باهنر: نباید به اندازه تورم حقوق ها افزایش یابد/ ۹۰ درصد منتخبان وظایف مجلس را نمی‌دانند

  4030125063 ۳۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: عده‌ای می‌گویند وقتی تورم ۴۰ درصد است چرا حقوق‌ها ۲۰ درصد افزایش می‌یابد نه ۴۰ درصد؛ باید پاسخ داد که نباید به اندازه تورم حقوق ها افزایش یابد.

باهنر: نباید به اندازه تورم حقوق ها افزایش یابد/ ۹۰ درصد منتخبان وظایف مجلس را نمی‌دانند

به گزارش ایرنا، محمد رضا باهنر رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری امروز(شنبه) در نشست شورای وحدت برای تحول که با حضور اعضای شورای وحدت و منتخبین مجلس یازدهم در مجتمع آدینه برگزار شد، با تاکید بر اینکه مجلس باید به اصول بپردازد و از حاشیه‌ها و فروع بپرهیزد، گفت: همانگونه که رهبر انقلاب فرموند مجلس مسئول تهیه نقشه راه و مشخص کردن استراتژی است و دولت باید در آن راه حرکت کند.

وی با توجه به تجربه طولانی حضورش در مجلس افزود: معمولا شرایط مجالس جدید به نحوی است که ۹۰ درصد از منتخبان جدید نه از اختیارات نمایندگی چندان اطلاعی دارند، نه وظایف را می دانند چیست و نه خیلی از امکانات مملکت باخبر هستند. آنها آمال و آرزوهایی دارند و تصور می‌کنند با قیام و قعود می‌توانند همه آنها را محقق کنند، اما به مرور متوجه می شوند امکانات کشور بسیار محدود است و به راحتی نمی‌توان همه ایده آل‌ها را عملیاتی کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تعریف مقام معظم رهبری از اصولگرایی که آن را امری بین "آرمانگرایی" و "واقع گرایی" بیان کردند، اظهار کرد: باید بین این دو نقطه بهینه را پیدا کرد و حداکثر آورده را داشت.

باهنر با بیان اینکه در برنامه هفتم توسعه ۳، ۴ هدف کلان وجود دارد، گفت: نخست رشد متوسط ۸ درصدی اقتصاد است.

وی با بیان اینکه در چهل سال اخیر GDP اقتصاد کشور ۲.۵ برابر و مصرف ۵ برابر شده است، اضافه کرد: مردم سوال می کنند، تورم و گرانی تا چه زمانی ادامه دارد، پاسخ آن این است که تا زمانی که تولید بر مصرف پیشی بگیرد. وقتی چنین شود این مسائل رفع می‌شود، اما اگر مصرف بر تولید پیشی داشته باشد همین وضع ادامه دارد.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین خاطر نشان کرد: اینکه رهبر انقلاب بیش از یک دهه است بر تولید تاکید می‌کنند به همین دلیل است که تولید از مصرف پیشی بگیرد.

باهنر اضافه کرد: مجالس می خواهند مسائل را عاطفی حل کنند، در حالی که با راه حل‌های عاطفی نمی‌توان مسایل را حل کرد. نمونه این وضعیت افزایش حقوق کارگران به اندازه نرخ تورم در دو سال گذشته بود که نتیجه آن اخراج ۲۰ درصد از کارگران بود. بنابراین حقوق‌ها را نمی توان به اندازه تورم اضافه کرد، چرا که هرچه حقوق‌ها اضافه شود تورم بیش از آن اضافه می‌شود.

وی با بیان اینکه سال ۸۰ با ۳ میلیون تومان می‌شد پراید خرید و سال ۹۰ با این مبلغ یک گوشی موبایل، و امسال این رقم بهای یک وعده غذای لاکچری است، تصریح کرد: ما با نفت بشکه ای ۹۰ دلار، سالیانه ۲۷۰ میلیارد دلار انرژی مصرف می کنیم. کارکرد انرژی برای تامین رفاه است، ما سالیانه ۲۷۰ میلیارد دلار انرژی مصرف می‌کنیم، اما رفاه ایجاد نمی‌کنیم، این معضل حداقل با۳ برنامه ۳ ساله یعنی ۹ ساله قابل حل است و راه حل آن صرفه جویی ۳۰ درصدی انرژی است، بدون اینکه ذره ای به رفاه مردم آسیب وارد شود. برای این کار هم دو اهرم مدیریتی یا قیمتی وجود دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام دومین هدف کلان برنامه هفتم را تک رقمی شدن تورم ظرف ۵ سال عنوان کرد و گفت: برای این کار باید تولید بر مصرف پیشی بگیرد و میزان رشد تولید بیش از مصرف باشد.

باهنر افزود در ژاپن اگر سالی ۱ درصد مصرف انرزی بالا برود بحران اعلام می‌کنند. ما سالی ۱۰ درصد افزایش مصرف داریم و به این دلیل نگرانیم با وجودی که در مجموع نفت و گاز رتبه اول دنیا را داریم؛ در تامین مصرف انرژی هم نگرانیم که آیا سال آینده می رسیم یا نه!

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اصلاح ضریب جینی از ۴۲ درصد به ۳۴ درصد را هدف دیگر برنامه عنوان کرد و افزود: این کار به لوازمی نیاز دارد و باید با مردم صحبت کرد و آنها را برای این کار آماده کرد و به مردم مشاوره داد.

باهنر با بیان اینکه با اجرای چندی پروژه ملی می‌توان به این هدف رسید، افزود: از جمله اینکه ما در جنوب ۲۷۰۰ کیلومتر ساحل آزاد رها با آبهای آزاد داریم. در حالی که اگر کشورهای دیگر ۱۰۰ کیلومتر چنین سواحلی داشتند استفاده بسیاری می کردند.

وی با بیان اینکه اگر بتوانیم ۵ تا ۱۰ هاب قوی اقتصادی در این مناطق داشته باشیم، با یک پنجم سواحل جنوبی می توانیم کل اقتصاد کشور را بچرخانیم، افزود: مثل هاب شیلات، پتروشیمی، خدمات دریایی، در حالی که سیاست‌های توسعه دریا محور ابلاغ شده و استفاده ما از دریا پایین است.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به وجود ۳ ناترازی عمده در حوزه انرژی، سیستم بانکی و صندوق های بازنشستگی، تاکید کرد: رفع این ناترازی ها راه حل دارد، اما هم شجاعت هم خرد می‌خواهد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۵۴۰۸۰۱۴:۰۷:۵۰ ۱۴۰۳/۱/۲۵
حقوق های نجومی مدیران چطور آیا تورم زا نیست؟ آیا خود شما با حقوق یک کارگر می توانی زندگی کنی!
مهدی۳۴۵۴۴۹۲۱۷:۰۶:۲۶ ۱۴۰۳/۱/۲۵
درود بر شماحرف حق زدی
علی۳۴۵۴۰۸۴۱۴:۰۸:۲۲ ۱۴۰۳/۱/۲۵
تشکر. اما یک سوال؟! با وجود تحریمهای ظالمانه و عدم ارتباط گسترده با دنیا، آیا مواردی که فرمودید امکانپذیره؟!
کارمند ساده۳۴۵۴۰۸۶۱۴:۰۸:۲۴ ۱۴۰۳/۱/۲۵
پس اول این قانون را که افزایش حقوق و دستمزد برابر با نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی و یا مرکز آمار است و دست گل امثال جنابعالی است را حذف و باطل کنید و قانون جدید، را جایگزین کنید و بعد هم این طور پستها که شما بعنوان رییس یک لابی گری قهار در مجلس با دریافت حقوق نجومی قانونی بدست آوردید را ، که باید از وظایف حکام و مدیران در نظام اسلامی باشد را قطع کنید و آنوقت امر به خوبی و نهی از بدی را از خودت شروع کن ، هر چند جمهور مردم شناختند، جنابعالی و اعتماد بهت نکردند و رای بهت ندادند.....
ح۳۴۵۴۴۰۷۱۶:۳۳:۳۴ ۱۴۰۳/۱/۲۵
واضافه شود : حقوق نمایندگان باید مانند سایر کارمندان باشد ،ماشین شخصی نه ،خقوق کارکنان دفتر نماینده بعهده خود نماینده است ،منزل رایگان نه ،وام صفر درصد نه و...
نعمت اله جوکارنامیوندی۳۴۵۴۱۲۲۱۴:۳۱:۳۸ ۱۴۰۳/۱/۲۵
قریب چهل سال هست که اقتصاد وفرهنگ جامعه ایرانی براساس ذهنیات وبافته های ذهنی شما ودوستانتان اداره وتبدیل به قانون می شود .چراآسمان ریسمان می کنید!؟
ناشناس۳۴۵۴۱۴۵۱۴:۴۴:۵۳ ۱۴۰۳/۱/۲۵
با تورم 50 درصدی افزایش 20 درصدی یعنی فقیرتر شدن کارگران و کارمندان..‌‌.
ناشناس۳۴۵۴۱۵۶۱۴:۴۸:۵۸ ۱۴۰۳/۱/۲۵
از زمانی که تئوری‌های بخت آزمایی بنام ارمغان بهزیستی و بعدها شرکت‌های هرمی گلدکوئیست و سپس بیت‌کوین مثل اختاپوس در جان اقتصاد ایران رسوخ کرد فقر و فلاکت در ایران رونق گرفت وقتی تئوری‌های سرمایه داری در ذهن کسی نهادینه بشه نمیتونه به مردم فکر کنه
عبدالهی۳۴۵۴۵۶۷۱۷:۳۲:۰۶ ۱۴۰۳/۱/۲۵
درود بر شما اگر قانون ازکجا آوردی را بجای مسله حجاب اجرا میکردند بی حجابی کل تمام میشد
ناشناس۳۴۵۴۱۷۶۱۵:۰۳:۳۳ ۱۴۰۳/۱/۲۵
واقعا ظلم به کارگران و مردم عادی در دستور کار ایشان بود اگر انتخاب می شد!
ناشناس۳۴۵۴۲۴۵۱۵:۳۱:۵۲ ۱۴۰۳/۱/۲۵
با چاپ پول افزایش حقوق یعنی تورم بیشتر
ناشناس۳۴۵۴۳۱۱۱۶:۰۱:۳۴ ۱۴۰۳/۱/۲۵
ایشون از ترس رای نیاوردن در تهران به شهر خودش رفت ولی همشهریهاش خوب شناختنش و بهش رای ندادند!
ناشناس۳۴۵۴۱۸۸۱۵:۰۹:۲۰ ۱۴۰۳/۱/۲۵
مردم هوشمندی به خرج دادند که به شما و نوبخت و امثالهم رای ندادند.
سلام۳۴۵۴۱۹۸۱۵:۱۲:۴۰ ۱۴۰۳/۱/۲۵
تا زمانیکه برخی مدیران فرق توسعه و اقتصاد وخدمت مردم را بلد نباشند وفقط بخواهند سلطه کنند و هر بلایی بر سر مردبیاورند نه تولید زیاد می‌شود نه امکانات به مردم می‌رسد .
ناشناس۳۴۵۴۲۰۷۱۵:۱۷:۴۵ ۱۴۰۳/۱/۲۵
همون دولت و مجلس عامل اصلی گرانی ارز هستند.یه نگاهی به سخنان حسین راغفر در برنامه پایش شبکه یک بندازید متوجه میشی که خود همین آقایان هستند که قیمت ارز رو هر روز بالاتر می برند.
ناشناس۳۴۵۴۲۱۳۱۵:۲۱:۴۳ ۱۴۰۳/۱/۲۵
این آقا چند سال است که یکی از تصمیم گیرندگان در مجلس بود چرا با این درایت که صحبت می کندنتونسته برای ملت کاری انجام دهد
ناشناس۳۴۵۴۲۴۶۱۵:۳۲:۰۴ ۱۴۰۳/۱/۲۵
چطور حقوقهای بعضی ها باید ده برابر تورم باشه
محمد۳۴۵۴۲۵۳۱۵:۳۵:۳۴ ۱۴۰۳/۱/۲۵
آقای باهنر چندین سال نماینده بودی نائب رئیس مجلس بودی الانم چندین ساله عضو مجمع تشخیص هستی چه قدم مثبتی بر داشتی داری برای حل مشکلات مردم که اکنون واسه کارگر غیره...نسخه میپیچن
ناشناس۳۴۵۴۲۸۰۱۵:۴۶:۵۵ ۱۴۰۳/۱/۲۵
جواب نجابت مردم این هست؟
سیدمحمدرضا۳۴۵۴۲۸۳۱۵:۴۷:۵۶ ۱۴۰۳/۱/۲۵
آقای باهنرخودت چقدرحقوق می گیری آیاتورم ایجادنمیشود همه امکانات برای مسئولان است آنوقت افزایش حقوق کارگران تورم زاست
رفیع زاده۳۴۵۴۲۹۰۱۵:۵۰:۲۷ ۱۴۰۳/۱/۲۵
آقای باهنر که سالها در مجلس بوده،چه کار مفيدي انجام داده اکنون که مردم او را نخواسته‌اند .
ناشناس۳۴۵۴۲۹۳۱۵:۵۱:۴۵ ۱۴۰۳/۱/۲۵
بابا باید بیشتر از تورم حقوق را اضاضه کنی تنها حقوق خودتان را چندین برابر می کنید
ناشناس۳۴۵۴۲۹۷۱۵:۵۳:۳۵ ۱۴۰۳/۱/۲۵
همچین صحبت میکنی چهل سال بر مسند کرسی بودی کاری انجام ندادین بعد نمیدونم اینا وقتی انتحاب نمیشن میشن تئوریسین مردمی واقتصاددان
ناشناس۳۴۵۴۳۰۷۱۵:۵۹:۳۶ ۱۴۰۳/۱/۲۵
جناب آقای باهنر یک سیاستمدار کهنه کار هست ،حالا چرا شخص شما در دوران نظارتی که داشتید جلو خروج ارز مملکت نگرفتی ، جلو رانت را نگرفتی خیلی چرا هست که باید پاسخ دهی.
ناشناس۳۴۵۴۳۰۸۱۵:۵۹:۵۵ ۱۴۰۳/۱/۲۵
به جای کاهش قدرت خرید کارگران برای کنترل تورم ناشی از کسری بودجه، سیاست انضباط مالی توسط دولت اجرا شود و از دادن بودجه به شرکت‌ها و مؤسسات رانتی که کارایی اقتصادی ندارن پرهیز شود.
ناشناس۳۴۵۴۳۴۸۱۶:۱۵:۳۴ ۱۴۰۳/۱/۲۵
هر وقت مثل عموم مردم پایین تر میدان انقلاب و با حقوق زیر 20میلیون زندگی کردید، مستاجر ی کردید، بعد نسخه بپیچید.
امید۳۴۵۴۳۵۸۱۶:۱۹:۳۲ ۱۴۰۳/۱/۲۵
جناب باهنر تو دیگه چرا ۴۰سال در راس قدزت بودی
محمد۳۴۵۴۳۶۰۱۶:۲۰:۱۰ ۱۴۰۳/۱/۲۵
افزایش ندن بشرط اینکه تمام مسئولین هم با حقوق کارگر معیشت بگذرونن
ناشناس۳۴۵۴۳۶۵۱۶:۲۱:۴۳ ۱۴۰۳/۱/۲۵
حقوق کارگر چند درصد از هزینه تولید کالاها رو شامل میشه؟
ناشناس۳۴۵۴۳۸۶۱۶:۲۷:۵۸ ۱۴۰۳/۱/۲۵
بحث افزایش تورم با افزایش حقوق ها معادل تورم واقعی تئوری نخ نمایی شده الان سالیان ساله که افزایش حقوق ها کمتر از تورم بوده اما تورم افزایشی بوده و کم نشده
هوشیار۳۴۵۴۳۹۰۱۶:۲۸:۵۹ ۱۴۰۳/۱/۲۵
اگه افزایش حقوق ها عامل اصلی تورمه حذفش کنین
ناشناس۳۴۵۴۳۹۴۱۶:۲۹:۴۵ ۱۴۰۳/۱/۲۵
فرمایشات شما کاملا معقول هست امید که به درجه ای ازعلم وازادگی وشجاعت برسیم که محقق بشه پایدار باشید
ناشناس۳۴۵۴۴۲۵۱۶:۳۹:۱۴ ۱۴۰۳/۱/۲۵
۱۰ سال تورم ۴۰ درصدی و افزایش حقوق ۲۰ درصدی یعنی یک پنجم شدن اندازه سفره کارگران و ۴۵ سال افزایش تورم ۴۰ درصدی و افزایش حقوق ۲۰ درصدی یعنی یک هزارم شدن اندازه صفره کارگران
سردار۳۴۵۴۵۱۵۱۷:۱۴:۲۹ ۱۴۰۳/۱/۲۵
شما خودتان حقوقتان به مردم اعلام کنید.
ناشناس۳۴۵۴۵۲۸۱۷:۱۸:۱۴ ۱۴۰۳/۱/۲۵
علت تورم افسارگسیخته بانک ها هستند چون بانک ها هیچ دارایی از خودشان ندارند ولی پول مردم را میگیرند و سپس با نزول بالایی این پول را به گردش درمیاورند
ناشناس۳۴۵۴۵۴۴۱۷:۲۳:۲۶ ۱۴۰۳/۱/۲۵
افزایش حقوق به اندازه تورم نباشه ولی افزایش قیمت کالا و خدمات چند برابر بشه .؟؟
ناشناس۳۴۵۵۲۵۰۰۰:۱۴:۴۶ ۱۴۰۳/۱/۲۶
حقوق همه مدیران دو تا سه برابر شده در این مورد چی می گی خدا رو شکر رای نیاورد ی
ناشناس۳۴۵۵۲۹۸۰۰:۵۱:۳۲ ۱۴۰۳/۱/۲۶
الحمدالله که مردم به شما رای ندادند
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 2. حالا زمان مذاکره است

 3. لحظۀ پیداشدن لاشه بالگرد توسط تیم پهپادی

 4. محل بالگرد رئیس جمهور پیدا شد/ شهادت رئیس جمهور به همراه همراهانشان

 5. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 6. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 7. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 8. شهادت رییس جمهور در حادثه بالگرد/ پیام‌های تسلیت شخصیت‌ها در پی شهادت رئیسی

 9. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 10. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 11. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 12. تعطیل کردن شنبه از یک مجلس انقلابی بعید بود/ اکثر مردم ارتباط اقتصادی با خارج ندارند

 13. آیا واقعاً آزادسازی قیمت‌ها تنها راه است؟

 14. چراغ سبز دولت به ارز آزاد؟!

 15. خوشحالی مجری شبکه ۱۴ اسرائیل از خبر شهادت رئیس جمهور ایران

 16. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 17. پاسخ حماس به توهم صهیونیست ها

 18. پلیس این ۵ گروه را طبق لایحه حجاب باید بازداشت کند

 19. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 20. شناسایی هویت شهدای سانحه بالگرد رئیس‌جمهور/ تایید سوختگی پیکرها/ آیت‌الله آل‌هاشم یک‌ساعت پس از حادثه زنده بوده است

 21. عملکرد سیاه آمریکا در تحریم ها از نگاه ظریف/ توضیحاتی درباره انتخابات ریاست جمهوری/ آرامش در بازار ارز

 22. سخت، اما گذرا...

 23. رئیس جمهور: باید گره های ذهنی در رابطه با تشکیل خانواده و افزایش جمعیت باز شود

 24. خاری در چشم دشمنان

 25. از کوه خواری تا سیل غافلگیرانه در مشهد

پربحث‌های هفته

 1. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 2. حالا زمان مذاکره است

 3. محل بالگرد رئیس جمهور پیدا شد/ شهادت رئیس جمهور به همراه همراهانشان

 4. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 5. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 6. شهادت رییس جمهور در حادثه بالگرد/ پیام‌های تسلیت شخصیت‌ها در پی شهادت رئیسی

 7. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 8. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 9. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 10. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 11. شناسایی هویت شهدای سانحه بالگرد رئیس‌جمهور/ تایید سوختگی پیکرها/ آیت‌الله آل‌هاشم یک‌ساعت پس از حادثه زنده بوده است

 12. عملکرد سیاه آمریکا در تحریم ها از نگاه ظریف/ توضیحاتی درباره انتخابات ریاست جمهوری/ آرامش در بازار ارز

 13. سخت، اما گذرا...

 14. رئیس جمهور: باید گره های ذهنی در رابطه با تشکیل خانواده و افزایش جمعیت باز شود

 15. خاری در چشم دشمنان

 16. آیت‌الله علم‌الهدی: ولایت مقدم بر عدالت است

 17. رحیم‌پور ازغدی: قبلا به شوخی می‌گفتند کاخ سفید را حسینیه می‌کنیم الان اما در حال رخ دادن است

 18. آنچه دشمن درباره "شهیدِ جمهور" نمی فهمد

 19. انتخاب هیئت رئیسه مجلس خبرگان/ انتقاد ربیعی از بی‌اخلاقی‌ها در فضای مجازی درباره شهادت رئیسی

 20. مخالفت آیت‌الله سبحانی با تعطیلی شنبه

 21. رئیس دفتر رئیس جمهور:در این ۴۵ روز، کار ۴۵۰ روز را انجام می‌دهیم

 22. دیپلمات جانباز شهید ...

 23. محل تدفین شهید آیت‌الله رئیسی مشخص شد/ اقامه نماز رهبر انقلاب بر پیکر رئیس‌جمهور و همراهانش

 24. رهبر انقلاب: ایران خدمتگذار صمیمی، مخلص و باارزشی را از دست داد/ اینجانب پنج روز عزای عمومی اعلام می‌کنم

 25. اطلاعیه اداره‌کل زندان‌های اصفهان درباره توماج صالحی

آخرین عناوین