مختصری در وصف بی مبالغه برجام

میرزاسعدین داورپناه، گروه تعاملی الف،   3970218029 ۱۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
مختصری در وصف بی مبالغه برجام

- اگر چه بند های ۳۶ و ۳۷ برجام این امکان را فراهم ساخته که عضو شاکی از ایران (اکنون ایالات متحده آمریکا) هر کاری که پسندید را با طی تشریفاتی انجام دهد (و نقض برجام هم نشود) اما با توجه به دستاوردهای ترامپ از «تهدید وجود برجام» بسیار بعید به نظر می رسد که آمریکا بیرون بکشد. تهدید برجام ابزاری است که ترامپ به خوبی متوجه کارامدی آن شده و فارغ از هر محاسبه دیگری انتظار دست کشیدن امریکا از امکان استفاده از این ابزار واقع بینانه نیست. ترامپ می تواند در روزهای آینده هر چیزی بگوید اما به هر حال آینده برجام وابسته به موضع ایران در کمیسیون حل اختلاف خواهد بود.

- مقصد آرمانی ترامپ هل دادن ایران به خروج از برجام است. خروج ایران از برجام زمینه ساز تقویت اتحاد ناتو و انباشت قوا در شرق اروپا و خاورمیانه خواهد شد، اجماع نیرومندی با شعار «ضد سلاح کشتار جمعی» برای تقابل همزمان با ایران، کره شمالی و سوریه شکل خواهد گرفت و روسیه و چین متاثر از صف آرایی قوای ناتو محتاط تر خواهند شد. ترامپ زیرکانه از رهگذر تهدید وجود برجام، توانش منحصر بفرد آمریکا برای رهبری غرب را به اروپاییان تذکر داده و این اقدام نیز همچون مواضع یک سال اخیر او احیای آمریکای قدرتمند را دنبال می کند.

- اکنون نزد افکار عمومی هم دیگر غیر قابل انکار شده است که امریکا توان حقوقی برای کنار گذاشتن توافق هسته ای و بازگرداندن قطعنامه های پیشین را دارد اما به التماس اروپاییان دست نگه داشته است! حتی محمد جواد ظریف بر خلاف اظهارات "فارسی" برجامیان، طی پیامی ویدئویی جهت گفتگو با مخاطب غیر ایرانی به زبان "انگلیسی" گفت که «برجام معاهده نیست و نیاز به تصویب و امضا نداشت»، وزیر خارجه به تبلیغات پیشین پشت کرد و خوانش رسمی امریکا و ایران از این «توافق سیاسی» میان دولت ها را به زبان آورد. شورای نگهبان ایران مهرماه ۹۴ در اوج پایکوبی حامیان برجام اعلام کرده بود که طرح مجلس برای اجازه به دولت به معنی تصویب برجام نیست بلکه برجام سند حقوقی محسوب نمی شود، دولتمردان آمریکا نیز علی رغم اظهارات مکرر برجامیان که ادعا داشتند برجام اعتبار معاهده دارد و قابل دستکاری نیست، بارها یاداوری کردند که برجام تصویب و امضا نشده و از نظر آمریکا نیز تنها یک توافق سیاسی است.

- تن دادن به بازرسی و نظارت جلوه عینی اقدامات شفاف ساز است. اساسا مذاکرات به هدف رسیدن به چگونگی مهار برنامه هسته ای بوسیله بازرسان انجام می گیرد. به گفته مقامات آژانس بین المللی انرژی هسته ای سخت ترین نظام بازرسی تاریخ بر ایران تحمیل شده که حتی فرای مقررات پروتکل الحاقی می رود. این در حالی است که رییس هیات دولت ایران طی توافق سیاسی خود قول دسترسی به مراکزی را سپرده که خارج از حوزه اختیار رییس جمهور است. نامه شروط رهبری نیز خط قرمز اماکن نظامی را یاداوری کرده است تا دولت برجام طی ابتکار محرمانه خود محصور در چارچوب اختیارات قانونی باشد.

- ارتباط برنامه موشکی با پرونده هسته ای در پرونده عراق، لیبی و کره شمالی تعیین کننده بود. در پرونده ایران نیز چنین است و علی رغم هر انکاری در پیوست ب قطعنامه ۲۲۳۱ (توافق هسته ای) بر آن تاکید شده است. مجادله بر اصطلاح «از ایران خواسته شده» قاطع چانه زنی ها نیست چون این اصطلاح «خواسته شدن» در انشا چند بند دیگر که ایران توقع بهره آن را دارد نیز به کار رفته و تعامل می طلبد. از سویی اظهاراتی مثل آنچه آقای روحانی طی انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ۹۶ برای حمله به رقیب انتخاباتی اش علنی کرد، تاییدی بر رابطه تداوم برجام با توان موشکی است. حسن روحانی در مناظره تلویزیونی ناگهان به بیرون از بحث مراجعه کرد و این جمله را آورد که «شهر زیرزمینی (موشکی) را نشان دادند که برجام را به هم بزنند!»

- رابطه برجام با اوضاع منطقه حتی پیش از نهایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک برقرار بود. آقای ظریف نیز خود در واپسین پیام تصویری انگلیسی زبان از هتل محل مذاکرات (باز هم خطاب به غرب) از خطر مشترک اتفاقات منطقه گفت که «ما» (یعنی ایران و مخاطبان جهانی) را تهدید می کند و پرداختن متحدانه به آنها را نیازمند نهایی شدن نتیجه مذاکرات دانست. آقای روحانی هم ۲۳ تیرماه ۹۴ طی سخنان رادیو و تلویزیونی به مناسبت اعلام پایان مذاکرات وین چند جمله خطاب به کشورهای منطقه گفت که برجام «آغازی نو» در روابط منطقه ای است: «دستاورد واقعی آن است که فضای نویی امروز در منطقه ایجاد شده برای اینکه همکاری‌ها در منطقه گسترش پیدا کند.»

- از فروردین ۹۵ باراک اوباما «روح توافق» را به میان انداخت. یک ماه بعد در اردیبهشت ۹۵ هم وزیرخارجه ایران طی نامه ای به دبیرکل سازمان ملل اعتراض به عدم اعتنای امریکا به تعهدات برجامی اش را آغاز کرد. روسیه که مدعی است بازرسی ها را رهبری می کند و موگرینی نیز تاکنون با گلایه های ایران همدلی نکرده بلکه چند ماه پیش حتی ادعای «افشای راز» داشت که گویا ایران جمله ای در مقدمه برجام با اصرار گنجانده تا قول تغییر رفتار حکومت ایران مطابق طبع دیگران از آن برداشت شود! شاید همان که ترجمه اش در تریبون های فارسی با عنوان برجام های ۲ و ۳ به گوش رسید.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۳۷۵۵۰۸:۵۶:۳۴ ۱۳۹۷/۲/۱۸
قابل تصور نیست که امریکا برجام را به هم بزند و به نظرم هیچوقت نمیخواست اینکار را بکند در انتخابات هم گفت اصلاحش میکنم این سر و صدا برای همراه کردن اروپا بود و موفق شد اگر امریکا تصمیم بر هم زدن هم داشت صبر میکرد تا تحلیل انتخابات لبنان را ببیند پس همان مسیر قبلی را خواهد رفت و قصد کار بزرگ و تغییر ندارد چرا وقتی با یک توییت بازار ایران را به هم میریزد از برجام دست بردارد
ناشناس۳۳۳۷۶۷۰۹:۱۰:۴۳ ۱۳۹۷/۲/۱۸
عجب برجامی شده که نه راه پس گذاشته نه راه پیش گذاشته یه دسته گل تاریخی به اب دادیم حالا هم هیچ کس به عقلش نمیرسه راه فرارش کجاست
امان از دستهای خیانتکار۳۳۴۲۶۷۱۲:۴۷:۲۸ ۱۳۹۷/۲/۱۸
درسته متاسفانه
در مورد برجام منصف باشيم۳۳۴۳۲۳۱۳:۱۴:۳۱ ۱۳۹۷/۲/۱۸
برای آنکه به روش منصفانه (نه براساس سوگیری شدید نویسنده محترم مطلب و نه براساس دلخوریهایی که از دولت داریم) بتوانیم در مورد برجام قضاوت کنیم باید دو کفه ترازوی سود و زیان را دقیق مشخص کنیم. یعنی بگوییم در برجام چه چیزی به دست آوردیم و چه چیزی از دست دادیم. و آنچه که از دست دادیم (بتن ریزی در راکتور اراک و کاهش سانترفیوژها و اورانیوم غنی شده) محسوساً چه تاثیری در شرایط کشور (زندگی مردم) داشت و آنچه به دست آوردیم (شکسته شدن اجماع جهانی علیه ایران، عدم صدور هیچ قطعنامه ای علیه ایران در طول شش سال گذشته، توقف روند سقوط شدید ارزش پول ملی به مدت حدود پنج سال، حضور سرمایه گذاران خارجی در پروژه های نفت، گاز، معادن، فولاد سازی و ... ، انزوای سیاسی دیپلماسی آمریکا و تقبیح جهانی رفتار وی در قبال ایران حتی توسط دوستان آمریکا، تقویت نفوذ ایران در اوپک و اخذ مجوز معافیت از قانون فریزینگ و ...) نیز چه تاثیری در شرایط کشور داشت. پس قدم اول، تهیه این لیست است. قدم دوم اینکه در نظر بگیریم در چه شرایطی تصمیم به نرمش قهرمانانه گرفتیم (تورم نقطه به نقطه خرداد 92 بیش از 45 درصد، رشد اقتصادی منفی 6 درصد، سقوط ارزش پول ملی و ...) قدم سوم نظر سران نظام نسبت به آنچه مضرات برجام می دانیم را هم در نظر بگیریم، مثلاً در مورد سیمان ریختن در راکتور 40 مگاواتی اراک (برق مصرفی کشور 70.000 مگاوات است) مقام معظم رهبری رسماً اعلام موافقت کردند (با قید این شرط که نوسازی راکتور تضمین شود که همین گونه هم شد و این مهم در حال انجام است) و لذا عرض بنده این است که قضاوت منصفانه همیشه ساده نیست اما بسیار ارزشمند است.
ناشناس۳۳۴۸۱۶۱۷:۲۸:۳۷ ۱۳۹۷/۲/۱۸
هموطن هدف وسیله را توجیه نمی کند واقع بین باش
ناشناس۳۳۳۷۶۸۰۹:۱۰:۵۸ ۱۳۹۷/۲/۱۸
واقعیت اینه که در کنار برجامی که مکتوب و منتشر شده، توافقاتی ضمنی یا روشن در خصوص سایر موارد و از سوی طرفین انجام شده که ازآن به عنوان روح برجام یاد میشود و خلف وعده در این توافقات از سوی هر دو طرف رخ داده. اما اینکه اولین خلف وعده از توافقات ضمنی را کدام طرف انجام داده مشخص نیست. به هرحال به نظر من سود ما از برجام بیش از منافع طرف مقابل بوده. چرا که ما عملا" به 150 میلیارد دلار پولمون دست رسی پیدا کردیم، اما غربیها منافع اقتصادی یا مادی قابل توجهی نداشته اند.
ناشناس۳۳۳۸۱۷۰۹:۳۲:۴۷ ۱۳۹۷/۲/۱۸
اما با توجه به دستاوردهای ترامپ از «تهدید وجود برجام» بسیار بعید به نظر می رسد که آمریکا بیرون بکشد. "که آمریکا بیرون بکشد."
ناشناس۳۳۴۸۲۲۱۷:۳۱:۱۰ ۱۳۹۷/۲/۱۸
چشمها را باید شست...
ناشناس۳۳۳۸۳۰۰۹:۳۷:۰۶ ۱۳۹۷/۲/۱۸
یک وصفی از حالت ایرانیان بدون برجام و با تحریم های گسترده اقتصادی هم افاضه کنید لطفا با تشکر
ناشناس۳۳۴۳۵۱۱۳:۲۲:۱۲ ۱۳۹۷/۲/۱۸
وصف حالت ایران بدون برجام با تحریمهای گسترده همین وصف حالت فعلی ایران با برجام وبا تحریمهای گسترده است.در حال حاضر با برجام چه تحریمی واقعا برداشته شده که شما نگران حالت ایران بدون برجامی؟

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

سفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 3. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 4. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 5. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 6. واکنش دختر شفر به مقایسه چهره مادرش با خانم بازیگر  

 7. آتش گرفتن ناگهانی یک خودرو حین حرکت در تهران + تصاویر

 8. چه‌چیزی از چشم ۲ میلیارد بیننده مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس پنهان ماند؟

 9. روحانی:گروهمان سخت است اما قبلا با تیم‌های بزرگ‌تر هم بازی کرده‌ایم/ کی روش: برای ما در جام جهانی دعا کنید

 10. ۸ شرکت اروپایی ایران را ترک کردند

 11. روسیه از نخستین نیروگاه هسته‌ای شناور جهان رونمایی کرد

 12. نشست ِ«به احترام معلم» در تاکستان برگزار شد

 13. اهدای پیراهن شماره 12 تیم ملی به روحانی+تصاویر  

 14. سرود رسمی تیم ملی در جام جهانی رونمایی شد + دانلود

 15. زمان پرداخت حقوق و افزایش حقوق بازنشستگان

 16.  روند کاهش سطح کشت و تولید ۱۰ محصول اساسی کشاورزی طی ۵ سال 

 17. 90 میلیارد در حساب بچه 7 ساله/ تراکنش مالی 120 میلیاردی زنی که فوت کرده!  

 18. دغدغه «سائرون» ؛ تسویه حساب با برخی ائتلاف‌ها یا تشکیل دولت؟ 

 19. ثلاث یک قدم مانده به چوبه دار/ دعوت از خانواده شهیدان ناجا برای حضور در دادسرا 

 20. درمان مشکلات معده کودکان به کمک زنجبیل 

 21. سرنوشت مبهم «فریحا»/نمی‌خواهم سوژه «ماه عسل» شوم+عکس 

 22. چه شرکت‌هایی محصولات خود را گران کردند؟

 23. واشنگتن: نگرانی‌های مشترک درباره ایران می‌تواند مبنای همکاری با اروپا باشد 

 24. شرایط روزه‌داری برای دختران روزه اولی/ روزه سربازان چگونه است؟ 

 25.  اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد/ سهم 14 درصدی تسهیلات 80 میلیونی از قیمت+ جدول 

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 5. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 6. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 7. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 8. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 9. پوپولیست تلگرامی

 10. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 11. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 12. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 13. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 14. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 15. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 16. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 17. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 18. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 19. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 20. گزارش وزارت اطلاعات: ۱۱۲ مدیر "دوتابعیتی" هستند/ حضور ۴۷ دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی

 21. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 22. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 23. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 24. تلویزیون در سیطره خواننده‌های جوان‌پسند بازاری/ از مسیح و آرش تا حمید هیراد

 25. معاون‌قضایی دادستان کشور: فیلتر تلگرام با موفقیت پیش می‌رود/ نظام هر زمان اراده کند فیلتر شکن‌ها مسدود خواهند شد

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 4. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 5. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 6. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 7. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 8. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 9. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 10. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 11. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 12. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 13. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 14. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 15. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 16. گزارشی تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

 17. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 18. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 19. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 20. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 21. عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

 22. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 23. قاسم افشار گوینده پیشکسوت صدا و سیما درگذشت

 24. آمریکا سیف را تحریم کرد

 25. افشای جزئیات بسته پیشنهادی اروپا به ظریف

آخرین عناوین