• تنها راه حل مقابله با بحران آب در ایران

  تنها راه حل مقابله با بحران آب در ایران

  گروه اجتماعی الف، 

  علیرغم بارش‌های خوب امسال اما کشور همچنان در وضعیت منابع آبی با چالش مواجه است؛ چراکه به گفته مسوولان، میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته ۲۳ درصد کاهش داشته است.

 • ۸۵ درصد از جمعیت ایران تحت تاثیر خشکسالی

  ۸۵ درصد از جمعیت ایران تحت تاثیر خشکسالی

  گروه اجتماعی الف، 

  رئیس مرکز ملی خشکسالی مساحت و جمعیت تحت تاثیر خشکسالی را طی یک دهه و یک سال گذشته اعلام و تأکید کرد که بیش از ۸۵ درصد جمعیت ایران تحت تاثیر خشکسالی بلندمدت و انباشته است.

 • خسارت ۱۰ میلیارد دلاری فرسایش خاک در کشور را چگونه کاهش دهیم؟

  خسارت ۱۰ میلیارد دلاری فرسایش خاک در کشور را چگونه کاهش دهیم؟

  گروه اقتصادی الف، 

  فواید و آثار متعدد آبخیزداری مانند کنترل سیل، تغذیه آبهای زیرزمینی، رونق کشاورزی و غیره سبب شده، از فرآیند آبخیزداری به عنوان راهی مطمئن و کم ­هزینه به سوی توسعه پایدار یاد شود.

 • رکوردارهای گرما در مرداد ۹۸

  رکوردارهای گرما در مرداد ۹۸

  گروه اجتماعی الف، 

  رئیس مرکز ملی خشکسالی با تأکید بر اینکه بیشتر استان‌های ایران در ماه گذشته، افزایش دما را نسبت به میانگین بلندمدت تجربه کردند، گفت: در مرداد ۹۸، بالاترین و پایین‌ترین دمای ثبت‌شده در ایران ۵۱.۶ و ۴.۲ درجه سلسیوس بوده است.

 • بحران آب چه کشورهایی را بیشتر تهدید می‌کند؟

  بحران آب چه کشورهایی را بیشتر تهدید می‌کند؟

  گروه اجتماعی الف، 

  جدیدترین بررسی منتشره نشان می‌دهد از میان ۱۷ کشوری که به سوی بحران آب پیش می‌روند ۱۲ کشور در خاورمیانه و شمال آفریقا قرار دارند که ایران هم در میان آنها حضور دارد.

 • هشدار برای تهرانی‌ها/ ضرورت صرفه جویی در مصرف آب و وارد نشدن به محدوده قرمز

  هشدار برای تهرانی‌ها/ ضرورت صرفه جویی در مصرف آب و وارد نشدن به محدوده قرمز

  گروه اقتصادی الف، 

  اگر شهروندان تهرانی، تنها ۲۰ درصد از مصرف روزانه خود را کاهش دهند، نسبت به میزان فعلی مصرف، بالغ بر ۷۰۰ میلیون مترمکعب از مصرف روزانه آب شرب در پایتخت کاسته می شود.

 • ۴ شهر رکورددار اسراف آب شرب شدند / احتمال افزایش تعداد شهرهای با تنش آبی

  ۴ شهر رکورددار اسراف آب شرب شدند / احتمال افزایش تعداد شهرهای با تنش آبی

  گروه اقتصادی الف، 

  چهار کلانشهر تهران، اصفهان، مشهد و شیراز با افزایش غیرقابل باور مصرف آب شرب مواجه‌اند و اگر مردم این شهرها، مصارف بی‌رویه خود را مدیریت نکنند، با وجود ذخایر خود آب در سدها، در ادامه تابستان با مشکل در تأمین آب شرب در این کلانشهرها مواجه می‌شویم.

 • تهران ۱۰ سال دیگر بی‌آب می‌شود!

  تهران ۱۰ سال دیگر بی‌آب می‌شود!

  گروه اقتصادی الف، 

  چراغ خطر تأمین آب استان تهران در حالی سوسو می‌زند که مسوولان بر این باورند اگر اکنون برای خاموش کردن آن تدبیری اندیشیده نشود، تا حدود ۱۰ سال دیگر با افزایش جمعیت به مرحله انفجار می‌رسد و پایتخت در چنگال بی‌آبی گرفتار خواهد شد.

 • وزیر نیرو: یکی از عوامل نابسامانی اقتصاد، آب و توهم ارزانی آن است

  وزیر نیرو: یکی از عوامل نابسامانی اقتصاد، آب و توهم ارزانی آن است

  گروه اقتصادی الف، 

  وزیر نیرو ضمن بررسی عوامل کم آبی در ایران اظهار کرد: یکی از این عوامل نابسامانی اقتصاد آب و توهم ارزانی آن است. ایرانیان که در طول تاریخ مصرف کننده گران‌ترین آب از طریق قنات‌ها بوده‌اند در چند دهه اخیر به مصرف کننده ارزان‌ترین آب از طریق یارانه‌های انرژی تبدیل شده‌اند.

 • حدود ۲۳ میلیون نفر درگیر تنش آبی هستند

  حدود ۲۳ میلیون نفر درگیر تنش آبی هستند

  گروه اقتصادی الف، 

  معاون آب و آبفای وزارت نیرو با بیان این‌که حدود ۲۳ میلیون نفر درگیر تنش آبی هستند، گفت: ۱۰۰ میلیون دلار برای آب‌رسانی به حدود ۷۰ تا ۸۰ شهر طی سه سال بودجه از صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.

 • طرح‌های آبخیزداری برای زمان کم‌آبی و پرآبی/راهکار دنیا برای سیل چیست؟

  طرح‌های آبخیزداری برای زمان کم‌آبی و پرآبی/راهکار دنیا برای سیل چیست؟

  گروه اقتصادی الف، 

  طرح‌های آبخیزداری در زمان کم‌آبی برای افزایش ذخایر آب‌های زیرزمینی و در زمان پرآبی برای جلوگیری از سیل استفاده می‌شود در حالی که دنیا با تهدید تغییرات آب و هوایی، به اهمیت این طرح‌ها پی برده اما ایران راه دیگری رفته است.

 • آیا بارش‌های اخیر خشکسالی‌ را جبران می‌کند؟

  آیا بارش‌های اخیر خشکسالی‌ را جبران می‌کند؟

  گروه اجتماعی الف، 

  مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با تاکید بر اینکه پس از بارش‌های اخیر در کشور، نمی‌توان ادعا کرد که خشکسالی‌های بلند مدت ما جبران شده است، گفت: سیاست‌های آبی ما همچنان باید منطبق بر کمبود منابع آبی باشد.