چرا ‌در پرونده شهید عجمیان حکم اعدام فقط برای ۲ متهم صادر شد؟

  4020811080 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

۱۲ آبان سال گذشته شهید عجمیان در اغتشاشات به شهادت رسید و دستگاه قضایی به پرونده عاملان شهادت وی رسیدگی و حکم صادر کرد.

چرا ‌در پرونده شهید عجمیان حکم اعدام فقط برای ۲ متهم صادر شد؟

تسنیم نوشت: دوازدهم آبان‌ماه بود که تعدادی از اغتشاشگران در اطراف آرامستان بهشت سکینه و کمالشهر کرج به بهانه شرکت در مراسم چهلم یکی از جانباختگان اغتشاشات با ایجاد ناآرامی و ریختن سنگ و چوب و نخاله‌های ساختمانی، اقدام به بستن آزادراه کرج ـ قزوین و اختلال در عبور و مرور خودروها، تخریب اموال عمومی و خصوصی و ضرب و جرح مأمورین کردند.

در حوادث این روز، «سیدروح‌الله عجمیان» یکی از حافظان امنیت مظلومانه به شهادت رسید.

شهید عجمیان بدون هیچ سلاحی به همراه تعدادی از مردم که به جهت انسداد آزادراه در ترافیک مانده بودند در حال کمک جهت رفع انسداد بود و در این حین به صرف اینکه لباس بسیجی بر تن داشت مورد حمله اغتشاشگران قرار می‌گیرد و تعدادی از آن‌ها با قساوت و بی‌رحمی وی را به شهادت می‌رسانند.

در پی این حادثه تلخ و ناگوار، بلافاصله پرونده‌ای در دادسرای امور جنایی و جرایم خاص کرج تشکیل و بازپرس مربوطه دستورات قضایی لازم را جهت شناسایی و بازداشت متهمان به اداره کل اطلاعات استان البرز صادر می‌کند.

صدور کیفرخواست برای 16 متهم

در این پرونده در مجموع برای 16 نفر از متهمان قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست صادر و در تاریخ 9 آذر جلسات دادگاه انقلاب اسلامی و دادگاه کیفری یک استان البرز برای رسیدگی به اتهام افراد دخیل در شهادت روح‌الله عجمیان و حوادت آن روز بهشت سکینه کرج آغاز شد.

در جلسات دادگاه، متهمان صراحتاً نحوه شهادت سید روح‌الله عجمیان را تشریح و به نقش خود در این جنایت اعتراف کردند. همچنین تصاویر و اسناد مرتبط با این واقعه نیز در دادگاه به نمایش درآمد.

براساس احکام صادرشده برای 5 نفر به اتهام افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور، حمله به مأمورین نیروی مقاومت بسیج و فراجا و جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به شهادت بسیجی حافظ امنیت، سید روح‌الله عجمیان گردید به اعدام و 11 متهم دیگر نیز با توجه به نقش آن‌ها در اغتشاشات و میزان تأثیر اقدامات آن‌ها در شهادت سیدروح‌الله عجمیان به حبس‌های طویل‌المدت (تا 25 سال) محکوم شدند.

پس از اعتراض متهمان در دیوان عالی کشور مورد بررسی مجدد قرار گرفت و رأی دیوان عالی کشور پس از بررسی دقیق پرونده درخصوص فرجام‌خواهی 5 نفر از متهمان پرونده شهادت سیدروح‌الله عجمیان صادر شد.

اجرای حکم اعدام 2 نفر از متهمان پرونده

در این بررسی، فرجام‌خواهی محکومان محمدمهدی کرمی و سید محمد حسینی وارد و موجه تشخیص داده نشد و حکم صادر شده از دادگاه به استناد بند الف ماده 469 قانون آئین دادرسی کیفری تأیید و ابرام شد و این دو نفر محکوم به اعدام شدند.

دیوان عالی کشور در خصوص فرجام‌خواهی سه متهم دیگر به نام‌های حمید قره‌حسنلو، حسین محمدی و رضا آریا به استناد بند 2 از شق ب ماده 469 قانون مجازات اسلامی، ضمن پذیرش فرجام‌خواهی، پرونده را به منظور رسیدگی مجدد و تکمیل تحقیقات و صدور رأی مقتضی به دادگاه صادرکننده حکم، اعاده کرد.

بر همین اساس و پس از طی تمام مراحل قانونی و تأیید رأی از سوی دیوان عالی کشور، حکم اعدام محکومان محمدمهدی کرمی و سیدمحمد حسینی 17 دی‌ماه 1401 اجرا شد.

رسیدگی مجدد به پرونده 14 نفر از متهمان

جلسات دادگاه 14 نفر از متهمان پرونده مجدد در دادگاه مورد قرار گرفت و در نهایت برای 11 متهم این پرونده حسب مورد 3، 5، 10 و 15 سال حبس صادر شد.

براساس حکم صادره، حمید قره‌حسنلو به 15 سال حبس، رضا آریا، حسین محمدی، مهدی محمدی و آرین فرزام‌نیا هر کدام به 10 سال حبس، محمدامین اخلاقی ساوجبلاغی، امین مهدی شکراللهی، فرزانه قره‌حسنلو هر کدام به 5 سال حبس و شایان چارانی و امیرمحمد جعفری و علی معظمی گودرزی به 3 سال حبس محکوم شدند.

در رسیدگی مجدد به پرونده، عنوان اتهامی 3 نفر از متهمان به نام‌های بهراد علی کناری، جواد زرگران و رضا شاکر زواردهی از افساد فی الارض به اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام تغییر پیدا کرد. با توجه به اینکه بلافاصله پس از ابلاغ عفو مقام معظم رهبری تمام متهمان پرونده به صورت کتبی ابراز ندامت کرده و تعهد به عدم تکرار جرایم مشابه دادند، با توجه به نوع و عنوان اتهام، این 3 متهم مشمول عفو مقام معظم رهبری شده و قرار موقوفی تعقیب در مورد آن‌ها صادر و از زندان آزاد شدند.

این احکام نیز با فرجام‌خواهی متهمان و وکلای آن‌ها به دیوان عالی کشور ارسال شد.

تأیید نهایی احکام صادره از سوی دیوان عالی کشور

در نهایت، پس از رسیدگی و صدور احکام مجدد، آرای صادره در دیوان عالی کشور قطعیت یافت و بدین ترتیب «حمید قره‌حسنلو» به 15 سال حبس نفی بلد؛ «رضا آریا»، «حسین محمدی» و «مهدی محمدی» هر کدام به 10 سال حبس نفی بلد محکوم شدند.

متهمان «محمد امین اخلاقی ساوجبلاغی»، «امین مهدی شکراللهی» و «فرزانه قره‌حسنلو» هر کدام به پنج سال حبس نفی بلد و «علی معظمی گودرزی» به سه سال حبس نفی بلد محکوم شدند.

حکم صادره در خصوص متهم «آرین فرزام نیا» نیز با توجه به ادعای متعاقب بستگان او مبنی بر ابتلای وی به بیماری افسردگی، برای معرفی به پزشکی قانونی از سوی دیوان عالی کشور نقض و پرونده جهت بررسی و صدور حکم مجدد به شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز اعاده شد.

بدین ترتیب احکام صادره در دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز در مورد همه محکومان پرونده شهادت شهید عجمیان به جز «آرین فرزام نیا»، توسط دیوان عالی کشور تأیید و قطعی شد.

لازم به توضیح است: اتهام متهمان این پرونده که رسیدگی و منتهی به صدور حکم محکومیت قطعی شد، «قتل عمد» نبوده بلکه حسب مورد «افساد فی الارض» و «محاربه» بوده است.

اتهام افساد فی الارض در این پرونده منطبق با ماده 286 قانون مجازات اسلامی و به جهت ارتکاب جرایم متعدد از جمله جرایم علیه امنیت کشور، اخلال در نظم عمومی، شرکت در تجمع غیرقانونی و انسداد بزرگراه و ممانعت از عبور و مرور، حمله به مأمورین در حین انجام وظیفه، تخریب اموال عمومی و خصوصی، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور و جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به شهادت بسیجی غیرمسلح و حافظ امنیت به متهمان تفهیم و پس از رسیدگی، برخی از متهمان به اعدام که از مجازات قانونی اتهام مذکور است، محکوم شدند.

هیچ یک از متهمان فقط به صرف دخالت در ضرب و جرح و یا جنایت نسبت به شهید به اعدام محکوم نشده بلکه به جهت مجموع اقدامات آن‌ها که دادگاه آن را از مصادیق «افساد فی الارض» تشخیص داده به اعدام محکوم شدند ضمن اینکه متهمانی که حسب تشخیص دادگاه عمل آن‌ها با این عنوان مطابقت نداشت با تطبیق عمل با عنوان محاربه به مجازات «نفی بلد» محکوم شدند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۲۸۲۰۲۸۰۸:۱۹:۰۵ ۱۴۰۲/۸/۱۲
باید چند نفر حكم اعدام ميگرفتن؟
ناشناس۳۲۸۲۰۳۱۰۸:۲۳:۵۳ ۱۴۰۲/۸/۱۲
16 متهم یعنی اینکه دقیقا مشخص نیست چه اتفاقی افتاده است.
ناشناس۳۲۸۲۴۶۲۱۹:۳۹:۴۰ ۱۴۰۲/۸/۱۲
حالا اعدام میکنیم اون دنیا خودتون به خدا توضیح بدید که برای لخت شدن آدم کشتید یا برای آدم کشتن لخت شدید
ناشناس۳۲۸۲۰۳۵۰۸:۳۸:۴۶ ۱۴۰۲/۸/۱۲
اقدام دسته جمعی منجر به قتل یکنفر چه به لحاظ عرفی و چه شرعی اگر متتهی به اعدام چند نفر بشود باید دیه افراد مازاد بر یکنفربه خانواده آنان پرداخت شود.اینطور نیست؟؟
ناشناس۳۲۸۲۴۳۹۱۹:۰۷:۴۳ ۱۴۰۲/۸/۱۲
من حاضرم کمک کنم به پرداخت دیه اگه اینجوریه کلیه م رو بفروشم هم حاضرم کمک کنم اونا اعدام بشن گرچه اعدام اونها کمترین مجازات اونهاست
ناشناس۳۲۸۲۷۵۸۰۸:۱۷:۳۸ ۱۴۰۲/۸/۱۳
برو قانون خدا و قانون ایران را با هم بخون
ناشناس۳۲۸۲۸۹۶۱۰:۴۸:۲۸ ۱۴۰۲/۸/۱۳
درود به شرفت. رو کلیه منم حساب کنید
ناشناس۳۲۸۲۰۴۷۰۸:۵۰:۴۳ ۱۴۰۲/۸/۱۲
مگه براى قصاص كشته شدن يك نفر چند نفر رو بايد اعدام كرد ؟
ناشناس۳۲۸۲۴۳۵۱۹:۰۶:۱۷ ۱۴۰۲/۸/۱۲
مگه درگیری بین دو نفر بوده که قصاص کنن اگه یه نفر با شهید طرف بود بله اعدام همون نفر اگه یه گله بریزن سر یه نفرو تیکه پاره ش کنن همه شون سزاوار مرگن
ناشناس۳۲۸۲۴۶۱۱۹:۳۸:۳۲ ۱۴۰۲/۸/۱۲
اگه صد نفر بریزن سر یه نفر و مرتکب قتل بشن تمامشون قاتل هستن
ناشناس۳۲۸۲۰۸۳۰۹:۲۵:۴۶ ۱۴۰۲/۸/۱۲
اون فیلم بردارهای حرفه ای که از چند زاویه فیلم برداری می کردند کیا بودند ؟..
ناشناس۳۲۸۲۴۶۰۱۹:۳۷:۴۸ ۱۴۰۲/۸/۱۲
خود آشوبگرا بودن میخواستن سعودی نشنال راضی باشه ازشون
ناشناس۳۲۸۲۱۱۰۰۹:۵۶:۲۷ ۱۴۰۲/۸/۱۲
احتمالا به خاطر پادرمیانی آقای ولایتی.
ناشناس۳۲۸۲۱۴۸۱۰:۴۰:۱۳ ۱۴۰۲/۸/۱۲
شاید بدلیل اعمال نفوذ یک نماینده مجلس و یک وزیر سابق که از قضا هر دو انها پزشک هم هستند
ناشناس۳۲۸۲۲۲۷۱۲:۵۹:۴۷ ۱۴۰۲/۸/۱۲
من به عنوان یک شهروند تنها وقتی احساس اجرای عدالت و امنیت دارم که تمامی افراد حاضر در آن جنایت به اعدام محکوم شوند ...
ناشناس۳۲۸۲۹۰۱۱۰:۵۹:۲۸ ۱۴۰۲/۸/۱۳
شما به جای عدالت خواهی دچار حس انتقام جوئی ناشی ازکینه ورزی شده ای. گفته اند. دندان در مقابل دندان؛ نه دندانها. چشم در برابر چشم؛ نه چشمها. بیش از آن شرعا و عرفا جایز نیست.
ناشناس۳۲۸۲۴۵۸۱۹:۳۷:۰۴ ۱۴۰۲/۸/۱۲
باید همشون اعدام میشدن. همشون. کسی واسه بی حجابی آدم بکشه لایق اعدامه
رحیم۳۲۸۲۵۳۰۲۰:۵۸:۳۰ ۱۴۰۲/۸/۱۲
کاملا حرفتون حقه، هرگونه ارتباط بادشمنان امنیت و ارتکاب تعرض وضرب وجرح وقتل عوامل نیروی انتظامی ونظامی وسایر ارکانها، مفسدین فی الارض شناخته میشوند باید درکوتاهترین زمان ممکن اعدام شوندکارشون عمدی بوده پس سزاوار مرگ هستند
عاطفه۳۲۸۲۵۱۳۲۰:۳۹:۲۳ ۱۴۰۲/۸/۱۲
انشاالله خدا به زودی نابودتون میکنه انتقام خون شهیدان واین بی حجابیو پس میدی ✌️
رحیم۳۲۸۲۵۱۴۲۰:۳۹:۳۰ ۱۴۰۲/۸/۱۲
با سلام، مجازات همشون اعدامه، همشون با عوامل بیگانه ارتباط دارند اعلام ندامت کتبی وشفاهی اونها نباید پذیرفته شود چون جرمشون عادی نیست، هرگونه ضرب وجرح به عوامل نیروی انتظامی،بسیج وسایر ارکانها با هماهنگی دشمن صورت میگیرد توبه پذیرفتنی نیست حتی اعدام کمترین مجازات برایشان میباشد،ملت شریف ایران اسلامی درخواست برخورد قاطع ودندان شکن وعبرت آموز برای عوامل شهادت بسیجی دلاور روح الله عجمیان را خواستار است
ناشناس۳۲۸۲۵۲۰۲۰:۴۸:۰۹ ۱۴۰۲/۸/۱۲
تماما قاتل اونی که ضربه رازده اعدام فیلم هست اوکه داشت چاقو میزد وآن که باپوتین می زد.
حسن۳۲۸۲۷۰۵۰۳:۵۳:۰۸ ۱۴۰۲/۸/۱۳
اگر چند نفر در قتل کسی مداخله داشته باشند به ترتیب به عنوان قاتل، مشارکت در قتل، ضرب وجرح، متهم میشوند، اگر بیست نفر همزمان چاقوهای خود را در بدن مقتول وارد کنند طبق نظر پزشک قانونی ضاربی که ضربه منجر به فوت راوارد کرده قاتل است و به اعدام محکوم است و مجازات بقیه اعدام نیست.
ناشناس۳۲۸۲۸۹۵۱۰:۴۶:۴۱ ۱۴۰۲/۸/۱۳
دوستانی که دچار خشم شده اند و احتمالا به تصور اجرای عدالت و حکم اسلام، کینه توزی میکنند را به خواندن داستان غزوه خندق و دست یافتن علی ع بر دشمن در مثنوی معنوی توصیه میکنم. شعر اینگونه آغاز میشود. از علی آموز اخلاص عمل شیر حق را منزه دان از دغل در غزا بر پهلوانی دست یافت زود شمشیری بر آورد و شتافت او خدو انداخت در روی علی افتخار هر نبی و هر ولی در زمان انداخت شمشیر آن علی کرد او اندر غزائش کاهلی ........
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 2. حالا زمان مذاکره است

 3. لحظۀ پیداشدن لاشه بالگرد توسط تیم پهپادی

 4. محل بالگرد رئیس جمهور پیدا شد/ شهادت رئیس جمهور به همراه همراهانشان

 5. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 6. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 7. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 8. شهادت رییس جمهور در حادثه بالگرد/ پیام‌های تسلیت شخصیت‌ها در پی شهادت رئیسی

 9. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 10. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 11. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 12. تعطیل کردن شنبه از یک مجلس انقلابی بعید بود/ اکثر مردم ارتباط اقتصادی با خارج ندارند

 13. آیا واقعاً آزادسازی قیمت‌ها تنها راه است؟

 14. چراغ سبز دولت به ارز آزاد؟!

 15. خوشحالی مجری شبکه ۱۴ اسرائیل از خبر شهادت رئیس جمهور ایران

 16. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 17. پاسخ حماس به توهم صهیونیست ها

 18. پلیس این ۵ گروه را طبق لایحه حجاب باید بازداشت کند

 19. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 20. شناسایی هویت شهدای سانحه بالگرد رئیس‌جمهور/ تایید سوختگی پیکرها/ آیت‌الله آل‌هاشم یک‌ساعت پس از حادثه زنده بوده است

 21. عملکرد سیاه آمریکا در تحریم ها از نگاه ظریف/ توضیحاتی درباره انتخابات ریاست جمهوری/ آرامش در بازار ارز

 22. سخت، اما گذرا...

 23. رئیس جمهور: باید گره های ذهنی در رابطه با تشکیل خانواده و افزایش جمعیت باز شود

 24. خاری در چشم دشمنان

 25. از کوه خواری تا سیل غافلگیرانه در مشهد

آخرین عناوین