مگنت-ستاره یک مربع

طراح تحریم‌های ایران: می‌دانستم تحریم‌ها باعث رنج مردم ایران است

گروه جهان الف،   3970202161 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
طراح تحریم‌های ایران: می‌دانستم تحریم‌ها باعث رنج مردم ایران است

عضو تیم هسته ای آمریکا با اشاره به اینکه تهدید نظامی در طول مذاکرات هسته ای ایران مطرح بود گفت: می دانستم تحریمهای طراحی شده بر مردم ایران نیز تاثیر منفی داشته و باعث رنج آنها شده است!

به گزارش مهر «ریچارد نیفیو» عضو تیم هسته ای آمریکا و طراح تحریمهای ایران در دولت اوباماست. وی تحریم را ابزار سیاست خارجی آمریکا می داند و معتقد است پشت سر تحریمها، استراتژی کلان آمریکا در خصوص ایران نیز وجود داشته است.

«ریچارد نیفیو» به عنوان سرپرست تیم طراحی و اجرای تحریم های علیه ایران، در توضیح دستور العمل تعیین اهداف مورد تحریم، به دو عامل بحث برانگیز اشاره می کند: درد و مسکن آن. بر این اساس کارایی تحریم ها مبتنی بر استفاده از درد علیه یک هدف است، اما اهداف باید راه حل های مشخص برای مقاومت، تحمل و غلبه داشته باشد.

در واقع فهم کارایی درد و مسکن(راه حل) آن، محور اصلی به کارگیری موفقیت آمیز و انسانی تحریم ها است. با توجه به این دو نکته کلیدی و این که چگونه در یک نظام تحریمی تغییر می کند، سیاست گذاران می توانند زمان دقیقی را که مداخلات دیپلماتیک به موفقیت می انجامد یا تشدید فشارها ضروری می شود تعیین کنند.

نیفیو با تمرکز بر آموخته های تحریم ها علیه ایران و عراق، به سیاستگذاران یک راهنمایی عملی در مورد چگونگی اندازه گیری درد و مسکن(راه حل) ارائه می کند.

در همین رابطه، مصاحبه ای با «ریچارد نیفیو» انجام شده است که از وی به عنوان معمار شبکه تحریم های آمریکا علیه ایران یاد می شود.

نیفیو فارغ‌التحصیل رشته مطالعات سیاست‌های امنیتی از دانشگاه «جرج واشنگتن» و عضو سابق تیم مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران است و مدتی نیز به عنوان هماهنگ کننده ارشد سیاست تحریم های آمریکا در وزارت خارجه این کشور مشغول به کار شد.

نیفیو همچنین مدتی با سمت مدیر بخش ایران در شورای امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید مشغول به فعالیت بوده است. وی در حال حاضر محقق ‌مرکز سیاست انرژی جهانی در دانشگاه «کلمبیا» نیویورک است.

شما در کتاب خود با عنوان «هنر تحریم» ابعاد مختلف تحریم را مورد بررسی قرار داده اید و آنرا ابزار سیاست خارجی آمریکا دانسته اید. پیوند این دو موضوع را توضیح بدهید؟

دو دلیل وجود داشت: نخست این که تحریم چه دوست داشته باشیم چه نه، ابزاری برای سیاست خارجی است که به صورت گسترده و نامحدود، مورد استفاده قرار می گیرد.

هر چند امروزه ایالات متحده و اروپایی ها اغلب از این روش استفاده می کنند، اما تحریم ها تا زمانی موثر است که دیگر کشورها نیز اقدام مشابهی کنند. از این رو کاربرد این روش در یک چارچوب نظام مند مفید خواهد بود.

دوم این که برای دستیابی به تحریم هایی مستحکم و با دوام، می توان از بسیاری از مسائل بشردوستانه که در گذشته آنها را تحت تاثیر قرار داده و از شکست تحریم ها که منجر به جنگ می شود جلوگیری کرد.

از آنجا که تحریم ها می توانند هزینه های کلی اختلافات سیاسی و دیپلماتیک را کاهش داده و از احتمال وقوع جنگ بکاهند، باید با وضوح و کارایی طراحی شوند.

سوال اصلی و فرضیه شما در این کتاب چه بود؟

سوال اصلی من این بود که چگونه می توانم با یک برگه سفید و بدون داشتن سیاست های مشخص، تحریم هایی را طراحی و اجرا کنم. سپس توانستم چارچوبی ایجاد کنم که علاوه بر معقول و منطقی بودن، خواسته هایم را برای بهره وری و اثربخشی تامین کند.

شما عنوان کرده اید که تحریم ها اگر بدون استراتژی روشن و واکنش به طبیعت و تغییر رفتار هدف اعمال شوند، بی اثر می شوند. فکر می کنید ایالات متحده در کنار تحریم ها «استراتژی روشن» برای ایران دارد؟

من فکر می کنم بله، هر چند شما و خوانندگانتان ممکن است مخالف باشید. قرار بود تحریم ها حکومت ایران را به این امر سوق دهد که حل و فصل مذاکره برای رفع نگرانی های بین المللی در مورد برنامه هسته ای این کشور بهتر از ادامه برنامه توسعه آن بدون در نظر گرفتن این نگرانی ها است.

تحریمها بخشی از یک استراتژی وسیع از جمله مذاکرات دیپلماتیک، انزوا و تهدیدات نظامی بود. در زمان های مختلف، ما اهمیت این موضوع را از جمله در جلسات شخصی به رهبران ایران گوشزد کردیم.

گاهی اوقات شفافیت ما به دلیل اختلافات درون ایالات متحده و با شرکای ما در مورد ماهیت اختلاف و بهترین راه حل آن از بین رفت. اما در مجموع، من فکر می کنم در روندی که از سال 2006 شروع و تا سال 2015 ادامه یافت استراتژی ما منطقی و روشن بود.

شما هدایت روند طراحی و معماری تحریم ها علیه ایران را در دولت اوباما به عهده داشتید. آیا شما می دانید «رنج و درد» اصلی و فشار تحریم ها روی مردم ایران و نه دولت است چون استدلال شما این است که تحریمها بر نظام ایران تاثیر دارد و نه مردم؟

پاسخ من این است که باید به خاطر داشته باشیم دولت ایران از مردم ایران تشکیل شده است و به موجب اعمال تحریم ها و درد، ما بر آنها تاثیر گذاشته ایم و به نظر من این پاسخ تا حد زیادی درست است.

اما از آنجا که بخشی از کتاب من نیز درباره صداقت است، باید صادقانه بگویم بله، می دانم که بخش مهمی از «درد» تحریم ها بر مردم ایران اعمال می شود.

در هر حال این کار به منظور کمک به انگیزه دولت ایران برای تغییر سیاست های هسته ای اش انجام گرفته است که به نظر من (و دولت من) می تواند در نهایت آمریکا، متحدان ما و منافع ما را تهدید کند.

ذکر این نکته هم ضروری است که درد اعمال شده به طرز ناخوشایند یا با بی دقت انجام نشده است. در طول دوره زمانی 2006-2013، ما پیشنهادات متعددی دریافت کردیم که موجب تحریم شدید شد. در واقع برای ما راحت تر بود که با آنها موافقت کنیم.

در عوض، ما سعی کردیم استراتژی محور، متفکرانه و مراقب باشیم که چگونه از تحریم استفاده کنیم. ما همچنان از استثنائات انسان دوستانه برای تحریم ها مانند دستگاه های پزشکی و ارتباطات شخصی حمایت کردیم و حتی آنها را گسترش دادیم.

من شخصا آمریکا و شرکت های خارجی مشغول چنین تجارت حقوقی را تشویق کردم تا به این روند ادامه دهند و از این مجوز استفاده کردم، البته من تنها فرد در دولت ایالات متحده نبودم.

اگرچه مردم ایران از طریق تحریم آسیب دیدند، اما این یک برنامه تحریمی به سبک تحریم علیه عراق نبود. از این طریق ما روشن کردیم که فرصت های زیادی برای تحریم ایران در نظر گرفته شده است.

هنگامی که دولت ایران از یکی از این فرصت ها بهره مند شد، ما به سرعت در مورد اعمال تحریم های مورد توافق پرداختیم (و من نیز بخشی از آن بودم).

علاوه بر این، باید یادآور شوم که استفاده از تحریم ها نباید به معنی پذیرفتن برنامه هسته ای ایران تلقی شود، در حالی که اعتماد جامعه بین الملل به این سمت سوق یافته که این انرژی برای مقاصد صلح آمیز مورد استفاده قرار گیرد.

بنابراین، بله، من آمادگی دارم که با صراحت و صادقانه در مورد این که تحریم ها چگونه باعث درد شده و اجزای ضروری عملکرد آنها سخن بگویم.

اما هدف این کتاب این است که مشخص شود تحریم ها می توانند با دقت بیشتر و با اجتناب از رنج های غیر ضروری و آسیب رساندن به هدف خود، اعمال شوند و امیدوارم ما در آینده چنین رویکردهایی را نیز داشته باشیم.

شما استدلال می کنید که «کارآیی تحریم ها در به کارگیری درد در برابر یک «هدف» است، اما اهداف ممکن است قاطعانه به مقاومت، تحمل یا غلبه بر این درد دست یابند. با فهم این واقعیت که تعامل بین درد و مسکن(راه حل یا راه درمان) آن، علت اصلی استفاده از تحریم ها به صورت موفقیت آمیز و انسانی است». هنگامی که شما از «هدف» سخن می گویید، چگونه می توانید دولت و مردم را جدا کنید؟ به عبارت دیگر، در مورد ملت-دولت ایران چگونه می توانید بین ملت و دولت تمایز قائل شوید؟

خوب، در بسیاری از موارد شما نمی توانید، اما با علم به این موضوع، هدف قرار دادن کشور بسیار مهم است. در مورد دولت ایران باید گفت اصل اساسی آن از جنبش مردمی در دهه 1970 و بازسازی دولت ایران به عنوان نماینده مردم تشکیل شده است.

این که آیا دولت ایران هنوز هم این کار را انجام می دهد، این تصمیمی است که باید توسط مردم ایران اتخاذ شود (هرچند من نظر خود را دارم)، اما این تئوری پایه ای دولت ایران مدرن است.

بنابراین، در هدف قرار دادن تحریم ها علیه ایران، عاقلانه است که این امر را در نظر بگیریم.

کشورهای دیگر متفاوت هستند و دولت آنها با تاثیر نظرات و نگرانی های مردم (حتی در نظریه) تحت تاثیر قرار نمی گیرد. برای بعضی از کشورها ممکن است که یک نخبه حاکم حتی مهمتر بوده و دیدگاه های مردم نسبتا بی اهمیت باشد.

در این کشورها، هدف قرار دادن مردم بی معنی است؛ این نخبگان هستند که باید تحت فشار قرار گیرند. این امر به نظر من، تفاوت های موجود در تحریم های ایالات متحده علیه ایران و علیه روسیه را توضیح می دهد.

البته، همان طور که اشاره شد، راه هایی برای کمک به کاهش خسارت وارده به مردم، از جمله از طریق استثنائات بشردوستانه و غیره، بسته به تحریم های استفاده شده، وجود دارد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷تحریم، جنگ، مذاکره
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷خودکشی سیاسی العبادی با اعلام پایبندی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران؟
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷سردار جلالی: آمریکا می‌خواهد مردم را در تنگنا قرار دهد تا موجب اغتشاش شود
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷چاووش‌اوغلو: همه کشورها از تحریم ایران ناراضی هستند/ لاوروف: تحریم‌ها غیرقانونی است
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷خروج موسسات رده‌بندی از ایران تحت فشار آمریکا
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷نقشه راه رهبری برای مقابله با توطئه ترامپ
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷خوش رقصی العبادی برای ترامپ
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷ظریف: برنامه دفاعی موشکی ایران تهدیدی برای کسی نیست/ زیرفشار تحریم و تهدید سیاست خود را تغییر نمی‌دهیم
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷سایه تهدیدآمیز تحریم‌ ایران روی امنیت انرژی آمریکا
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷بیانیه دفتر حیدرالعبادی در مورد روابط با ایران
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷فلاحت پیشه: اجرای تحریم آمریکا علیه ایران موضع شخصی حیدر العبادی است، نه دولت عراق
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۱۳۲۴۴۱۶:۵۸:۱۰ ۱۳۹۷/۲/۲
امیدوارم از زندگیت خیر نبینی.
ناشناس۳۱۳۳۵۰۱۸:۴۹:۵۱ ۱۳۹۷/۲/۲
گرگی از گرگهای پس فطرت خونخوار. قعر جهنم خداونددر انتظار توست.
ناشناس۳۱۳۴۶۲۲۰:۴۶:۱۸ ۱۳۹۷/۲/۲
آفرین به شما میگن سیاستمدار نه برخی مسئولین ما که روزی 5 بار فقط سخنرانی میکنن و فقط شعار میدن
ناشناس۳۱۳۶۶۹۰۲:۰۲:۵۴ ۱۳۹۷/۲/۳
برای 200 سال آیندشون برنامه دارند ولی ما فقط نوک دماغمون رو میبینیم!
من۳۱۳۶۹۵۰۵:۵۳:۵۸ ۱۳۹۷/۲/۳
ذلیل بمیری ایشالا
ناشناس۳۱۳۷۱۴۰۶:۵۸:۳۶ ۱۳۹۷/۲/۳
در آن دنیا هم دعای مردم ایران بدرقه ات خواهد کرد
تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. آزادی مرزبان ناجا بعد از ۴۷۶ روز اسارت

 4. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 5. شکایت‌های «ارز مسافرتی» را کجا ببریم؟

 6. مالیات بر عایدی سرمایه تنها سوداگران و تقاضای غیرمصرفی را هدف قرار می‌دهد

 7. سی‌ان‌ان: بر تحریم‌های آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره حساب باز نکنید

 8. سعید پیردوست: حتما باید گریه کنم تا مسئولین به فکر بیفتند!  

 9. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 10. عذرخواهی یک رهبر به چه معناست  

 11. شکست شیرها در برابر لشکر کفتارها   

 12. رو شدن دست بی‌بی‌سی پس از مصاحبه با کارشناس روسی درباره سهم ایران از دریای خزر  

 13. پیشنهاد مقاصد زیبای گردشگری در تابستان ۲۰۱۸

 14. خرم‌آبادی: قمار و شرط بندی در فضای مجازی رشد داشته است

 15. درخواست روزنامه سعودی: خاندان آل ثانی را سرنگون کنید

 16. تحریم، جنگ، مذاکره

 17. توصیه‌هایی برای کاهش وزن بیشتر پس از ورزش

 18. ریزش معدن طلا در ورزقان

 19. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 20. آخرین عناوین روزنامه‌های ورزشی

 21. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 22. دیوید آلبرایت: می‌خواستیم بعد از ۸ سال محدودیت‌های ایران را دائمی کنیم

 23. نظر"داود هرمیداس باوند" درباره ادعای سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر

 24. حاج‌رضایی: اول ایرادها را برطرف کنید، بعد از هواداران انتظار داشته باشید

 25. رئال مادرید - اتلتیکومادرید؛ کوه یخ سیمئونه و اولین سد دوران «پسا رونالدو»

پربحث‌های دیروز

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 4. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 5. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 6. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 7. احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است

 8. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 9. شما باشید دخترتان را اینگونه شوهر می‌دهید؟ + عکس

 10. عمر «ازدواج‌ سفید» در ایران چقدر است؟

 11. معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: روحانی روزانه ۱۴ ساعت برای بسته ارزی وقت گذاشت

 12. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 13. این همه بی‌تدبیری

 14. مهاجرت از نخبگان به سطح اقشار متوسط رسید

 15. رهبر انقلاب : کار کنید نگویید نمی‌گذارند! این حرف قابل پذیرشی نیست

 16. نیمی از پزشکان تهرانی مالیات نمی دهند/ دسترسی سازمان مالیاتی به اطلاعات درآمدی پزشکان

 17. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 18. نقشه راه رهبری برای مقابله با توطئه ترامپ

 19. نوبخت: پیش بینی‌های واقع بینانه در بودجه ۹۸ خواهیم داشت

 20. ساخت برنامه با سلبریتی‌ها، سیاست مدیران جوان تلویزیون

 21. واکنش «قاضی‌پور» به کمپین فرزندت کجاست؛ پسرم چوپان است

 22. انتظار کاهشی معامله‌گران در بازار ارز/ معاملات فردایی رونق گرفت

 23. عضو فراکسیون امید: تصمیم داریم به هر شکلی که هست لاریجانی را از ریاست مجلس برداریم/ دولت و مجلس، مقصر به هم ریختگی اقتصاد کشور و بازار سکه و ارز هستند

 24. خفاش تهران اعدام می‌شود

 25. مصباحی‌مقدم: نباید در چنین شرایطی زیر پای دولت را خالی کرد

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 7. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 8. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 9. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 10. ظریف: ناامیدی امروز مردم نتیجه سیاه نمایی منتقدان برجام است/ تضمین‌های حفظ برجام را می‌گیریم

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. آن زن فاسد را می‌بینند و این زنان مجاهد را نه + تصاویر

 14. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 15. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 16. رهبر معظم انقلاب: هیچ‌کس هیچ غلطی نمی‌تواند بکند؛ این را به همه بگویید

 17. توضیحات پزشکیان درباره دخترش + واکنش پورابراهیمی

 18. رای مجلس به استیضاح وزیر کار/ خداحافظی ربیعی از دولت

 19. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 20. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 21. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 22. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 23. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 24. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 25. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

پربحث‌های اخیر

 1. واکنش قاسمی به شایعات درخصوص تحدید حدود دریای خزر

 2. درخواست روزنامه سعودی: خاندان آل ثانی را سرنگون کنید

 3. سی‌ان‌ان: بر تحریم‌های آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره حساب باز نکنید

 4. منع استقرار پایگاه نظامی کشور ثالث در«کنوانسیون خزر» اهمیت زیادی برای روسیه داشت

 5. کاهش 50 درصدی خرید نفت از ایران در ازای دریافت معافیت از آمریکا

 6. نظامی‌ترین منطقه جهان کجاست؟

 7. سید حسن نصرالله: جنگ ۳۳ روزه با هدف سیطره آمریکا بر منطقه صورت گرفت/ایران امروز قوی‌تر از هر زمان دیگری است

 8. فارین پالیسی: چین و روسیه پای ایران می مانند؟

 9. دادستانی ونزوئلا جزئیات سوء قصد علیه رئیس جمهوی این کشور را منتشر کرد

 10. موافقت لیبرمن با ارائه تسهیلات به غزه

 11. نتانیاهو برای آخرین بار جمعه بازجویی می‌شود

 12. آمریکا درباره فعالیت‌های روسیه در فضا هشدار داد

 13. مسکو آماده گفتگو با واشنگتن

 14. وندی شرمن: فکر می‌کردم ایران برجام را نقض کند؛ اشتباه کردم

 15. الجزیره: مبلغ منتقد ولی‌عهد سعودی زیر شکنجه کشته شد

 16. واکنش روسیه به ورود ناو آمریکایی به دریای سیاه

 17. قطر به بالگردهای «آپاچی» مجهز می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 2. اردوغان آمریکا را تحریم کرد

 3. واکنش قاسمی به شایعات درخصوص تحدید حدود دریای خزر

 4. دست‌کم 22 کشته در پی فرو ریختن یک پل در ایتالیا/ تلاش نیروهای امدادی برای خارج کردن قربانیان

 5. تمرین نظامی انصارالله یمن  

 6. بلوف کره شمالی به ترامپ در مذاکرات هسته‌ای چه بود؟

 7. حیدر العبادی در دیدار با اردوغان: درباره لیر در کنار ترکیه هستیم

 8. چرا العبادی مواضعش را در قبال ایران تعدیل کرد؟

 9. خوش رقصی العبادی برای ترامپ

 10. سید حسن نصرالله: جنگ ۳۳ روزه با هدف سیطره آمریکا بر منطقه صورت گرفت/ایران امروز قوی‌تر از هر زمان دیگری است

 11. فارین پالیسی: چین و روسیه پای ایران می مانند؟

 12. دادستانی ونزوئلا جزئیات سوء قصد علیه رئیس جمهوی این کشور را منتشر کرد

 13. موافقت لیبرمن با ارائه تسهیلات به غزه

 14. نتانیاهو برای آخرین بار جمعه بازجویی می‌شود

 15. آمریکا درباره فعالیت‌های روسیه در فضا هشدار داد

 16. مسکو آماده گفتگو با واشنگتن

 17. وندی شرمن: فکر می‌کردم ایران برجام را نقض کند؛ اشتباه کردم

 18. الجزیره: مبلغ منتقد ولی‌عهد سعودی زیر شکنجه کشته شد

 19. واکنش روسیه به ورود ناو آمریکایی به دریای سیاه

 20. قطر به بالگردهای «آپاچی» مجهز می‌شود

 21. بلومبرگ؛ هند در برابر معافیت از تحریم واردات نفت از ایران را نصف می‌کند

 22. پنتاگون: از آزمایش‌های موشکی ایران مطلعیم

 23. خروج انگلیس از توافق هسته‌ای بعید است

 24. تحلیلگران آمریکایی: مثلث ایران، ترکیه و روسیه می‌تواند تعادل قدرت در منطقه را تغییر دهد

 25. واکنش ترامپ به حمله «تروریستیِ» خودرویی به پارلمان انگلیس

پربحث‌های هفته

 1. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 2. آن زن فاسد را می‌بینند و این زنان مجاهد را نه + تصاویر

 3. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 4. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 5. نوسان ترامپ بین چکش روس ها و سندان ایرانی ها... پیروزی تاریخی محور مقاومت نزدیک است

 6. پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

 7. مردم ترکیه اینگونه در برابر آمریکا به کمک اردوغان رفتند  

 8. ظریف:کنوانسیون رژیم حقوقی خزر و 6 موافقتنامه در اجلاس سران در آکتائو امضا می‌شود

 9. مفتی اهل سنت عراق: نخستین مدافع ایران خواهم بود

 10. عراق معاملات دلاری با ایران را پایان می دهد

 11. تورم ونزوئلا از ۸۲ هزار درصد گذشت

 12. بیانیه دفتر حیدرالعبادی در مورد روابط با ایران

 13. کمیسیون اروپا: شرکت‌ها آزادند درباره حضور یا عدم حضور در ایران تصمیم بگیرند

 14. برنده و بازنده جدال اردوغان و ترامپ

 15. اوباما ثروت خود را از کجا به دست می‌آورد و چگونه خرج می‌کند؟ +تصاویر

 16. ناو فرانسه کشتی آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد

 17. روحانی در دیدار با پوتین: تلاش کنیم خزر به دریای صلح و دوستی تبدیل شود

 18. بولتون باز هم علیه ایران گزافه‌گویی کرد

 19. بازتاب سخنان رهبر انقلاب در رسانه‌های جهان

 20. تأکید مجدد چین بر مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 21. ادعای مقام آمریکایی: ایران در رزمایش اخیر خود موشک کوتاه‌برد ضد کشتی آزمایش کرد

 22. سناتور آمریکایی: ما یک اتوبوس مدرسه را در یمن بمباران کردیم

 23. فرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه: رزمایش دریایی ایران، پیامی به واشنگتن بود

 24. اردوغان آمریکا را تحریم کرد

 25. العبادی: به همه تحریم‌های آمریکا علیه ایران پایبند نیستیم

آخرین عناوین