• افزایش تعداد خانواده‌های تک نفره در ایران

  افزایش تعداد خانواده‌های تک نفره در ایران

  گروه اجتماعی الف، 

  مدیرکل امور بین الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به روند خانواده‌های تک نفره در ایران گفت: در روند سرشماری‌ها در سال ۸۵ ، خانواده تک نفره ۵.۲ و در سال ۹۰، ۷.۱ و در آخرین سرشماری به ۸.۵ درصد رسیده است و این نشان می دهد که باید توجه جدی به این الگوها داشته باشیم.

 • سردار فدوی: در خانواده‌های سپاه و بسیج حداقل باید پنج فرزند داشته باشیم/ مشکلات اقتصادی در شان ما نیست

  سردار فدوی: در خانواده‌های سپاه و بسیج حداقل باید پنج فرزند داشته باشیم/ مشکلات اقتصادی در شان ما نیست

  گروه سیاسی الف، 

  جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه یکی از معضلات کشور ما، موضوع جمعیت است، گفت: رشد جمعیت کشور روند منفی را طی می‌کند که این موضوع می‌تواند تبعات منفی داشته باشد. بسیج جامعه زنان در این حوزه باید پیش قراول باشد و ما در خانواده‌های سپاه و بسیج حداقل باید پنج فرزند داشته باشیم.

 • سونامی وحشتناک سالمندی پیش روی جمعیت ایران

  سونامی وحشتناک سالمندی پیش روی جمعیت ایران

  گروه عکس الف، 

  یکی از مسائل عمده جمعیتی عمدتا در کشورهای جهان مساله سالخوردگی جمعیت و پیامدهای ناشی از آن است. در حال حاضر کشور ایران نیز مرحله انتقال ساختار سنی جمعیت از جوانی به سالخوردگی را تجربه می‌کند.

 • ۸۵ درصد از جمعیت ایران تحت تاثیر خشکسالی

  ۸۵ درصد از جمعیت ایران تحت تاثیر خشکسالی

  گروه اجتماعی الف، 

  رئیس مرکز ملی خشکسالی مساحت و جمعیت تحت تاثیر خشکسالی را طی یک دهه و یک سال گذشته اعلام و تأکید کرد که بیش از ۸۵ درصد جمعیت ایران تحت تاثیر خشکسالی بلندمدت و انباشته است.

 • داستان‌سرایی بی‌بی‌سی فارسی برای فریب جمعیتی

  داستان‌سرایی بی‌بی‌سی فارسی برای فریب جمعیتی

  گروه سیاسی الف، 

  اخیراً بی‌بی‌سی فارسی طی گزارشی با تیتر «آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به آمار امریکا خواهان افزایش جمعیت ایران شد» ضمن تحریف بیانات رهبری سعی کرده با استفاده از فریب رسانه‌ای سران جمهوری اسلامی را افرادی کم‌اطلاع از سیاست‌ها و آمارهای جمعیتی سایر کشورها نشان دهد.

 • آخرین آمار از جمعیت کشور در سال ۹۸

  آخرین آمار از جمعیت کشور در سال ۹۸

  گروه اجتماعی الف، 

  مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه جمعیت کشور در سال ۹۸ به حدود ۸۳ میلیون نفر رسیده و رشد ۱.۲۴ درصد داشته گفت: این در حالی است که نرخ رشد جمعیت سالمند کشورمان ۳.۶۲ درصد است.

 • ماجرای هجمه‌های "بسیار غلط" به "بیانات جمعیتیِ" رهبر انقلاب + تصاویر

  ماجرای هجمه‌های "بسیار غلط" به "بیانات جمعیتیِ" رهبر انقلاب + تصاویر

  گروه سیاسی الف، 

  سربند انتشار بیانات رهبر معظم انقلاب درخصوص افزایش جمعیت، جریانی داخلی و همصدا و پرحجم با پشتیبانی رسانه‌های خارجی تلاش کردند با ارائه "بخشی از حقیقت" مؤلفه‌های مهم مستتر در بحث جمعیت را معوج‌نمایی کنند؛ گزارش زیر خط بطلانی بر مدعای آنهاست.

 • از هر ۱۰۰ ایرانی ۱۱ نفر در تهران زندگی می‌کنند

  از هر ۱۰۰ ایرانی ۱۱ نفر در تهران زندگی می‌کنند

  گروه اجتماعی الف، 

  نگاهی به وضعیت شهرنشینی در ایران نشان می‌دهد که از هر ۱۰۰ نفر، ۱۱ نفر در شهر تهران زندگی می‌کنند؛ یعنی ۱۱ درصد ایرانی‌ها در تهران زندگی‌ می‌کنند.

 • ۴۰ سال بی‌برنامگی برای جمعیت کشور

  ۴۰ سال بی‌برنامگی برای جمعیت کشور

  گروه اجتماعی الف، 

  سالمند شدن ۳۰درصد از جمعیت کشور تا ۳۰سال آینده حتمی است و با توجه به اینکه سالمندان به بهداشت و مراقبت‌های پزشکی و رفاه بیشتری برای این دوران نیاز دارند، باید مسئولان کشور از حالا به فکر این گروه سنی باشند.

 • چند درصد زنان ایرانی «خانه‌دار» هستند؟

  چند درصد زنان ایرانی «خانه‌دار» هستند؟

  گروه اجتماعی الف، 

  درحالی که حدود ۶۲.۱ درصد از زنان کشور «خانه‌دار» هستند، تعداد قابل توجهی از زنان، خانه‌‏داری را شغلی پرزحمت، یک‌نواخت و بی‌ارزش تلقی می‏‌کنند، این درحالیست که امروزه در سطح جهانی درباره ارزش‌گذاری اقتصادی فعالیت خانه‌داری زنان مطالعاتی انجام شده که نشان می‌دهد ارزش کار خانگی زنان در سال ۸۵، ۲۲ درصد جی دی پی ایران را تشکیل می‌داده که این رقم در سال ۹۵ به ۳۰ درصد افزایش یافته است.

 • رشد ۶۰ میلیونی جمعیت کشور در ۶۰ سال

  رشد ۶۰ میلیونی جمعیت کشور در ۶۰ سال

  گروه اجتماعی الف، 

  آمار نشان می دهد که از سال ١٣٣۵ تا ١٣٩۵ بیش از ۶۰ میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه شده، بُعد خانوارها کوچک‎تر شده و میانگین سن زنان و مردان هم حدود هشت سال اضافه شده است.

 • آخرین وضعیت جمعیتی ایران تا سال ۱۴۳۰ / کشوری سالخورده می‌شویم!

  آخرین وضعیت جمعیتی ایران تا سال ۱۴۳۰ / کشوری سالخورده می‌شویم!

  گروه اجتماعی الف، 

  رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران گفت: هرچند که تا سال ۱۴۳۰ جمعیت ایران با بیش از ۱۵ درصد افراد بالای ۶۵ سال سن سالخورده می شود، اما ۶۳ درصد جمعیت فعال خواهیم داشت که باید برای آنها برنامه ریزی‌های لازم را داشته باشیم.

 • ۴۰ درصد جمعیت ایران در سال ۲۰۲۰ پیر خواهد شد

  ۴۰ درصد جمعیت ایران در سال ۲۰۲۰ پیر خواهد شد

  گروه اجتماعی الف، 

  معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان گفت: ۴۰ درصد جمعیت ما در سال ۲۰۲۰ پیر خواهند بود.

 • وزیر بهداشت: بحث رشد جمعیت، دغدغه‌ای جدی و ملی است

  وزیر بهداشت: بحث رشد جمعیت، دغدغه‌ای جدی و ملی است

  گروه اجتماعی الف، 

  وزیر بهداشت با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری در خصوص رشد جمعیت، گفت: باید گروه‌های هدف برای رشد جمعیت و فرزندآوری را باز تعریف و تسهیلاتی برای آنها ایجاد کرد تا در سنین مطمئن باروری، تشویق به فرزندآوری شوند.

 • فرمانده سپاه: نصف جمعیت ایران قبل از انقلاب زیر خط فقر بودند

  فرمانده سپاه: نصف جمعیت ایران قبل از انقلاب زیر خط فقر بودند

  گروه سیاسی الف، 

  فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: نیمی از جمعیت ایران اسلامی قبل از پیروزی انقلاب زیر خط فقر قرار داشتند، اما امروز این آمار به ۱۰ درصد رسیده است.

 • یک چهارم جمعیت ایران چاقند!

  یک چهارم جمعیت ایران چاقند!

  گروه سلامت الف، 

  معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه سالانه حدود ۳۰۰ هزار نفر در کشور به دلیل بیماری‌های غیرواگیر جان خود را از دست می‌دهند، گفت: یک چهارم جمعیت ایران چاقند و ۵۷ درصد مردم فعالیت فیزیکی ندارند و این مسائل سبب بروز بیماری‌های غیرواگیر می‌شود.