مگنت-ستاره یک مربع

افزایش خشونت در شهر/ وقتی فردی با تحصیل عالیه بخاطر یک بوق یا جای پارک مرتکب قتل می شود/ سیاسیون مقصر هستند؟

گروه اجتماعی الف،   3961117062 ۴۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
افزایش خشونت در شهر/ وقتی فردی با تحصیل عالیه بخاطر یک بوق یا جای پارک مرتکب قتل می شود/ سیاسیون مقصر هستند؟

چند روز قبل یکی از نظرسنجی های موسسه مطالعاتی گالوپ درباره عصبانی ترین مردم جهان در سال 2017 بعد از چند ماه از انتشار آن دوباره در رسانه های ایران انعکاس یافت.

گالوپ که قبلاً نیز ایرانی‌ها را در کنار عراقی‌ها به عنوان عصبانی‌ترین مردم دنیا معرفی کرده بود در این گزارش از میان ۱۴۲ کشور مطالعه شده جهان در سال ۲۰۱۷ به ترتیب ایران، عراق و سودان جنوبی عصبانی‌ترین مردم جهان را دارند. میزان مردم عصبانی این کشورها به ترتیب ۵۰ درصد (ایران) ۴۹ درصد (عراق) و ۴۷ درصد (سودان جنوبی) است.
 
بدون شک می توان به این گزارش و پایایی و روایی آن و یا استفاده از سوالات مشابه برای همه مردم جهان ایراداتی وارد دانست حتی شاید نگاه سیاسی و جانبدارانه در این تحقیق وجود داشته باشد اما وقتی این آمار را در کنار دیگر آمار منتشر شده از وضعیت و احوال روحی و روانی ایرانیان قرار می دهیم عقلانیت و منطق حکم می کند تا به فکر چاره باشیم و از این اعداد و ارقام به مثابه زنگ هشدار یاد کرد. البته شاید باز هم نتوان نتیجه گیری کرد مردم ایران عصبانی ترین افراد در دنیای می باشند اما بدون شک بخشی از مردم در فضای پراسترس و مستعد پرخاشگری زندگی می کنند.
 
در این راستا امید محبی، دبیر ستاد ملی صبر قوه قضاییه روز پنجشنبه 12 بهمن در جمع مسئولان قضایی استان فارس با اشاره به انتظارات رهبر معظم انقلاب از مسئولان در حوزه آسیب های فرهنگی و اجتماعی گفت: انتظار ایشان این است که دستگاه ها منتظر بخشنامه و دستور العمل نباشند و متناسب با این وضعیت بحرانی در حوزه آسیب های اجتماعی و فرهنگی اقدام کنند.
 
دبیر ستاد ملی صبر قوه قضاییه در ادامه بیان کرد: شمار زیادی پرونده های قصاص وجود داد که به خاطر بوق زدن و جای پارک، فردی کشته شده و اغلب این افراد از نظر اجتماعی سطح پایین نیستند و بعضا دارای تحصیلات عالی و شغل مناسب هستند.
 
آخرین آمار منتشر شده در ارتباط با نزاع منجر به ضرب و جرح ثبت شده در پزشکی قانونی نیز بیش از ۴۲۸ هزار نزاع در ۹ ماهه نخست امسال است. به عبارتی روزانه حدود ۱۶۰۰ نزاع منجر به ضرب و جرح طرح شکایت شده و در پزشکی قانونی ثبت می‌شود. کارشناسان پزشکی قانونی می‌گویند بیش از نیمی از افرادی که به مراکز معاینات پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند جراحت دارند و حدود 20 درصد این جراحات ناشی از بروز درگیری‌ها و نزاع‌های خیابانی است. 
 
براساس گزارشات منتشر شده از سوی سازمان پزشکی قانونی کشور در 8ماهه نخست امسال، 390 هزار و 773 مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند. 
 
ماه قبل نیز مرکز تحقیقات استراتژیک ‌ریاست‌جمهوری، فایلی به نام« آینده پژوهی ایران 1396» منتشر کرد. در این پژوهش درباره ناامیدی مردم ایران نسبت به آینده آماری مطرح شده است. بر اساس این گزارش ناامیدی نسبت به آینده، یکی از مهم ترین عوامل ایجاد فشار روانی بر توده مردم است. چنین وضعیتی مردم را به سمت پذیرش ناتوانی در تغییر شرایط آینده، افسردگی و پرخاشگری سوق می دهد. بر اساس یافته های سنجش ملی سرمایه های اجتماعی در سال 94 تنها حدود 24درصد از مردم کشور آینده را بهتر ارزیابی می کنند و حدود 75 درصد از مردم معتقدند که آینده بدتر می شود یا فرقی نمی کند.
 
تحلیل این آمارها و این که چرا چنین اتفاقاتی بوقوع پیوسته بسیار دشوار است و حتماً مجموعه ای از دلایل اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دارد.
 
اما شاید یکی از دلایل مهم در شکل گیری چنین وضعیتی و ناامنی روانی مردم، نزاع های سیاسی و بازخورد آن بر روی جامعه می باشد. اما علی(ع) سخنی گرانبها در نهج البلاغه دارد که«الناس علی دین ملوکهم»؛ یعنی مردم به روش و طریقه مقامات و مسئولان خویش زندگی می کنند و از رفتار و کردار آنها تبعیت می کنند.
 
چند روز قبل احمد توکلی درباره رفتار سیاسون و عدم وجود گفت‌وگوی ملی که می‌تواند خلاهای موجود را پر کند، گفته بود: ما نسبت به مخالفان خود بی‌رحم هستیم. وقتی بر سرکار می‌‌آییم، می‌خواهیم مخالفان خود را حذف کنیم. حذف یکدیگر را خیلی بد و بیرحمانه انجام می‌دهیم مثلا وقتی فردی به ماموریت رفته در همان زمان وی را عزل و برای او جانشین انتخاب می‌کنیم.
 
بدون شک چنین رفتارهایی که در عرصه سیاسی فراوان دیده می شود بر روی مردم عادی نیز تاثیرگذار خواهد بود و اخلاق و روحیات آن را به سمت خشونت، عصبانیت و عدم تحمل سوق می دهد. شاید همه نسبت به هم بی رحم شده ایم.
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۶۸۴۸۰۹:۳۳:۳۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
ظاهر مردم باطن مسئولین هست
ناشناس۲۳۷۴۰۵۱۶:۱۱:۰۵ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
دقیقا". مردم همواره نگرانی دارند و امید به آینده هم نیست. شادی و تفریح که فقط طبق نظر آقایون شدنی هست. همین وضعیت دلار، خدایی شما رو نگران نمیکنه؟!
ناشناس۲۳۶۸۵۹۰۹:۴۵:۲۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
هویت فرهنگی در تهران وجود ندارد....گویی همه با هم بیگانه اند..
ناشناس۲۳۶۸۶۱۰۹:۴۶:۳۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
عزیزان دل نمیدونم خواب هستید یا خودتون رو زدید به خواب؟؟؟انسان موجود پیچیده ای هست که نیاز های اقتصادی و عاطفی و ...داره و باید هیجاناتش تخلیه بشه.اینکه مردم از صبح تا شب کار میکنن و آخرش تا نیمه ماه نمیتونن خودشون رو بچرخونن بعدش تو اخبار اختلاس های کلان رو میشنون در عصبانیتشون دخیل هست.اینکه حتی ما یک کارنوال جمعی مثل کشورهای غربی یا حتی چین و ... نداریم که مردم بیان و خانواده ها باهم شادی کنن در خیابان ها این باعث فروریختن عقده ها دردرون افراد میشه.وقتی حتی نمیذاریم چهارتا جوون با تفنگ آبپاش!! با هم تفریح کنن چطور انژی شون روتخلیه کنن؟؟آخه عزیزان همه اش نمیشه برن ...مراسم های مذهبی.برید جوان ها رو بشناسید داره دیر میشه به خدا
ناشناس۲۳۶۸۷۶۰۹:۵۷:۵۶ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
به نظر شما با این وضعیت اقتصادی ، نداشتن ثبات ، نداشتن امید به اینده دیگه اعصابی باقی میمونه . مردم الان چیزی برای از دست دادن ندارن .
ناشناس۲۳۷۲۸۲۱۴:۳۷:۳۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
باید از این اتفاقات ترسید وقتی کسی چیزی نداشته باشد یعنی برای هیچ زندگی نمیکند بلکه میجنگد تا انچه را می خواهد بدست آورد. این یک هشدار .. است...
ناشناس۲۳۶۸۸۲۰۹:۵۹:۵۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
بله کل.. مقصر هستند به دلیل : 1- آموزش و پرورش دیمی 2- بهداشت جسمی و روانی.. 3- تولید شغل و درآمد .. 4- ... حق مردم خورده شده است. پس ..
محمد۲۳۶۹۱۱۱۰:۱۱:۵۷ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
نشاط، امید، طراوت، مهربانی در جامعه نیست، دلیل آن اوضاع اقتصادی، سیاسی، اجتماعی است... مردم به تنهایی مقصد نیستند در هنگام مسافرت به کشورهای دیگر، جو و طبیعت و طراحی شهری باعث آرام شدن ناخواداگاه افراد میشود. اما در شهرهای ما، دود و ترافیک و سروصدا و مشکلات دیگه آدم رو کلافه و عصبی میکنه مردم مقصد نیستند.....
ناشناس۲۳۷۴۵۸۱۷:۰۳:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
مقصد نه عزیز برادر مقصر که صد در صد هم مقصر اصلی خود خود مردم هستند
علی۲۳۷۶۰۳۲۰:۴۴:۳۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
اضافه کنید برای این مملکت دها تلویزیون غیر بومی و مخالف حکومت جهت رسیدن به مقصودشان که ایجاد فشار روانی برای بر اندازی حکومت است، مشغول به فعالیت هستند و نا امیدی یاس و بد بختی را به مخاطب شان القا می کنند.
ناشناس۲۳۶۹۳۰۱۰:۳۵:۳۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
«الناس علی دین ملوکهم». همین سخن گرانبهای امام علی(ع)برای بیان علت العلل همه مشکلات جامعه امروز ایران کافی و وافیست.والسلام.
ناشناس۲۳۶۹۳۷۱۰:۳۹:۳۷ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
متاسفانه وقتی راهنمایی و رانندگی با متخلفان برخوردی نمیکنه؛ نتیجش این چیزا میشه!
ناشناس۲۳۷۳۹۲۱۶:۰۰:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
دوست عزیز پلیس نامحسوسبا دوربین راننده متخلف را تعقیب میکنه با تمام وجود میخواد به ببینده نشون بده راننده چه خلافی میکنه سبفت اول پیج خطرناک سرعت غیر مجاز منتظر میمونه راننده همه کارها رو انجام بده با ذوق و شوق ضبط میکنه اگر در خلاف اول جلوی راننده رو بگیره بهتر نیست خدای ناکرده در خلاف دوم حادث ناگوار پیش نیاد؟
هوشیار۲۳۶۹۴۸۱۰:۴۸:۰۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
در این موارد عوامل مختلفی دخیل هست از جمله فرهنگ شهروندی ، فشار های اقتصادی و غیره .اینکه صرفا به یک مورد ربط داده شود کار غلطی هستش
ناشناس۲۳۶۹۸۰۱۱:۱۳:۳۶ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
سیاسیون ؟!!!! پ نه پ مردم مقصرند !!!
ناشناس۲۳۶۹۸۸۱۱:۲۰:۳۶ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
معتقد نیستم که مردم در رفتارهای ناهنجار و خشن از مسئولان الگوبرداری می‌کنند. ولی سیاسیون بشدت در کیفیت رفتارهای مردم نقش دارند. خیلی از مردم بخاطر لجاجت‌هایی که برای مثال در حفظ سمت‌های مهم کشور برای افراد خاص می‌شه و نتیجه‌اش، بدلیل عدم‌کارایی صاحبان این مناصب،‌ از جمله مشکلات کمرشکن اقتصادی و به فنارفتن ..، وقتی از انتقاد نتیجه نمی‌گیرند، رفتارهاشون تبدیل به کینه و خشونت می‌شه و طبیعه که دستشون فقط به اطرافیان و مردم کوچه و بازار می‌رسه ...
ناشناس۲۳۷۰۰۸۱۱:۳۷:۳۴ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
شما از هر بحثی فقط به نفع خودتون برداشت انجام میدیم.بزرگترین دلیل مشکلات اقتصادی و عدم وجود ازادی های اجتماعیه.که باعث شده مردم عصبانی و ناامید و کم تحمل بشن.انقدر فشارهای اقتصادی و اجتماعی روی مردم رو زیاد کردین که همه شدن یک اتش فشان سیار که منتظر یک تلنگر برای فوران هستن.
ناشناس۲۳۷۰۲۴۱۱:۵۳:۵۷ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
حتما سیاسیون مقصر اصلی هستند . شما وقتی در یک کارخانه مشکلات عدیده می بینید سراغ مدیر عامل میروید یا کارگر ته خط تولید ؟!!
ناشناس۲۳۷۰۳۵۱۲:۰۷:۳۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
ابراز مهر و محبت درد سر بیشتری دارد تا ابراز خشونت .
ناشناس۲۳۷۰۵۱۱۲:۲۲:۳۷ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
یعنی مردم به ستوه آمدند
ناشناس۲۳۷۰۶۰۱۲:۲۶:۱۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
شما شادی را در جامعه جاری کنید، این مسائل خود به خود از بین می رود. جامعه ای که از 365 روز سالش، 350 روزش رو در عزاداری و گریه و مصیبت به سر می برد... بیش از این انتظار نداشته باشید.
ناشناس۲۳۷۰۶۲۱۲:۲۷:۴۶ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
امارشون خیلی درست بوده میتونیم درمراودات اجتماعی این قضیه روکاملالمس کنیم
ناشناس۲۳۷۰۸۴۱۲:۴۲:۴۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
نه بابا اشتباه میکنید ، طبق اخبار صدا سیما ایران گل و بلبله .. مردم هم همه شادن !
یاس۲۳۷۴۰۱۱۶:۰۸:۴۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
کدوم اخبار؟ میتونین نام برنامه و تاریخ پخششو اعلام کنید؟ و یا اینکه الکی صحبت میکنید!!
علی۲۳۷۶۰۶۲۰:۵۰:۰۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
شما بنشین جلو تلویزیون VOA وBBC ببین چقدر آنها خوب هستند. البته از خوبی آنها است که توی دبستان می روند و یک خشاب را روی بچه های کلاس اولی خودشان خالی می کنند و صدها نظیر آن ولی کسی نیست بگویید خشونت دارند. چون هوادارانی نظیر شما دارند.
ناشناس۲۳۷۰۹۰۱۲:۴۸:۰۶ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
دقیقا درسته ... وقتی حکام ما با هرمخالفی با شدیدترین وجه ممکن برخورد میکنن ، بالطبع روی بقیه هم اثر میگذاره ضمن اینکه فشارهای مختلف اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی ... هم باعث عصبانیت مردم عادی میشه ...
ناشناس۲۳۷۰۹۶۱۲:۵۴:۰۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
بلی سیاسیون مقصر هستند مردم با این وضع اقتصادی هیچ امیدی به آینده ندارند وقتی یک جنسی را که امروز می خرند قیمتش با دیروز متفاوت هست وقتی می بینند هر تلاش می کنند و کار می کنند بجای نمی رسند و دستمایه تلاش آنها به جیب سود کسانی هست که در پست های بالا در حال رانت و اختلاس هستند وقتی با هزار بدبختی اندک پولی پس انداز می کنند و دربانک می گذارند و می بینند ارزش پول ملی شان هر روز پایین می آید این پس اندازشان به هیچ دردی نمی خورد مقصر کیست ؟ خود آنها یا سیاستهای غلط سیاسیون که فقط به فکر منافع خود هستند
ناشناس۲۳۷۱۳۱۱۳:۰۷:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
بله
ناشناس۲۳۷۱۸۲۱۳:۲۹:۴۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
بله مسئولین مقصر هستند زیرا در طول سالها با اتخاذ تصمیماتی غلط زندگی را به مردم روز به روز سخت تَر کرده اند به صورتی که مردم ایران به عصبانی ترین مردم جهان تبدیل شده اند
وحید۲۳۷۲۳۲۱۳:۵۶:۴۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
قطعا مردم مقصرند. مردم مقصر همه چیز هستند. بزرگترین تقصیر مردم هم اینه که اصلا وجود دارند و خاطر عزیز مسئولین و سیاسیون رو با خواسته های عجیب و غریب خودشون مکدر می کنند. خواسته هایی مثل مسکن، شغل، ازدواج. و این مردم اینقدر نازپرورده شدند که حتی انتظار هوای پاک رو هم دارند.
ناشناس۲۳۷۲۵۱۱۴:۱۳:۲۰ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
آقایون رده بالا ...نمی خواهند واقعیت آنچه طی این سالها با سیاستهای غلط .... به سر مردم آوردن رو ببینن اگه کسی هم اعتراض کنه فوری مهر بیگانه.. می کوبن روش !!!
ناشناس۲۳۷۲۷۶۱۴:۳۱:۱۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
انا لله و انا الیه راجعون
ناشناس۲۳۷۴۰۸۱۶:۱۲:۳۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
بله! چون سیاسیون باعث این وضع مملکت هستند که در آن هستیم!!!
ناشناس۲۳۷۴۴۳۱۶:۴۶:۰۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
مگه فضایی برای شادی مردم گذاشتین؟ شب و روز باید بزنیم تو سر خودمون
فاطمه۲۳۷۴۷۲۱۷:۲۱:۴۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
وقتی رفاه تو زندگی مردم نباشه، آرامش هم نیست، و بعدش تا بخواهی جرم، جنایت و ...هست.
ناشناس۲۳۷۵۷۱۲۰:۰۱:۴۶ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
بله سیاسیون مقصرند چون: هر روز ماشین گرون میشه و مردم نگران خسارت وارده چون مردم بیکارن چون مردم همه جمع شدن از بی امکاناتی در تهران چون دولت حمایت نمی کنه از بیمار چون تبعیض هست و مردم اعصاب ندارند....
ناشناس۲۳۷۶۴۶۲۲:۰۹:۲۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
شما از هر اداره دولتی که بیرون میادمردم عصبانی وناراحت که بزمین وزمان فحش میدن این ازکجاسرچشمه مگیره .... خداعالمه.
ناشناس۲۳۷۶۹۱۲۳:۱۸:۱۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
100درصد وضع موجود حاصل کار سیاسیون است، در کشور ما هرچیزی، یک سرش به سیاست وصل شده، ورزش اقتصاد، فرهنگ و ...
ناشناس۲۳۷۶۹۶۲۳:۲۶:۳۴ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
وقتی که به دلیل عملکرد مسئولین در اقتصاد . فرهنگ . معیشت .بهداشت و درمان.و..... مردم را به ستوه آورده و ...
علی۲۳۷۷۶۶۰۱:۲۲:۰۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
عوامل زیادی است که مردم را نا امید و عصبانی کرده است وضع بد اقتصادی و بیکاری دروغهای زمامداران ع... چپاول اموال عمومی توسط گروهی خاص عدم اموزش فرهنگ جامعه در مدرسه ها حذف موسیقی های شاد عدم امکانات برای تفریح سالم جوانان عدم ازادیهای فردی و .. عدم تشویق مردم به خواندن عدم تعامل با مردم دنیا ووووو
شیرازی۲۳۷۷۸۳۰۲:۵۷:۱۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
سقوط اخلاق و ظهور بستر های هنجار شکنانه نتیجه سیاست های غلط بعضی از دولتمردان در عرصه های سیاسی و اجتماعی جامعه.
ناشناس۲۳۷۸۶۸۰۸:۴۷:۲۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
گذشت ان زمان که مردم فکر می کردند موسسات اماری بدون مرض امارشون رو ارائه میدن معیار خشونت در این تحقیق چیست؟ اگر علمی بخواهیم بحث کنیم خشونت انواع مختلفی دارد خشونت کلامی رفتاری و ... در این تحقیق مصداق کدام بوده است؟ بدترین نوع خشونت از دیدگاه انها همین چند لحظه دعوا و سپس اشتی است یا خشونت های مدرن بدتر است!!!!!!! ایا غرب در خشونت های مدرن بدتر است یا شرق؟؟!!!!! ایا شکنجه های اعمال شده در ابوغریب ها ناشی از سلامت روانی غربیان است یا رفتار کثیف المانیهای ثروتمند با مردم فقیر چک و .... یا از منظر انها مزدوران انها در سلامت روانی هستن مثلا داعش رفتارشون ارومتره ؟ یا چرا خبری از کشورهای دست نشونده خودشون مثل عربستان، ترکیه ، جمهوری اذربایجان در لیست خشن ترین کشورها نیست شاید از منظر گالوپ شاهزاده های عربستان و داعش که دستشان تا مرفق در خون کودکان یمنی و عراقی و سوری است انسانهای ریلکسی هستن که در نهایت ارامش سر می برند و بمب می ریزند.
محمود۲۳۸۱۸۲۱۳:۰۳:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
تمام هم وغم ما درخصوص گردهمایها برگزاری مراسم عزاداری است هیچ جشن همگانی مانند دیگر ملل نداریم اضافه کنید وضعیت اقتصادی خراب و نبود امید به اینده و برنامه ها وسریالهای سراسر سیاهی و غمبار تلویزیون
ناشناس۲۳۸۲۹۲۱۳:۵۲:۳۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
لابد ایالت تگزاس امریکا ارامترین و مهربانترین مردم دنیا رو داره؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. مدیر دولتی اگر ۲۴میلیون نگیرد، می‌رود!

 2. پرواز نخستین هواپیمای جنگنده ایرانی  

 3. روحانی: دو سال دعوای سیاسی را قطع و به مردم آرامش دهیم/ اگر متحد باشیم دشمن قادر به کاری نیست

 4. غم جاودانه آیت بی غم

 5. توضیحاتی درباره جنگنده کوثر که امروز رونمایی شد

 6. نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت برای مطالبه محاکمه سیف/ بیش از ۲۰۰۰ امضاء در یک هفته

 7. محاکمه عضو سابق شورای شهر برای کشتن همسر دومش/حاضرم 600 میلیون دیه بدهم

 8. نخستین جنگنده ایرانی رونمایی شد

 9. ابوترابی در گفتگو با الف: برای دو تابعیتی‌ها سند و مدرک داریم؛ هفته آینده اسامی آنها اعلام می‌شود/ از مسئولین سابق تا وزرا و فرزندانشان در لیست دو تابعیتی‌ها

 10. چهل سال است نمیتوانیم...  

 11. روحانی سوار اولین جنگنده ایرانی شد   

 12. گرانی نرخ، اخلاق را بد می‌کند، امانتداری را از بین می‌برد و انسان مسلمان را بی‌قرار می‌سازد  

 13. جهانگیری:‌ نظام موفق اداری باعث توسعه کشور و افزایش رضایتمندی مردم می‌شود

 14. چگونگی مدیریت بحران های اخیر کشور/ ریشه بحران‌های امروزی کجاست؟

 15. دکتر مصدق و اقتصاد غیرنفتی ایران

 16. دهه‌ات گذشته مربی...

 17. انگلیس: ایران علاقه‌ای به از سرگیری برنامه هسته‌ای خود ندارد

 18. وزیر کشور: شرایط به گونه ای نیست که راه حلش رفراندوم باشد

 19. مسکن در تهران طی ۴ ماه چقدر گران شد؟

 20. تقلب‌های عجیب و رایج بازار عید قربان

 21. لحظه رونمایی از جت جنگنده تمام ایرانی توسط رئیس جمهور و صدور فرمان پرواز   

 22. روحانی، رونمایی از جت جنگده کوثر  

 23. امام‌جمعه‌ای در میان شالیزار

 24. حاجی‌ها نگران تامین گوسفند قربانی نباشند+ قیمت‌ها

 25. اطلاع دیرهنگام دستگاه قضا اهمال یا تعمد؟/ همه محرمان و نامحرمان وزارت صمت برای لاپوشانی یک تخلف!

پربحث‌های دیروز

 1. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 2. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 3. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 4. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 5. ادامه حواشی پلاکارد جنجالی تجمع فیضیه/ انتقاد مطهری از جهانگیری/افشاگری عجیب یک نماینده مجلس/ مبدع طلبکاری ژن های خوب/ آیا وزیر اقتصاد قربانی سوال از روحانی خواهد شد؟!

 6. ورود ساز به پارک‌ها آزاد شد +عکس

 7. نوبخت: امروز نوبت حمایت از پول ملی است/ اقتصاد ما نه لیبرالیستی و نه برنامه‌ای تمام دولتی است/ اعتقادی به چرخ دنده اقتصاد لیبرالیستی نداریم

 8. ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

 9. واقعیت ازدواج دختران در سنین پایین/ مرکز پژوهشها گزارش می‌دهد

 10. توکلی: اسامی آن‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند باید روی صفحه مانیتور بانک مرکزی درج شود/ بانک مرکزی ۶۲ تن طلا را حراج کرد

 11. بيانيه آيت‌الله مكارم شيرازى پيرامون گردهمايى مدرسه فيضيه

 12. پوشش همسر نخست وزیر پاکستان در مراسم تحلیف  

 13. پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند + عکس

 14. مسئولین پاسخگو باشند؛ ماجرای مرگ تلخ جانباز اعصاب و روان در افغانستان+ اسناد

 15. دهه شصت، این طور زندگی کردیم

 16. نقوی حسینی در گفتگو با الف: بررسی «گروه اقدام ایران» در مجلس/ آمریکا به دنبال اجماع علیه ایران است/ وقت اروپایی‌ها تمام شد؛ باید اقدامات عملی خود را نشان دهند

 17. زنگنه: توتال به صورت رسمی ایران را ترک کرد

 18. تهران تحت مدیریت "قالیباف" بین ۵ شهر برتر جهان

 19. نقش اول گرانی خودرو ، ایران‌خودرو و سایپا + نمودار

 20. فرزندان آیت‌الله علم‌الهدی کجا هستند؟

 21. زمان صدور حکم پرونده دختر وزیر سابق مشخص شد

 22. توتال رسماً خروج از پروژه چندین میلیاردی گاز پارس جنوبی را تأیید کرد

 23. فکری به حال ریال کنید

 24. حاجی بابایی: شرم بر آن مسئولی که بخواهد در این شرایط مردم را به سختی بکشاند

 25. آیت‌الله جنتی: مردم همیشه وفادار نظام و انقلاب بوده‌اند و مستحق خدمت هستند/ رفاه حداقلی برای مردم برقرار شود

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 3. مدیر دولتی اگر ۲۴میلیون نگیرد، می‌رود!

 4. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 5. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 6. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 7. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 8. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 9. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 10. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 11. پرواز نخستین هواپیمای جنگنده ایرانی  

 12. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 13. روحانی: دو سال دعوای سیاسی را قطع و به مردم آرامش دهیم/ اگر متحد باشیم دشمن قادر به کاری نیست

 14. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 15. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 16. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 17. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 18. ادامه حواشی پلاکارد جنجالی تجمع فیضیه/ انتقاد مطهری از جهانگیری/افشاگری عجیب یک نماینده مجلس/ مبدع طلبکاری ژن های خوب/ آیا وزیر اقتصاد قربانی سوال از روحانی خواهد شد؟!

 19. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 20. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 21. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 22. ورود ساز به پارک‌ها آزاد شد +عکس

 23. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 24. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 25. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

پربحث‌های اخیر

 1. تقلب‌های عجیب و رایج بازار عید قربان

 2. از خودم ناراحتم که عاشق دختری فقیر شدم!

 3. پشت این دیوار دست و پای انسان طعمه سگ‌ها می‌شود + عکس و فیلم

 4. سرنوشت نامعلوم کمک ۲۰۰ میلیون دلاری به مناطق زلزله‌زده/ پول زلزله‌زدگان در حساب چه کسانی رفته است؟

 5. واکنش وزیر بهداشت به اتفاقات مدرسه فیضیه

 6. کشف ۷۰۰۰ تن کاغذ احتکار شده با ارز دولتی/ پلمب ۱۱ سوله و ۶ انبار

 7. فرمانده انتظامی تهران: ۱۲ باند قاچاق کالا منهدم شد/ کشف بیش از ۱۰ هزار دلار و ۴۴۸۰ یورو تقلبی

 8. عامل اصلی طلاق در مناطق مرفه ایران

 9. وضعیت اهدای مغز در کشورهای دیگر چگونه است؟

 10. ارز دولتی از آزمون «آیلتس» حذف شد

 11. محسن هاشمی: بازداشت «نژادبهرام» صحت ندارد

 12. مخلان نظم ورزشگاه آزادی شناسایی شدند/ بررسی نحوه ورود چاقو به ورزشگاه

 13. پذیرش 89 درصد کنکوری‌ها با سوابق تحصیلی

 14. محور کندوان در روز عید قربان یکطرفه می‌شود

 15. ازدواج زودهنگام دختران چه خطراتی دارد؟

 16. محدودیت‌های ترافیکی آخر هفته در جاده‌ها

 17. ترافیک جاده کرج - چالوس و آزاد راه های البرز سنگین است

 18. خدمات‌رسانی متروی تهران و حومه در روز عید قربان

 19. هوا خنک می‌شود

 20. آخرین مهلت ثبت‌نام کتب درسی جامانده‌ها

 21. هشدارهای سازمان دامپزشکی در آستانه عید قربان

 22. عقبگرد به‌دهه 60

 23. راه‌اندازی پلی‌کلینیک تخصصی در عرفات/کاهش بار مراجعات حجاج برای دریافت خدمات درمانی

پربحث‌های دیروز

 1. ورود ساز به پارک‌ها آزاد شد +عکس

 2. واقعیت ازدواج دختران در سنین پایین/ مرکز پژوهشها گزارش می‌دهد

 3. مسئولین پاسخگو باشند؛ ماجرای مرگ تلخ جانباز اعصاب و روان در افغانستان+ اسناد

 4. تهران تحت مدیریت "قالیباف" بین ۵ شهر برتر جهان

 5. محسن هاشمی: می‌توان با ۲۰ درصد منابع ۸۰ درصد مشکلات تهران را حل کرد

 6. یک خبر خوب برای داوطلبان کنکور ۹۸

 7. امام جمعه رشت در حال برداشت برنج   

 8. آملی لاریجانی: بیش از ۳۰ کیفرخواست در پرونده‌های جدید مفاسد اقتصادی آماده ارجاع به دادگاه است/ ۱۲۰ متهم مفاسد اقتصادی اخیر در بازداشت هستند

 9. آغاز ثبت نام نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه آزاد

 10. تفاهمی برای تغییر قانون ازدواج زیر ۱۸ سال صورت نگرفت

 11. غلظت ذرات معلق در هوای زابل ۳۰ برابر حد مجاز

 12. جاده چالوس فردا یکطرفه می‌شود

 13. مراسم اعلام برائت از مشرکین در سرزمین عرفات برگزار شد + عکس

 14. رهبر انقلاب در پیام به حجاج بیت‌الله الحرام: سیاست اصلی آمریکا در برابر اسلام، جنگ‌افروزی است/ حج نمادی برای وحدت مسلمانان است

 15. هوای تهران، ناسالم برای گروه‌های حساس

 16. بررسی "طرح حمایت از اتباع" در مجلس/ فراهم شدن خدمات بیمه‌ای اتباع

 17. لوازم بهداشتی و آرایشی تقلبی چگونه تشخیص بدهیم؟

پربحث‌های هفته

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. ورود ساز به پارک‌ها آزاد شد +عکس

 3. واقعیت ازدواج دختران در سنین پایین/ مرکز پژوهشها گزارش می‌دهد

 4. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 5. عزت الله انتظامی درگذشت+زندگینامه و کارنامه آقای بازیگر

 6. دوستی قبل از ازدواج ممنوع

 7. گفتگو با پسر قاضی پور +فیلم   

 8. عمر «ازدواج‌ سفید» در ایران چقدر است؟

 9. مسئولین پاسخگو باشند؛ ماجرای مرگ تلخ جانباز اعصاب و روان در افغانستان+ اسناد

 10. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 11. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 12. تهران تحت مدیریت "قالیباف" بین ۵ شهر برتر جهان

 13. مدیری که 90 سکه طلا در میز توالت نگه داری می کرد

 14. وزیر بهداشت: در جاده‌ها برای جان مردم ارزش قائل نیستیم/ خداوند برای ما خودروسازان منصف متولد کند

 15. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی در نظام آموزش و پرورش پیداست

 16. زندگی مدفون شده + تصاویر

 17. فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد برکنار شد

 18. رتبه ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم

 19. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 20. مهاجرت از نخبگان به سطح اقشار متوسط رسید

 21. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 22. اعضای بدن ملی پوش ایرانی جان چند نفر را نجات داد

 23. محسن هاشمی: می‌توان با ۲۰ درصد منابع ۸۰ درصد مشکلات تهران را حل کرد

 24. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

 25. نیمی از پزشکان تهرانی مالیات نمی دهند/ دسترسی سازمان مالیاتی به اطلاعات درآمدی پزشکان

آخرین عناوین