابق آرژانتین به اتهام فساد

 21. هشدار پلیس به مالباختگان "سکه ثامن"

 22. احمد خاتمی: فساد اقتصادی منکر بزرگی است

 23. ماجرای کشف خمره ساسانیان در بازار اصفهان چه بود؟

 24. رکورد خاص کاسیاس در لیگ قهرمانان+عکس

 25. بیش از پنج میلیون کودک یمنی در معرض قحطی هستند

پربحث‌های دیروز

 1. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 2. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 3. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 4. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 5. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 6. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 7. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 8. ملاقات‌های کری و ظریف پرونده قضایی شد

 9. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 10. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 11. بازیگر مشهور آمریکایی در مراسم عزاداری امام حسین (ع)  

 12. دولت ترامپ از طرح «هیلی» درباره ایران عقب نشینی کرد

 13. یک بانوی مداح پاسخ می‌دهد/کسی با دفترچه و بلندگو مداح نمی‌شود/ انتقاد از خیابان‌گردی خانم‌ها در محرم

 14. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 15. حضور مادورو در رستوران گران قیمت جنجال به پا کرد+ عکس

 16. طعنه عادل فردوسی‌پور به حسین رضازاده

 17. ردپای یک اقدام «روحانی» برای مصونیت بخشی به «سیف»

 18. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 19. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 20. راغفر:آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

 21. هزینه سفر روحانی به نیویورک چقدر است؟

 22. سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

 23. طلبه مضروب مشهدی درگذشت

 24. چرا سکه و ارز آرام نمی‌گیرد؟

 25. دلارهای دلالان از کجا می‌آید؟

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. روحانی: در برابر جنگ اقتصادی دشمن سر مشق مردم ما عاشورا است/ رشد اقتصادی کشور در ۴ سال گذشته نسبت به ۳۵ سال گذشته به طور متوسط ۲ برابر بوده است

 7. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 8. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 9. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 10. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 11. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 12. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 13. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 14. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 15. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 16. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 17. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 18. خواننده معروف ممنوع الکار شد

 19. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 20. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 21. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 22. داستان کمبود دارو به نسخه‌های همسر وزیر بهداشت هم رسید + عکس

 23. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 24. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 25. ادامه چالش دو تابعیتی‌ها/ پاسخ ابوترابی به واعظی: اگر نام افراد دوتابعیتی‌ اعلام شود موارد بسیاری روشن می‌شود/ عدم انتشار اسامی دوتابعیتی‌ها از سوی کمیسیون امنیت ملی خلاف آیین نامه است

پربحث‌های دیروز

 1. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 2. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 3. برخورد سازمان اطلاعات سپاه با عناصر عرفان‌های نوظهور

 4. پیکر طلبه مضروب مشهدی در بارگاه منور رضوی تشییع شد

 5. هشت علت مهاجرت جمعیت در ایران+ جدول

 6. مراسم عزاداری شب تاسوعا با حضور رهبر انقلاب برگزار شد  

 7. خرید و فروش نوشت‌افزار پایین‌تر از حد انتظار

 8. دستگیری عضو شورای شهر بناب

 9. مراسم عزاداری در هیات علی پروین با حضور دایی و اهالی فوتبال  

 10. امکان مطالبه خسارت توسط زن در صورت برهم خوردن نامزدی

 11. تعطیلات زمستانی مدارس در راه است

 12. یک نماینده مجلس: دولت برای تعطیلی ۷ روزه مدارس لایحه دهد

 13. افزایش زندانیان مهریه بدلیل وضعیت اقتصادی

 14. ابوترابی فرد: عاشورا راه را برای تحقق اراده ملت هموار کرد

 15. شکایت علیه فیس‌بوک به دلیل تبلیغات کاریابی مردانه

 16. حسینیه‌ای که دشمن از آن سیلی محکم خورد

 17. توصیه ایمنی آتش نشانی به هیات‌ها و تکیه‌ها

 18. سرقت مسلحانه در طلا فروشی ارومیه

 19. محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی جاده‌های کشور در تعطیلات

 20. جزئیات نحوه برگزاری آزمون دکتری ۹۸ اعلام شد

 21. منش آقازادگی با کدام سبک از زندگی؟

 22. بارش باران و هشدار طغیان رودخانه‌ها/ آسمان تهران بارانی می‌شود

 23. کشورهایی که بالاترین شمار مرگ و میر کودکان را دارند

 24. پلیس، شورا و شهرداری تهران برای کاهش ترافیک مهرماه چه برنامه‌ای دارند؟

 25. تسلیت لاریجانی برای جان باختن تعدادی از هموطنان در حادثه تصادف کاشان

پربحث‌های هفته

 1. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 2. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 3. داستان کمبود دارو به نسخه‌های همسر وزیر بهداشت هم رسید + عکس

 4. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

 5. وضعیت تخصیص ارز زائران اربعین مشخص شد

 6. آیا پارک لاله تهران پولی شده است؟

 7. دستور ویژه دادستان کل کشور در پی هتک حرمت به ساحت مقدس حضرت رقیه (س) در یک روزنامه

 8. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 9. واکنش ثبت احوال به تعویض نام خانوادگی توسط آقازاده‌ها

 10. توهین عضو اصلاح طلب شورای شهر نیشابور به عزاداران حسینی +عکس

 11. فتاح: باید از صبر مردم در این چند ماه آب شویم

 12. نماینده مجلس: شنیده‌ایم برخی در پی دریافت سهمیه جانبازی هستند/ شهردار تهران شامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شود

 13. رئیس دیوان محاسبات خبر داد: خداحافظی ۱۷۰ مقام دولتی بازنشسته با اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 14. وضعیت تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور مشخص شد/ آخرین تغییرات آزمون دو سال آینده

 15. آشنایی با مجازات توهین و درگیری با ماموران پلیس

 16. داستان زوج ۱۸۰۰ ساله + عکس  

 17. مدرسه رفتن دانش‌آموزان چقدر آب می‌خورد؟ +جدول

 18. آخوندی: بیش از ۴ میلیون نفر در بافت‌های ناکارآمد پایتخت زندگی می‌کنند

 19. واکنش محسن هاشمی به بنر جنجالی شهرداری

 20. وزیر کشور: موافق لغو روادید هستیم ولی طرف عراقی موافق نیست

 21. دستور روحانی برای حل مشکلات صنعت داروسازی کشور

 22. یکی از متهمان پرونده واردات تلفن همراه آزاد شد + جزئیات

 23. برخورد سازمان اطلاعات سپاه با عناصر عرفان‌های نوظهور

 24. لاریجانی اعلام کرد: تمهیدات وزارت بهداشت برای رشته‌های بدون متقاضی

 25. پیکر طلبه مضروب مشهدی در بارگاه منور رضوی تشییع شد

آخرین عناوین