مگنت-ستاره یک مربع

محسن رضایی: برجام سندی سیاسی بدون خاصیت اقتصادی است

گروه سیاسی الف،   3961118019 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
محسن رضایی: برجام سندی سیاسی بدون خاصیت اقتصادی است

برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سه‌شنبه ۱۷ بهمن‌ماه با حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به بررسی عملکرد این مجمع در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی پرداخت.

بررسی چگونگی تشکیل و نحوه عملکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام در آستانه 40 سالگی انقلاب اسلامی موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری 17 بهمن‌ماه بود که با حضور محسن رضایی دبیر این مجمع برگزار شد.

رضایی ضمن تبریک فرا رسیدن ایام‌الله دهه فجر گفت: بنده در سال 1357 زمانی که امام وارد ایران شدند عضو یک گروه چریکی به نام منصورون بودم که حلقه دوم حفاظت حضرت امام خمینی را بر عهده داشت، البته حلقه اول را شهید بهشتی و عراقی تشکیل می‌دادند.

وی تصریح کرد: بعد از ظهر‌ 21 بهمن بود که ارتش حکومت نظامی اعلام کرد و از مردم خواست تا از ساعت 17 به بعد خانه‌های خود بروند و کسی در خیابان‌ها نمانند و حکومت نظامی فراگیر در سراسر تهران اعلام شد، اما حضرت امام دستور دادند که به مردم بگویید هیچکس به خانه نرود و همه به خیابان‌ها بیایند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: من و دوستانم در خیابان ایران اتاقی را به صورت مخفی اجاره کرده و در آن اسکان داشتیم. پیام برای من آمد که به آقایان بگویید که به خیابان‌ها بروند و مردم را دعوت کنند تا آن‌ها به صحنه بیایند، لذا ما وانتی گرفتیم و پشت آن سوار شدیم و اسلحه به دست به خیابان رفتیم و چفیه را درآوردیم و به سر صورت خود بستیم که اگر عکس گرفتند شناسایی نشویم. از خیابان خراسان از حرکت کردیم و شعار الله اکبر سر دادیم، از آن طرف نیز تانک‌ها داشتند به سمت خیابان‌ها می‌آمدند و ما که یک بار خیابان را طی کردیم و مردم نیز آرام آرام در حال جمع شدن بودند و با تعجب به ما نگاه می‌کردند و بنده در حین شعار دادن دقت کردم تا ببینم مردم چه می گویند و شنیدم که چندین نفر کنار خیابان می‌گویند از فلسطین نیروی کمکی برای ما آمده است، در حالی که لهجه‌ ما ایرانی بود، اما مردم در آن زمان باور نمی‌کردند که از میان خودشان محافظانی برای انقلاب وجود دارد که می‌توانند با اسلحه مبارزه کنند.

وی ادامه داد: درگیری‌ها شروع شد و همافران فعالیت‌هایی را در کنار نیروی هوایی انجام دادند که در 22 بهمن تا نزدیکی‌های ظهر بسیاری از پادگان‌ها تسلیم شدند.

رضایی با اشاره به عملکرد مجمع تشخیص در سال های بعد از انقلاب گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی از ابتکارات حضرت امام بود برای آنکه بتوانند به بن بست شکنی بپردازد، به این معنا که در انقلاب اسلامی ساختار‌های حکومتی تغییر کرد و علاوه بر این که حاکمان عوض شدند، ساختار‌ها نیز تغییر پیدا کرد و تعدادی ساختار جدید اضافه شد.

دبیر مجمع تشخیص عنوان کرد: پس از آن سپاه و بسیج شکل گرفت و در موضوع قانون گذاری شورای نگهبان به وجود آمد و در کل نظام نیز ولایت فقیه ایجاد شد که در کنار این تغییرات مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز شکل گرفت. پس این مجموعه، نهاد جدیدی به عنوان دستاورد نظام تلقی می‌شد که وقتی در کشور بن بستی به وجود می‌آید به دست این مجموعه برطرف شود و رهبر انقلاب با دست این مجمع بن بست شکنی کنند، به عنوان مثال اگر معضلی پیدا می‌شد، رهبر انقلاب آن را به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌دادند تا آن را حل و فصل کند.

رضایی تصریح کرد: در مجمع تشخیص تا امروز هفت معضل حل شده که آنها را بیان می کنم، به عنوان مثال تعزیرات حکومتی یک قانون است و به جای آن که مجلس آن را تصویب کند مجمع درباره‌ آن به قانونگذاری پرداخته است، به این معنا که از طریق حل معضل، این مسئله قانونی شده است.

دبیر مجمع تشخیص با اشاره به مشکلاتی که توسط مجمع تشخیص حل و فصل شدند، بیان کرد: همچنین قانون مبارزه با مواد مخدر، تعیین تکلیف اراضی واگذاری به دولت و نهاد‌ها و نحوه اداره بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تقریباً 7 معضل را رهبر انقلاب با دست مجمع تشخیص مصلحت نظام حل کرده اند‌.

وی ادامه داد: بنده معتقدم در جمهوری اسلامی هیچ گونه معضلی وجود ندارد و اگر هم به وجود بیاید حل خواهد شد، بعضی وقت‌ها می‌بینم که در برخی مسائل حاشیه‌ای که قابلیت حل شدن دارد، منازعه سیاسی صورت می‌گیرد گویا که نظام به بن بست رسیده است، اما چنین چیزی نیست و این مسئله وقتی به مجمع تشخیص ارجاع می‌شود، این نهاد کارشناسان را دعوت می‌کند و با مشورت، نظری را مشخص می‌کنند و خدمت مقام معظم رهبری ارائه می‌دهند و در نهایت حل و فصل خواهد شد.

رضایی با اشاره به فعالیت های گسترده مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نمونه دیگر از فعالیت‌های مجمع این است که اختلافات میان شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی را حل و فصل می‌کند، تا امروز تعداد زیادی اختلاف وجود داشته که ما آن را حل کرده‌ایم، مثلا حدود 236 طرح و لایحه اختلافی وجود داشته که مجلس آن را تصویب کرده، اما در شورای نگهبان به مغایرت خورده است و در نتیجه طرح‌ها به مجلس بازگشته، اما به دلیل آنکه خانه ملت بر آن اصرار داشته طرح‌ها به مجمع آمده و ما آن‌ها را مورد حل و فصل قرار دادیم.

دبیر مجمع تشخیص ادامه داد: ما امروز در تمامی زمینه‌ها سیاست‌های کلی و مشخصی داریم، به عنوان مثال در اقتصاد، مسائل امنیت ملی، سیاست خارجی، صنعت، جمعیت و خانواده سیاست‌هایی را پیشنهاد داده ایم و رهبر انقلاب آن‌ها را ملاحضه کرده ابلاغ فرمودند که از جمله مهمترین آن‌ها عبارتند از: اقتصاد مقاومتی، اصل 44، چشم انداز و حوزه سلامت، بنابراین ما در بعد سیاست‌های کلی کشور در اکثر زمینه‌ها سیاستی کلی داریم.

وی افزود: یکی از وظایفی که تقریبا در ده سال اخیر به مجمع تشخیص محول شده و در قانون اساسی در اصل 110 آمده  این موضوع است که رهبری معظم انقلاب می‌توانند برخی از اختیارات خودشان را به نهاد‌ها و اشخاص واگذار کنند، لذا ایشان اختیار خود را مبتنی بر نظارت و حسن اجرای سیاست‌های کلی، ده سالی است که به مجمع تشخیص مصلحت نظام واگذار کرده اند و مجمع تشخیص آیین نامه را نوشته و ایشان آن را تصویب کرده و در دور جدید مجمع تشخیص، مقام معظم رهبری فرمودند که یک هیئت عالی نظارت تشکیل شود که امر نظارت سریعتر صورت بپذیرد به دلیل آنکه در شکل قبلی گزارش‌هایی که تهیه می‌شد باید از دبیرخانه به کمیسیون می‌آمد و از آنجا به صحن علنی مجلس می‌رفت و این پروسه‌ای طولانی بود، لذا اکنون هیئت عالی تشکیل شده و اکنون در حال تشکیل آیین نامه جدید نظارت هستیم تا خدمت مقام معظم رهبری تقدیم شود و اگر ایشان آن را تصویب کنند، انشاءالله از اوایل سال آینده بر اساس فرم جدید نظارت‌های خود را آغاز کنیم.

رضایی خاطر نشان کرد: ما در هر دوره پنج ساله اولویت‌های را تعیین می کنیم، لذا برای دوره‌ای که به تازگی آغاز شده تعدادی از اولویت‌ها را خود مقام معظم رهبری تعیین کرده اند که بر موضوعاتی چون نخبگان، فضای مجازی، تامین اجتماعی، تاکید دارد و البته از مجمع خواسته شده که اولویت‌هایی را مشخص کند که ما فعلاً اولویت مشخص کرده ایم که یکی از آن‌ها نظام پولی و بانکی است.همه مردم ما شاهد بودند که طی ماه‌های اخیر به دلیل کاستی‌هایی که در نظام پولی و بانکی وجود داشت، عده ه‌ای با مشکلاتی مواجه شدند و این مسئله از موضوع‌هایی است که ما قصد داریم خدمت مقام معظم رهبری بیان کنیم که اگر ایشان تصویب کنند سیاست‌های پولی و بانکی کشور را بر اساس ایده‌های خودشان تهیه کرده و تقدیم کنیم.

وی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور افزود: کشور از نظر بودجه ریزی در شرایط خوبی قرار ندارد، به این معنا که دولت هر چه درآمد دارد باید بابت حقوق بازنشستگان و هزینه‌های جاری بپردازد، لذا دولت به فروش اوراق مالی روی آورده و از آینده پیش خرید می‌کند، چرا که وقتی اوراق مالی چاپ می‌شود به معنای قرض گرفتن از آینده است. دولت تقاضا کرده که ذخایر صندوق توسعه ملی که ذخیره‌ای برای نسل‌های آینده است استفاده شود تا بتوانند کار‌های عمرانی انجام دهد، لذا ما باید به این امر پایان بدهیم،  چرا که این وضعیت برای کشور ما به هیچ عنوان خوب نیست و رفع این مسئله نیاز به سیاستگذاری در زمینه مالی و بودجه ریزی دارد.

رضایی ادامه داد: در زمینه سلامت اقتصادی نیز می خواهیم به مسئله شفافیت توجه ویژه‌ای داشته باشیم که هرچه کشور شفاف‌تر و روشن‌تر در منظره بازرسان قرار بگیرد قطعاً راه‌های فساد بسته می‌شود و کنترل آسان‌تر خواهد شد، بر این اساس ما قصد داریم که اولویت‌های ذکر شده را خدمت مقام معظم رهبری اعلام کنیم، البته ممکن است یک اعلام اولویت دیگر در آینده پیشنهاد شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بودجه پیشنهادی 97 خاطر نشان کرد: درباره بودجه سال 97 تا به حال 3 جلسه تشکیل داده‌ایم و خوشبختانه دوستان ما در مجلس با وجود آنکه در کمیسیون‌های تلفیق درگیر بودند، در جلسات ما حضور می‌یافتند، لذا بودجه سال 97 چند مغایرت با سیاست‌های کلی دارد که ما آن را به نمایندگان مجلس اطلاع دادیم که نسبت به برطرف کردن آن اقدام به عمل آورند و خوشبختانه مجلسی‌های ما به دلیل آنکه کاملاً نسبت به سیاست‌های کلی حساسیت دارند خودشان کاری که باید انجام می‌دادیم را انجام داده اند.

رضایی ادامه داد: افرادی که در کمیسیون تلفیق بودند هر کجا که لایحه‌ای از بودجه را مغایر با سیاست‌های کلی دیدند تذکر دادند، لذا ما مغایرت‌های زیادی نداریم، اما مشکلی که وجود دارد در انطباق است چرا که آیین نامه نظارتی مجمع می‌گوید که قانون بودجه باید هم مغایر نباشد و هم انطباق داشته باشد و در قسمت انطباق اشکال های بسیاری وجود دارد که باید دید آخرین تغییرات در کمیسیون تلفیق چگونه خواهد شد، پس از آن بر روی انطباق آخرین نتایج مجلس بحثی را شروع کنیم.

وی افزود: البته ما قبول داریم که مجلس در مدت زمانی کوتاه نمی‌تواند بودجه‌ای کاملاً مبتنی بر سیاست‌های نظام تنظیم کند و ما تا حدودی ملاحظه مجلس و دولت را خواهیم کرد، اما بعضی از عدم انطباق‌ها را نمی‌توانیم بپذیریم، به عنوان مثال یکی از این عدم تطابق‌ها مربوط به شرکت‌های دولتی است به این معنا که این شرکت‌ها بیش از 15 سال است که در وضعیت خصوصی سازی قرار گرفته اند و مبالغ بسیاری از فروش شرکت‌های دولتی به دست آمده و با این فروش‌ها دیگر نباید این شرکت‌ها بزرگ‌تر می‌شدند، اما وقتی به بودجه امسال و می نگریم و آن را با بودجه‌های سال‌های پیش مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که هزینه‌ها و سرمایه گذاری‌هایی که در بخش دولتی صورت گرفته رو به افزایش بوده، در حالی که باید سیر کاهشی را طی می‌کرده است، لذا انطباقی نمی بینیم، اما باز هم البته منتظر آخرین اصلاحات مجلس هستیم.

رضایی با اشاره به اینکه اگر ریل یارانه مصرفی به یارانه‌های درآمدی تبدیل شود، در این صورت مردم پول نقد با درصد بیشتر خواهند داشت و شغل پیدا می‌کنند افزود: یارانه مثل برفی است که روی زمین گرم ریخته می‌شود، 45 تومانِ آن موقع، امروز به دلیل تورم به اندازه 10 تومان هم ارزش ندارد.

وی تصریح کرد: باید ریل یارانه‌ها از مصرفی به درآمدی تغییر پیدا کند، در غیر این صورت یارانه‌ها به اندازه تورم باید افزایش پیدا کند، لذا اگر دولتمردان ریل مصرفی را می‌خواهند باید یارانه دو سه برابر شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مردم تماشاچی‌اند و کشور همچنان جناحی اداره می‌شود خاطرنشان کرد: دیگر با اصولگرایی و اصلاح‌طلبی مشکلات ریشه‌ای را نمی‌توان حل کرد، این بازی تمام شده است.

وی با اشاره به اینکه اداره جنایی کشور پایان پیدا کرده است گفت: دیگر با اصلاح طلبی و اصولگرایی مشکلات کشور قابل حل نیست، این بازی نمی‌تواند کشور را اداره کند، مردم را باید وارد اقتصاد کشور کرد نه اینکه آن‌ها تماشاچی باشند.

رضایی با اشاره به اینکه در مسئله هدفمندی یارانه‌ها دولت و مجلس به نتیجه نخواهد رسید، زیرا ریل گذاری غلط است، گفت: تاکنون 10 جلسه برای نظارت بر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی برگزار شده است و در حال جمع‌بندی هستیم، قرار شده در جلسه هیات عالی نظارت، جمع بندی انجام شود، اما متاسفانه نتایج به صورت کلی رضایت‌بخش نیست، به طوری که دولتمردان زحمت زیادی کشیدند، اما در مقابل نتایج پایین است.

وی اظهار کرد: در اردیبهشت ماه گزارش مجمع تشخیص در خصوص اقتصاد مقاومتی در سال 96 را اعلام خواهیم کرد، البته کلیات آن وجود دارد و در حقیقت این کلیات دو روی سکه دارد و نشان می‌دهد که دولت مردان سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را جدی گرفته اند، لذا اولین سند سیاستی که دولت جدی گرفته اقتصاد مقاومتی است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه شکاف بین پیشرفت‌های نظامی و پیشرفت‌های اقتصادی زیاد است، عنوان کرد: با یک عدم توازن روبرو هستیم، البته پیشرفت‌های شگفت‌انگیز داریم به طوریکه ایران قدرت اول منطقه است و آمریکایی‌ها از ما عقب افتاده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در بعد اقتصادی و اجتماعی، عقب‌ماندگی‌های جدی داریم گفت: در دهه پنجم انقلاب، باید دانشجویان، نخبگان و مسئولان کشور همت کنند و شکاف ها را پر کنند.

رضایی بیان کرد: نیازمند تیم قوی و کارآمد از قویترین مردان کشور هستیم، این تیم اقتصادی 8، 9 نفر بیشتر نیست لذا، باید قویترین مردان اقتصادی کشور مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه برجام بیشتر مسئله سیاسی است، اما قرار بود اثر اقتصادی داشته باشد، ادامه داد: ترامپ با زیر سوال بردن برجام اجازه نمی‌دهد ما از امتیازات آن استفاده کنیم، لذا برجام به سند سیاسی بدون خاصیت اقتصادی تبدیل شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: ترامپ با ایجاد تردید و شک و شبهه در طرف‌های اروپایی اجازه نمی‌دهد ایران از امتیازات برجام استفاده کند، دولت باید فکری برای این موضوع کند.

رضایی با اشاره به اینکه دوستانمان در وزارت خارجه و هیئت دولت باید برای برون رفت از رجز خوانی‌های ترامپ فکر‌ی کنند، افزود: در اغتشاشات اخیر ترامپ و دستگاه وزارت خارجه آمریکا می‌خواستند از اغتشاشات بهره بگیرند، اما ناکام ماندند، مردم متوجه شدند آمریکا، اسرائیل و عربستان می‌خواهند از اعتراض آن‌ها سوء استفاده کنند، لذا عقب کشیدند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برای ترامپ خیلی سخت است که توافق بین المللی را زیر پا بگذارد، گفت: او با تهدید به دنبال این است که از تنهایی بیرون بیاید و اروپاییان را با خود همراه کند.

رضایی با اشاره به اینکه موضع ایران در رابطه با برجام جدی است اظهار کرد: دولت طرفدار برجام است و زحمات زیادی برای آن کشیده، اما اشکالاتی در خود برجام وجود دارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه دولت به این نتیجه رسیده است که کوچکترین تغییر در برجام، سقوط آزاد برجام خواهد بودف گفت: با تغییر در برجام اسمی برای دولت نمی‌ماند و اگر اعتباری کسب کرده به کلی آن اعتبار برجام از بین می‌رود، لذا مقاومت دولت را خوب می‌بینیم، دولت در برابر تغییرات در برجام خواهد ایستاد.

وی ادامه داد: ترامپ می‌خواهد با جمهوری اسلامی ایران گلاویز شود، اما آیا می‌تواند این کار را انجام دهد، ترامپ می‌خواهد در مسائل داخلی ایران دخالت کند، میزان موفقیت ترامپ کمتر از گذشتگان آمریکا است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: دولت باید اعلام خسارت کند و باید لیستی از خسارت را که در اغتشاشات به وجود آمده را به شورای امنیت سازمان ملل ببرد و حتی اگر تصویب نشود باید به عنوان سندی در آنجا باشد مبنی بر اینکه آمریکا به ما خسارت زده است.

رضایی با اشاره به اینکه در بخش موشکی موضع ما کاملا مشخص است لذا بسیاری از کشور‌های جهان این مسئله را از ما قبول می‌کنند و ما مشکلی در این زمینه پیدا نخواهیم کرد اضافه کرد: در بحث موشکی، آمریکا با موانع بین المللی مواجه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برد موشکی عربستان از جمهوری اسلامی ایران بیشتر است عنوان کرد: راهی که آمریکا شروع کرده سخت و دشوار است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه آمریکایی‌ها در فرار داعشی‌ها از سوریه و عراق کمک کردند گفت: از دو سه ماه دیگر، ممکن است داعش در آفریقا مشکلات جدیدی را ایجاد کند.

رضایی با اشاره به اینکه مردمان اهل سنت مناطق کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی به داعش راه ندادند و با آن‌ها همراهی نکردند گفت: آن‌ها فکر می‌کنند که اگر به شرق کشور که اهل سنت در آنجا ساکن هستند بیایند می‌توانند وارد ایران شوند، اما با شناختی که از مردم شرق کشور داریم اینجا هم باز جواب دندان شکنی به آن‌ها خواهند داد.

وی با اشاره به تحرکات اخیر که در کشور صورت گرفته است افزود: دو گروه بیست نفره می‌خواستند وارد کشور شوند به طوری که، یک گروه 20 نفره وارد شد و شهری را مشخص کرده بود، این شهر از مناطق زلزله زده بود، آن‌ها در ذهن شان تصور می‌کردند که بالای 100 نفر به آن‌ها می‌پیوندند، اما این گروه منهدم شد و گروه دیگر ترکیبی از داعشی‌های ایرانی و عراقی بود، به گونه‌ای که تعدادی از ایرانیان به داعش پیوسته بودند و در موصل و افغانستان می‌جنگیدند، اما این گروه را هم نیرو‌های زمینی سپاه پاسداران ظرف دو سه هفته همراه با گروه قبلی منهدم کرد.

رضایی با اشاره به اختلافی که عربستان در رابطه با ما و تاجیکستان به وجود آورده است گفت: عربستان تمام راه‌های زمینی، دریایی و هوایی را به روی مردم یمن بسته و مردم بحرین را از زندگی ساقط کرده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه سعودی‌ها از هر فرصتی بر علیه ما استفاده می‌کنند اظهار کرد: ال‌سعود در کنفرانس سران اسلامی 7، 8 بند بر علیه ما تصویب کرد. در اکثر میدان‌ها عربستان با شکست مفتضحانه مواجه شده است.

وی با اشاره به نگرانی‌های عربستان از سفر حریری به ترکیه افزود: سیاست‌های غلط عربستان نتایج این چنینی نیز در پی خواهند داشت.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷مسکو: شرکت‌های اروپایی حاضر به مقابله با تحریم‌ها نیستند/برجام توافقی شکننده بود
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷جهانگیری: مذاکره با آمریکا پذیرفتنی نیست
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷وندی شرمن: خروج ترامپ از برجام در تاریخ آمریکا به عنوان یکی از بدترین خطاهای سیاست خارجی خواهد ماند
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷راهکار محسن رضایی برای دور زدن تحریم نفتی آمریکا
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷عراقچی: تعهد سیاسی اروپا برای حفظ برجام همچنان قوی است
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷عراقچی: تعهد سیاسی اروپا برای حفظ برجام همچنان قوی است
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷کمالوندی: ماندن در برجام بهتر از نماندن در آن است/ اروپا به خاطر ایران با آمریکا درگیر نمی‌شود
۲۱ اَمرداد ۱۳۹۷لاریجانی: برجام را پذیرفتیم تا فضای کسب و کار باز شود/ سیستم دیوانی کشور خود به خود ایجاد فساد می‌کند
۲۰ اَمرداد ۱۳۹۷کمالوندی: برجام «پیوست‌های احتمالی» ندارد/ امتیازات خاص به طرف مقابل اعطا نشده است/ اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی، تصمیم نظام است
۱۹ اَمرداد ۱۳۹۷بسته‌ تضمین‌های اروپا پوچ از آب درآمد/ FATF، فرار رو به جلوی اروپا در برابر تعهداتش
۱۹ اَمرداد ۱۳۹۷محسن رضایی: اگر مدیران فعلی، کار آمد بودند، مشکلات تا این حد شدت نمی‌یافت/ دولت روش خود را تغییر دهد +عکس

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۷۸۶۵۰۸:۴۳:۱۷ ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
اگر رضایی رییس جمهور شده بود، خیلی بهتر می تونست شر تحریم ها رو از سر ملت ایران دور کنه
ناشناس۲۳۸۰۳۵۱۱:۱۰:۱۷ ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
اره نفت هم دوست من میفروشه !!!!
ناشناس۲۳۸۰۶۳۱۱:۴۳:۲۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
شما تشریف میبردین توافق بهتر بدست می آوردین، دکترای اقتصاد هم که دارین!
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 4. زندگی مدفون شده + تصاویر

 5. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 6. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 7. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 8. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 9. آخرین قیمت خودروها در بازار

 10. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ ادعاهای ربیعی باید پیگیری شود/رئیس تیم اقتصادی کشور یعنی معاون اول باید جوابگو باشد

 11. افزایش قیمت نان منتفی شد

 12. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 13. تب بازار ارز فروکش کرد

 14. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 15. اردوغان از امیر قطر به خاطر حمایت از ترکیه تشکر کرد

 16. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 17. ترامپ تاکنون چه کسانی را «سگ» خوانده است؟

 18. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 19. سفر مقام آمریکایی به آسیا برای جلب حمایت از تحریم‌ها علیه ایران

 20. برنج وارداتی با ارز دولتی؛ ۵ برابر گران شد!

 21. جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال ۹۷

 22. کاظم جلالی: تاکنون در مجلس به مصادیق زدوبند و معامله برخورد نکردم

 23. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 24. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 25. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 6. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 7. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 8. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 9. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 10. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 11. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 12. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 13. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 14. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 15. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 16. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 17. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 18. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 19. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 20. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 21. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 22. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 23. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 24. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 25. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 7. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 15. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 16. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 17. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 18. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 19. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 20. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 21. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 22. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 23. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 24. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 25. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

پربحث‌های امروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 3. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ ادعاهای ربیعی باید پیگیری شود/رئیس تیم اقتصادی کشور یعنی معاون اول باید جوابگو باشد

 4. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 5. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 6. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 7. کاظم جلالی: تاکنون در مجلس به مصادیق زدوبند و معامله برخورد نکردم

 8. عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند/ وظایف دستگاه های نظارتی مبارزه با فساد است

 9. نظر کواکبیان درباره طرح سوال از رئیس جمهوری

 10. دفاع روزنامه اصولگرا از «پرویز فتاح»

 11. پاسخ حداد عادل به رضا پهلوی در برابر تحریک مردم

 12. عارف: برای ریشه‌کنی فساد نیازمند عزم ملی هستیم

 13. پشت پرده حزب علی لاریجانی چیست؟

 14. در دولت علیه دولت/ در حیاط پشتی کیست؟

 15. نماینده ایران در آژانس: اروپایی‌های عضو برجام با حداکثر توان مقابل یکجانبه‌گرایی آمریکا بایستند

 16. امیر سیاری: دشمن جرات حمله به کشورمان را ندارد

 17. فروزنده: عده‌ای جاهلانه یا مغرضانه «مذاکره با آمریکا» را مطرح می‌کنند

 18. بالاخره چه کسی هویدا را کشت؟

 19. تشکیل گروه ۱۵ نفره مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی

 20. میدان گازی «رام» آزمونی برای سنجش میزان حمایت اروپا از برجام

 21. ایمانی: اختلاف‌نظر‌ها را به تریبون رسمی نکشید

 22. واعظ آشتیانی: همزمان با احمدی نژاد برخی اصلاح‌طلبان هم خواستار استعفای روحانی بوده‌اند

 23. سه مولفه شکل‌گیری «رانت» در کشور

 24. چرا فساد در ایران ریشه کن نمی شود؟

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 6. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 7. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 8. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 9. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 10. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 11. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 12. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

 13. جهانگیری: مذاکره با آمریکا پذیرفتنی نیست

 14. نظر"داود هرمیداس باوند" درباره ادعای سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر

 15. درخواست حسام الدین آشنا از قالیباف

 16. جهانگیری: باید اعتماد و امید مردم را ترمیم کنیم

 17. دیوید آلبرایت: می‌خواستیم بعد از ۸ سال محدودیت‌های ایران را دائمی کنیم

 18. ظریف: کنوانسیون خزر با در نظر گرفتن حداکثر منافع ملی ایران بود/ خط حسینقلی خان - آستارا را هیچگاه نخواهیم پذیرفت

 19. آیت‌الله جنتی: راه‌حل برون رفت از مشکلات فعلی تفکر و روحیه انقلابی است

 20. سی‌ان‌ان: بر تحریم‌های آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره حساب باز نکنید

 21. تکذیب جمله‌ تحریف شده منتسب به رهبر انقلاب در دیدار ۲۲ مرداد ۹۷ و انتشار اصل آن

 22. وزیر دولت اصلاحات: رویکردهای اقتصادی دولت شباهت زیادی به رویکردهای دولت هاشمی دارد

 23. ظریف، امشب مهمان گفتگوی ویژه خبری

 24. روحانی: ملت ایران به خانواده شهدا افتخار می‌کند/ در فتح خرمشهر قدرت الهی نمایان است

 25. آخرین وضعیت پرونده اسفندیار رحیم‌مشایی

پربحث‌های هفته

 1. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 7. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 8. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 9. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 10. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 11. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 12. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 13. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 14. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 15. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 16. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 17. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 18. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 19. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

 20. پس از ۲۱ سال؛ کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد

 21. پاکدستان دست بسته!  

 22. پورابراهیمی: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تبرئه‌ام کرد/ فعالیت‌های اقتصادی فرزندان ربیعی، پدرشان را به خاک سیاه نشاند

 23. استیضاح ربیعی و ضرورت پاسخگویی به برخی سوالات بی جواب

 24. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 25. اندرونی و بیرونی مسئولان!

آخرین عناوین