تفسیر عکس opg دندان

گزارش بازرگانی، 283897،   4030202035

تفسیر عکس او پی جی دندان

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که بدون کمک گرفتن از جراح فک و صورت، خودشان خواندن و تفسیر عکس او پی جی دندان را انجام دهند و پوسیدگی‌ها و مشکلات دهان و دندان را تشخیص دهند. معمولا دندانپزشکان پیش از کشیدن، ترمیم یا ایمپلنت دندان برای بیمار عکس OPG تجویز می‌کنند. عکس او پی جی از تمامی دندان‌ها گرفته می‌شود و تفسیر آن به راحتی انجام خواهد شد. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه تفسیر عکس opg دندان را به شما آموزش دهیم تا در خانه متوجه وضعیت دندان‌هایتان شوید.

عکس OPG چیست؟

عکس او پی جی که مخفف عبارت ارتوپانتومونوگرام است، نوعی عکسبرداری اشعه ایکس دوبعدی از فک بالا و پایین، دندان‌ها و اسکلت اطراف آن‌ها می‌باشد. عکس opg یک تصویر کامل و یکپارچه از همه دندان‌ها ارائه می‌دهد و با استفاده از آن می‌توان به مشکلات دهان، دندان و فک پی برد. این عکس با استفاده از دستگاه تهیه می‌شود و نوعی تصویر رادیولوژی است. به عبارت دیگر رادیوگرافی پانورامیک یا همان عکس او پی جی یک روش رادیوگرافی می‌باشد که در آن از ساختار دندان‌ها و قوس فک تصویری توموگرافی تهیه می‌گردد.

اهمیت عکس او پی جی برای ایمپلنت در تهران

زمانی که برای کاشت دندان در تهران اقدام می‌کنید، حتما بهترین دکتر ایمپلنت در تهران از شما می‌خواهد تا یک عکس رادیوگرافی از تمام دندان‌هایتان بگیرید. تصویربرداری دندانی قبل از جراحی ایمپلنت به دلایل زیر حائز اهمیت است:گلینیک دکتر وحید دهقان  مرکز تخصصی کاشت دندان در تهران میباشد که بصورت تخصصی با کادری حرفه ای در زمینه ی کاشت دندان در تهران فعالیت دارد توصیه میکنیم قبل از هر اقدامی از مشاوره این مجموعه استفاده کنید.

 • ارزیابی ضخامت و ارتفاع استخوان آلوئولار در مواردی که لاغری عضو یا آتروفی وجود دارد.
 • بررسی شرایط و محل ساختارها برای کاشت دقیق ایمپلنت
 • تشخیص و درمان مشکلات فک
 • بررسی ساختار فک و دندان‌ها بعد از پیوند استخوان و کاشت ایمپلنت
 • پیش‌بینی تحلیل استخوان
 • بررسی ضایعات اسکلت صورت

زمان بندی عکسبرداری برای ایمپلنت دندان

معمولا برای کاشت دندان، عکسبرداری در ۴ فاز انجام می‌شود. همه این مراحل ضروری هستند و باعث می‌شوند که ایمپلنت با موفقیت انجام شود و در کوتاه مدت یا بلند مدت مشکلی برای آن به وجود نیاید. ۴ فاز عکسبرداری برای ایمپلنت دندان عبارتند از:

فاز یک

فاز یک، تصویربرداری پیش از جراحی ایمپلنت‌ است که با هدف بررسی کیفیت و مقدار استخوان و ارتباط آن با ساختارهای مجاور انجام می‌شود. جراح فک و صورت برای اینکه بتواند بهترین درمان را انتخاب کند و ایمپلنت‌ را در جایگاه مناسب قرار دهد، این فاز را ضروری می‌داند.

فاز دو

در فاز دو عکسبرداری در حین جراحی ایمپلنت انجام می‌شود. انجام این فاز به نظر دندانپزشک و نیاز بیمار بستگی دارد و هدف از انجام آن بررسی جهت‌گیری و جایگاه صحیح ایمپلنت است‌. در صورتی که ایمپلنت در موقعیت صحیح قرار نگرفته باشد، با تصویربرداری قابل تشخیص و تصحیح است.

فاز سه

این فاز عکسبرداری پس از ترمیم ناحیه جراحی است. این فاز قبل از قالبگیری پروتز و در زمان بستن هیلینگ یا همان مرحله دوم ایمپلنت انجام می‌شود. هدف از انجام آن بررسی موفقیت ایمپلنت و موقعیت استخوان مجاور آن است. پزشک با مشاهده عکس‌های این فاز می‌تواند بهترین و مناسب‌ترین اباتمنت را برای ایمپلنت انتخاب نماید.

فاز چهار

آخرین فاز تصویربرداری پس از پروتز ایمپلنت انجام می‌شود. پس از قرار دادن پروتز ایمپلنت‌، دندانپزشک برای اطمینان از قرارگیری همه اجزا پروتزی در جایگاه صحیح و بررسی تغییرات استخوانی، مجددا عکسبرداری را به بیمار توصیه خواهد کرد.

آموزش تفسیر عکس او پی جی دندان

یکی از مشکلات شایعی که می‌تواند باعث ایجاد درد و در موارد حاد از دست رفتن دندان شود، پوسیدگی است. پوسیدگی دندان در صورتی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها با حمله به مینای دندان آن را تجزیه کنند. این مشکل باعث به وجود آمدن حفره در دندان می‌شود که با عکس او پی جی قابل مشاهده خواهد بود. سوالی که اکثر افراد می‌پرسند این است که تفسیر عکس opg دندان به چه صورت است؟ زمانی که از دندان‌های خود عکس رادیوگرافی می‌گیرید، متوجه می‌شوید که این عکس‌ها دارای قسمت‌های تیره و روشن هستند و بر اساس آن‌ها می‌توان پوسیدگی ریشه دندان را تشخیص داد. در واقع بخش‌های تیره رنگ عکس OPG همان پوسیدگی‌ها هستند.

بافت نرم یا همان قسمت مرکزی دندان‌ها که به آن پالپ دندان می‌گویند نیز با رنگ تیره مشخص می‌شوند. زمانی که این نواحی به رنگ روشن دیده شوند به این معنی است که اشعه ایکس از آن‌ها عبور کرده و دلیل آن پوسیده بودن دندان می‌باشد. از آنجایی که اشعه ایکس دستگاه رادیوگرافی نمی‌تواند از بافت سخت دندان یا بافت کلسیفینه عبور کند، دندانپزشک تشخیص می‌دهد که رنگ روشن در این ناحیه نشانگر پوسیدگی است. معمولا زمانی که یک دندان دچار پوسیدگی می‌شود، در ساختار آن حفره به وجود می‌آید و بافت متراکم آن از بین می‌رود. از این رو اشعه ایکس می‌تواند از آن عبور کند.

بر اساس عکس opg به راحتی می‌توانید عمق حفره‌های به وجود آمده در دندان و میزان پوسیدگی را تشخیص دهید. هر چقدر میزان پوسیدگی و حفره‌های دندان بیشتر باشد، وسعت نقاط تیره افزایش می‌یابد. بنابراین بهتر است در صورت مشاهده آن‌ها سریعا برای ترمیم دندان اقدام کنید؛ چون سرایت پوسیدگی به پالپ باعث تحریک اعصاب دندان و دردناک و عفونی شدن آن خواهد شد. در این صورت نیاز به عصب کشی دندان دارید و مراحل درمان شما پیچیده‌تر می‌شوند. حتی نقاط تیره کمرنگ موجود در عکس نیز پوسیدگی‌های خفیف را نشان می‌دهند که با گذشت زمان عمیق‌تر شده و به عصب می‌رسند.

عکس او پی جی دندان چه کمکی به جراح فک و صورت می کند؟

اگر به بهترین جراح فک و صورت مراجعه کنید قبل از هر گونه اقدام، از بیمار درخواست عکس opg خواهند داشت. با استفاده از این عکس و بررسی آن می‌توانند به تغییرات و جزئیات بسیار ریز در دندان‌ها پی ببرند. دندانپزشک بر اساس این عکس می‌تواند میزان و عمق پوسیدگی‌های دندان را در کمترین زمان تشخیص دهد و برای درمان آن‌ها برنامه درمانی تعیین کند. دندانپزشکان بر اساس مهارت و تجربه خود می‌توانند این تصاویر را تحلیل و تفسیر کنند‌. سپس تشخیص خود را با سایر مشاهدات و آزمایشات بالینی تطبیق دهند. با کمک عکس‌های رادیوگرافی می‌توان موارد زیادی از جمله بیماری لثه یا پریودنتال، پر شدگی‌های عمیق و درمان‌های قبلی دندان، وجود حفره‌های بزرگ و عمیق و ... را تشخیص داد.

به عبارت دیگر، ‌پزشک با بررسی نقاط تیره و روشن عکس او پی جی علت درد دندان بیمار را متوجه می‌شود و بهترین راه درمان را برای آن انتخاب می‌کند. در این تصاویر مشکلات مربوط به ریشه، عاج، لثه، پالپ و سایر بخش‌های دهان و دندان قابل مشاهده هستند.yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

 1. لطفاً شوق خدمت نداشته باشید!

 2. حماس با دمپایی، اسیر اسرائیلی می‌گیرد

 3. پیشنهاد عجیب شریعتمداری به شورای نگهبان/ ابقای قالیباف در ریاست مجلس / آخرین گمانه‌زنی‌های انتخاباتی

 4. مقتدی صدر: سکوت بس است، سفیر آمریکا را اخراج کنید!

 5. "محسن هاشمی" کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 6. کافه سگ‌ها پلمب شد

 7. قالیباف مجدد بر کرسی ریاست مجلس نشست

 8. حسین شریعتمداری: آن روز دیده بودم این فتنه‌ها که برخاست

 9. توضیحات مدیرعامل اسبق بهشت زهرا درباره کفن ۲.۵ میلیونی

 10. اوباش عامل درگیری در بیمارستان خاتم الانبیاء زاهدان دستگیر شدند

 11. معترضان در استانبول کنسولگری رژیم صهیونیستی را به آتش کشاندند

 12. هاشمی: در اخبار دیدم که نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شده‌ام

 13. خاندوزی: ایران به رشد اقتصادی پایدار رسیده است

 14. اعتراف مهم بایدن در مورد ایران

 15. گردشگر آلمانی از اهرام ثلاثه مصر بالا رفت

 16. انصاری: حسن خمینی تصمیمی برای کاندیداتوری در انتخابات ندارد

 17. فعلا امکان تک نرخی کردن ارز وجود ندارد/ فاصله بین نرخ های ارز باید به حداقل برسد

 18. هرگونه خدمت به اتباع خارجی مجاز، منوط به داشتن بیمه درمان و حوادث است

 19. نتانیاهو: حمله به اردوگاه آوارگان رفح «اشتباه غم‌انگیزی» بود

 20. آمریکا: به فشار برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهیم

 21. بزرگراه بعثت و خیابان پاستور شرقی به نام شهید رییسی نامگذاری شد

 22. واکنش آمریکا به گزارش فصلی آژانس انرژی اتمی درباره ایران

پربحث‌های هفته

 1. بی‌بی‌سی: پهپاد ترکیه در شناسایی محل سقوط بالگرد رئیس‌جمهور ایران اشتباه کرد

 2. ابلاغ قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا دو هفته دیگر

 3. سردار رادان: رسیدگی به وضعیت حجاب مطالبه مردمی بود

 4. شهادت رئیسی و خودفرهیخته پنداری برخی از ما !

 5. پاسخی که شهید رئیسی به امانوئل مکرون داد

 6. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 7. ۶ نکته کلیدی درباره سقوط بالگرد رئیس جمهور/ یک کارشناس خبره صنعت هوایی توضیح می‌دهد

 8. برای مقاصد خود، از شهادت رئیس‌جمهوری هم نمی‌گذرند!

 9. گمانه‌زنی‌ها درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری/ انتقاد رسانه اصولگرا از سوءاستفاده انتخاباتی از شهادت رئیسی

 10. همه چیز برای فروش !

 11. چرخش راهبردی یک کشور عربی در مقابل ایران

 12. بازخوانی یک جنجال قابل‌تامل در ماجرای یافتن بالگرد رئیس جمهور

 13. لطفاً شوق خدمت نداشته باشید!

 14. سعید جلیلی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 15. نظرات برگزیده مخاطبان الف: شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ها باید پاسخگو باشد/ قدرت نظامی بالا باعث نتیجه‌دادن مذاکرات می‌شود

 16. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 17. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 18. حماس با دمپایی، اسیر اسرائیلی می‌گیرد

 19. او این چنین جاودانه شد

 20. «بیژن زنگنه» با این کارنامه رویش می‌شود نسخه هم بپیچد؟!

 21. پیشنهاد عجیب شریعتمداری به شورای نگهبان/ ابقای قالیباف در ریاست مجلس / آخرین گمانه‌زنی‌های انتخاباتی

 22. سانحه بالگرد شهید رئیسی و احتمالات/ «موج کوهستان» یعنی چه؟

 23. فرانکنشتاین خاورمیانه!

 24. جنایتکاری که حتی ظاهرسازی هم نمی کند!

 25. مقتدی صدر: سکوت بس است، سفیر آمریکا را اخراج کنید!

آخرین عناوین