آزمونی بزرگ برای دولت رئیسی

یوسف مشفق، گروه اجتماعی الف،   4021226083 ۳۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
آزمونی بزرگ برای دولت رئیسی

مسئله دستمزد کارگران برای سال جدید و تعیین رقمی که کرامت جامعه عظیم کارگری را به یغما نبرد،  یکی از آزمونهای مهم برای دولت و رئیس‌جمهوری است که تصویر برساخته از آنان با مردم‌گرایی و حمایت از ضعفا گره خورده است . هر چند که پیش از بزنگاه کنونی هم نقدهای بسیاری به برخی سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های دولت سیزدهم وجود داشت اما حالا دیگر هیچ بهانه‌‌ای پذیرفته نیست و مسئله تعیین دستمزد کارگران برای سال 1403 و نوع مواجهه دولت با آن، فصل‌الخطاب خواهد بود. حمایت دولت از جامعه کارگری یا بالعکس رویکرد اصلی آن را مشخص خواهد کرد.

قشر کارگر مطالبه‌ای جز برخورداری از حداقل‌ها برای داشتن یک زندگی شرافتمندانه نداشته اما دست‌اندازهای بسیاری را پیش‌روی خود می‌بیند و ظاهرا اجماع همه‌جانبه‌ای در مقابل رسیدن به حقوق انسانی آنان وجود دارد و به همین دلیل نیازمند پشتیبانی نهاد قدرتمندی چون دولت است.

کارگر خواهان این است که در طوفان تورمی مهیبی که چند سالی است گریبانگیر جامعه شده و قدرت خریدش دائماً در حال تنزل است، بتواند قوت روزمره خود و خانواده‌اش را تهیه کند و حتی به حداقل‌ها هم راضی است اما متاسفانه  گاهی خواسته‌های به‌حق کارگران با توجیهاتی عجیب نادیده گرفته می‌شود. در این سال‌ها کم نشنیده‌ایم که افزایش دستمزد کارگران را با بهانه هایی چون افزایش نقدینگی و پدیدآمدن تورم تئوریزه کرده و متاسفانه دولت‌های مختلف با هر نگاه سیاسی هم به این توجیه‌تراشی‌ها ایمان آورده‌ و دستمزدها فاصله بسیار زیادی با آنچه که نیازمند گذران زندگی است، داشته اما حالا که مدت مدیدی است بی‌اعتباری این توجیهات نمایان شده و سرکوب مزدی با کاهش تورم همراه نشده، دیگر بی‌عملی دولت پذیرفته نیست.

اگر در برهه کنونی دولت با ایده پایین‌نگه داشتن دستمزدها همراه شده و تلاشی برای ارتقای وضعیت معیشتی مزدبگیران نکند، مشخص خواهد شد که هیچ تفاوتی با دولت‌های قبل از خود ندارد. دولت سیزدهم و شخص رئیس‌جمهور باید ثابت کنند که قطب‌نمایشان به کدام سمت است. 

دولت سیزدهم باید ثابت کند به طبقه کارگر  هم چشم دارد؛ طبقه‌ای که وفادارترین قشر به نظام سیاسی محسوب شده و توجه به آنان مصادف است با مستحکم‌شدن پایه‌های قدرت و افزایش اعتماد عمومی. دولت سیزدهم و شخص رئیس‌جمهور در اندک فاصله باقی‌مانده آزمونی بزرگ و بسیار مهم را در پیش دارند و نوع مواجهه آنان با مسئله دستمزد، بسیاری از مسائل را عیان کرده و اتمام حجتی بزرگ با خیل عظیم کارگران محسوب می‌شود. باشد که در این بزنگاه مهم، مهر قبولی پای کارنامه دولت ثبت شود.

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۲۶۹۹۳۰۹:۰۸:۵۶ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
آن موقع کارفرما باید از کجا با چنین اوضاع آشفته اقتصا ی حقوق پرداخت کنه.دولت دستش تو جیب مردمه با انواع و اقسام مالیات و ارزش افزوده و گران کردن همه چیز. شرکت ها و کارخانه های واقعا خصوصی چه کنند‌خود دولت بیمه و مالیات و انواع عوارض را به شدت برای آنها بالا برده..دولت کمک که نمی کند هیچ پایش را ردی گلوی آنها بیشتر فشار می دهد.شما آنوقت از کرامت می گویید ..مردم خودشان بیشر هوای هم را دارند و شما و دولت چطور.‌
ناشناس۳۴۲۷۱۲۵۱۱:۲۲:۳۸ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
کارفرمایان در سال گذشته بیش از 60 تا 70 درصد به نرخ کالا و خدمات خود افزوده اند از محل همین افزایش تامین کنند
ناشناس۳۴۲۷۴۵۷۱۴:۰۱:۱۴ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
شما مواد اولیه و هزینه تولید و عوارض و مالیات و فروش نرفتن اجناس به خاطر قدرت خرید مردم و ووووو را هم ببین..اقتصاد علم است و شعار و دستور نیست.با دلار 60 هزار تومانی شما مگه می توانید تولیدات خود را بفروشید.اصلا می توانید مواد اولیه تهیه کنید..
ناشناس۳۴۲۷۱۶۹۱۱:۴۹:۳۱ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
کارفرما همگام با افزایش تورم قیمت محصولاتش رو هم بالا میبره. بقیه هزینه ها رو هم میکشه روی جنس.شما نگران کارفرما نباش.
ناشناس۳۴۲۷۲۵۱۱۲:۴۰:۰۴ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
حقوق کارگر صفر شود آیا قیمت کالا را صفر میکنید!؟ بازی با کلمات دیگر موثر نیست
ناشناس۳۴۲۷۳۶۵۱۳:۲۷:۳۸ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
کارفرمای محترم باید توجه داشته باشید عمده جمعیت ایران کارگر هستند و آنها باید کالاهای شما را خریداری کنند اگر کارگر یک سوم سبد معیشت حقوق بگیرد یعنی کالای کمتری می‌خرد و رکود تورمی در کشور حکفرما مبشود امری که در سال جاری رخ داد و علیرغم رکود تورم داشتیم که قطعا به ضرر شماست
ناشناس۳۴۲۷۴۸۱۱۴:۱۱:۱۶ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
سری به قیمت اقلام غذایی بیاندازید.سری به اجاره خانه و بی خوابی سرپرست خانواده ها برای هزینه زندگی بیاندازید..
ناشناس۳۴۲۶۹۹۵۰۹:۱۲:۱۹ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
رییسی تقریبا از هیچ ازمونی سربلند بیرون نیامده.
ناشناس۳۴۲۷۰۷۱۱۰:۳۵:۳۸ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
برعکس
ناشناس۳۴۲۷۴۱۲۱۳:۴۴:۰۰ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
واقعا که همه کارها را بر عکس انجام داده
ناشناس۳۴۲۶۹۹۷۰۹:۱۴:۲۷ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
دولت سیزدهم تمامی برنامه هاش ضد جامعه کارگری ست چجوری شما میگید حامی طبقه کارگر هست، شما کافی یکبار برنامه پنج ساله دولت رو که امسال مجلس تصویبش کرد بخونید متوجه میشوید، کجای دنیا به یکباره پنج سال سن بازنشستگی رو افزایش میدهند، قوانینی که در رابطه بین کارفرما وکارگر جدیدا ابلاغ ویا تصویب شده رو یکبار مطالعه بفرمایید، متوجه منظورم میشوید. دولت حامی جامعه کارگری.....
ناشناس۳۴۲۷۰۰۴۰۹:۲۶:۲۵ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
این دولت بغیر از خالی کردن جیب مردم راه حل دیگری برای کسب درامد بلد نیست
ناشناس۳۴۲۷۰۲۵۰۹:۵۸:۰۰ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
دوقطبی سازی و دوگانه سازی کاذب بین حقوق بگیرها از جمله کارگران و کارمندان !!!!
محسن۳۴۲۷۰۲۷۱۰:۰۲:۰۶ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
با تشکر از مطلب کامل درست نویسنده من به عنوان یک کارگر که هیج ماوای دیگری بجز دولت نداریم اگر دولت هم دست حمایت خود را بردارد دیگر هیچ امیدی باقی نمی‌ماند و شعار دولت مستضعفین هم با همین قشر پایمال میشود
ناشناس۳۴۲۷۰۲۸۱۰:۰۳:۳۸ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
نماینده کارگران به فکر خودشان نیستند با دستمزد یکسان برای کل کشور اما خیلی از مناطق هزینه زندگی فرق دارد با جاهای دیگر
ناشناس۳۴۲۷۲۵۰۱۲:۳۸:۲۰ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
شما هم نیستید مزد منطقه ای برای افزایش مزد کارگران مطرح نشده بلکه برای کاهش بیشتر مطرح شده به زودی با کاهش میزان کارگران شما کارگر گیرت نمیاد
ناشناس۳۴۲۷۰۳۲۱۰:۰۶:۴۱ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
با این وزیر کار که کاملا ثابت کرده کارگر ستیز هست و اومده که منافع کارفرمایان را حفظ کنه.
ناشناس۳۴۲۷۰۴۱۱۰:۱۳:۳۴ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
اصولا دفاع از اقشار آسیب پذیر در حد حرف باقی میماند.
ناشناس۳۴۲۷۰۴۳۱۰:۱۵:۰۱ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
جواب آزمون از حالا مشخص است.
ناشناس۳۴۲۷۰۴۵۱۰:۱۶:۲۷ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
البته کارمندان هم اغلب وضعیت بدی دارند و فقط ۱۸ درصد افزایش حقوق با این تورم قرار است تعلق بگیرد پس دولت رییسی پیشاپیش در آزمون مردود شده.
ناشناس۳۴۲۷۰۵۱۱۰:۱۸:۲۶ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
دولت رییسی دستور بده ۱۰۰ درصد افزایش برا کارگر چه سودی داره جز بیکاری.
ناشناس۳۴۲۷۱۲۴۱۱:۲۱:۱۳ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
کدوم بیکاری سال گذشته که یک سوم تورم افزایش داشت اشتغالی ایجاد شد
ناشناس۳۴۲۷۰۵۷۱۰:۲۶:۳۲ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
رئيسي حقوق كارگران وكارمندان كه دراين سالها به زيرخط فقر رفتن رو زياد كنه!
ناشناس۳۴۲۷۰۹۳۱۰:۵۲:۴۴ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
من به عنوان کارفرما اعلام میکنم ما جامعه کارفرمایان کاملا با مشکلات معیشت کارگران محترم آشنا هستیم ولی متاسفانه با سیاست افزایش دستمزد حتی پنج درصد ما مجبور هستیم با افزایش قیمت محصول جبران کنیم که این یعنی مستقیما اثر بر معیشت کارگر خواهد گذاشت شما نموداری از افزایش حقوق ده سال گذشته با افزایش قیمت رسم کنید و رابطه مستقیم این دو را با هم متوجه خواهید شد به نظر ما دولت باید سوبسید غیر از وجه نقد در اختیار کارگر قرار دهد تا شاید قسمتی از این مشکلات حل شود و مورد دیگر این که با کمبود نیروی انسانی کارفرمایان سال گذشته جهت جذب کارگر مجبور به اضافه پرداخت شدند یعنی قیمت نیروی کار هم با کمبود عرضه خودبخود افزایش میابد .
صدای ملت۳۴۲۷۱۴۲۱۱:۳۸:۱۲ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
با سلام. بهتره بجای پیشنهاد شما،دولت حقوق کارگران را افزایش دهد ولی بجای آن معافیت های مالیاتی کارفرمایان را هم افزایش دهد تا بدین ترتیب نظر شما وکارگران هر دو تامین شود.
ناشناس۳۴۲۷۲۳۸۱۲:۳۲:۵۰ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
آقای کارفرما سال گذشته 20 درصد روی حقوق کارگر گذاشتی 60 درصد روی جنست گذاشتی اون موقع چرا به فکر کارگر نبودی الان هم نیستی تاثیر حقوق کارگر کمتر از 10 درصد است
ناشناس۳۴۲۷۲۴۴۱۲:۳۵:۳۸ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
در 20 سال آینده به دلیل کمبود نیروی کار حتی سرباز برای دفاع از نوه نتیجه شما سرمایه داران نخواهد بود و نوادگان شما تاوان ظلم شما را خواهند داد
ناشناس۳۴۲۷۰۹۹۱۰:۵۶:۲۱ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
دولت رئیسی ، دولت کمرشکن قشر کارمند، کارگر و بازنشسته در یک کلام.
ناشناس۳۴۲۷۱۳۵۱۱:۳۴:۵۵ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
قدرت خرید فرقی نکرده با سال قبل
ناشناس۳۴۲۷۲۳۴۱۲:۳۱:۰۰ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
کمتر شده
ناشناس۳۴۲۷۲۵۵۱۲:۴۰:۵۹ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
دوست عزیز! هوادار دولت رئیسی هستی، باش. ولی واقعیتها را قلب نکن. در این سه سال با توجه به تورم بالای ۴۰ درصد، قدرت خرید من بازنشسته هر سال حد اقل ۲۰ درصد کاهش یافته است.
ناشناس۳۴۲۷۱۲۳۱۱:۲۰:۰۵ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
آنچه مشخص است دولت رییسی مدافع شدید طبقه سرمایه دار است و تئوری های اقتصادی این دولت توسط دو عضو کابینه یعنی آقایان خاندوزی و منظور که به هیچ وجه در حوزه تخصصی خود موفق نبوده اند تدوین شده است آقایان خاندوزی و منظور بفرمایند چرا نرخ بهره را 30 درصد تعیین ولی نرخ افزایش حقوق را 20 درصد منصفانه می دانند چرا به سبد معیشت توجه نمی‌شود چرا متوجه کمبود و فرار نیروی متخصص به علت سطح پایین حقوق نیستند
ناشناس۳۴۲۷۲۴۵۱۲:۳۵:۴۳ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
سالی که نکوست از بهارش پیداست! افزایش ۲۰ درصدی حقوق بازنسشستگان توسط دولت به همراهی مجلس، نوید؟! افزایش ۲۲ در صدی حقوق کارگران که در دیدگاه وزیر متولی بازنشستگان و کارگران وجود دارد، را میدهد. رفتار سالهای قبلی این دولت نشان میدهد که از دولت سیزدهم آبی برای کارگران و بازنشستگان گرم نشده و نخواهد شد.
ناشناس۳۴۲۷۵۵۷۱۴:۴۰:۰۸ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
اول تورم کم کن بعد دنبال افزایش بیشتر باش!
سعید۳۴۲۷۳۲۳۱۳:۱۴:۰۸ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
واقعیت اینه که شرایط کشور در حال حاضر خیلی پیچیده شده از یک طرف، به علت تورم، کارگر تحت فشار هست. از یک طرف، برخی کارفرمایان با توجه به ضعف بازار، عادت کردن به دستمزد پایین کارگر و در نتیجه پنهان کردن ضعف های مدیریتی خود و کهنگی و استهلاک بالای دستگاههایی که باز هم به علت تورم امکان خرید جنس نو و کم استهلاک را ندارند، تحریم هایی که باعث فشار به دولت و در نتیجه افزایش دریافتی های قانونی از تولید کننده شده نامدیریتی و بی برنامگی و ضعف مدیریتی بدنه دولت و بی انگیزگی کارمندان دولت یارانه بنزین و گازوییل و وجه نقدی که مثل خوره، داره اعتبارات دولت رو میبلعه بانکهای ناتراز و سودجو و .... باعث شده که هیچی با هیچی نخونه.
ناشناس۳۴۲۷۴۷۳۱۴:۰۷:۵۱ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
جالب اینکه دولت مستقر رییسی وعده حل تمام این مشکلات رو داده بود. اما معلوم شد این دولت هم نه کاره ای است و نه توان حل مشکلات رو داره.
ناشناس۳۴۲۷۴۲۹۱۳:۴۹:۱۶ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸
به نظر من دولت رئیسی در این 3 سال خیلی ضعیف عمل کرده دستاورد خاصی هم نداشته
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. طرح عفاف و حجاب از امروز در تهران

 2. تصاویری از اجرای طرح عفاف و حجاب در تهران

 3. اعتماد کنید و مطمئن باشید

 4. نظرات برگزیده مخاطبان الف: وضعیت حجاب، حاصل کم‌کاری چهل‌ساله است/ باید برای مبارزه با سگ‌های ولگرد فکری کرد

 5. نماز جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام صدیقی اقامه می‌شود

 6. این صدای اقتدار ایران است ...

 7. تنبیه متجاوز آغاز شد /حمله موشکی و پهپادی ایران به اسراییل

 8. نظر باباطاهر عریان درباره دلار !

 9. ارژنگ امیرفضلی و زندگی در شرایط سختِ تورنتو

 10. یک نکته قابل‌تامل در مورد توسعه قدرت نظامی ایران

 11. وحدت ملی با وعده صادق

 12. آنچه اسرائیل در مورد "وعده صادق" نمی گوید

 13. دومین روز بزرگ تاریخ معاصر ایران

 14. استخوانی در گلوی اسرائیل!

 15. پشت‌پرده عقب‌نشینی صهیونیست ها از غزه

 16. آیت الله صدیقی: عذرخواهی می‌کنم که با غفلت و کم توجهی باعث هجمه به ملت ایران شدم

 17. هیات علمی یا کارخانه چاپ مقاله !

 18. درگیری لفظی علی دبیر و پیمان یوسفی روی آنتن زنده: شما تنت میخاره!

 19. اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه در خصوص حمایت از رژیم صهیونیستی در فضای مجازی

 20. باهنر: نباید به اندازه تورم حقوق ها افزایش یابد/ ۹۰ درصد منتخبان وظایف مجلس را نمی‌دانند

 21. تصاویری از نمازجمعه تهران به امامت حجت‌الاسلام کاظم صدیقی | کدام چهره‌های سیاسی و نظامی به نمازجمعه رفتند؟

 22. حمایت افکار عمومی ایران از حمله به اسرائیل

 23. هیچ گاه اعتراف نمی کند، چون...

 24. «برجام» در موزه تاریخ ؟!

 25. رئیسی: فعالان اقتصادی از عددسازی‌ها در بازار نگران نباشند  

آخرین عناوین