مگنت-ستاره یک مربع

ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

گروه اقتصادی الف،   3961026158 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

در هفته‌های گذشته ریشه اعتراضات اخیر در شهرهای کشور از سوی بسیاری از رسانه‌های داخلی و حتی رسانه‌های معاند مورد تحلیل و بررسی روان‌شناختی، جامعه‌شناختی و اقتصادی قرار گرفت، اما در این میان، بررسی ریشه‌های اقتصادی این اعتراضات با آمارها و داده‌های کمی، کمتر موردتوجه رسانه‌ها قرار گرفته است.

در این گزارش به بررسی یکی از ریشه‌های اقتصادی این اعتراضات، یعنی نرخ بالای بیکاری پرداخته شده است.

بر اساس این گزارش در اغلب شهرهای معترض نرخ بیکاری به‌طور قابل‌توجهی نسبت به میانگین کشوری بالا بوده و این میزان در بین جوانان 15 تا 24 ساله که به گفته نهادهای امنیتی بخش عمده دستگیرشدگان بودند، بین 25 تا 30 درصد است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در روزهای اول اعتراض‌ها، مطالبات عمدتا اقتصادی و معیشتی بوده‌اند، اما در ادامه با موج‌سواری رسانه‌های معاند و چهره‌های ضد انقلاب، معترضانی که با دغدغه اقتصادی و معیشتی دست به اعتراض زده بودند، به خانه‌های خود بازگشته و عمده اعتراضات خیابانی از سوی برخی معترضان به خشونت و تخریب اموال عمومی و شعارهای ضدونقیض و تغییر ساختار سیاسی کشیده شد!

با این‌حال در ادامه به بررسی آماری وضعیت بیکاری در شهرهایی که در آنها اعتراضاتی رخ ‌داده است، پرداخته‌ایم.

    از نرخ بیکاری 36 درصدی تا بیکاری 7 درصدی!

بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جمعیت 10 سال به بالای کل کشور در پایان دولت اصلاحات (سال 84) حدود 11.5 درصد بوده که این میزان در سال 90 به 12.3 درصد و در پایان دولت احمدی‌نژاد (سال 92) به 10.4 درصد رسیده است. با روی کار آمدن دولت روحانی، دولت جدید معتقد بود که حل مسائل هسته‌ای بین ایران و غرب، اغلب معضلات اقتصادی ازجمله رشد اقتصادی، بیکاری، رکود و تورم را بهبود خواهد داد، گرچه رشد اقتصادی به یاری افزایش فروش نفت روند مثبت و رو به رشدی را تجربه کرد و تورم هم در شرایط رکود به کنترل دولت درآمد،  همچنان بیکاری بی‌محابا می‌تازد.

چنانکه با وجود رشد مثبت اقتصادی، کنترل تورم و حتی مثبت شدن تراز تجاری، نرخ بیکاری از 10.4 سال پایانی دولت احمدی‌نژاد به 12.4 درصد در سال 95 و 11.7 درصد در تابستان 96 رسیده است.

اما برخلاف داده‌های آماری کل کشور که نشان از بیکاری 12.4 درصدی در سال 95 در کل کشور است،  این وضعیت در برخی شهرها و شهرستان‌های کشور نگران‌کننده‌ است، چنانکه در سال 95 از مجموع 12 شهر اول دارای بالاترین میزان بیکاری در کشور، هشت شهر مربوط به استان کرمانشاه است. بر اساس این آمار، اسلام‌آبادغرب با نرخ بیکاری  38.6 درصدی دررتبه اول، ثلاث باباجانی بانرخ بیکاری 36.2، جوانرود با 6.32 درصد و روانسر بانرخ بیکاری 5.31 درصدی در رتبه‌های دوم تاچهارم کشور قرارگرفته‌اند.

نتایج این داده‌های آماری آنجایی نگران‌کننده می‌شود که بدانیم این وضعیت بحرانی بیکاری اغلب در شهرهایی است که در اعتراض‌های اخیر شاهد تجمعات خیابانی بوده‌اند که با موج‌سواری رسانه‌های معاند و دشمنان نظام اسلامی این اعتراضات مردمی منجر به تخریب اموال عمومی و کشته و زخمی شدن برخی از هم‌وطنان‌مان شد.

بررسی وضعیت بیکاری در شهرهایی که در آنها اعتراض‌های خیابانی رخ‌داده است، نشان می‌دهد نرخ بیکاری در این شهرها بین سه تا 12 درصد بیشتر از میانگین کشوری نرخ بیکاری است. برای مثال نرخ بیکاری در سال 95 در برخی از این شهرها که اعتراضاتی در آنها رخ داده است، عبارت است از:‌

کرمانشاه 24.91 درصد، نورآباد 18.43 درصد، ایذه 18.3 درصد،  شاهین‌شهر 17.4 درصد، نهاوند 14.4 درصد، دورود 14.3 درصد، خرم‌آباد 13.9 درصد، اهواز 13.3 درصد و زنجان 14.1 درصد.

  نرخ بیکاری جوانان 29 تا 30 درصد

بنابر آمارهای نهادهای امنیتی، اغلب دستگیرشدگان اعتراضات اخیر از بین جوانان 15 تا 25 سال بوده‌اند، جدای از دلایل روان‌شناختی و جامعه‌شناختی (آثار شبکه‌های اجتماعی، شور و هیجان جوانی و ماجراجویی جوانان) تعدد جوانان در اعتراضات، ریشه‌های اقتصادی نیز دارد. چنانکه بر اساس داده‌های آماری میزان بیکاری در بین جوانان در سن 15 تا 24 سال در همه سرشماری‌های دهه‌های اخیر بین 10 تا 15 درصد بالاتر از میانگین نرخ بیکاری کشوری بوده است.  بر این اساس درحالی که نرخ بیکاری کل کشور از 12.3 درصد در سال ۹۰ به 12.4 درصد در سال 95 رسیده است، اما این میزان در بین جوانان 15 تا 24 ساله در سال90 حدود 30.2 درصد بوده که در سال 92 به 24 درصد و در سال 95 به 29.2 درصد رسیده است.

حال می‌توان گفت این روند یعنی افزایش نرخ بیکاری در بین جوانان 15 تا 24 سال، در سال‌های آتی نیز ادامه خواهد یافت و در صورت بی‌توجهی دولت می‌تواند یکی از نقاط بحرانی اقتصاد کشور باشد.

به نظر می‌رسد هر چند آمارهای رسمی حکایت از کاهش قابل‌توجه لشکر بیکاران دارد، اما برخی  واقعیت‌های اقتصادی زندگی مردم در آمارها قابل ترسیم نیست، چنانکه نمی‌توان از اعتراض‌های گسترده‌ای که در سال 91 در استان اصفهان به خاطر مشکل انتقال آب از سوی کشاورزان رخ داد، بی‌تفاوت گذشت. برای مثال قهدریجان شاید نامی کمتر شنیده ‌شده در رسانه‌های کشور باشد، اما روزگاری این شهر با نام «شهر کشاورزان نمونه» شناخته می‌شد که در چند سال اخیر به علت خشکسالی و مشکلات ناشی از بین رفتن قدرت بهره‌وری زمین‌های کشاورزی معیشت بخش قابل‌توجهی از مردم را دچار مشکل کرده است.

مورد دیگر نرخ پایین مشارکت اقتصادی و نرخ بالای بار تکفل است، بر اساس آمارها جمعیت غیرفعال کشور از 33 میلیون در سال 1384 به 40 میلیون در سال 95 رسیده است که این میزان نرخ سرباری و تکفل را بالا برده و وضعیت مالی خانواده‌ها را در شرایط نامطلوب قرار می‌دهد.

اینها تنها بخشی از معضلاتی هستند که اقتصاد کشور را تهدید می‌کنند و لزوم توجه دولتمردان و مجلس را می‌طلبند.

    آمار بیکاری دستکاری ‌شده است!

یکی از اختلافات تعریف بیکاری در بین دولتمردان و مردم این است که دولت طبق یک تعریف نامفهوم «جهانی» شخصی را  شاغل محسوب می‌کند که در هفته‌ای که آمارگیری کرده است، حداقل یک ساعت کار کرده باشد، این درحالی‌ است که جامعه شخصی را شاغل می‌داند که بتواند از طریق انجام کار، معیشت خود و خانواده‌اش را تامین کند، در غیر این صورت فرد دارای اشتغال کامل نیست و باید در حرفه خود بازنگری کند.

همچنین بر اساس تعاریف جهانی کار که تقریبا از دهه 90 رسمیت پیدا کرده است دولت، محصلان، دانشجویان، زنان خانه‌دار، افراد ترک کار کرده موقت، سربازان و کارآموزان را شاغل محسوب می‌کند که کاملا با تلقی جامعه از کار و شغل تناقض دارد. شاید بتوان گفت این تناقض ناشی از نبود یارانه‌ها و بسته‌های حمایتی دولت از بیکاران است، موضوعی که در اغلب کشورها به بیکاران عرضه می‌شود اما در ایران ‌چنین چیزی در هیچ برهه‌ای برای بیکاران تعبیه و پیش‌بینی‌ نشده است.

از سوی دیگر کارشناسان می‌گویند دولت در سال‌های اخیر برای کاهش نرخ بیکاری آمارهای نرخ بیکاری و اشتغال را به‌گونه‌ای که دلخواه خود است تعریف و طراحی کرده، چنانکه نتایج داده‌های آماری سال 90 و 95 تفاوت قابل‌تاملی را از وضعیت بیکاری شهرهای کشور نشان می‌دهد.

برای مثال در سال 90 نرخ بیکاری شهرستان‌های نورآباد 24.1 درصد، ایذه 25.2 درصد، دورود 26.1 درصد، خرم‌آباد 29 درصد و اهواز 26.5 درصد بوده است که در سال 95 به ترتیب نورآباد به 18.43 درصد، ایذه به 18.3 درصد، دورود به 14.3 درصد، خرم‌آباد به 13.9 درصد و اهواز به 13.3 درصد کاهش‌ یافته‌اند، این درحالی‌ است که نرخ بیکاری کل کشور از 12.3 درصد در سال 90 به 12.4 درصد در سال 95 افزایش یافته است.

علاوه‌براین همان‌طور که جدول و نمودار یک نشان می‌دهد، نرخ بیکاری در همه شهرهای کشور در طول پنج ساله 90 تا 95 به‌طورقابل ‌توجهی کاهش پیدا کرده است!

اولین برداشت از این آمار این است که همه باید به‌درستی و صحت داده‌های و آمارهای رسمی نهادهای دولتی پایبند باشیم، اما مواردی در داده‌های آماری وزارت کار و مرکز آمار ایران وجود دارد که شک و شبهه‌های دستکاری یا تغییرات غیرحرفه‌ای «علمی» آمار نرخ بیکاری را به نمایش می‌گذارد.

در این مورد می‌توان به گزارش اخیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد که در خرداد سال جاری منتشر شده است. این گزارش که با عنوان «آیا همه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار و جویای کار هستند؟» منتشر شده است، می‌نویسد: «در حال حاضر 11.8 میلیون نفر فارغ‌التحصیل و در حال تحصیل در دانشگاه‌های کشور هستند که حدود هفت میلیون نفر آنان فارغ‌التحصیل و 4.8 میلیون نفر نیز در حال تحصیلند.» نکته قابل‌تامل در این گزارش این است که وزارت کار با حذف 2.4 میلیون نفر از جمعیت هفت میلیونی فارغ‌التحصیلان، این افراد را «جمعیت غیرفعال» ذکر و درنهایت اعلام می‌کند که از بین هفت میلیون فارغ‌التحصیل 3.7 میلیون نفر شاغل و تنها 900 هزار نفر بیکار هستند!

به این‌جهت با این تعریف وزارت کار (یعنی حذف دو میلیون و 400 هزار نفر از آمار بیکاران)، طبیعی است که نرخ بیکاری به‌طور قابل‌توجهی کاهش یابد.  حال سوال این است که کدام فارغ‌التحصیل دانشگاهی را می‌توان پیدا کرد که بعد از سال‌ها تحصیل یک‌دفعه دیگر علاقه‌ای برای کار کردن در جامعه نداشته باشد؟ و تحصیل و دانشگاه را صرفا برای تفریح، شادی و نشاط و... انتخاب کرده باشد؟

اما دستکاری آماری نرخ بیکاری و اشتغال برای اولین بار نیست که اتفاق می‌افتد. کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس نیز چندی پیش در برنامه ویژه خبری گفت‌وگوی شبکه دو سیما با انتقاد از سیاست‌های آماری دولت یازدهم اذعان کرد: «گاهی آمارها نادرست و گاهی در آنها دستکاری و اعمال ‌نفوذ می‌شود. دستگاه‌های تخصصی هم آمار مرکز آمار را قبول ندارند.»

از نگاه جلالی، در اعلام برخی آمارها نگاه سیاسی وجود دارد و اعلام برخی آمارها نیز میان مرکز آمار و بانک مرکزی تقسیم ‌شده است. وی مشخص نبودن سال پایه آماری، موازی‌کاری دستگاه‌ها و نبود شفافیت در آمار را از مشکلات کیفی آماردهی در کشور برشمرده و توصیه کرده است که در قانون مرکز آمار تجدیدنظر شود و این مرکز فراقوه‌ای شود یا دست‌کم خارج از زیرمجموعه قوه مجریه قرار گیرد و به‌طور مستقل فعالیت کند.

     شهروندان بیکار را دریابید

آنچه در گزارش «فرهیختگان» آمده است تحلیل و بررسی آماری وضعیت بیکاری کشور بود که آثار آن در شعارهای اعتراضی روزهای نخست شهروندان معترض به‌خوبی دیده می‌شد. این گزارش به هیچ وجه قصد سیاه‌نمایی از اقتصاد کشور و بحران‌سازی در حوزه اشتغال را ندارد و صرفا جهت اطلاع دولتمردان بر این نکته تاکید می‌کند که بیکاری می‌تواند یکی از علل اساسی اعتراضات اخیر بوده باشد. چنانکه در اعتراضات اخیر بسیاری از شهروندان ابتدا برای مطالبات اقتصادی خود دست به اعتراض زده بودند و در روزهای بعد با مشاهده موج‌سواری بیگانگان و رسانه‌های معاند، راه خود را از اغتشاشگران و تخریب‌کنندگان اموال عمومی جدا کردند و ترجیح دادند که مطالبات‌شان به‌صورت قانونی و از مراجع دولتی پیگیری شود.

منبع: فرهیختگان

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۵ مرداد ۱۳۹۷کلاهبرداری میلیونی شرکت کاریابی از جویندگان کار
۶ خرداد ۱۳۹۷بیکاری فارغ‌التحصیلان و چند نکته/ آیا وعده اشتغالی دولت عملی می‌شود؟
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷بیکاری جوانان تحصیلکرده در شهرستان‌ها
۲۹ فروردین ۱۳۹۷ایران هفدهمین کشور با بیکاری بالا در جهان
۵ فروردین ۱۳۹۷مشاور ترامپ خطاب به منافقین: با تمام امکانات از اغتشاشات در ایران حمایت می‌کنیم
۲۲ اسفند ۱۳۹۶کاهش ۴۰ هزار میلیارد تومانی مبلغ چک دولت برای اشتغال/ هنوز اولویت‌های تخصیص بودجه شفاف نیست
۲۰ اسفند ۱۳۹۶تب مدرک‌گرایی و بیکاری ۴۰ درصدی فارغ‌التحصیلان
۱۲ اسفند ۱۳۹۶وزارت راه: کشور با سونامی مهندسان بیکار مواجه است
۴ اسفند ۱۳۹۶۵۰۰ هزار نفر در پاییز بیکار شدند/نرخ بیکاری جوانان ۲۸درصد شد
۲۶ بهمن ۱۳۹۶۹ نفر به اتهام اقدام علیه امنیت داخلی کشور در کرمان بازداشت هستند
۲۴ بهمن ۱۳۹۶ناگفته‌های آیت‌الله علم‌الهدی از ناآرامی‌های مشهد/ربط دادن این وقایع به من یک تهمت و سوءاستفاده از سوی دشمن است/ جریان فراخوانی که مردم را به صحنه آورد جریان دشمن بود
۱۹ بهمن ۱۳۹۶جهانگیری: آمریکایی‌ها به ناآرامی‌های اخیر ایران‌ دل بسته بودند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

امیر۲۰۸۸۷۲۱۲:۵۲:۳۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
کدوم بیکاری ؟ همه الان کار دارن و مشکل مالی هم ندارن امیر هستم از برلین
ناشناس۲۰۸۸۸۱۱۲:۵۷:۳۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
متاسفانه در چند سال گذشته بطور میانگین هر ماه شاهد انتشار اخبار فساد و تخلف مالی در بانک ها وسایر جاها بودیم هم چنین بحث نجومی ها که با ان هم ب خوردی نشد و متخلفان اقتصادی هم که با حروف الفبا مشخص میشدند همه اینها و از ان طرف بیکاری و تفاوت فاحش در امد افراد تاثیر زیادی بر روی مردم گذاشت و فساد موسسات هم به ان اضافه شد و باعث غلیان مردم شد
ناشناس۲۰۸۸۹۰۱۳:۰۲:۴۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
جالب است بدانید یکی از بانک های زیان ده کشور که چندین سال است زیان پنهان داشته و دو سالی است که علنا انرا در صورت های مالی خود نشان داده در همین دو سال هم اقدام به دریافت پاداش و هم دریافت وام صوری خودرو به قریب 20000 هزار پرسنل خود در سال اقتصاد مقاومتی کرده انهم با شرایط سود 10 درصد و 10 ساله در حالی که سپرده های 23 درصدی از مردم گرفته ایا این تاراج و غارات سپرده های مردم نیست لطفا ی مرد پیدا میشه رسیدگی کنه
ناشناس۲۰۹۶۳۱۲۰:۳۱:۱۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
شما کاملا درست می فرمائید ، ولی یک کینه ...ظاهرا نسبت به بانکها دارید ، بحث چیز دیگری است اخوی ..
ناشناس۲۰۸۹۱۶۱۳:۲۳:۰۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
تا جایی که من یادمه در سال 92 که روحانی امد همه این کشکلات بود و رکود تورمی هم داشتیم و عجیبه که دوستا دنبال القای این هستند که گویا مشکلات از 92 به بعد درست شده!
ناشناس۲۰۹۵۹۰۲۰:۰۸:۱۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
شما خودتان را زدی به کوچه علی چپ یا ..د؟
ناشناس۲۰۸۹۱۷۱۳:۲۳:۵۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
چهاردهه فقط برای تحقق سه شعارهای یعنی استقلال(نه شرقی و نه غربی)، آزادی و جمهوری اسلامی(نظام مبتنی بر آرای عمومی) یعنی فقط مطالبات سیاسی/ توسعه سیاسی وقت گذاشته شد، در حالی که سایر مطالبات اقتصادی، اداری-اجرایی، فرهنگی و اجتماعی(توسعه اقتصادی- اجتماعی) چندان توجه نشد. یعنی چند دهه دیگر فرصت لازم است که برنامه های سمت و سوی توسعه اقتصادی- اجتماعی پیدا کند؟
ناشناس۲۰۹۲۸۲۱۶:۵۶:۲۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
آمار بیکاری بالاتر از ۲۰ درصد هم هست
محمد۲۰۹۶۳۳۲۰:۳۴:۴۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
%25درصد سهیمه استخدام هم که سهیه خانواده جانبازان بقیه جوانان هم ...
نمیدونم۲۰۹۹۴۰۰۲:۱۴:۲۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
صحت این آمار جای تردید داره. مگه میشه آمار بیکاری پایین تر بیاد و گرونی و تورم هم اومده باشه پایین بعد مردم الکی برای تفریح بیان اعتراض کنن؟؟؟ اگه با یک ساعت کار همه میشن شاغل دیگه بیکاری وجود نداره و اینجام حتما دانمارک یا سوئد یا فنلانده. حداقل به شعور مردم توهین نکنین.
ناشناس۲۰۹۹۴۱۰۲:۲۰:۲۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
میانگین کل کشور رو هم در نظر بگیریم تقریبا تو هر خونواده یا اکثر خونه ها بیکار داریم و بیشترم شده. بعد چطور نرخ بیکاری اومده پایین؟؟؟ ما تو ایرانیم واقعا ؟؟؟؟
ناشناس۲۱۰۱۴۰۱۰:۰۲:۱۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
در خرم آباد آمار بیکاری بالای 40 درصد است چون اغلب کارخانه ها تعطیل و نیمه تعطیل هستند دستگاههای دولتی هم استخدام ندارند
ناشناس۲۱۱۰۱۶۱۸:۰۶:۲۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
بنده یک رزمنده هستم که طبق مصوبه مجلس از شرایط سنی استخدام معاف شدم. ولی باید مانند سایرین آزمون علمی و تست ورزش و .. بدهیم.تازه باید رشته تحصیلی هم مورد نیاز باشد. ولی شنیده ام یکی از بانک های خصوصی که گویا هنوز هم سود بالایی می دهد شرط سنی را رعایت نکرده و بدون آزمون افراد آشنای خودش را استخدام می کند.اگر این درست باشد آیا بانک های خصوصی تابع مقررات استخدامی کشور نیست؟ و چرا باید من رزمنده هیچ آینده شغلی و بیمه تامین اجتماعی نداشته باشم و همیشه برای یک لقمه نون بدوم ولی برخی آقایان حقوق های نجومی و تسهیلات 800 میلیونی بگیرند؟ دولت بهتر است بی عدالتی را در جامعه از بین برده و برای همه امکان اشتغال ایجاد کند. البته به صورت واقعی و نه در حد حرف و دادن آمار
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. مدیر دولتی اگر ۲۴میلیون نگیرد، می‌رود!

 2. پرواز نخستین هواپیمای جنگنده ایرانی  

 3. روحانی: دو سال دعوای سیاسی را قطع و به مردم آرامش دهیم/ اگر متحد باشیم دشمن قادر به کاری نیست

 4. غم جاودانه آیت بی غم

 5. توضیحاتی درباره جنگنده کوثر که امروز رونمایی شد

 6. نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت برای مطالبه محاکمه سیف/ بیش از ۲۰۰۰ امضاء در یک هفته

 7. محاکمه عضو سابق شورای شهر برای کشتن همسر دومش/حاضرم 600 میلیون دیه بدهم

 8. نخستین جنگنده ایرانی رونمایی شد

 9. ابوترابی در گفتگو با الف: برای دو تابعیتی‌ها سند و مدرک داریم؛ هفته آینده اسامی آنها اعلام می‌شود/ از مسئولین سابق تا وزرا و فرزندانشان در لیست دو تابعیتی‌ها

 10. چهل سال است نمیتوانیم...  

 11. روحانی سوار اولین جنگنده ایرانی شد   

 12. گرانی نرخ، اخلاق را بد می‌کند، امانتداری را از بین می‌برد و انسان مسلمان را بی‌قرار می‌سازد  

 13. جهانگیری:‌ نظام موفق اداری باعث توسعه کشور و افزایش رضایتمندی مردم می‌شود

 14. چگونگی مدیریت بحران های اخیر کشور/ ریشه بحران‌های امروزی کجاست؟

 15. دکتر مصدق و اقتصاد غیرنفتی ایران

 16. دهه‌ات گذشته مربی...

 17. انگلیس: ایران علاقه‌ای به از سرگیری برنامه هسته‌ای خود ندارد

 18. وزیر کشور: شرایط به گونه ای نیست که راه حلش رفراندوم باشد

 19. مسکن در تهران طی ۴ ماه چقدر گران شد؟

 20. تقلب‌های عجیب و رایج بازار عید قربان

 21. لحظه رونمایی از جت جنگنده تمام ایرانی توسط رئیس جمهور و صدور فرمان پرواز   

 22. روحانی، رونمایی از جت جنگده کوثر  

 23. امام‌جمعه‌ای در میان شالیزار

 24. حاجی‌ها نگران تامین گوسفند قربانی نباشند+ قیمت‌ها

 25. اطلاع دیرهنگام دستگاه قضا اهمال یا تعمد؟/ همه محرمان و نامحرمان وزارت صمت برای لاپوشانی یک تخلف!

پربحث‌های دیروز

 1. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 2. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 3. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 4. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 5. ادامه حواشی پلاکارد جنجالی تجمع فیضیه/ انتقاد مطهری از جهانگیری/افشاگری عجیب یک نماینده مجلس/ مبدع طلبکاری ژن های خوب/ آیا وزیر اقتصاد قربانی سوال از روحانی خواهد شد؟!

 6. ورود ساز به پارک‌ها آزاد شد +عکس

 7. نوبخت: امروز نوبت حمایت از پول ملی است/ اقتصاد ما نه لیبرالیستی و نه برنامه‌ای تمام دولتی است/ اعتقادی به چرخ دنده اقتصاد لیبرالیستی نداریم

 8. ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

 9. واقعیت ازدواج دختران در سنین پایین/ مرکز پژوهشها گزارش می‌دهد

 10. توکلی: اسامی آن‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند باید روی صفحه مانیتور بانک مرکزی درج شود/ بانک مرکزی ۶۲ تن طلا را حراج کرد

 11. بيانيه آيت‌الله مكارم شيرازى پيرامون گردهمايى مدرسه فيضيه

 12. پوشش همسر نخست وزیر پاکستان در مراسم تحلیف  

 13. پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند + عکس

 14. مسئولین پاسخگو باشند؛ ماجرای مرگ تلخ جانباز اعصاب و روان در افغانستان+ اسناد

 15. دهه شصت، این طور زندگی کردیم

 16. نقوی حسینی در گفتگو با الف: بررسی «گروه اقدام ایران» در مجلس/ آمریکا به دنبال اجماع علیه ایران است/ وقت اروپایی‌ها تمام شد؛ باید اقدامات عملی خود را نشان دهند

 17. زنگنه: توتال به صورت رسمی ایران را ترک کرد

 18. تهران تحت مدیریت "قالیباف" بین ۵ شهر برتر جهان

 19. نقش اول گرانی خودرو ، ایران‌خودرو و سایپا + نمودار

 20. فرزندان آیت‌الله علم‌الهدی کجا هستند؟

 21. زمان صدور حکم پرونده دختر وزیر سابق مشخص شد

 22. توتال رسماً خروج از پروژه چندین میلیاردی گاز پارس جنوبی را تأیید کرد

 23. فکری به حال ریال کنید

 24. حاجی بابایی: شرم بر آن مسئولی که بخواهد در این شرایط مردم را به سختی بکشاند

 25. آیت‌الله جنتی: مردم همیشه وفادار نظام و انقلاب بوده‌اند و مستحق خدمت هستند/ رفاه حداقلی برای مردم برقرار شود

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 3. مدیر دولتی اگر ۲۴میلیون نگیرد، می‌رود!

 4. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 5. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 6. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 7. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 8. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 9. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 10. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 11. پرواز نخستین هواپیمای جنگنده ایرانی  

 12. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 13. روحانی: دو سال دعوای سیاسی را قطع و به مردم آرامش دهیم/ اگر متحد باشیم دشمن قادر به کاری نیست

 14. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 15. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 16. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 17. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 18. ادامه حواشی پلاکارد جنجالی تجمع فیضیه/ انتقاد مطهری از جهانگیری/افشاگری عجیب یک نماینده مجلس/ مبدع طلبکاری ژن های خوب/ آیا وزیر اقتصاد قربانی سوال از روحانی خواهد شد؟!

 19. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 20. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 21. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 22. ورود ساز به پارک‌ها آزاد شد +عکس

 23. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 24. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 25. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

پربحث‌های امروز

 1. مدیر دولتی اگر ۲۴میلیون نگیرد، می‌رود!

 2. نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت برای مطالبه محاکمه سیف/ بیش از ۲۰۰۰ امضاء در یک هفته

 3. مسکن در تهران طی ۴ ماه چقدر گران شد؟

 4. حاجی‌ها نگران تامین گوسفند قربانی نباشند+ قیمت‌ها

 5. اطلاع دیرهنگام دستگاه قضا اهمال یا تعمد؟/ همه محرمان و نامحرمان وزارت صمت برای لاپوشانی یک تخلف!

 6. گردش دینار در سرزمین ریال

 7. جلسه بازنگری مزد کارگران تشکیل می‌شود؟

 8. چرا مرغ گران شد؟

 9. تصویب ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات قطعات خودرو

 10. رقم چشمگیر فرار مالیاتی پزشکان

 11. صادرات ایران به عراق رکورد زد

 12. شورای رقابت از احتمال افزایش مجدد قیمت خودروها خبر داد

 13. کارت‌های سوخت فعلی در صورت سهمیه‌بندی بنزین تعویض می‌شود

 14. روش‌های پرداخت قبض تلفن همراه؛ کدام بهتر است؟

 15. کشف ۹۰۰۰ تن آهن احتکار شده در پایتخت + عکس

 16. بازار خرید و فروش زمین سکه شد

 17. آخرین قیمت خودروهای داخلی در بازار

 18. توان خرید مردم با افزایش تولید و عرضه مسکن بیشتر می شود نه با کوچک سازی مسکن

 19. ایران خودرو فروش میلیاردی به نمایندگی ها را آغاز کرد + سند

 20. قیمت طلا به بالاترین رقم یک هفته گذشته رسید

 21. بخشنامه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران در نظام اقتصادی کشور ابلاغ شد

 22. طی ۴ ماه مسکن در تهران چقدر گران شد؟

 23. آشفته بازار قیمت بلیت هواپیماها

 24. قیمت طلا، دلار، سکه و ارز در بازار تهران

 25. نرخ سود سپرده‌های بازه 2 تا 11 شهریور 96 یک‌ماهه تمدید می شود

پربحث‌های دیروز

 1. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 2. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 3. نوبخت: امروز نوبت حمایت از پول ملی است/ اقتصاد ما نه لیبرالیستی و نه برنامه‌ای تمام دولتی است/ اعتقادی به چرخ دنده اقتصاد لیبرالیستی نداریم

 4. توکلی: اسامی آن‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند باید روی صفحه مانیتور بانک مرکزی درج شود/ بانک مرکزی ۶۲ تن طلا را حراج کرد

 5. پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند + عکس

 6. زنگنه: توتال به صورت رسمی ایران را ترک کرد

 7. نقش اول گرانی خودرو ، ایران‌خودرو و سایپا + نمودار

 8. مفسد بزرگ اقتصادی به صورت علنی محاکمه می‌شود

 9. مرگ طبقه متوسط

 10. قیمت نیم لیتر آب‌معدنی مساوی با یک لیتر بنزین/ دولت همچنان چشمش بسته است!

 11. افزایش قیمت خُرده‌فروشی ۹ گروه مواد خوراکی

 12. محسنی اژه‌ای خبر داد؛ دستگیری ۱۰۰ نفر در پرونده‌های اخیر ارز و سکه

 13. واکنش آخوندی به افزایش قیمت بلیت هواپیما

 14. حذف دلار از سامانه انتشار نرخ «سنا»/ یوان جایگزین شد

 15. بستنی گران شد + قیمت بستنی سنتی و میوه‌ای

 16. سه گروه کالای وارداتی از پرداخت مابه‌التفاوت ارز معاف می‌شوند + سند

 17. افزایش یک تا 4 میلیون تومانی قیمت خودرو

 18. جزئیات ساخت ۵۰ هزار مسکن برای اقشار متوسط

 19. پالیزدار: عملکرد وزیر سابق صمت در موضوع خودرو باید رسیدگی شود/اتهامات «عراقچی» را ضابطین قضایی هم نمی دانستند/آذری‌جهرمی استاد ما است

 20. چند درصد قیمت خودرو حباب است؟

 21. آغاز پروسه خرید نفت ایران توسط چینی ها

 22. سخنگوی کمیسیون انرژی: هیچ کمبودی در تولید بنزین نداریم

 23. تجمع اعتراضی تجار و بازرگانان مقابل دیوان عدالت

 24. گزارش رئیس کل بانک مرکزی از روند اجرای بسته جدید ارزی

 25. جزئیات مصوبه دولت برای اصلاح بند ۵ بسته جدید ارزی

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. مدیر دولتی اگر ۲۴میلیون نگیرد، می‌رود!

 3. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 4. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 5. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 6. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 7. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 8. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 9. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 10. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 11. نوبخت: امروز نوبت حمایت از پول ملی است/ اقتصاد ما نه لیبرالیستی و نه برنامه‌ای تمام دولتی است/ اعتقادی به چرخ دنده اقتصاد لیبرالیستی نداریم

 12. توکلی: اسامی آن‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند باید روی صفحه مانیتور بانک مرکزی درج شود/ بانک مرکزی ۶۲ تن طلا را حراج کرد

 13. روحانی: عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است

 14. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 15. نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت برای مطالبه محاکمه سیف/ بیش از ۲۰۰۰ امضاء در یک هفته

 16. پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند + عکس

 17. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 18. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 19. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 20. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 21. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 22. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 23. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 24. زنگنه: توتال به صورت رسمی ایران را ترک کرد

 25. این همه بی‌تدبیری

آخرین عناوین