ایران برخلاف آمریکا نیروهای تحت امر و وکالتی در منطقه ندارد

  4020829051

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه گروه‌های مقاومت در منطقه تحت امر ایران نیستند، گفت: برخلاف آمریکا که به همپیمانان خود امر می‌کنند، ایران نیروهای تحت‌امر و وکالتی در منطقه ندارد.

ایران برخلاف آمریکا نیروهای تحت امر و وکالتی در منطقه ندارد

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر کنعانی در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران با اشاره به حوادث غزه، اظهار داشت: به روح بیش از ۵ هزار شهید کودک فلسطینی در سنین مختلف از جمله نوزادان نارس در بیمارستان شفا ادای احترام می‌کنم. آرزوی سلامتی برای چند ده هزار مجروح فلسطینی که جمع زیادی از این مجروحان از کودکان فلسطینی هستند، دارم. این روزها روزهای تلخی برای کودکان مظلوم فلسطینی است. قلب ما داغدار وضعیت اسف بار در غزه است.

وی در مورد تحریم کالاهای اسرائیلی افزود: اساساً ورود کالاهای تولید شده توسط شرکت‌های صهیونیستی که به نحوی برخی از آنها دارای سهام صهیونیستی هستند، ورودشان به ایران براساس قوانین ممنوع است. در چارچوب این احتمال که برخی از شرکت‌ها با روش‌های مختلف تجاری و غیراصولی کالاهایی را به صورت بی نام و یا گمنام و وابسته به شرکت‌های صهیونیستی هستند، وارد کنند، دستگاه دیپلماسی با همکاری سایر دستگاه‌های ذیربط موظف به بررسی اینگونه شرکت‌هاست.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: شرکت‌هایی که احتمالاً کالاهای آنها وارد ایران می‌شود فهرست آنها به دستگاه‌های ذیربط داده شده است.

کنعانی در مورد ادعای حمله به مواضع آمریکا در اقلیم کردستان، گفت: گروه‌های مقاومت در منطقه تحت امر ایران نیستند بلکه نماینده ملت‌ها و دولت‌های خود هستند. آمریکا به جای اتهام زنی به ایران بررسی دقیق‌تری کند که چرا مورد نفرت ملت‌هاست. گروه‌های مقاومت در عراق و سوریه و منطقه براساس مصالح ملت‌های خود تصمیم می‌گیرند. برخلاف آمریکا که به همپیمانان خود امر می‌کنند ایران نیروهای تحت امر و وکالتی ندارد.

وی در مورد اقدامات ایران برای شکایت از اسرائیل در دیوان بین المللی کیفری، افزود: رژیم صهیونیستی به طور مستمر در طول بیش از ۴۰ روز گذشته مرتکب جنایات جنگی بی شماری شده است. نقض فاحش حقوق بشر و کوچاندن اجباری بخشی از مردم فلسطین و غزه و اقدام به جنایات دست جمعی مردم بدون هیچ‌گونه تفکیک میان نظامیان و غیرنظامیان، کشتار بیش از ۱۵ هزار نفر از شهروندان که براساس آمار سازمان ملل متحد بیش از ۷۰ درصد شهدا کودکان و زنان بودند، همگی نشان‌دهنده ارتکاب جنایت توسط رژیم صهیونیستی است. دیوان کیفری بین المللی هم در رسیدگی به این جنایات مشکل صلاحیتی ندارد. از چندی قبل هم پرونده‌های اسرائیل در این دیوان باز است. بارها در نشست‌های مختلف این خواسته را مطرح کرده ایم که دیوان بین المللی کیفری براساس شکایت‌هایی که دریافت کرده ورود کند. البته سوابق عملکرد گذشته دیوان نشاندهنده یک عملکرد موفق نبوده است.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد ادعای آژانس در مورد افزایش ذخایر اورانیوم ایران، تصریح کرد: فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز ایران مبتنی بر همکاری‌هایی است که با آژانس دارد و مبتنی بر ان پی تی است. طرح مباحثی از این دست با انگیزه‌های دیگری صورت می‌گیرد و این دیدگاه‌ها فنی نیست. مجامع بین المللی در ارتباط با توانایی‌های هسته‌ای غیرقانونی اسرائیل مسؤولیت دارند. اظهارات وزیر کابینه نتانیاهو مبنی بر استفاده از بمب اتم هیچ تردید باقی نگذاشته که رژیم صهیونیستی دارای انواع سلاح‌های اتمی است‌.

وی در مورد ادعای یک مقام آمریکایی در کنگره در مورد مسدود سازی اموال ایران در قطر گفت: کنگره آمریکا بیش از اینکه نماینده ملت آمریکا باشند؛ حافظ منافع رژیم صهیونیستی هستند و منافع ملت آمریکا را زیرپای رژیم صهیونیستی قربانی کرده‌اند لذا برای اینگونه اظهارات ارزشی قائل نیستیم.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد دیدار ریابکوف و باقری، گفت: با توجه به عضویت ایران در بریکس و آغاز ریاست دوره‌ای روسیه در این گروه از ابتدای سال ۲۰۲۴ میلادی، سفر ریابکوف به تهران انجام شد. گفتگوهایی در چارچوب همکاریهای دوکشور در گروه بریکس صورت گرفت. همچنین برخی مسائل دوجانبه ای منطقه‌ای و بین المللی مورد گفتگو قرار گرفت. در مورد موضوع تحریم‌ها هم گفتگوهایی انجام شد.

کنعانی در مورد اقدامات وزارت خارجه در رایزنی با کشورهای اسلامی برای قطع روابط سیاسی با اسرائیل، افزود: ایران در چارچوب رویکرد اصولی و نیز حمایتی خود از ملت فلسطین و در چارچوب بخشی از تلاش‌های دیپلماتیک خود در توقف جنایات جنگی با کشورهای اسلامی مشورت‌های مستمری را انجام می‌دهد. تحریم رژیم صهیونیستی از سوی کشورهای اسلامی خواسته ملت فلسطین است که این موضوع مورد توجه دستگاه وزارت خارجه است. دولت‌ها و ملت‌های اسلامی وظایف ویژه ای در حمایت از ملت فلسطین دارند.

وی در مورد عملکرد آژانس بین المللی انرژی اتمی در عمل به تعهدات گفت: همکاری یک مسیر دوطرفه است. به تداوم همکاری‌ها با آژانس بین المللی اتمی پایبند هستیم. در مقابل تعهدات ما، آژانس هم تعهداتی دارد که باید عمل کند.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد همکاری مصر با ایران برای ارسال کمک‌های بشردوستانه گفت: همانند بسیاری از کشورهای دنیا کمک‌های انسان دوستانه خودمان را با هماهنگی قبلی با مصر برای غزه ارسال کردیم. در نتیجه عدم همکاری رژیم صهیونیستی با مصر بسیاری از کمک‌ها از گذرگاه رفح عبور نکرده است. شاید به طور روزانه تماس‌ها بین هلال احمر ایران با مسؤولان مصر ادامه دارد. متأسفانه در نتیجه مصونیت سوال برانگیزی که برخی طرف‌های دنیا ایجاد کرده اند، این رژیم جلوی ارسال کمک‌ها را می‌گیرد. حجم کمک‌هایی که تاکنون عبور کرده بسیار ناچیز است و تنها روزانه ۲۵ الی ۴۰ کامیون امکان عبور از گذرگاه رفح را دارند.

کنعانی در مورد اظهارات وزیر خارجه مبنی بر فاز اول گسترش جنگ توسط گروه‌های مقاومت، گفت: آنچه آقای وزیر اعلام کردند ناظر بر وضع موجود فلسطین و غزه است. گروه‌های مقاومت، رژیم صهیونیستی را تهدیدی علیه کل منطقه تلقی می‌کنند. در صحنه میدان می‌بینیم که در صورت استمرار جنایات، شاهد بازگشایی صفحه جدیدی از درگیری‌ها در منطقه خواهیم بود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا ادعا کرده اند هر کریدوری که در قفقاز با توسل به زور و با مشارکت ایران ایجاد شود با پاسخ قاطع واشنگتن مواجه خواهد شد و همچنین ادعا کردند که کریدور زنگزور قطعاً از خاک ارمنستان عبور می‌کند، تصریح کرد: آمریکایی‌ها بزرگ‌تر از دهان خود صحبت می‌کنند و مسائل قفقاز هیچ ارتباطی به آن‌ها ندارد. همکاری‌های ایران و آذربایجان درباره تحولات منطقه در جریان است و آمریکایی‌ها حق هیچ دخالتی در این زمینه ندارند. مداخله در مسائل منطقه‌ای هیچ منفعتی برای دولت آمریکا ندارد و آن‌ها باید از تجربیات گذشته درس بگیرند.

وی در مورد دیدار وزیر خارجه با همتای فرانسوی خود گفت: گفت‌وگو در چارچوب خاص دو کشور و در مورد فلسطین و همچنین مسائل فرهنگی و کنسولی بود. دیدگاه‌ها در برخی مسائل مشترک بود.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. احتمالاً مصوبه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در شورای نگهبان رد شود

 2. چیزهایی که درباره این «فساد دبش» نمی دانیم

 3. درباره میدان شهید صدام حسین!

 4. عبدالحمید برای اسرائیل حق قائل است/ او طرفدار طرفدار پیمان ابراهیم و سخنانش درباره یک رژیم غاصب عجیب است

 5. توضیحات قوه قضائیه درباره پرونده واردات چای/ آمار رئیسی از اقتصاد کشور

 6. ساسی مدیای آقای عبدی !

 7. در انتخابات به چه کسانی رای دهیم؟

 8. اولین تصویر از شهید مرزبان در سراوان

 9. تصاویری از لحظه شلیک مستقیم به نظامیان صهیونیست

 10. ۳ نکته در مورد راهکار تشکیل دو دولتِ اسرائیلی و فلسطینی

 11. پرونده فساد چای دبش از دولت قبل است/ احساسات جامعه جریحه‌دار شد

 12. گزارش تحقیقی از ماجرای مهاجران؛ ستیز یا ساماندهی؟/ چه کسی به اقبالیه حمله کرد؟

 13. امیر تتلو به ایران تحویل داده شد

 14. زباله ها را هم نزنید !

 15. خرید خودروی برقی و حواس هایی که باید جمع باشد!

 16. نظر فرزاد حسنی درباره مستند تازه شبکه منوتو

 17. قوه‌قضائیه علیه «فساد ساسی‌مانکن» اقدام کند/ شکایت «زاکانی» از شایعه‌پردازان

 18. واکنش بازرسی ویژه رئیس‌جمهور به فساد در واردات چای

 19. چرا موسیقی تتلوها «سم» است؟

 20. کارخانه‌ها در به در به‌دنبال کارگر؛ کارگر حاضر به کار نیست!

 21. دفاع تمام‌قد قالیباف از عملکرد مجلس/ تاکید رئیسی بر ساخت یک میلیون مسکن در سال

 22. کاهش تورم تا پایان سال ادامه دارد

 23. معادله چند مجهولی یک قانون!

 24. چرا غرب از افزایش قدرت "محور مقاومت" نگران است؟

 25. توضیحات دفتر امام‌جمعه رشت درباره حواشی پیش آمده در نماز جمعه  

پربحث‌های هفته

 1. درباره میدان شهید صدام حسین!

 2. عبدالحمید برای اسرائیل حق قائل است/ او طرفدار طرفدار پیمان ابراهیم و سخنانش درباره یک رژیم غاصب عجیب است

 3. توضیحات قوه قضائیه درباره پرونده واردات چای/ آمار رئیسی از اقتصاد کشور

 4. در انتخابات به چه کسانی رای دهیم؟

 5. قوه‌قضائیه علیه «فساد ساسی‌مانکن» اقدام کند/ شکایت «زاکانی» از شایعه‌پردازان

 6. واکنش بازرسی ویژه رئیس‌جمهور به فساد در واردات چای

 7. دفاع تمام‌قد قالیباف از عملکرد مجلس/ تاکید رئیسی بر ساخت یک میلیون مسکن در سال

 8. نظرات برگزیده مخاطبان الف: تعهدات دو طرف در برجام باید گام‌به‌گام اجرا می‌شد/ روحانی به ائتلاف با اصلاح‌طلبان نیاز دارد

 9. زحمت افتادید آقای ثابتی، باید ببخشید!

 10. فساد اخیر واردات چای مورد رصد مسئولان قضایی و اجرایی بود

 11. توصیه انتخاباتی اژه‌ای به نمایندگان مجلس/ پاسخ به انتقادات افزایش سن بازنشستگی/ درباره برخورد با فساد در واردات چای

 12. سریع‌القلم از سرنوشت کشور «دائم‌الهجینگ» قطر عبرت می‌گیرد؟

 13. اولین واکنش به جنجال منتقدان دولت درباره حواشی افتتاح متروی پرند

 14. روحانی می‌تواند هدایت جریان اصلاحات را برعهده گیرد؟/ واکنش شریعتمداری به توقیف کشتی‌های اسرائیلی

 15. رئیسی: دولت در دوسال اخیر محور شناسایی و برخورد با گلوگاه‌های فساد بوده است

 16. یادی از نخستین جبهه ضدآمریکایی در ایران

 17. آدم نرمال!

 18. آیا رهبر معظم انقلاب خواستار به دریا ریختن یهودیان شده بود؟

 19. قالیباف: بررسی لایحه حجاب و عفاف پشت درهای بسته نبوده است

 20. توضیحات سخنگوی دولت درباره پرونده کشف فساد چای در دولت سیزدهم

 21. مجلس مرکز همه قانون‌ها و قدرتهاست

 22. بودجه ۱۴۰۳ مبتنی بر برنامه هفتم توسعه و توجه به واقعیت مسائل است

 23. عبدالرضا داوری: احمدی نژاد دچار توهم فروپاشی نظام است / او فکر می کند ایران، شوروی سابق است  

 24. شهادت دونفر از مستشاران سپاه پاسداران درسوریه

 25. گزارش وزیر اطلاعات به رئیسی درباره جزییات برخورد با فساد چای

آخرین عناوین