فرهنگ سازی و اعتماد به مردم،‌ زمینه ورود بانوان به ورزشگاه ها

احمد شیرانی تک آبی، گروه تعاملی الف،   3960627116 ۹ نظر، ۱ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرهنگ سازی و اعتماد به مردم،‌ زمینه ورود بانوان به ورزشگاه ها

پایان بازی فوتبال ایران و سوریه در مرحله انتخابی جام جهانی، حضور بانوان سوری در ورزشگاه و تجمع بانوان علاقه مند ایرانی پشت درب های بسته بار دیگر بحث ورود بانوان به استادیوم های ورزشی را به سوژه داغ شبکه های اجتماعی و فضای سیاسی، رسانه ای و ورزشی کشور مبدل ساخت.

اما آیا "ورود ممنوع" تنهاترین و بهترین تصمیم ممکن است؟ آیا فضای حاکم بر سکوها و عدول برخی از تماشاگران از دایره اخلاق طی مسابقه فوتبال توجیه مناسبی برای این ممنوعیت است؟ پس وظیفه مسئولین فرهنگی کشور و متولیان دستگاه های عریض و طویل چیست؟ آیا عدم توانایی در بسترسازی چنین موضوعی با شعارهای آرمانگرایانه و اهداف بلند فرهنگی که در فلان سند و بهمان برنامه و چشم انداز ذکر شده است در تعارض نیست؟

دلسوزان و کارشناسان بارها متذکر شده اند که در مباحث ظریف فرهنگی و سیاسی، پاک کردن صورت مسئله بهترین تصمیم نیست بلکه یک پانسمان ناشیانه روی زخم کوچکیست که ممکن است آن را به عفونتی مهلک تبدیل کند. مدیران ما باید بیاموزند که پاک کن را زمین بگذارند و قلم بدست بگیرند. تصمیمات حکیمانه با رویکرد توجه به مصالح عمومی بستر ساز تبدیل تهدید به فرصت و نجات جامعه از دوقطبی های کاذب خودساخته است.

در سال گذشته تقارن بازی فوتبال ایران و کره جنوبی با روز تاسوعا حساسیت ها و واکنش های متفاوتی را به همراه داشت آن زمان نیز طیفی با محوریت انصارحزب الله و حسین الله کرم با ارائه پیشنهادهای شاذی همچون عدم حضور ایران در مسابقه، بازی در زمین بی طرف (کشور ثالث) و حتی برگزاری بازی بدون حضور تماشاگران راه حل های محیرالعقولی را پیشنهاد دادند اما مسابقه با بهترین شرایط برگزار گردید و تهدیدی به نام هتک حرمت عزای حسینی به فرصتی به نام تکثیر و تبلیغ باورهای دینی از دریچه ورزش تبدیل شد. شور حسینی توده های مردم در ورزشگاه موجب شد که روزنامه سعودی ایلاف چاپ عربستان با تیتر راهیابی به جام‌جهانی مهم‌تر از عاشورا نیست. در خصوص این بازی اینگونه بنویسد: "هواداران ایرانی ورزشگاه آزادی را به مکانی مذهبی تبدیل کردند تا جایکه به جای سر دادن شعارهای فوتبالی فریاد یا حسین را سر دادند. آن‌ها پرچم های سیاه در دست داشتند و بعضی هم لباس سیاه پوشیده بودند. هواداران ایرانی به جای آنکه مثل هواداران فوتبال رفتار و شادی کنند آیین دینی و مذهبی خود را در ورزشگاه آزادی به جای آوردند."

در همان ایام نویسنده با انتشار یادداشتی با عنوان "درس بازی ایران و کره؛ به مردم اعتماد کنیم" در سایت خبری تحلیلی الف بر این نکته تاکید کردم که اعتماد به مردم در کنار بسترسازی فرهنگی راهکار عقلانی عبور از برخی از حساسیت های چالش برانگیز است.

اصرار بر تداوم این محدودیت ها هزینه تراشی های بی موردی است که در بازخورد بیرونی، ابعاد مردمسالاری دینی و آزادی های مشروع داخل را با مخاطره جدی مواجه می سازد. این بحث باعث می شود تا جهانیان بواسطه پروپاگندای رسانه ای، به جای اینکه تصورشان از ایران کشوری با نرخ مشارکت سیاسی بالا در جهان باشد کشوری است که با نگاهی بسته زنان را از حقوق اجتماعیشان محروم می کند. تداوم این نگاه موجب شده است که جهانیان بیش از آنکه زنان ایرانی را با نقش پررنگشان در جامعه و حضور تقریبا شصت درصدی در دانشگاه ها بشناسند آن ها را با ممنوعیت ورود به ورزشگاه ها بشناسند. البته قطعا بافت دینی و ملی ایران بگونه ایست که رعایت برخی از موارد، قابل درک و حتی ضروریست اما ورود بانوان به ورزشگاه ها برای دیدن یک مسابقه ورزشی با فراهم نمودن بستر های لازم یک تصمیم منطقی خواهد بود.

در سالیان گذشته به تناوب شاهد حضور کم حاشیه بانوان در مسابقات والیبال بوده ایم و این حضور می تواند تجربه قابل اعتنایی برای بازکردن درب ورزشگاه ها به روی بانوان باشد. از سوی دیگر اصرار برخی از فدراسیون های ورزشی جهان از جمله والیبال مبنی بر الزام حضور زنان در استادیوم و تهدید استفاده از ابزارهایی مانند تعلیق فعالیت ها نشان می دهد در کنار تامین خواست بخشی از جامعه بانوان با یک الزام بین المللی نیز مواجه هستیم.

به یاد بیاوریم که در روزهایی نیز حساسیت های فرهنگی پر رنگی در خصوص نفس ورزش بانوان وجود داشت اما امروز در نقطه ای قرار گرفته ایم که ورزش بانوان با رعایت موازین شرعی به برگ برنده ای سیاسی، اجتماعی و ورزشی در سطح بین الملل تبدیل شده است. این موضوع مورد تاکید و تایید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است و ایشان بصورت مکرر از این دستاورد یاد کرده اند.
لطفا به مردم اعتماد کنید، آنان را باور کرده و دستاوردهای اخلاقی جامعه را با نگاه های تک بعدی بدبینانه مخدوش نکنید.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۵۱۲۳۰۹:۳۵:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۸
چی شد، زمانی که احمدی نژاد این حرفها رو میزد و میگفت بانوان باید به استادیوم بروند چرا از این نقدها نمیکردید ؟؟؟؟؟
ناشناس۱۰۵۱۵۵۱۰:۱۹:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۸
همه مشکلات مملکت حل شده، حالا مونده یه نفر تصمیم بگیره که خانم ها ورزشگاه بیان یا نیان!! هیچ برگ برنده سیاسی، اجتماعی و ورزشی دیگه ای هم نداریم که نویسنده این موضوع رو برگ برنده ایران میدونه!!
ناشناس۱۰۵۴۷۵۱۸:۰۶:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۸
چه ربطی داره بزرگوار یعنی تا وقتی مشکلاتی مثل مشکلات اقتصادی هست هیچ کار دیگری نباید کرد؟
ناشناس۱۰۶۱۴۸۱۵:۱۴:۴۰ ۱۳۹۶/۶/۲۹
شما برو دنبال مطالبه مشکلات بزرگتر... من به عنوان یک خانم قبل از هرچیز به دنبال حقم برای ورود به ورزشگاه ها هستم. از نظر شما مسخره و بی اهمیته؟ به من مربوط نیست چی از نظر شما مهمه چی نیست.
ناشناس۱۰۵۱۷۳۱۰:۴۲:۰۶ ۱۳۹۶/۶/۲۸
اگر به زنان اجازه ورود داده شود پس چطور دولتمردان با این وعده برای عملی بی اهمیت، ذهن مردم را از امورات مهم به این قبیل مسائل حاشیه ای برانند
محمد.س۱۰۵۱۹۷۱۱:۲۰:۳۸ ۱۳۹۶/۶/۲۸
با سلام به نظر می رسه که یک جریان انحرافی عجیب در این سالها در کشور شکل گرفته که در عین حال به شدت قوی و تآثیرگذار داره بر خلاف منافع ملی و نظام عمل می کنه. از بچه بازی هایی که در سانسورهای محیرالعقول فیلم های تلوزیونی انجام می شه تا این مورد ورزشگاه ها. یه مسابقه والیبال نشون می دن نصفش صحنه آهسته ضربات به اوت رفته و... هست. این وسط بی عملی و فشلی دولت از همه جالب تره. با حفظ تمام معیارهای اصولی ؛ دولت موظف هست که شرایط حضور تمام اقشار رو در ورزشگاهها فراهم کنه.
ناشناس۱۰۵۹۸۶۱۱:۱۳:۵۶ ۱۳۹۶/۶/۲۹
تمام اقشار ؟!!!!! حتی اراذل و اوباش ؟
ایمان۱۰۵۲۷۱۱۳:۱۵:۵۶ ۱۳۹۶/۶/۲۸
لطفا به مردم اعتماد کنید،
ناشناس۱۰۵۵۳۸۱۹:۳۶:۳۷ ۱۳۹۶/۶/۲۸
من به عنوان یک معلم در یکی از معتبرترین دانشگاه های ایران تجربه ایی رو میخوام مطرح کنم که امیدوارم سایت محترم مطلب رو برای نقد و مطالعه در دسترس قرار بدهد. مدتی در تقسیم بندی کلاسهای عملی دانشجویان، کلاسهای دختران و پسران را کاملا جدا قرار میدادیم و نکته مهم این بود که بیشترین سرو صدا و شیطنت و حتی بهم زدن کلاس رو در کلاس پسرها مشاهده میکردیم. در صورتی که در کلاس خانمها برعکس این بود. بعد از مدتی نظر مدیریت در امر جدا بودن کلاسها تغییر کرد و جالب اینکه کلاسهای مختلط بسیار به هنجار تر و نرمالتر از قبل شد و شوخیهای غیر نرمال و زننده هم کمتر شد. خلاصه اینکه این تجربه روانشناسی میتونه این فرضیه رو ایجاد کنه که استادیوم دو بعدی باعث به هنجار شدن، نرمال شدن و کاهش زد و خوردها وتخریبهای ناشی از حضور جوانان خواهد شد و حتی نوعی حس غیرت و غرور توام با عزت نفس در برابر زنان ایجاد خواهد کرد.
دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های امروز

 1. کاهش ۱۰۰۰ میلیارد تومانی بودجه صدا و سیما

 2. از واکنش به رونمایی از کشتی مطلا تا ماجرای بانوی والیبالیستی که پای حجابش ایستاد و بایکت شد  

 3. تولید بنز در ایران از اوایل سال ۹۷

 4. افشای پُشت‌پرده جوسازی برای گرانفروشی مسکن /معاون آخوندی: اطمینان می‌دهم جهش‌های قیمتی نخواهیم داشت

 5. علم‌الهدی: سطح معیشتی طلاب باید افزایش یابد

 6. محسن رضایی: اینکه می‌گویند پول ملت ایران را در سوریه و عراق خرج می شود یک دروغ بزرگ و شاخ دار است

 7. مصائب خرید خودروهای چینی در بازار ایران

 8. توضیح مجری تلویزیون درباره شایعات مطرح شده درباره بیماری‌اش

 9. حقوق و مزایای کارکنان و بازنشستگان تغییر می‌کند

 10. بدهی خارجی ایران از مرز ۱۱ میلیارد دلار فراتر رفت + سند

 11. روایتی از مردانی که در پلاسکو آسمانی شدند+ تصاویر

 12. تعداد میلیاردرهای (دلاری) دنیا چند نفر است؟ + نقشه پراکندگی

 13. پارازیت‌ تاثیری بر بارندگی دارد؟

 14. سوخت سمی سانچی در حال نشت به دریاست

 15. شکایت بانک مرکزی از موسسه اروپایی برای آزادسازی ۴.۹میلیارد دلار پول ایران

 16. واکنش پاپ به مسئله سوء استفاده جنسی کشیش‌ها در شیلی/ تهمت است

 17. دانش آموزان از سال آینده "کتاب شهید حججی" را می‌خوانند

 18. دولت روحانی در ۴.۵ سال ۸۱۰ هزار میلیارد تومان نفت فروخت

 19. عکس/ شعاری زیبا روی پیراهن بازیکن سایپا

 20. عکس/ آب‌تنی پوتین در حوضچه روباز در دل یخ

 21. چرا آتش سانچی خاموش نشد

 22. مسعود کیمیایی تحت عمل جراحی قرار گرفت

 23. فست فودهای ایرانی کدامند؟

 24. معاون وزیر کشور: ریشه‌ اعتراضات باید تحلیل دقیقی شود/ صرف اشاره به عوامل خارجی کافی نیست

 25. یک توصیه؛ سونا داغ را از دست ندهید

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان: حقوق‌های نجومی را مجلس مصوب کرده و شورای نگهبان نیز به آن رای داده/ اگر برجام نبود هر روز یک هزار میلیارد تومان ضرر می‌کردیم/ بودجه 97 را بخاطر وضعیت آن واقعا روی هوا می‌بندیم

 2. واکنش غرویان به اظهارات آیت الله مصباح درباره سخنان روحانی

 3. قیمت دلار به 4500 تومان رسید/ سیف: برخی از گرانی دلار بیشتر از سوداگران و ترامپ خوشحالند/ ارز بهمن و اسفند ارزان می‌شود

 4. حفاظ آهنین برای دولتی ها در مجلس

 5. سیف: برخی از گرانی دلار بیشتر از ترامپ خوشحالند

 6. واکنش علم الهدی به اتهام دخالت در اغتشاشات اخیر: موج اعتراضات از تهران آغاز شد نه مشهد/ برخی بجای ریشه یابی، به سند سازی مشغولند

 7. تسلیت وزیر راه در پی شهادت دریانوردان کشتی سانچی

 8. ایجاد یک پیام رسان بومی با امکانات مشابه تلگرام

 9. تایلندی ها به اندازه صادرات نفت ایران،از فروش این حیوان درآمد دارند!

 10. هرگز "برنج پخته‌شده مانده" را مصرف نکنید

 11. مذاکره با سپاه برای پرواز هواپیمای باروری ابر

 12. دلار به مرز ۴۵۰۰ تومان رسید

 13. دومین سالگرد اجرایی شدن برجام و ادامه فضای ابهام و بلاتکلیفی/ ترامپ بدنبال بازنویسی یکجانبه توافق هسته‌ای است

 14. شادی دلار تمام می‌ شود!

 15. رئیس سازمان پدافند غیرعامل: تلگرام دنبال براندازی نظام بود / نرم‌افزارهای موبایل 16 مورد اطلاعات ما را بیگانگان می‌دهند

 16. نرخ بیکاری در کدام استان‌ها بیشتر و در کدام استان‌ها کمتر است؟  

 17. بازیگران ایرانی که به ملیت خود افتخار نمی کنند!

 18. سرعت نجومی قیمت برخی خودروهای وارداتی/ ‌BMW 7 یک میلیارد و سیصد!

 19. سوء استفاده از اعتماد مردم در برخی پمپ بنزین‌ها  

 20. در دومین سال تولد برجام خبری از جشن تولد نیست!!!

 21. تصویب طرح‌ترافیک جدید تهران در شورای ترافیک/ زمان اجرای طرح، شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۹/ اجازه تردد در طرح، حداکثر برای ۱۰۳ هزار خودرو

 22. واکنش سردار سلیمانی به آتش زدن پرچم ایران  

 23. دخترخردسال مردی که از قصاص نجات یافت: خدا را شکر که عید،آجیل می خریم

 24. پاسخ سازمان زندان‌ها به ادعای محمود صادقی درباره خوراندن قرص به بازداشتی‌ها

 25. اجرای‌حکم‌ قطع‌ دست‌ یک‌ دزد

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 4. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 5. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 6. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 7. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 8. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 9. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 10. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 11. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 12. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 13. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 14. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 15. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 16. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 17. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 18. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 19. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 20. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 21. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 22. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

 23. خبری امیدبخش در استیفای حق مردم/ دریافت عوارض در آزادراه قزوین به علت ارایه نکردن خدمات ممنوع شد/ مطالبه حقوق مردم توسط دادستان مدیران را پاسخگو می کند

 24. ابهامات 8 روز تلاش نافرجام برای نجات سرنشینان سانچی/ از نحوه مدیریت بحران تا تناقض گویی مسئولان و کارشکنی چینی ها

 25. ضرغامی: اگر جمله «امام زمان(عج) هم قابل نقد است» را رئیس جمهور قبلی می‌گفت چه می‌شد؟

آخرین عناوین