مگنت-ستاره یک مربع

قبضه سیستم تصمیم گیری کشور توسط مدیران کهنسال و تکراری

گروه سیاسی الف،   3960626330 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
قبضه سیستم تصمیم گیری کشور توسط مدیران کهنسال و تکراری

بعد از گذشت 39 سال از وقوع انقلاب اسلامی، رویه بکارگیری مدیران نسل اول و دوم انقلاب به رویه ای تغییر ناپذیر در دولت ها تبدیل شده است.

به همین دلیل معمولاً میانگین سنی مدیران کشور به خصوص در حوزه اجرایی در هر دوره چهار ساله از اول انقلاب به بعد افزایش یافته است. این در حالی است که در کشورهای پیشرفته میانگین سنی مدیریت اجرایی به طرز محسوسی در حال کاهش است. همچنین شرکت های بزرگ فناوری اولویت را بر بکارگیری جوانان گذاشته اند.

شاید یکی از دلایل عدم پیشرفت و توسعه کشور را نیز باید نبود جریان چرخش نخبگان و اولویت دادن به تجربیات جدید دانست. این در حالی است که پیامدهای استفاده از مدیران سالمند و افرادی که پیاپی به کرسی های وزارتی و مدیریتی می رسند مشخص و واضح می باشد. استفاده از روش ها و شیوه گذشته، نبود قدرت ریسک و نوآوری، به روز نبودن، تمایل به حفظ وضع موجود و ... بخشی از عواقب استفاده از مدیران کهنسال و تکراری در سیستم مدیریتی و اداری کشور می باشد. نا گفته پیداست که این سخن هرگز به معنای کنار گذاشتن تجربیات و درس گرفتن از راه های رفته نمی باشد. سخن اصلی اعتماد به جوانان شایسته و بکارگیری آنها می باشد.

البته این قضیه به قدری محل بحث و توجه رسانه ها و افکار عمومی شد که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در نخستین همایش جوانان توسعه و تعالی ایران گفت: به جهت سیاست‌گذاری برای جوانان عقب هستیم و متاسفانه مدیریت کشور تا حدی مسن شده است و شکاف نسلی در مدیریت زیاد شده و تا حدودی گرفتار پیری هستیم.

جهانگیری با بیان اینکه از جمله راهکارهایی که به آن اشاره می‌شود این است که پیرترها کنار روند و جوانان جایگزین شوند، گفت: همه دغدغه‌ای که در این زمینه مطرح می‌شود برای پیشرفت کشور است که البته باید این مساله ترکیبی از جوانان و باتجربه‌ترها باشد و برای حل این مساله به یک راهبرد نمی‌توان اکتفا کرد. بدنه مدیریتی کشور باید اصلاح شود. معاون اول رئیس‌جمهور بیان کرد: در جلسه شورای عالی اداری تصمیم گرفته شد که سن مدیریت کشور در دوره کوتاه هشت سال کم شود.

البته مخاطب این انتقادات را باید در درجه اول خود دولت یازدهم و دوازدهم دانست.

میانگین سنی کابینه های بعد از انقلاب

در سه دهه گذشته میانگین سنی اعضای کابینه در دولت‌های مختلف در یک روند صعودی در حدود ربع قرن افزایش یافته بود. البته بررسی میانگین سنی کابینه پیشنهادی دوازدهم نشان می‌دهد که مطابق روند حاکم در سه دهه گذشته میانگین سنی اعضای کابینه در دولت جدید حسن روحانی حدود 2 سال کاهش یافته‌ و حدود 58 سال است. البته بنا به روایتی در حال حاضر تفاوتی تقریبا در حدود 3 دهه میان میانگین سن وزیران کابینه و میانگین سنی جامعه وجود دارد.

گفتنی است بررسی ترکیب سنی اعضای کابینه در یازده دولت شکل گرفته پس از انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که هرم سیاست‌گذاری در قوه مجریه طی 3 دهه گذشته، پیر و پیرتر شده‌ است. نخستین دولت جمهوری اسلامی با میانگین سنی حدود 37 سال تشکیل شد. ترکیبی که می‌توان آن‌ را جوان‌ترین کابینه پس از انقلاب نامید. انتقال اکثریت اعضای دولت اول به کابینه دوم، باعث افزایش میانگین سنی کابینه دوم به میزان 3 سال شد. این روند افزایش در دولت‌های سوم و چهارم نیز ادامه داشت، تا اینکه در کابینه نخست اکبر هاشمی‌رفسنجانی، میانگین سنی اعضای کابینه با کاهشی 3 ساله نسبت به کابینه پیشین به 41 سال رسید.

اما پس از دولت نخست سازندگی، میانگین سنی اعضای کابینه به‌طور مستمر افزایش یافت و در دومین دولت محمود احمدی‌نژاد به بیش از 50 سال رسید. حسن روحانی در نخستین دولت خود با انتخاب ترکیبی از وزرای مسن، میانگین سنی اعضای کابینه را به‌طور چشمگیری افزایش داد. به ‌این ترتیب میانگین سنی اعضای کابینه یازدهم در مقایسه با کابینه شکل‌گرفته در سال 1388 حدود 10 سال پیرتر شد. به این ترتیب در یک روند صعودی مستمر، سن سیاست‌گذاران هرم اجرایی کشور در یک بازه زمانی 34 ساله در حدود 27 سال افزایش یافت.

بکارگیری افراد بازنشسته و کهنسال در شهرداری تهران نیز به گونه ای بود که صدای بسیاری از حتی اصلاح‌طلبان را نیز در آورده است. این در حالی است که خود محمدعلی نجفی نیز پیش از این دارای مشکلات قلبی بوده و به همین جهت در دولت یازدهم از ریاست سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استعفا داده بود.

در کشورهای پیشرفته وضعیت چگونه است؟

کشورهای توسعه یافته، به خصوص در دهه‌های گذشته در میانگین سنی کابینه روندی کاهشی را طی کرده‌اند.

برای مثال کابینه فعلی جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا با میانگین سنی 49 سال حدود 2 سال جوان‌تر از نخستین کابینه استفان هارپر نخست‌وزیر پیشین است. همچنین میانگین سنی وزیران دولت در استرالیا طی دهه گذشته در یک روند کاهشی نسبتا مستمر قرار داشته‌ است و دولت مالکوم تورن‌بول، با میانگین 3/ 49 سال حدود 8/ 1سال نسبت به کابینه کوین رود جوان‌تر شده است.

بر مبنای آمارهای موجود میانگین سنی وزرای کابینه در انگلستان در سه دهه گذشته روندی کاملا مخالف روند طی شده در ایران را پشت سر گذاشته و میانگین سنی اعضای کابینه از سال1976 تا سال 2014 حدود 3/ 7 سال کاهش یافته ‌است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که وزیران پیشین در کشورهایی چون استرالیا، کانادا و انگلستان در دهه‌های اخیر، به ندرت بیش از یک دوره عهده‌دار پست وزارت بوده‌اند و اکثر وزیران سابق در این کشورها پس از بازنشستگی از هیات دولت در قالب مشاوران ارشد یا اعضای اتاق‌های فکر به ایفای نقش می‌پردازند.

پافشاری غول های فناوری بر استفاده از نیروهای جوان

با رشد اینترنت و فضای مجازی و رونق گرفتن شرکت های دانش بنیان و پیشرفته موج استفاده از نیروهای جوان به طور بی سابقه ای افزایش یافته است. در این راستا سیلیکون ولی به فرهنگ جوان‌گرایی شناخته شده است. نمودار زیر میانگین سن کارمندان غول‌های اینترنتی آمریکا از جمله گوگل، اپل و فیسبوک را نشان می‌دهد. با این‌که شرکت‌هایی مانندAOL کمتر جوان‌گرا هستند یا بیشتر کارمندان HP بالاتر از ۴۰ سال دارند؛ اما بسیاری از کارمندان شرکت‌های تکنولوژی در دهه دوم زندگی خود هستند. 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۴۴۹۰۰۹:۲۶:۴۴ ۱۳۹۶/۶/۲۷
بد ماجرا آنجاست كه اين مديران مسن اغلب دانش كافي در حوزه فعاليت خود ندارند. مثلا در وزارت نفت همه وزرا فاقد مدرك تحصيلي مرتبط مانند مهندسي نفت يا مهندسي شيمي بوده اند، يا در حوزه مديران عامل شركت هاي بزرگ عمده مديران مدرك مرتبط ندارند و فقط تجربه كاري به بهاي خطاهاي بزرگ براي كشور دارند.
ناشناس۱۰۴۴۹۲۰۹:۲۸:۲۱ ۱۳۹۶/۶/۲۷
اکثر مشاغل کشور دست افراد 55 به بالا است و اصلا نسل های دیگه رو راه نمیدن بازنشست هم میشوند باز توسط دوستان خود از جای دیگری سر در میاورند گویا کلا نسل 1350 به بعد کلا نباید کاری داشته باشه 90 درصد اقتصاد کشور دست همین 55 ساله به بالاها است که در همه حوزه ها انحصار ایجاد کرده اند
ناشناس۱۰۴۴۹۶۰۹:۳۵:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۷
نگران نباشید. ژن های خوبشون به بچه هاشون منتقل شده و دارن تو پست های دولتی و نون و آب دار در حال خدمت رسانی به کشور و مردم هستن.
ناشناس۱۰۴۹۶۷۲۳:۲۷:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۷
با بهانه جوان گرایی میخوان یکی یکی بچه هاشون رو بذارن جای خودشون.
آریابان۱۰۴۵۷۱۱۱:۲۷:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۷
گویا تنها راه حل برای این چالش شدید مدیریتی در کشور ما ، خلاصه میشه درحل مناسب و شایستۀ معادلۀ زیر: شادابی جوانی + آرشیو تجربه = اجراء + مشورت پذیری
ناشناس۱۰۴۶۱۰۱۲:۴۰:۵۵ ۱۳۹۶/۶/۲۷
سن و سال حضرات در بهبود كيفيت زندگي شهروندان درجه ٣ بي اثر است.
ناشناس۱۰۴۶۴۱۱۳:۴۱:۵۵ ۱۳۹۶/۶/۲۷
اون تکنولوژیه و طبیعیه که جوانگرا باشند
یبی۱۰۴۷۲۴۱۵:۴۵:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۷
خوشبختانه یا متاسفانه با مرگ آنان عقایدشان دفن خواهد شد چون استبداد ذهنی اجازه پرورش جایگزینی که ادامه دهنده راهشان باشد نداده است
عماد۱۰۴۷۶۷۱۶:۲۳:۴۸ ۱۳۹۶/۶/۲۷
قیاس مع الفارغ است مقایسه دولت ایران با غول های تکنولوژی. آنها خوب میدانند که اگر کار نکنند و بهره نداشته باشند درآمدی نخواهند داشت. دولتمردان ما از تنها چیزی که مطمئن هستند درآمد خودشان و دولت و سازمانشان است که بسته به پول نفت است. مفید باشند یا نباشند درآمد و عایداتشان تضمین است.
ناشناس۱۰۴۸۵۶۱۹:۱۸:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۷
منظور از مدیران کهنسال فقط کابینه دولت را شامل می شود و معنی در جای دیگر ندارد ؟
زارع۱۰۴۹۷۰۲۳:۳۴:۲۶ ۱۳۹۶/۶/۲۷
به هر حال اين عزيزان داراي فرزند و نوه هستند به تدريج جاگزين ميشوند شما نگران نباش
ناشناس۱۰۵۰۰۲۰۱:۳۶:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۲۸
به طور کلی کشور دچار مدیریت پیرانه است و بازنشستگی معنی خود را از دست داده
تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. رو شدن دست بی‌بی‌سی پس از مصاحبه با کارشناس روسی درباره سهم ایران از دریای خزر  

 4. پیشنهاد مقاصد زیبای گردشگری در تابستان ۲۰۱۸

 5. خرم‌آبادی: قمار و شرط بندی در فضای مجازی رشد داشته است

 6. درخواست روزنامه سعودی: خاندان آل ثانی را سرنگون کنید

 7. تحریم، جنگ، مذاکره

 8. آزادی مرزبان ناجا بعد از ۴۷۶ روز اسارت

 9. توصیه‌هایی برای کاهش وزن بیشتر پس از ورزش

 10. ریزش معدن طلا در ورزقان

 11. سی‌ان‌ان: بر تحریم‌های آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره حساب باز نکنید

 12. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 13. آخرین عناوین روزنامه‌های ورزشی

 14. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 15. دیوید آلبرایت: می‌خواستیم بعد از ۸ سال محدودیت‌های ایران را دائمی کنیم

 16. نظر"داود هرمیداس باوند" درباره ادعای سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر

 17. حاج‌رضایی: اول ایرادها را برطرف کنید، بعد از هواداران انتظار داشته باشید

 18. رئال مادرید - اتلتیکومادرید؛ کوه یخ سیمئونه و اولین سد دوران «پسا رونالدو»

 19. آلزایمر و تاثیر چند ژن خاص

 20. ۵ نشانه کمبود پروتئین در بدن

 21. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 22. ایران در بازار جهانی نفت چگونه باید رفتار کند؟

 23. کدام خودروها از پرداخت مابه‌التفاوت ارزی معاف می‌شوند؟

 24. ابراز همدردی ایران با دولت و ملت ایتالیا

 25. شکایت‌های «ارز مسافرتی» را کجا ببریم؟

پربحث‌های دیروز

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 4. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 5. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 6. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 7. احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است

 8. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 9. شما باشید دخترتان را اینگونه شوهر می‌دهید؟ + عکس

 10. عمر «ازدواج‌ سفید» در ایران چقدر است؟

 11. معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: روحانی روزانه ۱۴ ساعت برای بسته ارزی وقت گذاشت

 12. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 13. این همه بی‌تدبیری

 14. مهاجرت از نخبگان به سطح اقشار متوسط رسید

 15. رهبر انقلاب : کار کنید نگویید نمی‌گذارند! این حرف قابل پذیرشی نیست

 16. نیمی از پزشکان تهرانی مالیات نمی دهند/ دسترسی سازمان مالیاتی به اطلاعات درآمدی پزشکان

 17. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 18. نقشه راه رهبری برای مقابله با توطئه ترامپ

 19. نوبخت: پیش بینی‌های واقع بینانه در بودجه ۹۸ خواهیم داشت

 20. ساخت برنامه با سلبریتی‌ها، سیاست مدیران جوان تلویزیون

 21. واکنش «قاضی‌پور» به کمپین فرزندت کجاست؛ پسرم چوپان است

 22. انتظار کاهشی معامله‌گران در بازار ارز/ معاملات فردایی رونق گرفت

 23. عضو فراکسیون امید: تصمیم داریم به هر شکلی که هست لاریجانی را از ریاست مجلس برداریم/ دولت و مجلس، مقصر به هم ریختگی اقتصاد کشور و بازار سکه و ارز هستند

 24. خفاش تهران اعدام می‌شود

 25. مصباحی‌مقدم: نباید در چنین شرایطی زیر پای دولت را خالی کرد

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 7. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 8. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 9. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 10. ظریف: ناامیدی امروز مردم نتیجه سیاه نمایی منتقدان برجام است/ تضمین‌های حفظ برجام را می‌گیریم

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. آن زن فاسد را می‌بینند و این زنان مجاهد را نه + تصاویر

 14. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 15. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 16. رهبر معظم انقلاب: هیچ‌کس هیچ غلطی نمی‌تواند بکند؛ این را به همه بگویید

 17. توضیحات پزشکیان درباره دخترش + واکنش پورابراهیمی

 18. رای مجلس به استیضاح وزیر کار/ خداحافظی ربیعی از دولت

 19. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 20. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 21. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 22. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 23. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 24. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 25. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

پربحث‌های دیروز

 1. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 2. احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است

 3. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 4. شما باشید دخترتان را اینگونه شوهر می‌دهید؟ + عکس

 5. معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: روحانی روزانه ۱۴ ساعت برای بسته ارزی وقت گذاشت

 6. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 7. رهبر انقلاب : کار کنید نگویید نمی‌گذارند! این حرف قابل پذیرشی نیست

 8. نقشه راه رهبری برای مقابله با توطئه ترامپ

 9. واکنش «قاضی‌پور» به کمپین فرزندت کجاست؛ پسرم چوپان است

 10. عضو فراکسیون امید: تصمیم داریم به هر شکلی که هست لاریجانی را از ریاست مجلس برداریم/ دولت و مجلس، مقصر به هم ریختگی اقتصاد کشور و بازار سکه و ارز هستند

 11. مصباحی‌مقدم: نباید در چنین شرایطی زیر پای دولت را خالی کرد

 12. ماجرای درخواست ۵۰۰ میلیونی یک نماینده از ربیعی

 13. کرباسچی: مقام‌های انتخابی آنقدر خود را تقدیس نکنند که کسی جرات سوال نداشته باشد/ سوال از رئیس جمهور حق مجلس است

 14. کسانی که ادعای سهم ۵۰ درصدی ایران از خزر دارند سند بیاورند

 15. خوش آمدگویی پادشاه عربستان به حجاج به زبان فارسی

 16. راهکار محسن رضایی برای دور زدن تحریم نفتی آمریکا

 17. آیت الله جنتی: با یک حرکت انقلابی می‌توان اوضاع را اصلاح کرد

 18. چرا باید سازوکار برگزاری انتخابات در کشور اصلاح شود؟

 19. واکنش کاظم جلالی به مطرح شدن نامش برای وزارت کار

 20. فرزندان وزیر آموزش و پرورش کجا هستند؟

 21. موج سواری در خزر ممنوع

 22. ترور یک مامور ناجا در روانسر

 23. کلیپ ساختگی درباره رهبر معظم انقلاب، از کدام سخنرانی‌های ایشان تهیه شده است

 24. پشت پرده مذاکره با اروپا از زبان علی لاریجانی

 25. در دیدار روسای دانشگاه‌ها با ظریف چه گذشت؟

پربحث‌های هفته

 1. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 4. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 5. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 6. ظریف: ناامیدی امروز مردم نتیجه سیاه نمایی منتقدان برجام است/ تضمین‌های حفظ برجام را می‌گیریم

 7. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 8. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 9. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 10. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 11. رهبر معظم انقلاب: هیچ‌کس هیچ غلطی نمی‌تواند بکند؛ این را به همه بگویید

 12. توضیحات پزشکیان درباره دخترش + واکنش پورابراهیمی

 13. رای مجلس به استیضاح وزیر کار/ خداحافظی ربیعی از دولت

 14. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 15. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 16. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 17. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 18. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 19. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

 20. نمایندگان رای اعتماد خود را پس گرفتند؛ ربیعی با وزارت کار خداحافظی کرد/ استیضاح بدون تشریفات قانونی است/ استیضاح سایر وزرا هم پیگیری شود

 21. پس از ۲۱ سال؛ کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد

 22. جهانگیری: باید با مردم صادق باشیم

 23. پاکدستان دست بسته!  

 24. پورابراهیمی: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تبرئه‌ام کرد/ فعالیت‌های اقتصادی فرزندان ربیعی، پدرشان را به خاک سیاه نشاند

 25. استیضاح ربیعی و ضرورت پاسخگویی به برخی سوالات بی جواب

آخرین عناوین