مگنت-ستاره یک مربع

دخل و خرج مدارس با هم نمی‌خواند/ شگردهای برخی مدیران برای پُرکردن جیب خالی مدرسه

گروه اجتماعی الف،   3961027016 ۰ نظر، ۳ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

داستان تامین هزینه‌های مدارس و عدم پرداخت مطلوب سرانه، روایت تکراری و هرساله واحدهای آموزشی است و مدیران سعی می‌کنند با ترفندهای مختلف، جیب خالی مدارس را پُرکرده و از عهده دخل و خرج آن برآیند.

به گزارش فارس، مدارس به‌ عنوان کانون علمی آموزش و رسمی‌ترین محیط فراگیر دانش در مراحل ابتدایی آن، همواره مورد توجه متولیان و صاحب‌نظران تعلیم و تربیت قرار دارند و فراهم کردن امکانات و تجهیزات لازم برای تسهیل در روند آموزش و پرورش دانش‌آموزان، از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیران ارشد وزارتخانه و مدیران مدارس است.

تامین ملزومات آموزش و پرورش هزینه‌های زیادی به دنبال دارد و اعتبارات زیادی را طلب می‌کند، اما دخل‌ و خرج مدارس کشور با هم هماهنگ نیست و همواره تامین این هزینه، مهم‌ترین دل‌مشغولی مدیران واحدهای آموزشی است.

در مقابل، وزارت آموزش و پرورش نیز عدم تامین بودجه لازم از سوی دولت را عامل اصلی پرداخت نکردن سرانه مدارس می‌داند و سعی می‌کند در فصل بودجه‌ریزی سالانه، با رایزنی‌های مختلف، بودجه بیشتری برای مدارس در نظر بگیرد.

اما کمبود اعتبارات لازم برای مدرسه‌داری و مدیریت مطلوب آن، باعث شده است تا مدیران واحدهای آموزشی به روش‌های مختلف هزینه‌های خود را تامین کنند.

*منوی مدیران مدارس برای تامین هزینه‌ها

از جمله طرق تامین هزینه‌ها، دریافت کمک نقدی از والدین دانش‌آموزان هنگام ثبت‌نام و خارج از فصل ثبت‌نام در مدرسه، واگذار کردن برخی خدمات لازم مدرسه به والدین، مانند تعمیر و بازسازی تاسیسات گرمایشی و سرمایشی و دریافت کمک از نهادهای مختلف است.

اما برخی از راهکارهای عملی مدیران برای جبران کمبود اعتبارات لازم برای مدارس از رنگ و بوی خاصی برخوردار است که قابل‌توجه بوده و در بعضی موارد نگران‌کننده نیز هست.

م-ب، یکی از دبیران با سابقه شهرستان ورامین با اشاره به شگردهای مدیران مدارس در تامین هزینه‌های مدارس، اظهار داشت: برخی از مدیران مدارس به دلیل هزینه‌های زیاد مدارس و عدم توانایی در پرداخت مخارج جاری، به اجبار با معرفی کتب کمک آموزشی ناشران خاص به دانش‌آموزان، دست به یک داد و ستد آموزشی می‌زنند؛ به شکلی که کتاب‌های یادشده را با تخفیف‌های 40 تا 50 درصد از ناشران تهیه می‌کنند و با تخفیف 10 تا 20 درصدی به دانش‌آموزان می‌فروشند و مابقی درصد باقیمانده تخفیف و سود آن را صرف تامین مخارج مدرسه می‌کنند.

* اختصاص مابه تفاوت هزینه اردویی به مدرسه

وی تصریح کرد: در برخی از مدارس مدیران هنگام برگزاری اردوهای یک یا چند روزه، مبالغی بالاتر از میزان هزینه اردو از دانش‌آموزان دریافت می‌کنند و از مبلغ دریافتی درصدی را صرف هزینه برگزاری اردو کرده و مابقی را به تامین هزینه‌های مدرسه اختصاص می‌دهند.

*اختصاص بخشی از هزینه دریافتی در خصوص تصویربرداری از دانش‌آموزان

این فرهنگی متذکر شد: در برخی مدارس به‌ویژه شهرها و مناطق روستایی، مدیران مدارس با یکی از مراکز تصویر برداری قرارداد بسته و درصدی از مجموع هزینه گرفتن عکس از دانش‌آموزان را تخفیف می‌گیرند و در مقابل، باقیمانده مبلغ را برای تامین مخارج مدرسه به‌ حساب مدرسه واریز می‌کنند.

ف- ش، معاون مدرسه‌ای در رباط کریم با بیان اینکه والدین دانش‌آموزان این منطقه از نظر مالی دچار مشکل هستند و توانایی خرید کتب کمک درسی را ندارند، گفت: ما دانش‌آموزان را مجبور به خرید کتاب خاصی نمی‌کنیم، اما هستند مدیرانی که به دلیل کمبود بودجه و سرانه مورد نیاز، مجبور هستند برای تامین هزینه‌های مدرسه، با ناشران کتب خاصی همکاری دارند و آن را به دانش‌آموزان توصیه می‌کنند.

این فرهنگی افزود: برای تامین هزینه‌های مدرسه از کمک خیرین استفاده می‌کنیم. 

یکی دیگر از فرهنگیان منطقه 19 تصریح کرد: برخی مدیران مدارس این منطقه نیز برای تامین هزینه‌های جاری به اجبار با ناشران کتب کمک آموزشی خاص وارد معامله شده و درصدی را در قبال خرید کتب توسط دانش‌آموزان برای مدرسه دریافت می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: مدیر یکی از مدارس به دلیل نداشتن اعتبار لازم برای تامین مخارج واحد آموزشی تحت مدیریت خود، حتی دبیران را مجبور می‌کرد تا فلان کتاب کمک آموزشی را به دانش‌آموزان توصیه کنند؛ چراکه از ناشر مورد نظر درصدی را برای تامین هزینه مدرسه دریافت می‌کرد. 

د این میان مسئولان وزارت آموزش و پرورش نیز در زمان‌های مختلف اظهار نظراتی در خصوص پرداخت سرانه مدارس بیان کردند.

*اعتبارات مورد نیاز مدارس در سه ماهه آخر سال افزایش می‌یابد

علی الهیار ترکمن معاون پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش، در خصوص «زمان پرداخت سرانه به مدارس»، اظهار داشت: تا حال حاضر به دلیل مضیقه نقدینگی در خزانه، کمتر از 30 درصد تخصیص اعتبار گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: با هماهنگی انجام شده، این میزان را افزایش می‌دهیم و در سه ماه پایانی سال، مدیران مدارس قطعاً شاهد افزایش حجم اعتبارات سرانه‌ای خواهند بود.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: تخصیص سرانه را از این ماه تا آخر سال به طور منظم دریافت کرده و ابلاغ می‌کنیم.

درباره «توزیع سرانه مدارس»، اظهار داشت: در تابستان به دلیل فعال نبودن مدارس، سرانه کمتری به مدرسه‌ها اختصاص پیدا کرد اما تا آخر سال تحصیلی، سرانه به مدارس به صورت مستمر اختصاص پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: بر اساس آنچه در قانون بودجه پیش‌بینی شده است، به ازای هر دانش‌آموز 17 هزار تومان سرانه اختصاص دارد اما بر اساس ضرورت و محرومیت مناطق، اولویت‌بندی کرده‌ایم و مناطق کمتر توسعه یافته در اولویت قرار دارد.

*سرانه 17 تا 30 هزار تومانی مدارس 

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: مناطقی داریم که تا 30 هزار تومان سرانه به مدارس اختصاص پیدا می‌کند، برخی مناطق همان 17 هزار تومان اختصاص پیدا می‌کند و برخی مناطق نیز کمتر از این میزان اختصاص پیدا می‌کند.

الهیار ترکمن تصریح کرد: در سال آینده با توجه به تغییر در رویکرد بودجه‌ریزی به سمت بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، سرانه مدارس شکل جدیدتری به خود خواهد گرفت.

نمایندگان مجلس نیز در خصوص ضرورت توجه به تامین اعتبارات و سرانه مدارس تاکید کردند.

*بودجه آموزش و پرورش تنها کفاف 10 ماه حقوق فرهنگیان را می‌دهد

محمد بیرانوندی رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اصل بودجه پیش‌بینی شده در آموزش و پرورش 33 هزار و 100 میلیارد تومان است که معمولاً تخصیص 110 درصدی به آن تعلق می‌گیرد، اما همین بودجه هم کفاف تنها 10 ماه حقوق فرهنگیان را خواهد داد. 

رئیس کمیته آموزش و پرورش مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه امسال آموزش و پرورش بدون درنظر گرفتن بودجه بانک‌ها و موسسات مالی، 10 درصد بودجه کل کشور است و سال گذشته هم در مجلس به بودجه پیشنهادی دولت 3 هزار میلیارد تومان در مجلس اضافه شد و امسال هم تلاش می‌کنیم این رقم را به 40 هزار میلیارد تومان برسانیم. 

وی تصریح کرد: 36 هزار و 400 میلیارد تومان برای پرداخت حقوق فرهنگیان در سال 97 لازم است؛ بنابراین بودجه پیش‌بینی شده حتی کفاف پرداخت حقوق فرهنگیان را هم نمی‌دهد.

بیرانوندی با بیان اینکه اگر برخی وظایف آموزش و پرورش را کنار بگذاریم، برای برخی اقلام و ردیف‌ها 2 هزار میلیارد تومان بودجه به سال بعد منتقل می‌شود، گفت: بیش از 4 هزار میلیارد تومان برای پرداخت پاداش بازنشستگان فرهنگی نیاز داریم که 3500 میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای پرداخت این پاداش‌ها پیش‌بینی شده است. 

رئیس کمیته آموزش و پرورش مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر بخواهیم با ایده‌آل آموزش و پرورش کشورهای توسعه‌یافته خود را مقایسه کنیم، این بودجه برای اجرای سند تحول بنیادین و پیشروی درست فرایند یاددهی و یادگیری ناکافی است و در حوزه بودجه بخش عمرانی هم با کاهش اعتبار مواجه هستیم. 

*عدم پرداخت سرانه مدارس مشکل هرساله آموزش و پرورش است

بیرانوندی در خصوص «پیشنهاد معافیت مدارس از پرداخت آب، برق، گاز»، اظهار داشت: عدم پرداخت سرانه و شیر مدارس مشکلی است که هر سال تکرار می‌شود و بسیاری از مدارس برای پرداخت قبوض خود ناتوان هستند که امیدواریم به جمع‌بندی لازم در خصوص معافیت مدارس از پرداخت هزینه حامل‌های انرژی برسیم. 

*مدیران مدارس شب‌ها با غم بدهی مدرسه به خواب می‌روند

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا سلیمی دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، در خصوص «عدم پرداخت سرانه مدارس و متوسل شدن مدیران مدارس به روش‌های مختلف برای تامین هزینه»، اظهار داشت: متاسفانه مدیران مدارس شب‌ها با غم بدهی‌های آب و گاز مدرسه، به خواب می‌روند.

وی با بیان اینکه مدیر مدرسه باید تمشیت امور کند نه اینکه امروز به چنین وضعیتی در اداره مدرسه دچار شود، افزود: وقتی سرانه مدارس کاهش پیدا می‌کند، مدیران مدارس دست به دامن والدین دانش‌آموزان می‌شوند؛ در نتیجه معلوم است که هر دانش‌آموزی که پدرش پول بیشتری به مدرسه بپردازد، نمره بیشتری می‌گیرد و این موضوع منشا بی‌عدالتی می‌شود.

دبیر کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: متاسفانه امروز به دلیل عدم دریافت سرانه مدارس، مدیر مدرسه مجبور به گرفتن پول از والدین شده و به این شکل تحقیر می‌شود؛ در چنین شرایطی مدیران مجبور هستند با والدین برای دریافت پول زیاد صحبت کنند؛ در نتیجه دچار خجلت زدگی می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه باید عزت نفس معلمان و مدیران حفظ شود، اضافه کرد: برخی خانواده‌ها توان کمک به مدارس را ندارند و نباید تحت فشار در این خصوص باشند.

آنچه در این خصوص قابل تامل است، این موضوع است که مدرسه محل کسب علم و پرورش اخلاق است و تبدیل آن به مرکز داد و ستد، امری پسندیده نیست و مشاهده چنین رفتاری توسط دانش‌آموزان تبعات نامطلوب پرورشی و تربیتی دارد و به شکلی غیر مستقیم فرهنگ دلالی و سودجویی را از همان سال‌های ابتدایی به دانش‌آموزان یاد می‌دهد.

البته نباید از این موضوع غافل شویم که مدیران مدارس نیز در منگنه فشارهای مالی و مدیریت اقتصادی مدارس گیر کرده‌اند و بسیاری از آنان در مقابل تامین هزینه‌های رایج مدرسه، کمر خم کرده و برای رهایی از این تنگنا، چاره‌ای جز دست به دامن شدن به روش‌های مختلف تامین هزینه‌ها ندارند؛ چراکه دانش‌آموزان و والدین آنها هنگام ثبت‌نام در مدارس انتظاری جز تامین همه امکانات و ملزومات آموزشی برای یک سال تحصیلی ندارند و مدیران نیز برای عقب نماندن از قافله نظام آموزشی و اجرای مطلوب آن، به راه‌های مختلفی متوسل می‌شوند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷ساعات درسی پایه های چهارم تا نهم کاهش می یابد
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷چرا وزیر آموزش و پرورش بودجه کافی را برای خدمات رفاهی معلمان دریافت نمی‌کند  
۱۷ اَمرداد ۱۳۹۷وجود ۹۸۷ کلاس خشتی و گلی در کشور/ زمان تخریب و بازسازی این مدارس
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷آموزش و پرورش مکلف به استخدام معلمان حق‌التدریس شد
۱۵ اَمرداد ۱۳۹۷معاون سازمان برنامه و بودجه:77 هزار مدرسه زیر 50دانش آموز در کشور وجود دارد
۱۳ اَمرداد ۱۳۹۷آزمون تیزهوشان، آزمون طراحی شده در 82 سال پیش است  
۷ اَمرداد ۱۳۹۷توضیحات بطحایی درباره تأثیر قطعی ۳۰ درصدی کنکور برای داوطلبان سال آینده
۳ اَمرداد ۱۳۹۷سال آینده 2 کنکور برگزار خواهد شد/میزان افزایش حقوق معلمان
۲ اَمرداد ۱۳۹۷بطحایی: مشکلات آموزش و پرورش از زمان کشیدن دیوار به دور خود آغاز شد
۱ اَمرداد ۱۳۹۷بطحایی: از والدینی که کارنامه فرزندشان را گروکشی کردند عذرخواهی می‌کنم/ حل مشکل دوپینگ کنکور
۳۰ تیر ۱۳۹۷کمبود ۶۰۰ هزار معلم در مدارس
۳۰ تیر ۱۳۹۷بلایی که فامیل‌بازی بر سر مدارس غیردولتی آورد

وب‌گردی

تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 4. زندگی مدفون شده + تصاویر

 5. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 6. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 7. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 8. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 9. آخرین قیمت خودروها در بازار

 10. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ ادعاهای ربیعی باید پیگیری شود/رئیس تیم اقتصادی کشور یعنی معاون اول باید جوابگو باشد

 11. افزایش قیمت نان منتفی شد

 12. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 13. تب بازار ارز فروکش کرد

 14. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 15. اردوغان از امیر قطر به خاطر حمایت از ترکیه تشکر کرد

 16. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 17. ترامپ تاکنون چه کسانی را «سگ» خوانده است؟

 18. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 19. سفر مقام آمریکایی به آسیا برای جلب حمایت از تحریم‌ها علیه ایران

 20. برنج وارداتی با ارز دولتی؛ ۵ برابر گران شد!

 21. جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال ۹۷

 22. کاظم جلالی: تاکنون در مجلس به مصادیق زدوبند و معامله برخورد نکردم

 23. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 24. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 25. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 6. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 7. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 8. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 9. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 10. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 11. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 12. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 13. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 14. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 15. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 16. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 17. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 18. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 19. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 20. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 21. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 22. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 23. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 24. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 25. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 7. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 15. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 16. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 17. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 18. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 19. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 20. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 21. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 22. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 23. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 24. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 25. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 2. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 3. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 4. اعطاي مجوز فعاليت انتشار صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي به 5 رسانه داخلي

 5. واکنش پلیس تهران به خبر «دیپورت» اشتباهی یک جانباز به افغانستان

 6. خیانت بزرگی که به دریاچه ارومیه شد

 7. کلیات طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان تایید شد

 8. بازنشستگان تامین اجتماعی "سهامدار" می‌شوند + جزییات

 9. شکایت‌های «ارز مسافرتی» را کجا ببریم؟

 10. دبير شورای عالی فضای مجازی: ۵۰ درصد استفاده از پیام رسان‌ها باید از طریق شبکه‌های داخلی باشد

 11. اظهارات پدر مرزبان آزاد شده ناجا

 12. پیشنهاد مقاصد زیبای گردشگری در تابستان ۲۰۱۸

 13. خرم‌آبادی: قمار و شرط بندی در فضای مجازی رشد داشته است

 14. آینده منابع خاک و آب مبهم است/ نیاز به ارتقاء دانش مطابق با علم روز دنیا داریم

 15. جذب پرستار در دستور کار دولت و مجلس

 16. پیکر دوبلور پیشکسوت فردا به خاک سپرده می‌شود

 17. نگرانی رئیس پلیس راهور از افزایش تصادفات

 18. آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

 19. تلف شدن یک «یوز جوان» در سمنان

 20. پشت پرده «ریزش معدن طلا در ورزقان»

 21. محدودیت‌های ترافیکی آخر هفته

 22. پیش بینی آب و هوای کشور در آخر هفته

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 3. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 4. عمر «ازدواج‌ سفید» در ایران چقدر است؟

 5. مردم چه نمره‌ای به قالیباف دادند؟

 6. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 7. سخنگوی وزارت بهداشت: شرمنده‌ام که بعضی مطب‌ها کارتخوان ندارند

 8. کنکور و نقدی بر یک نقد

 9. معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور خبر داد؛ بازگشت ۱۰۰۰ نخبه از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا

 10. ثروت‌هایی که باد برای خریداران سکه آورد و مردمی که انتظار برخورد با تبعیض را دارند

 11. دادستان تهران اعلام کرد: برخورد سریع، دقیق و قاطع با اخلالگران اقتصادی/ نمی‌گذاریم سرپنجه‌های اصلی فساد فرار کنند/ عوامل اصلی فساد با شناخت از قانون خودشان را نجات داده‌اند

 12. پشت پرده مطب‌های بدون کارتخوان چیست؟

 13. وزیر بهداشت تبلیغات برخی از خوراکی‌ها را ممنوع اعلام کرد/ از «گز اصفهان» تا «سوهان قم» + سند

 14. محسنی اژه‌ای در پاسخ به الف: اسامی قضات بازداشت شده پس از تایید حکم اعلام می‌شود/ بیش از ۱۰۰نفر از افراد صاحب سمت ممنوع الخروج شده‌اند/ ماجرای گم شدن ۹میلیارد دلار صحت ندارد

 15. کشف حدود ۲ کیلوموادمخدر از حجاج ایرانی/ دستگیری در عربستان نداشتیم

 16. مهاجرت از نخبگان به سطح اقشار متوسط رسید

 17. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 18. درباره نامه رییس قوه قضاییه به رهبری و یک پرسش مهم !

 19. نیمی از پزشکان تهرانی مالیات نمی دهند/ دسترسی سازمان مالیاتی به اطلاعات درآمدی پزشکان

 20. محسنی بندپی به سرپرستی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شد

 21. زندگی مدفون شده + تصاویر

 22. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 23. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 24. برای نجات ایران از جنگ‌ آب فقط ۵ سال وقت داریم

 25. معاون دادستان کشور: درخواست وزیر ارتباطات برای طرح موضوع رفع فیلتر توئیتر غیرقانونی است

آخرین عناوین