فرهنگ سازی و اعتماد به مردم،‌ زمینه ورود بانوان به ورزشگاه ها

احمد شیرانی تک آبی، گروه تعاملی الف،   3960627116 ۹ نظر، ۱ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرهنگ سازی و اعتماد به مردم،‌ زمینه ورود بانوان به ورزشگاه ها

پایان بازی فوتبال ایران و سوریه در مرحله انتخابی جام جهانی، حضور بانوان سوری در ورزشگاه و تجمع بانوان علاقه مند ایرانی پشت درب های بسته بار دیگر بحث ورود بانوان به استادیوم های ورزشی را به سوژه داغ شبکه های اجتماعی و فضای سیاسی، رسانه ای و ورزشی کشور مبدل ساخت.

اما آیا "ورود ممنوع" تنهاترین و بهترین تصمیم ممکن است؟ آیا فضای حاکم بر سکوها و عدول برخی از تماشاگران از دایره اخلاق طی مسابقه فوتبال توجیه مناسبی برای این ممنوعیت است؟ پس وظیفه مسئولین فرهنگی کشور و متولیان دستگاه های عریض و طویل چیست؟ آیا عدم توانایی در بسترسازی چنین موضوعی با شعارهای آرمانگرایانه و اهداف بلند فرهنگی که در فلان سند و بهمان برنامه و چشم انداز ذکر شده است در تعارض نیست؟

دلسوزان و کارشناسان بارها متذکر شده اند که در مباحث ظریف فرهنگی و سیاسی، پاک کردن صورت مسئله بهترین تصمیم نیست بلکه یک پانسمان ناشیانه روی زخم کوچکیست که ممکن است آن را به عفونتی مهلک تبدیل کند. مدیران ما باید بیاموزند که پاک کن را زمین بگذارند و قلم بدست بگیرند. تصمیمات حکیمانه با رویکرد توجه به مصالح عمومی بستر ساز تبدیل تهدید به فرصت و نجات جامعه از دوقطبی های کاذب خودساخته است.

در سال گذشته تقارن بازی فوتبال ایران و کره جنوبی با روز تاسوعا حساسیت ها و واکنش های متفاوتی را به همراه داشت آن زمان نیز طیفی با محوریت انصارحزب الله و حسین الله کرم با ارائه پیشنهادهای شاذی همچون عدم حضور ایران در مسابقه، بازی در زمین بی طرف (کشور ثالث) و حتی برگزاری بازی بدون حضور تماشاگران راه حل های محیرالعقولی را پیشنهاد دادند اما مسابقه با بهترین شرایط برگزار گردید و تهدیدی به نام هتک حرمت عزای حسینی به فرصتی به نام تکثیر و تبلیغ باورهای دینی از دریچه ورزش تبدیل شد. شور حسینی توده های مردم در ورزشگاه موجب شد که روزنامه سعودی ایلاف چاپ عربستان با تیتر راهیابی به جام‌جهانی مهم‌تر از عاشورا نیست. در خصوص این بازی اینگونه بنویسد: "هواداران ایرانی ورزشگاه آزادی را به مکانی مذهبی تبدیل کردند تا جایکه به جای سر دادن شعارهای فوتبالی فریاد یا حسین را سر دادند. آن‌ها پرچم های سیاه در دست داشتند و بعضی هم لباس سیاه پوشیده بودند. هواداران ایرانی به جای آنکه مثل هواداران فوتبال رفتار و شادی کنند آیین دینی و مذهبی خود را در ورزشگاه آزادی به جای آوردند."

در همان ایام نویسنده با انتشار یادداشتی با عنوان "درس بازی ایران و کره؛ به مردم اعتماد کنیم" در سایت خبری تحلیلی الف بر این نکته تاکید کردم که اعتماد به مردم در کنار بسترسازی فرهنگی راهکار عقلانی عبور از برخی از حساسیت های چالش برانگیز است.

اصرار بر تداوم این محدودیت ها هزینه تراشی های بی موردی است که در بازخورد بیرونی، ابعاد مردمسالاری دینی و آزادی های مشروع داخل را با مخاطره جدی مواجه می سازد. این بحث باعث می شود تا جهانیان بواسطه پروپاگندای رسانه ای، به جای اینکه تصورشان از ایران کشوری با نرخ مشارکت سیاسی بالا در جهان باشد کشوری است که با نگاهی بسته زنان را از حقوق اجتماعیشان محروم می کند. تداوم این نگاه موجب شده است که جهانیان بیش از آنکه زنان ایرانی را با نقش پررنگشان در جامعه و حضور تقریبا شصت درصدی در دانشگاه ها بشناسند آن ها را با ممنوعیت ورود به ورزشگاه ها بشناسند. البته قطعا بافت دینی و ملی ایران بگونه ایست که رعایت برخی از موارد، قابل درک و حتی ضروریست اما ورود بانوان به ورزشگاه ها برای دیدن یک مسابقه ورزشی با فراهم نمودن بستر های لازم یک تصمیم منطقی خواهد بود.

در سالیان گذشته به تناوب شاهد حضور کم حاشیه بانوان در مسابقات والیبال بوده ایم و این حضور می تواند تجربه قابل اعتنایی برای بازکردن درب ورزشگاه ها به روی بانوان باشد. از سوی دیگر اصرار برخی از فدراسیون های ورزشی جهان از جمله والیبال مبنی بر الزام حضور زنان در استادیوم و تهدید استفاده از ابزارهایی مانند تعلیق فعالیت ها نشان می دهد در کنار تامین خواست بخشی از جامعه بانوان با یک الزام بین المللی نیز مواجه هستیم.

به یاد بیاوریم که در روزهایی نیز حساسیت های فرهنگی پر رنگی در خصوص نفس ورزش بانوان وجود داشت اما امروز در نقطه ای قرار گرفته ایم که ورزش بانوان با رعایت موازین شرعی به برگ برنده ای سیاسی، اجتماعی و ورزشی در سطح بین الملل تبدیل شده است. این موضوع مورد تاکید و تایید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است و ایشان بصورت مکرر از این دستاورد یاد کرده اند.
لطفا به مردم اعتماد کنید، آنان را باور کرده و دستاوردهای اخلاقی جامعه را با نگاه های تک بعدی بدبینانه مخدوش نکنید.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۵۱۲۳۰۹:۳۵:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۸
چی شد، زمانی که احمدی نژاد این حرفها رو میزد و میگفت بانوان باید به استادیوم بروند چرا از این نقدها نمیکردید ؟؟؟؟؟
ناشناس۱۰۵۱۵۵۱۰:۱۹:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۸
همه مشکلات مملکت حل شده، حالا مونده یه نفر تصمیم بگیره که خانم ها ورزشگاه بیان یا نیان!! هیچ برگ برنده سیاسی، اجتماعی و ورزشی دیگه ای هم نداریم که نویسنده این موضوع رو برگ برنده ایران میدونه!!
ناشناس۱۰۵۴۷۵۱۸:۰۶:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۸
چه ربطی داره بزرگوار یعنی تا وقتی مشکلاتی مثل مشکلات اقتصادی هست هیچ کار دیگری نباید کرد؟
ناشناس۱۰۶۱۴۸۱۵:۱۴:۴۰ ۱۳۹۶/۶/۲۹
شما برو دنبال مطالبه مشکلات بزرگتر... من به عنوان یک خانم قبل از هرچیز به دنبال حقم برای ورود به ورزشگاه ها هستم. از نظر شما مسخره و بی اهمیته؟ به من مربوط نیست چی از نظر شما مهمه چی نیست.
ناشناس۱۰۵۱۷۳۱۰:۴۲:۰۶ ۱۳۹۶/۶/۲۸
اگر به زنان اجازه ورود داده شود پس چطور دولتمردان با این وعده برای عملی بی اهمیت، ذهن مردم را از امورات مهم به این قبیل مسائل حاشیه ای برانند
محمد.س۱۰۵۱۹۷۱۱:۲۰:۳۸ ۱۳۹۶/۶/۲۸
با سلام به نظر می رسه که یک جریان انحرافی عجیب در این سالها در کشور شکل گرفته که در عین حال به شدت قوی و تآثیرگذار داره بر خلاف منافع ملی و نظام عمل می کنه. از بچه بازی هایی که در سانسورهای محیرالعقول فیلم های تلوزیونی انجام می شه تا این مورد ورزشگاه ها. یه مسابقه والیبال نشون می دن نصفش صحنه آهسته ضربات به اوت رفته و... هست. این وسط بی عملی و فشلی دولت از همه جالب تره. با حفظ تمام معیارهای اصولی ؛ دولت موظف هست که شرایط حضور تمام اقشار رو در ورزشگاهها فراهم کنه.
ناشناس۱۰۵۹۸۶۱۱:۱۳:۵۶ ۱۳۹۶/۶/۲۹
تمام اقشار ؟!!!!! حتی اراذل و اوباش ؟
ایمان۱۰۵۲۷۱۱۳:۱۵:۵۶ ۱۳۹۶/۶/۲۸
لطفا به مردم اعتماد کنید،
ناشناس۱۰۵۵۳۸۱۹:۳۶:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۸
من به عنوان یک معلم در یکی از معتبرترین دانشگاه های ایران تجربه ایی رو میخوام مطرح کنم که امیدوارم سایت محترم مطلب رو برای نقد و مطالعه در دسترس قرار بدهد. مدتی در تقسیم بندی کلاسهای عملی دانشجویان، کلاسهای دختران و پسران را کاملا جدا قرار میدادیم و نکته مهم این بود که بیشترین سرو صدا و شیطنت و حتی بهم زدن کلاس رو در کلاس پسرها مشاهده میکردیم. در صورتی که در کلاس خانمها برعکس این بود. بعد از مدتی نظر مدیریت در امر جدا بودن کلاسها تغییر کرد و جالب اینکه کلاسهای مختلط بسیار به هنجار تر و نرمالتر از قبل شد و شوخیهای غیر نرمال و زننده هم کمتر شد. خلاصه اینکه این تجربه روانشناسی میتونه این فرضیه رو ایجاد کنه که استادیوم دو بعدی باعث به هنجار شدن، نرمال شدن و کاهش زد و خوردها وتخریبهای ناشی از حضور جوانان خواهد شد و حتی نوعی حس غیرت و غرور توام با عزت نفس در برابر زنان ایجاد خواهد کرد.
تجارت نیوزتجارت نیوز

پربحث‌های اخیر

 1. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 2. عاقبت بی سیاستی و بازارزدگی

 3. رهبر کره‌شمالی: نمی‌خواهم صدام یا قذافی دیگری باشم

 4. گزینه رئیس دولت اصلاحات برای شهرداری تهران/میراث هاشمی رفسنجانی برای پسرش/ زمزمه‌هایی درباره حصر/ توییت عجیب آشنا/ بازگشت قالیباف/فعال اصلاح طلب: در سخنان روحانی عوام فریبی دیده می شد

 5. هر کدام از پیام‌رسان‌های داخلی چه تعداد کاربر دارند؟  

 6. معرفی گزینه‌های پنج گانه برای شهرداری تهران

 7. مامور خاطی درگیری گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد/ علی مطهری: اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/ جنیدی: ماموران گشت ارشاد مجاز نیستند نقش قاضی را ایفا کنند

 8. سرما میوه‌های سردرختی نوبرانه را از بین برد/ احتمال افزایش قیمت نوبرانه‌های بهاری 

 9. جشن صعود نفت مسجدسلیمان در تهران؟/ رقابت نفسگیر نساجی و خونه به خونه و فجر

 10. رونالدو، مسی و صلاح چند درصد ازگل‌های تیمشان را به ثمر رساند‌ه‌اند؟+عکس 

 11. رئیس‌جمهور ترکیه:تجارت با ایران می‌تواند با لیر و تومان انجام شود/ منطقه امن در شمال سوریه را گسترش می‌دهیم 

 12. اولین جام فصل والورده و بارسا/ اشک‌های اینیستا بوی وداع داد+عکس و فیلم

 13. دریادار فدوی: آمریکا در خلیج فارس از سپاه تمکین می‌کند/دشمنی ‌ها بیشتر شده اما سپاه هم بزرگتر شده است/نباید به اراجیف نوکران دست چندم آمریکا پاسخ داد

 14. 2018: سال سانسور رسانه های اجتماعی 

 15.  آموزش‌ و پرورش: ۶۰ هزار فرهنگی در سال ۹۷ مشمول بازنشستگی هستند/ کمبود ۱۱۶ هزار معلم برای مهر ۹۷

 16. ۱۰ اقتصاد برتر جهان/ آمریکا رتبه اول

 17. سلاح‌هایی که تروریست‌ها و گروه‌های مسلح در قلمون سوریه برجای گذاشتند + عکس 

 18. ماجرای بازیگر شدن دوقلوهای پایتخت/ دوست داریم بازیگر بمانیم! 

 19. برای سال جدید چه برنامه‌ای دارید؟  

 20.  ورود اطلاعات سهمیه بگیران به سامانه طرح ترافیک/ اجرای طرح از 15 اردیبهشت

 21. ظریف: قوه قضائیه ایران یک دستگاه مستقل است/ آمریکا باید رویکرد خود در قبال ایران را تغییر دهد

 22. افزایش تولید ۴ هزار تن زباله در ۱۰ سال گذشته/تغییر روش جمع آوری زباله در تهران

 23. خبرگزاری رسمی عربستان: نزدیک‌شدن پهپاد اسباب‌بازی دلیل تیراندازی در قصر شاه سعودی

 24. ازدواج جودوکار کشور آذربایجان با ملی پوش ایران  

 25. کیمیا علیزاده مدال طلا را کسب کرد

پربحث‌های دیروز

 1. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 2. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 3. یک خطا و صد فرصت طلبی

 4. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 5. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 6. واکنش کیهان به فیلم برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر

 7. التهاب بازار ارز، اجناس را 50 درصد گران کرد/ وزیر اقتصاد باید پاسخگو باشد

 8. سیاست جدید بانک مرکزی/ ارز مسافرتی ۵۴۰۰ تومانی/ فقط یورو پرداخت می شود

 9. عاقبت بی سیاستی و بازارزدگی

 10. درباره تصویر منتشر شده از تعجب وزیر ارتباطات/ اختلاف 1.8 میلیونی اشتغال ناشی از خستگی رئیس جمهور بود؟

 11. تعجب جالب جهرمی در واکنش به اظهارات روحانی  

 12. هدیه روحانی به سپاه در روز ارتش!

 13. عکسی که سروصدای زیادی در فضای مجازی به پا کرد/ماجرای حذف مفاهیم ارزشی از کتاب فارسی چه بود؟ 

 14. کنایه ارزی روحانی به ترکان

 15. رییس جمهور : چقدر ما گزینش می کنیم، سیم جین می کنیم، از غسل و ابا و اجداد می پرسیم، اما یک کلمه نمی پرسیم که آیا تو متعهد هستی که به مردم خدمت کنی؟  

 16. کلانتری استعفای کاوه مدنی را پذیرفت

 17. رشد ۲۶ درصدی قیمت مسکن در تهران + نمودار

 18. وزیر کار: مهمترین دلیل تعطیلی کارخانه ها معیوب بودن چرخه فروش است

 19. واکنش نوبخت به افزایش محرمانه حقوق کارمندان آموزش و پرورش و نابرابری در پرداخت‌ها

 20. اظهارات کریمی قدوسی از درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی دولت از افزایش قیمت ارز

 21. واکنش رانندگان به دور ریختن زباله توسط سرنشینان یک خودرو در لهستان  

 22. رهبر کره‌شمالی: نمی‌خواهم صدام یا قذافی دیگری باشم

 23. ۶ محصول داخلی سودآور برای دلالان خودرو

 24. اردکانیان: ۳۳۴ شهر در معرض تنش آبی قرار دارند

 25. آمادگی پیام رسان‌های داخلی برای صیانت از نام کانال‌های تلگرامی

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 3. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 4. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 5. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 6. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 7. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 8. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 9. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 10. یک خطا و صد فرصت طلبی

 11. جشن جنجالی باغ قلهک

 12. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 13. مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

 14. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 15. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 16. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 17. توضیح رییس دفتر رییس جمهور درباره اظهارات جنجالی اخیرش/ سفر حق مردم است و تعداد آن هم به همچنین

 18. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 19. پیشنهاد ایران به روسیه: زبان یکدیگر را در مدارس به عنوان زبان دوم آموزش دهیم

 20. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 21. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 22. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 23. مرتضوی کجاست؟/ لطفا او را گیر بیاورید

 24. چرا برای اصلاح کشور با مشکل مواجهیم؟

 25. مرتضوی همچنان متواری است/ دادستان سابق تهران به دنبال اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری است

آخرین عناوین