احمد توکلی: انتشار شفاف و علنی دادگاههای محاکمه «مفسدان اقتصادی» یک ضرورت است

گروه اقتصادی الف،   3970217084 ۱۹ نظر، ۳ در صف انتشار و ۳۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
احمد توکلی: انتشار شفاف و علنی دادگاههای محاکمه «مفسدان اقتصادی» یک ضرورت است

احمد توکلی با انتشار نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس خواستار تصویب طرحی مبنی بر علنی شدن محاکمات مفسدان اقتصادی شد و تاکید کرد: تصویب این طرح یک ضرورت مهم و تامین کننده آبروی نظام است.

متن این نامه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

انتشار شفاف محاکمات مفاسد اقتصادی، نه مصلحت؛ بلکه ضرورت است  

روز شنبه ۸ اردیبهشت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصلحت بودن یا نبودن انتشار شفاف جریان محاکمات در پرونده‌های مفاسد اقتصادی؛ مجدداً در دستور قرار گرفته بود.

برای یادآوری اشاره می‌شود که در جلسه یکشنبه ۳۰/۰۷/۱۳۹۶ با رای اکثریت شما نمایندگان محترم طرحی به تصویب رسیده بود که انتشار شفاف محاکمات مفاسد اقتصادی را که در ماده ۳۶ قانون مجازات اسلامی شمرده شده است، به تشخیص دادگاه مجاز می‌کرد:

«تبصره ۳ ـ در جرائم موضوع تبصره ماده ۳۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱/ ۲/ ۱۳۹۲ جلسات دادگاه با رعایت اصل ۱۶۵ قانون اساسی به‌صورت علنی برگزار می‌شود و انتشار جریان محاکمه با ذکر نام متهمین به تشخیص دادگاه مجاز است»

شورای نگهبان نیز آن را خلاف قانون اساسی و شرع دانسته بود. ولی مجلس بنا بر مصلحت بر آن پافشاری داشت به همین دلیل برای تعیین تکلیف در دستور مجمع تشخیص مصلحت قرار گرفته بود. در آغاز بحث یکی از اعضا تذکر داد که این موضوع قبلاً در دستور قرار گرفته بود و مصلحت بودن انتشار (نظر مجلس) رای نیاورده بود و دوباره نباید مطرح گردد. به‌رغم تذکر مذکور چند نفر مدافع مصلحت سنجی مجلس و خواستار تجدید بررسی بودیم تا راهی برای شفاف شدن محاکمات پیدا شود. ولی رئیس محترم مجمع تذکر اول را وارد دانست و طبق وظیفه خویش، برای رعایت آئین‌نامه آن را از دستور خارج کرد. دسته‌ای از اعضا که در جلسه پیشین با مصلحت سنجی مجلس موافقت نکردند، نگران آن بودند که سپردن اختیار انتشار شفاف محاکمات به رئیس دادگاه ممکن است تبعیض ناروای جدیدی را موجب شود. ای‌بسا که اگر این قید نبود، مصلحت سنجی مجلس پذیرفته می‌شد.

در اصل یکصد و شصت و پنجم قانون اساسی به‌صراحت اعلام شده که «محاکمات علنی است». ولی تفسیر سخت‌گیرانه شورای محترم نگهبان از این اصل و محدود کردن غیرمتعارف معنای «علنی بودن»، جای اعتراض دارد. گرچه از حیث قانونی باید به آن تن داد، ولی اگر به هرکسی بگویند که معنای علنی بودن یعنی حضور افرادی در جلسه محاکمه به‌شرط آنکه وقتی از دادگاه بیرون آمدند، هیچ حرفی درباره مشخصات متهم نزنند، تعجب می‌کند. فکر می‌کنم اعضای محترم شورای نگهبان نیز اگر در دادگاه علنی شرکت کنند، بیرون از دادگاه از بیان ماجرای محاکمات پرهیزی نخواهند کرد. صرف‌نظر از این نکته، موضع مجلس برای انتشار شفاف محاکمات، کاملاً قابل دفاع است. دراین‌باره پرسش‌هایی هست که پاسخ آن‌ها روشن می‌سازد که انتشار شفاف جریان محاکمات نه‌تنها مصلحت، بلکه یک ضرورت است:

 • ۱ - آیا جلوگیری از انتشار شفاف محاکمات امکان‌پذیر است؟

بحث از مصلحت بودن انتشار یا کتمان، عملاً بی‌تاثیر است زیرا جریان محاکمات جرائم و خیانت‌های اقتصادی اصلاً قابل کتمان نیست. چون در وضعیتی که تعداد بی‌شماری شبکه‌های مجازی در آن فعال‌اند و تعقیب یا تعطیل همه آن‌ها ناممکن است؛ عملاً محاکمات مفاسد اقتصادی به‌طور گسترده انتشار می‌یابد. با فناوری نافذ امروزی، اساساً جلوگیری از انتشار جریان محاکمات نا مقدور است. اصرار بر این امر نشدنی باعث می‌شود که اطلاعات به شکل جهت‌دار و عمدتاً به دست دشمنان نظام به نحوی منتشر شود که ماجرا به زیان نظام جمع­بندی گردد. فقط سایت‌های دارای مجوز نمی‌توانند با انعکاس واقعیت از حق مردم دفاع کنند. تنها راه مقابله نیز شفاف‌سازی محاکمات است که مدیریت افکار عمومی را به دست قوه قضاییه می‌دهد. گرچه همین یک دلیل برای مصلحت بودن شفاف‌سازی کافی است، ولی دلایل مهم دیگری نیز وجود دارد.

 • ۲ - آیا جلوگیری از انتشار شفاف محاکمات به نفع متهم است؟

پرونده مفاسد هر چه مهم‌تر باشد (به دلیل جایگاه متهمان یا به خاطر اندازه فساد)، عطش مردم برای دانستن ماجرا بیشتر است. چون قضاوت عمومی در این موارد متکی بر پیش‌فرض صحت اتهامات و مجرم بودن متهم است. اگر جریان دادرسی منتشر شود، فرصتی برای متهم فراهم می‌گردد که دفاع خویش را مستقیم‌تر به گوش مردم برساند. درواقع اگر اتهام ناروا باشد، به نفع متهم است که دادگاه وی علنی باشد.

 • ۳ - آیا جلوگیری از انتشار شفاف محاکمات به نفع قوه قضائیه است؟

پاسخ این پرسش نیز منفی است؛ یعنی با دلایل مشروح ذیل، به نفع قوه قضائیه است که محاکمات به‌طور شفاف منتشر شود:

نخست آنکه شفافیت باعث می‌شود تا مسئولان قوه در ارجاع پرونده‌های فساد مالی؛ به نسبت اهمیت پرونده، شعبه قوی‌تری را برگزینند. با آشنایی بی‌واسطه مردم با روش قضات مستقل و سالم، به­تدریج آبروی قوه بالا می‌رود.

دوم، در مواردی که قاضی به نتیجه برائت برسد، اگر انتشار شفاف مجاز باشد، چون مردم و صاحب‌نظران همراه با قاضی، دادگاه را تعقیب کرده‌اند و اگر سوالی هم برانگیخته شود سخنگوی قوه یا دادگاه می‌تواند در مسیر دادرسی به‌موقع توضیح دهد، دادگاه، به زد و بند و قبول رشوه یا فشار، متهم نمی‌شود یا کمتر اتهامی مطرح می‌شود.

سوم، اگر نظر قاضی به مجرمیت نیز برسد، به دلیل همان شفافیت، دادگاه از اتهام گرایش سیاسی و بی‌انصافی، بیشتر در امان می‌ماند.

چهارم، اگر خدای ناخواسته قاضی اهل خیانت باشد، محدودیت انتشار شفاف محاکمات، زمینه وسوسه به خیانت را فراهم می‌سازد و برعکس، شفافیت به استواری و سلامت قضات کمک می‌کند.

پنجم، تاثیر بسیار مثبتی است که انتشار شفاف محاکمات در بازدارندگی از تکرار جرائم مشابه می‌گذارد. درواقع، این شیوه هزینه فساد را برای خائنان و خانواده‌های آنان بالا می‌برد و ارتکاب جرم را کاهش می‌دهد.

ششم، انتشار شفاف برای آموزش و پژوهش گنجینه‌ای از اطلاعات را فراهم می‌سازد که تحقیق و پژوهش حقوقی و قضایی را تقویت می‌کند.

هفتم، گزارش شفاف، قدرت دفاع از کار دادگاه‌ها را برای سخنگوی قوه آسان و مقدور می‌سازد. درحالی‌که با محدودیت فعلی به شکل کاملاً نابرابری وکلای متهم و حتی خود متهم در گفتن مطالبشان دست بازترند. درحالی‌که سخنگوی قوه با محدودیت تنها می‌تواند با حروف مقطعه مانند ب-ز یا م-هـ به شکل پانتومیم از قوه دفاع کند! جناب اژه‌ای، معاون اول رئیس قوه قضاییه از حامیان جدی انتشار شفاف محاکمات است؛ و این را بارها بیان کرده است. از جمله در آذر ۹۶ در جمع دانشجویان دانشگاه شریف چنین می‌گوید:

«می‌گویید چرا شفاف و صریح و علنی نمی‌گویید. زمانی که قانون جلوی ما را نگرفته بود دادگاه‌ها علنی برگزار می‌شد و صداوسیما مستقیم پخش می‌کرد. معتقدم پخش علنی دادگاه‌ها بسیار موثر است و بازدارندگی بسیاری خواهد داشت. بارها رفتم مجلس و گفتم غیر از موارد خاص که قانون تعیین می‌کند، همه دادگاه‌ها علنی و قابل پخش باشد. جزو طرفداران سرسخت پخش علنی دادگاه‌ها هستم. چند سال پیش قانون جلوی ما را گرفت و اگر هم دادگاه علنی باشد، حق انتشار وجود ندارد.

از شما کمک می‌خواهم که این قضیه به شکل سابق برگردد؛ یعنی در غیر از موارد خانوادگی و خلاف عفت عمومی و خلاف امنیت عمومی، همه دادگاه‌ها به صورت علنی پخش شود. ما الآن دادگاه علنی داریم اما اجازه پخش وجود ندارد»

 • ۴- آیا جلوگیری از انتشار شفاف محاکمات به مصلحت نظام است؟

دلایل گفته‌شده همگی مصلحت بودن گزارش شفاف محاکمات را ثابت می‌کند. دلایل زیر این مصلحت را به‌ضرورت سوق می‌دهد.

 • قوه قضاییه طی سال‌های اخیر در مبارزه با صاحبان قدرت و ثروت که فساد و جرمی مرتکب شده بودند قدرت‌نمایی و جدیتی نشان داده که کمتر سابقه داشته است. رسیدگی به پرونده‌های مهم ازنظر جایگاه متهم در قدرت، یا نوع و اندازه فساد، مانند پرونده‌های فائزه و مهدی هاشمی، رحیمی، مشایی، بقایی، جوانفکر، حسین فریدون (روحانی)، مهدی جهانگیری، سعید مرتضوی، امیر منصور آریا و… . با وجود این به دلیل وجود فساد در برخی از دادگاه‌ها (که آنجاها نیز مقابله خودِ قوه، نسبتاً جدی است) و همچنین برخی ندانم‌کاری‌ها در اجرای امور قضایی و نیز وجود دشمنان مجهز به قدرت رسانه‌ای، افکار عمومی به دستگاه قضا اعتماد لازم را ندارد. درحالی‌که سرمایه اصلی قضاوت، باور عمومی به صلابت، سلامت و بی‌طرفی دادگاه‌ها است. در این وضعیت از ضعف باور، محدودیت در انتشار رسمی جریان دادرسی، کتمان حقایق تعبیر می‌شود و سوءظن را افزایش می‌دهد. پس عدم انتشار نام و مشخصات متهم یا پشتیبانی‌کنندگان از آن‌ها، به‌روشنی خلاف مصلحت نظام است.

 • چنان‌که اشاره شد، یکی از آثار انتشار جریان محاکمات، افزایش دقت و سلامت دادگاه‌ها است. درواقع وقتی صحنه دادگاه شفاف در منظر مردم قرار بگیرد، میدان برای جولان شیاطین جن و انس در گسترش فساد و همچنین خطا و بی‌توجهی قضات محدود می‌شود. این از نتایج بسیار مهم و دارای اثرات بلندمدت برای سلامت جامعه است.

 • برخلاف تصور رایج موجود، در قوه قضائیه قضات شرافتمند و دانا، از فضلای حوزوی و حقوقدانان باسواد بسیارند. در یک پرونده مالی مربوط به یکی از نمایندگان پرسروصدای ادوار مجلس، شش قاضی وی را با صراحت تمام سوءاستفاده گر شناختند، دادگاه بدوی، دادگاه تجدیدنظر، سه مستشار قضائی باسابقه به‌عنوان پیشنهاددهندگان اعمال تجدید دادرسی و قاضی تجدیدنظر دوم هر شش نفر او را مجرم شناختند. این امر به سیر طبیعی اتفاق افتاد نه با انتخاب قضات خاص، بااینکه قضات دادگاه بدوی و دو دادگاه تجدیدنظر هم استانی متهم بودند. این قضات اگر کمترین استعداد ناسالمی داشتند، آن متهم اهل هر زد و بندی بود، ولی در استان محل اقتدارش با رای قضات باشرف بی‌هیچ واهمه‌ای محکوم شناخته شد. این نمونه گفته شد تا معلوم شود که احساس عمومی دراین‌باره از واقعیت دور است، ولی وجود این احساس واقعیت دارد و آنچه امنیت جامعه را در معرض خطر قرار می‌دهد همین احساس عمومی است. اعتماد و اطمینان به استقلال و سلامت دستگاه قضا است که قوه قضاییه را اعتلا می‌بخشد و آرامش را نصیب مردم می‌کند. استقلال قاضی باید آن‌قدر باور شده باشد که وقتی علی علیه‌السلام خلیفه مسلمانان برای ادعای خودش علیه یک یهودی که زره او را در اختیار داشت، نمی‌تواند شاهد و بینه اقامه کند، قاضی جرئت کند و دعوی خلیفه را رد کند.

 • مشهور است فردریک کبیر امپراتور آلمان می‌خواست در رقابت با فرانسه کاخی شبیه ورسای برای خود بسازد. در کار ساخت قصر وقفه افتاد. علت را جویا شد، گفتند در گوشه زمین قصر آسیابی است که صاحبش به فروش راضی نیست. فردریک شخصاً به سراغ آسیابان رفت و علت بی‌میلی‌اش را برای فروش پرسید. آسیابان گفت اینجا ارثیه است، من نه آن‌قدر پولدارم که به آن نیاز نداشته باشم و نه آن‌قدر فقیرم که به پولش نیازمند باشم. چون ارثیه پدری است نمی‌فروشم! فردریک با خشم گفت: می‌دانی با کی طرفی من اینجا را از دستت می‌گیرم! آسیابان با آرامش لبخندی زد و گفت «نمی‌توانی چون برلین هنوز قاضی دارد!» در احکام و فرهنگ دینی ما و نیز برخی جوامع چنین نمونه‌های افتخارآمیزی هست. متاسفانه به دلایلی که مختصراً شرح داده شد امروز احساس امنیت قضایی کم است. عدم انتشار جریان دادرسی با وجود این سوء‌ظن حکومت را در معرض آسیب جدی قرار می‌دهد و سرمایه اجتماعی بسیار مهمی را از ما می‌گیرد. درحالی‌که باید مردم همگی احساس کنند که شهرهای ایران هنوز قاضی دارد! تا صاحبان ثروت و قدرت هیبتی برای حق کشی نداشته باشند. پرهیز از اتهام لاپوشانی برای نزدیک شدن به این احساس ضروری است


 • آیا متهم کردن پیش از دادگاه، همیشه ممنوع است؟

نمایندگان محترم!

مهم‌ترین دلیلی که مخالفان شفاف شدن مشخصات متهم یا متهمان ابراز می‌کنند، این است که این کار موجب هتک حرمت متهمان است و چون هنوز دادگاه به نتیجه نرسیده است، هتک حرمت افراد جایز نیست. درحالی‌که در تذکر، سوال، استیضاح، تحقیق و تفحص، گزارش کمیسیون اصل نود، گزارش کمیسیون‌های تخصصی در اجرای بند ۷ ماده ۴۹ قانون آئین‌نامه داخلی، گزارش کمیسیون در اجرای ماده ۲۳۶ قانون آئین‌نامه داخلی مجلس، گزارش تفریغ بودجه، گزارش کمیسیون تحقیق درباره اعتبارنامه نمایندگان، به‌طورمعمول، انواع افعال مجرمانه مالی، اخلاقی و شخصیتی به رئیس‌جمهور، وزرا، نمایندگان و مسئولان حکومت نسبت داده می‌شود. در مواردی مانند گزارش تحقیق و تفحص، گزارش کمیسیون اصل نود یا گزارش کمیسیون تخصصی بر اساس ماده ۲۳۶، پرونده به قوه قضائیه ارجاع می‌شود تا به اتهاماتی که به‌صراحت تمام به مقامات و مسئولان کشور پیش از دادگاه، زده شده است رسیدگی شود و حکم نهایی صادر گردد؛ و ای‌بسا در دادگاه متهم شدگان تبرئه شوند. ولی از صدر مشروطه تاکنون هیچ نماینده‌ای به خاطر اتهاماتی که در این فرایند پیش از محاکمه، متوجه مقامات و مسئولان مبرا شده در دادگاه‌ها، کرده است، نه‌تنها تعقیب نشده، بلکه ملامت نیز نشنیده است. چرا؟! یک دلیل مهم این است: گرچه اصل بر برائت است و حرمت مقامات کشور، طبق قانون بالاتر از آحاد ملت است، ولی خطر قدرت و ضرورت پاک ماندن صاحبان قدرت چنان اهمیتی دارد که به تشخیص خبرگان قانون اساسی، با بیش از ۷۰ مجتهد و حقوقدان، مصلحت کشور این حد از شفافیت کارکرد و رفتار آنان و نظارت عمومی را – با وجود اصل برائت- ضروری ساخته است. وقتی بنا بر مصلحت عامه، مقامات کشور را که مسبوق به سلامت‌اند می‌توان به جرائم خجالت‌آور متهم ساخت، وقتی آبروی واجب الحفظ قضات، قوه قضائیه و نظام سیاسی کشور مطرح است، چرا نتوان از اتهام اشخاصی که لااقل دو قاضی (بازپرس و دادیار اظهارنظر) به مجرمت آنان اطمینان یافته‌اند، پیش از رای نهایی دادگاه، در رسانه‌ها سخن گفت؟

به همین دلایل انتشار شفاف محاکمات در پرونده‌های این‌چنینی بی‌شک و شبهه به مصلحت نظام است. راه‌حل چیست؟ در گفتگو با رئیس محترم کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، آقای ملکشاهی که مانند ما از انتشار شفاف دفاع می‌کرد گفتند که ما مجدداً موضوع را در مجلس مطرح می‌کنیم.

نمایندگان محترم!

دیده‌بان شفافیت و عدالت از شما مجدانه درخواست می‌کند تا با تصویب فوری طرحی که کمیسیون محترم تهیه و تقدیم می‌کند حفظ ضرورت و مصلحت آبروی نظام را تامین نمایید. البته جواز انتشار شفاف نباید قید تشخیص دادگاه را داشته باشد ولی باید به قید اعاده حیثیت در صورت تبرئه متهمان مقید باشد. تصور ما این است که اگر کار به مجمع تشخیص برسد، ان‌شاءالله این بار در مجمع رای خواهد آورد. به نظر می‌رسد اگر روز شنبه ۸ اردیبهشت نیز امکان بقای دستور بود، رای می‌آورد. چراکه حتی برخی از اعضای شورای نگهبان که در موضع عضو شورای نگهبان مصوبه را خلاف قانون اساسی شناخته بودند، در موضع عضویت در مجمع، موافق مصلحت بودن انتشار شفاف محاکمات بودند و نظر مجلس را قبول داشتند. ازجمله شخص آیت‌الله جنتی که موافق شفاف شدن جریان محاکمات بود.

احمد توکلی

رئیس هیات مدیره سازمان مردم نهاد

دیده بان شفافیت و عدالت

۱۶/۲/۱۳۹۷

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷اصلاحیه «پالرمو» به شورای نگهبان ارجاع شد
۲۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷شکایت از وزارت راه به دلیل تعلل در راه‌اندازی سامانه املاک/ آخوندی قانون را مطالعه کند
۲۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷محمود صادقی در نامه‌ای به توکلی: امید است مجلس بتواند طرح جدیدی برای انتشار شفاف و علنی دادگاههای محاکمه مفسدان اقتصادی تدوین کند
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تصاویر/ برگزاری جلسه‌ی دیده‌بان شفافیت و عدالت با حضور احمد توکلی  
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام
۲۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷احمد توکلی: الان وقت تسویه‌حساب و سرزنش دولت نیست/باید در کشور حامی سیاست‌های راهبردی تعیین‌شده رهبری باشیم
۱۸ اردی‌بهشت ۱۳۹۷شکایت احمد توکلی از وزیر راه و شهرسازی به دادستانی تهران
۱۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷انتقاد احمد توکلی از رفتار دوگانه دولت درباره تلگرام
۱۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷توکلی: دولت دیر به بازار ارز ورود کرد
۱۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷دهقان: مجمع تشخیص، مصلحت نظام را نادیده گرفت
۱۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷متن کامل ایرادات شورای نگهبان به لایحه پالرمو
۱۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷کدخدایی: ایراد لایحه پالرمو فراتر از یک اشکال تایپی بوده است

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۲۴۶۹۱۱:۵۵:۵۸ ۱۳۹۷/۲/۱۷
قوه قضاییه اعلام کرده که اماده است ..
ناشناس۳۳۲۴۹۸۱۲:۱۰:۳۹ ۱۳۹۷/۲/۱۷
جناب دکتر توکلی لطفا به مسله فساد بسیار سنگین واردات 34 هزار دستگاه خودرو قاچاق که رانت بسیار سنگین و نجومی را نصیب زیاده خواهان کرده و ریس فراکسیوندمبارزه با فساد مجلس هم اسناد و مدراک ان را عنوان نموده در سمن شفافیت و عدالت که صنمی با هیچ گروه و شخصی ندارد رسیدگی ویژه بفرمایید با تشکر و سپاس از زحمات شما
محمد۳۳۲۵۸۰۱۲:۴۴:۴۰ ۱۳۹۷/۲/۱۷
متاسفانه به بهانه های واهی با شفافیت مقابله می شود
ناشناس۳۳۴۲۸۸۱۲:۵۶:۰۰ ۱۳۹۷/۲/۱۸
سلام وقتتون به خیر جناب توکلی جایی برای نوشتن درخواستم نیافتم بالاجبار اینجا مینویسم الان اردیبهشت داره تموم میشه هنوز خبری از افزایش حقوق کارگران وکارمندان نیست ولی صاحبخانه ها و اصناف همچنان قیمتها رو افزایش دادن و ماهنوز افزایش نگرفتیم چطوری با این افزایش قیمتها خصوصا اجاره خونه کنار بیاییم چرا کسی پی گیر نیست چرا ؟ تنهاپناهگاهمون شمایین لطفا اقدام بفرمایین ومطلب بگذارین ممنونیم از توجهتون
ناشناس۳۳۲۶۷۵۱۳:۲۰:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۱۷
دیگر بر همه واضح است که لازمه پیشرفت هر کشوری در عصر کنونی «شفافیت» است.پیشرفت بدون شفافیت بیش از خیالی خام نیست
جلواتی پور۳۳۲۸۴۸۱۴:۳۴:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۱۷
دکتر جون شعار بس است کی عمل می کنید
ناشناس۳۳۲۶۸۲۱۳:۲۴:۲۰ ۱۳۹۷/۲/۱۷
دیگه دیره. خیلی دیر شده پس کی میخوان اینکارو بکنن؟
ناشناس۳۳۲۶۹۵۱۳:۲۹:۲۳ ۱۳۹۷/۲/۱۷
مبارزه با فساد در صورتی جواب می دهد که مجازات ها بسیار سنگین و شکننده باشد بطوری که کسی فکر تخلف و فساد در مغزش فطور نکنه
بیگی29۳۳۲۷۵۰۱۳:۴۱:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۱۷
آقای توکلی خیلی چیز ها در کشور ضرورت یا ضد ضرورت است اما چرا کسی به این ضرورت ها و ضد ضرورت ها توجهی نمیکند؟این بی توجهی ها موریانه هایی برای ستونهای مملکت هستند که به آنها توجه نمیشود و سر انجام نه از تاک نشان ماند نه از تاک نان.
ناشناس۳۳۲۷۵۷۱۳:۴۴:۱۵ ۱۳۹۷/۲/۱۷
جناب توکلی دزدان و رانت خواران و ژن های خوب و آقازاده ها قوی تر و ریشه دار تر اون هستند که به این راحتی رسوا بشن چهار تا آفتابه دزد میارن و محاکمه می کنن و به کار خودشون ادامه می دن شما حسن نیت دارید که تلاش می کنید ولی نیروی قوی تر از شما واجبه که باشه
ناشناس۳۳۲۷۷۸۱۳:۵۰:۳۴ ۱۳۹۷/۲/۱۷
یک سوال دارم جناب توکلی و نمی دونم کجا باید بپرسم که شما در جریان قرار بگیرید و از شما جواب بگیرم لذا اینجا می پرسم به این امید که شما ببینید و جواب بدین آیا شما تمام کامنت های نوشته شده در مورد تمام موضوعات رو می بینید ؟ این که مجبور به سانسور نظر اکثریت مردم هستید و فقط نظرهای موافق با جناح خودتون را منتشر می کنید منطقی و عادلانه نیست ولی گویا چاره ای هم غیر این ندارید آیا در بعضی از مسایل که جنجال باشه به حاکمیت واقعیت نظر اکثریت خوانندگان وفادار سایت خودتون را منتقل می کنید؟ می دونید که مردم ما تریبونی جز شبکه های اجتماعی ندارن و سایت الف هم این امکان رو تا حدودی فراهم کرده مثلا در مورد جنجال برخورد پلیس زن با دختر هموطن توی پارک یا در مورد مومیایی رضا شاه نظر اکثریت در سایت سانسور شده آیا شما موافق این سانسور هستید ؟ آیا شما متوجه حساسیت مردم نسبت به بعضی موضوعات مثل حقوق و آزادی های زنان و برخورد حاکمیت با تاریخ ایران و مسایل اقتصادی و بیکاری و...هستید ؟ و آیا این حساسیت را به حاکمیت منتقل می کنید که با مطالعه های روانشناسی و جامعه شناسی با اونها برخورد بشه و با برخوردهای دیکتاتورمابانه و نسنجیده و تند روی های بی مورد حساسیت بیشتر نشه و در سطح بین الملل هم انعکاس بد نداشته باشه ؟؟
ناشناس۳۳۲۸۸۹۱۴:۵۸:۲۱ ۱۳۹۷/۲/۱۷
سیستم قضایی مستقل عمل کند اقتصاد در عرض چند سال درست می شود. این اولین درسی است که یک دانشجوی اقتصاد و حقوق یاد می گیرد
ناشناس۳۳۲۹۶۳۱۵:۵۰:۳۱ ۱۳۹۷/۲/۱۷
آقای توکلی لطفا در خصوص توییت آقای صادقی در خصوص نامه خودتون توضیح بدید طبق اعلام ایشون مجلس تصویب کرده و شورای نگهبان رد کرده و شما و دوستانتون هم در مجمع این موضوع را به مصلحت نظام ندونستید پس وقتی به غیر از مصلحت نظام به موضوع دیگری فکر نمی کنید
sahatabar۳۳۳۳۳۵۲۰:۰۴:۳۱ ۱۳۹۷/۲/۱۷
با سلام و احترام خدمت جناب آقای دکتر توکلی رئیس هیات مدیره سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت سلامٌ علیکم 1- مفاسد اقتصادی به عنوان یکی از مهم ترین نقاط ضعف جمهوری اسلامی محسوب می شود که لازم است در مورد آن هر چه سریعتر تدبیر عملی تاثیرگذار اتخاذ گردد. 2- برگزاری علنی دادگاه های آن ها می تواند یکی از گام های این تدبیر باشد. 3- در حوزه عدالت اجتماعی، همانطور که رهبری عزیز فرمودند، جمهوری اسلامی ایران دچار عقب ماندگی می باشد. موضوع برگزاری علنی دادگاه های مفاسد اقتصادی می تواند زمینه تعمیق عدالت اجتماعی را در جامعه فراهم آورد. توفیق روزافزون جنابعالی را از خداوند منان خواستارم.
رضا۳۳۳۴۰۲۲۱:۰۹:۰۸ ۱۳۹۷/۲/۱۷
جالب است، مهدی هاشمی، بقایی، زنجانی و حتی شهرام جزایری پس از محکومیت خواسته اند شرح کامل دادگاه از صدا وسیما منتشر شود. ولی پخش نمیشود. پس من حق دارم فکر کنم ممکن است نام افراد خاص در آن باشد
حمید۳۳۳۵۱۰۲۳:۰۹:۲۷ ۱۳۹۷/۲/۱۷
اقای توکلی این همه بند و تبصره نمیخاد که یه کلام بدون دو پهلو حرف زدن بفرمایید که مسوولان برای مفسدان اقتصادی چاره ای بیندیشن یا حق
ناشناس۳۳۳۶۱۳۰۱:۵۷:۲۴ ۱۳۹۷/۲/۱۸
خدا عمرت بده انشالله که این قبیل پیشنهاد های اساسی میدهی
علی۳۳۳۷۵۸۰۸:۵۹:۲۶ ۱۳۹۷/۲/۱۸
با سلام جناب آقای دکتر توکلی عزیز و بزرگوار در زمان حضور شما در مجلس شورای اسلامی اقدام به نگارش چنین نامه ای صورت گرفته است ؟! آیه همیشه به شفاف سازی اعتقاد داشتید ؟ آیا در تفحص از شهرداری اقدام مثبتی از سوی شما شکل گرفت ؟! آیا در خصوص سازمان تامین اجتماعی شما و دوستان نمایندگان مجلس به عنوان نمایندگان مردم حضور پیدا کردید ؟! و کلی سوال دیگه ، چرا بعد از تحویل نمایندگی مردم به فکر دغدغه های مردم افتادید و همینطور نمایندگان حال و گذشته و آینده چنین رویه ای دارند و خواهند داشت ؟ چرا حق مسکن یک کارگر 40000 تومان است ؟! کلیه نمایندگان محترم مجلس گذشته ،و حال نسبت به این موضوع عکس العمل خاصی ندارند ؟! چرا نماینده کارگران از خود کارگران و جنس کارگران نیست ؟! سایت محترم الف از شما تقاضا دارم این سوال های بنده رو نشر بدید ؛ ممنون
مشهد۳۳۳۹۰۰۱۰:۰۲:۱۰ ۱۳۹۷/۲/۱۸
هیچ گاه چنین اتفاقی نخواهد افتاد

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

سفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 3. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 4. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 5. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 6. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 7. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 8. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 9. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 10. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 11. گزارش وزارت اطلاعات: ۱۱۲ مدیر "دوتابعیتی" هستند/ حضور ۴۷ دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی

 12. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 13. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 14. واکنش دختر شفر به مقایسه چهره مادرش با خانم بازیگر  

 15. آتش گرفتن ناگهانی یک خودرو حین حرکت در تهران + تصاویر

 16. چه‌چیزی از چشم ۲ میلیارد بیننده مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس پنهان ماند؟

 17. عراقچی: تردید داریم اروپا بدون آمریکا برجام را ادامه دهد/ نمی‌توان به اروپا مطمئن بود

 18. روحانی:گروهمان سخت است اما قبلا با تیم‌های بزرگ‌تر هم بازی کرده‌ایم/ کی روش: برای ما در جام جهانی دعا کنید

 19. ۸ شرکت اروپایی ایران را ترک کردند

 20. قیمت طلا و ارز در بازار امروز/ سکه یک‌ میلیون و ۹۳۶ هزار تومان

 21. فهرست ۲۴ نفره تیم ملی برای جام جهانی/ طرفداران در شوک حذف سیدجلال و وریا

 22. مطهری: تصویب لوایح مرتبط با FATF منجر به خطر انداختن آینده حماس و حزب الله نمی‌شود

 23. چرا مشکلات اقتصاد در دولت دوازدهم بیشتر شد؟

 24. نشست ِ«به احترام معلم» در تاکستان برگزار شد

 25. اهدای پیراهن شماره 12 تیم ملی به روحانی+تصاویر  

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 5. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 6. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 7. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 8. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 9. پوپولیست تلگرامی

 10. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 11. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 12. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 13. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 14. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 15. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 16. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 17. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 18. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 19. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 20. گزارش وزارت اطلاعات: ۱۱۲ مدیر "دوتابعیتی" هستند/ حضور ۴۷ دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی

 21. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 22. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 23. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 24. تلویزیون در سیطره خواننده‌های جوان‌پسند بازاری/ از مسیح و آرش تا حمید هیراد

 25. معاون‌قضایی دادستان کشور: فیلتر تلگرام با موفقیت پیش می‌رود/ نظام هر زمان اراده کند فیلتر شکن‌ها مسدود خواهند شد

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 4. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 5. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 6. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 7. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 8. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 9. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 10. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 11. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 12. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 13. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 14. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 15. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 16. گزارشی تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

 17. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 18. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 19. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 20. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 21. عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

 22. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 23. قاسم افشار گوینده پیشکسوت صدا و سیما درگذشت

 24. آمریکا سیف را تحریم کرد

 25. افشای جزئیات بسته پیشنهادی اروپا به ظریف

پربحث‌های اخیر

 1. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 2. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 3. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 4. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 5. قیمت طلا و ارز در بازار امروز/ سکه یک‌ میلیون و ۹۳۶ هزار تومان

 6. مطهری: تصویب لوایح مرتبط با FATF منجر به خطر انداختن آینده حماس و حزب الله نمی‌شود

 7. چرا مشکلات اقتصاد در دولت دوازدهم بیشتر شد؟

 8. زمان پرداخت حقوق و افزایش حقوق بازنشستگان

 9. ۶ تضمین نفتی که اروپا باید برای حفظ برجام بدهد

 10. شمخانی: لوایح اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم ربطی به FATF ندارد

 11. آخوندی:‌ تعاونی‌های مسکن در ایران تخصص ندارند

 12. تشکیل کمیته ویژه در کمیسیون انرژی برای مدیریت سامانه عرضه سوخت و سی ان جی

 13. خودروسازان اروپایی ۵ تضمین عملی بدهند تا بدعهدی پژو تکرار نشود

 14. ۳۲ درصد قیمت فرش در جیب دلال/چرا کارخانه ابریشم خودمان را تعطیل کردیم و از کره وارد می‏‎کنیم؟

 15. مجلس به افزایش قیمت خودرو چراغ سبز نشان داد

 16. سودتسهیلات خرید مسکن در بافت‌های فرسوده به 6 درصد کاهش یافت

 17. کشاورزان معترض جاده کهنوج به بندر عباس را بستند

 18. طرح ساماندهی سهام عدالت رد شد

 19. جزئیات دریافت ۲ بار تسهیلات مسکن توسط زوجین

 20. واکنش بانک مرکزی به تحریم سیف

 21. ۴۰ درصد بیکاران، فارغ التحصیلان دانشگاهی‌اند

 22. بررسی تاثیر نوسانات ارزی بر اقتصاد کشور در نوزدهمین شماره «دنیای سرمایه‌گذاری»

 23. آموزش رایگان افزایش درآمد سایت شما با سئو سایت

 24. اعلام نرخ رسمی ارز در بازار + جدول

پربحث‌های دیروز

 1. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 2. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 3. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 4. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 5. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 6. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 7. قیمت طلا و ارز در بازار امروز/ سکه یک‌ میلیون و ۹۳۶ هزار تومان

 8. مطهری: تصویب لوایح مرتبط با FATF منجر به خطر انداختن آینده حماس و حزب الله نمی‌شود

 9. چرا مشکلات اقتصاد در دولت دوازدهم بیشتر شد؟

 10. ۲۶میلیارد تومان دریافتی سازمان برنامه و بودجه در فروردین خرج چه شد؟

 11. زمان پرداخت حقوق و افزایش حقوق بازنشستگان

 12. ۶ تضمین نفتی که اروپا باید برای حفظ برجام بدهد

 13. شمخانی: لوایح اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم ربطی به FATF ندارد

 14. آخوندی:‌ تعاونی‌های مسکن در ایران تخصص ندارند

 15. تشکیل کمیته ویژه در کمیسیون انرژی برای مدیریت سامانه عرضه سوخت و سی ان جی

 16. تصمیم جدید ارزی دولت/ اجبار کالاهای صادراتی به تحویل ارز

 17. سودتسهیلات خرید مسکن در بافت‌های فرسوده به 6 درصد کاهش یافت

 18. کشاورزان معترض جاده کهنوج به بندر عباس را بستند

 19. طرح ساماندهی سهام عدالت رد شد

 20. جزئیات دریافت ۲ بار تسهیلات مسکن توسط زوجین

 21. واکنش بانک مرکزی به تحریم سیف

 22. ۴۰ درصد بیکاران، فارغ التحصیلان دانشگاهی‌اند

 23. بررسی تاثیر نوسانات ارزی بر اقتصاد کشور در نوزدهمین شماره «دنیای سرمایه‌گذاری»

 24. آموزش رایگان افزایش درآمد سایت شما با سئو سایت

 25. اعلام نرخ رسمی ارز در بازار + جدول

پربحث‌های هفته

 1. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 2. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 3. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 4. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 5. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 6. فاینانسی که تامین نشد و ادعای روحانی زیر سوال رفت/ سرانجام تمجید روحانی از آخوندی برای خرید هواپیما

 7. درخواست گرانی ۱۹.۵ درصدی قیمت خودرو

 8. سیف: بخشی از نوسانات ارزی به دلیل فضاسازی سیاسی بین‌المللی است/ تغییرات ارز ۲۹۵۰ تومانی به ۴۲۰۰ تومان طبیعی است

 9. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 10. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 11. روحانی: ایجاد۸۰۰ هزار شغل در سال ۹۶ به معنای ادای دین و پیمان بود/دولت آمریکا می‌خواست ایران را منزوی کند نتیجه عکس گرفت

 12. کمترین رقم افزایش حقوق کارمندان دولت ۲۰ درصد شد

 13. نوبخت: تاریخ روحانی را تکریم خواهد کرد

 14. عوارض آزادراه‎ها ۲۰ درصد گران شد

 15. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 16. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 17. ایران خودرو قیمت "دنا " را ۵ میلیون تومان افزایش داد+ جدول

 18. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 19. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 20. محمود صادقی در نامه‌ای به توکلی: امید است مجلس بتواند طرح جدیدی برای انتشار شفاف و علنی دادگاههای محاکمه مفسدان اقتصادی تدوین کند

 21. چراغ سبز به گرانی خودرو + جدول

 22. زنگنه: توتال با خروج از ایران جریمه نمی شود

 23. ۱۰ گروه که مشمول مصوبه افزایش حقوق کارمندان نمی‎شوند

 24. احتمال آغاز به کار مجدد صرافی‌ها

 25. نامه نمایندگان مجلس به «شریعتمداری» درباره لغو افزایش قیمت خودرو ‌+ متن‌نامه

آخرین عناوین